fill BSJSS Gehandicapten doelwit van dagjesmensen ADVERTEREN DOET VERKOPEN: MAAR MET VOOR TWEEDE KAMER (inafr nHMH eeld huis gelijk n metekst ingen SATERDAG £8 MEI IWO ^en mooie lentedag. Langzaam kruipt touringcars de lange heuvel naar [ieuwsgierige vrouwengezichten ver oor de raampjes. Daar staat de weg- rp. De bussen zwenken af. Stop voor ut De Sleutel. Motoren af. Deuren menvereniging dromt uit de bussen, lend in groepen staan. Tevergeefs lidster wat orde in de chaos te schep- trekt op eigen initiatief Het Dorp in )tte een open wijk van Arnhem niet- andere groep gaat het restaurant in, pakken de boterhammetjes uit de tas i, om bjj te komen, maar in de bus. strekken de ledematen, draaien een bij een collega tegen het portier. Het belangstelling al lang niet meer. Zij iveelste golf van de toeristeninvasie rd in dit mei-offensief. En in de Sleutel worden intussen foldertjes temd voor goedwillende chauffeurs, risten: „Welkom in Het Dorp". in Nederland nog steeds tegenstanders, sproken van een getto, er zouden grote tussen de gehandicapten, die er wonen, zich boos over de golven toeristen, die janningen alleen maar vergroten. Het zou ook niet alles zijn. Klachten uit de het Dorpswereldje, soms ook van n wij nog al eens de opmerking, dat het om gehandicapten in een zo grote te brengen. Je maakt van Het Dorp n ze dan". Zo reageert J. P. Bijleveld, et Dorp. „Natuurlijk is het geen getto, tto zit opgesloten, dat het een afgesloten Maar daarvan is hier geen sprake, in, iedereen kan er vrij uit. De er trouwens gelukkig heel anders het wel onverstandig om een gemakkelijk bezoek van de gehandicapten, is niet alleen voor die gehandicapten, maar ook voor hen te duur. Men leest de Dorpsfolder: Dank zij gehandicapte, die zich in eigen omgeving volledig kan r handhaven en er zich gelukkig voelt, over te gaan plaatsen naar Het Dorp". Onaangepast „Het Dorp zou ook niet nodig zijn als de maatschappij zich had aangepast aan de gehandicapten, aangepaste winkels, aangepaste openbare gebouwen, aangepaste bioscopen, overal in den lande gezinsvervangende tehuizen. Maar dat is economisch gewoon niet haalbaar in ons maatschappelijk systeem. En, wat die gezinsvervangende tehuizen betreft: de gehandicapten missen daar toch in vele gevallen de privacy die ze zoeken. Kijk, en dat is de opzet waar we bij de bouw van Het Dorp van zijn uitgegaan, een zo optimaal mogelijk leefklimaat scheppen met zoveel mogelijk privacy. En dat is gelukt". De bewoners wordt dus niets in de weg gelegd? ..De bewoners hebben een reglement. Dat bevat de normale zakelijke bepalingen, bewoningsvoorwaarden, noem het een huurcontract. Zolang Het Dorp bestaat, heb ik maar één verbod uitgevaardigd: niet roken op bed. En helaas is gebleken, dat dat verbod een noodzaak die dan geen bedreiging „Ja en nee. Ja, omdat nog wel eens blijkt, helaas, dat gewone bezoekers van deze wijk niet weten hoe hun houding moet zijn tegenover de gehandicapten. De valide heeft daar vaak problemen mee. Ze nemen twee „Goedemidda?. meneer, mag ik me even voorstellen.." Verbaasd gee/t de mai een hand en noemt ook zijn naam. „Meneer, w^r woont u?Op een flat? O, een éigen huis heeft daar ook een huiskamer? Wat zoudt u nu doen, meneer, als ik op een dag onaangedie:d bij u de huiskamer binnenval en uw laden ga opentrekken?" De man ;aat venvard af. Excessen, die spanningen kunnen oproepen. Onder de gehandicapten en onder het personeel, de venorgsters en „dogela's". Of bestaande spanningen verheigen! „Och, naruurlijk hebben wij last van opdringerige nieuwsgierigen. ïet maakt dat je je werk met heel wat minder plezier :oct. En dan ga je aan andere dingen, die je eigenlk allang dwarszitten, plotseling ook zwaarder tiller Dat is de mening van een verzorgster. Dingen, die clang dwarszitten? „Ja, het ve' huishoudelijke werk. Het feit, dat je om half twaalf'innen moet zijn. Dat je je verloofde niet op de kamer -Jg ontvangen. Dat er zoveel collegaatjes van je zo gauv il weer weggaan. Zulke dingen". De heer ijle veld: „Toen we Het Dorp opzetten en regels vrr de verzorgsters instelden, moesten we ons wel aanpssen aan de normen, die hier in het oosten golden, ."us geen bezoek op de kamers. Overigens is er ook no; een praktische reden: de meisjes werken in wisselc;nsten. Overal in zo'n flat wordt overdag geslaps en in nachtgewaad over de gangen gelopen. Bezoé;rs zouden die privacy kunnen verstoren. Maar ik be: persoonlijk van mening, dat we zeer snel de tijd tegeroet gaan dat dit gaat veranderen. De iiauffeurs hangen nog wat verveeld rond bij hun wapus. Restaurant De Sleutel, ingericht „Het Dorp heet u welkom, u en al die anderen. Want dank zij u allen kon Het Dorp er komen, kon deze nieuwe wijk van Arnhem gesticht worden, kon deze open woon-, leef- en werkgemeenschap voor lichamelijk gehandicapten tot stand worden gebracht. Hoe Het Dorp geworden is, kunt u zien vanuit café-restaurant De Sleutel èn door er doorheen te wandelen, want nogmaals Het Dorp is een wijk als alle andere stadswijken en het staat eenieder dan ook vrij er te verblijven. Dat verblijf echter kan een probleem scheppen, niet voor u, niet voor Het Dorp, als zodanig, maar voor de bewoners ervan. En juist dat kan uw bedoeling niet geweest zijn, toen u destijds uw steentje bijdroeg tot de bouw van deze wijk, die nog steeds een unicum in Europa is. Want het is gebleken, dat in sommige gevallen vaak ongewild inbreuk wordt gepleegd op de privacy, het particuliere leven van de bewoners". Veel zou er verbeterd worden als uw gezelschap niet als een grote groep Het Dorp ingaat, maar zich splitste in groepjes van maximaal vijf personen. Meer nog zou er verbeterd worden als u individueel iets minder opvallend in de huizen of naar de bewoners kijkt. Die bewoners zijn mensen als u, doch met een handicap, en wensen net zoals u te worden behandeld. Wie maar even „in de eigen straat denkt", zal zich deze gedachte kunnen voorstellen. Het Dorp is een open wijk en dat zal het blijven, onder andere omdat Het Dorp gebouwd door giften van het gehele Nederlandse volk wil lten zien hoe het geworden is, zonder toeristische attractie te zijn. De vrouwenvereniging komt weer naar de bussen drommen. „Kijk eens, wat zielig hè." Een dorps bewoner in een rolstoel hoort het en merkt scham per op: „Vorige week gingen ze naar Artis, nu naar Het Dorp." Directeur mr. J. P. Bijleveld:Spaar ons de ellende van kijkvee soorten houdingen aan. Ten eerste de houding van „Ik doe net of ik je niet zie". En dan ten tweede de houding van medelijden, van neerbuigendheid, die de meest gemene manier van hoogmoed is. De bewoners worden op die wijze tot kijkvee en dat is wel het laatste wat we wilden. Maar dat alles komt voort uit de contactstoornis die er in enkele gevallen bestaat". ..Dat was het „ja". Nu het „nee". Nee. omdat de behoefte als normaal te worden beschouwd al een open wijk als deze impliceert. En dan is het logisch, dat die openheid mensen trekt. En dat die openheid wel eens tot excessen van onbeleefde aard leidt. Maar één ding moeten we vooropstellen: de bewoners hebben graag het contact met de buitenwereld en sommigen weten die excessen goed op te vangen". Nieuwsgierig de m te Wozen. de ramen om an he.' huisje nooit voor zichzelf. De zon blikkert hel in de ruiten va huisjes. De azalea's erachter staan w« Een groepje toeristen verdringt zich voo: naar binnen te kunnen kijken. De deur gaat open. Mevrouw in rolstoel: „Kijkt u bi/' u in de straat ook bij anderen naar binnen?" Woordvoerster groepje: „O. neemt u ons Bkwalijk, mevrouw. Maar we zijn zo nieuwsgierig naar hoe de „Maar dat is leuk. Had u dan toch even aangebeld, komt u gerust binnen". Een toerist stapt zonder boe of bal' een van de trefpunten binnen, de gemeenschappelijk zaaltjes voor kleine groepjes bewoners. Hij drentel' wat rond, trekt links en rechts laden open. Een beloonster ziet dit rustig aan. Dan wielt ze haar wagefl'J® naar hem toe: I f-'.ïkér\. „Het Dorp" dreigt uit te groeien tot t gehandicapten te bezichtigen. i soort Artis. Dagtochten hebben er een „kijkstop" om de Als de reclamewe- ou krijgen, verschijnen ogelijk paginagrote ad- dagbladen. waarin dc zich aan de lezers :c heren zijn vorig inie-onderzoek tot dc omen dat er een kloof !ment en publiek. Een het Nederlandse volk iig van de volksverte- af te weten. Vragen ement kunnen amper oord. In de waardering de Kamer heel zuinig- Van Kamerleden wordt lang zeuren, niet erg et partijbelang boven stellen... maar bij alle de ondervraagden toch feede Kamer moet be- :nsen zouden zelfs •tact met Kamerleden sen hebben hieruit snel getrokken. De politie- g in de kranten, radio kt onvoldoende belang de Tweede Kamer te Om het publiek objectief op de hoogte te stellen van het politieke bedrijf aan het Binnenhof, moet de Tweede Ka mer zelf reclame gaan maken. „De reclame is bij uitstek geschikt voor begrijpelijke, ongekleurde informatie", zegt reclameman Paul Mertz. Als de Tweede Kamer haar bericht steeds op dezelfde hele pagina geeft, weten de mensen in het hele land waar ze voor objectieve, begrijpelijke berichtgeving over het parlementair gebeuren te recht moeten. Over deze gedachten hebben reclame mensen, kamerleden en parlementaire redacteuren in het kamergebouw ge discussieerd. Het leek erop alsof de reclamemensen de parlementaire journalisten verantwoordelijk wilden stellen voor de onbekendheid die het werk van de volksvertegenwoordiging helaas geniet. Dat is een wat te vlotte conclusie. Vele mensen hebben zonder meer onvoldoende kennis van wat re gering, parlement en andere staatkun dige instellingen tot opdracht hebben en in feite doen. Het is voor vele mensen allemaal te ingewikkeld en tc ver van de deur. Het parlementaire gebeuren en de politieke warwinkel zijn niet erg doorzichtig. Het onvol doende inzicht draagt ertoe bij dat de mensen de politiek maar langs zich heen laten glijden. „Ze doen maai Maar of advertenties over besluiten van de Tweede Kamer compleet met stemverdeling de remedie zijn, dat mag worden betwijfeld. Kamervoorzit ter Van Thiel gelooft er niet in: „Wij hebben geen produkt om te verko- Aanvulling Geen enkele reclameman kan natuur lijk zeggen of de informatie over het parlement in peperdure advertenties beter zou overkomen dan in berichten. Reclameman Van Staal wil trouwens wel erkennen, dat zo'n advertentie alleen maar als aanvulling op de re dactionele tekst moet worden gezien. „Want de pers geeft betere informatie dan een advertentie zou kn|men"- nog niet haar centen in een adverten- leen al de praktische probleempjes dit Na een avondje discussi<<'en over deze tiecampagne zal gaan steken. bijna onmogelijk. Want de Kamer is „onmogelijke zaak" zoal3 Kamervoor- een verdeeld huis. Zo'n advertentie zitter Van Thiel zei, is het wel dulde- Maar zelfs als hierover ooit positiever kan niet zomaar door iemand uit de lijk dat de Tweede Kamer Voorlopig zon worden gedacht, dan maken al- Kamer worden geschreven. De tekst zou politiek bekeken moeten worden... daar zouden dagen mee heen gaan. Als iedereen de kranteberichten over een kamerdebat allang vergeten zou zijn, zou de Tweede Kamer in simpele bewoordingen dat besluit nog even komen toelichten. Maar goed, men wilde de eerlijke, idealistische reclameheren niet zo maar naar huis sturen. Ze hadden de Kamerleden een gefingeerde adverten tie voor 1975 laten zien, waarin over de „nieuwe onderwijswet van minister Vonhoff" werd gesproken. De opdracht luidde nu: op basis van de geschreven Kamerhandeling een advertentie maken over de „nacht van Roolvink" (u weet wel toen de loon wet werd behandeld, toverde minister Roolvink als dreigement minister-pre sident De Jong tevoorschijn). Nu maar afwachten, of de reclameheren iets kunnen produceren dat meer dan fi plus waard is. Betere indruk Blijft nog steeds het feit bestaan dat bijvoorbeeld de vakbonden en be drijven als KLM en Philips bij het Nederlandse volk een betere indruk maken dan de Tweede Kamer. De volksvertegenwoordigers blijken al te veel al to ver van de mensen af te staan. Het politieke gehakketak, de ellenlange debatten, de warrige par tijverhoudingen doen het niet zo besl. En de parlementaire zaken spelen zich dikwijls op een voor vele mensen te hoog niveau af. Dat is het risico als er zoveel specialisten in de Tweetje Ka mer zitten. Het blijkt voor sommige Kamerleden uitermate moeilijk zich heel bevattelijk en beknopt uit te drukken. En soms zorgt de politieke handigheid ervoor dat meningen wor den verpakt in vaagheden en priet praat. Want wie zich duidelijk uit drukt, legt zijn standpunt vast. En daar zou men later wel eens aan herinnerd kunnen worden. Het „onbekend maakt onbemind" to natuurlijk wel begrijpelijk. En toch gaat het in het parlement om zaken van het allergrootste gewicht die alle Nederlandse burgers raken. De hoogte van de AOW, maatregelen tegen de werkloosheid, de bouw van huizen, de bestrijding van de luchtvervuiling, al lemaal zaken waarover de grote be slissingen in het parlement genomen worden. Wie kan nu zeggen dat zaken als lonen en prijzen, de kwaliteit van de woningen of de zuiverheid van de lucht zijn belangstelling niet heb ben? Gewone mensen Diverse partijen doen moeite de volksvertegenwoordigers dichter bij het vollk te brengen. Sommige Kamer leden houden in hun gewest spreek uur, zijn op discussie-avonden te vin den enz. Te weinig worden Kamerle den en ook ministers gezien als gewone mensen, als vertegenwoordi gers van het volk. Soms weten men sen niet hoe duur en moeilijk ze moeten schrijven, als ze zich tot een Kamerlid wenden. Toch kan het allemaal heel simpel. Wie contact met een Kamerlid wil hebben hoeft geen halsbrekende toe ren uit te halen. Hij schrijft de man of vrouw of hangt aan de bel. Wie een keuze wil doen uit de Kamerle den, kan bij de Tweede Kamer in Den Haag een lijst met namen, adressen en telefoonnummers krijgen. Men. krijgt ze alle 150 thuis in de bus. Is er een brandend probleem dan willen ze best luisteren. Want volksvertegen woordigers hebben een heel warm hart voor het volk. En niet alleen, zoals sommige pessimisten zeggen, wanneer het tegen de verkiezingen loopt. De agenda's van de volksvertegen woordigers spreiken namelijk boekdelen, A. HOOGKAMU

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13