0UD-JERUZALEM GONST VAN WERKLUST N er Verbeterde verhouding Arabieren- Israëli's KOMEET HALLEY DWONG VELEN TOT ZELFMOORD Engelsen verliezen hun mijlpalen Hoe bezien de Israëli'* de politiek van hun land? Wat denken zij van hun Arabische landgenoten? Er waren er al 300.000 voor de zesdaagse oorlog. Daarna kwamen er enkele honderdduizenden bij, die als landgenoten in een bezettingszone toch ook zijn gaan meetellen. Laat ik allereerst vaststellen, dat tot mijn verbazing er tussen talrijke Israëlische en Arabische families hechte contacten zijn ontstaan. De Israëli's bezitten veelal het geld en de know-how om Arabieren aan arbeid te helpen en ze doen het ook. Soms ontstaan er banden, die verder gaan dan de relatie opdracht- gever-uitvoerder. Men komt bij elkaar op bezoek, wisselt op oosterse wijze geschenken en eetwaren uit, kortom, van een openlijke vijandschap blijkt dan weinig meer. Eerder ,zou men kunnen stellen, dat er een bepaalde vorm van vriendschap is ontstaan, die het beste doet hopen voor de toekomst. Niettemin, het zijn nog te veel inci dentele gevallen. Toch kan ik daaraan nog iets toevoegen en wel de grote geneigdheid van de Arabieren, uit be zet gebied vooral en dan met name in de omgeving van Jeruzalem om voor de Israeli's te werken. Neem het oude Jeruzalem, waar de Jordaniërs op een meer dan schandelijke wijze hebben huisgehouden in het eeuwenoude Joodse kwartier. Niet minder dan 58 synagoges werden tijdens de Jordaan se tijd verwoest, met de grond gelijk gemaakt of ingericht als woonoorden, werkplaatsen of stallen. En dan meest al nog geplaveid met grafstenen van de joodse begraafplaats va nde Olijf- De Israëli's, voortvarend als ze zijn, hebben geen ogenblik geaarzeld om de herbouw van dat joodse kwartier ter hand te nemen. Op één plaats worden zelfs drie oude synagoges tegelijk her bouwd. En wie doen dat? Zeker, mo hammedaanse Arabieren, die met tientallen tegelijk de ene steen na de andere metselen om de oude glorie van de joodse wijk te herstellen. Maar dat niet alleen. Die joodse wijk gonst van arbeidslust. De ambtswo ning van de vice-premier is al her bouwd. Talrijke joodse scholen zijn opnieuw ingericht, kortom temidden van de verwoesting, die er nog onmis kenbaar heerst, werken de Arabieren aan de herbouw ervan. In Bethlehem, plaats van de geboorte kerk tussen haakjes: wie zijn ge loof wil behouden, kan er beter niet naar toe gaan zwermen de Arabi sche gidsen en kleine jongetjes bij tientallen om de talrijke toeristen heen Ze zijn lastig, aanhoudend en vaak erg vervelend. De Israëlische politie, die een wakend oog houdt op alles wat er bij en rondom de geboortekerk gebeurt, treedt met zijden handschoe nen op. Vermaningen vliegen over het kerkplein, maar veel invloed heeft hel allemaal niet. Toch, Bethlehem is niet zo gastvrij, dat toeristen er 's avonds ook kunnen verblijven. Het is beter er in de avonduren vandaan te blijven. Het waarom werd mij niet helemaal duidelijk gemaakt, maar het zal wel te maken hebben met de bezetting. Er is meer dat met die verhouding Arabieren-Israëli's te maken heeft. De bezette gebieden zijn voor het grootste deel vrij toegankelijk voor iedereen. Men kan er rustig met de auto rijden, wandelen of zich er op andere wijz'e ophouden. In het bezette Jordaanse gebied bijvoorbeeld hebben wij weinig van soldaten gemerkt. Zeker, er zijn voormalige kampementen van het Arabisch legioen, die nu in gebruik zijn bij de Israëliërs. Voormalige offi- cierSmesses in de Golonhooglen eerder Syrisch gebied zijn nu inge richt als cafetaria's voor iedereen. Maar het beeld van een echt bezet gebied, zoals wij dat bijvoorbeeld ken nen van uit de oorlog met Duitsland, bestaat niet. Hoogstens wordt men af en toe door de politie gecontroleerd wanneer men het bezette gebied ver laat. Arabische groentekarren of han delsauto's worden gedegen, maar niet op ruwe wijze onderzocht. Er kan tenslotte altijd een bom in vervoerd worden. Trouwens, die controle is er bij de meeste grote steden, al heb ik ook wel eens de indruk gekregen, dat de Israëlische politie niet zo erg nauwlettend toeziet. Opvallend vond ik voorts het feit, dat eenzame Israëli sche militairen rustig op de wegen in bezet Jordaans gebied staan te liften. Dat Arabische politieagenten in druk- bezoqhte gebieden toezicht houden of zelfs bij de grenspolitie zijn ingedeeld Hierbij moet dan nog worden aange tekend, dat de Druzen een kleine gemeenschap binnen Israël vooral aan Syrische kant een belangrijke taak verrichten bij de grenspolitie. Het zijn van die kleine wonderen, die men ziet. ervaart en hoort en waarbij men zich dan wel afvraagt welk soort bezetting de Israëliërs er wel op na houden. Welnu, ook die bezettingspolitiek, alle opgewonden Arabische propaganda ten spijt, gaat niet zo ver als de interna tionale en volkenrechtelijke bepalin gen, die de Israëli's zouden mogen toepassen. Normaal is, dat een land, dat gebied bezet houdt, dat gebied laat betalen voor die bezetting. Israël laat niets betalen, maar stopt geld in het bezette gebied. Israël gijzelt geen Arabieren wanneer er ergens een aanslag wordt gepleegd, maar tracht de daders op te sporen en blaast wat huizen op. Een heel wat humaner maatregel, dan voormalige bezetters zoals wij ze nog kennen plachten toe te passen. Goed, men zal willen op merken, dat dit juist een politiek ar gument is voor het inlijven van de bezette gebieden bij Israël, men zal het willen uitleggen als een voorbeeld van imperialistische politiek. Ik geloof, dat dit te ver gaat, omdat voorzover ik met Israeli's heb gesproken, zij er voor alles op uit zijn goede relaties te kweken met de Arabieren. Want hoe men het probleem ook keert of wendt, alle Israeli's zijn ervan overtuigd, dat als het niet nu is dan toch zeker over vijf of tien jaar, zij met de Arabieren moeten samenleven. Welnu, wat ligt er méér voor de hand dan te proberen de relaties niet meer te verstoren dan al gebeurd is. Niet zo ongelukkig Er is nog iets vreemds aan de hand in die bezettingszone. Er is een grote groep christen-Arabieren, die zich dan weliswaar niet openlijk uitspreken voor de Israëli's, maar in bepaalde gevallen zich wel willen laten ontval len dat zij helemaal niet zo ongeluk kig zijn met die Israëlische bezetting. De christen-Arabieren, die uitstekende relaties onderhouden met de christenen in Israël zelf, zijn zich er terdege van bewust, dat zij medeslachtoffer zullen zijn van een eventuele Arabisoh-Jor- daanse overwinning. Het verbaal gaat, dat bij de aanvang van de zesdaagse oorlog de Arabische mohammedanen hadden verklaard op zaterdag alle joden te zullen slachten, maar de zondag hadden gereserveerd voor de christen-Arabieren. Met enke le van die christen-Arabieren heb ik kunnen spreken. Zij leven onder een dubbele angst: niet geheel vertrouwd te worden door de Israëli's en ander zijds gewantrouwd te worden door hun eigen landgenoten. Voeg daarbij de collectieve Arabische propaganda en het beroep op Arabische solidari teit en men moet het ergste vrezen voor deze groep, wanneer er ooit een echte guerrilla in Jordanië en of Israël ontstaat. De christen-Arabieren vormen dan, wellicht met de Arabische vluchtelin gen de meest beklagenswaardige De Damascuspoort, beginpunt van het voormalige Jordaanse deel om de oude stad Jeruzalem binnen te komen. Van die zijde veroverden de Israëlië in 19<J7 de oude stad. Een stukje Arabisch-Joods leven zoals zich dat in geheel oud-Jeru- zalem voortzet. groep. Een facet van het politieke en maatschappelijke leven in Israël, dat mij bijzonder heeft getroffen. In dit verband een opmerking van de Nederlandse zuster Ignatia van de Soeurs de Sion, die in het hartje van oud-Jeruzalem leeft en werkt, teza men met 32 andere zusters. Op de kostschool van deze zusters waren vóór de zesdaagse oorlog veel kinde ren van Arabische vooraanstaanden. Zelfs de dochter van de secretaris van koning Hoessein was onder de hoede van de zusters geplaatst. De zesdaagse oorlog had aan de verbondenheid van de Jordaanse kinderen met de zusters geen einde gemaakt. Integendeel, zij wilden ten koste ven alles terug naai de' zusters. Misschien ook. maar dal voegde zuster Ignatia er met enige hiirhor aan toe. omóat Arabische meis jes die bij hen in de kost zijn geweest, meer aan bruidsschat op brengen. Hoe het ook zij, ondanks het feit dat de congregatie van de Soeurs de Sion al meer dan honderd jaar bestaat en het doel wel duidelijk is, toenadering tot stand brengen tus sen christenen en joden, de Arabieren, die een behoorlijke vorming voor hun meisjes wensten, kozen deze Soeurs de Sion uit. Een enkele opmerking nog van alge mene aard over de Arabieren in dit joodse land. De souvenirverkopers in oud-Jeruzalem hebben zich vlot aan gepast aan de nieuwe situatie. Zij verkopen. Israëlische vlaggetjes met davidsterren naast souvenirs, die nog uit de Jordaanse tijd stammen en zelfs regelrecht uit Jordanië komen. Ook Arabisch geld circuleert nog vol doende om het begerenswaardig te maken. Papier zowel als munten. Tenslotte nog dit: de taal, Arabisch of Hebreeuws, dat is de kwestie. In het algemeen verstaat men elkander uit stekend in het Hebreeuws, al zijn er zeer vele Israëli's die ten behoeve van hun nieuwe of tijdelijke landgenoten cursussen Arabisch volgens, terwijl omgekeerd Arabieren Hebreeuws stu- En dat gebeurt onder andere bij de Soeurs de Sion, die hoogleraren van de Hebreeuwse Universiteit laten ko men, die beide talen onderwijzen. Het onderwijzen in het Hebreeuws, zo vertelde zuster Ignatia mij. was een gokje, maar toen de eerste vijf cursis ten over de brug waren, kwamen er al spoedig tientallen. Nu zijn er twee klassen van ruim dertig cursisten. He breeuws leren uitstekend, maar bij de zusters, want voor geen geld zouden ze naar de Hebreeuwse Universiteit gaan. Dat zou te compromitterend DICK HOUW AART Zestig jaar geleden UTRECHT Wc schrijven 1910. Over vier jaar zal de eerste wereldoorlog losbarsten, na als 'n strovuurtje in de Bal kan te zijn ontstoken. Weinig is er wat er in het kalme jaar 1910 al op lükt. Het is de tüd van de meest volmaakte su prematie van Europa in de wereld en het hoogtepunt van de burgerlijke cultuur in het Westen. In Engeland is een radicaal ministerie aan het bewind. De Labourpartij be stond tien jaar. De sociale wetgeving krijgt een duw om hoog. ouderdomspensioen, ziektewet en een achturige werkdag in de mijnen worden een feit. Suffragettes vechten voor vrouwenkiesrecht. In Zuid-Afrika komt de Unie van Zuid-Afrika tot stand. Bo tha wordt premier. Engels en Afrikaans wonden gelijkgesteld. Zuid-Afrika wordt een domi nion van Engeland. Duitsland heeft juist weer een nieuwe kanselier: von Beth- rnarm Hollweg. De verhouding met het buitenland wordt steeds gespannener. De vele snoepreisjes van Willem II doen het land geen goed. De landbouwhervormingen in Rusland zijn onvoldoende om de revolutiegedachte te stop pen. Veel boeren die tot nu toe lijfeigenen waren, worden ei gen baas en vervallen juist daardoor tot de bitterste ar moede. Ze komen in het s'aJse industrieproletariaat terecht en vormen een aanhang van het socialisme. De tovenaar Raspoetin krijgt keizerin Alexandra Feodorovna steeds meer in zijn macht Ook in België steken de socia listen de kop op. evenals in ons eigen land. Het NVV be staat vier jaar. De SDAP al weer zes jaar.' Lang genoeg Kometen werden vanouds beschouwd als boden van we reldgebeurtenissen. In het jaar 66 verscheen de komeet van Halley en kondigde volgens Flaviug Josephus de ver woesting van Jeruzalem aan. Deze oude gravure brtengt dit in beeld. voor een aantal orthodoxe marxisten als Henriëtte Ro land Holst, Gorter en Van der Goes. Zij treden uit om de CPH te stichten, de latere CPN. Zo ziet het Europa van 1910 eruit. Geen schokkend nieuws in de kranten. De eerste maanden van hel jaar verlo pen gemoedelijk. De wereld staat nog niet in brand. Tottot plots de hemel brandt: een vurige staartster, een komeet verschijnt aan de hemel en zaait paniek, de ko meet van Halley. Al in de laatste maanden van 1909 was de verschijning van een komeet gemeld. De wereld nam het rustig op. Een enke ling, een late feestganger keek eens naar de lucht, maar liet het daarbij. In de eerste maanden van 1910 wordt de komeet helderder en helder der. Begin mei is het ver schijnsel de kop heeft een afmeting van 260.000 kilome ter en de staart van 45 miljoen kilometer een bezienswaar digheid van de eerste orde ge- De wereld gonst van gehuch ten en voorspellingen. Alle spreuken uit de Kometenspie- gel van 1605 kwamen weer Gebrek, zware tijden, hongersnood. Grote hitte, verdorring, Zware stormen, aardbeving te allen kant. Omwentling In t bestuur van 't Zou ook deze komeet het vrees wekkend zwaard van Gods toorn zijn, aan de hemel uit gestrekt om de sterfelijke mens het goddelijk wraakgericht aan te kondigen? Onze eigen Vader Cats zei het toch immers ook al: Nog maar een paar honderd jaar terug, kt de zestiende eeuw, schreef de chirurg Am- broise Paré: „Ze was zo be angstigend en vervaarlijk, dat enkelen van angst stierven en anderen ziek werden. De ko meet schijnt ontzettend lang te zijn en zij had de kleur van bloed. Aan de bovenkant zag men een gebogen arm met een lang zwaard in de hand, klaar voor de stoot. Aan de spits van het zwaard stonden drie ster ren. Ter weerszijden van de komeet zag men een groot aantal bijlen, messen en bloe derige zwaarden, daartussen een groot aantal afschuwelijke mensenhoofden met overeind- staande haren en baarden". Wie in 1910 de eerste paniek gezaaid heeft, blijft in de schoot der goden verborgen. Maar plotseling duiken berich ten op dat de aarde de staart van de komeet zal doorkruisen en dat die staart blauwzuur- gas bevat, cyaan in een hoge concentratie! Was er tot nog toe hoogstens vrees geweest voor een steenregen, nu lijkt alles plotseling anders. Pa- Een groot zakenman in Ame rika laat een gepantserde kel der bouwen en rust die uit met zuurstofflessen, die hem en zijn familie van de gasdood moeten redden. Groepen men sen beklimmen bergen om bo venop het einde van de wereld af te wachten en geloven hel opnieuw uitverkoren volk te In Duitsland benemen zestien mensen zich het leven Een man gooit zich voor de trein, een springt in het water. Een derde vergast zich. Paniek. In Parijs worden op één dag vier lijken uit de Seine gevist Een voorzichtige telling leert dat meer dan driehonderd mensen zo de dood in eigen handen hebben genomen, om de vreselijke blauwzuurgas- dood te ontgaan als de aarde door de staart van de komeet De geleerden hadden het uit gerekend. In de nacht van 20 op 21 mei zou het zover zijn. De nacht komt en gaat kalm voorbij. De hemel fosforiseert en dat is alles wat men merkt van de giftige Nog eens terug -Als alles goed gaat en in het heelal zijn de .dienstrege lingen wat beter dan hier op aarde komt dezelfde ko meet weer eens terug, in 1986. Dat we dat weten hebben we te danken aan de Engelse astronoom Edmund Halley, die ontdekte dat met de regelmaat van de klok dezelfde kometen aan het firnament verschijnen. In 1656 was hij als zoon van een zeepzieder ter wereld ge komen en als kind al was zijn grote liefde de sterrenhemel. In 1682 deed hij zijn grote ont dekking. Zijn voorspelling dat na 75' j jaar de komeet weer zou opduiken is uitgekomen. Al heeft Halley zelf het niet meer mogen meemaken. Halley kon de omloopbanen van kometen berekenen, het /erschijnsel als zodanig kon hij ïrklarei comb-Engelmann zegt ero- „Als de meest waarschijnlijke mening kan heden ten dage aangemerkt worden, dat de kometen hun oorsprong vin den in opeenhopingen van ma terie, die de zon op haar tocht door het heelal op grote af stand begeleiden". Over .de samenstelling zegt Johann Maria Lenz: „Kop. coma en staart, dit zijn de drie bestanddelen van een komeet. De kop is éen prach tig complex, omgeven door een sluier uit zonlicht geweven: het kernomhulsel of „coma". Deze kop bevat weliswaar vaste stukken en blokken van steen en metaal dus echte kopstukken doch deze liggen zeer ver uit elkaar. Maar al mogen ze dan wel tientallen kilometers van elkaar verwij derd zijn toch worden zij bij eengehouden door de gemeen schappelijke zwaartekracht van de omvangrijke kop". De beroemde Koningsberger astronoom Bessel heeft eens gezegd: „Als men het gas en de stof van een komeet voldoende zou kunnen samenpersen, dan kon men zo'n angstaanjagende dwaalster in zijn zak ste- Maar dit is slechts bij wijze van spreken bedoeld. In elk geval is het waar, dat de kop der kometen. ondanks de splinters, stukken en blokken die hij bevat, een gemiddelde dichtheid bezit, die vele duizen den malen geringer is dan t al lergrootste aardse vacuüm. Al is zo'n kop ook soms aanzien lijk groter dan de aarde, zijn massa is nooit groot. Een bewijs voor de ijlheid van de materie waaruit de kop bestaat, doet Newcomb ons aan de hand. „Een mistbank van enkele honderden meters dikte maakt de sterren onzichtbaar terwijl daarentegen kometenmaterie van 75 000 kilometer dikte de glans der sterren nauwelijks vermindert". Dwars door de kop blijven de sterren zicht- 1986. Weer een v lucht door de staart van een komeet" Weel een vlucht in de dood? We zijn zestig jaar verder in de eeuw van de ruimtevaart. Ook «tig j; De vroegste afbeelding van de komeet van Halley is te zien op het beroemde tapijt van Bayeux, dat de verovering van Engeland door Willem van Normandië in beeld brengt. Dat was in het jaar 1066. LONDEN (AP) De Engelsen gaan leren rekenen volgens het tientallig en het metrieke stelsel, een omwen teling in het cijferen, die de V.S. kan maken tot het laatste bolwerk van de voet als lengtemaat en het pound als gewicht. De ordenaars van de regering en de industrie zitten midden in een tien jaar durende overgang naar het metrieke stelsel van meters, liters en grammen, die de vorm cn het gewicht van bijna alles wat gefabriceerd of verkocht wordt zal beïnvloeden. De verandering voltrekt zich even wel zo geleidelijk, dat een groot deel van de bevolking er niets van merkt dat het land het decimale en metrie ke stelsel aanvaardt. Bij een recente enquête bleek ijlechts een zesdé Van de winkelende i dames te weten dat een kilogram meer weegt dan een pound en slechts ongeveer een vijfde van de ondervraagden had van de „metricatieraad" van de regering ge- De metricatie is het tweede gedeelte van een combinatie, die de Engelse handel zal aanpassen aan de maten en gewichten, die worden gebruikt door 85 procent van de volken dei- wereld. Het eerste deel is de deci- malisatie. de overgang van het muntstelsel, gebaseerd op 12 pennies in een shilling, naar een stelsel, gebaseerd op 100 pennies in een pond sterling. Munten De autoriteiten verwachten, dat de kosten van het aanmunten van deci male munten, die op 128 miljoen pond sterling (307,2 miljoen dollar) worden geschat en van het verande ren van kantoormachines om ermee te werken, alsmede het onbekende aantal miljoenen, gemoeid met het metriseren van de Britse industrie er vele malen zullen uitkomen. Drie decimale munten zijn reeds in omloop: 5 pertce (1 shilling), 10 pence (2 shilling) en 50 pence (10 shilling). Op „decimaaldag" (15 feb. 1971) ko men er drie bij, de nieuwe half penny, de nieuwe penny en de nieu we munt van twee penny, ter ver vanging van de laatst overgebleven niet-decimale munten, de bestaande munten van een penny, 3-penny en sixpence. Er is geen dag bepaald voor het afstappen van zulke oude maten als de yard, die in de 15e eeuw werd gebaseerd op de afstand van ie mands neus tot de top van zijn middelvinger bij gestrekte arm, de stone (14 Engelse ponden) en de hundredweight (112 pounds). Elke industriële sector zal zijn eigen tem po bepalen. De metricatieraad, een coördinerend lichaam, dat niet be voegd is de metricatie dwingend voor te schrijven, denkt dat het grootste gedeelte van zijn werk om streeks 1975 zal zijn voltooid. De Engelse apotheken zijn al een jaar geleden begonnen bij flessen medicijnen lepels van vijf milliliter te verstrekken Architecten zijn het vorige jaar begonnen ontwerpen te maken in metrieke eenheden en meer dan de helft van het rege- ringsbouwprogramma voor openbare gebouwen is al metriek. Verwacht wordt dat de meeste fabrieken tegen het einde van dit jaar zullen begin nen geleidelijk over te gaan tot me trieke produktie- Automobilislen zullen in 1973 ccn metrieke schok krijgen. Het ministe rie van verkeer is nl. voornemens dan de borden waarop de snelheden zijn aangegeven in mijlen in kilo meters te veranderen. Hel ministerie rekent op de publiciteitsorganen om de bestuiu-ders bij te brengen dat de nieuwe borden met het opschrift „50" (km per uur) in de woonwijken overeenkomen met de oude borden waarop „30" (mijl per uur) staat en geen verhoging van snelheid aangeven. Ongeveer de helft van de snelheids meters, die in nieuwe Britse wagens worden geïnstalleerd geven zowel kilometers als mijlen aan, en er is sprake van kilometerschijven plastic om op oudere apparaten te bevestigen. Op andere gebieden waarop de tricatie voor de hand liggende coi quenties zal hebben voor het pu bliek. moeten de belangrijke beslis singen nog worden genomen. Zullen de Engelsen in een café nog een pint bier kunnen bestellen of zullen zij 0,568 liter moeten vragen? En hoe zal het gaan met de fles melk, die voor de deur wordt gezet en di Engeland wat de hoeveelheid betreft overeenkomt met een pond? De brouwersbond zegt, dat zijn 100 aangesloten brouwerijen de hop andere ingrediënten reeds in metrie ke eenheden bij de groothandelaars bestellen, maar dat moeilijk-valt te zien, waarom zij de pint niet zouden kunnen aanhouden in de kleinhandel. De bond schat de kosten van het vérvangen van de honder den miljoenen flessen en glazen - van de apparatuur om ermee werken op wel 100 miljoen pond sterling (240 miljoen dollar). De toriteiten in de melkindustrie weten nog niet of zij hun 120 miljoen Een pint bier wordt 0,568 liter Een voet is geen voet, maar 300 millimeter pintflcssen zullen behouden of zullen vervangen door iets grotere flessen van 0,6 liter. Herscholing Inmiddels maken de scholen de jon ge Britten klaar voor de nieuwe maten. Ongeveer de helft van de lagere scholen onderwijst het me trieke stelsel, en de studenten van technische colleges krijgen hua on derricht uitsluitend in metrieke ter- De herscholing van volwassenen, die aan de oude maten gewend zijn, levert moeilijker problemen op. Een Londens blad biedt een „omreke- nfngskaart voor keukengebruik" aan. waarop de huisvrouwen wordt aan geraden de precieze decimale hoe veelheden maar te vergeten en met benaderingen te werken. Een ounce is ongeveer 28 gram een ovenhittc van 400 graden fahrenheit ongeveer 205 graden, een eetlepel zout blijkt 28 gram te zijn. John Laing and Son Ltd. te Londen, op een na de grootste aannemersfir ma, eist van al haar 15.000 werkne mers dat zij met goed gevolg een examen in metricatie afleggen. De firma heeft kort geleden met weinig moeite haar eerste geheel metrische project een schoenenpakhuis opgeleverd- Tot de metrieke gidsjes, die Laing aan de arbeiders van de firma heert verstrekt, behoort een boekje met de foto van een mannenvoet op de om slag. Het onderschrift luidt: „Dit is geen voet, maar 300 millimeter- Denk metrisch".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7