fieidae Somant Koninklijke Shell onderhandelt met Billitonmaatschappij over samengaan MIJNBOUW EN OLIEWINNING IN EEN CONCERN METSELAAR KREEG ER NIET GENOEG VAN Huis te klein om gestolen goederen op te bergen Belangrijke stap voor STAKING BEIROET ALS STEUN VOOR ZUID-LIBANON Speldeprikken door Israël Loonkosten 8,9 °/o hoger economie Bobby Moore onder arrest in Columbia AFGELOPEN WINTER ZIIN 5000 WONINGEN .MINDER VOLTOOID MALSE TRAKTATIE ileiden' P°stb"s telefoon 20935; Redactie 20015 en 25594; Advertentieafdeling 2081V.: Giro 103003; Bank: Amro-Bank N.V., Leiden; Directeur: Drs. J. H. M. Brader, Hoofdred. F. J. Plug, chefred. H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. Klachten bez, tel. 20935 (18.00-19.00 uur) Abonnement (bij vooruitbet.) p.w. 1.16 p. mnd. 4.95 p. kw. 14.85, fr. p. p. 17.75 DINSDAG 26 MEI 1970 SELECTIE VIT TV-PROGRAM Ned. I: 19.04 uur Bruintje Beer; 19.08 uur Duktari; 20.20 uur Brand punt buitenspel; 21.10 uur Andy Williams; 22.00 uur Wij, heren van Zichem. Ned. II: 19.30 uur Het wonder der natuur; 20.20 uur Peyton Place; 21.10 uur Voor de vuist weg; 23.00 uur Boksen. 61e jaargang, nr. 18.059 De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: droog weer en zonnige perioden, maar vanavond en vannacht in het noorden van het land kans op enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Van een onzer verslaggevers DONGEN Een 31-jarige metselaar uit Dongen heeft hel gepresteerd binnen drie jaar naar eigen schatting ruim honderd inbraken te plegen in Breda en vele gemeenten daaromheen. De rijkspolitie heeft het óvergrote deel van zijn gezamenlijke buit teruggevonden. Deze had zo'n omvang gekregen dat de metselaar er zijn huis voor was gaan verbouwen. Hulp- en bouw materialen. onder meer een complete betonmolen aleepte hij mee naar huis De politie heeft in het hu:s van de man m twee kelders en in een schuur alle mogelijke apparaten, instrumenten, gebruiksvoorwerpen en zelfs antieke artikelen aangetroffen. De totale waairde wordt voorlopig op tienduizenden guldens geschat. De inventarisatie van de buit zal nog enige tijd vergen. Vooral in de bouwsector schijnt de ver dachte enorme activiteiten aan de dag te hebben gelegd. „Er zijn aannemers en dan niet de kleinste die minder materialen hebben dan hij", aldus adjudant P. J. M. de Klerk uit Dongen. De politie kon ook wdl raden welke hobby's de metselaar heeft, nadat zij complete hengelsport- uitrustingen en elektrische voorwerpen had ont dekt. Kleptamanae zal deze man overigens met vreemd zijn, meen te politie. Dat hij zolang heeft kunnen doorgaan wijt de politie voornamelijk aan het feit dat verdachte zijn buit niet van de hand probeerde te doen. Deze gigantische zaak is aan het rollen gegaan, doordat een ex-werkgever van de man, een aan nemer uit Oosterhout, vermoedde dat de metselaar goederen bij hem had' weggenomen. Na een eerste onderzoek in de woning kon de politie de ver- nrête stukken gereedschap niet winden: er lagen teveel andere artikelen bij. Voor de rijkspolitie was er voldoende aanleiding om de officier van justitie op de hoogte van de dubieuze vondst te brengen. De man is uiteraard gearresteerd en heeft bekend. De staalkaart die adjudant De Klerk pres tenteerde zag er veelkleurig uit: „Kisten en kasten vol klein gereedschap, allerhande elektrische boor-, scheer-, zaag- en slijpmachines. Verder heb» deuren, een lintzaagmachine, zeven elektrische boortollen, een waterpasinstallatie, een kostbare 9emafoon (waar de 2.750 gulden), twee enorme buitenboordmotoren, een hoeveelheid transistorradiïo's, 1cassette- en gewone bandrecorders, antieke enandere dure boeken zoals achttiende eeuwse kerk- en mis boeken en encyclopedieën, hengeispoitart: kelen, steigerhout, schragen, plastic speciekuipen, kisten vol contactdozen, kozijn- en spouwhaken, sloten", aldus de adjudant. De meeste diefstallen zijn gelokaliseerd in Breda, Made, Oosterhout. Dongen, Deteróngen, Dorst. De rijkspolitie in Dongen staat nu voor die taak de rechtmatige eigenaars van do geslol engoederen t>e vinden. BEIROET (AP) Een algemene sta king die voor vandaag door de Libanese godsdienstige leiders is afgekondigd, blijkt vrijwel voor 100 procent te zullen worden nageleefd. Alle winkels in Bei roet waren gesloten. In de haven lag het werk stil. De gemeentelijke dien sten en de meeste grote kantoren ble ven gesloten. Er verschenen geen kran ten en de scholen zijn dicht gebleven. Politie in grote steden begint actie tegen pornografie (Van een bnzer verslaggevers) DEN HAAG De politie in de drie ïrote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is een actie begonnen tegen Ie verkoop van pornografie. Gisteren weiden bij een snelle controle van de .ei Looppunten voor pornografie tien- allen boekjes met afbeeldingen en ook wel mapjes met foto's in beslag genomen. De actie is bevolen door de betreffende officieren van justitie na overleg mei de irocureurs-generaal van Den Haag en Amsterdam. Wat een bloemen, wat een geur denkt dit jongetje en hij kan zijn neusje niet ver genoeg verbergen in de ruiker bloemen, die koningin Juliana zojuist ontvangen heeft bij haar bezoek in Amsterdam aan de organi satie „Kinderbescherming"Een ver- tederender ontmoeting tussen ko ningin en kind is nauwelijks denk baar. zoals ook burgemeester Sam- kalden begrijpt. UTRECHT (ANP) Tot nu toe zijn voor ruim 1.3 miljoen werknemers de C.A.O.'s voor 1970 herzien. Voor ruim 600.000 van hen is dat gebeurd in meerjarige contracten die al voor 1 januari 1970 zijn ingegaan. Voor 730.000 werknemers zijn nieuwe con tracten afgesloten, die op of na 1 janu ari van kracht werden. In totaal bedraagt de gemiddelde loonkostenstijging voor deze 1.3 miljoen werknemers 6.6 procent. Daar komt nog een kostenstijging van gemiddeld 2,3 procent bij voor arbeidstijdverkorting en verlenging van vakanties. Bovendien is voor meer dan de helft van het totale aantal werknemers een indexclausule van kracht, waardoor de lonen alsnog aan de prijsstijging kunnen worden aangepast. Deze prijsaanpassing kan gemiddeld ten hoogste drie procent be- Mohammedaanse Sjiitensecte. Hij wil met de staking protesteren tegen het feit dat de regering de bevolking van Zuid-Libanon in. de steek laat. In het zuiden wonen veel aanhangers van de Sjiitansekte. De Maroniten en de mees te politieke partijen nebben de sta- kingsoproep gesteund. De regering heeft inmiddels 660.000 dollar ter beschikking gesteld voor dor pelingen in het zuiden wier huizen bij gevechtsacties zijn* vernield of wier oogst te velde is verloren gegaan. Deze hulp is niet toereikend gebleken en elke dag ontvluchten meer bewoners het zuiden. Volgens de laatste schattin gen hebben nu 15 tot 30.000 Libanezen het zuiden van het land verlaten voor veiliger oorden. Het Libanese leger heeft bekendge maakt dat de Israëlische aanval in het gebied van Bint Jbeil in Zuid-Libanon gisteren is afgeslagen. Hierbij was een Libanees gesneuveld, en werden zes Li banezen gewond. Israël noemt de kleine actie van gisteren geen strafexpeditie, maar een „preventieve patrouille". De aotie omvatte vier tanks en ongeveer 30 man infanteristen. Vanmorgen is een soortgelijke actie uitgevoerd. (Van o e financiële medewerker) Toeval of niet, maar het was wel een toepasselijke omlijsting gisteren in het Havenrestaurant te Amster dam. Prinses Margriet, petekind van de koopvaardij, ontving deel I van de maritieme encyclopedie, terwijl op dezelfde verdieping het menu „Mer maid" (Zeemeermin) aangeboden ueuwe provmeiaa TILBURG (KNP) Het kapittel de Nederlandse provincie van de mis sionarissen van het Heilig Hart (MSC) i S* heeft tot bestuur gekozen: Michael Joos- ten, provinciaal overste, drs. Gerardus Oltheten, drs. Hubertus Gijsberts en gt Gerardus Brouwers. BOGOTA (ANP-AP) Het moreel in het Engelse elftal dat deelneemt m het wereldkampioenschap voetbal dat zondag in Mexico begint, is ernstig ondermijnd. In de Columblaanse hoofd stad Bogota werd aanvoerder Bobby Moore door de politie aangehouden op beschuldiging van diefstal. Moore, die met de Engelse ploeg op terugreis was van Equador waar het team een oefen- wedstrijd had gespeeld, werd gearres teerd tijdens een tussenlanding in Bo- Geen notering in Wcrnink Beton (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Vereeniging v< •n Effectenhandel deelt mede dat lotering van de gewone aandelen Wei- \oor 1970 geprogramn' tinks beton- en aannemingsmaatschappi.i e Leiden is opgeschort in verband met Mini?ter Schut heeft i ten op woensdag 27 mei 1970 te ver- j ovt i de mogelijkhede vachten communiqué. Tijdens de laatste bouwplannen weg te n 'ergadering van aandeelhouders op traag verloopt worden 3 mei heeft president-commissaris .1. H nomen. Verhoging vat 'osthuma op een vraag uit de vergade- volkshuisvesting :ng of-er geen v ices bestond voor een handeling v. .overval" gezegd, dat steeds met grote duur gelc;d. Wt'g op de belangen vi «1 worden gelet. DEN I1AAG (ANP) In het algelopen winterseizoen is, in vergelijking niet hel daaraan voorafgaande winterseizoen, in de voltooiing van woningen een achter stand ontstaan van ongeveer 5-000 woningen en in de begonnen woningen van ongeveer 2-300 woningen. Minister ir. \V. F. Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op de vragen van lui KVP-Kanierlid mr. F. Andriessen. Toch verwacht de minister dat hel oor 1970 geprogrammeerde aantal woningeii in uitvoering kan worden genomen Moore wordt ervan beschuldigd vori ge week tijdens een verblijf van het Engelse elftal in Bogota een gouden smaragdarmband te hebben gestolen ter waarde van 5.000 gulden. Gisteravond moest het voor de rechter van instruc tie verschijnen. Hij had zich inmiddels verzekerd van de gerechtelijke bijstand van een beioemd Columbiaans advo caat, Vincente Laverde. de vroegere mi- iel alle colleges van Gedeputeerde Stalen overleg gepleegd eventuele stagnaties in de voorboreidingsfaze van ck men. Daar waar bekend is, dat de indiening van aanvrage: i/an de zijde van het departement de nodige stappen onder de inspanning van degenen, die bij de directies van di bouwnijverheid in de verschillende provincies met de bc jen zijn belast, heeft lot verkorting van de behandeling? ;eerl dc minister Mogelijkheden om te komen tot meer aandeelhouders structurele verandcringc-n in de procedures bij de afhandeling van de plannei worden bestudeerd. Aanvoerder Engels elftal beschuldigd van diefstal Ultimatum' S.U. aan Roemenië NEW YORK (AFP) De Russische partijleider Brezjnev heeft volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek zijn Roemeense collega Ceausescu bij diens jongste bezoek aan Moskou een „ulti matum" gesteld. „U kunt onmogelijk bescherming genieten van het War- schau-pact zonder met ons samen te werken", zou Brezjnev hebben gezegd. De Russische leider zou Ceausescu naar Moskou hebben ontboden na diens wei gering mee te werken aan de instelling van een internationale investeringsbank van de Comecon (de Oosteuropese ge- meenschapelijke markt). DEN HAAG Het voorge nomen samengaan van de Shell en de Billiton Maatschappij, dat gis teren als officiële mededeling verscheen, wordt in de zaken wereld als een gelukkige ver eniging gezien. Enerzijds kan Shell zijn activiteiten uitbreiden tot de mijnbouw en de metaal, anderszijds kan Billiton bij haar werkzaamheden gaan beschikken over de financiële en wetenschap pelijke inbreng van Shell. Voor de Nederlandse economie wordt het samengaan als een belangrijke positieve ontwikkeling gezien. De onder handelingen, die tot de definitieve vorm van de fusie moeten leiden, worden „met kracht" voortgezet. De aandeelhouders van Billiton wachten met belangstelling het bod van Shell af. De omzet van de totale Koninklijke Shellgroep, waarin de Nederlandese on derneming Koninklijke Olie een belang van 60 pet. heeft, is circa 40.000 miljoen gulden en die van Billiton circa 600 miljoen gulden. Bij de koninklijke Shell werken over de gehele wereld ruwweg 173.000 mensen en bij de Billiton onge veer 6600. Deze cijers tekenen duidelijk de onderlinge verhoudingen af. De Shell beweegt zich op het gebied van de aardolie, het aardgas en de chemie. Op de wereldranglijst van che mische ondernemingen neemt zij de tiende plaats in. Billiton is daarentegen actief op het gebied van de mijnbouw (bauxiet en tin), de metallergie (verede ling van mijnbouwprodukten), de bouw en constructie (de Vries Robee is een dochteronderneming) en de handel (o.m. de grootste tinhandelaar ter wereld). Terecht kan de Koninklijke Shell dan ook stellen dat er een vierde poot zal bijkomen. Aan de Amsterdamse beurs worden van beide concerns aandelen van 20 gulden verhandeld. Op 25 mei kostte een aandeeltje Konijklijke olie 117 gul den en een aandeeltje Billiton 140 gul den. Bij het vaststellen van het bod zal Koninklijke Olie echter tal van andere factoren zoals vermogen en winst reke ning moeten houden. Billiton verwacht van het opgaan in het Shellconcern extra-financiële moge lijkheden. Die verwachting is zeker reeël want het olieconcern heeft een krachtige vermogenspositie en een gun stige liquiditeit. Het concern kan bo vendien zijn enorme investeringen (in 1969 zo'n 5 miljard gulden) zonder pro blemen financieren, omdat jaarlijks door de afschrijvingen en de in het bedrijf gehouden winst zeer grote be dragen ter beschikking komen. nister van Justitie van Columbia. Tij dens de zitting beschuldigde Danilo Ro- jas. eigenaar van een juwelierswinkel in Bogota, Moore officieel van diefstal van de armband. Een van zijn verkoop sters verklaarde, dat zij Moore het sie raad in zijn zak had zien stoppen toen hij met de andere spelers de winkel bezocht. Bëwakiji£ Voor de duur van het onderzoek zal Moore. 28 jaar, getrouwd en eigenaar van een aantal boetieks in Engeland, in Bogota moeten blijven. Hij is onderge bracht bij een functionaris van de Co- lumbiaan.se voetbalbond die de verant woordelijkheid voor Moore heeft geac cepteerd Het huis van de official wordt bewaakt door leden van de geheime politie Vijf dagen Danio Rajos. de bestolen winkelier, heeft de Engelse ambassade in Bogota laten weten 25.000 gulden te eisen voor elke dag dat zijn winkel tijdens het onderzoek gesloten moet blijven. De Co lombiaanse wet schrijft voor dat een beslissing in een dergelijke zaak binnen vijf dagen genomen dient te zijn. De ploeggenoten van Moore zijn na aanhouding van hun aanvoerder naar Mexico doorgereisd. Alleen Dennis Follows, de secretaris van de Engelse jetbalbond is in Columbia gebleven. Het is de vraag cf Moore op tijd in Mexico C y terug zal zijn om met het Engelse elftal de eerste wedstrijd (op 2 juni) te spelen. De jacht op de Hollandse Nieuwe is gistermorgen begonnen. Om even over zevenen vertrokken de eeröte schepen, uitgeleide gedaan door familie en belangstellenden, waaronder natuurlijk verslaggevers en fotografen van uw krant. We zullen u van de week met hartige ver slagen op de hoogte blijven houden. Leg voorzover nog nodig ook ■•ens een kennis ongezouten in de pekel: win een nieuwe abonnee Als dank mag u één van deze geschenken vatten: - Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toer. de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hel» krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakantte)dagen mee door te komen. - Een grote vierkleurcntekening (40 x 60 cm. zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlijke satirische tekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U blijft lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan het protesteren Is- Ms nieuwe abonnee voor de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid se Courant. Antwoordnummer 349, Leiden. Naam: Woonplaat*: Straatnaam: Ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijd ii Als geschenk wi] ik thuisbezorgd krijgen de mammoet-legpuzzel/vierkleurentekenfng van Protesterend Nederland i Doorhalen wat niet wordt verlangd Handtekening

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1