RAMSEY: betere ploeg dan in 1966 COACH SCHÖN: De uitverkorenen van de zestien coaches „Te veel te goed" FORTUIN ASSISTEERT OP JUISTE MOMENT ALLE GESELECTEERDEN ZATERDAG 30 MEI 1970 Dat moment op die zaterdag in juli 1966. Dat moment waarop Bobby Moore, de aanvoerder, op de gewijde grond van Wembley alle Britse flegmatiek vergat en lang durig hartstochtelijke kussen druk te op de wereldbeker. Dat moment zullen miljoenen Britse voetballief hebbers nooit vergeten. Een golf van enthousiasme sloeg door het land toen het Engelse elftal de wereldtitel had veroverd: de spelers werden als helden vereerd, Ramsey werd door koningin Elizabeth in de adelstand verheven. Dat was in 1966. Verafgoding en verachting liggen in de sport dicht bij elkaar. In de voor bereidingsperiode voor Mexico, waar voor Engeland als titelhouder geen kwalificatiewedstrijden behoefde te spelen, barstte de kritiek Los over Ramsey. Een journalist bracht die kritiek onder woorden toen Ramsey en zijn spelers een bloedonderzoek hadden ondergaan. In een trainings kamp zei Ramsey toen: ;,Ze weten nu de bloedgroep van de spelers en van mij en we zullen dat bloed meenemen naair Mexico. Als jullie dus van dezelfde bloedgroep zijn als ik en je hebt het daar nodig, kun je het van mij krijgen". Waarop een jour nalist sarcastisch reageerde: Ik zal er nu alvast wat van nonen; ik kan uw bloed al jaren drinken". „Ramsey is een goede coaoh, maar hij is zo eigenwijs", Maagden de supporters toen de bondscoach aanvankelijk hard nekkig weigerde Peter Osgood en Allan Clarke, begenadigde topscorers van Chelsea en Leeds United, in oefen duels op te stellen. Osgood vond het niet erg: „Ik wil niet eens in het nationale team spelen, Ramsey kan er niets van". Geselecteerd Maar toen de doelpuntenproduktie van de Engelsen beneden peil bleef, ging Sir Alf overstag. Hij nam Osgood en Clarke op in zijn selectie voor Mexico. En in de oefenwedstrijden waarin Osgood meespeelde zoals in Brussel tegen België, door Engeland met 3—1 gewonnen werd de produktle aan merkelijk opgeschroefd. Dat snoerde de critici de mond. Bovendien ging Ramsey zeer punctueel te werk in zijn materiële voorbereiding voor Mexico. De spelers die begin mei in Mexico arriveerden, wisten dat zij terechj. kwamen in hotels het Pare dos frimces m Mexico City en het Hilton- hotel in Guadalajara, waar Engeland de groepswedstrijden speelt die zorg vuldig waren geseleoteerd. Ramsey had er vele retourtjes EngelandMexico voor over gehad om de kamers te bekijken en om te zien of het eten en de bediening wel tot in de puntje" geregeld waren. Hij eiste van het gerenommeerde Hiltonhotel zelfs toe zending van de menukaarten. Punctueel En nu de spelers er zijn, zorgt de bondscoach ervoor dat zij ook als er geen oefenduel wordt gespeeld voortdurend worden beziggehouden. ..Ik moet voorkomen dat ze zich ver velen en lusteloos worden. Daarom speelden we cricketwedstrijden tegen teams van Engelsen die in Mexico wonen. We waren vier jaar geleden de meest fitte ploeg die aan het toernooi begon, we zullen zorgen dat we ook nu fit zijn". Ramsey neemt geen enkel risico. „We trainen in de hitte van de middag, dan kunnen de spelers wennen aan de temperatuur waarin zij moeten spelen. „In de hitte zullen we traag moeten spelen; het tempo dicteren". Dank zij die punctuele voorbereiding en een tikkeltje chauvinisme hebben de Engelse bookmakers Engeland ge adopteerd als het greotste kanspaard na Brazilië, dat de Britten iin groep 3 zal moeten bestrijden. Toeval? Voor Raimsey hangt alles af van het duel tegen' de Roemenen, de eerste wedstrijd die de Engelsen in het toer nooi spelen. Wint Engeland dan kan het of tegen de gevreesde Brazilianen of tegen de Tsjecho-Slowaken een punt verspelen. In het andere geval moeten de Engelsen die wedstrijden zeker winnen. En Engeland heeft in het toer nooi om de wereldbeker nog nooit een wedstrijd van Brazilië kunnen winnen en toeval? de twee keer dat zij tegen Engeland hadden gespeeld, wer den de Brazilianen zelf kampioen. ,.We hebben een uitstekende kans om de titel te prolongeren. Ik geloof dat we een nog betere ploeg hebben, dan in 1966. Er zal een grootse ploeg vooi nodig zijn om ons te verslaan", zegt Ramsey, die zij-n selectie heeft op gebouwd om de kern die er in 1966 al bij was. Aohit in totaal speelden in de ploeg die de werelKStiltel veroverde: doelman Gordon Banks „The Banks of England" Alan Ball, Jackie en Bobby Charlton, Geoff Hurst, de enige speler die ooit in een finale een hat trick scoorde, Martin Peters, Nobby Stiles en Bobby Moore. Aangevuld met de talentvolle jongeren Clarke, Osgood en Frances Lee kon een team gefor meerd worden dat inderdaad meer talent bergt dan de ploeg van 1966. Groep 9: Engeland geplaatst als wereldkampioen Bobby Charlton, een van de acht, die er in 1966 bij waren en nog steeds een pijler in het Engelse team. Bondscoach Helmut Schön zat meteen hoog te paard. Vele jaren had hü in dc schaduw gestaan van de door voetbalfans vrijwel heilig ver klaarde Sepp Herberger, die dertig jaar de Duitse natio nale ploeg leidde. Helmut Schön was een trouwe, kun dige en geduldige assistent, wachtend op het moment dat hÜ de staf van Sepp Hcrber- gcr kon overnemen. Dat ge beurde in 1964, twee jaar voor het toernooi am de wereldtitel, waaruit West- Duitsland. zoals dat daar zo karakteristiek wordt genoemd het stelt niets voor maar het klinkt aardig als Vize Weltmeister te voorscbün trad. Toch weer een flonke rend diamantje aan de kroon van de Westduitsers die zich erop mogen beroemen het land te zijn dat het meeste succes in wereldtoernooien van alle Europese landen ver wierf. Alleen in 1938 schaarde Duitsland zich niet bij de laatste acht maar het lijstje vermeldt wel een derde plaats in 1934, wereldkampi oen in 1954, vierde in 1958, tweede in 1966. En op derge lijke successen kan geen an der Europees land bogen. Helmut Schön werd in 1966 weliswaar op het schild ge heven maar hij had zijn hoofd ook in een strop gesto ken. De eerzuchtige Duitsers vonden die tweede plaats ui terst acceptabel maar zouden toch graag zien dat hun ploeg in het eerstvolgende toernooi hoger eindigde. En dat betekende dus de we reldtitel. Helmut Schön, die geduldig tot zijn vierenvijf tigste jaar had gewacht om „eerste man" te worden, kreeg geen gemakkelijke voorbereidingsperiode. De clubs die de meeste spelers zouden moeten afstaan Borussia Mönchengladbach, Bayrn München en FC Köln begonnen te zeuren over geld. „Tenslotte lopen wij het risico als onze spelers in interlandwedstrijden moeten uitkomen", werd gesteld. De DFB had daarvoor begrip en stortte een kwart miljoen uit de afdrachten terug in de clubkassen. De drieduizend gulden, die de clubs ontvin gen voor het leveren van een international, vond men oók te laag. Er werd gepraat en het bedrag werd drastisch verhoogd. Schön wilde een nogal ambitieus oefenpro gramma uitvoeren maar stuitte op tegenstand van de Duitse bond die met angst en vreze steeds naar de lucht keek waarin pakken wolken de dingen loosden. De bittere winter van 1969—1970 ver oorloofde de DFB niet extra wedstrijden in te lassen. De competitie liep al bijna uit de hand. Op zeker Helmut Schön' had het dus niet eenvoudig. Als zijn landslieden wilde hij alles gründlich doen en daartoe ontbraken hem de mogelijk heden. Bovendien rommelde het een beetje in zijn voor lopige selectie. In Italië suk kelde Helmut Haller. een van de helden van Wembley 1966, met een hardnekkige schouderblessure. AC Milan was niet zo bijster enthousi ast over het Duitse verzoek om Karl-Heinz Schnellinger af te- staan en in eigen boe zem ontstonden ook moeilijk heden. Helmut Schön is een man die „op zeker" speelt. Hij experimenteert niet graag. Hij zal geen onbezon nen daden stellen. Vandaar dat hij graag wilde beschik ken over „oude mannen" als Uwe Seeler, Schnellinger en Haller, toch allen dertig of .daarboven. Maar er had -rieb. een groot schutter aange meld na Wembley 1966: Gerd Muller. In de voorronde schoot West-Duitsland twin tig keer raak en Gerd Müller maakte er negen van. Deze ongecompliceerde voet baller, die speelt vanuit het oogmerk: daar is het,doel en de bal moet erin, verwachtte een machtsstrijd tussen hem en Seeler. De voorliefde van Schön kennend om elk risico te schuwen, wetend dat Seel er met zijn vierendertig jaar wel eens de voorkeur zou kunnen krijgen boven hem, Gerd Müller, met zijn vier entwintig jaar, liet de goal- getter van Bayern München geen twijfel bestaan aan zijn standpunt. „Als Seeler speelt, hoef ik niet. Ik wil niet met hem samen in het elftal" verkondigde Müller. Discussies Schön zat ook met het pro bleem Manglitz, de doelman van FC Köln, die niet zulke vriendelijke woorden aan de bondscoach had gewijd. Moest hij dat maar vergeten en Manglitz selecteren of moest hij zijn wraak koelen door hem thuis te laten. Zijn keuze werd er niet eenvou diger op omdat maanden te voren in Duitse kranten en periodieken uitgebreid werd gediscussieerd over welke doelman, welke spitsspeler, moest „nieuwe man" Gra- bowski een zekere keus zijn, verdiende Seeler de voorkeur boven Müller. was Manglitz misschien toch niet te ver kiezen boven Maier of moest ook Wolter in het geding worden gebracht. Er werd oeverloos gedelibereerd en Schön moest het allemaal le zen want hij diende toch enigermate rekening te hou den met de stem des volks. Alleen over dc bezetting van het middenveld bestond geen verschil van mening. Als Haller fit zou zijn, was hij, met Beckenbauer en Ove- rath, zeker van 'n plaats in het trio, waarvan Schön zei: „Als er iemand uitvalt, is mijn middenveld gebro- Toen alles in kannen en kruiken leek, kreeg Schön zijn laatste klap te verwer ken. Udo Lattek. zijn rech terhand, ambieerde de trai ningsfunctie bij payern München dat coach Zebec aan de kant had gezet. Toen zal Schön verzucht hebben: Ook dat nog". Niettemin heeft zijn optimisme hem Gekleed in speciale jacks, die aangenaam heten te zijn in warme landen als Mexico, verorberen van links naar rechts Maier, Höttges, Wolter en Seeler hun ontbijt. Als Vize Weltmeister mag je de innerlijke mens niet verwaar- niet verlaten. „We hebben gunstig geloot. Peru acht ik de gevaarlijkste ploeg in on ze groep, conditioneel zijn er geen moeilijkheden want Le on. waar we spelen, ligt be neden de kritieke hoogte- grens. Maar in de finale kan dat voor ons een nadeel zijn omdat andere ploegen al ho ger speelden". Uit die woor den kan worden opgemaakt dat Schön op niet minder rekent dan de eindstrijd. On danks alle troubles tevoren, weet Schön dat hij zal kun nen rekenen op zijn mannen, die de eer van hun land bijzonder hoog stellen, die bereid zijn tot het uiterste tc vechten en eerst en vooral knappe voetballers zijn. ..Tk heb er eigenlijk te veel die te goed zijn", sprak Eindstand groep 7 voorronde W.-Duitsland 6 Schotland 6 Oostenrijk 6 Cyprus 6 20— 3 18— 7 12— 7 2-3.1. Toen Joao Saldanha kort na de titelstrijd van 1966 het roer van het zinkende Braziliaanse voetbalschip overnam, stond hü voor dc opgave het voetbal in zün land uit een grote crisis te halen. De sterren, die in 1958 en 1962 schitterden waren te oud geworden om Brazilië een rol op het eerste plan te laten spelen. Rondom Pele begon ex-sportjournalist Saldanha te bouwen aan een equipe die in Mexico de geschonden reputatie van Brazilië weer wat moest opvüzelen, Moeilük kon Saldanha bevroeden, dat hü slechts drie maanden voor het begin van het toernooi in Mexico aan dc kant zou worden gezet. Büna vier jaar werkte Saldanha hard aan zün ploeg. De resultaten bicven niet uit. Brazilië werkte zich op overtuigen de wüze door de voorronde. Toen kwalificatie eenmaal was be reikt, kreeg Saldanha niet de lof toe gezwaaid, die hij verdiende, maar stak de kritiek de kop op. De Brazili aanse nationale sportfederatie verweet Saldanha een te autoritaire houding. MEXICO-CITY Acht dagen voor het begin van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal hebben de coaches van de zestien landenploegen hun definitieve lijst van tweeeëntwintig spelers moeten inleveren bij de FIFA. De uitverkorenen zijn (met hun rugnummers]: GROEP I (Mexico) Rusland Doclvcrdcdigers: 1. Leonid Schmoets, 2. Anzor Kavazatsjvi'li, 13. Lev Jasjin. Verdedigers: 3. Valentin Avon in, 4. Revals Dsjodisjoejasvilli, 5. Vladimir Kapiiitsjmi, 6. Evgeni Lovtsjev, 7. Gennadi Logovet, 8. Moert as Koertsi- lava, 9. Albert Sjesternev, 10. Valeri Zikov. Middenvelders: 11. Kaki Asatiani, 12. Nikolai Kiselev, 14. Vladimir Moentian, 15. Viktor Sere- brijanokov. Aanvallers: 16. Anatol Bisjovets. 17. Gennadi Evrijoetsjkin, 18. Slava Melreveli, 19. Givi Nodia, 20. Anatol Poesach, 21. Vltali Kmelinitski, 22. Valeri Porkoejan. België Doelverdedigers: 1. Christian Piot, 12. Jean Marie Trappeniers, 22. Jacques Duquesne. Verdedigers: Georges Heylens, 3. Jean Thissen, 4. Nicolas Dewaique, 5. Leon Jeck, 13. Jacques Beuriet, 14. Maurice Martens, 15. Envüm Vanden- daele, 20. Alfonse Peeters. Middenvelders: 6. Jan Dockx, 8. Wiifricd van Moer, 16. Odilon Polleunis. Aanvallers: 7. Leon Semmeling. 9. Johannes Devrmdt, 10. Paul van Himst. 111. Wfflfried Puis, 17. Jan Verheyen, 13. Raoul Lambert, 19. Pierre Carteus, 21. Francis Janssens. El Salvador Doelverdedigers: 6. Walberto Fernandez, 8. Raul Alfredo Magana. Verdedigers: 5. Guillermo Castro. 9. Maurlcio Manzano, 10. Salvador Mariona. 18. Roberto Rivas. 21. Jorge Vasquez. Middenvelders: 5. Mendez Cortez, 7. Salvador Flamenco, 13. Mario Monge. 14. Saturnino Osorio, 15. Nieto Pineda, 17. Antonio Quint anil-la. 22 Avila Alberto VMalta. Aanvallers: 1. Elmer Acevedo, 2. Ernesto Aparicio. 3. David Cabrera, 11. Ramon Martinez, 12. Sergio Mendez, 16. Jaime Portillo, 19. Maurlcio Rodriguez, 20. Genaro Sermeno. Mexico Doelverdedigers: 1. Ignacio Calderon, 12. Antonio Mota. 22. Francisco Castrjeon. Verdedigers: 2. Juan Manuel Alajandrez, 3 Gustavo Pena, 4. Francisco Monies, 5. Mario Perez. 13. Jose Vantolra, 14. Xavier Guzman. Middenvelders: 6. Guillermo Hernandez. 7. Alberto Onofre, 8. Antonio Munguia, 15. Hector Pulido, 16 Isidore Diaz. 17. Jose Luis Gonzales. 18. Mario Velarde. Aanvallers: 9. Enrique Borja, 10. Horacio Lopez 11 Aaron Padilla, 19. Javier Valdivia, 20. Juan Basaguren, 21. Javier Gonzalo Fragoso. GROEP II (Puebla/Toluca) Uruguay Doelverdedigers: 1. Ladislao Mazurkiewicz, 12 Heotor Santos, 22. Walter Corbo. Verdedigers: 2. AtMo Ancheta, 3, Roberto Matosa, 4. Luis Ubinas, 6. Juan Mujica, 13. Rodolfo Sandoval, 14. Francisco Camera, 16. Omar Caetano. Middenvelders: 5. Julio Montero-Castillo, 8. Pedro Rocha, 9. Victor Esparrago, 10. Ildo Maneiro, 15 Dagoberto Fontes, 20. Julio C. Cortes. Aanvallers: 7. Luis Cubllla, 11. Julio Morales. 17. Ruben Bareno, 18. Alberto Gomez. 19. Oscar Zubia, 21. Julio Losada. Italië Doelverdedigers: 1. Enrico Albertosi, 12. Dino Zoff, 17. Lino Vieri. Verdedigers: 2. Tarcicio Burgnich, 3. Giacinto Facchetti, 4. Gabrizio Poletti, 5. Pier Luigi Cera, 6. Ugo Ferrante. 7. Comunardo Niccolai, 8. Roberto Rosaito. Middenvelders: 9. Giorgio Puja, 10. Mario Bertini, 14. Gianni Rivera, 16. Giancarlo de Sisti, 18. Antonio Juliano, 21. Giuseppe Furino. Aanvallers: 11. Luigi Riva, 13. Angelo Domenghini, 15. Alessandro Mazzola. 19. Sergio Gori, 20. Roberto Boninsegna, 22. Pierino Prati. Zweden Doelverdedigers: 6. Ronnie Hellström, 11. Sven Gunnar Larson, 18. Ronny Pebtersson. Verdedigers: 1. Kurt Axelsson, 5. Roland Grip, 3. Krister Fristensson, 9. Claes Cronqvist, 12. Leif Malberg. 15. Björn Nordqvist, 20. Hans Selander Middenvelders: 10. Bo Larsson. 13. Goeran Niclas- son, 14. Thomas Nordahl, 16. Jan Olsson, 21 Tommy Svensson. Aanvallers 2. Inge Ejderstedt. 3, Leif Eriksson. 4. Ove Grahn, 7. Ove Kindvall, 17. Oerjan Persson. 119. Sten Palsson. 22. Tom Turesson. Israël Doelverdedigers: 1. Jilzchak Vissoker. 21. Yechie! Hameiri, 22. Jair Nissovsky. Verdedigers: 2 Feiwel Bur. 3. Menacem Rello, 12 Jcshhaiyahu Schwager, 20. David Karako. Middenvelders: 4. David Primo, 5. Zvi Rosen. 6 Shmuel Rozenthal, 16. Yochaman Vollach, 1" Aharon Shuruk. Aanvallers: 7, Jitzehak Shum, 8. Giora Spigel, 9 .Tehochua Faygenbaum, 10. Mordechai Spigler, 11 Georges Borbu» 13. Yechezkcl Chazom. 14 Daniel Rom. 115. Rachamin Talhi. 17. FJiahne Ben-Rimok 18. Moshe Romano. GROEP III (Guadalajara) Roemenië Doelverdedigers: 1. Necula Raduceanu, 21. Stere Adamache, 22. Gherghe Gomea. Verdedigers: 2. Lajos Satmareanu, 3. Nicolae Lupescu, 4. Mihaly Moceanu. 5. Cornel Dinu, 6. Dan Coe, 12. Ihai Ivancescu, 13. Augustin Deleanu, 20. Nicolae Pescaru. Middenvelders: 8. Nicolae Dobrin, 10. Radu Nun- weiller, 14. Laslo Gherghely, 15. Yn Dumitru. Aanvallers: 7. Emerik Dembrovski, 9. Florea Dumitrache, 11. Miilcea Lucescu, 16. Alexandru Neagu, 17. Gheorghe Tataru, 18. Marin Tufan ID Flavius Domide Tsjecho-Slowakije Doelverdedigers: 1. Ivo Viktor, 22. Alexander Vencel, 13. Anton Flesar. Verdedigers: 2. Karei Dobias, 3. Vaclav Migas. 4. Wladimir Hagara, 5. Alexander Horvath, 12. Jan Pivarnik, 14. Wladimir Hrlvnak, 15. Jan Zlocha. Middenvelders: 6. Andrej Kvasnak, 9. Ladislav Kuna, 16. Ivan Hrdllicka, 17. Jaroslav Pollak. Aanvallers: 7. Bohumil Vesely, 8. Ladislav Petras, 10. Josef Adamec, 11. Karcl Jokl, 18. Framtisek Vesely, 19. Josef Juxkania, 20. Milan Albrechi 21 Jan Cankovie Brazilië Doelverdedigers: 1. Felix, 12. Ado. 22. Leao. Verdedigers: 2. Br ito, 4. Carlos Alberto, 6. Marco Antonio, 14. Baldoclii, 15. Fontana, 16. Everaldo 17 Joel, 21. Ze Maria. Middenvelder^: 3. Piazza. 5 Olodoaldo, 8. Gerson. 11. Rivelino. Aanvallers: 7. Jairzinho, 9. Tostao, 10. Pele. 13 Roberto. 18. Paulo Cesar. 19. Edu. 20. Dario Engeland Doelverdedigers: 11. Gordon Banks, 12. Petei Bonetti, 13. Alec Stepney. Verdedigers: 2. Keth Newton, 3. Terry Cooper, 5. Brian Labone. 6. Bobby Moore, 14. Thomas Wright, 16. Emlyn Hughes. 17. Jack Charlton, 18 Norma/i Hunter. Middenvelders: 4. Alan Muliery, 8. Alan Ball, 9 Bobbie Charlton, 11. Martin Peters. 15. Nobbic Stiles, 19 Coliin Bell. Aanvallers: 7. Francis Lee, 10. Geoff Hurst. 20 Peter Osgood. 21. Allan Clarke, 22. Jeff Astle GROEP IV (Leon) West-Duitsland Doelverdedigers: Sepp Maier, 21. Manfred Mang litz, 22. Horst WoLter. Vcrdigers: 2. Horst Höttges, 3. Kaiiheinz Schnel linger, 5. Willi Schulz, 6. Wolfgang Weber, 7. Hans Hubert Vogts, 11. Klaus Fitchel. 15. Bernd P^tzke. 16. Max Lorenz. 18. Klaus-Dieter Sieloff. Middenvelders: 4. Franz Beckenbauer, 3. Helmut Haller, 12. Wolfgang Overath, 19. Peter Dietric. Aanvallers: 9. Uwe Seeler, 10. Siegfried Held, 13. Gerd Müller, 14. Reinhard Libuda. 17. Johannes Löhr, 20. Jürgen Grabowski Marokko Doelverdedigers: 1 Alia I Ben Kassou, 12. Moham med Hazzaz, 19. Abdelkader Ouriaghly. Verdedigers: 2. Abdellah Lamrani, 3. Boujema Benrief, 4. Driss Khannoussi, 5. Kassem SLimani, 13. JiLali FilaLi, 15. Hamid Dahan. 18. Abdelkader Elkhyati. Middenvelders: i5. Mohammed Maroufi, 8. Driss Bamous, 10. Mohamed el Filali, 16. Moestapha Choukri. Aanvallers: 7. Ghandi Said, 9. Ahmed Faras, 11 Maohoub Gha-Zouani. 14. Jarir Houman. 17. Ahmed Alaoui. (De Marokkaanse voetbalbond heeft slechts negen tien sDelers geselceteerd). Bulgarije Doelverdedigers: 1. Simeon Simenov, 13. Stojan Jordanov, 22. Jordan Filipov. Verdedigers: 2. Alexander Sjalamanov, 3. Ivan Dimitrov, 4. Stefan Aladjov, 5. Ivan Davidov, 12. Milko Gaidarski. 14. Dobromir Zjotsjcv. 15. Boris Gaganelov. Middenvelders: 6. Dimitar Ponev, 8. Kristo Bonev. 10. Dimitar Jakimov, 16. Asparoek Nikodimov. 17. Todor Kolev. Aanvallers: 7. Georgui Popov, 9. Petur Jekov, 11 Dinko Dermendjiev, 18. Dimitar Maratsliev, 19 Georgui Asparoekhov. 20 Vassil Mitkov. 21 Bojldar Grigorov. Peru Doelverdedigers: 1. Luis Rubinos, 12. Ruben Correa, 21. Jesus Goyzueta. Verdedigers: 2. Eloy Campos, 3. Orlando de la Torre, 4. Hector Chumpitaz, 5. Nicolas Fuentes, 13. Pedro Gonzales, 14 Jose Fernandez, 15. Xaviei Gonzalez, 16. Felix Salinas. Middenvelders: 6. Ramon Mifflin. 7 Robert. Challe, 17. Luis Cruzado. Aanvallers: 8. Julio Baylon. 9 Pedro Leon, 10 Teofilo Cubillas, 11. Alberto Gallardo. 18. Jose del Castillo, 19. Fladio Reyes. 20. Hugo Sotil, 22 Oswaldo Ramirez. Alleen hij wilde het voor het zeggen hebben. Inspraak van de sportautori- teiten duldde hij niet. Op 17 maart kwam de definitieve breuk. Na een stormachtige vergadering in Rio de Janeiro werd Saldanha door de sport federatie ontslagen. Van de kandidaten voor opvolging van Saldanha, die zijn oude beroep van sportjournalist weer opnam en in die functie kritiek op het door hem opge bouwde team liet horen, werd Mario Lola Zagalo gekozen. Zagalo wordt als een geluksvogel beschouwd, die altijd de fortuin op het juiste moment aan zijn zijde vindt. Allerminst als één van de begaafdste voetballers maakte hij in 1958 en 1962 deel uit van het team dat de wereldtitel veroverde. Tijdens de finale van 1958 scoorde hij de vierde treffer in de ontmoeting tegen Zweden (5—2). De vervanging van Saldanha door Zagalo deed de kritiek in de pers op de prestaties van het nationale team niet verstommen. Men verweet Zagalo dat hij de te kortkomingen, die onder Saldanha in de ploeg voorkwamen, niet had kunnen verbeteren. Ook Saldanha spaarde zijn kritiek niet. Hij richtte aanvallen tot de spelers en beschuldigde hen van gebruik van stimulerende middelen en verzet tegen de clubtrainers. Zwak punt Saldanha heeft overigens van Brazilië een equipe gemaakt, die algemeen als één van de kanshebbers voor de we reldtitel wordt beschouwd. Hij gaf Pe- lé een plaats op het middelveld, waar de „zwarte parel" meer tot zijn recht komt dan in de spits van de aanval, waar hij veelvuldig met de meest grove middelen onderuit werd ge haald. Nu kan Pele een meer opbou wende rol spelen. In Tostao vond Sal danha een bikkelharde spitsspeler, die een gave techniek aan een enorme inzet paart. Een zwak punt blijft de verdediging,. Hoewel Brazilië in de voorrrondewedstrijden slechts twee treffers behoefde te Incasseren, is daarmee allermist bewezen dat dc de fensie waterdicht is. Daan-oor was de tegensetand van Paraguay, Columbia en Venezuela niet groot genoeg In Mexico bestaat de defensie voor een groot deel uit jonge spelers, van wie nog maar moet worden afgewacht of zij onder de grote druk, van een wereldkampioenschapstoernooi staande kunnen blijven. Zagalo heeft eveneens twee betrekkelijk internationaal oner varen doelverdedigers tot zijn be schikking: Ado en Teao Witte Pele De voorhoede zal Zagalo minder Eindstand groep 11 voorronde Brazilië Paraguay Columbia Venezuela 6 6 0 0 12 23— 2 niet minder dan drieëntwintig keer raak. Van deze produktie nam Tostao tien doelpunten voor zijn rekening. Deze ze bijdrage aan het succes van het Braziliaanse team bezorgde Tostao dc bijnaam „de witte Pele", een titel waarop de succesvolle schutter aller minst prijs stelt. „Het spel van Pele en van mij is niet met elkaar tc vergelijken. Pele is een klasse beter", meent Tostao. die zes maanden uitge schakeld is geweest, wegens een ern stige oogoperatie. Juist toen .Tostao was hersteld van zijn oogblessure, was de leiding van het Braziliaanse team overgenomen door Zagalo, die de top scorer van de voorronde aanvankelqk niet opstelde. De speelwijze van Tostao en Pele lijkt te veel op elkaar, was het argument van de coach, die echter op aandrang van veel instanties be reid was tot een proefneming. Hij liet twee selectie-elftallen tegen eikaar spelen. Pele maakte deel uit van do A-ploeg, Tostao was opgesteld in de „tweede keus". De reserves wonnen met 51, wat voor een groot deel te danken was aan het magnifieke spel van Tostao, die overigens zelf niet scoorde. Na afloop van de ontmoeting liet Zagalo zich er niet over uit wat zijn volgende stappen zouden zijn. Zou hij Tostao in plaats van Pele opstellen of naast de „zwarte parel"? Lijfwacht De Braziliaanse ploeg krijgt in Mexico een speciale lijfwacht. Elke nacht slaapt Pele in een andere kamer. Er gingen geruchten dat een groep in Cuba opgeleide guerrilla's Pele zou willen ontvoeren. Pele heeft nu een eigen „garde", die iedereen, die het hotel van de Braziliaanse ploeg wil bezoeken fouilleert Het gevaar, dat Pele zou worden ontvoerd, is overi gens lang niet denkbeeldig. In 1958 werd de voormalige wereldkampioen der autocoureurs, Manuel Fangio, ont voerd en pas na de race weer vrijge laten. Nog geen enkele maal is Brazilië afwezig geweest tijdens een toernooi om de wereldtitel. Dit is, gezien het in verhouding kleine aantal voetballers in het land-ongeveer 70.000 op een bevolking van 86 miljoen-opmerkelijk. Hoogtepunten waren natuurlijk de ti tels in 1958 en 1962 in respectievelijk Zweden en Chili, toen Brazilië de voetbaltroon terecht mocht bestijgen. De debacle van 1966, toen Brazilië reeds voor de kwartfinale werd uitge schakeld, wat het land in diepe rouw dompelde, dient te worden uitgewist. Hiertoe zal Brazilië tenminste de eind strijd moeten bereiken, menen de aanhangers. Een computer gaf weinig reden tot optimisme. Dit apparaat voorspeldde een herhaling van de finale van 1966, toen Engeland en West-Duitsland tegenover elkaar ston den. Engeland zal, nog steeds volgens het technische brein, in dc twaalfde minuut van de verlenging de winnen de treffer scoren. Deze kopiëring van de titelstrijd van 1966 zal Brazilië tot elke prijs willen voorkomen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15