30 VANG ZE... EN ZET ZE TERUG! HENGELS, MOLENS, LIJNEN EN DOBBERS TE KUST EN TE KEUR EEN KANJER IS WANTROUWIG, ANDERS WORDT IE GEEN KANJER m» VISWATER- TIPS VISRIJK Een heleboel mensen verklaren hem, wanneer puntje bij paaltje komt, voor stapelgek. Want wie haalt het nu in vredesnaam in zijn hoofd om om één uur 's nachts zijn warme bed verwisselen voor de koude ochtendlucht. En ie is er nu als een kind zo blij, wanneer hij een portie blauwe pieren kan bemachtigen. En gaat er nu een stel dooie stokken met ogen eraan vertroetelen als was het moeders schoot hondje. Om dan maar niet te spreken van de on telbare keren dat hij tientallen haakjes, lijnen en dobbers heeft nagekeken. Inderdaad, je zou den ken met een of andere maniak te doen te hebben. Maar nee het is enkel een man, die zich verslingerd heeft aan zijn hobby: het sportvissen. Bijna een miljoen om precies te zijn 850.000 anonieme Nederlanders zullen in de nacht van 29 op 30 mei onrustig slapen. Sommigen gaan misschien helemaal niet naar bed. Want ze weten: de jacht is weer geopend. De jacht op de brasem, de karper, de baars, de snoekbaars. Zinderend van spanning zal de meute aan de waterkant de lijnen uitgooien. Sommigen zullen de eerste visdag in een bootje beleven. Ze zullen de zon zien opkomen, het riet zien wuiven in de ochtendwind, een reiger statig zien wegwieken. Het zijn allemaal ingrediënten uit een menu, dat door al die duizenden hartstochtelijk wordt ge consumeerd. En er komen er steeds meer, die de smaak te pakken krijgen. Er is veel gebeurd in de tijd, die ligt tussen anno 1970 en de jaren dat er nog baarzen-met baarden werden gevangen. De vissport is uitge groeid tot een vorm van recreatie, die vaak het stempel van geneesmiddel-van-een-psychiater krijgt. Als je tot rust moet komen ga dan vissen, is een alom gehoorde kreet. Maar lieve help tot rust komen met een hengel in je hand. Uiterlijk misschien. Maar van binnen staat alles op haren en snaren. Spanning wanneer je zit te wachten op het moment wan neer die vermaledijde karper het zal presteren de pen een paar millimeter op te steken. En dan vastslaan. En proberen die knaap in het water te drillen, te landen. Want er gebeurt wat wanneer een achtponds boerenkarper aan de lijn hangt. Weg is de rust. Woest spat het water naar alle kanten. De vis sleurt en trekt om los te komen. Onvergetelijke momenten beleef je. Totdat je het beest in je schepnet hebt en.hem dan weer terugzet in het water. Ja, het terugzetten! Want we zijn toch sport vissers nietwaar? Vissers, die niet proberen de vis met kabel en trekhaak te verzuipen. Mannen, die de vis een kans geven. Een reële kans. Spor tief vissen wil zeggen: „angstig" dun nylon gebruiken, het aas natuurlijk aanbieden, de vis opzoeken, verkassen wanneer een stekkie niet is wat het bij de eerste aanblik beloofde te worden. We vissen niet (meer) voor de vuilnisemmer. We gaan niet leuren met een zootje vis. Neen, we zetten ze terug. Al zou het alleen maar zijn om dat de smaak ook al niet meer je dat is. Het water is in de loop der jaren vuil geworden. Vuil veroorzaakt door afvalprodukten van de industrie. Hier en daar is geen vis meer te vangen. Omdat het water te arm aan zuurstof geworden is. Daarom richten velen het oog op het IJsselmeer. Het IJsselmeer dat voor het eerst taboe is geworden voor de kuilvisser, die er de kuilaal ving. Dat heeft geleid tot felle protesten. Maar de sportvisser heeft de overwinning be haald. In dat IJsselmeer zwemt de snoekbaars. De sportvis bij uitstek. Een felle vechter, die de argeloze hengelaar verbaasd naar gebroken lijnen en zelfs hengel kan laten kijken. Zo bereidt sportvissend Nederland zich voor op het seizoen 1970'71. Op 1 juli mag er ook gesnoekt worden. Vooral in het najaar zie je ze weer lopen, de snoekvissers. De bomen verliezen dan al een paar bladeren. Het is kouder gewor den. Maar de snoekvisser laat zich er niet door afschrikken. Hij kijkt naar de drijvers op het water, of laat de lepel suizend door de lucht fluiten. Het water- wacht. Tonnen pootvis heeft de OVB (Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij) uitgezet. Overal in Nederland hebben visverenigingen hetzelfde gedaan. In de boek winkels zijn nieuwe werkjes verschenen, waarin het geheime wapen voor een succesvolle vangst wordt onthuld. De mouwen worden opgestroopt om er straks de armen uit de kunnen steken om de lengte van de verschalkte vis te kunnen aangeven. De koorts, die vooraf gaat aan het startschot is al waargenomen. Rest slechts de wens voor een goede vangst. KLAAS GOING A Kanjerkoning van 1969 was Henny Mattemaker uit Enschede. De titel karper van 93,5 centimeter lengte. De karper is geprepareerd en is vatn Henny. kreeg hij voor zijn vangst van een tentoongesteld in de poelierswinkel r 5 daarmee zijn i geein- VTSRIJK. Een man, wie het vissen in het Moed zit, is Henny MattemaJker (37) uit Enschede. Hij is een kei in het vissen, speciaal in het karpervissen. Vorig jaar werd hij kanjer koning, de hoogste onderschei ding in een viseompetitie, uitge schreven door de K.R.O. Op 2 juli vorig jaar Sloeg hij zijn konink lijke vangst aan de haak: een karper van 93,5 cm met een gewicht van 26,4 pond. Henny Mattemaker weet zich die och tend nog goed te herinneren. Het was in het Twentekanaal tegen Hemgelo aan. Bij het licht worden kwam de beet. Mattemaker sloeg vast toen de lijn strak liep. „Hij vloog meteen weg, het riet in. Maar na een half uur had ik hem". Omdat zijn aardappels op digd. Henny Mattemaker vist met de werp hengel. „Je moet voor karperen ge duld en doorzettingsvermogen heb ben", zegt hij. „En er iets van kun nen. Een paar jaar geleden viste ik nog met een lijn van 25/100-ste. Maar omdat de vangsten achterbleven bij mijn verwachtingen ben ik overge schakeld op 20/100-ste. Ik vis met een vaste pen of met een waker. En na tuurlijk zoek ik de vis op. Want die komt niet uit zichzelf bij je. Als je op grote karper vist, is een molen met slip noodzakelijk. En het aas zo na tuurlijk mogelijk aanbieden, want hij spuwt het zo weer uit als hij het niet vertrouwt". Goochem De voorkeur van Henny Mattemaker gaat uit naar een werphengel van ongeveer drie meter waarmee het aas een goeie 30 meter kan worden weg gezet. „Zo'n hengel moet actie hebben. Anders heb ik er geen sport aan. En je moet ook steeds anders vissen. Want de vis wordt steeds goochemer. Iedereen wil graag een grote vis van gen. Daar droomt ie van. Maar je moet er wat voor doen. Een grote vis is wantrouwig, anders wordt ie niet zo groot. Ja. ik vis zuiver voor de sport. Alle vis zet ik dan ook terug". Sportvisser Henny Mattemaker trekt er zo'n drie keer per week op uit. „Als het licht wordt ben ik aan het water. Ik blijf er tot 10, 11 uur. Maar ik ga ook wel 's middags". Henny Mattemaker denkt nietdat hij dit seizoen weer kanjerkoning zal wor den. In 1968 verschalkte hij een kar per van 89,5 cm en voerde daarmee elf weken de KRO-competitie aan, totdat er iemand was die een nog grotere vis ving. Zijn visuitrusting de boot met buitenboordmotor en treiler niet mee gerekend heeft een waarde van f 1.500,Voor vergunningen en vis- bewijzen telt hij elk jaar zo'n honderd gulden neer. Maar het zit naar zijn mèning niet in de uitrusting, waarmee iemand naar de waterkant gaat „Voor witvis is er niks secuurder dan een goeie vaste stok", zegt hij. „Met een werphengel zonder-meer vang je echt geen vis". VISRIJK. Stap een winkel met hengelsportartikelen binnen. Kijk rond en... de kans is groot dat u meteen weer rechtsomkeert maakt. Zo groot is het assorti ment, zo 'groot is de verscheiden heid in hengels, molens, lijnen, dobbers en wat al niet meer. Slechts een vakman achter de toon bank kan hier uitkomst brengen. Hij immers kan vertellen over actie in een hengel, over het werpvermogen, over een slippende mölenspoel en over het maken van een goed stuitje. Hij zal niet proberen u dan het op het oog zo mooie splitcane-stokje compleet met geruit hoesje te verkopen. Want dat is allemaal nep. Neen, hij zal u adviseren. Hij zal vragen waarop u wilt vissen, wat voor eisen u stelt en wat de eisen zijn die de te vangen vis stelt. In de hengelsport heeft zich een ware revolutie voltrokken. Daar is de werp hengel met molen. Daar is ook het kunstaas. En dan niet te vergeten de holglashengel, die steeds meer het splitcane en bamboe naar de achter grond verdrijft. En met de prijzen is ook een en ander gebeurd. Een beetje hengel (van holglas) varieert in prijs van f 45.- tot f 85.-. „Die gaat het meest" zegt de vakman. „De lengte en het gewicht bepalen de prijs". De mogelijkheden van een holglas-hengel zijn volgens deskundigen groter dan die van een bamboestok. En dan komt vlak daarachter, de verklaring, dat de Chinese bamboeoogst door bloei in het hout grotendeels mislukt is. Bamboe gaat dus schaars worden de komende Het hengelsportmateriaal komt niet meer van de Nederlandse markt. Frankrijk, Oost- en West-Duitsland en Zweden zijn landen geworden die alle mogelijke benodigdheden exporte- .C-A ren. De prijs liegt er>"vaak niet om. maar de toenemende welvaart staat toe. dat momenteel de fraaiste voor beelden van klassehengels en molens zijn te bewonderen aan de waterkant. Voor een gulden of veertig kun je echter een redelijke hengel met molen aanschaffen. Geen topkwaliteit, maar een redelijke uitrusting. Het hoeft dus niet schrikbarend duur te worden. Als u nog maar door de bomen het bos weet te zien. Het aantal vergunningen en akten is echter onrustbarend ge groeid. Looprechtvergunningen, vis- kaarten van visclubs het wordt zo langzamerhand een onontwarbare boel. Alleen al het in orde brengen van de vereiste papierwinkel is geen sinecure meer. Want elk water in Nederland kent zijn eigen looprecht- vergunninghouders Kunstaas De ervaring heeft geleerd, dat steeds meer mensen overgaan op kunstaas, omdat „een visje aan de haak slaan altijd nog onsympathiek aandoet". Dat kunstaas wordt ook gebruikt voor de jacht op Nederlands nieuwste sportvis: de regenboogforel. De OVB heeft er enkele tienduizenden uitgezet (o.a. in de Brielse Maas) en de reacties uit de wereld van de sportvisser zijn veelbe lovend. Want één ding is zonneklaar: het. sportvissen is een vorm van recreatie geworden, die niet meer is weg te denken. Daarom vraagt het ook steeds meer geld. Ook steeds meer vis, omdat sommige wateren overbe- vist dreigen te worden. „En natuurlijk ligt de watervervuiling overal op de Door de enorme collectie hen gels en andere benodigdheden kan de visser door de bomen het bos wel eens niet meer Verslingerd aan zfjn hobbyt het sportvissen. Niets is moeilijker dan het aanwijzen van goede viswaters. Immers, een sport visser moet iets van het water afweten, alvorens hij goede vangsten kan boeken. Over goed visweer zijn al even veel pennen in beweging geweest. Kanjerkoningj Henny Mattemaker uit Enschede houdt het op zuidwestenwind. In ieder geval) moet het weer een paar dagen vast zijn geweest. Vissen op dagen, waarop de wind van richting verandert, is niet geliefd by de sportvisser. Henny Mattemaker, die overal zijn geluk beproeft, noemt vervolgens een paar waters op, waar hij veel succes heeft gehad. Doe er uw voordeel mee! Hfier komen zc: Het Twentekanaal. Er zit van alles, in hoofdzaak witvis. Het kanaal bij Dronten (Oostelijk Flevoland). Vorig jaar is er veel (niet bij zonder zware) snoekbaars gevangen. Het Stroinkgemaal bij Blokzijl. Goede vangsten, wanneer het gemaal in be- De kanalen in de Wieringermeer. De Friese meren, waaronder het Sneekermeer. Veel snoekbaars. De Vlnkeveense Plassen. Goed snoek vangsten. Het IJsselmeer. Veel rode baars. De Biesbo6ch. Rekening houden met de stromingen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9