Ceidae (Sou/tont Seizoenkrachten bij rijkspolitie Bil GEBREK AAN EIGEN PERSONEEL BURIIDER VOOR MENSEN DIE RIJBEWIJS KWIJT ZIJN Trotse vader Andres Segovia Premier Wilson volgt ontwikkeling op de voet Samenwerking Wernink en Van der Vliet Dansen? Het Eindeer Bij Evert Castelein Diensten alleen in burger VROUW VAN BOBBY MOORE: -HF.T IS RONDUIT BELACHELIJK" Weer executie iu mei 1940 achterhaald Arrestaties in Russische marine Idee Bredase advocaat HOM EN KUIT ZWART OP WIT Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 20935; Redactie 20015 en 25594; Advertentieafdeling 20826; Giro 103003; Bank: Amro-Bank N.V.. Leiden; Directeur: Drs. J. H. M. Brader, Hoofdred. F. J. Plug, chefred. H, P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. Klachten bez. tel. 20935 (18.00-19.00 uur) Abonnement (bij vooruitbet.) p.w. 1.16 p. mnd. 4.95 p. kw. 14.85, fr. p. p. 17.75 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND WOENSDAG 31 MEI 1970 SELECTIE DIT TV-PROGRAM Ned. I» 20.35 uur film Op kamers bij die vi 23.15 i Ned. O: 19.04 Midweek; 20.20 61e jaargang, nr. 18.060 HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN het KNMI Droog weer met zonnige perioden en meest zwakke wónd. Hogere middag- temperaturen. De S3-jarige vrouw van de wereldbefaamde gitarist AndreQ' Sffóvkt (77) heeft dezer dagen'het leven geschonken aan een zoon; Carlos Andres. De gelukkige ouders en spruit Carlos in het St.-Mary's ziekenhuis te Londen. AMSTERDAM/Leiden (ANP) Com missarissen en directies van Vandervliet- Beheer N.V. te Amsterdam en Wernink's Beton- en Aanneming Maatschappij N.V. te Leiden delen mede, dat zü overeen stemming hebben bereikt over algehele samenwerking van beide vennoot schappen. Deze samenwerking zal worden geëffec tueerd door integratie van de bedrijven van beide ondernemingen, waarvan het karakter en de structuur de geschiktheid accentueren. Door de bereikte schaal vergroting zal het marktaandeel stijgen, de continuïteit beter verzekerd zijn en de rentabiliteit worden verbeterd, waarbij de diversiteit die de activiteiten van beide bedrijven vertonen een rol van belang zal spelen, aldus een communiqué. De fusie zal worden geëffectueerd door de omwisseling van aandelen Vandervliet in aandelen Wernink,- voor welke trans actie 2700 aandelen Wernink van nomi naal f 1.000,geplaatst zullen worden. Tevens zal aan de oude aandeelhouders van Wernink 10 agiostock worden uit gekeerd, zodat na deze transactie het totaal geplaatste kapitaal van de nieuwe onderneming nominaal 6,0 miljoen zal bedragen. (ADVERTENTIE) Geneesmiddelen op recept bij wet geregeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Per 1 juni wordt wet telijk geregeld welke geneesmiddelen uit sluitend op recept bü apothekers ver krijgbaar zullen zijn. Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) heeft hiertoe enige tijd geleden een regeling gepubli- In de praktijk verandert er door de wettelijke regeling nauwelijk iets, omdat bijna alle betrokken geneesmiddelen al uitsluitend op recept te verkrijgen waren. Thans zijn ook enkele slaapmiddelen on der de nieuwe regeling gebracht. Op de recepten voor de U.R-geneesmiddelen (uitsluitend recept) dienen de artsen dui delijk te vermelden voor hoeveel keren het betrokken geneesmiddel geldt. Nieu we recepten zullen dan ook nodig zijn in gevallen waarin regelmatig geneesmid delen, zoals slaapmiddelen, oogdruppels enz-, gebruikt mogen worden. De betrok ken'patiënten dienen hierover duidelijke afspraken met hun arts te maken om te voorkomen dat zij niet steeds onnodig bij de arts om een nieuw recept hoeven aan te kloppen. Leiden Zondag 8 Zeldzaam stuk maansteen onderzocht HOUSTON (Reuter) Een ruimtc- vaartgeleerde heeft ontdekt dat een stuk maansteen ter grootte van een sinaasappel, dat in november door de Apollo-12 is meegebracht, een chemisch unieke samenstelling heeft en sterk radio actief is, zo is in Houston bekend gemaakt. Het stuk steen Is 4,6 miljard jaar oud en „duidelijk het oudste gesteente dat tot dusver op de maan is gevonden", aldus de NASA. Er zit twintig maal meer uranium, thorium en kalium in dan in ander maangesteente. De kleur- variatie wijst erop dat de steen niet thuis hoort in de Oceaan der Stormen, waar hij gevonden is, maar ergens an ders vandaan moet zijn. De NASA- geleerden mensen hier te maken te hebben met materie die dateert van kort na de formatie van ons zonnestel sel en concluderen daaruit dat enige delen van de maan sedertdien derd zijn gebleven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het ministerie van Justitie heeft de zeventien districtscommandanten van de rijkspolitie gemachtigd, waar nodig in de zomerperiode burgers in te schakelen voor het verrichten van eenvoudige werkzaamheden> die geen politiewerk in de eigen lijke zin vormen. Gedacht wordt aan reservepolitiemannen, studen ten en anderen, die in de zomer maanden vrij zijn en wat willen bijverdienen. De machtiging houdt ook de mogelijkheid van het in schakelen van bejaarden (de zoge naamde 65+) In. st is op dit moment niet duidelijk, hoeveel burgers voor het eenvoudige werk gedacht wordt in de eerste plaats aan telefoondienst, het behandelen van verloren en gevonden voorwerpen, het verstrekken van informaties en het door geven van boodschappen zullen wor den ingeschakeld. Verwacht wordt, dat er vooral in de recreatiegebieden behoefte aan „sedzoen- hulpen" zal bestaan, omdat de plaatse lijke en regionale rijkspolitiegroepen buiten de grotere gemeenten als regel een kleine bezetting hebben en men daar tijdens de vakantiemaanden boven dien veel tijd moet besteden aan niet- politiële taken. Maar ook andere groe pen kunnen tijdelijk onderbezet zijn, bijvoorbeeld omdat men manschappen heeft moeten afstaan aan gebieden, waar tijdelijk een ernstige onderbezetting is- In de machtiging is nadrukkelijk sprake van tijdelijk werk en dan nog voor vrij eenvoudige werkzaamheden. Niettemin is de districtscommandanten aangeraden, gegadigden kritisch te selecteren. Nadrukkelijk is ook bepaald, dat deze hulpkrachten in burger zullen assisteren. Zij krijgen geen enkele bevoegdheid op strikt politieel terrein. fVan een onzer verslaggevers) SEROOSKERKE Opnieuw Is een executie in de meidagen van 1940 aan het licht gekomen. In het Zeeuwse Se- rooskerke. dat op 13 mei nog onge schonden was. viel slechts één schot dat een einde maakte aan het leven van de 54-jarige adjudant van het korps mo torrijders uit Bergen op Zoom W. H. Monte. Het schot werd mogelijk gelost door een oudere korpsgenoot waar schijnlijk een officier- Het korps waartoe de geëxecuteerde adjudant behoorde, was teruggetrokken uit de Peellinie en overgeplaatst naar Zeeland waar langer werd doorgevoch ten dan in de rest van Nederland. Volgens officiële militaire mededelin gen was de dood van adjudant Monte te wijten „aan een misverstand". Een Israëlische Centuriontank rijdt over een grensweg om Israëlische militairen te dekken, die op zoek zijn naar Arabische guerrilla's bij de Israëlisch-Libanese grens. BOGOTA Steeds sterker neigt men naar de mening dat Bobby Moore, dc Engelse international, valselijk is beschuldigd van diefstal van een smaragdarm band. Tegenover de rechter van instructie heeft Moore ontkend en gezegd „Ik weet niets van deze diefstal en ik heb de armband zelfs nooit gezien. Waarom ben ik pas maandag in staat van beschuldiging gesteld, terwijl ik de armband een week geleden zou hebben gestolen Waarom ben ik toen niet gearresteerd Zelfs kranten in Bogota, die de affaire als „groot nieuws" brengen, verkondigen „dat het een complot is om de Engelsen te demoraliseren". Er wordt zelfs het woord chantage gebruikt en de houding van juwelier Danilo Rojas, die Moore beschul digt, wordt ten zeerste afgekeurd. Hoe hoog de kwestie wordt opgenomen in Engeland, blijkt uit het feit dat premier Harold Wilson de Britse ambassade heeft opgedragen alles te doen dat kan bijdragen tot een snelle oplossing van de zaak- Overigens worden ook Bobby Charton en nog een, niet met name genoemde, speler beschuldigd van het betrokken zijn bij de diefstal. Zij zouden met Moore in de winkel zijn geweest. Komplot om Engelsen te demoraliseren Wilson stuurde gisteren een telegram naar Lord Hare wood, voorzitter van de Engelse Voetbalbond met als tekst: „Onze ambassade zal al het mogelijke doen om Bobby Moore te helpen". Wil son wenst van alle ontwikkelingen in deze kwestie op de hoogte te blijven. Zijn opdracht aan de ambassadeur in Columbia volgde op een verzoek van de secretaris van de FA, Denis Follows die vanuit Bogota telegrafisch om interven tie van de premier had gevraagd. De kwestie heeft ook Sir Alf Ramsey, coach van de Engelse ploeg, tot een woedeuitbarsting gebracht. Toen het vliegtuig met de spelers uit Bogota in Mexico City landde, werd Ramsey be stormd door verslaggevers. Ramsey ver klaarde niets te weten en weigerde iets naders te zeggen. Een Mexicaanse jour nalist verweet hem onsportiviteit omdat hij geen vragen wilde beantwoorden, wat Ramsey woedend deed uitroepen: „Holle vaten klinken het hardst". In Mexico City wordt de zaak glimla- ROME (AP) Volgens berichten uit de Sovjet Unié die Westerse regeringen hebben bereikt, zijn Russische officieren van de Oostzeevloot gearresteerd we gens „politieke misdrijven". Tenminste één officier is terechtgesteld. Drie van de gearresteerden zouden zijn: Kosyrev, Favrilov en Paramanov. Zij zouden door de geheime politie zijn ingerekend in een stad in de buurt van Tallin en in Kaliningrad. Allen werden ervan beschuldigd een „bond van strij ders voor politieke vrijheid" te hebben opgericht met de bedoeling de V.N.- verklaring van de rechten van de mens in de Sovjet Unie door te voeren. Uit welingelichte bron is vernomen dat de Russiche autoriteiten het geval van de marineofficieren ernstig hebben opge vat. In het programma dat de marine officieren opgesteld hadden werd een aantal politieke, sociale en economische hervormingen geëist, die aanmerkelijk verder gaan dan tot dusverre, onder gronds, in de Sovjet Unie gesteld was. Bobby Moore zal niet in vrijheid worden gesteld voordat Engeland zijn eerste wedstrijd in Mexico speelt voor het wereldkampioenschap. Dit is de mening van de eerste secretaris van de Engelse ambassade in Bogota, nr. Keith Morris. Het onderzoek is nog steeds niet afgerond. Wel heeft Keith Morris een onderhoud gehad met de Columbiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Santiago Salazar. chend afgedaan. Men gelooft er niet in dat Moore „een gentleman" heeft gestolen. Er wordt zelfs de mening ver kondigd dat het een wraakneming is voor een bericht In een Londense krant waarin werd jv-meld dat Columbiaanse zakkenrollers een portefeuille en een ring van Sir Alf Ramsey hebben gesto len. Moore's vrouw, telefonisch op de hoogte gesteld, zei slechts: „Deze be schuldiging is ronduit belachelijk". Indien Moore wordt veroordeeld kan hem een gevangenisstraf (zes maanden ten minste) worden opgelegd. De rech ter van instructie kan hem ook op borgtocht vrijlaten met als voorwaarde dat hij Bogota eerst na dertig dagen mag verlaten. Hij kan hem eveneens voorlopig in hechtenis houden. Te moe Rechter Pedro S. Dorado zou vandaag -n bezoek brengen aan de juweliers zaak waar de diefstal zou zijn gepleegd. Oorspronkelijk was dat bezoek op dins dag vastgesteld, maar de rechter liet weten te vermoeid te zijn. Bobby Moore, middelpunt van wat algemeen als een belachelijke vertoning wordt beschouwd, geldt als een van de rijkste voetballers van Europa. Behalve zijn salaris als voetballer heeft hij ne veninkomsten van zijn zaken en het poseren voor advertenties. Zijn vrouw Tina is in Londen een veelgevraagd fotomodel en verdient ruimschoots vol doende om ook zonder de inkomsten haar man „behqorlijk te kunnen rondkomen". De bevolking van het Roemeense stadje Sighisoara (Transsylvanic) moet ijlings de huizen verlaten. De rampzalige over stromingen in Roemenië zijn de laatste dagen nog in omvang toegenomen (Vain één onzer verslaggevers) BREDA De Bredase advokaat, mr, W. G. A. Kou semaker, wil via de binnenkort in het leven te roepen „Stichting Bijrijder" (een hulpverleningsdienst voor chauffeurs, die hun rijbevoegdheid is ontzegd) opzet ten. Volgens het prinicpe van deze stichting kan iemand die wegens artikel 26 uit de Verkeerswet (rijden onder invloed) of herhaalde overtreding van de maximum snelheid voor vele maanden niet meer zelf mag chaufferen, maar die in zün beroep de auto niet kan ontberen, zich bü de stichting aanmelden om in aanmerking te komen voor een chauffeur die voor de betrokkene rijdt en hein daarmee de mogelijkheid biedt zün werk normaal te blijven uitvoeren. De hulpbiedende chauffeur t de door de rechter gestrafte automobilist dagelijks over de trajecten die hij normaal voor zijn werk zou hebben gereden. Mr. Kousemalker hoopt dait vele 60- en 65 +-ors hun diensten aan de Stichting Bijrijder zullen aanbieden, alsmede werkstudenten en huisvrouwen, die zich vrij kunnen maken. In vele gevallen, waarin iemand door de rechter de bevoegdheid een auto te besturen is ontzegd, zijn de maatschapplijke gevolgen voor de betrokkene de sastreus. De Groninger- W. Buikhuisen die helemaal achter het principe van de stichting staat heeft wetenschappelijk berekend, dat in één op de zeven veroordelingen wegens onder invloed rijden, de man in kwestie zijn baan kwijt raakt. ..Het kan nooit de bedoeling van de rechter zijn dat een veroordeelde dooi- een bijkomende straf financieel ten onder gaat, dat zijn carrière erdoor gebroken wordt en zijn gezin er mede de dupe van wordt. Waarom moeten die mensen mét hun rijbewijs hun baan kwijtraken? Dat ze in de weekeinden niet mo gen rijden lijkt me normaal, maar waarom moeten er carrières gebroken worden?" Slaagt de Stichting Bijrijder in haar opzet, dan zal er aan veel radeloosheid een einde gemaakt kunnen wor den. Per jaar vallen er in de categorie artikel 26 zo'n 6000 veroordelingen, „Ik stel me voor dat er 3.000 van die veroordeelden geholpen kunnen worden", al dus mr. Kousemaker. Het is daarvoor wel nodig dat de stichting in het hele land medewerking krijgt van mensen, die mede uit sociaal oogpunt gedupeerden wilen helpen, tegen een voor iedereen aanvaardbare vergoeding.' (ADVERTENTIE) Het visseizoen wordt zaterdag weer geopend, maar de politieke hengelaars hebben al eerder ingelegd. Als zij 3 juni na de gemeenteraadsverkiezingen ophalen, zal blijken of hun aas goed is geweest. Uw lijfblad, dat alle dobbers voortdurend in het oog houdt, zal u daags erop de uitslag gefileerd thuisbezorgen. Laat ook uw kennissen bijten in die krant zonder graten: win een nieuwe abonnee. Als dank mag u kiezen uit: Een lexpnzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette) Zo eroot als een hele krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakant:e)dagen mee door te komen. Een grote vierbleurentekening (40 x 60 cm, zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlijke satirische tekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U blijf* lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan bet protesteren is. Als nieuwe abonnee voor de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid se Courant. Antwoordnummer 349, Leiden. Naam: Woonplaats: Straatnaam: Ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn Als geschenk wil lk thuisbezorgd krijgen de mammoet-legpuzzel/vierkleurentekeniriR van Protesterend Nederland Doorhalen wat niet woijdt verlangd. Handtekening

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1