FINISH VAN WERELDTOERNOOI ROEMENIE BELGIE TSJECHO-SLOWAKIJE MAROKKO-ISRAEL- EL SALVADOR Wo zonder illusies ommekeer na monsternederlaag witte duivels in Huis der Engelen tegen kampioen en ex-titelhouder ZATERDAG 23 JOT 19T0 Een van de mooiste en meest luxueuze stadions ter wereld is het Estadio Azteca in Mexico City, waar de wedstrijden voor groep 1. een van de halve finales en de eindstrijd, de finish van het wereldtoemooi worden gespeeld. Het comfor tabele stadion in de hoofdstad van Mexico met zeven miljoen inwoners, telt ongeveer 107.000 plaatsen, alle zitplaatsen zoals in vrijwel elk stadion in Mexico want de Mexicaan houdt van zijn gemak als hij zich verpoost en wenst niet te staan. Het Aztekenstadion beschikt over niet minder dan 730 loges, in feite kleine flats die gehuurd of gekocht kunnen worden en van alle gemakken zijn voorzien, o.a. een badkamer. Mexico City ligt op een hoogte van 2240 meter. Eindstand groep 1 voorronden Roemenië 6 Griekenland 6 Zwitserland 6 Portugal 6 voetbalbond Zuid-Amerika te organiseren. Een ietwat voorbarig verzoek want Roemenië wilde van half januari tot half februari, als de winter voetbal toeh onmo gelijk maakt, die trip maken. Gevraagd naar het hoe en waarom antwoordde coach Angelo Niculescu droog: „Dan kunnen we meteen Brazilië eens zien spelen'. Hij was er. hoewel Roemenië rich nog niet eens had ge plaatst, van overtuigd dat Mexico zou worden gehaald en hij voorvoelde ook, zoals hij later verklaarde, dat Roeme nië in een groep met Brazilië zou loten. Dat daar ook nog Engeland en Tsjecho-Slowa- kije bijkwamen, vond Nicolus- cu niet zo prettig maar de rustige coach zei: ..En toch Aiagelo -Nicutencu - -wenxtt in Roemenie beschouwd als de - redder van het nationale voet balteam. In 19110 meende Roe menië een redelijke gooi naar de eindronden te doen Koning Carol had persoonlijk het na tionale elftal samengesteld. Hij bleek er niet zo veel verstand van te hebben want Roemenië haalde de reis niet. Wel in 1934 en 1938. En daarna stond de zaak radicaal stil. Roeme nië zag het ene toernooi om de wereldtitel na het andere aan zijn neus voorbijgaan. „En toch spelen we niet slecht", riep men in koor. Inderdaad, niet slecht maar weinig effec tief. De Roemenen waren ver liefd op goocheltrucjes met de bal, vonden het heerlijk el an 34 mei 1967 was uitge vist. Portugal en Griekenland kaar van korte afstand de bal speelden te wisselvallig en toe te schuiven maar ze scho- Roemenië trok daarvan het ten er zo langzaam mee op. volle proli.it door als eerste te eindigen. De Zuidmaerikaanse Vecht™ om bal "P w.er»p t-l- tegen Peru wét-cf gëfepeéld.' was niet Hoe vreemd het mag klinken, zinloos geweest. Nuculescu en mannen hadden ook Bra- zien spelen. Ze waren er reemd het mag klinken, toen Zwitserland op 24 mei 1967 een monsterzege van 7 1 op Roemenië behaalde, was het keerpunt bereikt. De suc cesvolle coach van topploeg Dynamo Boekarest, Angelo Ni culescu, werd belast met de functie van coach van het na tionale team. Hij bracht een geweldige ommekeer teweeg. „Ik moet spelers hebben, die vechten om iedere bal en geen circusartiesten", zei Niculescu. Binnen korte tijd had hij die vechters gevormd. In de voorronde ontmoette Roemenië wederom Zwitser land, dal met 20 en 10 werd verslagen. Het drama Niets te verliezen „Ik heb", zo zegt Niculescu niet zonder trots, „een defensie van b'eton en klassespelers in de aanval. Maar een wedstrijd wordt tegenwoordig meestal op het middenveld gewonnen'. Wie meent, da; Niculescu daarmee wil zeggen dat hij geen sterk middenveld heeft, zit ernaast. Uit zijn eigen Di- namo recruteerde hij Radu Nun wei Ier, Cornel Dinu en Vasile Ghergel.v en dat is een trio dat zowel kan bouwen als kan breken. Voorts schoof Ni culescu de jeugdige aanvaller Florea Dumitrache naar voren, die hij als zijn sterkste man in die linie beschouwt. „Zeer zeker", aldus Niculescu, „hébben "We een kans t>p dv kwartfinales en dat is niet het geijkte praatje van de trainer die moeilijk anders kan zeg gen om het moreel niet tc schaden'. fficulescu vertelt ook waarom en dal lijkt meer op een cliché. „We hebben im mers niets le verliezen'. Brazi lië en Engeland behoren tot de favorieten en de Tsjechen spe len ook sterk. Als ze ons een beetje willen onderschatten, kunnen er nog vreemde din gen gebeuren in groep 3". In elk geval zijn Niculescu en zijn uitverkorenen van plan de dag te -komen als de met Bulgarije .die de Balkan in Mexico vertegen- Het twintigtal Belgische spelers dat op 8 mei naar Mexico is vertrokken, is al sinds enige maanden „Rode Duivel" af. Maar dat wil niet zeggen dat de Belgen, sinds ze hun aloude rode shirts hebben verwisseld voor (nieuwe) witle omhulsels, engelen zyn geworden op het voetbalveld. Span jaarden en Joego-Slaven zullen desge wenst hartstochtelijk het tegendeel proberen te bewijzen. Zij hebben kennis gemaakt met de furie Bclgic. Zij hebben een team ontmoet dat door coacb Raymond Goethals in drie jaar keihard professionalisme en pure inzet is bijgebracht. De critici sloeg de schrik om het hart toen Goethals in 1967 na een periode van vijf .jaar waarin hij bondscoach Constant van den Stock had geassis teerd zelf de leiding kreeg en koud verklaarde: ..Alleen de winst telt. hoe die wordt bereikt is niet belangrijk" Maar de stemmen van de critici ver stomden toen die realistische aanpak vruchten begon af te werpen. De spelers hadden zich die woorden van Goethals aangetrokken en het Belgische spel, dat voordien nogals eens stierf in weke schoonheid, werd keihard en doelgericht. Alle spelers werden vech ters van formaat uitgezonderd mis schien „golden boy" Pol van Himst. Maar zelfs van hem kan Goethals nu verklaren: „Ik ben blij dat mijn spelers hun voet niet meer terugtrekken. Zelfs Van Himst, die er toch afkerig van was zich in het strijdgewoel te mengen, gaat er nu vierkant in". De Spaanse elf en het Joego-Slavisohe team, beide hoog genoteerd op de Europese voetbal ranglijst, kunnen daarvan meepraten. In de kwalificatieronde werden zij door de Belgen in keiharde wedstrijden J.-Slavië Spanje Finland (waarin twee Joego-Slaven, twee Bel gen Heylens en Hanon en één Spanja-.rd .van het veld werden ge zonden) op een straatlengte gehouden. Die prestatie alleen al maakt de Belgen tot dé grote outsiders in Mexico, waai de Witte Duivels zijn ondergebracht in het hotel met ironie 'van het lot de naam „Het Huis der Engelen". Ge schaard om Goethals zullen de geselec teerden daar de strategie bespreken die een gat moet slaan in het prestige van de voetbalgrootmachlen. Met in het achterhoofd de gedachte: „Ze had den ons niet verwacht, we zijn er en nu zullen ze eens wat beleven". De Belgen hebben al voor opwinding gezorgd in Mexico. Een Belgische cor respondente van een Mexicaans blad kreeg lucht van de plannen van mevr. Van Himst. die ervoor wilde zorgen dat ook de vrouwen van de spelers mee zouden reizen. Die journaliste verzond toen een telegram naar-Mexico: „Goethals neemt 22 spelers.... en 22 vrouwen mee". Goethals werd opga- bel vanuit Mexico om dat bericht te bevestigen en de Belgische coach had zéér veel moeite om de Mexicaan ervan te overtuigen dat, als de vrouwen van de spelers mee zouden komen, zij niet tot de voetbaldelegatie zouden behoren en hun mannen slechts in het stadion te zien zouden krijgen. Springplank Dat stadion is het Aztekenstadion in Mexico City, waar België in de poule Rusland. El Salvador en. Mexico moet bestrijden. Het duel met de Mexi canen lijkt voor de Belgen de spring plank naar de kwartfinales. Aan de spelers zal hel niet liggen. Steunend op de tandem op het middenveld, Wilfried van Moer (de duurste speler van België) en Odilon Polleunis (die nog duurder zou zijn als St Truiden hem een transfer zou toestaan) organi sator Pol van Himst en de bonkige Johan Devrindt, die door de muren van een huis zou lopen als hij zich daardoor in kansrijke positie zou kun nen manoeuvreren, zullen zij er alles aan doen om de 6000 gulden te_ ver dienen die de Belgische Bond de' spe lers in het vooruitzicht heeft gesteld voor het bereiken van de kwartfinale» België, de ploeg die eens het tik-tak prefereerde, is onder coach Goethals overgestapt naar de „hardere lijn". Dit is Jean Dockx, een van de steunpilaren die zich ook niet zo gauw opzij laat zetten. (bereiken ze de halve finales dan wordt tien mille verdiend, voor een finale plaats ligt dertien mille le wachten). De Belgische kok. Jan Vanadruel, die is meegereisd naar Mexico, weet al: „.Ms ze net zo goed spelen als ze eten, brengen ze de Wereldbeker naar België". Maar Goethals ziet op tegen het duel met de Mexicanen, de laatste wedstrijd die de Witte Duivels spelen in hun poule. Want al zijn de Mexi canen bijgelovig, ze zullen voor eigen publiek voor geen duivel opzij gaan. En het is al bijna traditie dat het orga niserende land hoog eindigt in het toernooi om de Wereldbeker. Toen Andrej Kvasnak besefte dat hy in de nadagen van zyn carrière ver keerde, vertrok hü uit Tsjecho-Slo- wakye. Hy had aanbiedingen gekregen uil verscheidene landen en koos Bclgic waar hy voor dc tweede divisieclub Racing Mechelen ging speler. Maar voor alle zekerheid lieten de Tsjechen een clausule in zyn contract opnemen dat zy altyd een beroep op hem kon den doen voor interlandwedstrijden. Racing Mechelen daarentegen eiste dat Kvasnak. toen drieëndertig jaar. in die wedstrijden voor een fors bedrag verzekerd zou worden. Beide partyen kregen hun zin en toen Tsjecbo-Slo- wakijc zich in de slopende competitie in de voorronden stortte, haalde bonds coach Joseph Marko ijlings Kvasnak uit Mechelen. De voorronden eindigden in een beslissingswedstrijd tussen Hongarije en Tsjecho-Slowakije, in Marseille. De Fransman Machin leidde de wedstrijd. In een poging tot alles of niets vielen de Tsjechen van het begin af fanatiek aan en toen het eerste doelpunt geboren dreigde te worden, haalde de Hongaar Kelemen schutter Vesely grof onderuit. De strafschop werd genomen door veteraan Andrej Kvasnak, die daarmee de Hongaren de eerste klap toebracht. Er volgden er meer wantTsjecho- Slowakije zegevierde met liefst 4—1 en de weg naar Mexico lag open. Toen pas drongen zich de zorgen op aan bondscoach Marko. Hij had tegen Hongarije de schutterskoning van het vorige seizoen opgesteld, Ladislav Petras, een gedrongen figuur, die zich als een tank door de vijandelijke linies werkt. Petras werd door Machin van het veld gestuurd. Moest Marko hem toch selecteren? Moest Marko ook Kvasnak meenemen? En hoe moest hij zijn ploeg in vredesnaam voorbereiden want juist in dit seizoen was de com petitie uitgebreid van veertien tot zes tien ploegen. Begin mei kon Marko uitgebreid adem halen. De competitie was ten einde en enige dagen later ver trok hij met de tweeëntwintig uit verkorenen naar Guadalajara. Zonder veel hoop, want Tsjecho-Slowakije had de sterkste groep geloot, met wereld kampioen Engeland en de voorlaatste kampioen, Brazilië, dat in de finale 1962 met 3—1 van de Tsjechen had, ee- Weer, zoals in de beslissingswedstrijd tegen Hongarije in Marseille, voelt Tsjecho-Slowakije zich outsider, maar wederom zal derhalve alles-of-niets worden gespeeld. Wat gedaan kon worden, had Marko niet nagelaten. Hij was met zijn mannen in februari veer tien dagen naar het hooggelegen Franse sportcentrum Font Romeu gegaan en had ondervonden dat de hoogte geen onoverkomelijk bezwaar was. Hij had dan weliswaar in de voorronden precies twee elftallen spelers nodig gehad om zich te plaatsen, maar hij weet te kunnen beschikken over een kern, die kan voldoen aan zijn eisen: iedere speler moet kunnen aanvallen. Als exponent hiervoor beschikt hij over de befaamde Karol Dobias, die hij lange tijd wegens een ernstige knieblessure Eindstand groep Tsj.-SIow. 6 4 Hongarije 6 4 Denemark. 6 2 Ierland 6 0 niet kon inzetten. Eerst in maart ging Dobias weer voorzichtig spelen. Maar ook hij is bij de tweeëntwintig. Geroutineerd Twee s péters telt de selectie, die er ook bij waren in de finale 1962. Brazilië Tsjecho-Slowakije: grootmeester Josef Adamec en Andrej Kvasnak. Met de geweldige doelman Viktor, schutter Petras, de getructe Frantisel Vesely ook Bohumil Vesely vertoeft in Mexico en de verder ook in Nederland be kende spelers Jokl, Hagara, Kuna, Migas en Horvath kan coach Marko op een geroutineerd stel spelers terug vallen. Vandaar ook, dat hij Andrej Kvasnak heeft losgeweekt van Racing Mechelen. Van hem wordt gezegd: „Kvasnak heeft een zesde zintuig. Hij is niet snel meer, maar zijn hersens werken dubbel zo helder als van de meeste voetballers. Kvasnak doorziet onmiddellijk situaties, voelt waar het succes ligt en zijn techniek stelt hem in staat de openingen te maken, waarin vooral Petras zich zal storten Petras, een hoofdstuk apart. Toen hij tegen Hongarije debuteerde, werd hem gevraagd of hij zenuwachtig was. Ant woord: „Waarom? Of je in de com petitie speelt of ln dc voorronden, dat is voor mij hetzelfde. Het is loch ook een competitie". Iets laten horen Ondanks 't feit, dat Tsjecho-Slowakije niet tot de kanshebbers behoort om door te dringen tot de kwartfinales, aal elke ploeg in groep 3 er rekening mee moeten houden. Outsiders zijn meestal gevaarlijk. En Tsjecho-Slowakije. het sportland dat uitblinkt in ijshockey, basketball, handbal, volleybal en tur nen, Weet ook drommels goed wat voet ballen is. Marko, in 1965 opgetrommeld toen de Tsjechen in 1966 de reis naar Engeland hadden gemist, stelt nuch ter: „We waren finalist in 1932 en 1962. Het wordt tijd. dal we weer een» iets van ons laten horen Grillige Josef Adamec is het niet altijd eens met de scheidsrechter. Een onschuldig gezicht en in wanhoop geheven handen willen nog wel een* een nors kijkende scheidsrechter vermurwen. Reéhts' Jan Zlocha, die (Uk tot de Tsjechische selectie behoort. Geen Marokkaan. Israëliër of Salva- doriaan is bereid een stuiver neer te tellen voor de kansen van zyn ploeg. Toch kunnen Israël, Marokko en El Salvador in Mexico acte de présence geven. Ploegen, die allerminst thuis horen tussen de zestien sterksten ter wereld, een trio in de rol van under dog dat op weg lijkt naar de slacht bank in de eerste ronden. Van dat drietal zonder illusies heeft Marokko nog de beste kans althans één' wedstrijd niet te verliezen. De Marok kanen jammeren vaak dat hun aan vallers blijkbaar angst hebben om te schieten. Dat is bijna een paradox, want vijf spelers van de Marokkaanse selectie maken deel uit van de legerploeg FAR Rabat. Maar hoewel die spelers op de schietbanen bijna dagelijks in de roos mikken, missen zij op het voetbal veld (te) vaak het doel. Dal gebrek aan schotvaardigheid wordt het best ge ïllustreerd door de doelcijfers uit de voorronden. Marokko scoorde in tien wedstrijden elf treffers en bereikte de finalepoule van de Afrikaanse voor ronden pas door loting na drie gelijke spelen tegen Tunesië. Negenhonderd en dertig minuten voetbal brachten Ma rokko in Mexico. Het vliegtuig waar mee zij naar Mexico reisden, had er aanzienlijk minder tijd voor nodig. Eenmaal in Mexico aangekomen, be merkten de Marokkanen dat zij voor lopig niet konden trainen omdatzij hun ballen vergeten waren. „Wij zijn nog amateurs", zegt de Joego-Slavische coach Vidinic, wij moeten nog veel leren. „We hebben zo goed en zo kwaad het ging een beetje systeem in het spel proberen te brengen. Op papier spelen we nu 4-2-4, maar in de wedstrijd blijkt dat altijd anders uit te pakken De grote kracht van Marokko schuilt in de verdediging, waarin doelman Allal (van FAR Rabat, waarvan koning Hassan de Tweede beschermheer is) aanvallers van wereldnaam het schaam rood naar de kaken kan dóen stijgen. Vraag het Asparoukhov van Bulgarije. Na een oefenwedstrijd in Marokko, enige maanden geleden dooi Marok ko met 30 gewonnen wilde de Bulgaar er een eed op doen dat Allal kan) heksen. Dan is er centraal ver dediger Slimani. een harde professio nele libero, die in de nationale beker strijd tussen FAR en Settat zijn „broe der uit het nationale-team" linksbuiten Ghazouani niet ontzag en hem met forse tackles uitschakelde, waarna dat tweetal zelfs op de vuist ging. Voorts de verdedigers Abdallah en Fadili de Facchettl van Marokko en de mid denveldspelers Maroofi en Bamous. Die verdedigers kunnen Marokko voor al te grote nederlagen behoeden in het Mekka van de voetballers. Vidinic blijft realist: „We zijn al blij dat we er zijn. als we één wedstrijd niet verliezen, is dat al een verrassing". Het absolute „urenrecord" om een plaats in de eindstrijd van het wereld- Eindstand groei Marokko 4 2 Nigeria 4 1 Soedan 4 0 16 voorronden: 1 1 5 5—3 2 1 4 8—7 3 13 58 groep 15 door finalegroep B en de winnaar van linalegrocp A, Australië, met 10 te verslaa en er met 11 tegen gelyk tc spelen. El Salvador werd eerste in afdeling C van groep 13. Dc andere groepswin naars waren Honduras. Haïti en Ver. Staten. In de groepsfinales en de halve finales waren de resultaten: El Salva dorHaïti 21. HaitiEl Salvador 30; beslissingswedstrijd: El Salvador —Haïti 1—0. van de spelers ïoesten zestien retour Mexico toernooi, is in handen van El Salvador. Zij 1 uur voetballen om een te verdienen. In de eerste wedstrijden had Salvador niet veel moeite met Suriname en Curacao die niet in staal bleken enig voetbal van allure op de door de zon geblakerde grasmat te deponeren. Maar in de belangrijke wedstrijden met Hon duras en Haïti kwamen de Salvado- rianen slechts zeer moeizaam tot winst. Het beslissende derde duel tegen Haïti werd op het nippertje met 1—0 ge wonnen Dat doeltreffende schot bracht Salvador op de wereldvoetbalkaarl. Geen enkel team heeft in de voor ronden zoveel rumoer veroorzaakt. Na de driedaagse voetbaloorlog tussen Sal vador en Honduras, brak in El Salva dor een opstand uit ouder de spelers van de Salvadoriaanse selectie. Zij weigerden nog verder uit te komen voor hel nationale team als niet ogen blikkelijk hel geld op tafel kwam dat de Bond hen had beloofd voor het be reiken van de eindstrijd. De spelers waren zo kwaad dat zij en bloc aan boden dan maar helemaal zonder enige betaling te spelen, mits het negen man tellende bestuur acuut zou aftreden. De crisis werd bezworen toen het geld duizend dollar per speler alsnog werd uitgekeerd Dat kon er ook nog wel vanaf, want de Bond had zich kos ten nog moeite gespaard de spelers kennis te laten nemen vdn de Euro pese spelopvattingen. Er werd zelfs een Europese scheidsrechter naar El Sal vador gehaald, die de leden van de kernploeg de Europese spelregels moest inprenten. De Argentijnse coach Gregorio Brundio, leerling van de oude Zuidamerikaanse voetbalschool, propageerde aanvallend voetbal. Zijn opvolger de Chileen Car- rasco Vivanco heeft die lijn doorgetrok ken Dus is het niet verwonderlijk dat de beste spelers topscorer Mar tinez en Rodriques als spitsspeler* fungeren. Maar het individualisme van die twee is kenmerkend voor de spelop vatting van de andere spelers van de selectiegroep. Het jonge elftal van El Salvador gemiddelde leeftijd 21 jaar is geen eenheid. Daarom kunnen alle Salvadoriaanse supporters (volgens ver wachting 25.000) die naar Mexico zul len reizen om hun team voor het eerst tijdens een eindstrijd van een wereld- toernooi aan te moedigen, maar beter een dagretourtje nemen. Israël Is per traditie het land waar de wonderen gebeuren, inaar voor de spe lers en supporters zal bet al een won der zyn als de schade van de neder lagen zo beperkt mogelijk blijft/ Toch hopen de Israëliërs kennelijk op een wondertje, want behalve de 23 spe lers die bondscoach Schaeffer heeft meegenomen, zal zeker een honderdtal Irsaëliërs de reis naar Mexico aanvaar- den. Bij de 23, die zijn opgenomen in de selectie voor Mexico, zijn alle „helden van Sydney". De voetballers die erin slaagden Australië weer' in de klasse der voetbalnaamlozen te stoten. De elf die de reis naar „het beloofde land" veilig hadden gesteld werden na hun prestatie als heiden ingehaald. Israël schreeuwde: „Hosanna". Er volgde een lange periode waarin de drie grote idolen aanvoerder Spiegler, spitsspe ler Spiegel en bondscoach Schaeffer langdurig werder. geïnterviewd door radio- en t.v.-verslaggevers. Tot Schaeffer daaraan een abrupt einde maakte met het argument: „De spelers moeten hun krachten niet verspillen. Israël moet bewijzen niet toevallig in Mexico te zijn aangeland". Schaeffer zelf beeft ln leder geval niets aan het toeval overgelaten. Van het be gin van dit jaar heeft hij zijn speler» steeds bijeengeroepen in trainingskam pen en hen grondig voorbereid. Hij kent de moeilijkheden die zijn elf in Mexico wachten. De spelers zijn daarvan ook op de „hoogte", want twee jaar geleden nam het elftal deel aan de Olympisch* Spelen. Toen werd Israël, na winst op Ghana enEl Salvador, pas in de kwartfinales door Bulgarije uitgescha keld. Het zou een mirakel zijn als dat nu al niet in de eerste wedstrijden ge beurt. Israël mag. net als Marokko en El Salvador, alleen maar aanwezig zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17