JAN AKKERMAN musicus voor het leven Beatgroep is soms erger dan huwelijk Blue. Tee-Set en The George Baker Selection. Het zelfde gaat ongetwijfeld ook gebeu ren inet een talentvolle forma tie, geboren in december 1969, de groep Focus, bestaande uit Thijs van Leer, orgel - fluit - piano. Hans Cleuver, drums en percussie. Martijn Dresden, basgitaar en trompet en Jan Akkerman, sologitaar, melo- tron en conga's. Dezelfde Jan Akkerman, die zich nu een ijzersterke reputatie als Ne derlands beste sologitarist heeft verworven, laat zich niet zo erg enthousiast uit over het feit, dat Focus tegen het einde van het jaar een gepland be zoekje aan de USA zal gaan brengen. Verder deed Jan Ak kerman in gesprek met Punt- Uit nog enkele krasse en min der milde uitspraken over de nederbeat en de popsituatie in bet algemeen. Waarom Focus? Jan Akkerman: „Ik ben des tijds begonnen met Johnny and The Cellar Rockers en diezelfde samenstelling vond je weer terug ia The Hunters, waarin ik ruim vijf jaar heb gespeeld. Weet je wat het is? Ik heb te lang met shit muzi kanten moeten spelen. Ik heb wel een geweldige tijd gehad, hoor. De periode van The Hunters was mijn gelukkigste tijd, maar ik vind dat een beatgroep soms erger dan een huwelijk is. Je hebt namelijk met maar liefst vier karakters te maken en krijgt steeds minder vertrouwen in elkaar. Vandaar dat toen ik bij Brainbox kwam ik alleen voor de poen werkte. Dat veroor zaakte bij mij een inwendige frustratie en het maakte mij kapot. Tijdens Brainbox speel de ik eens met Thijs van Leer en het spelen met h^gt pigakt^,, mij intens gelukkig. Ik vind Vari jLeer dan ook ee^agewel- dig muzikant. Nou, en toen ben ik overgestapt. Ja, Pierre van der Linden (drummer van Brainbox) is erbij gebleven Jammer, want bet is een erg goede drummer"'. Na een langdurige periode bij velerlei orkesten kwam Jan dus bij Focus, een uitstekende groep waarbij Radio Luxem burg wat het management be treft de touwtjes in handen heeft genomen. „Ja, dat is toen erg leuk gegaan. Radio Luxemburg management, een wereldomvattend orgaan en een der grootste Europese sta tions met zeer goede Ameri kaanse connecties, had al een oogje op Focus en toen ik erbij kwam bood het wat meer perspectieven, want daarvoor was er nog niet ge noeg beat, nog niet zo heavy. Vanaf december '69 zijn we toen hard gaan werken. We kregen een installatie van meer dan een ton van Luxem burg en gingen binnen korte tild naar Engeland, de Morgan Studio's in Londen, waar Jeth- ro Tuil hun derde elpee op namen. Wij hebben daar de r?rste elpee opgenomen, die Is alles meezit over een maand uitkomt met daarop onze eerste single „Why dream about a future". De plaat komt in Nederland uit bij Bovema, Frankrijk op AZ. Engeland bij Transatlantic en in Amerika op Sire. Ik ben nog twee keer terug gegaan naar Engeland voor de mixage.' Dé, songs zijn groten deels geschreven door Thijs van Leer en ik heb alle ar rangementen verzorgd. We gebeuren, zoals vroeger, dat er maar een of twee namen onder een compo sitie komen te staan, néé vier namen eronder". In de beginperiode van Focus „Hair". Hoe is dat verlopen? „Dat hebben we niet zo lang volgehouden. Twee maanden maar, dat lijkt kort, maar het was al gauw te lang voor ons. Je knapt er zo verschrikkelijk bij af. Iedere avond weer dat zelfde. Nee. ik ben deze en vorige week nog een paar keer ingevallen, omdat ik toe vallig vrij was, maar dat is voor mij de grootste afknapper in mijn leven geweest. Er is een gitarist erg goed bezig en dat is Tijmen Holwerf. Hij is van een iets oudere generatie en heeft het helemaal door Nog bij Pia Beek gewerkt Maar het is geen douwer. Erg jammer, want het is een bij zonder goede gitarist". Toekomstplannen Jan Akkerman: ..Tja, dat wordt een hele drukke tijd. We gaan in juni-juli naar (waar vorig jaar de Beach Boys optraden) in Praag doen. En verder veel optredens, in Nee, ik wil niet zo hard. Je hoort zulke dure verhalen over Amerika. Van „we ma- Goed, we hebben daar wel wat verkocht, niaar er lopen zulke verschrikkelijk goede musici rond. En dan komt daar het groepje Shocking Blue of The Earring. Nee. we zijn zo ver nog niet. Een ontzettend knappe rasmu zikant vind ik Frank Zappa, zijn elpees zoals b.v ..Hot Rats" en Uncle Meat" zijn gewoon de maatstaf voor de hele popbusiness". Tijdens de periodes bij The Hunters en Brainbox werkte Jan Akkerman veelvuldig als sessiegitarist in de Bovema- studio's Zo zat hij altijd in Akkerman dingen, die de aandacht opei sen. Zo heeft hij de afgelopen maanden twee aardige elpees gemaakt. Een met saxofonist Hans Dulfer en de tweede met Veronica-deejay Chiel Mon- ,.Ik vond het een eer om een elpee te maken met Hans Dul fer, die mijn waardering als saxofonist heeft. De mensen die met hem spelen op deze elpee komen grotendeels bij Max Woiski vandaan en het is heel erg fijn geworden. Ik speel een nummer op de plaat, de titelsong „The Morning Af ter The Third", een compositie Nederland ge neest favoriete lang meedraait ;ar. Een goede Ontzettend spiritueel het iemand als Chiel Montagne. Chiel heeft namelijk een aan tal gedichten gemaakt, waar voor ik de muziek heb ver zorgd. De plaat biedt een in troverte sfeer. Hoogtepunt voor mij op de elpee is zonder meer „Meisje In De Stad", w.aarvoor ik de muziek van o.a. „Strange Things Appear" (een oude single van de Hun ters) en „Woman's Gone" ge arrangeerd heb" Jan Akker man heeft het lpatste decen nium actief meegedraaid in de paald veel in beurt. Mijn Nederlandse j als ik en de steeds bij ell groep zonder meer. Dat de popsituatic hier slecht is ligt zeer zeker niet aan Veronica. Ik had nooit verwacht, dat zij „Down Man" zo erg zouden pushen en ik ben erg blij om dat we er veel platen van verkocht hebben- Ik bewonder producer Tim Griek om zijn scherpzinnige registratie. Hij heeft, naar mijn mening, heel wat in zijn mars. Willem van Kooten is ondanks zijn keiharde zake lijkheid een uniek persoon en hij is het, die samen met Jan van Veen en Koos Zwart met hun Hitweek en Radio Veroni ca de Nederlandse popbusi ness op gang heeft geholpen Ik ben niet zo erg onder de indruk van Jan v. Veens arro gantie. maar ik ben erg ge schrokken over de manier waardoor hij er door de direc tie van Veronica is uitgewerkt" Jan Akkerman heeft gespro- Deejay Martin zoek aan de sin- Uitcraard Hakkaart over de .odige parate pop- (ADVERTENT1E) moeder i daarmee elke -1 voldoen (oorspronkelijk had de te maken met groentesoep!). In ver band met badmode kunnen fabrikant en winkelier vandaag hetzelfde vra gen. want binnen het modekader is er keuze in overvloed. 1. DIK, een woord dat modieus ge sproken helaas ellendige gedachten oproept, is te leveren in zeer elegan te, vriendelijk camouflerende en luchtige materialen. U moet daar voor rondkijken in het rek van de ensembles. Daar zijn eendelige an- tron badpakken te vinden, prachtig naar figuur gesneden met ingenieuze Natuurlijk een niet te hoog opgeknipt pijpje en liefst een lengtewerkend dessin, dat maakt wei zo slank als een unikleur. Hier over heen een strandhes of -hemd (als het kind maar een naam heeft) van katoenen frotté in precies hetzelfde dessin en gemakkelijk aan en uit 'e trekken met behulp van de doorlo pende ritssluiting. 2 DUN, zouden wij noemen het een delige badpak uit Nyl-Suisse dat weliswaar tamelijk klassiek van snit is ofschoon decolleté en pijpjes diep zijn in- en opgesneden, maar waar van het dessin zeer extravagant mag heten: zebrastrepen omgeven de af beelding van twee zebra's in het bij de strandbedekkingen die met minder doek kunnen steller, Modellen die het midden houden tussen bikini en eendelig pak, zijn bijzonder geraffineerd. Ons voor beeld excelleert door een kruiselings verwerkt voorpand hetgeen alles op zijn plaats houdt, óók bij het bukken (en dat gebeurt niet bij alle soortei modellen met zo'n smal voorpand!) Het rugdecolleté wordt avantgardis- tisch genoemd! •1 Ten slotte: Een bikini die meer is dan minikini (en deel uitmaakt van een ensemble waarbij lange casaqur en bermudashorts horen). Liefelijk dessin en zo gemodelleerd dat biezen tegelijk functioneel en ver rend zijn. Alle modellen zijn Triumph Internationaal.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12