TUNESIË: Gids voor luie zonzoekers Zit mijn pochet je goed? Wmn* Zwembroek en zomers jurkje niet voldoende VAKANTIE WORDT VAAK TE DUUR BETAALD ZATERDAG 6 JUNI 1970 „Een beetje oudheid, wat ezels, kamelen en mensen, die weten 1 dat morgen de zon toch weer schijnt" Het Romeinse amfitheater van El Djem in Tunesië heeft met het colosseum in Rome alles gemeen, alleen is het minder bekend. In de stenen, waarop de tijd z\jn tanden heeft stukgebeten, staan namen gegrift van vrfj recente bezoekers. Caicomo Zoli heeft in 1940 de trappen van het theater beklom men en later heeft Helmut Winkler er tussen twee veldslagen door aan cultuur gedaan. Hetzelfde geldt voor Bill Andersen uit Arizona, die achter zün naam het jaartal 194:1 geschreven heeft en van wie we niet weten of hij het nu, zevenentwin tig jaar later, nog zou kunnen navertellen. Het theater van El Djem staat tussen Sousse en Sfax, aan de rand van de steppe. Indertijd moet het om geven geweest zijn door Romeinse nederzettingen, maar van die bouwsels is geen spoor meer te be kennen. Alleen het theater staat er nog. een beetje dwaas, een beetje sinister. Weerbarstige getuige van wat eens gebeurd en geweest is. Eenzaam en onvergankelijk symbool van vergankelijkheid- Tunesië een land. waar sinds de stich ting van Carthago, legers en culturen ietwat nonchalant doorheen zijn ge spoeld en, schijnbaar even terloops, hun merktekens hebben achtergelaten. De ruïnes Van Carthago bijvoorbeeld hebben niet de majesteit van het Fo rum Romanum, maar wie zal zich daarover verwonderen? De woede halve eeuw vóór Christus, de stad waarmee de Romeinse legers, ander- overvielen, liet weinig plaats voor cul turele overwegingen. Over de resten van Carthago, aan het strand ten oosten van Tunis, spoelt nu de zee. En van jaar tot jaar brokkelen ze verder af. Een beetje oudheid hier, een beetje oudheid daar. En verder de sinds eeu wen onveranderde en weinig naar verandering zoekende cultuur van de Arabische wereld. Moskeeën en Souks, ezels en kamelen en de indolentie van Voor wie in Den Bosch een avondje ouderwets uit wil, heeft de VVV van Brabants trotse hoofdstad een wegwijzer klaar liggen, die precies in de borstzak van een colbertje past (De Bosschenaren nemen dus blijkbaar voetstoots aan, dat alleen mannen die begeerte zullen krijgen). De gein is, dat de mini-gids er uitziet als een normale pochet, zodat broeiende verlangens discreet aan het oog ontrokken blijven. In de. folder wordt de weg gewezen naar drieëntwintig geselecteerde uitgaansgelegenheden, die stuk voor stuk met enkele trefwoorden getypeerd worden. De goede verstaander weet dan gelijk waar hij aan toe is. Wie bijvoorbeeld niet van harde popmuziek houdt, mijdt de tent. die wordt aangeduid met „steengoeie discobar met eindeloze muziek voor jonge uitgaanders" en loopt gelijk door naar de „stijlvolle kelderbar voor een drankje, hartig hapje en een dansje". Er is in de foióer keus genoeg: van gemoedelijke praatcafe's, tot kleine knijpen, van zaken waar het biev drie kwartjes kost tot exclusieve sleuven, waar je het dubbele en meer voor het schuimend manchet neertelt. Zij, die een originele kroegentocht in Den Bosch willen maken, kunnen hun route bepalen aan de hand van een oriëntatiekaartje, dat in het „uitstekende" gidsje is opgenomen. Op de markt in Den Bosch ligt een exemplaar voor u klaar. U kunt ook bellen 04100-30428. Het amfitheater in El Djem herinnert aan de Komeine cultuur, die op de puinhopen van Carthago bloeide. weten dat morgen schijnen. Beperkte bron Tunesië was tot voor kort nog een Frans protectoraat. Nu is het zelfstan dig en het wil die zelfstandigheid waar maken. Het land heeft geld no dig en omdat de fosfaatmijnen en een opkomende industrie maar een be perkte bron van inkomsten vormen, kijkt men uit naar toeristen. Overal langs de kust verrijzen moderne ho tels en minister Mondher Ben Ham- WÊÊ0Ê* Aan de rand van de woestijn is het water schaars. En de zon weet niet van ophouden. mar, die de portefeuille van toerisme houdt, spaart geld noch moeite om de kwaliteiten van zijn land in de wel vaartsstaten te propageren. Dat hij daarmee succes heeft, bewijzen de cij fers: Sinds 1964 gaat de curve van het toeristenbezoek in sterk stijgende Wat zoekt de toerist in Tunesië? En wat vindt hij er? Voor de zonaanbid- ders is het niet zo moeilijk. Want VOOR EENVEERTIG DE KOP VAN EEN PAS GESLACHTE GEIT stranden zijn er genoeg en de zon vindt er slechts met moeite wat wol ken waarachter ze zich zou kunnen verschuilen. Voor degenen die het strand niet haten, maar toch wel wat meer willen zien dan zand en bloot, is het een andere zaak. Want iedereen heeft zo zijn eigen smaak en over smaak valt niet te redetwisten. Aggressieve woestijn In elk geval is het. voor wie het land echt wil zien, nuttig te vermelden, dat Tunesië uit twee duidelijk te onder scheiden delen bestaat. Het noorden met zijn mediterrane klimaat, zijn sinaasappel- en olijfbomen, en het zuiden, dat tegen de Sahara aanleunt en waar de natuur een wanhoopsge- vecht schijnt te leveren tegen de ag- gressieve woestijn. Dit zuiden, dat bij Gabés en Gafsa begint, heeft mij on eindig geboeid. De olijfbomen krijgen er geen kans meer. De grond is er dor en droog en steenachtig. En in de oasen, waar de opdringende woestijn haar nederlaag moest erkennen, schieten de palmen uit de grond met het groeigeweld van de tropen. Gabés, zelf een badplaats 400 kilome ter ten zuiden van Tunis, is zo n oase. De wegen, die er van het noorden uit heen leiden zijn goed tot zeer redelijk. De stad zelf is een uitstekende basis voor wie met een minimum aan ont beringen (of moeten we zeggen een maximum aan comfort?) de woestijn wil verkennen. Even buiten de stad begint de verlatenheid. Hier en daar nog wat groen en dan, dertig tot veertig kilometer naar het zuidwe.ten, niets meer dat aan de bewoonde we reld herinnert. De auto' spoedt zich door een maanlandschap van eendere, Over reisgidsen gesproken: dc ANWB heeft in de afgelopen jaren een voor treffelijke reeks opgebouwd, die up to date, uitvoerig en goedkoop is. Verge lijkt men bijvoorbeeld de ANWB-gid- sen met de curieuze werkjes, die de gelegenheids-lyricus dr. L. van Ege- raat heeft afgescheiden, (de doctor geeft het zijn eigen kinderen), dan wint de ANWB op alle fronten. Het enige bezwaar tot nog toe was, dat de samenstellers van de ANWB-gidsen zwaar aan hun voorlichtende taak trokken en de toeristische doelen met de bulldozer van hun kennis omplocg- De pluizers en vorsers kwamen op die manier volledig aan hun trekken maar de vakantieganger, die alleen maar op zijn luie rug wenste te lig gen, kreeg bij het doorbladeren van de gids telkens het deprimerende ge voel, dal hij het op een ongelooflijke manier in de lap liet hangen Hij las gedetailleerde bijzonderheden over antieke bouwvallen, musea, pittoreske plekjes en alsmaar fraaiere doorkijk jes en kon tenslotte niets anders doen dan zich uit zijn ligstoel te hijsen en op pad te gaan Tenslotte was hii Nederlander cn wilde hij niets mis- ca, Menorca en Ibiza op een totaal andere wijze samengesteld. Men ging er daarbij van uit, dat de bezoekers van de Balearen meer geïnteresseei-d zijn in zon dan in geschiedenis, meer in geinige eethuisjes dan in opgravin gen, meer in frivole olé-knijpen dan in kerken en kapellen, waarover een rector is aangesteld. De inlichtingen, die men over de drie Spaanse eilan den krijgt, betreffen dan ook in hoofdzaak de onvoorstelbare aantallen zonne-uren, de situatie van de stran den. de winkels cn de gelegenheden, waar men niet te duur kan eten en drinken. De stijl, waarin deze mede delingen worden verstrekt, is daaraan aangepast. Minder dor en schools als in andere ANWB-gidsen en hier en daar zelfs met een verdienstelijke po ging tot relativering. Een beste gids voor horizontale genieters: f6,25 voor leden, f 11.25 voor niet-leden. Grondige Grieben Grieben pakt zijn toeristische zaker gelijk serieuzer aan. maai daar is hij ook een Duitsei voor Deze samenstel ler van" reisgidsen (sinds 1896 deelt d< folder met bescheiden trots mee) heeft het Franse eiland Corsica doorgelicht en het resultaat is een uiterst handige cn stevige .pocket van 190 pagina's, waarin men alles vindt, wat er op ronde steenachtige heuvels, die door de zon worden geteisterd. En dan, na nog eens twintig kilometer, Matmata, de ondergrondse stad. Een stad van Berbers, die er hun kuilwoningen hebben gegraven en al juist voldoende toeristen hebben gezien om hun ka melen klaar te houden voor wie op een verre van gerieflijke zit het ge heel overschouwen wil. Matmata. Bruingeel en met huizen die geen huizen meer zijn. De bewoners, zwartgebrand en zo arm als mieren- maken een vriendelijke indruk. Hun historie is er één van eeuwen. Eerst hebben ze zich moeien verschuilen voor de indringers uit het noorden en omdat ze geen nieuwe risico's wilden lopen, zijn ze maar gebleven waar ze waren, kennelijk in de overtuiging dat veiligheid nog belangrijker is dan een beetje welvaart. Het enige hotel dat Matmata rijk is, blijkt eveneens een uitgebreide kuilwoning te zijn. De ondergrondse vertrekken zijn helder en zindelijk gemeubileerd en we schamen ons bijna voor de mededeling de pèrnod is er van dezelfde kwali teit als in een Parijs! bistro. Duizenden palmen Terug naar Gabés. Èn dan een andere weg op. die naar het zuidoosten voert, en vervolgens, met de kust mee, weer naar het noorden buigt. De weg naar Djerba, het groene eiland, met zijn duizenden en duizenden palmbomen. Ze groeien er in het wild en het is alsof ze de krijtwitte dorpjes trach ten te overwoekeren, waarvan de da ken nooit hoger zijn dan de palmen. De vrouwen dragen er h„n kruiken statiger dan in de rest van Tunesië, met een haast bijbelse trots en met dezelfde verachting voor tijd en uur als de kameeldrijver, die zijn vierbe- nlge en bultige slaaf gebruikt om uit diepe putten het water te hijsen dat voor de bevloeiing van het land on ontbeerlijk is. Djerba heeft een groot aantal luxueu ze hotels. En nog steeds zijn er nieu we hotels in aanbouw. Of ze de onge reptheid van het eiland niet zullen aantasten, staat te bezien. Tot nu toe heeft men, mede dank zij strenge architectonische voorschriften, de witte bouwsels langs de kust aar dig in overeenstemming weten te hou den met de ongereptheid van het landschap en de eeuwenoude cultuur. Het zijn de tegenstellingen die Tune sië interessant maken. Het contrast tussen de olijfbomen van het noorden en de palmen van het zuiden, tussen de moderne stadswijken van Tunis en het Arabische stadsdeel, waar in de overdekte souks en in de aanpalende stegen de meest uiteenlopende zaken te koop zijn. Men kan er afdingen op de prijs van een gouden armband of van een kleurig tapijt. Maar wie toe vallig meer behoefte heeft aan de kop van een pas geslachte geit. hoeft er evenmin lang te zoeken. Voor één gulden veertig is hij de man! Hollandstraat Voor de onverbetelijke chauvinisten zij nog vermeld, dat Tunis een Hol landstraat heeft en dat een schoen poetsertje uit Medina belangstel lend informeerde hoe het met Croefie ging, want met die eigenwijs Neder landse ui hebben ze daar wat moeite. En nu we toch op de vaderlandse toer zijn gegaan: van de militairen die na de desastreuze overstromingen herstelwerk verrichtten bij Kaironan, hebben we er nog maar twee ontmoet. Een kapitein en een luitenant. Ze stonden op het strand van Monastir en staarden weemoedig in de verte, zoals eens zuster Anna. Ze waren achtergebleven om het scheepstran- sport van het rollende materieel in dc gaten te houden en ze vroegen zich geïrriteerd af waar die vervloekte boot nu eigenlijk wel 'bleef. Want op een gegeven moment wil je. ondanks het zomerse zonnetje en dc rijpe si naasappelen. toch wel weer naar huis. De toerist die Tunesië be zoekt, moet in het bezit zijn van een geldig pas poort voor alle wereldde len en van een pokken briefje dat niet ouder is dan drie jaar. Bovendien kan voor hem (of haar) het volgende nog wetenswaard De Tunesische munteenheid is de dinar, verdeeld in duizend millimes. Eén dinar is zeven gulden. Dinars moeten ter plaatse worden gekocht. Ze mogen ook niet worden uitgevoerd. Wil men voor zijn vertrek méér dan vijf dinar terug wisselen, dan moet men kunnen aantonen dat men per dag minstens vier dinar heeft besteed. De prijzen van de maaltij den in een goed hotel zijn aan de matige kant. Een Punesisch biertje, uitste kend van kwaliteit, kost ongeveer één gulden veer tig. Wie aan het vaderland je bier wil moet een rijks- laalder neertellen. Overi gens heeft Tunesië ook ex- :ellente wijnen, sigaretten zijn in Tunesië luur. Behalve in Monastir, vaar men in een duty free shop de wereldmerken kan kopen voor een gulden per Een goede inheemse drank is de boukha, een vijgenje never. Hij kost nauwelijks meer dan onze vaderlandse borrel en men moet er re kening mee houden dat hij iets meer alcohol bevat. Wie gaat winkelen in de Souks mag op de prijs met zo'n veertig procent afdin gen. Verder moet men niet gaan. Want die kooplieden zijn per slot >van rekening ook niet gek. Voor gemiddeld 24 gulden per dag kan men in de Tunesische steden auto's huren. Men betaalt daar naast de benzine. Goedkoop is het niet, maar het maakt je vakantie wel interessan- Ier. Voor een bezoek aan de woestijn kan men niet met een zomershirt of een ge bloemd jurkje volstaan. Want de Sahara mag over dag een oven zijn, 's nachts is het er koud. En dan in je hotel blijven met zo'n sterrenhemel, zou bijna misdadig zijn. Bij een bezoek aan Car- thaagse of Romeinse oud heden biedt men de toerist quasi-tersluiks oude mun ten aan tegen een verre van schappelijke prijs. Of ze echt zijn moet men maar afwachten. Beter ls het dus geen risico te lo pen, ook al is de kop van Hamilcar duidelijk herken- Wie de oudheid zoekt kan zich overigens troosten met de wetenschap dat er bij zonder intei'essante musea zijn, waarvan we vooral het Bardo-museum in Tu nis kunnen aanbevelen. De luchtverbindingen met Tunesië zijn uitstekend. K.L.M. en Tunisair vlieg en met straalvliegtuigen re gelmatig van Amsterdam op Tunis en omgekeerd. De vlucht duurt ongeveer drie De taal hoeft in Tunesië niet veel problemen te ge ven. Met Frans kan men overal terecht. In de hotels spreekt men ook Engels en Duits. En 1n een van de Souks zei een koopman grijnzend: kijkeniekope! Waaruit mag blijken dat ook het Nederlands er al aardig inburgert. Corsica is. Een gedetailleerde over zichtskaart met alle verbindingen tus sen vasteland en eiland is aan deze gids toegevoegd. Meulenhoff-Bruna NV brengt hem voor f 8,50 op de Ne derlandse markt. Europa in kaart Dezelfde uitgever heelt zich ook ont fermd over de nieuwe serie GT MAPS van de wereldbekende uitgever van atlassen Bartholomew, die bekend staat om zijn kartografische meester werkjes. Bezoekers van Engeland. Wales en Schotland kunnen kiezen uil tien kaarten, die uitmunten door dui delijkheid en informatie. Zij kosten f 3,50 per stuk. Mairs Geografhischer Verlag heeft ook niet stil gezeten en heeft twee nieuwe autokaarten ge maakt. die Finland en Denemarken behandelen. De prijs van deze kaarten is f 4,25 per stuk. Dc ANW 1 tenslotte heeft in hechte samenwerking met de Provinciale VVV in Drente een geheel nieuwe. bijgewerkte toeristenkaart van Drente uitgegeven. Voorheen kwam deze kaart uit in combinatie met die van Groningen, maar nu be schikken beide provincies over een eigen uitgebreide kaan De uitvoe ring is wat eenvoudiger dan vroegei cn daardooi kon de prijs gedrukt worden tot 2,90. „Vakantie houden is een kunst, die nog door veel te weinig Nederlanders wordt verstaan". Tol deze conclusie komt de journalist Theo van Bergen, die voor liet toeristisch tijdschrift Reizen gesprekken voerde met de heer .1. de Jongste, arts bij de afdeling sportgeneeskunde van de Nederlandse Sport Federatie en dc heer L. Ak kers van de afdeling sportontwikkeling en ka dertraining vun dezelfde federatie. Inplaats van de eigen gezondheid als uitgangs punt voor een vakantie te nemen, gaat het er bij tienduizenden alleen maar om zover mogelijk van huis te komen, gas op de plank duizenden kilometers te jakkeren en een heel land binnen enkele dagen van noord naar zuid en van oost naar west te doorkruisen „Denk eens in", no teert Van Bergen, „de hele lieve dag lang hollen en sjouwen, van hot' naar her. verdrinken in steeds weer nieuwe indrukken en 's avonds wijntje en Trijntje. Leve de lol Maar bar groot is die niet want wie zo door zijn vrije dagen vliegt is te moe om nog ergens van te kunnen genieten. De niet meer zo heel erg jonge man nen. kerels, die een iaar lang hard hebben geploeterd in hun baan maar hebben vergeten ook eens aan hun arme body te denken Daai komen ze aan. in hun vakantie-uitrusting: nog gespannen, wat kortademig, een tikkeltje tp zwaar en wat stram in de botten. Daar zuilen ze wel eens even wat aan doen. Ze draven achter die voetbal. Zie ze rennen en springen bij het nobele badmintonspel. Ze zullen die jongelui daar even goed duidelijk maken dat ze hun mannetje nog best staan. Maat houden Sorry, concludeert Van Bergen, fout en niet zonder risico ook. Zeker iets gelezen of gehoord over de weldaad, die een „bewegingsvakantie kan betekenen. Dat klopt ook wel, maar mensen, die veel spanningen te verduren hebben gehad of dag in dag uit automatisch werk hebben gedaan moeten wel goed weten, wat zij doen Maat houden bijvoorbeeld en er vooral geen doorlo pende wedstrijd van maken. Wees verstandig loop eerst even langs uw dokter. Hij kan u precies vertellen wat wel en niet goed voor u Voorbereiding Van Bergen noemt als belangrijkste onderdeel van elke vakantie de voorbereiding. „Kies om tc beginnen uw reisdoel weloverwogen Ga niet zó ver weg, dat er van de tien beschikbare dagen vier nodig zijn voor heen- en terugreis. Stel u ook geestelijk in op het land van bestemming door er tevoren zoveel mogelijk over te lezen Vermijd zoveel mogelijk de overvolle wegen Denk daarbij aan uw lichamelijke conditie. Wat let u, lekker dicht bij huis te blijven, als u opziet tegen een verre, vermoeiende reis. Voor wie toch honderden kilometers onder de wielen willen wegdraaien: begin uitgerust aan de lange reis. Denk niet op vrijdagavond zo van het werk hup achter het stuur. Ga liever een dag later en geniet alvast van de voorbereidingen. Vermijd zoveel mogelijk de overvolle wegen, want die zijn slecht voor de gezondheid. En tenslotte denk bij erg warm weer bij eten en drinken aan het welzijn van uw maag en darmen cn houd de lichaamshygiëne nog meer dan anders in ere". Test Reizen, dat in zijn nieuwe samenstelling alweer aan het twaalfde nummer toe is, geeft ook een kostelijk overzicht van de Rijnreizen, die dit jaar worden aangeboden. Daarnaast wordt een fraaie lans gebroken voor een vakantie met twee reis doelen: België en Engeland. Ook worden tien bekende vakantielanden op hun orijzenswaardig- heid getest. Reizen is een uitgave van Internati onal Magazine NV. Leidsegracht 11 in Amster dam Prijs f 1,75, jaar-abonnement f 10,25.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17