CcidóG (Sommit Toestand in Roemenië ernstig WATER ONTWRICHT SAMENLEVING; OMVANGRIJKE EPIDEMIEËN GEVREESD Galat van twee zijden bedreigd Russen organiseren defensie Egypte TALRIJKE ONGELUKKEN IN VRIJ RUSTIG WEEKEINDE Het recht van de zeeman „ISRAËL ZAL LES KRIIGEN" Tien jaar voor Ben Salah Pop en Dansmuziek^ Bij Evert Castelein Waar blijven PPR-stemmen? Jeugd in actie tegen vervuilers Gen. Harberts uit zijn woning Mr. Cals wordt voorzitter van de Novib Beslag gelegd op bezit Van de Moosdijk Gezin van vier personen dood HARTELAP EN OOGAPPEL DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND MAANDAG 25 MEI 1970 SELECTIE TT-PROGRAM Ned. Ij 19.13 uur Jasper en de won- derhond; 20.20 uur Thérèse Stein- metz; 21.10 uur Please sir. Ned. II: 19.3' Coronationstreet 61e jaargang, no. 18.058 VRIJ ZONNIG Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: droog en vrij zonnig weer. Vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidwestelijke wind. In het algemeen iets lagere temperaturen. Alles goed en wel, inaar een zeeman heeft ook recht op passagieren, en zeker, ZïZ***'- mnneer je tijdens een lange vaart je benen nauwelijks hebt kunnen strekken". t Zo gedacht, zo gedaan. En daarom staple prins Willem-Alexander, vader, moeder en de vele gasten achterlatend, aan wal Hg - in Spakenburg om op z'n eentje de toestand daar te bekijken. Dit uiteraard onder groot vermaak van zijn ouders, de commissaris van de koningin in Utrecht, prof. dr. Verdam, diens echtgenote en andere gasten bij de opening van de jachthaven in Spakenburg. Kort ervoor had prins Willem-Alexander tot zijn grote verdriet al een eigen, zij het mini-zeilbootje verspeeld, toen het toitw brak. Daarom passagierde hij er een poosje flink op los om dit verlies te vergeten en om wat je noemt eens „onder elkaar" te zijn met andere jonge zeelieden, die het met de officiële plechtigheden al snel bekeken hadden. NEW YORK (Reuter-AP) Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek heeft de Sovjet-Unie vrijwel de gehele Egypische verdediging overgenomen en ral zij voor september 480 inrichtingen voor het lanceren van raketten gereed hebben, bemand door 15.000 Russische militairen. Een redacteur van het blad schrijft m een hoge Russische functionaris te hebben vernomen dat Israël „een les zal krijgen als het Egypte blijft aanvallen". Binnen niet al te lange tijd zouden de Egyptenaren in staat zijn doelen in Israël TUNUS (AP) Ben Salah, eens de belangrijkste economische raadgever president Bourgiuba van Tunesië, i« tot tien jaar dwangarbeid veroor deeld. De 44-jarige Ben Salah was door een bijzonder tribunaal schuldig bevonden aan hoogverraad, machtsmisbruik en het schenden van het vertrouwen van de president. Hij kan met in beroep gaan tegen het vonnis. te bombarderen op dezelfde wijze als 16- raël in Egypte doet. Het blad meldt voorts dat de laatste weken drie nieuwe squadrons Russische Mig-21S in Egypte zijn aangekomen, met negentig piloten. De Russen bedienen en verdedigen hun eigen installaties, zowel op de grond als in de lucht; ze hebben een eigen systeem van verbindingen- Israëlische jachtvliegtuigen hebben zondag gedurende zes-en-een-half uur Egyptische militaire doelen bestookt na dat door een Egyptische beschieting ze ven Israëlische soldaten waren gesneu- Volgens het militaire opperbevel deden Israëlische straalvliegtuigen aanvallen op Egyptische oorlogsdoelen in vier afzon derlijke aanvallen. Alle vliegtuigen keer den veilig op hun bases terug. De Israë liërs sneuvelden toen een Egyptische gra naat insloeg in een mess op een geschuts- stelling langs het Suezkanaal. In een zondag in de V.S. uitgezonden vraaggesprek voor de televisie heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban, een dringend beroep op de Amerikaanse regering gedaan om on middellijk de Phantoms en Skyhawks te leveren die Israël-voor zijn verdediging nodig heeft. De Israëlische minister ver klaarde dat het een ramp zou zijn als Israël de vliegtuigen niet zou krijgen nu het Kremlin de wapenvoorraden van Egypte aanvult er. vergroot. oos bomalarm op kermis ROTTERDAM (A.N.P.). De Rotter damse politie heeft zaterdagavond het drukbezochte Lunapark op het Oude Heliport in Rotterdam moeten ontruimen. Dit gebeurde nadat bij politie en brand weer een anoniem telefoontje was binnengekomen, waarin werd gezegd dat in het Lunapark een bom was ge plaatst, die om tien over half elf tot ont ploffing zou komen. In de korte tijd, die de politie tot dat tijdstip nog restte, slaagden zij er met behulp van de exploitanten in de honderden kermis bezoekers buiten het Lunapark te krijgen. Toen rond elf uur in het park nog geen bom was ontploft, mochten de kermis- gangers weer naar binnen. (ADVERTENTIE) Lisse Zaterdag 8 uur Leiden Zaterdag 8 i Leiden Zondag 8 t Partij wacht op nieuwe voorzitter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gisteravond had bekend moeten zün. wie mr. Eric Jurgcns zal op volgen als nieuwe voorzitter van de Poli tieke Partij Radikalcn. Tevens had dan de samenstelling van het nieuwe hoofd bestuur hekend moeten zijn. Vanavond zou het nieuwe bestuur met de scheiden de bestuursleden bijeenkomen. Bij de schriftelijke stemming over de samenstelling van het hoofdbestuur heb ben zich echter organisatorische moei- lijheden voorgedaan. Hierdoor is nog on mogelijk Ie zeggen of inderdaad Jacques Tonnaer. burgemeester van Schinveld en lid van de Eerste Kamer, de nieuwe voorzitter zal worden. In het weekeinde zouden de schriftelijke stemmen worden geteld. Maar van de 4500 leden bleken er slechts zo'n 500 schriftelijke stemmen binnen te zijn. Het stembiljet was opge nomen in de radikalenkrant van mei. Nu moet worden uitgezocht wie al heeft ge stemd en wie niet. De niet-stemmers moe ten alsnog een stemformulier krijgen- Voor het congres op 13 juni dient deze zaak alsnog geregeld te zijn. De PPR wijt de moeilijkheden aan het feit dat een groot aantal leden niet in het bezit bleek van de radikalenkrant, dus ook niet van het stembiljet. Hele plaatsen hebben geen radikalenkrant ge kregen. De PTT-bezorging moet in ge breke zijn gebleken, want de krant is wel verzonden", zo wordt op het PPR- kantoor verzucht. KORTENHOEF (A.N.P.). Zaterdag hebben Kortenhoefse kinderen zelf een grote opruiming gehouden in de chaos van plasticbekers en ander afval rond de plassen. Met de mooie voorjaarsdagen kwamen de dagrecreanten in grote getale om te genieten van zon en water, waarbij zij tegelijkertijd de oevers van de plassen danig vervuilden. De kinderen vroegen zelf aan hun onderwijzers hen te helpen de rommel op te ruimen. Dit gebeurde en alle zesdeklassers mochten eraan mee doen. Boeren kwamen met hun tractor en platte wagens en in een paar uur waren deze geheel gevuld met plastic- zakken vol rommel. BOEKAREST (Reuter). De toestand in de overstroomde ge bieden van Roemenië is bijzonder ernstig geworden. Het water in de erschillende rivieren blijft stijgen n bedreigt verscheidene stadjes en dorpen in het midden en zuiden van het land. Duizenden gezinnen heeft men naar veiliger oorden moeten brengen. Tal van water- j; zuiveringsinstallaties zijn vernield en daarmee is het gevaar van epidemieën zeer groot geworden. Een leger van artsen en verpleeg sters is over het door water ge- j troffen gebied uitgezwermd om de mensen in te enten tegen tyfus. Voor zover bekend zijn 200 mensen om het leven gekomen en 265.000 dak loos geworden. Tenminste 28.000 stuks vee is verdronken en er zijn 9300 huizen vernield. Galat, het grote ijzer- en staalcentrum van Roemenië, waar een acht kilometer lange dijk is opgeworpen, wordt nog steeds bedreigd: een enorme golflkam jaagt over de Proeth, zijrivier van de Donau, in de richting van Galat. De stad wordt ook nog bedreigd van de zijde van Inmiddels begint het hulpmateriaal binnen te stromen dat dwr vereob 'lende landen is toegezegd. Sovjetraketten met Franse kunstmanen MOSKOU (AFP) Op de 13e zitting van COSPAR (het internationale comité voor ruimte-onderzoek) te Leningrad is besloten, dat Russische raketten volgend jaar of in 1972 Franse kunstmanen in een baan om de aarde zullen brengen. Dit meldt het Russische persbureau Tass. Tot deze lanceringen is besloten in het kader van de overeenkomsten tot wetenschappelijke samenwerking tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Generaal-majoor b.d. J. Harberts. die met zün vrouw nog steeds in Engeland verblijft, heeft zün woning in Den Haag laten ontruimen. H(j zal daarin niet meer terugkeren, maar na zjjn verblijf >n Engeland zijn intrek nemen in een rusthuis. Een en ander is dezer dagen gebleken, nadat vorige week het voornemen be kend werd, dat het comité actie-Grebbe- berg een aanklacht tegen generaal-ma- joor Harberts wil indienen. Dit is in tussen nog niet gebeurd. Waarschijnlijk zullen voorlopig geen acties meer gevoerd worden, in afwach ting van de officiële onderzoeken naar de executie van de sergeant Meijer waar bij de heer Harberts ten nauwste be trokken is, en naar het fusilleren van dienstplichtigen in Breda en Moor drecht. De generaal-majoor is in geen geval van plan in het buitenland te blijven, zoals men algemeen wilde Een door het water ingesloten boer wordt met een helikopter uit zün benarde positie gehaald bü de om vangrijke overstromingen in de Roe meense provincie Transsylvanië. UTRECHT (ANP) Mr. J- M. L. Th- Cals, oud-minister-president is benoemd tot voorzitter van dc Nederlandse Orga nisatie voor Internationale Ontwikkelings samenwerking (Novib). Mr. Cals is nu nog werkzaam bü de Wereldtentoonstel ling in Osaka. HU zal zqn functie dan ook pas in december gaan opnemen. Daarby volgt hij oud-minister Korthals In beginsel was er nogal wat bezwaar tegen de benoeming van mr. Cals omdat men zich afvroeg of het niet beter zou zijn iemand uit eigen kring te kiezen, die met de materie op de hoogte is. Nadat het hoofdbestuur de leden had verzekerd dat mr. Cals tijdens zijn ambtsperiode zich herhaaldelijk heeft ingezet voor de ontwikkelingshulp werd deze met grote meerderheid verkozen. Dat de heer Cals voorzitter is van het curatorium van de Centrale voor Bemid deling bij Medefinanciering Ontwikke- I lingssamenwerking werd niet als een be- 1 zwaar gezien. (Van een enzer verslaggevers) ANTWERPEN Er is beslag gelegd op een aantal bezittingen van de ex-kruidendokter Willem van de MoosdUk. De Eindhovense advocaat, mr. Athmer heeft dit gisteren in Antwerpen gezegd. HU behartigt in een civiele procedure bü de recht bank in Den Bosch de belangen van voorlopig vier Belgen die zich door Van de MoosdUk bedrogen voelen. Mr. Athmer heeft op het huls en op de rekening bü dc Boerenleen bank van Van dc MoosdUk beslag laten leggen. De waarde van het pand wordt op ongeveer anderhalve ton geschat. „MECENAS" BETAALT ACTIES VAN SLACHTOFFERS De kruidenhandelaar heeft bij de handelaar in tweedehands auto's, Chiel Moens (37) uiit Maarheeze, een hypotheek op dait huis van ongeveer 60.000.- (was bij aankoop 85.000.-). Tijdens de druk bezochte bijeenkomst van „Belgische slachtoffers van op lichter en geldwolf Van de Moosdijk" (aldus het actiecomité) is de Maar- heezense miljonair Moens als Sinter klaas opgetreden. Hij zegt de slacht offers tienduizenden guldens toe waarmee zij civiele procedures tegen Van de Moosdijk zouden kunnen be talen. Waarom deze man zo vrij gevig is? „Omdait die mensen zo zielig en stom zijn. Ik zit ook in een oneer lijke handelaldus Chiel Moens. Een andera drijfveer is, dat hij bang is dat zijn hypotheekbasis in Vlammen zal opgaan, omdat, de Belgen verschil lende mailen gedreigd hebben het huis van Van de Moosdlijk in brand te zul len steken. Met „het zijn allemaal stumperds", betaalde de miljonair gisteren ook nog alle reeds door bet actiecomité gemaakte onkosten. Zoals bekend zal er waarschijnlijk in oktober tegen Van de Moosddjn. weder om een strafzaak dienen voor de rechtbank 'n Den Bosch, ZEVENAAR (ANP) Tqdens het ove- i rigens vrU rustige weekeinde heeft zich I een aanzienlUk aantal dodelüke ongeluk- ken voorgedaan. Het ernstigste ongeval j deed zich voor op de oude RUksweg tus sen Westervoort cn Duiven onder de ge meente Zevenaar (Geld.). Een gezin be- staande uit vier personen, vader, moeder, zoontje (1) en dochtertje (4) zat in een auto. die verpletterd werd tussen een achteropkomend busje en een tegenligger. De tegenligger was vermoedelijk even in de berm gekomen. BIJ een poging de wagen weer recht te trekken kwam deze op de linkerweghelft terecht. De auto van het verongelukte gezin werd totaal ver nield. De vier inzittenden van de tegen ligger werden zwaar gewond. Twee an dere personen werden licht gewond en een achteropkomende motorrijder werd zwaar gewond naar een ziekenhuis ver- In het weekeinde verdronken twee kin deren. Een zat bij de moedre in de auto die te water geraakte. Een ander ver dronk in een kolk. In Ridderkerk spoel de het lijk aan van een al veertien dagen vermiste man. Bij Bleiswijs vond een ongeval plaats waarbij twee mei6jes en twee jongens De ravage die ontstond personenauto verpletterd werd tussen een achteropkomend busje en een tegenligger die te veel naar links uitweek, was verschrikkelük. Een gezin, bestaande uit vier personen, kwam hierbü om het leven. van ongeveer twintig jaar gewond raak- Twee motorrijders en een bromfietser vonden eveneens de dood op verschillen de plaatsen. Bij Oudorp (N.-H.) werd een meisje aangereden, dat met een 2%-jarig kind op de duo vlak voor een auto overstak. Deze kon haar niet meer ontwijken. Het kleutertje overleed ter plaatse. Een automobilist uit Dordrecht werd op de weg Maarn-Driebergen waarschijn lijk onwel. Daardoor raakte zijn auto van de weg en kwam ondersteboven in een langs de weg gelegen bos terecht- In Amsterdam (waar anders hebben nu ook de kleuters zich met een staking in het verzet gestort. Uw krant heeft het zindelijk en zorgvuldig gerapporteerd. Als straks ook de flessekinderen het niet langer nemen en eventueel de kraamkamers gaan bezetten, zal u dat evenmin worden onthouden. Gun uw lijfblad, dat in vele duizenden gevallen het hele huisgezin bij zijn binnenkomst tot juichen brengt, ook aan uw kennissen: win een nieuwe abonnee. Als dank mag u kiezen uit - Een legpnzze) van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakantie)dagen mee door te komen. Een grote vierkleurentekening (40 x 60 cm. zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlüke satirische tekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U blüf4 lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan het protesteren Is. (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leld- se Courant, Antwoordnummer 349, Lelden. Als nieuwe abonnee voor de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd Naam: Woonplaat®: Straatnaam: M-ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn: Als geschenk wil ik thuisbezorgd krijgen de mammoet-legpuzzel/vierkleurentekening van Protesterend Nederland Doorhalen wat niet wordt verlangd. Handtekening

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1