fieidóc (Bowta/ni SUBTROPISCHE WARMTE IN NEDERLAND Warm We zitten in n koudegolf Coup Argentinië: Ongania treedt af Temperatuur Koger dan in aantal gebieden rond de Middellandse Zee Droogte brengt ook nadelen Colorado kevers gesignaleerd Kadetten KMA bemachtigen examentekst Minimumloon op 1 juli naar 153 gulden Protest tegen 2 pet extra-belasting op autoverzekering Strijdkrachten eisten meer zeggenschap AMMAN TONEEL HEVIGE STRIJD Kerken gaan actie voeren voor Peru DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DINSDAG 9 JUNI 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Ncd. n: 19.09 uur Holland Festival; 20.20 uur Peyton Place; 21.10 uur Voor de vuist weg. 61e jaargang, no. 18.071 Zonnig weer met later kans op e> onweersbui. Meest zwakke wind aanhoudend warm. tigtnblik regenen we weg uit ome-vakantie-oorden m t het andere ogenblik zrjn we niet meer weg te elaan van onze eigen subtropische stranden. DEN HAAG Het is nauwelijks te geloven, maar gisteren was het op sommige plaatsen in Nederland warmer dan in bijvoorbeeld Tel Aviv, Tunis, Madrid, Lissabon en andere subtropische steden. Vandaag is dit zeer waarschijnlijk weer het geval, dank zij een hoge drukgebied boven de Scandinavische landen, die het weer ook in Nederland blijft bepalen. Onze zomerse dagen naderen ook zeer dicht de Mexicaanse warmte van de wereldkampioenschap pen voetbal. De 35 graden van de Kuiphofs, de Verhoeffs en de stervoetballers betekenen langzamerhand niet veel meer voor het subtropische Nederland, dat zich zover de tijd dit toelaat zoveel mogelijk ophoudt langs en in de zee, langs en in de binnenwateren of zwembaden. Desondanks blijft volgens verschillende medede lingen het werkverzuim over het algemeen zeer laag. (Van onze weerkundige, mede werker) DE BILT West-Europa mag dan klagen over de warmteer slaat tegenover dat meteorolo gen en landbouwdeskundigen zich met bezorgdheid over de koele statistieken van de afgelo pen dertig jaar buigen. Dit jaar viel het iedereen op dat de len te laat begon. De waarheid dat sinds 1940 de lente ie n< ging vertoont om elk jaar steeds f„ l Dit Is niet alleen het weerspa- troon In West-Europa, maar het hele noordelijk halfrond blijkt erdoor te worden geplaagd. Het wordt kouder, niet het seizoen met het groeizame weer is al twee a drie weken korter dan dertig jaar geleden. Niemand is op het ogenblik In staat te zeggen of deze trend zich zal voortzetten, maar er zijn aanwijzingen dat we in een grote cyclische klimaatsveran dering zitten die elke tweehon derd jaar voorkomt. We zitten nu in de koudegolf. Weliswaar bestonden tweehonderd jaar ge leden nog geen warmtestatistle- ken, maar oogsten e.d. hebben voldoende sporen achtergelaten om het patroon door de eeuwen heen te volgen. De vroegere middeleeuwse warmte in Noordwest-Europa, waardoor hier de wijnstok kon groeien is na de koudegolf in dc veertien de eeuw nooit teruggekeerd. En hoewel de koude perioden altijd weer werden gevolgd door war mere seizoenen, zijn er tekenen dat de koude periodes langer zullen duren en steeds kouder zullen worden. Het eigenaardige is dat een andere maand die van vitaal belang is in het groeiseizoen, oktober, nog geen temperatuursafwijkingen ver toont. Mocht oktober de maan den maart en april gaan verge zellen in de cyclische golf van temperatuurdaling, dan zou het groeiseizoen verkort worden met op zijn minst zes weken. Dan zouden de boeren niet meer in staat zijn meervoudige oogsten binnen te halen. De boeren hebben ernstig reden tot dagen, maar geen enkele poli tiek kan de gang van zaken tegenhouden of veranderen. Het is een kwestie van afwachten. X>e komende dagen blijft bet warm, met «visschren hier en daar een onweersbuitje. Men moet er niet teveel op rekenen, dat zo'm spaarzaam gerommel met wellicht wat regen, veel verkoeling zal brengen. Tenzij het hogedrukgebied boven de Scandinavische landen daardoor beïn vloed zou worden. Maai- daar ziet het niet direct naar uit. Zee- en zwembaden blijven zeer in trek. van de zeer vroege ochtenduren tot soms ver dn de avond. Drankverkopers en iishandelaren boeken forse omzetten en zelfs de gewone waterleidingkraan wordt nauwelijks dichtgedraaid. Dit laatste kan echter oorzaak worden van moeilijkheden bij de normale watervoorziening. Daarom hebben verschillende gemeenten al opge roepen zo zuinig mogelijk met het lei dingwater om te gaan, het sproeien, auto- wassen en dergelijke zoveel dit kan te be perken en het water in geen geval te ver- (Van verslaggevers) IJSSELMEER. Langs de kust van het IJsselmeer en bü Medemblik zün gisteren coloradokevers gevonden. Ook op het strand van Vlissingen hebben kinderen de insekten aangetroffen. Met aanhoudende oostenwind kan de stroom uitgroeien tot een invasie van kevers. Het resultaat van een massale zoek actie was al honderden kevers. Vermoedelijk zijn de dieren afkomstig uit België en Frankrijk. Ze kunnen een grote bedreiging gaan vormen voor de aardappeloogst. De kevers eten zelf niet van het loof maar leggen er hun eieren op. De larven voeden zich uitsluitend met het boyen de grond staande groen. Binnen een dag kan een heel veld leeg gegeten zijn. De coloradokever is geelgroen van kleur met bruine stippen. De grootte is ongeveer twee- tot driemaal die van een lieveheerbeestje. De wet verplicht tot hel vernietigen van deze schadelijke insek ten. DEN HAAG (ANPl Zes kadetten van de Koninklijke Militaire Academie ,in Breda hebben de examenopgaven economie in handen gekregen. Dit is tijdens het examen aan het licht geko men. Gisteren zijn de kadetten door dc gouverneur van de academie, generaal- rnajoor Mulder gehoord De gouverneur en assessoren van de KMA overwegen nu welk advies zij over deze affaire aan de minister van Defensie zuljen uitbrengen. Daarna wordt een beslissing genomen over het gedrag van de zes eerstejaars. kwsten. Op het vakantie-edaud Texel dreigt in verhand hiermee al een nood situatie. dia wel eens zou kunnen uitlo pen op het rantsoeneren van water, Texel i£ aangewezen op duinwater en wanneer de droogte aanhoudt drogen de duimva- terkommen uit met adle narigheid van dien voor de waterverbruikers. Bij een aantal waterleidmgbedrij ven is de situatie reeds zo precair, dat een alge heel sproeiverbod is afgekondigd. Het be- Li eft onder meer de waterleidingbedrijven van Leiden en Wassenaar. Het fraaie zomerweer veroorzaakt trouwens meer problemen. De landbou wers dreigen bij langdurige droogt» qeo groot deel van liun oogaH* verliezen. In Noord-Nederland spreekt, pnen nu ai van miljoenen guldens 6chade «n dn Limburg drogen hoger gelegen graslanden uit, alle gevolgen van dien voor het grazende Ook een aantal wegen dreigt door de warmte schade te lijden. Op verschillende wegen moest al zand gestrooid worden om het weke wegdek tegen al te grote slijtage te beschermen. Of dit veel zal helpen moeten de komende dagen leren. Want het K.N.M.I. te De Bilt meldt nog steeds WARMTE. (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Het minimumloon zal op 1 juli worden verhoogd tot iets meer dan 153 gulden per week. Het bedraagt thans 145,80. De verhoging houdt verband met de indexering, die telkens halverwege het jaar plaats vindt ingevolge de wettelijke bepalingen. Het minimumloon is gekoppeld aan de gemid delde stijging van lonen en prijzen (de zogenaamde index). Als periode voor de berekening van de mate, waarin het minimumloon moet stijgen, wordt de situatie op 1 mëi vergeleken met die van dezelfde datum van een jaar eerder. Als gevolg van dit mechanisme komt men pér 1 juli uit op een bedrag, dat iets boven de 153 gulden ligt. DEN HAAG (ANP) Als dc regering haar voorstellen, neergelegd in het wetsontwerp „Belastingen op rechtsverkeer", ingewilligd krijgt bü het parle ment, zullen de autogeornikers per 1 januari 1971, t>oha ve ecu verhoging van de wegenbelasting ook een nieuwe assurantiebelasting op autoverzeke ringen moeten gaan betalen, zo meent dc EVO. Algemene Verladers en eie«-n rvoerdersorganisatie- Dc EVO heeft zeer ernstige be uwe fiscale aanslag op dc beurs van de autogebrnike De nieuwe belasting hoeft niets te maken met liet w. gverkeer en het ver voer maar wordt uitsluitend ingevoerd om budgettaire te korten in de rijks- oegroting te dekken, aldus de EVO. „De regering verwacht 10 miljoen gul den minder te ontvangen als gevolg van de voorgenomen afschaffing van diverse registratie- en zegelrechten en wil dit verhaien op de gebruikers var. personen- en bedrijfsauto's". In het morgen te behandelen wetsontwerp wordt voorgesteld het eenmali; verschuldigde poliszegelrecht af te schaffen en over te gaan tol een periodiek, heffing van 2 procent op de premies van autoverzekeringen. Volgens de EVO noet. de personenauto- en bestelwagengebruiker hierdoor een extra-belastin vin ongeveer I 14,50 per jaar betalen bij een all-risks verzekerde auto van 8 000,Bij een all-risks verzekerde vrachtauto van 50.000,bedraagt de belasting jarlijks bijna 50, DE EVO staat ook afwijzend tegenover het voornemen van de regering 2 pro- vent assudantiebclasting oor. cp de verplichte WA-verzekering te leggen daar deze verzekering, die is bedoeld ter bescherming van de belangen van. .•rkcersslaclitoffcioen uitgesproken sociaal karakter draagt meest bekende beeld van Amster dam, is aan het wandelen gegaan In verband met werkzaamheden aan j het Jonas Daniël Meyerplein, waar j de robuuste havenarbeider overheen keek. i* het standbeeld nu 25 meter verplaatst. BUENOS AIRES (RTR/AFP) De Argentijnse president generaal Juan Carlos Ongania is afgetreden. Hü ver liet maandagavond het presidentiële pa leis in Buenos Aires, waar hü zich ge durende de dag had verschanst en begaf zich naar het hoofdkwartier van de be velhebber van het leger. Daar verklaar de hjj toe te zullen geven aan de eerder gestelde eis van de drie bevelhebbers van de strijdkrachten dat hü als staats hoofd van Argentinië zou aftreden. On gania werd vervolgens onder militaire begeleiding weggevoerd. Ongania, die op 29 juni 1966 aan de macht kwam toen de gekozen president Arturo Illia bij een staatsgreep werd afgezet, heeft zich urenlang verzet tegen het besluit van de drie bevelhebbers van de strijdkrachten het „handvest van de revolutie" zodanig te wijzigen, dat zij meer medezeggenschap zouden krijgen bij het nemen van fundatnentele poli tieke besluiten. Hij ontsloeg onmiddel lijk de bevelhebber van het leger. Deze en zijn collega's van luchtmacht en ma rine reageerden daarop met een regel rechte staatsgreep. Zij verklaarden dat Ongania niet langer president was en dat zij zolang de macht in handen namen tot een nieuw staatshoofd was benoemd, hetgeen binnen een tiental dagen zou geschieden. De drie bevelhebbers zijn Alejandro Lanusse (leger), Alberto Reyes (luchtmacht) en Pedro Gnavi (marine). Uit Montevideo wordt gemeld, dat de onlangs ontvoerde ex-president generaal Aramburu zal worden vrijgelaten. Iemand die zei te spreken namens het „comman do Juan José Valle", een ondergrondse organisatie die zegt voor de ontvoering verantwoordelijk te zijn, verklaarde dat met de afzetting van Ongania aan de belangrijkste eis van de organisatie is voldaan. De afgezette president Ongania Jordaans leger tegen guerrilla's AMMAN (Reuter/AP) In de Jor daanse hoofdstad Amman is vanochtend hevig gevochten tussen guerillastrüders en geregelde Jordaanse troepen. De striid had gisteren al een aanleiding gekregen in de ontvoering door de guerillastrüders van de eerste secretaris van de Ameri kaanse ambassade, Maurice Draper, die enkele uren later evenwel werd vrijge laten. De eis van de gnerillastrüders gold de vrülating van hun collega's die door de ^ordaniërs werden vastgehouden. nkrijk. op vakantie in Spanje, heeft gisteren 't was de eerste ontmoeting van beide oude ma lote gebruikten de lunch bij de heer en mevrouw Het Jordaanse leger bestormde van morgen het hoofdkwartier van de gue rilla's op een van de heuvels, buiten Amman. Bij de gevechten raakte ook de organisatie El Fatah betrokken, die zich tot dusver buiten de strijd had gehou den. De strijd werd gevoerd met mortie ren en raketten. In de hoofdstad Amman zelf ontstond Daniek toen in enkele wij ken eveneens de strijd oplaaide. In dc wijk waar zich veel ambassadegebouwen en regeringskantoren bevinden, werd hevig gevochten. Inde loop van de ochtend kwamen vertegenwoordigers van de Jordaanse regering en afgevaardigden van de ver zetsorganisaties bijeen om een directs burgeroorlog te voorkomen, en om een staakt het vuren te bewerkstelligen. Voordien waren de guerillastrijders be gonnen met een aanval op de gevange nis van Amman, waar een aantal van hun collega's werd vastgehouden. Ook de electrische centrale van de hoofdstad werd bestookt, zodat Amman nu van energie is verstoken. Uit Amman is nog gemeld dat de op perbevelhebber van de Jordaanse strijd krachten en oom van koning Hoessein, Sierif Naser ben Jamil, door een ver dwaalde kogel is gedood. UTRECHT (ANP) De katholieke en protestantse kerken in Nederland hebben het initiatief genomen voor een hulpactie ter leniging van de nood in Peru. Vanuit dit door aardbevingen ge troffen land zijn dringende verzoeken om hulp gekomen. Deze week zullen de kerken hiervoor een gironummer be kend maken. Volgens de directie van dc Unicef, het kinderfonds van dc Verenigde Na ties. bedraagt hol aantal doden ten gevolge van de aardbeving al 60.000. Een miljoen mensen is dakloos gewor-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1