Steeds meer mensen lenen geld. PIETER GERAEDTS HEEFT PASSIE VOOR RELIGIEUZE KUNST Recht op „gemeente Direkteur van muziekschool benoemd De Spartaan kampioen van afdeling West Finata Bank, als er geld voor moet zijn. Echtpaar \an Schagen- Lovink 50 jaar getrouwd Eerste opleiding in Huize „De Weipoort" afgerond Ontwerper van carrosserieën, beeldhouwer en portretschilder P/amuurmes in plaats van penseel DONDERDAG 21 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ds. Ter Schegget in Leiden LEIDEN Ds. O. H. Ter Schegget, die een preekverbod heeft van de Nederlands Hervormde Kerk, sprak gisteravond op Augustinus voor een groep NCSV-studenten over enkele vragen, die zfj hem hadden voorgelegd. HU sprak vanuit het probleem van de hedendaagse geëngageerde mens. die tegelUkertyd gelukkig wil zijn. De mens die aan het tyden van de wereld ten onder gaat, tenvUl hij ziet dat zyn hurgeiyke nlet-geëngageerde buurman schynbaar gelukkiger is. Dit is een pro bleem, aldus ds. Ter Schegget, waar nogal wat activistische studenten mee zitten. Volgens de opvatting van alledag moet men zich tenslotte altijd „happy" voelen, wat er ook waar ook gebeurt. Ds. Ter Schegget stelde hier tegenover dat het niet normaal zou zyn. als we in deze tijd niet neurotisch, niet ner- veus en niet gefrusteerd zouden zijn. j „Hy die weigert te lijden is in deze tijd een domme ongelukkige. Iemand met een „messiaanse inborst" stelt zich bloot j aan voortdurende frustraties van hoop I en verwachting. Men moet dan niet vluchten in individualistisch of massaal activisme alleen, maar men moet van uit een groep het protest tegen valse grondstructuren dynamisch maken." Zo I werken aan het ..Koninkrijk1 Gods" is, volgens ds. Ter Schegget, een christe lijke opdracht. Tegen deze achtergrond pleitte de spre- I ker voor „kritische gemeentes" ofwel voor (christelijke) communes. Hij zag zo'n commune als een plaats om nieu we ideeën op te doen. een uitvalspoort, een gemeenschap, een plekje om uit te huilen en van waaruit je opnieuw kunt j beginnen. Daar kan bemoedigd worden IBB-Koudor groep geeft 18 pet. dividend LEIDEN/AMSTERDAM De gisteren In het kantoorgebouw van de Algemene Rank Nederland te Amsterdam gehou den jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van bet Ingenieurs Bu reau voor Bouwnijverheid - Ivondor Groep N.V. werd slechts door een klein aantal aandeelhouders bezocht. De ver gadering had mede daardoor een zeer vlot verloop. De jaarstukken werden zonder veel besprekingen goedgekeurd en het dividend volgens voorstel van commissarissen bepaald op 18 pet. Inlichtingen werden vanuit de vergade ring gfevraagd over de aangegane sa menwerking met de N.V. Aannemings bedrijf v/h fa. T. den Breejen v.d. Bout. Aan de hand van hetgeen hierover in het jaarverslag en desbetreffende persbe richt is medegedeeld, zei de president commissaris. dat de toekomstige ont wikkeling van deze samenwerking nog dient te worden afgewacht, maar zoals de omstandigheden zich tot heden laten aanzien, hopen commissarissen er het ALPHEN A. I). BIJN De heer L. J. Pey* (37), gehuwd, wonende te Tilburg, Is m.l.v. 1 aug. a.s. benoemd tot direc teur van de streekmuziekschool te Al phen aan den Ryn. missie Bevordering Opuleiding en On ziek en onderwijsakte viool. Als admini strateur van de streckmuziekschool is dhr. Th. Tuijtel te Woerden benoemd. Engelse scholieren bij Katwijkse mavo en sporthal KATWIJK De Engelse gasten uit. Lowestoft, die in Katwijk verblijven in het kader van de school-uitwïsseling. bezochten gisteren de chr. mavoschool san de Kon. Julianalaan, waar zij wer den ontvangen door de heer J. Klugkist en de leraren Engels van deze school. Ook waren aanwezig leerlingen van de 4e klas die met de Engelse leerlingen discussieerden over muziek en onder wijs. Later werd de sporthal bezocht en het zwembad, waarin velen een ver frissende duik namen, 's Avonds be zochten de bezoekers de kantine van de opbare nutsbedrijven voor een filmvoor stelling. in de strijd, men kan er het gewenste „tegen-mlljeu" vinden, er is plaats voor diskussie met velen en mogelijkheid voor studie, waardoor „aktie" meer gerijpt naar buiten kan treden. Ds. Ter Schegget wilde niet raken aan het gezinsleven, doch eenvoudig een al ternatief stellen. Wel ging hjj In de aan val tegen de bestaande christelijke ge meentes, die hjj apathische groepjes ge lijkgezinden noemde, die niet goed weten wat ze cigeniyk willen. Op kritische wa gen uit het publiek, zei ds. Ter Scheg get, het te betreuren dat commune-Ini tiatieven tot nu toe vaak mislukken door een te zwakke ideële basis. Positief bleef hi| echter waarderen, dat deze mensen consequent gebruik maken van hun Zweed Varnauskas gaat prof. Snellen in AZL opvolgen LEIDEN Naar verwachting zal per september worden benoemd tot lector- In de Cardiologie aan de Leidse Univer siteit, dr. Edvardas te Ootenbory, Zwe den. Hij zal volgend jaar de hoogleraar in de cardiologie prof. dr. H. A. Snel len opvolgen. Prof. Snellen gaat dan met pensioen. Dr. Varnauskas is in 1923 geboren. Hij studeerde te Uppsala en Stockholm van 1945 tot 1951. na zijn studie in 1941 te hebben aangevangen in Kaunas. In 1954 kreeg hij de Regnell-prijs voor on derzoek. Een jaar later behaalde hij de doctorsgraad op een. proefschrift „Stu dies in hypertensive- cardiovascular di sease with special reference to cardiac function". Van 1955 tot 1957 was hij voor onder zoek in Baltimore (VS) verbonden aan het John Hopkins Hospital. In 1958 werd hij benoemd tot associate professor en hoofd van de cardiologische afdeling van het Sahlgrenska Hospital te Goten borg, Zweden. In 1967 won hij de San- doz-prijs voor wetenschappelijk onder zoek. Dr. Varnauskas is verschillende keren opgetreden als adviseur van de Wernink ontwikkelt kunstgrasmat LEIDEN Wernink te Leiden, de Ver- eenigde Touwfabrieken te Roterdam en de Gronlmy N.V. te De Bilt hebben een kunstgrasmat ontwikkelt, die „onder alle weersomstandigheden prettig be speelbaar is" zo schrijven de maatschap pijen in een persbericht. LEIDEN De LKV „De Spartaan" heeft voor de tweede maal het kampioen schap in de afdeling West veroverd. De gewichtheffers van De Spartaan, die niet het Haagse Slmson op de gedeelde eerste plaats stonden, hebben van het I bondsbestuur de mededeling gekregen dat Simson de'beslissingswedstrijd tegen De Spartaan gewonnen heelt gegeven. Door het niet doorgaan van deze wed strijd komt De Spartaan wederom in de I finale uit tegen Helios uit Simpelveld. I Op de foto het kampioensteam: zittend v.l.n.r. A. Swagers, A. de Bruin en Th. I Sanders; staand: N. Faas, S. v. Kam- I penhout, W. Turenhout, A. v. 't Riet en Th. Brandt. In Maastricht worden a.s. zondag de 1 kampioenschappen van Nederland ge- houden eerste klas. De Spartaan heeft i voor deze wedstryd vier deelnemers in geschreven: de kampioenen van 1969: Theo Sanders en Dick v. 't Riet en Nico Faas en Siem Stokkel. De verzorging is in handen van trainer/coach Th. Brandt. Bij Finata Bank gaat lenen plezierig en snel. Tot nu toe hebben daar al zo'n 150.000 mensen gebruik van gemaakt. Ook u kunt dus gerust bij Finata Bank binnenlopen. Aan welk bedrag denkt u? Duizend? Vierduizend? Elk bedrag is mogelijk bij Finata Bank. Zonder informatiekosten en voor alle privé-doeleinden. Voorbeeld: u leent f 2.200,- en lost af in 24 maanden a f 109,20 per maand. Dat is in totaal f 2.620,80. Dus f 420,80 aan financieringskosten, incl. rente, administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is maandelijks slechts f 17,53. Geld lenen is niets bijzonders bij Finata Bank. 't Is dan ook de grootste en modernste maatschappij voor privé-leningen in Nederland. LeidstbendamSe jongen (7 jaar) verdwaalde na schoolreisje ZOETERWOUDE zag i Gisteravond mevrouw die het Watertje woont een jon getje lopen, met een schooltasje, die het hullen naby stond. Desge vraagd zei hij met een schoolreisje te zyn mee geweest en zyn huis niet meer te kunnen vinden. By Inspectie van het tasje bleek het de 7-jarige Ronnie de Beer te zijn Leidschendam. Een telefoontje naai de politie al daar bracht aan het licht dat daar reeds aangifte gedaan was van de vermissing van de jongen. Deze was na een schoolreisje naar ëchiphol enkele uren tevoren by terugkeer in zijn woonplaats op een verkeerde plaats uit de bus gestapt en daarna verdwaald ge raakt. Via Stompwijk moet de jon gen in Zoeterwoude terecht zijn gekomen; een fikse afstand. De Leidsèndamse politie heeft de jon gen opgehaald en naar de ouder lijke woning teruggebracht. Laatste jeugddienst Meerburg-jongeren ZOETERWOUDE Zaferdag a.s. om 19 uur houdt de Jongerengroep „Meer burg" voor de laatste keer In dit sei zoen een eucharistieviering. Het thema van de viering luidt „En wat morgen? Kunnen wy Christen zijn en blijven in deze wereld?" Tydens de preek zullen hedendaagse en toekom stige problemen worden geconcretiseerd. De viering wordt omlijst door de band en het koor van de Jongerengroep. VOORSCHOTEN Op woensdag 27 mei is de opening van de Onderwijsten toonstelling uitgaande van de Stich ting Nederlands Fabrikaat in het ge bouw voor Christeiyke Belangen aan de VViingaardenlaan. De opening zal ver richt worden door wethouder W. J. Ies- tra om 16.30 uur. Gestoken vrouw verkeert niet in levensgevaar LEIDEN Mevrouw P die gister middag om kwart voor één door haar man in de Waardstraat met een scheer mes was bewerkt, verkeert niet in le vensgevaar. De 61-Jarlge vrouw, die al vele jaren in onmin leefde met haar man, liep vele sneden op ln het gezicht. Zij rende op eigen gelegenheid naar een taxi, die haar naar het Academisch Ziekenhuis overbracht. De 67-jarige man is opgenomen in een psychiatrische in richting. „De Zangerhoudt propaganda-avond LEIDEN Teneinde ook ln Leiden een grotere bekendheid te geven aan het hou den en fokken van diverse soorten zang en siervogets, belegt de Leidse vereni ging „l)e Zanger" vrydag tl mei a.s. in het Logegebnuw, Steenscliuur 6 een propagandaovond, die gratis toeganke- I Hik zal zyn. De bekende Haagse vogelkener. de heer J. Dommerholt, zal de bijeenkomst op- luisteien met een lezing, die het houden en fokken van zangvogels tot onderwerp zal hebben. Het gesproken woord zal met een groot aantal kleurendia's nader wor den toegelicht. Aanvang 8.30 uur. „De Gazet"gaf eerste informatie over Zoeterwoude ZOETERWOl'DE Dezer dagen is het eerste nummer verschenen van „De Ga zet" het contactorgaan van het onlang* opgerichte Centrum. Het blad zal een keer per veertien dagen worden aange boden. De redaktie. die wordt gevormd door Marian v. d. Salm en Arie de Jong, zegt dal De Gazet zal moeten voorzien in de behoefte naar Informatie en com municatie. Zy rekent daarbij op kopy van de leden. De voorlopige leiding van het Centrum berust by een coördinatiecommissie Hierin hebben zitting; de werkgroep re daktie (Marian v. d. Salm en Arie de Jong) Jacques Schuur, sectaris, Jan v. d. Hoeven, penningmeester en verder Frits de Zwaan. Koos Janson, Joke v. d. Wiel, Mieke v. d Salm en Hans v. d. Hoeven. Aangekondigd wordt een hearing in het Don Bo6cohuis op 29 mei a.s. om 20.00 uur in het Don Boscohuis waarbij alle politieke partijen van Zoeterwoude met hun lijsttrekker vertegenwoordigd zullen zijn. LEIDEN,ZOETERWOUDE Voor de eerste maal zijn in Huize „De Weipoort", instituut voor verpleging en verzorging van geestelijk gehandicapte kinderen en volwassenen, eindexamens afgenomen in het kader van de opleiding AZ, uitgaan de van de Stichting opleidingen voor verzorgende en opvoedende beroepen ln aanvullende voorzieningen voor zwak- Deze 2-jarige opleiding wordt gegeven aan leerling-verpleegsters, werkzaam ln de zwakzinnigenzorg. Meisjes en jon gens. zowel werkzaam ln inrichtingen als in dagverblijven en gezinsvervangen de tehuizen, kunnen aan de opleiding deelnemen. Er wordt les gegeven in ver pleging. ziekteleer, psychologie, psycho pathologie. pedagogiek. EHBO. sociale pedagogiek en handenarbeid. Aan de opleiding, gegeven in De Weipoort, heb ben cursisten deelgenomen van Huize Buitenzorg. Hoge Ryndyk 316 te Leiden. Huize De IJssel, Oosteinde 21 te Moor drecht en Huize De Weipoort, Vrouwen- weg 1 te Leiden. Beide laatste tehuizen gaan uit van de Stichting Gemiva, die ook deze oplei ding georganiseerd heeft. Van de 28 kandidaten slaagden er 26. van wie 9 met lof. De volgende personen slaagden: Huize Buitenzorg: zr. Bronwasser, zr. De Koning, zr. De Mopy, zr. Mulder, zr. Spierenburg, zr. Vink c.l., en zr. Za delhof. Huize De IJssel: mevr. Bakker c.l zr. Blonk, zr. Broekmeulen cJ„ zr. Fleur- kens, zr. v. d. Heyden. zr. Mooren cJ., zr. Roskam, zr. Strijdhorst en zr. v.d. Linden. Huize De Weipoort: zr. Blom, zr. v.d. Bosch, br. Kooyman cl., br. v. Mulu- kom, zr. Du Prie, br. Ryns c.l., zr. v. d. Salm, zr. Verwey c.l.. zr. M. Vreeburg c.l. en zr. I. Vreeburg c.l. Chec] li es on t vreemd Politie houdt Leidenaar aan LEIDEN Gistermiddag is een 28- j&rige Leidenaar aangehouden, die post cheques ter waarde van 1500.- heeft ontvreemd. De man had in de loop der maanden voor dit bedrag al verscheidene artikelen gekocht. LEIDEN Grote' slingers en een schat aan bloemen en bloemstukken fleuren deze weken de woning van de familie Van Schagen aan de Waldeck I'yruiont- straat zo mogeiyk nog meer up. Het echtpaar L. A. van Schagen-Lovink Is een halve eeuw getrouwd en aan dit gouden feest kun je niet zomaar voorbij gaan. Op 27 mei is het zover. Vrijwel ieder plekje in de sfeervolle huiskamer getuigt er al van. Terwijl mevrouw M. v. Schagen-Lovink (73 jaar) met een gezonde blos in het gezicht uitrust van een wandeling naar Zuid-West („Mijn dochter woont In Zuid- West. Ik wandel nog graag. Het is dan echt niet zo dat ik dan blij ben weer thuis te zyn") praat haar vijf jaar oudere (Van u slaggevers) WARMOND Wie ooit bewonderend Is blyven stilstaan voor een kruisweg statie, een gebrandschilderd raam, opa lines of muurschilderingen, heeft grote kans oog in oog te staan niet een kunstwerk van Pieter Gereadts uit Warmond. In de 35 jaar dat liy zich aan de religieuze kunst wydde, heeft hy een reputatie weten op te bouwen dte tot ver in het buitenland bekend heid geniet. Hy woont in Warmond, een beetje afgelegen tussen huizenhoge bomen waarvan de kleur vaak terug te vinden is ln zyn werkstukken. Byna al zyn werken worden gekenmerkt door zachte kleuren die zyn beschei denheid benadrukken en misschien wel voortgesproten zijn uit zijn belang stelling voor de religieuze kunst. Hij zelf zegt over zyn carrière: „Van kinds af aan heeft het er éigen- lijk al ingezeten. Hier byvoorbeeld een schilderijtje dat altijd door mijn moeder is bewaard. Ik was toen tien jaar. De HBS heb ik gedeeltelijk doorlopen, maar een ..her'" voor wiskunde heeft mij de das omgedaan. Ik kreeg bijles van de directeur, maar het lot wilde dat ik verliefd werd op zyn dochter. Zodat van studeren weinig meer >s gekomen. Na de HBS ben ik in 1928 autocarrosserieën gaan ontwerpen. Ik had altijd al een passie voor auto's. Mijn vader heeft destijds een stroom lijn ontworpen die nu heel normaal is. Hij kocht een chassis en liet daar een houten frame opbouwen dat hij met leer bekleedde. Ik kan me nog wel herinneren dat er soms een hele volks oploop was, als dat ding ergens stil de Christua Koningkerk in Nijmegen, dat wel tot een van zyn grootste pro jecten behoorde. Het glas-in-lood-raam, voorstellende het Laatste Oordeel, was maar liefst vijftien meter hoog en tien meter breed, Tussen de stapels fotols van nog andere kerken ligt ook een ansichtkaar uit Zwitserland, een stil compliment voor zyn kunstwerken. Aan de voorkant een afbeelding van St.-Franciscus. een detail uit een van zyn wandschilderingen, op de achter kant de vermelding „Meister LTnbe- Ongelukje Liefde geboren komen te voorschyn, de autofabrieken van les en \oor particulie ren. In het officiële orgaan van de Pionier Automobielen Club prykt zyn ontwerp, een vierpersoons Bugatti sportwagen. Dat hij tenslotte toch de religieuze kunst is ingegaan heeft hij te danken aan zyn vader Wijnand Gereadts, die zich door studies in München, Venetië en Antwerpen had gespecialiseerd in deze kunst. Toen zijn vader hem in schakelde om aan enkele grote op drachten mee te werken, was zijn grote liefde geboren. Zijn eerste op dracht, veertig portretten van heiligen, brachten hem per portret 15 gulden op. Hoewel hij een week over een schildery deed, betekende het in die tijd toch een aardige verdienste. Helaas is in de oorlog de gehele collectie vernietigd tydens 'n bombardement. Zijn tweede grote opdracht werd de kruisweg in Tegelen. Daarna kreeg hij handen vol werk; de grote kerk in Apeldoorn (kruiswegen en wandschilderingen), Pancratiuskerk Sassenheim, katholieke kerk Warmond, Petruskerk Leiden en Dat het werken in een ruimte vol de votie niet altijd vlekkeloos verloopt, heeft hy aan den Iyve ondervonden. „Ik wa6 nog eens aan het schilderen op een hoge steiger in een nonnen klooster, toen plotseling enkele plan ken loslieten. Bussen verf en planken stortten in de kapel waar juist enkele zusters in gebed verzonken waren. De zusters kwamen er af met modern ge tinte kleden, terwyl ikzelf zonder enig letsel op te lopen, nog juist een plank kon vastgrijpen." Het werken ln kerken Is echter niet zyn enige passie gebleven. Ongeveer vijf jaar geleden Is er „de klad in de religieuze kunst gekomen", zoals hij zelf zegt. Niet alleen werd dit ver oorzaakt door de vaste kostenbijdrage van elke kerk voor de bouw van nieu we kerken, maar tevens worden de muurschilderingen als afleiding gezien tijdens het kerkbezoek. Een ander be- l angryk punt zyn de nieuwe kerken die over het algemeen te sober van opzet zijn en van de beschikbare gel den geen cent kunnen missen. Voor Pieter Geraedts is deze gang van za ken een onverkwikkelijke zaak. „Cul tuur Is ontstaan uit, en sterk be- echtgenoot honderduit over zyn car rière bij de N.S. Veertig jaar heeft hl) bij de spoorwegen doorgebracht. Als seinwachter. „Als ik opnieuw zou moeten kiezen zou ik weer dezelfde baan ne men, maar dan wel in de oude situatie. Vroeger was er tenminste nog iets te beleven by de spoorwegen. Je moest doorgeven aan het volgende station dat de trein er aan kwam. wisselen, noem maar op. Tegenwoordig wordt dat alle maal door één man in het hoofdstation geregeld." De romantiek is voor hem verdwenen. Toch is hij nog regelmatig te vinden in de treinen. Dank zij zyn vrijkaarten, die hem by al zyn 12 kinderen en 33 kleinkinderen kunnen brengen. Het liefst zit hy echter thuis. Vervelen doet hy zich beslist niet. Voordat hy sollici teerde bij de N.S. („in onze familie z(ln velen bij de spoorwegen; vroeger woonde ik aan de Hoge Morsweg waar mijn moeder wachteres was bij de spoorweg overgang") werkte hy een jaar by een molen. Arbeid, die zes dagen per week de aandacht vroeg „vyf uur 's mor gens beginnen en acht uur 's avonds stoppen" en niet meer opleverde dan vier harde guldens per week. Terwijl mevrouw zwijgzaam toekijkt loodst mijnheer Van Schagen ons mee naar de achterkamer waar zyn pronk stuk, een zelfgemaakte houtzaagmolen, tugsen familierelikwieën opryst. Invloed door de religie, of dat nu Boedhisme, Islam, de Joodse dan wel de Christelyke godsdienst is. Ik be grijp daarom werkelijk niet dat er in de kerk van vandaag "zo weinig aan dacht geschonken wordt aan de cul- Hij is echter niet stil blyven zitten. Had hy zich in de slappe tijd toch al toegelegd op het maken van afbeel dingen op bidprentjes en affiches, de laatste jaren heeft hy zich reeds doen gelden als portretschilder en beeld- Aparte techniek Misschien wel door zyn aparte schil dertechniek slaan zijn werken zo aan by het publiek. In plaats va* een penseel gebruikt hy het plamuurmes en brengt pas na het opbrengen van de kleurvlakken lijn in zyn ontwerp. Dit in tegenstelling tot de normale methode, waarby over de ruwe schets wordt geschilderd. De familie Geraedts heeft éénmaal voor opsehudding gezorgd in de ge meente Warmond. In de etalage van hun destijds geopende winkelruimte werd een sehilderlj aangeboden voor 102.000 gulden. Met de neus op de ruit hebben duizenden zich staan vergapen. Er woont een kunstschilder in Warmond.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5