yo'uvö'ns eOTCPOTtS 5 gulden premie* van de Amro Bank Waarde duinen echt wel bekend' PROV. WATERSTAAT: Discussie in Meyendel De ongrijpbare Pimpernel ia alle favaliteitew ia alle maten gOWPOWS in alle kleunen (ZöTl'PO'fyg WWl ONVOORSTELBAAR LAGE PRIJZEN morgenochtend 9 uur bij NCRV heeft geen geld voor Alphen aan de Rijn Musical Pluk de dag feestelijk gebeuren Sparen?De Amro Bank is ervoor. PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 1 JUNI 1970 DEN HAAG „Laten we er nog eens over nadenken", zei zaterdagmiddag tot slot van de discussie ir. G. Tjalma van Provinciale Waterstaat Zuid-Holland over het wel of niet aanleggen van de veel omstreden provinciale weg nr. 1 door de Haagse waterleidingduinen. En dat was precies de reden waarom de werkgroep Milieubeheer Lelden een vijftigtal ver tegenwoordigers van onder meer het waterleidingbedrijf, van Provinciale en Rijkswaterstaat, van de Provincale Staten en biologen had uitgenodigd om deel te nemen aan een excursie door het betreffende duingebied met aansluitend een discussie over de pro- en contra's van provinciale weg nr. 1. Tevoren had ir. Tjalma in boerderij MeijendeLl (waar de discussie werd ge houden) uiteengezet dat Provinciale Waterstaat dat het college van Ge deputeerde Stalen moet adviseren bij de aanleg van de weg wel degelijk over tuigd was van de waardevolle rol die dit unieke duinterrein zowel als water als natuurwetenschappelijk prognose over de toename van het auto gebruik als uitgangspunt voor de aanleg van de weg gesteld diende te worden. Als de weg niet aangelegd zal worden, leidt dit volgens ir. Tjalma onherroepe lijk tot planologische consequenties: de bouw van nieuwe kantoren in Den Haag zal gestopt moeten worden en het foren senverkeer zal opnieuw bekeken moeten worden. Voorts zou er een enorme druk op de rijksstraatweg ontstaan. Een duide lijk soelaas zag de ingenieur in de aan leg van secundaire weg 16, waarmee on langs een begijn is gemaakt. Een van zelfsprekendheid noemde de heer Tjalma het dat er aan het openbaar vervoer gesleuteld zal moeten worden. Prof. P. Sevenster, bioloog in Leiden, was van mening dat het beleid van de oveiheid betreffende het openbaar ver voer omgebogen diende te worden. „De overheid zal het openbaar vervoer moe ten stimuleren ten koste van het particu lier vervoer. Dit kan alleen dooi* een niet al te groot aanbod van beschikbare wegen zodat het verkeer wel vast moet lopen en het onaantrekkelijk wordt van de auto gebruik te maken". De econoom drs. R. Huetóng gong zelfs zover te stel len dat er een aankoopverbod bij het individuele autogebruik gesteld moest worden, wat de heer Tjalima maatschap pelijk een onmogelijkheid achtte. Voorts wierp drs. Hueting de plannenmakers van de provinciale weg voor de voeten dat er nooit sprake van een alternatief was geweest. „Wanneer er bijvoorbeeld een tunnelweg gegraven zou worden i.p.v. een snelweg zou het duingebied gespaard blijven. De automobilisten zul len er dan voor moeten betalen terwijl ze nu gratis een uniek duingebied zullen verwoesten". Prof. dr. D. J. Kuchen, directeur het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, viel het standpunt van Provinciale Water staat aan dat er zijns inziens zonder i vanuit gaat dat er meer vervoer en mensen komen. Hij stelde voor om eerst eens te proberen met de secudaire weg 16. „Met de aanleg van die weg ben ik ben ik ook al niet zo gelukkig, maar vooruit dan maar. Ga dan alsje blieft niet tegelijkertijd provinciale weg I aanleggen". Prof. dr. V, Westhof, hoogleraar in de plantkunde te Nijmegen betoogde dat door de aanleg vai secundaire weg 16 de provinciale weg 1 uiteindelijk niet meer nodig zou zijn. In het zoölogisch laboratorium vwn de rijksuniversiteit van Leiden hadden beide professoren 's morgens een korte inleiding gehouden. Ze hielden een plei dooi voor het behoud van het betreffen de duingebied vanwege het unieke karak ter dat dit naast waterwin- en recreatie- functie ais onderzoekterrein aan biologen biedt en dat ais de weg er zou komen het nu pas twintig jaar lopende onder zode afgebroken zou moeten worden zonder dat daarvoor in de plaats een (ADVERTENTIE) Het adres voor autovervoer voor de Prot.-Christ. Groep luidt: mevr. S. NAP, Thorbeckestr. 10, tel. 23807 iv. gebied terugkwam. Het terrein per jaar zo'n 60 biologische studen- opgeleid worden als oecoloog en intensief onderzoek gepleegd wordt, bestaat ca. een derde deel (waaronder „de Vierlap") van het 1300 ha grote duinwaterleidingterrein De grote van invloed die de aanleg van een autoweg op dit gebied zal heb ben, is volgens de werkgroep milieu beheer nog niet te voorzien, wel is zeker dat een chronische vervuiling van het omliggende gebied zal optreden en daar- doro zuiver wetenschappelijk onderzoek zonder chemische middelen niet meer mogelijk is. Nu worden er nog in het gebied hon derd vangputjes uitgezet om na te gaan welke factoren regelend werken op de aantalsregulatie van dieren in natuurlijke populaties. Een veldlabora- torium onderzoekt ter plaatse in in vloed van het weer op de aantallen van de populatie. Onder de genodigden die aan de ex cursie en of de discussie deelnamen be vonden zich (naast de reeds genoemde personen) onder andere nog de Haagse wethoudfer B. Bol, dte hoofddirecteur van Provinciale Waterstaat en Planologische Dienst J. C. Klein, ir. H. Bosch directeur van de Duinwaterleiding en diverse genieurs en zoölogen. Vanavond begint de NCRV met een Engelse televisieserie In vijf afleverin gen gebaseerd op twee van de be kendste romans van barones Orczy: „The elusive Pimpernel" en „El Dora do". Deze serie wordt door de NCRV in drie weken op het scherm gebacht. Na het eerste programma op 1 juni wordt de reeks voortgezet op 8, 15, 20 en 22 juni steeds via Nederland I. De figuur van de Rode Pimpernel heeft steeds tot de verbeelding van vele mensen gesproken. Vooral ook omdat deze man in twee geheel verschillende gedaanten optred. Thuis, in Engeland, was hij de rijke en saaie Sir Percy Blakeney, een vriend van de Prins van Wales en in Frankrijk trok hij in vele vermommingen rond als de Rode ongrijpbare Pimpernel, om on- schuldigen, die bestemd waren voor de guillotine op te sporen, te bevrijden en in veiligheid te brengen in het „vrije" Engeland. Robespierre en zijn guillotine-minnende landgenoten wil len, dat de Rode Pimpernel zo snel mogelijk uit de weg wordt geruimd en hebben daarvoor een speciale man aangesteld, namelijk Chauvelin. Deze Chauvelin krijgt echter geen schijn van kans bij zijn jacht op de Rode Pimpernel. Maandag NCRV Ned I 19.04 uur. Bq de t.v. is het zomer geworden, de t(jd dus van „bloemlezen" en herhalen. Toch waren er dit weekeinde twee op merkelijk zaken: een afscheid en een begin. Dat afscheid gold De Fabeltjes krant, serie dies destijds van start ging als een nogal vervelend her-vertellen van de fabels van De la Fontaine, maar die gaandeweg geëvolueerd is tot een strip die internationale belangstelling verwierf en een ongekende commer ciële activiteit heeft losgeslagen. Om nog maar te zwijgen van het feit dat Jacob de Uil c.s. een ingrijpende uitwerking hebben gehad op ons taal gebruik door de vele, soms heel inven tieve woordgrapjes die door de makers wei-den bedacht. Wij zullen de Fabel tjeskrant echt missen. Wij, dat zijn dan de volwassen kijkers. Want, laten we wel wezen, wjj volwas senen hebben zowel gesmikkeld als ge smuld om de ironie waarmee de dieren van het Grote Dierenbos ons op de korrel namen, maar de groep voor wie de strip oorspronkelijk bedoeld was de kleuters van pakweg tussen drie en acht verloren naar onze eigen waar neming gaandeweg nagenoeg alle in teresse omdat wat zich in het Grote Dierenbos voltrok volkomen buiten de kleutersfeer trad. Nu komt Pipo terug. Wim Meuldijk heeft bewezen wèl heel zuiver aan te voelen wat in de interessesfeer van de heel-kleinen past. Voorlopig komen de kleintjes dus weer echt aan hun trek ken. Iets wat we hen uiteraard' van harte gunnen. Het opmerkelijke begin gold uiteraard de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico. Gisteren zagen we de eerste van de vele uitzendingen die op de buis zullen komen. jOver de kwaliteit van MexicoUSSR laten we het oordeel aan onze sportcollega's (geef ons overi gens Feyenoord maar!). Maar de beeld techniek die de Mexicanen hanteerden was voortreffelijk. Wie ook voortreffelijk was: Bob Spaak. Om De Fabeltjeskrant misten we het begin van de match en tot onze ver wondering hoorden we dat niet, als aangekondigd, Herman Kuiphof maar de heer Spaak de woordbegeleiding verzorgde. We vonden het een goed commentaar, zeker gezien het feit dat Spaak al lange tijd niet. meer in deze f unctie optrad. Toen ons later duidelijk werd dat Kuip- hofs Hjn zoek was en dat Spaak com mentarieerde van Hilversum uit met als materiaal hetzelfde plaatje dat wij zelf te zien kregen, konden we niet anders dan het rustige vakmanschap bewonderen van de ohefsport van de NOS die ons gesuggereerd had dat hij ooggetuige-ter-plaatse was. Voor het overige weinig opmerkelijks dit weekeinde. We willen graag een positieve noot plaatsen bij de nieuwe NOS-serie „De rechtvaardige rebel", eey feuilleton uit Canada. Dit land heeft sinds enkele decennia een cine matografische traditie die er zijn mag. Deze film stoelde op die traditie. Ze stelde het, ook bij ons, actuele probleem van onvoldoende gevormde werkende jongeren op een uiterst pakkende wijze aan de de orde. Serie derhalve die de aandacht van de kijkers verdient. Vg In Kunstzaal Licrnur wordt van 6 tot 30 juni een ZomertentoonsteLWng gehouden waaraan een aantal beken de kunstschilders en grafici deel- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De leider van het Zeskampteam uil Alphen aan den Rijn, de KLM-gezagvoerder Ad van Ommen, heeft de NCRV-televisie verweten, dat men de deelnemers van zijn winnende ploeg afscheept met een beker en goedkope draagmedailles. Alphen aan den Rijn, dat. met zeer gering verschil van Aalten won, zou de afgelopen maanden ruim 6000,hebben uitgegeven voor aankoop van trainingsattributen. De heer Van Ommen bad voor zyn team minstens op een schadeloosstelling gerekend. Deelnemers moesten kosten uit eigen zak betalen De NCR V-leiding heeft zich thans schriftelijk tot het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn en het plaat selijk organisatiecomité gewend.. In de brief wordt uitvoerig ingegaan op het door alle deelnemers aanvaarde spel- reglement, waarin staat dat geen geld prijzen beschikbaar worden gesteld. Daarentegen neemt de NCRV alle reis- en verblijfkosten van de deelnemende ploegen voor haar rekening. Ook bij het internationale „Spel zonder grenzen1' ontvangen de winnende teams uitslui tend bekers en insignes. Wel stelt de Duitse t.v. in haar eigen land een geld prijs van maximaal 18.000 DM beschik baar voor de winnende stad. In Enge land krijgen de deelnemers 50 gulden, maai- hiervan moeten zij zelf alle con sumpties betalen. In Nederland worden deze consumpties door de NCRV geboden. De winnende Britse gemeente ontvangt een chèque van 500 pond, te besteden voor sportieve doeleinden. Het is de NCRV, gezien de krappe zend tijdvergoeding niet mogelijk ook nog de 25 leden van de winnende ploeg een geldprijs beschikbaar te stellen. Bij deze t.v.-wedstrijd gaat het om het spel Geschil tussen TROS en Prior bijgelegd HILVERSUM (ANP) De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Hilversum, de heer C. J. M. Schrools, heeft de TROS toestemming verleend om de arbeidsverhouding met Karei Prior, voormalig hoofd van de TROS- telcvisie, te beëindigen. Hij heeft daarbij overwogen, dat de verhouding tussen de heer Prior enerzijds en de TROS anderzijds van dien aard is, dat bestendiging van het dienstverband ongewenst moet worden geacht. Bovendien heeft de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in aanmer king genomen, dat de TROS in de loop van de vorige week heeft aange boden, Prior's ontslag op staande voet per 23 maart (wegens „een reeks ern stige beleidsfouten") in te trekken en zich daarnaast bereid heeft verklaard, het dienstverband met de heer Prior officieel op 1 januari 1971 te beëindi gen. Dit betekend, dat de heer Prior tot het einde van dit jaar zijn salaris krijgt doorbetaald. De heer Prior verklaarde, met deze oplossing wel vrede te kunnen hebben. Temeer, omdat ook naar zijn mening nauwelijks een basis aanwezig is om de werkzaamheden voor de TRÖS voort te zetten. De heer Prior zei verheugd te zijn, dat de TROS het ontslag op staande voet ongedaan heeft gemaakt, Het voormalige hoofd van de TROS- televisie zal daarom ook afzien van de civiele procedure, die het regionaal bureau voor arbeidsrecht van het NVV voor de heer Prior tegen de TROS was begonnen. De héér Prior verklaarde zaterdagavond, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat hij nog een functie in de omroepwereld zal aanvaarden. Herman v. Veen terug op scherm Vanavond brengt de VARA-televisie een programma rond de zanger-caba retier Herman van Veen. Hij opent dit optreden met het bekende Harlekijn lied. vervolgens brengt hij „Da's mooi", een impressie van een kind op het voorbije schoolreisje, dan het lied „Cirkels" en „Adieu café", een lofzang op de „bruine" kroeg. Herman van Veen bréngt bovendien 'n operaverhaal en de liedjes „Stekkers en stopcontac ten" en „Dit slag volk". Hij wordt begeleid door pianist Laurens van Rooyen, organist Erik van der Wurff, vibrafonist Hans Frederikse, gitarist Bert Ruiter en drummer Tonny Ko ning. Het programma werd geregis seerd door Nick van den Boezem. Maandag VARA NED II 21.40 uur. niiet om de knikkers. Indien Alphen aan den Rijn geen ge noegen neemt met deze voorwaarde, dan zal dé NCRV het team van Hel mond aanwijzen om ons land te verte genwoordigen in een .van de zeven wed strijden in het internationale „Spel zon der grenzen", dat in West-Berlijn wordt gehouden. NEDERLAND I #18.45 uur: Pipo de Clown #18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: De ongrijpbare Pimpernel #20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hier en Nu 20.45 uur: Mijn Engeland, thriller #21.45 uur: Romans in Rome NOS: 10.45 uur: Verkennen en ontdekken, 15 11.10 uur: Iet wiet wijt 11.40 uur: Notre ville, 12 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Geen zee te hoog 19.30 uur: Verslag op dinsdag 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Andy Williamsshow 22.35 uur: Socutera #22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS #18.45 uur: Pipo de Clown #18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Intern, agrarisch VARA 19.30 uur: Coronationstreet 21.10 uur: Mussolini, doc. 21.50 uur: Harten 5 21.52 uur: Wij, heren, van Ziehen 22.55 uur: Journaal NOS: 23.00 uur: WK-voetbal RoemeniëEngeland rechtstreeks met commentaar van Koen Verhoeff NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal #20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uit berekening, Praagse kroniek 21.10 uur: Ombudsman #21.40 uur: Herman van Veen 22.15 uur: Achter het nieuws #22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: Burgerschaps vorming, 12 19.04 uur Den Haag 19.09 uur: Holland Festival '70 AVRO: 19.30 uur: Het wonder der-natuur 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.10 uur: Dit is Tom Jortes 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal TELEAC: Ruimtelijke ordening, 13 Voor de wat koelere dagen een ■japon van witte guipure, afgezet met satijn. Ook in Leningrad weet men wat van mode. reo: Krabbels in de kantlijn: licht muziek programma en praatje. 19.30 Nieuws, R.V.U.: 19.35 Prof. Dr. A. A. Kampman, directeur aan het Nederlands Hlstorisch-Archeolo- glsch Instituut te Istanbul: Cyprus, hisiorir en politiek rondom het eiland der Kruis vaarders. NOS: 20.0 Retour Hilversum-Keu- lenuitwisselingsprogramma 22.30 Nieuws. 22.40 Medede 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Jazz ln aktie. 23.55-24.0f actualiteiten., EO: 19.00 Wij hebben een woord voor de wereld: veelge vraagde geestelijke muziek. 19.20 Reformatie en Reveil. 19.35 Intermezzo met bekende- melodieën. 19.45 Opbouw: wekelijkse Bijbel studie. NCRV: 20.00 Introduktie tot het 22e Helnrich Schützfeest in Breda. Aansluitend: NCRV Vocaal Ensemble, orgel eri zarigsolis- ten: moderne muziek. 21.30 Muziek en dienst, programma met informaties over kerklied en kerkmuziek in klank en ge schrift. 22.00 Stereo: Licht orkest met zangsollsten. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 desportultslagen. 18.30 Protestantse godsdien stige uitzending. 18.45 Sport. 18.52 Taalwen- ken. 18.55 Liederen. 19.00 Nieuws, weerbe richt en actualiteiten. 19.40 Hedendaagse berichten en De Zi Operakroniek. 22.00 Nier Kunsten. 22.20 Licli- i. 23,15 Oude muziek. i. 23.45-0.15 Voor de zeelieden. HILVERSUM I 402 M. :k, 8.00 Nieuws. 8.11 Radlojoui De speelgroep Consequent heeft zaterdagavond in Amicitia bijzander veel eer ingelegd met „Pluk de dog", een operette in de vorm van een musical, geschreven door J. van Vliet en H. v. d. Wouden, geregisseerd door Dick Furrer en uitgevoerd door een menigte even speelse als volhardende lieden, die niets aan het toeval wensten over te laten. Toe in de details was aan alles de .uiterste zorg besteed en waar er ondanks een zekere gespannenheid bijna niets fout ging, kreeg een groot publiek een feestelijk muzikaal gebeuren voor ogen getoverd, waarover nog lang zal worden nagepraat. Prestatie vani Consequent Het gegeven was niet nieuw, veeleer klassiek voor dit soort werk: een fuif nummer van een baron, die aan de vrouw geholpen moet worden als uit vloeisel van een testamentaire voor waarde, en dit gelardeerd met onver wachte verwikkelingen, mitsgaders rij kelijk wijnverbruik, zodat alom de liefde openbloeit. Verrassend was wel de aan pak, zeker door het optreden van - een half dozijn dansdeernen, die geen mo ment ongebruikt lieten om het operette- gegeven in de musicalsfeer te trekken. Aat Laponder liet een gulle genieter in een baron vrolijk botsen op ge vestigde gewoonten, die men belichaamd kreeg in de Tante Germaine van Ali Eskes. Haar zoon en dochter (Betty en Hans Wertheijm) stellen haar nochtans voor voldongen feiten, evenals het dienst meisje (Leonie Dexel), waarvan zij welis waar niet terug heeft, maar die even onstuitbaar komen als het leven zelf te zien geeft. Dan baten geen bedenkingen meer en als iedereen tenslotte alles van de vrolijke kant beziet, krijgt een veel heid van typen in deze musical de kans om te gloriëren, te weten een reeks schuldeisers (Frits ten Hagen, Yvonne Peters, Truus de Bruijn en Bert v. d. Kaaij), de notaris en diens hulp (Jan van Dijk en Koos Furrer), de tuinman (Wim Versteeg), een zigeunerin (Truus de Bruijn) en de huisknecht (Gerrit Meurs), die zich ln zijn tekstbehandeling een lenige trait d'union toonde tussen een veelheid van schuimende karakters. Cho- reograficus De Ruyter had een groep meisjes weten om te vormen tot leuke dansante dingen, die een sterke eenheid vormden. Om een dergelijke musical tot een succes te maken, zijn veel mensen nodig, die maandenlang bezig zijn om tot diep in de nacht eigen steentjes aan te dragen. Zeker moeten worden ge noemd de muziek van een combo onder leiding van Kees Meurs, de in eigen beheer vervaardigde kostuums en het kleurrijke decor ln wisselend licht. Con sequent heeft met deze musical een bij zondere prestatie geleverd en velen een onvergetelijke avond bezorgd. s T. O. Stereo: Lichte grammofoon) De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NO- ziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kleu.t< (gr.). (11.00-11:02) AVRO: 12.40 Toppers onze8 zuiderburen. 14.00 Steréo. Promenade orkest en Pro Arte Trio: amusementsmu ziek. ARO: 15.10 Internationale Muzlek- spiegel: 18e Europees Muziekfestival voor de jeugd te Neerpelt (België). 16.00 Nieuws. 16.03 Kwlspel, quiz. 16.10 Mimosa: program- i mlnimuziekjes. 16.35 :k, 17.30 Tl oipui HILVERSUM II 298 M. NCRV 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo; Op het eerste gehoot klassieke muziek (gr.). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en nu: actualitei ten.) 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamiis: gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Stercos Stt' Gymnastiek. i Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van Schoolradio, 14.30 Pizzicato: muzikaal mid dag-magazine. (16.00 Nieuws). J7.OU over heidsvoorlichting: Nederlandse Antillen alh werkgemeenschap. Vraaggesprek van Cees ilatenprogramma. (12.00 Nieuws.) Ileuws. 13.03 Ekspres: licht platenprogva na. 14.00 Nieuws. 14.03 De Eddy Becl Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-Draai, li licht platenprogramr (17.00 Nieuws). 18.00 Einde. schippers. 13.20 Tafelmuzlel s. 14.03 Concertmuziek. (Tussen 14.4( reportages Ronde van Italië), 15.01 (ADVERTENTIE) wanneer u nü een Spaarboekje of Spaarrekening opent (414 tot 7% rente!). *Bij een eerste inleg van minimaal f 10.—. (Geldig t/m 30 juni 1970.)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2