ViSS ♦i» Traditie wereldtoernooi lijkt al openingswedstrijd doorbroken in NIET ZULKE HOOGVLIEGERS ALS HET LIJKT HITTE EN HOOGTE DE TEGENSTANDERS KNVB HOUDT AAEER GELD VAST AAN EIS VAN DE NOS Verkeër naar stadion muurvast DICK SCHNEIDER (GO AHEAD) NAAR FEIJEN00RD Mexico-Rusland hopelijk geen graadmeter Twee Russen doen alle moeite de Mexicaan Horacio beletten Lopez het koppen t in het openingsduel wereldtitel. MEXICO-CITY De traditie wil, dat het land dat het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal organiseert, in dat eindtoernooi 'n vooraanstaande rol speelt. Zweden bereikte in 1958 voor eigen pu bliek de finale, Chili eindigde vier jaar later als derde en 'Engeland slaagde er in '66 in de wereldtitel te behalen. Afgaande op Het openingsduel van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap 1970, de ontmoeting tussen Mexico en Rusland, ziet het ernaar uit, dat dit keer met die traditie zal worden gebroken. Want, wat Mexico in de onbeslist (00) geëindigde ontmoeting met de Russen presteerde was zo matig, dat het een heel grote verras sing zou zijn, wanneer het organiserende land dit keer verder komt dan de kwart finales. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de Russen. Ook zij konden allesbehalve imponeren, ofschoon zij in tactisch opzicht duidelijk superieur waren. daarentegen maakte e wel te willen aanvallen. Coach Kachalin had Bisjovets, Efryoetskjin, en Nodia op dracht gegeven zo dicht mogelijk in de buurt van het doel van Calderon te blij ven. Dat Kachalin desondanks geen risico wenste te nemen een gelijk spel zou ook voor Rusland een goed resultaat zijn omdat aangenomen mag worden dat de wedstrijden tegen België en El Salvador zullen worden gewonnen bleek uit de Mexico—Rusland, in het met 110.000 verdedigende rol, welke hij Vladimir toeschouwers tot de nok gevulde Azteken- Moentjan, de 23-jarige Russische voetbal stadion. was hopelijk geen graadmeter let van het jaari in de oefenwedstrijden van hetgeen de miljoenen voetbalüefheb- de gevaanyitste aanvaller, had toebe- bers over de gehele wereld in de komende deeld weken te wachten staat. De openings- Moentjan fungeerde als speciale bewa- vedstnjd van wat moet worden de groot- -ker van Hector Pulido, de meest aanval- ste voetbaldemonstratie van deze eeuw, lendt. mid<tenvelder va„ Mexico, dat in van een andere zijde zullen laten Anders zou het verloop van dit len in Engeland gebeurde kunnen MEXICO CITY Duizenden gelukkigen, die een kaart hadden bemachtigd hebben de opening van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal gemist. Een uur voor het begin van de openings plechtigheid, twee uur voor de aftrap van MexicoRusland, liep het verkeer op de toegangswegen naar het Aztekenstadion muurvast. De parkeerplaatsen bij het stadion bleken bij lange na niet voldoende capaciteit te hebben om alle automobilisten een plaats te verschaffen. De politie, ziende dat de stroom geen meter vooruit zou kunnen, sloot toe gangswegen af en probeerde daarna de kilometers lange rij auto's terug te geleiden. Het was een hopeloos karwei, dat de chaos slechts vergrootte. Hon derden automobilisten wachtten in een gloeiende hitte geladen af of hun wagen misschien nog vooruit zou komen, dui zenden lieten him voertuigen in de steek op de plaats waar de stilstand absoluut leek en gingen te voet verder, hopend het stadion nog tijdig te berei- Kleurrijk Wie wei tijdig naar het stadion was vertrokken, zag een kleurrijke ope ningsceremonie, waarbij den werden vertegenw jongB.liettHMMH Duitsland hartstochtelijk, maar even hard toen de Union Jack van En geland voorbijkwam. De Engelsen zijn niet populair in de Mexicaanse hoofd stad na enige anti-Engelse krantenver- Boegeroep dat zij opmarcheerden, weerklonk een luid boegeroep, dat pas bedaarde toen bejubeld, de gloeien- Het zwakste „Het zwakst bezette werel Ikampioen- schap aller tijden" noemde Helenio Her- rera dit toernooi. De Italiaanse coach, die enige tijd trainer is geweest van het Italiaanse team. en momenteel AS Roma traint, uitte kritiek op de deel neming van, zoals hij het noemt, dwer gen als Israël, El Salvador en Marokko. In dezelfde richting liet Raymond Goethals zich uit. De Belgische trainer betreurt het dat sterke voetballanden als Hongerije. Portugal, Spanje en Joe- was go-Slavië niet aanwezig zijn. Goethals ope- vindt dat er maatregelen moeten wor- lan- den genomen opdat de fin-legroep door voortaan zal bestaan uit de zestien n de sterkste voetballanden ter wereld. „Het ït mogelijk zijn dat landen, die l West- internationaal weinig of niets voorstel- joelden len door een beetje geluk toch tot de /an En- eindronden kunnen doordringen." Ook de voorzitter van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA), Sir Stanley Rous, pleitte ervoor, dat bij het volgen de toernooi, 1974 in West-Duitsland, de zestien werkelijk sterkste landen uitkomen. De sterkste In dit „zwakste toernooi aller tijden" zit in groep drie waarschijnlijk de meeste kwaliteit Eén titelverdediger, één tweevoudig oud-wereldkampioen Ordaz opende het toernooi, duizenden gekleurde ballonnen werden reldkampioenschap zal 1 opgelaten. Aanvankelijk had i ven willen laten loslaten, maar van dat idee was men afgestapt omdat werd gevreesd dat de duiven door de gedeel- het Braziliaanse V zelfvertrouwen. Middelpunt van de zelfverzekerde Bra zilianen is Pele, van wie velen geloi het tempo laag lag e u een^minimum beperkt de wedstrijd^ kant moest volgen. velende acties bleef. In de verzengende hitte kostte Rusland betrekkelijk weinig moeite de aanvallend zwakke Mexicanen van ae zege af te houden, al hadden de Russen Waarschuwingen niet alleen te maken met de tegenstand MexicoRusland werd een on van in groene shirt gehulde gastheren, santé vertoning, waarin pas in de maar ook met de zwakke leiding van de twintig minuten pogingen in he Duitser Kurt Tschencher, 'n home referee werden gesteld om een beslissing te for- van het zuiverste water. ceren. Tot gerichte schoten kwamen ech- Rusland en Mexico hadden zich wel- ter noch de Russen noch de Mexicanen, licht het beste voorbereid op dit kam- waardoor de doelverdedigers Anzor Ka- pioenschap. Rusland speelde dit jaar niet vazatsjvili en Ignacio Calderon een bij- minder dan 18 oefenduels o.a. in zonder rustige middag hadden. Erg fel •loego Slavië, Brazilië, Peru. El Sal va tor, ging het er in het veld overigens niet toe, Bulgarije. Mexico en Colombia al haalde scheidsrechter Tschencher drie Mexico kwam nog vier keer vaker in het keer de gele kaart tevoorschijn om een veld. Desondanks kwamen beide landen waarschuwing aan te duiden. Waar- nu niet verder, dan enkele maanden ge- schuwingen aan het adres van achtereen leden, toen zij eveneens in het Azteken- volgens de sterk spelende Russische mid- :oaeh, Geen reclame Dat Tschencher in de rustige wedstrijd, aarin Hernandez bij de Mexicanen het eest opviel en Lopez voor rust een veetal redelijke kansen onbenut liet, •lke duidelijke sympathieën liet blijken Raul Cardenas, de Mexic die al sinds de 4de januari met zijn ploeg in een trainingskamp blijft, had voor 't eerste duel van 't zeer veel spanning tegemoet ge: taktiek uitgedacht, issende de Mexic :cla- irlijk b het scheidsrechterscorps, dat i MEXICO CITY I r Katchalin bekei afloop dat de hoogte icht. „Wü hebben hie :ndc c >f, dat mijn ploeg in de gen beter zal gaan spelen nu echte wedstrijd heeft onder- silijkheden hier zijn". /oordeelregel (Van onze sportredactie) DEN HAAG Opzienbarende transfer op komst. Dick Schneider, de tweeëntwintig- jarige achterspeler van Go Ahead gaat naar Feijenoord. Hij heeft zaterdag een voor lopig contract getekend. Guus Brox, manager van Feijen oord, verklaarde: „We zijn rond met Schneider maar nog niet helemaal met Go Ahead". De transfer is daarom zo opzienba rend omdat Schneider onlangs een vijfjarig contract voor Go Ahead te kende. Feijenoord is bereid hem af te kopen. Met de transfersom en het be drag om af te kopen is een bedrag van zeshonderdduizend gulden ge moeid. Schneider, die een voorlopig contract ven drie jaar tekende, zal als rechterverdediger bij Feijenoord gaan spelen. Het fiat van Go Ahead is nog niet afgekomen omdat de Deventer eredivisieclub aan het bedrag ook de transfer van Geels en de door Feijen oord aan DOS uitgeleende Van Wijn- gaarde verbindt. Door Ajax zijn op de transfeaiijst ge plaatst doelman Gert Bals. Tonny Pronk en Bennie Muller. Bij Volen- dam heeft Jan Ruiter zich op de lijst laten zetten. Deze doelman is al be naderd door Ajax. De AZ-spelers Chris Dekker en reservedoelman Nico Schroeder hebben zich ook op de FIFA, Sir Stanley Roi srtaat. „We hebben in 1966 niet van wege het harde Europese voetbal ver loren". verklaarde de „zwarte parel" tuigd waren voor de derde keer in suc cessie de wereldtitel te veroveren. Ik wilde toen eigenlijk niet weer aan eeq wereldkampioenschap meedoen", ver volgde Pele, „want we waren slecht getraind en georganiseerd. Dit keer iS er echter van alles aan gedaan om ons zo goed mogelijk lichamelijk en geeste lijk voor te bereiden." De in 1966 door de Bulgaren en Portugezen vaak met grove middelen uitgeschakelde Pele acht zich voor de strijd in Mexico beter gewapend tegen de forse afweer van vijandelijke defensies. „In 1966 was ik. ondanks mijn derde wereldkampioen schap, nog naïef, i anders." Pele heeft inmiddels verklaard, dat hij zich in 1973, een jaar voor de volgende wereldtitelstrijd, terugtrekt. „Het wordt tijd dat ik eens wat meer aandacht ga besteden aan mijn gezin en zakelijke bezigheden", zei Pele, die overigens ook in 1966 een dergelijke uitspraak heeft gedaan, maar er later weer op terug kwam. „Maar ditmaal staat het voor mij vast. Dit is mijn laatste wereld kampioenschap." Door betere instruc ties aan de scheidsrechters hoopt de FIFA in dit toernooi de ongeregeld heden in het veld tegen te gaan. Grove overtredingen, zoals tegen spelers als Pele, zullen zwaar worden bestraft. Pele verklaarde: „Het wordt steeds zwaarder, want bij de tegenpartij lopen niet alleen spelers als Overath en Beckenbauer rond, die een tegenstander op reglementaire wijze proberen on schadelijk te maken, maar ook een Nobby Stiles.". De kleine, felle middenveldspeler zal waarschijnlijk niet meedoen in de ope ningswedstrijd van Engeland tegen Roemenië, waarvoor Alf Ramsey het volgende basiselftal heeft samengesteld: Banks, Newton, Moore, Labone, Coo per, Mullery, Bobby Charlton, Ball, Lee. Hurst en Peters. Ook het Braziliaanse elftal, dat woensdag in Guadalajara tegen Tsjecho-Sl .kije speelt, is voor lopig samengesteld. In het team staan Tostao en Pele naast elkaar. P le ont kende het bestaan van een controverse tussen beide succesvolle schutters niet. „Dat is Zagalo's probleem, ik werk altijd graag met goede spelers samen aldus Pele. Henk Hoolboom overleden Henk Hoolboom .oud-voorzitter va: technische en kcuzecommissie van KNVB, is zaterdag tijdens de kaï oensreceptie van de voetbalveren! Ede op 57-jarige leeftijd aan de I (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De belangrijke besluiten die zaterdagmiddag tijdens de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB in Kransnapolsky te Amsterdam werden genomen zijn: Met de transferperiode pal voor de deur komt er geen wijziging in het aantal buitenlandse spelers per vereniging, dat op twee bleef bepaald; de tijdslimiet waarbinnen een buitenlandse speler voor de competitie niet meer als buitenlander wordt beschouwd werd bekort van drie tot twee jaar; er komt geen betaalde jeugdcompetitie (zestien tot achttien jaar); de kans dat na afloop van het contract met de NOS (per 9 augustus) geen voetbalwedstrijden meer worden verslagen via t.v. en radio, blijft er vooralsnog dik in. zitten, omdat de verenigingen zich zonder uitzondering (Feijenoord was niet ter vergadering aanwezig) achter de beslissing van het sectiebestuur schaarden derlandse om geen nieuw contract af te sluiten zolang de NOS niet bereid is aanzienlijk n betalen dan de tot nu toe overeengekomen 250.000 gulden. iprak, speelden niet uitslui- end de financiën een grote ol. Er is ook het probleem -an de technische opbouw van ;en grote groep getalenteerde den zelfs ïrkapte standas dvot De Haagse der wees voorts op h< inziens opmerkelijke feit na het verdwijnen van de jeugdcompetitie vrijwel alle jeugdtoernooien met sterke iuitenlandse bezetting een Ne- nale hadden opge leverd en dat ook het UEFA- jeugdelftal sindsdien tot betere resultaten was gekomen. „De elftallen (de huidig elftallen) kunnei formeerd. De het sectiebestuur slikte het „ja-woord" wijselijk in. KNVB—NOS Over de afgekapte onder handelingen met de NOS was de vergadering het gauw met het sectiebestuur eens. „Wij steken sterk af bij het buiten land vergeleken", aldus de heer Coler. „De NOS bestrijdt Jos Coler, heelt gedaan de clubs Er komt geen jeugdcompetitie Het e voostel-Van buitenlanders, wedstrijden voo e competitie vindt c onden wat de moeilijkheden hier zijn". SpOTtlGVSf Trainer Raul Cardenas van Mexico Pelé, die de wedstrijd op di ei tevreden te zijn over de prestaties had gezien, vond het technisch een matig zijn ploeg. „Mijn aanvallers hebben duel. „Maar", vertelde de Braziliaanse verschrikkelijk moeilijk gehad, door- speler, ,,de eerste wedstrijd van dit de Russische verdediging een strikte toernooi was duidelijk sportiever dan de ndekking toepaste. Zij hebben nau- eerste van vier jaar geleden in Londen, lijks ruimte gekregen om te spelen. Ik mag slechts hopen, dat de sportiviteit, leidsrechter Tschencher vond ik for- die Mexico en Rusland op deze eerste 1 fluiten, alleen had hij, vooral dag hebben gedemonstreerd, in de ko- de laatste faze van de wedstrijd, de mende wedstrijden zal worden nagevolgd. het spelers in de B-elftallen grote re hardheid krijgen dan in de jeugdcompetitie". De heer Choufoer zette daarna een listig valletje open door te vragen of clubs, die de onderling een competitie zou den willen beginnen, daarvoor toestemming zouden krijgen. Voorzitter Coler stapte er met open ogen in door te zeg gen „ja, als het er maar ten minste zestien zijn" en kreeg zijn tegenstrever het 'olie pond. voorstellen evenmin onredelijk, maar de omroep- stichting kan eenvoudig niet meer betalen dan 250.000 gul den". Met een krachtig ap plaus steunden alle verenigin gen het standpunt van de sec tie betaald voetbal, dat een veel hogere vergoeding voor op 16 augustus met een be kerzondag, de B-elftallen be ginnen op zaterdag 22 augus tus en de A-teams zondag 23 augustus. De loting mogelijk- op bekercompetitie wordt op loufoer (ADO).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9