fieidae Souoa/nt Strandbezoek overweldigend HOOG ZOMER LOKT TIENDUIZENDEN NAAR ZEE, MEREN EN ZWEMBADEN Grondtroepen YS niet gebruikt om Lon Nol te redden KNMI: .WARM Palestijnen slaags met Jordaans leger GESLOTEN ZWEMBADEN IN DRIE PLAATSEN GEKRAAKT ALS „HOLLANDSE NIEUWE" IN N TON Tsjechisch vliegtuig gekaapt Pakhoed koopt Huis ter Duin in de zon Hoe zachtkens glijdt ons bootje Vier weken vakantie voor werkende jeugd Politie Katwijk treedt streng op DERTIG DODEN 107 GEWONDEN Pop en Dansmuziek^ Bij Evert Castelein DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND MAANDAG 8 JUNI 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Ned. I: WK-voetbal samenvattingen MexicoEl Savador en IsraëlZwe den; 20.45 uur Met liedjes het land in; 21.45 uur Jeugdvorming. Ned. II: 19.30 uur Coronationstreet; 20.20 uur Hier is Lucy; 22.25 uur Het intieme leven van de spreeuw. 61e jaargang, no. 18.070 Vrij zonnig met later kans op lokale onweersbui. Meest matige c telijke wind en aanhoudend wa (Vat verslaggevers) NEURENBERG (A.P.). Een Tsjecho- Slowaaks verkeersvliegtuig met dertig personen aan boord is op een vlucht uit Praag gekaapt en in Neurenberg geland. Het gekaapte toestel, een Hjoesjin IL-14 van Russische makelij k, voerde volgens de politie een binnenlandse lucht uit van Praag naar Karlovy Vary voor de Tsjecho-Slowaakse maatschappij CSA. Niemand werd gewond bij de kaap. die door zes of zeven personen is ge pleegd. Na de lange koude winter komt de misschien lange, warme zomer Binnen de kortste kergn zorg je er dan voor, dat je uiterlijk zo snel mogelijk van kleur verandert. Van wit' naar rood, naar bruin. DEN HAAG. Niemand durft het met zekerheid in juiste cijfers te schat ten, maar langs de Nederlandse kust is tijdens het weekeinde geen stukje strand j onbezet gebleven. Of zoals een woord voerder van één van de strandcentra zei- „Als haringen in een ton hebben tien duizenden Nederlanders genoten van zand, zee en zon". Vandaag de eerste werkdag van een zomerse week was het beeld al niet anders. Het K.N.M.I. te De Bilt liet vanmiddag triomfantelijk weten, dat het weer de komende dagen standvastig blijft. Nog meer zand. zee en zon dus voor opnieuw tienduizendeu Nederlanders, die ijlings nog wat res terende vrije dagen opnamen of onmid dellijk tot vakantie besloten. Enige cijfers spreken boekdelen over de drukte, die zaterdag en zondag langs en op de Nederlandse stranden heeft geheerst: Scheveningen en Kijkduin: meer dan 10.000 bezoekers. De HTM zorgde extra-materieel naar en van bet strand- Ook vandaag. Hoek van Holland: ruim 10.000 auto'® uiteraard bezet met strand'bezoekers. Volle treinen, overvol strand. Monster: „lekker druk", zonder extra- moeilijikheden. Zand voort: 16.000 strandgangers alleen al door de Spoorwegen aangevoerd- Noordwük en Katwijk: elk ook wel een aantal dat de tienduizend benaderd of zelfs overschreden heeft, „Cijfers zeggen in dit verband weinig", aldus verschillende woordvoerders- „Vooral omdat het de hele dag in feite een komen en gaan was. Vroeg komén van mensen, die om vier uur gisteren thuis wilden zijn voor de wereldkam pioenschappen voetbal. Later arriveren van bezoekers, die de hitte van de dag liever wilden vermijden. En daartussen door de snelle zwemmers, die na een opfrissertje weer verdwenen". Ander» woordvoerders: „Dit weekeinde heeft gelukkig iets goed gemaakt van de stormschade en het gemiste bezoek van de voorbije wéken". Toch heeft lang niet iedereen een visits- aan de zee gebracht. Velen verkozen d» rustige sloten, vaarten en meertjes om er te vissen, wat te zonnen en wat tot rust te komen. Anderen trokken naar de watersportgebieden, die eveneens druk bevaren werden. De zwembaden hadden him deuren ook al wagenwijd openge zet, behalve in Katwijk, het Overijsselse Rijssen en het Vehrwse 't Harde, die volgens de daar heersende gemeente politiek op zondag gesloten moeten zijn. Jonge krakers evenwel namen er bezit van en zorgden al demonstrerend en protesterend tegelijk mor een fris zon dags zwempartij tie. Als gevolg van dit druk strand- en waterbezodk (overigens ziin al in tal van gemeenten in ons gebied oproepingen gedaan om zuinig te zijn met leiding water) hadden de „land-attracties" iets minder te doen dan gewoonlijk tijdens de weekeinden. Desondanks boekte bij voorbeeld Madurodam toch altijd nog een kleine tienduizend bezoekers. En om de moed erin te houden: vol gens onze weerkundige medewerker wordt juni waarschijnlijk de warmste maand. In ieder geval, aldus deze mede werker. belooft 1970 een goede zomer te krijgen, maar of dit ook in juli en augustus het geval zal zijn? Hierover bestaan zelfs bij weerkundigen die trouwens altijd wat voorzichtig zijn nog de nodige twijfels. Maar voor de komende dagen heeft het K.N.M.I. aan één woord voldoende: „WARM". Waf doe je bij een temperatuur van 25 tot 30 graden? Je vertrekt ijlings uit je flat ergens zoveel hoog om de zeelucht op te zoeken. En dan kom je trecht op een strand waar je tenslotte toch nog een paar decimeter strand voor jezelf vindt. (Van verslaggevers) NOORDWIJK De maatschappij Ha- venzate in Rotterdam, een dochter van de N-V. Pakhoed, heeft het terrein en de opstallen van grandhotcl kurhaus Huis ter Duin in Noordwük gekocht. De ex ploitatie zal cether voorlopig nog worden voortgezet uoor de EMS onder leiding van directeur Cleypool, die ook de leiding heeft over het Palace- en Rembrandt- hotel in Noordwük. De N V. Havenzate gaat opnieuw de plannen van Zwolsman bekijken om op het terrijn van Huis ter Duin een groot recreatiecentrum te stichting. Over de toekomst van het hotel zelf is nog niets naders bekend. Het is zeer waarschijn lijk dat dit dominerende gebouw op Noordwijks hoogste duintop geheel of ge deeltelijk vernieuwd zal worden, aldus de her Cleypool, die de indruk had dat de heer Zwolsman het project afstootte om dat zijn plannen in Scheveningen al zijn aandacht zouden opeisen. De plannen die EMS met het 8.5 ha grote terrein had. waren o-a. de bouw van een hotel, vakan- tieflats, een winkelcentrum en andere re- creatievorzieningen. Of deze plannen door de nieuwe eigenaars worden overgeno men is nof de vraag, maar een hotel blijft er in elk geval. Dc gemeente Noordwijk is volledig in deze ontwikkelingen be trokken. GUATEMALA (AFP) In een dorp °P 15 km van dc Guatenialaanse hoofd stad is zaterdagavond het lijk gevonden van professor Rufino Cabrera Guzman van de San Carlosuniversiteit. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Binnenkort kt>mt mi nister Rooi vink van Sociale Zaken en Volksgezondheid met een wetsontwerp waarin de werkende jongeren vier we- I ken vakantie gegarandeerd wordt in- plaats van de drie weken, die zij nu nog hebben. De minister zei dit zaterdag i tijdens een discussie met 1500 jongeren in Utrecht, die hem met tal van kri- tische vragen bestookten. Minister Rooi vink zei na afloop bij- I zonder genoten te hebben van dit ge- i sprek met de jongeren, dat echter soms j uitliep op een persoonlijke discussie tussen hem en de voorzitter van de algemene bouwvakkersbond de heer A. De jongeren, die wilden weten hoe veel vakantie de minister zelf nam en hoe lang hij werkte schrokken wat van zijn antwoord: „Ik kan mij hoogstens drie weken vakantie veroorloven en per week maak ik 70 tot 80 werkuren", aldus de minister. Hij benadrukte verder in principe voorstander te zijn voor het toekennen van het minimumloon aan 21-jarigen, mits de bedrijfstakken daarvoor over eenstemming weten te bereiken. WASHINGTON (AFP-Reuter-AP) Amerika is niet van plan grondtroepen te gebruiken om de huidige Cambodjaan se regering van Lon Nol in het zadel te houden, ook al zou het gevaar bestaan dat het land door de communisten onder de voet gelopen wordt. Het blüft even wel mogelük dat in geval van nood Zuid- vietnamese en Thaise troepen worden ge bruikt, die dan zouden kunnen beschik ken over Amerikaanse luchtsteun. Dit heeft minister Rogers verklaard. Amerika heeft met Thailand een ge heime overeenkomst gesloten volgens welke Thailand 200 miljoen dollar krijgt in ruil voor 10.000 man, die in Vietnam zullen moeten vechten. In Cambodja zelf zijn de gevechten in hevigheid toe genomen. Cambodjaanse strijdkrachten hebben het vliegveld van de provincie hoofdstad Siem Reap heroverd. Dit vlieg veld ligt vrij dicht bij de befaamde tem pelruïnes van Angkor. Veel inwoners van Siem Reap hebben in die ruïnes een schuilplaats gezocht. De vroegere Amerikaanse onderhande laar op de vredesbesprekingen in Parijs, Averell Harriman, heeft scherpe kritiek uitgeoefend op Nixon, die „niet een pro gramma voor de vrede maar een pro gramma voor uitbreiding van de oorlog" uitvoert. „Wij kunnen de oorlog uitbrei den tot in Cambodja, Laos, China en zelfs tot de Sovjet-Unie, maar deze oorlog kan niet gewonnen worden", aldus Harriman in een toespraak tot de eindexaminandae van een meisjesschool in Newport. Pamfletten van Mia Farrow hun rubberbootje' (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK In drie plaatsen werden dit weekeinde zwembaden gekraakt, om- dal deze op zondag gesloten blüvcn. In Katwük en 't Harde (Veluwe) werden de baden door de politie ontruimd. In Rüs- sen liet de politie de zwemmers on gemoeid- In Wezep werd gedemonstreerd voor een pas geopend zwembad, omdat ook dit op zondag gesloten blüft. In Katwijk stroomde omstreeks 12 uur een menigte van ongeveer 80 personen samen voor het zwembad ..De Miere- weide". Luidkeels werd de opening van het bad geëist. Toen niemand daaraan gehoor gaf, vernielde men de hekken en sprongen de krakers deels gekleed in het Toen de politie arriveerde, was hel zwemfestijn onder leiding van alterna tieve badmeesters al in volle gang. Door de rechtelijke macht werden de kleren I van de baders in beslag genomen en d< toegestroomde menigte werd uiteen ge- I Het zwembad, dat lot voor kort op zondag wel open was. werd onlangs ge- sloten op aandringen van S.G.P.-raads- leden. De onrust is nog vergroot toen bleek dat na de verkiezingen de S.G.P. j j haar vier zetels met twee uitbreidde 1 Het kraken van het zwembad in Rijs- sen was een duidelijk protest tegen een aantal predikanten, dat de zondag vóór de verkiezingen vanaf de kansel had op geroepen alleen te stemmen op partijen, die op zondag de zwembaden willen dichthouden. Later op de dag heeft-de burgemeester een gesprek gehad met vijf In 't Harde werd het gekraakte zwem bad op plezierige wijze ontruimd. De politie behoefde nauwelijks in te grijpen, want de krakers, waaronder een aantal Kabouters van Oranje Vrijstaat, verlieten I na het verfrissend bad rustig de zwem- I Inrichting In Wezep, bij Zwolle, werd alleen maar gedemonstreerd. Het zwembad al daar werd onlangs geopend, maar er werd bepaald dat ook hier op zondag niet gezwommen zou worden. BEIROET (A.F-P. - A P. - REUTER) Palestünsc verzetsstrüders zün gfisteren slaags geraakt met Jordaanse troepen, i Daarbü zün, naar verluidt, dertig doden en 107 gewonden gevallen. De gevechten hadden plaats in de wük Joffe te Amman en in het dorp Zarka. 20 km ten noord- In februari van dit jaar heeft een soortgelijk treffen aan 80 mensen het leven gekost. Dit leidde tot .een crisis tussen de Jordaanse regering en de guerrilla's die Jordanië willen gebruiken als basis voor hun aanvallen op Israël. Israëlische straalvlietuigen hebben gis teravond vijf uur lang Egpytische stel lingen aan het Suezkanaal aangevallen, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. De vliegtuigen zijn allen teruggekeerd. Waarnemers menen dat de bombardementen een Egyptische poging tot het vormen van een brugge- hoofd aan de oostelijke oever van het kanaal moeten verijdelen. De lucht aanval volgde op een twaalf uur durende periode van aanvallen op doelen langs het kanaal. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, heeft te kennen gegeven, dat Amerika iets wil doen om duidelijk te maken dat Wash ington vastbesloten blijft om het voort bestaan van Israël te waarborgen. In een vraaggesprek voor de televisie zei de minister, dat Amerika aan de andere kant de Arabieren niet de indruk wil geven, dat het alles steunt wat Israël doet. Rogers verwachtte dat president Nixon binnenkort een beslissing bekend zal maken over het Israëlisch verzoek om meer militaire vliegtuigen van de typen Phantom en Skyhawk. Het Amerikaanse weekblad „Time" weet te melden, dat Washington binnen twee weken zal laten weten, dat Israël ongeveer de helft van de gevraagde toe stellen krijgt: vijftien Phantoms en vijf tig Skyhawks. (ADVERTENTIE) Lissc Zaterdag 8 Leiden Zaterdag 8 Leiden Zondag 8 Actrice Mia Farrow deelt hier op de Shaftersbury Avenue in Londen pamfletten uit, waarin opgeroepen wordt deel te nemen aan een avond het thema Steun het Amerikaans verzet". De Amerikaanse kinderarts dr. Spock zal als spreker optreden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1