VOETGANGERSACTIE '70 Kunst en Antiekbeurs geen „jaarlijkse uitverkoop van nationaal kunstbezit" Rijkstoezicht op schriftelijk onderwijs Marine en luchtmacht helikopters boven zee in reddingwedstrijd Aanvallen op Dubcek feller KINDEREN EN OUDEN VAN DAGEN DIKWIJLS DE DUPE Verdrag van Moskou en Praag is weinig bemoedigend teken NA VO zoekt ontspanning Geen besluit in EEG over visserijbeleid Jonge toeristen gaan goedkoop overnachten in Amsterdam DINSDAG 26 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Op hun wereldreis lopen de opvarenden van de Nederlandse Jregatten „Van Galen" en „Van Speijk" diverse havens binnen. Zo ook dezer dagen de haven van Sydney (Australië). Passagieren gaat dan dikwijls in gezamenlijk overleg, waarbij de commandanten en eerste officieren van beide fregatten hun plan de campagne opmaken. Van links naar rechts: luitenant ter zee II Pluim Mentz (Valkenburg, Z.-H). kapitein-luitenant ter zee Alting von Geusau (Den Helder), kapietin-hiitenant ter zee S. C. Gooszen (Leiderdorp. Z.-H.) en luitenant ter zee II N. C. Versluys (Waddinxveen). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De inspectie van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen gaat toezicht uitoefenen op de instellingen die schriftelijke cursussen organiseren. Daartoe worden regels op gesteld. waaraan de instellingen zich moeten houden, willen ze zich tenmin ste „rijkserkend" mogen noemen. De instellingen die deze regels niet wensen te volgen of die door de onderwijsin spectie betrapt zijn op het niet meer volgen van de regels, maar die zich tegenover cursisten toch „rijkserkend" noemen, zullen worden gestraft. Dit is de kern van een wetsontwerp „erkenning instellingen voor schriftelijk onderwijs", dat gisteren door staatsse cretaris Grosheide (Onderwijs) bij de Tweede Kamer is ingediend. De regels die de instellingen moeten volgen om rijkserkenning te krijgen betreffen de bevoegdhèden van de docenten en de auteurs van de schriftelijke cursussen, de kwaliteit van de cursussen, de over eenkomst tussen cursist en instelling, de examens die de instelling afneemt en de diploma's die worden uitgereikt. Het wetsontwerp verbiedt de instel ling voor schriftelijk onderwijs om ca deaus te geven aan degenen die een cursus gaan volgen. De werving van cursisten moet over het algemeen op behoorlijke wijze plaatsvinden, en wel naar het oordeel van het ministerie van Onderwijs. (Van een onzer verslaggevers» DEN HAAG Marine- eo Lucht- machtonderdelen van zeven verschillen de landen zullen vanaf vandaag tot er met 29 mei deelnemen aan de vierde internationale helikopterreddingwed- strijd. Zij zullen elkaar bekampen bo- zee en op de vliegbasis Ypenburg, voor deze wedstrijd „in staat van alarm" is gebracht. De competitieonder delen zijn het in de kortst mogelijke tfjd oppikken van een gedropte drenke ling uit volle zee; een honderd meter hardlooprace gaat aan deze oefening Hierna zal kort na elkaar een aantal teams uitrukken om in zee voor de kust van Katwijk tot daadwerkelijke actie over te gaan. Dit onderdeel zou van daag plaata vinden. Een miiaenveger yan de Martfte zal de manipulaties op Morgen en overmorgen zullen de Ma rine en Luchtmachtmensen precisie werk moeten verrichten en tevens na- vigatieoefeningen moeten uitvoeren om zich waar te maken. De deelnemers worden tijdens de wedstrijden geen se conde uit het oog verloren door inter nationale scheidsrechters. Een jury zal uiteindelijk beslissen wie van'de zeven landen het volwaar digst genoemd kan worden. Het win nende team krijgt als wisselbeker de Henri Dunant Trofee uitgereikt. Vorig WENEN (RTR) De aanbeveling om Dubcek het partijlidmaatschap te ont nemen is vervat in bewoordingen, ver geleken waarbij recente aanvallen op de voormalige Tsjecho-Slowaakse leider nog maar kinderspel zijn, zo is in Wenen van doorgaans betrouwbare communistische zij vernomen. Verwacht wordt dat het centrale comité van de Tsjecho-Slowaak se communistische partij Dubcek binnen kort formeel uit de partij stoot, een maatregel die hem vrijwel zeker ook zijn ambassadeurspost in Turkije zal kosten. Zijn vrouw, die hem in december naar Ankara vergezelde ,is volgens bericht uit Praag al naar Bratislava terugkeerde, en mag het land niet meer uit. i In bepaalde kringenin Praag sluit men gezien de huidige ontwikkeling de mogelijkheid niet langer uit, dat er ten slotte een proces tegen Dubcek zal wor den aangespannen. YVD-kritiek op staatssecretaris Van Son (KVP) (Van een onzer verslaggevers) ZEIST De ondervoorzitter van dé V.V.D., mr. H. P. Talsma, heeft gister avond tijdens een verkiezingsbijeenkomst een felle uitval gedaan naar staatssecre taris Van Son (K.V.P.) van Economische Zaken. Hij noemde het beleid van de staatssecretaris ver beneden de maat. In een volgend kabinet wenst mr. Talsma de heer Van Son niet meer op de post voor Economische Zaken terug te zien. Mr. Talsma merkte ook nog op dat de V.V.D. ,uit overwegingen van partijbelang bij een volgende kabinetsformate de voor keur zal moeten geven aan een minister van Economische Zaken uit V.V.D.- kring boven een V.V.D.-minister van Financiën. Reorganisatie bij Financiën (Van een onzer verslaggevers i DEN HAAG De minister en staats secretaris van Financiën hebben besloten de organisatie van het ministerie te wijzigen. Zo wordt per 1 juni de huidige Dienst Rijksbegroting opgeheven en in gesteld een director aal-generaal van de Rijksbegroting. Drs. A J. Middelhoek wordt directeur-generaal jaar wist de Kon. Luchtmacht dez» prijs in de wacht te slepen. Aan de wedstrijden nemen teams uit Noorwegen, Denemarken, Engeland, West-Duitsland, de Verenigde Staten, België en Nederland deel. Vrijdagmid dag vindt de prijsuitreiking plaaits. Voor Nederland hebben zich twee teams van de Marine (vliegkamp Valkenburg) en Luchtmacht (vliegbasis Soesterberg) aangemeld. Ministers lichten Kamer in over Van Spaendonck DEN HAAG (ANP)- De -ministers van Economische Zaken en van*«ociale Zaken zijn uitgenodigd de Tweede-Ka mer inlichtingen te verstrekken over de ontwikkelingen bij de NV André van Spaendonck Wollenstoffenfabrieken te Tilburg. De tweede Kamerleden Peij- nenburg en Assman (beiden KVP) heb ben de ministers hierom gevraagd- Zij vragen de steun te verlenen aan de activiteiten welke thans onder leiding van prof. dr. G. Diephuis door de be- drijfsgenoten worden ontplooid. (ADVERTENTIE) 597ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE 25,— zijn 50,— zijn 50,— zijn 50,— zijn 50,zijn 100,— zijn 200,— zijn zijn f 1.000,zijn f 2.000,— zijn PRIJZEN VAN: gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: EEN PRIJS VAN: f 5.000,is gevallen op het nummer f 5.000,Is gevallen op het nummer f 5.000,Is gevallen op het nun f 5.000,is gevallen op het nummer f 5.000,is gevallen op het nummer DE PRIJS VAN: f 10.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,Is gevallen op het nummer: f 100.000,Is gevallen op het pMOVOpG DE EXTRA PRIJS VAN: f 500.000,is gevallen in de serie K op het nummer Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 077852* 095796 029535 044030 044030* (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG In 1968 stierven 589 voetgangers ten gevolge van aanrijding. In dat jaar werden 47 voetgangers op zebrapaden dood ge reden, van wie zes kinderen beneden acht jaar en 35 mensen van 65 jaar en ouder. Buiten de bebouwde kom bedroeg het aantal omgekomen ver keersslachtoffers onder de voetgan gers 225 van wie 67 kinderen bene den de acht jaar. Binnen de be bouwde kom was het aantal doden onder voetgangers 364. Van hen wa ren 107 kinderen jonger dan acht Men kan deze cijfers ongeveer met vijftien vermenigvuldigen om het aantal gewonde kinderen te leren kennen. De meest in het oog lopende oorzaak was „plotseling de rijbaan oplopen" gevolgd door „tussen of van achter geparkeerde auto's oversteken of de weg oplopen". Een fout voor bestuurders om rekening mee te houden en evenzeer voor voetgan- Op deze cijfers is de voetgangersac tie '70 gebaseerd. Inderdaad wel de moeite waard een actie voor te be ginnen. Op 1 juni wordt gestart onder de titel „Mensen maken fou ten Hou daar rekening mee". Men heeft gemeend niet op verkeersre gels te moeten hameren bij deze actie, maar de mensen op de hoogte te stellen van een aantal dagelijks terugkerende evenementen in het verkeer, die ieder kan meemaken. Door middel van een aantal tv-spots worden situaties belicht, die de meeste ongelukken met dodelijke af loop veroorzaken. Daarna laat men zien hoe het werkelijk goed is. Het publiek moet er niet van uit gaan dat hij of zij alleen maar gelijk heeft. Tenslotte als het ongeluk u eenmaal is overkomen heeft u er niet veel meer aan of u nu gelijk had of niet. Men moet in het ver keer trachten eikaars fouten op te vangen en zodanig te corrigeren dat zo weinig mogelijk ongelukken ge beuren. Vandaar de titel van de actie: „Mensen maken fouten. Hou daar rekening mee". Ellendig genoeg is gebleken dat met kinderen en bejaarden de meeste ongelukken met dodelijke afloop voorvallen. En juist deze kategorie is moeilijk te berei- Als een automobilist door een straat rijdt waar aan beide kanten gepar keerde auto's staan, moet hij voor zichtigheid betrachten. Tenslotte kan er achter iedere auto een kind plot seling oversteken. Kom op een voet gangersoversteekplaats niet te hard aanrijden. Voetgangers kunnen hier door in verwarring raken. Ander som: Voor de voetganger geldt, dat hij moet wachten met oversteken tot geen verkeer in de directe nabijheid van de oversteekplaats is. Plotseling remmen kan wel eens moeilijkheden opleveren. Uiteraard geldt dit in het bijzonder voor zebrapadc die niet met lichten beveiligd zijn. Waar wel lichten staan moeten de automobilis ten er rekening mee houden dat voor voetgangers geen oranje licht bestaat. Als het licht op rood springt moet de voetganger zijn oversteek nog afmaken. Deze pu.-.-n zullen worden belicht in de spots op de tv vanaf 1 juni. Behalve in de maand juli, in ver ban met de vakantie, zullen weke lijks deze spots worden uitgezonden. Dit tot een totaal van 34 is be reikt. Jeugdbenden slaags aan kust van Engeland LONDEN (AP) Groepen „Skinheads" (jongeren met zeer kort geknipt haar) en „Greazers" (langharigen) zijn in ver schillende badplaatsen aan de zuidkust van Engeland slaags geraakt. De politie maakte van hondenen gebruik om aan de gevechten een einde te maken. De „Skinheads'1 werdep-per trein terugge stuurd naar Longan. Op weg naar de kust waren de treinen door de jeugdbendes al zwaar bescha digd. Kussens werden uit de ramen ge gooid en de coupé's werden van binnen kapotgemaakt. De Skinheads in Wolver hampton hadden zich op hun strooptocht naar de kust voorbereid met „paki bashing", het moedwillig in elkaar slaan van gekleurde immigranten, dat als een soort sport wordt beschouwd. Afscheid met spijt van drs. Botten (Van onze kunstredactie) DEN HAAG „Het gaat me aan bet hart om uit Delft weg te gaan", zegt drs. D. H. G. Bolten. sinds 19 jaar directeur van het Delftse stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" die eind van dit jaar zijn functie zal neerleggen. En hij laat er geen twijfel aan bestaan dat een van de redenen van die spijt het feit is dat hij speciaal de Oude Kunst en Antiekbeurs zal missen, het evene ment dat elk jaar gedurende drie we ken Hel Prinsenhof tot het drukst be zochte, levendigste en gezelligste mu seum van ons land maakt. Dat de antiekhandelaren het afscheid van hun „toeziende voogd" ook niet gemakkelijk valt mag blijken uit het feit dat zij in de komende (22ste) beurs als hommage aan de heer Bolten hem in de gelegenheid stellen een eigen „stand" te maken waarin hij het beste kan tonen van wat door hem tijdens zijn directeurschap voor Het Prinsenhof werd verkregen. Die speciale tentoon stelling zal veel voorwerpen tonen die in de loop der jaren op de Antiekbeurs zijn aangekocht. Want als de meeste museumdirecteuren wachtte de heer Bolten elk jaar de beurs af voor hij zijn budget ging besteden. Bovendien was er voor zijn museum elk jaar een genereus geschenk van de kunsthande laren. Geen uitverkoop Op de persconferentie die ter gele genheid van de komende beurs werd gehouden, maakte drs. Bolten zich nog even kwaad op degenen die de beurs bestempelen ais een „jaarlijkse uitver koop van nationaal kunstbezit". „Daar is geen sprake van", zegt hij. „Er wordt elk jaar meer ingevoerd dan uitgevoerd en de beste stukken gaan naar Neder landse musea en Nederlandse verzame- Ter sprake komt hoe de status van de Delftse antiekbeurs is. sinds de laatste tijd alom in den lande antiekbeurzen worden georganiseerd. Kunsthandelaar Nijstad is. zegt hij, eigenlijk wel blij met die andere beurzen. ..Onze opzet is alleen het allerbeste te brengen dat de toets van de allerscherpste kritiek kan doorstaan Maar de belangstelling voor MANLIO BROSIO IN ROME: .ui T ioj ROME (ANP) De secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdrags organisatie, Maulio Brosio, heeft giste ren aan de vooravond van de minister conferentie van het Atlantisch bondge nootschap de ondertekening van het nieuwe verdrag tussen de Sovjct-Unic en Tsjecho-Slowaküc een weinig be moedigend teken genoemd. Op een persconferentie zei de secretaris-gene raal dat de centrale sector van de NAVO in Europa een toestand van be trekkelijke rust geniet, vergeleken met de situatie in het Middcllandsezeege- bied waarover de ministers van Buiten landse Zaken van de 15 NAVO landen vandaag en morgen onder meer van ge dachten zullen wisselen. kunst en antiek is zo enorm groot dat wij met die hoge normen niet meer aan de vraag kunnen voldoen. Daarom is het goed dat op die kleinere beurzen (met kleinere prijzen!) ook de „gewone man" in staat is om iets met antiek te gaan doen". Voor ieder bereikbaar De voorzitter, de bekende Amster damse numismaat Schulman wil daarbij wel benadrukken dat ook de man met de kleine beurs wel degelijk in Delft terecht kan. Misschien niet voor schil derijen. die direct erg in de papieren lopen, maar voor porselein, tin en zeker ook voor munten en penningen gelden vaak prijzen die ook de „kleine man" in de gelegenheid stellen een echt en mooi stuk antiek te verwerven. Maar vaststaat, de lieer Nijstad stelt het met trots, dat ..Delft" gaandeweg om haar hoge kwaliteitspeil en veelzij digheid de topplaals is gaan innemen op de ranglijst van de internationale antiekbeurzen, waartoe dan verder be horen: Londen. Brussel, Parijs en Flo- Kwaliteitspeil en veelzijdigheid zullen ook de 22ste beurs kenmerken. De 28 exposanten hebben weer hun uiterste best gedaan. We mogen vooral in de Franse meubeltjes. Chin sector meubelen een ongewoon goed jaar verwachten. Zilver zal er wat minder zijn. maar de kwaliteit ligt hoog. Voorts zullen er belangrijke stuk ken op het gebied van aardewerk en porselein te zien zijn en uiteraard ook weer veel schilderijen Drs. Bolten zei nog ..De antiekbeurs lijkt op dc musea zoals die er vroeger uitzagen; alles door elkaar, verschrik kelijk vol en indruisend tegen alle we ten die modern museumbeheer stelt. Maar het is gebleken dat het publiek er dol op is". Wij kennen tenminste één museumdirecteur in Nederland die er óók dol op is en we delen zijn me- LUXEMBURG (ANP( De EEG- raad van ministers van Landbouw is het gisteren niet eens kunnen worden over een visserijbeleid, evenmin als op De aangelegenheid werd naar het speciale comité voor de landbouw te rugverwezen. De voorstellen der Euro pese commissie slaan, zoals bekend, op het markt- en prijsbeleid, het beleid ten opzichte van derde landen en het structuurbeleid. Over dat structuurbe leid werd in deze vergadering niet ge sproken. Door de principiële punten die het speciale comité ten aanzien van de beide andere onderdelen naar voren had gebracht, worstelde men zich in drie uur heen, waarna bleek dat de standpunten niet gewijzigd waren. Frankrijk, zo bleek in deze vergade ring, wil nog voor de 30ste juni een totaal visserijbeleid, dat wil zeggen zo wel een markt- en prijsbeleid als een structuurbeleid. Als dat er is wil het iets doen aan liberalisatie van het han delsverkeer met derde landen. Het voorstel der Europese commissie is schorsing van het gemeenschappelijke douanetarief voor haring, kabeljauwfi let en tonijn, bestemd voor de conser- venindustrie. Nederland en Italië ston den daar welwillend tegenover. Frank rijk oni de genoemde reden nu nog niet. Het ging niet in op het Nederland se verzoek nu tenminste alvast te ver klaren of het voor of tegen een liberaal beleid tegenover derde landen is. Hoe wel dit in de vergadering niet met zoveel woorden genoemd werd nam men in de wandelgangen wel aan dat de door Frankrijk gestelde datum van 30 juni iets te maken heeft met het begin van de onderhandelingen met En geland en de andere aspirant-leden van de gemeenschap moedigend teken, aldus de heer Brosiq. Bij dat verdrag werd de zogenaamde Brezjnev-doetrine, op grond waarvan de Sovjet-Unie het recht opeist in te grijpen in de binnenlandse aangelegen heden van de landen van het Pact van Warschau, officieel vastgelegd. Het wes ten zal nog meer dan tevoren streven naar ontspanning en is van plan zo ver te gaan als de veiligheid van het wes ten toelaat. De conferentie zal de inter nationale toestand en in het bijzonder de ontwikkelingen in de verhouding tussen oost en west van de laatste tijd bestu deren. .Alle initiatieven tot de huidige besprekingen tussen landen van oost en west zijn van het westen uitgegaan, aldus Brosio. Hij noemde de besprekin gen tussen de VS en de Sovjet Unie die van West-Duitsland meti de Sovjet Unie. Polen en Oost-Duitsland en verder die van de drie westelijke grote mogendhe den met de Sovjet Unie over Berlijn. Een ander onderwerp dat volgens de secretaris-generaal besproken zou wor den, is het probleem van de wederzijdse en evenwichtige beperking van strijd krachten in oost en west Voorts zullen procedures worden bespreken van de in spanningen om tot grotere veiligheid in Europa te komen. (ADVERTENTIE) <1 DEZE ZOMER AMSTERDAM (ANP) Amsterdam heeft voor jeugdige toeristen de komen de zomer een goedkope overnachtings capaciteit van in het uiterste geval 5550 plaatsen. De permanente slaapplaatsen zijn verdeeld over de traditionele jeugdhotels en de gelegenheden die door of met medewerking van de Stich ting Zomeraccommodatie Jeugdtoerisme Amsterdam voor deze zomer zijn inge- Dit werd gisteren meegedeeld bij de opening van een overnachtingsgebouw aan de Haarlemmerhouttuinen, waar men de komende zomer kan slapen v oor f2.50 per nacht. Er zijn 500 slaap plaatsen. Als uiterste uitwijkmogelijk heid heeft Amsterdam de beschikking over het gebouw van de oude RAI. Op deze wijze hoopt men in de hoofdstad niet opnieuw geconfronteerd te worden met Damslapers

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9