Plan voor een nationaal tussen Leiden park en Den Haag Zuiveringsak tie Drie gezondheidscentra genoemd naar pioniers Werkgroep milieubeheer komt met: Voorhouts matroos brak geregeld in G.R.- HUI5VUILDIENST „De generatie na ons moet ook kunnen leven' BURGERLIJKE STAND BIJ AFSCHEID EN HULDIGING VAN DR. M. VAN DER STOEL Liefde voor instrument ZATERDAG 6 JUNI 1970 LEIDSE COURANT „HET OUDE DUINLANDSCHAP" OP 2000 HA CULTUURGROND (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er moet tussen Leiden en Den Haag een nationaal park komen op het 2000 hectare grote complex van cultuur- en natuur monumenten dat tussen deze steden ligt. Dit aaneengesloten gebied is van nationale betekenis, aldus de werkgroep milieubeheer van de Rijkuniversiteit te Leiden. Deze groep heeft in samenwerking met Staatsbosbeheer en de Stichting „Het Zuidhollandse Landschap" een dergelijk plan tot een nationaal park opgesteld, dat „Het oude Duin landschap" zou moeten gaan heten. Opsteller van het plan is de 29-jarige bioloog W. J. ter Keurs, projekt- leider van de werkgroep milieubeheer. Autowegen groot gevaar voor recreatiegebied De werkgroep komt tot de volgende con- Gedeeltelyk op de beide oude duinrug gen (strandwallen), waarop de gemeen ten Leidschendam en Voorschoten zijn ontstaan en waarover de Rijksstraatweg door Wassenaar loopt, én in de daar tussen gelegen venige inzinking (strand vlakte) ligt een eeuwenoud, weergaloos rijk landschap van opgaande binnen- duinbossen, hakhoutcomplexen, weiden en sloten, van kastelen en oude boer derijen. zijn. Daarbij behoren de binnenduinbos- sen en de hakhoutcomplexen tot de ver uit vogelrijkste bostypen van Nederland. Hier liggen de vogelrijkste weiden van Zuid-Holland en wellicht de hazenrjjkste van Nederland. Rijke flora en fauna Dit gebied is het zonder meer waard om in zijn geheel als nationaal park ge waardeerd en beheerd te worden en is door zijn rijke flora en fauna uniek in Nederland. Het zou daarom in het kader van de natuurbescherming, milieuhygiëne ben voor de 1.000.000 mens agglomeraties Den Haag c het park komen schap van eigenaren ties ontstaat. Dat z< heer garanderen, dat gericht moet zijn op de landschaprecreatie en het behoud overheidsinstan- snelwegen ongelooflyke schade te liji „het jonge duinlandschap" door de vinciale weg 1 en „het oude duinls schap" door de provinciale weg lGbis Onvoldoende herkend In de streekplannen Rijnstreek-West er Haagse Agglomeratie wordt door ver schillende bestemmingen het behoud var dit nationale park gedeeltelijk gegaran deerd, maar het gehele gebied is onvol doende als belangrijke samenhangende eenheid herkend. Dat heeft er wellicht mede toe geleid, dat door het gehele park de provinciale weg löbis is geprojecteerd. Omdat door verschillende planologische iten in de dicht bevolkte randstad vaak tegen beter weten in not steeds wordt vastgehouden aan de ont wikkeling van particulier autoverkeei als „oplossing" voor de vervoersproble men, dreigen hier twee milieuhyglënsct Immens belangrijke gebieden door auto- Eis negen maanden drie voorwaardelijk VOORHOUT Een 38-jarige matroos uit Voorhout was om zo te zeggen „vaste klant" geworden van 'n Cash and Carry- beditjf te Sassenheim, zjj het dan ook een ongewenste klant. Want matroos niet op zee was, bezocht liy in het nachtelijk uur dat bedrijf en pikte er hetgeen van zjjn gading ander. De nachtelijke bezoeken gelegd op 4 en 19 oktober van het vorig jaar en daarvoor moest de matroos zich de Haagse rechtbank ver den. Enkele maanden tevoren matroos vanwege een ander feit uit de gevangenis, waarin hjj enige tijd had Buurt 17: Hoge Morsweg en de woonschepen. Morslaan, Dr. Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onexhof, Amethisthof, Smaragdlaan, Robynstr.. Parelstraat. Topaaslaan, Aquamarijn- straat. Bothastraat, Herman Costerstr., Morskade, Rijnhofweg, Agaatlaan, Saf fierstraat, Turkoislaan, Berylstraat. Voorschotten op vakantiegeld AOW LEIDEN Zoals bekend ondervindt de uitbetaling van de A.O.W.-vakantie- Buurt 19: Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan. Vondellaan, Van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstr., Coorn- hertstraat, Const. Huygenslaan, Brede- rostraat, Spieghelstraat, Roemer Vis- scherstraat, Tesselschadestraat, Le waterstraat, Storm Buysingstraat, landstraat, Leemanstraat, Dijkstraat, Stuwstraat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Conradstr. toeslagen niet meer voor de zomervakan tie kunnen worden uitgekeerd. In ver band hiermee hebben Burgemeester en Wethouders van Leiden besloten de mo gelijkheid te openen om vanaf heden een voorschot op deze toeslagen.te verkrijgen Voor een voorschot komen in aanmer king de thuiswonende bejaarden, die uit sluitend op hun A.O.W.-pensioen zijn aangewezen en die niet over voldoende spaargeld beschikken.. De bejaarden die naast hun A.O.W.-pensioen een aanvul lende bijstand ingevolge de Algemene Bij standswet hebben, ontvangen reeds een vakantietoeslag, die in de plaatselijke bijstandsnorm is opgenomen. Aanvragen voor een voorschot kunnen persoonlijk, schriftelijk en door hulp van derden wor den ingediend bij de Gemeentelijke So ciale Dienst, Steenschuur 21. Dagelijks spreekuur van 9-10 uur, behalve zater- zijden van Zoeterwoudsesingeltot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, De Sit- terlaan, v. d. Waalstraat, Buys Ballot straat,. Hugo de Vriesstraat, Kapteyn- straat, v. d. Waalsplein, Van Bemme- lenstraat, Lorentzkade (geheel). Zee manlaan, Van 't Hoffstraat, Bakhuis Rozenboomstraat. Buurt 22: Melchior Treublaan, Stiel tjesstraat, Franchimontlaan, v. d. Hoe- T*r: venstraat, Kanaal weg (van v. Vollen- door deze ^ovenplein tot spoorlaan), v. d. Sande Bakhuyzenlaan, Beyerincklaan, Tem- minckstraat, Suringastraat, Burggra- venlaan (geheel), Asserstraat, Schol- tenstraat, Moddermanstraat, Oppen- heimstraat. B. en tv. van Leiden: Vermindering in dienstverlening NZH is antwoord LEIDEN De frequentievermindering op een aantal buslijnen in Leiden blijft volgens het college van b. en w. binnen redelijke grenzen en is ver-tntwoord, gelet op de bijzonder moeilijke financiële positie van de NZH. Dit wordt medege deeld op vragen van het raadslid Ampt- meijer. Deze had er op gewezen, dat de verminderde dienstverlening op een aan tal lijnen (de Witte Singelrcute vervalt zelfs evenals het traject Apothekersdijk- Lange Mare-Nieuwe Beestenmarkt) het kelijk maakt voor niet-autobezitters. De gemeente Leiden, zo wordt in het antwoord medegedeeld, onderhoudt thans contaót met de gemeente Haarlem. In de komende maanden zal er, aldus b. en w., meer klaarheid komen over de grond gedachten overeenkomstig welke door de Geslaagden HBS-A Bonaventura College LEIDEN Geslaagd voor HBS-A aan het Bonaventuracollege Theo Bakker, Wim v. d. Berg, Kees, Breedeveld en Ton Creijghton, allen Lei den: Tom Dieben, Voorschoten; Sven Flohr, Leiderdoip; René de Groot, Lei den; Han de Jong, Oegstgeeet; Klaas Kleni, Zoeterwoude; Nico v. Nlekerk, Bodegraven; Peter Otto, Ter Aar; Kees Putman, Noordwijk; Hans Rietbergen, Leiden; Frans v. d. Velde, Den Haag; Giel Albers, Leiden; Nico Bakker, Al kemade; Marian Biegstraaten en Frans Bovenlander, Leiden; Tineke Buikstra, Oegstgeest; Frank Bunnik, Wasenaar; Loe Buijze, Noordwijk; Louis Crooy- mans. Katwijk; Ronnie Fase, Hazers- woude; Lidie Heemskerk, Zoeterwoude; Bert Janssen en Bert Kienjet, Leiden; Magda Nerjenhuis, Zoeterwoude: Albert v. Nierop, Alphen a. d. Rijn: Henk Ree kers, Leiden; Jeannet Rovers, Voorscho ten; Eduard Standaert. Voorhout; Jan Volgering, Ter Aar; Frans Witteman, Woubrugge. Grondverkoop aan ACL LEIDEN De grondverkoop aan de N.V. Aannemingscombinatie „Leider dorp" is het enige onderwerp op de agenda van een spoedeisende raadsver- gad ering. Het voorstel om grond aan de ACL te verkopen ten behoeve .van 29 drive-in woningen werd reeds tweemaal behandeld, maar 'n beslissing werd aan gehouden teneinde ook andere aannc- De officier constateerde, dat er met de matroos geen land valt te bezeilen, voor namelijk als gevolg van de drank. Negen maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. ■eel groter aantal goederen als vermist opgegeven dan door ver dachte volgens zijn verklaring is gesto len. Verdachte heeft een moeilijke jeugd gehad en aan de wal heeft hij het erg moeilijk, hij hoort op zee, zodat de advo- vaat een groter deel voorwaardelijke straf vroeg. Vonnis over 14 dagen. Wegenplan bedreiging „Bovendien wordt ons nationale park ook nog bedreigd door een wegenplan de gemeente Wassenaar (Plan Wasse naar II) en door plannen voor zand winning, grondophoging, een golfbaan (ook hier!) en een recreatieweg van het recreatieschap ,,'s-Gravenwoude" aldut het rapport. Toch geven verschillende positieve uit spraken van de staatssecretaris var Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, het provinciaal bestuur er aantal gemeentebesturen over dit ge bied goede hoop, dat de gedachte een nieuw nationaal park verder uit gewerkt en vorm gegeven zal kunnen worden. Dat is in de dicht bevolkte randstad hard nodig en bovendie het natuurbeschermingsjaar 1970 zeer goede aanleiding, zo besluit de Werkgroep Milieubeheer. MEDISCHE DIENSTEN LEIDÈN Leidse huisartsen: to terdag 10 uur dient men de eigen te raadplegen. Na zaterdagmiddag ar belle men voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. Apotheek: Doeza Apotheek, Doezastr. ':el. 21313. Apotheek R .v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp. Tel. 42947. OEGSTGEEST dkt. v. Walchren, Oranjelaan 29, tel. 52130. Apoth. Doezastraat 31, tel. 21313, Apotheek in Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 42947. Wijkverpl. Zr. nenhoven, tel. 53448, b.g.g. 52222. VOORSCHOTEN dkt. James. Leidse- weg 51, tel. 2520. Apotheek: Doeza apo theek, Doezastraat 31, tel. 21313. Wijk verpl. Gezondheidscentrum, Wijngaar- Kinderkruistocht tegen vervuiling lucht en water 3? Met trok- het strijdkreten en spande ken enkele tientallen termiddag uit Zuid West Stadhuis, waar zij door loco-bur gemeester Menken werden ontvan gen. Aangeboden werd een rol be hang vol met handtekeningen kruistocht' Kon. Emmaschool Franckstraat. Bij van de problemen luchtverontreiniging kwamen en kele meisjes van klas vijf op de kennissen. De „kinder geboren op de behandeling gedachte „o LEIDSE AGENDA ZATERDAG 6 JUNI Hooglandse Kerk: Avondconcert o.l.v Henk Briër, 20.00 uu. JUNI Ned. Mij. v. Nijverheid Prof. Kuenen in openingsrede bij tentoonstellingWel en Wee" LEIDEN „VVe moeten proberen het minder goed te willen hebben, zodat de generatie na ons tenminste ook nog le ven kan". Dit was de laatste provoce rende stelling in de rede van prof. dr. D. J. Kuenen, toen hy gisteravond in het Groot Auditorium van het Universiteits gebouw aan het Rapenburg de tentoon- teling „Wel i We nde, die v gehouden in het Museui De expositie, die speciaal op Leiden ge projecteerd is, geeft een beeld hoe het met de leefbaarheid is gesteld. Pjotr Grongrijp exposeert er o.m. alternatieve planologie. De aantasting van de milieu-hyglëne zou volgens prof. Kuenen wel tegen te gaan zijn, wanneer men niet zo gemakkelijk LEIDEN en lux wilde leven. Het toenemend aan- I neuroloog tal mensen op deze aardbol zou ook eens moeten ophouden, aldus deze Leidse hoogleraar. „We gaan een catastrofe te gemoet indien er nog mensen zijn, die niet willen of niet kunnen inzien, dat geboortebeperking toegepast moet wor- Leidse hoogleraar bepleit euthanasie voor geestelijk ernstig gehandicapten - „Dank zy de techniek Is de limiet" i spraak van prof. Kuenen ontwikkelde zich een discussie rondom de thematiek milieu-hygiëne, waarna men een bezoek bracht aan de tentoonsteling in 't Rijks museum, waar Potr Grongrijp een toe lichting gaf op zijn ideeën. LEIDEN Geboren: Coenraad Alexan der Jeroen z.v. B. A. IJ. Verhoeve ei C. I. L. v. d. Maat; Eric Theodoras Cor- lis z.v. C. N. Hoogervorst en A. J. M. Heiningen; Ilona Jacoba Maria The- resia d.v. C. N. v. Egmond en E. M. T. Nicolaas Leeuwen; Mischa z.v. R. M. Top- en M. T. A. Verhoef; Marcus Pe- Joannes z.v. N. J. v. d. Meer .en A. M. Meegdes; Wendy d.v. C. Peters en H. L. Jongeleen; Roy z.v. J. J. Nathalia igelsman; Jannetje d.v. H. Dis- telvelt en J. Bakker; Menno z.v. J. ,T. Kipping en Y. N. R. D. Rieken; Jeroen Johannes Cornelia z.v. J. C. Kapitèijn C. M. H. Krom; Henk Jan z.v. G. J. Jonge Poerink en G. W. Sluiter; Mar garet Bertina d.v. W. M. Lakè en C. H. Ubert; Johannes Cornelia Adrianus z.v. J. C. S. de Zwart en W. C. M. Vianen; ;rus Johannes z.v. S. A. T. v. d. Zwet en C. H. M. Steenvoorden; Renata d.v. P. A. Dobben en M. Ros; Irwin Allen James z.v. W. Mooymans t Arie Theodoor S. O verduin; Sascha 2 J. E. Boogerd; Winkel c R. J. Ats- Patrick z.v. C. M. Kloe- zen en C. M. de Vink; Laurentius Pe trus Jacobus Willebrord Maria z.v. W. A. L. M. de Jonge en T. G. H. M. Kivits; ille d.v. A. E. Moraal Orden: Karin C. d.v. F. G. de Graaff en P. E. van Driel; Marco, z.v. H. C. van der Voort en M. Onder water; Sietze T., z.v. S. Goverts en J. M. van Esterik; Liselotte D., d.v. M. N. de Kool en W. Grootenboer; Edwin H., z.v. H. W. C. Laman en L. M. S. van WeeselRemco C., z.v. J. C. Rijsenbrij i Kerkhoff; Patri M., J. C. Zandvliet; Gerrit J. Haven en D. de Kier; Gijsbert C., z.v. G. van den Oever en L. W. P. van der Bent; Bianca, d.v. H. van Riet en J. C. Hop penbrouwer; Ronald P., z.v. D. A. van der Reyden en W. H. M Schouten; Pe- tronelle M. M., d.v. G. A. A. Oerlemans en M. W. M. Priems; Erwon. z.v. K. Bodrij en E. Hoogendoorn; Maria A„ d.v. C. Onderdelinden en H. van Bram men; Heath William z.v. D. W. Wat ton en M. E. Bishop; Jorge Fabian z.v. F. C. M. ter Meulen en B. M. Bittner; Franciscus Johannes Antonius z.v. A. J. C. Schreurs en S. A. v. Eek; Frank Stephan z.v. H. S. Bloemheuvel en J. H. M. A. Tas; Ingrid Esther Wilhelmina d.v. I. IJzerman en C. M. Pison; Aynur d.v. A. Eger en M. Kogak; Hendrik z.v. J. C. Visscher en J. Fakkel; Marcel z.v. W. J. Bekkering en C. v. d. Wal; Her man Johan z.v. J. Fraanje en J. de Kok; Dorien d.v. J. Lucas en B. I. v. d. Niet; Theodoor Carl Frederik z.v. J. P. v. d. Laan en A. W. Kamp; Jeroen z.v. W. C. Brussee en C. R. C. Donders; Manon d.v. F. A. A. Goddijn en A. C. M. Zwirs; Johannes Cornelis Hendrikus z.v. J. C. H. Tuinhof de Moed en W. v. d. Hoed: Ivonne Helena Petronella d.v. W. Schroef en M. J. E. Wijting; Willem z.v. C. D. W. v. Schaick en M. A. J. Hanson. Getrouwd: J. J. van Ginkel en G. M. H. Kaptein; W. van der Boon en E. C. M. an Lierop; C. Ruigrok en J. C. Rovers; T. Koch en A. Bayards; H. Pikaar a H. C. M. v. Zijl; J. K. Schonewille en M. v. d. Lucht. onherstel- 'riistig ge- bare handicap. De gee handicapten onder he een zachte dood laten ontmenselykt bestaan toedienen van medici operaties". Dit gaf pr gistermiddag in Leidei soonlijke mening in t „Weten wat men niet hy het ambt van gew de geneeskund Daarentegen vond prof. Verjaal. dat n alles te baat moet nemen om het leven te behouden van lichamelijk gehandi capten, die geestelijk goed gezond zijn. In de praktijk zal de arts zich vaak ge plaatst zien voor een combinatie van een istig lichamelijke en geestelijk' handelen van de arts zal prof. Verjaal dan moeten sen z(jn technische kunde t menselijkheid. biljetten zijn er los te weken. Soms op de onmogeiykste plaat- De klok in de Driftstraat was beplakt met een PSP-biljet. Het eerste wat de schoonmakers te zien kregen was de kleine wijzer die stond op 1 evenals de PSP. offei gelegenheic :ellei Wegafsluitingen Maredijk tussen Aloëlaan en Rijns- bürgersingel. In verband hiermee wordt dit gedeelte voor de tijd van een week afgesloten voor alle verkeer. Het PTT-project „telefoonkabel" ,is nu gevorderd, dat komende week de oversteek van de Oude Vest kan plaats vinden. In verband hiermee is op 8, 9 en 10 juni de Oude Vest tussen Turfmarkt en Mare afgesloten voor alle verkeer. Aansluitend zal op 10. 11 en 12 juni de Oude Singel tussen Turfmarktbrug en Lange Scheistraat zijn afgesloten voor alle verkeer. - „Om te maken dat zienbarende mededeling tijdens zijn toe- een t(jd toen men in geen enkel d jet unthouden dat er spraak in de raadszaal ter gelegenheid reeds zover was, werden postuum gel weest, die bijzondere van het afscheid van dr. M. van der digd. De dokter, de dominee en de de gezondheidszorg Stoel als voorzitter van de Stichting Ge- toor, die alle drie rechtlijnig daeh eft hel geineentebe- zondheidszorg Voorschoten. maar ook alle drie begeesterd waren cl ten besloten de drie De burgemeester prees de scheidei ondheidscen de pioniers de Wyngai Hofland zullei n het meeleven met de ander, ndheidscentrum zyn liefde voor de medemens, waardoor n 1954 gesticht hij voor de gemeenschap van Voorscho- i Dr. Martians ten een belangrijke en zeer gewaardeerde door die indhei •rg, dat ;erij plukt de ee mede-pioniers by de sti ezondscentruni, de samenu de drie krulsvereniginger Zeer vele burgers kwamen de hanc schudden van T echtpaar Van der Stoel oud-patiënten, bejaarden, verzetstrijders Leerlingen Rijnakkoord LEIDERDORP De nog zeer jeugdige Leiderdorpse leerlingen van de streckmuzieksclvool Ryn- akkoord werden gisteravond in de gelegenheid gesteld om hun ouders sens te laten horen wat ze in het afgelopen leejraar aan muzikale kennis en waardigheid hebben op gedaan. De openbare audlth plaats in een tot de laatste bezette Sehepplngskerk. L veelheid i len doen wij slechts een greep. EN ALLEREERST moeten we clan denken aan de leerlingen van de Leidse toonkunstenarese Hen- ny Briër-Ravestein, die haar klas je de eerste beginselen van het vioolspelen heeft bijgebracht mid dels de zgn. „Suzuki-methode", waarmede zij tijdens een van haar bezoeken aan de Verenigde Sta ten kennis maakte. Deze methode onderscheidt zich in zoverre van andere, dat het kind tegelijk met één van zijn ouders wordt onder richt. zodat deze laatste thuis de zaak kan corrigeren. Het resul taat baarde enigermate opzien. ANDERE OPMERKELIJKE mo menten waren de ritmieklesen (van mej. Norma v. Loon) en de les Algemene muzikale vorming. van leerlingen om hun instrumentale vaardigheid, waaraan natuurlijk nog veel ge schaafd moet worden, te tonen. In elk geval gaven velen er blijk :fde voor het instrument te koes- en, en hieruit moet toch in eer instantie de muzikale ontwlk- ng groeien. willem schrama. MARKTEN LEEUWARDEN, 5 juni, Kaas Com missienoteringen (in per kg): Goudse kaas 3.40; Edammer kaas 3.17; brood kaas 3.18, handel redelijk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3