VOOR KASPER KARDOLUSir' GING DE VLAG NIET UIT Eraldo bracht f 54,- winnend op Duindigt Den Hertog testte zichzelf in zware Ronde van Limburg Klasse alleen in hockey geen waarborg voor succes Kort briefje verijdelt deelneming aan w.k. schermleraren EDEL SIX OP WEG NAAR EERSTEKLAS RobertWetemann jockey FRANKRIJK HIELD ORANJE OP 1-1 Gouden bondsspeld voor Henk Blok SPORTBIJLAGE MAANDAG 1 JUNI 197Ü (Van i sportredactie) BENTHUIZEN Op zondag 24 mei was Kasper Kardolus een verheugd man. Hij was Nederlands kampioen op sabel geworden in de eerste titel strijd waaraan leraren ook mochten deelnemen. Hij was de enige die doordrong tot de finale. Meteen flitste het door zijn hoofd: en nu naar het wereldkampioenschap voor leraren dat in september in Londen wordt gehouden. Zes dagen later werd in de woonplaats van Kardolus, het temidden van de driehoek AmsterdamRotter damDen Haag liggende Benthuizen, het dorps huis geopend. Kasper Kardolus, die schermles geeft in Benthuizen (40 leerlingen) en in Delft (25), was één van de genodigden. Alle vlaggen van bonden, welker sport in Benthuizen wordt beoefend, werden gehesen. Kardolus Voerde de vlag van de Kon. Ned. Amateur Schermbond in top. Daarnaast wapperde het dundoek, net op tijd gereed gekomen dank zij de medewerking van de echtgenote van een schermer van „Zaal Kardolus", van zijn schermschool. Maar Kasper Kardolus was niet meer verheugd. Voor hem ging de vlag niet uit. Hij zal in september niet naar Londen gaan. Weer een deceptie voor Kar dolus, die in het verleden in zijn opvallend met gezegende carrière o.a. viermaal staat in dat het verzoek van Kardolus lid te kunnen worden van de Akademie (vereniging) van Schermlei wordt ingewilligd wegens „uitlatingen in de pers en gedragingen tegenover colle ga's". Twee jaar na datum mag Kardo lus nog eens een aanvraag indienen. Kardolus: „Ik voel me ontzettend gedu peerd. Ik heb inderdaad wel eens wat ge- bepaalde meningen heb. •kondigen? Ik zegd omdat Mag ik die dan niet heb nooit, schriftelijk noch gehoord dat ze het ergens niet waren, op dit briefje na. Ik was dolge lukkig toen ik sabelkampioen in de eerste „open titelstrijd" was geworden. Ik wist dat iedereen er bijzonder hard voor had getraind. En nu dit". Kasper Kardolus begon in 1965 als amateur les te geven. De KNSB was er niet ongelukkig, mee. Wellicht dat de NAS, de beroepsleraren, er minder ge lukkig i zijn diploma geringe opga' Hij ging studere schermleraar, rière wil maken en daa bijzet. In 1969 deed hij t de, begon met les geven i hij rijk zaalhuur, belasting, reizen e.d. slokken een flink deel van het lesgeld op. De KNAS hakte de knoop door en bepaalde dat leraren en amateurs gezamenlijk in wedstrijden mochten uitkomen. Een half jaar nadat „Zaal Kardolus" was opge richt, werd het equipekampioenschap op sabel behaald, het met Kardolus. Graag lid „Mijn leerlingen zijn ne kampioen van Nederland op sabel, achtmaal winnaar van de Bevrijdingsbeker, acht keer een zegepraal in de internationale wedstrijden in Noordwijk, internationaal Duits kampioen, vii maal finalist in het befaamde toernooi in Parijs waar hfj in 1966 de meervoudige wereldkam pioen Pavloski versloeg vier Olympische Spe len om niet geheel duidelijke redenen miste. Een kort briefje van de Academie van Schermleraren sneed hem de pas af naar het wereldkampioen schap voor leraren, waarvan de autoriteit op schermgebied, maitre Abrahams zei: „Kardolus heeft een goede kans om eerste te worden." Samenwerken Het is in Nederland wel zo, dat een „ondergeschikte" van een bond er geen mening op mag nahouden. Niet alleen in de schermwereld, ook elders. Wie zijn stem verheft, wordt vroeg of laat „ge pakt", hoewel Kasper Kardolus het zij uitdrukkelijk gesteld deze woorden niet heeft gebezigd. Evenmin dat het er op lijkt alsof het snelle succes in de be roepswereld een beetje hard is aangeko men. Wordt Kardolus wellicht als een „mee-eter extra" beschouwd? Woorden, wel van Kardolus t „Ik wil graag met iedereen samenwerken". De eerste maïtre die Nederlands sabel kampioen is geworden, gaat niet naar het wereldkampioenschap in Londen. Er is weer een kort briefje van de Akade mie van Schermleraren voor nodig om hem alsnog als lid te accepteren om dat mogelijk te maken. het is nog schermen als ik. Als ik niet die sport had gehouden, zo hebben meegedaan met het Nederlands kampioenschap. Die wereldtitelstrijd ik dolgraag meemaken. Ik heb er gedacht om te trachten individueel te doen maar dat moet dan toch de NAS en daarvan mag ik geen lid v En ook dat wil ik zo graag want gediend. NAS derlandse Akademie van Schermleraren, Maar daar heb ik vrienden, di ik geen aanvraag hebben in- begrijp het niet. Ik gun alle :es, ik sta op goede blijkbaar niet met de Ne- (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De grote klap viel zaterdag op Duindigt in een zeer een voudig draverijtje. Daar won opeens Eraldo con Dios met Chiel van dtr Togt, zonder fout ditmaal. Winnend bracht dat 54 gulden. Quartcron II blijkt on danks zijn tien jaar de vorm te kunnen vasthouden. Hij liet zich rustig laken 250 Caesar Julia H meter voor de finish t< voor Erica hem kon Goodwill won voor Van Overeem ge makkelijk, Helene Hanover liep niet best en sprong tenslotte als tweede over op zijn zevende jaar toch nog wel rechtuit de eerste klasse binnen te lopen. Zoals hij zaterdag langs <je foutloze Gay Way wandelde, had hij de allure van een inderdaad zeer sterke. In de draverij voor amateurrijders was Guy Areta met H. Pasman na een fel duel met Hannibal de snelste. Hanny en Gainer Papenhoef konden het op bijbenen. Het bijzonder mooie weer was oorzaak van voortreffelijke kilometertijden. Voor al in de eerste koers verbeterden velen hun recordtijd met als allersnelste Ilona die tot 1.24.9 kwam. Overtuigend Bij c t Ro bert Wetemans Heel netjes gereden liep zij eerst als tweede en verder als onbedreigde win nares haar tweeduizend meter. Wetemans deed het met Astrologer niet minder, lold- De dertiende rit van de Ronde uitstapje. De Belg VandenBossche (links) nieuwtjes uit en Pi voor het publiek dan. De renners vonden het op zijn gemak bij, Rudi Altig en Vittorio Adoi i (rechts) ziet er ook niet uit of hij zal gaan STEIN Op fenomenale wij: :dor den Hertog zaterdag de Ronde van Limburg uit de geschiedenis gewonnen. Ruim zeventig kiiometer reed heeft hij alleen aan de leiding en zijn voor sprong aan de finish in Stein bedroeg bijna zeven minuten- Den Hertog was lr deze klassieker, waarin alle lastige be- (Va: e sportredactie) DEN HAAG Aan het eind van het vorige koersseizoen veranderde de jeugdige Robert Wetemans van stal. HU trad in dienst van één van de beste volbloedtrali Joep DWekkers, en had zeventien overwinningen op zijn naam staan, drie te weinig om tot de klasse van de (volleerde) jockeys te worden toegelaten. Met Lisa Boy van Dekkers behaalde hU al snel zijn achttiende zege. De negentiende zege van d tweede jockey van Dekkers, achter de Duitser Gerd Bier, liet even op zich wachtei Toen werd hü met een verrassend hoge cöte winnaar met Wild Cat. Zaterdag overschreed Robert Wetemans glorieus de twintig, op Duindigt, door Karim een zegè als outsider te voeren. Tweede plaatsen had Wetemans al vele malen bereikt, zodat men hem al „de eeuwige tweede" ging noemen. Zaterdag was zijn grote dag. Hij moest driemaal aan de start en had zijn hoop gevestigd op de laatste ren, voor vierde klaspaarden. Maar al in de eerste ren werd de twintigste zege bereikt, met Karim. De talentvolle Wetemans, van wie kenperls zeggen dat hij naar de top in Nederland reikt, gaf als „echte" jockey meteen zijn visitekaartje af door ook met „Astrologer" te winneh, een moeilijk paard van trainer Bertus Riem. Verscheidene jockeys hadden bedankt voor de eer* op «Astrologer' te klimmen. Wetemans antwoordde op het verbek ijd elk paard". En hoe. papier aanzienlijk land. Het heeft zich daarvooi in het strijdperk geworpen kon De Fransen hadden Nederland bedwongen. Met 11 werd het duel af gesloten, nadat de Fransen bij de rust een voor sprong van 1—0 hadden gehad. Uit een strafcorner had rechtsbinnen Grain gescoord. Eveneens uit een strafcorner maakte Nederland in de dertiende mi- npuut van de tweede helft gelijk. De gebroeders Spits waren voor dit doelpunt verantwoordelijk. Frans Spits, die de strafcorner nam, tikte de door broer Nico ingeslagen bal langs de verbouwe reerde Franse doelman Santiers hoog in het net: 1—1. Met dit doelpunt had Nederland niet alleen een gelijkspel, maar tevens de eer gered, want lang heeft het ernaar uitgezien dat de ongeïnspireei'd spelende Oranjeploeg zelfs niet tot een punten- deling zou kunnen komen. De kansen waren er wel, maar ze werden niet uitgebuit. Het was wel moeilijk tegen de fanatiek spelende Fransen, die bij elke Nederlandse aanval massaal in de ver dediging gingen, waardoor het schier onmogelijk was openingen te maken of te vinden. Maar technisch stak Nederland met kop en schouders boven de Fransen uit, een enkele uitzondering daargelaten en dit voordeel had doorslaggevend Maar de Nederlanders, die deze interlandwedstrijd na de prestigeduels tegen België en West-Duits- land, de ontmoeting met Wales en het beëindigen van de competifie, als mosterd na de maaltijd beschouwden, kwamen bij lange na niet tot de inzet, waarmee de tegenstander opereerde. Daar door bleef het Nederlandse spel kil en steriel. De Franse doelverdediger heeft dan ook nauwelijks moeiliik werk behoeven te verrichten. Hetzelfde gold ook voor Buy in het Nederlandse doel, want het Franse opportunstische spel miste toch te veel klasse om de Nederlandse ver dediging uit verband te kunnen halen. Eens temeer echter heeft deze wedstrijd geleerd, dat in het huidige hockey klasse alleen geen waarborg is Met het oog op het grote landentoernooi, in september in Brussel, is deze wedstrijd, die voor Tippy de Lanoy Meijer zijn vijftigste interland was, daarom misschien toch niet geheel van nul en generlei waarde geweest, want de Fransen hebben bewezen, dat power-hockey ook tot resul taten kan leiden, al verdient het geen schoonheids prijs en is het soms ook niet geheel volgens de letter van de sportieve wet. Gauw verteld De wedstrijd is gauw verteld. Er was in de dertiende minuut een mislukte actie in de cirkel van Jos Christis, wiens diagonale schot naast ging. Vier minuten later stichtte Kick Thole, die zich na een half uur moest laten (wegens een handblessure) door Bolhuis, paniek in de Franse defensie, maar meer ook niet. Toen in de vierentwintigste minuut de Fransen wegens een overtreding tegen Grain de eerste strafschop corner mochten nemen, schoot Grain de door Pascarel genomen strafcorner onhoudbaar in: 10. De ruimte, die Nederland voor het aanvals- spel nodig had, gaven de Fransen niet en verder dan een afgekeurd doelpunt van Jos Christi in de achtentwintigste minuut en twee onbenutte straf- corners kwam Oranje dan ook niet. schot van Pascarel. Twee Franse strafcorners vloeiden uit deze actie voort, maar Grain bleek zijn kruit te hebben verschoten. Van de drie strafcorners, die Nederland achtereen kreeg te nemen, bracht de derde eindelijk een doelpunt: 1—1. De mooiste kans kreeg Hulshoff, maar hij faalde voor bijna open doel. Zelfs van de ver moeidheid, die de Franse ploeg tegen het einde duidelijk parten speelde, kon Nederland niet de Ruit tijdens de klim op de bekend» Adsteeg demarreerde. Nog vier renner: sloten aan: Bravenboer, Kneteman, Van Pol en Spetgens. Daarmee was deze koers na vijftien kilometer reeds in een be slissend stadium gekomen. Immers, in de kopgroep zaten niet de eersten de besten. De voorsprong liep snel op tot twee mi nuten. De samenwerking was uitstekend, maar na honderd kilometer ging het wat minder. Het tempo dreigde stil te vallen. Dat moment (tijdens de beklimming van de Vijlenerberg) nam Den Hertog te baat, om zichzelf, zoals hij na afloop zei, te verdwenen. Den Hertog „Ik had verwacht dat ze me nog zouden terugpakken, maar het ging zo goed, dat lk maar ben doorgegaan". En hoe. Onbeweeglijk zat hij op de üets, vaak nog met de handen op het stuur. Alleen zijn benen maalden rond. Het resultaat! 6.58 minuten voorsprong op Bravenboer, die ook ging solorijden, toen de twee voorste achtervolgende groepen samensmolten, aan de finish in Uitslag: 1. Fedor den Hertog (Harderwijk) (Schaesberg); Ronde van Italië FAENZA Nadat de Spanjaard Ml- quel Lasa zaterdag de twaalfde rit had gewonnen, werd de 13e etappe van de Giro gisteren een grote Italiaanse triomf. Dancelli werd de grote overwinnaar en behaalde daarmee zijn tweede ritzege in deze Italiaanse ronde. Maar ook de twee derde, vierde, zesde, negende en tien de plaats gingen naar de Azurri. Het etappe, waarin praktisch geen enkele ontsnappingspoging werd Gedurende de gehele 188 km lange etappe van Loreto naar Faenza bleef de groep compact bijeen, op de tra ditionele uitvallers na. De Belg Eddie Merckx had dan ook een gemakkelijke kon de rit met behulp van zijn ploeggenoten vrij gemakkelijk controle- ■el enkele incidentele ont snappingspogingen, doch de „groten" van de Ronde bemoeiden zich er niet mee. i het einde van de rit kwam er iets strijd in de groep. Enkele Italianen ie Ballini, Salina, Toselli en Poli- dori trachtten weg te komen, maar slaag- n dusdanige voorsprong i, die hun kans op een triomf kunnen geven. Het gevolg was dat vrijwel de hele groep op de wielerbaan in Faenza arriveerde, waar zich nog een :ident voordeed met Franco Bitossl. Bitossi die aan de kop van het peloton de baan opreed, za gte laat een toeschou- die zich op de baan bevond en reed tegen hem aan. Bitossi werd hierdoor gepasseerd door zijn landgenoten Dancelli Bitossi moest zich tevreden stellen met de derde plaats. Voordat Bi tossi de kans kreeg een protest in te die- n was de toeschouwer reeds ter plaatse bood zijn verontschuldigingen aan voor zijn gedrag. Bij een medisch onderzoek bleek dat de Italiaan een kneuzing had opgelopen aan het hoofd. :,k, Uitslag dertiende etappe: it.): 5. Reybroeck' (Belg.); Ronsmans (Belg.); 8. Pctte Dancelli (It.) op 2 Ronde van Oostenrijk KNITTELFELD De tweede etappe Vein de Ronde van Oostenrijk voor ama teurs, een etappe over 120 km op de Oos- tenrij kring in Zeltweg is gewonnen door de Oostenrijker Kretz voor zijn landge- Schattelbauer. Popke Oosterhof ein digde als derde. In het totaalklassement nam Ludwig Kretz de gele trui ove zijn landgenoot Mitteregger, die de eerste etappe had gewonnen. Kretz legde de 185 km van Wenen naar Knittelfeld af RIJEN René Pijnen heeft gisteren de 120 km lange wegwedstrijd voor be roepsrenners, de Leren Zool, gewonnen. finish 12 seconden bedroeg. Tour de l'Oise De driedaagse Ronde van L'Oise werd gewonnen door de Belg Verbeeck, die met de steun van zijn langenoot Hopde- beck zijn eerste plaats kon behouden, ondanks de felle aanvallen van de Deen Mogens Frey. Leo Duyndam eindigde als Zaal Kardolus won Sa-de combi-duel De equipe Eddy Ham (sabel) en Kasper Kardolus (degen) verzamelde twintig matchpunten en ontving 66 treffers. Zaal Abrahams uit Den Haag met Dijksman (sabel) en Felth (degen) had eveneens 20 punten maar ontving 75 treffers. De Koninklijke Officiers Schermbond bezette met 18 punten de derde plaats. Deze equipe bestond uit: Wilmink (sabel) en v. Assels (degen). Onderscheiding NeVoBo UTRECHT De bondsraad van de Nederlandse Volleybal Bond die zater dag vergaderde in Utrecht, heeft nog geen oplossing gevonden voor het pro bleem van de onderhandse betaling aan spelers en van het reclame maken door het bedrijfsleven op trainingspakken van volleyballers. Men besloot deze materie nog eens grondig te bestudefen, alvorens tot een uitspraak te komen. Aan Henk Blok die lange tijd trainer is geweest van het Nederlandse dames (1959-1963) en heren team (1963-1969) werd op deze vergade ring wegens zijn vele verdiensten voor het Nederlandse volleybal onderscheiden de gouden bondsspeld. Om dezelfde reden verwierf ook de heer M. H. W. Lan- genhuijzen, directeur van de NEVOBO, •ersversiersel. J. Heeringa werd gekozen van de nationale sectie TITEL SNELSCHAKEN VOOR ROB HART0CH WEESP Kandidaat schaakmeester Rob Hartoch heeft zaterdag in Weesp het tweede toernooi om de Nederlandse snel schaak titel gewonnen. In de finale waaraan 48 schakers deel- imen bleef hij zijn naaste concurrenten Boehm en Ligterink een vol punt voor-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11