CcidócSomcmt I Recordbezoek van buitenlanders kwam als grote verrassing PINKSTERVERKEER EIST ZEKER TWINTIG DODEN Britten naar de 18 juni stembus VAKANTIE OP VOORSCHOT Verolme-werf in Zuid-Afrika Wilson rekent op zege D0.C0.S derdeklas Reuter: drie uur geen nieuws door brand... Zwitserse diplomaat ontzet SNELWEGEN URENLANG OVERVOL Liever schreeuwers dan f luisteraars Loonoverleg moet weer beginnen Armstrong in directie van NASA DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DINSDAG 19 MEI 1970 SELECTIE UIT TV-PROGRAM VAN HEDENAVOND N'ed. I: 19.04 uur Karate; 20.20 uur Strijd om China; 21.35 uur Andy 1 Williams; 22.25 uur Wij, heren van I Zichem. 1 Ned. II: 19.30 uur The Shepherds: 20.20 uur Peyton Place; 21.10 uur Sportpanorama. 61e jaargang, no. 18.053 ZONNIGE PERIODEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht veel bewol king met plaatselijk enige regen. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, aan de kust later mogelijk tot kradhtig toenemende wind tussen west en zuidwest Ongeveer dezelfde middagtempera turen als vandaag. DEN HAAG (ANP) Het Pinkster- weekeinde heeft een hoge tol geëist. Tenminste vierentwintig personen kwa men om in het verkeer, op perrons of bü wemmen. In de Randstad, waar het door het prachtige strandweer zeer druk i, vielen geen doden. Bü de ongevallen zijn zeventien gewonden, van wie enkele ernstig of levensgevaariyk. Zaterdag viel in Utrecht een bejaarde dame op het station onder een trein. Zij erleed ter plaatse. In Nunspeet reed zondagmorgen een pers.auto door onbe kende oorzaak tegen 'n boom. Twee meis- jes overleden- twee anderen werden ge- Zondagmiddag kwamen bij Marum twee personenauto's met elkaar in botsing. Eén der bestuurders overleed ter plaatse, één inzittende uit de andere auto overleed later in een ziekenhuis. Vier personen wei-den gewond. In Bellingwolde vonden zondag twee ongevallen met dodelijke afloop plaats. Zondagmiddag viel één dode, zondagavond waren het er twee. Vier gewonden kwamen in een zieken huis terecht. Zondag kwam op het baanvak Enschede-Hengelo een 3-jarig kind onder een trein. Doordat hij tegen een stil staande auto opbotste overleed een bromfietser in Oosterbroek. In Zeeuws- Vlaanderen overleed zondagavond de echtgenote van een Belgische chauffeur toen hun auto tegen een boom botste. Een passerende auto schepte in Gaaster- land zondagavond een 8-jarige jongen, die ter plaatse overleed. Zondagavond omstreeks middernacht vonden op verschillende plaatsen in Nederland vier dodelijke ongelukken plaats. In Lichtenvoorde kwamen twee mannen om het leven, In de gemeente Lith overleed een man die plotseling met zijn auto linksaf sloeg en daarbij tegen een tegenligger botste. In Heerhugowaard wérden twee meisjes, die langs de weg stonden de praten door een achterop komende auto geschept. De automobilist reed mt een snelheid van 100 km, ver moedelijk onder invloed. In Heeswijk- Dinther werd een automobilist verblind door een bromfietser waardoor hij deze aanreed. De bromfietser overleed. Maandagmorgen reed een motorrijder zich met hoge snelheid in een bocht dood. Hij verloor de macht over het stuur. Door verdrinking kwamen maandag twee personen om het leven. Een 4-jarig jongetje verdronk spelenderwijs in Utrecht. Een 21-jarig meisje verdronk in een zwembad in Nunspeet. In Winterswijk overleed maandag een man, die met zijn bromfiets werd aan gereden door een motorrijder. Bij Wil lemstad (N.-B.) werd het lijk van een nog onbekende man opgedregd. Nederlandse krachten voor bouw ingezet? JOHANNESBURG (AP) Cornells Verolme heeft aan de Sladanha Baai, ongeveer 110 km ten noorden van Kaapstad (Zuid-Afrika) een terrein ge kocht, waar een scheepswerf gebouwd zal worden, aldus heeft de Johannesburg- se Sunday Express vandaag bericht, 't Terrein zou 142.800 dollar kosten. Verolme zou van plan zijn om ten minste 2000 Nederlandse en andere ar beiders naar Zuid-Afrika te brengen voor de bouw van de scheepswerf, aldus de Sunday Express. Hij onderhandelt waarschijnlijk met andere scheepsbou wers over de oprichting van een con sortium voor de scheepsbouw. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Wilson heeft besloten op 18 juni algemene verkiezin gen uit te schrijven. Het zal dan deze eeuw de eerste keer zijn, dat de Britten in de zomermaand een nieuw parle ment kiezen. Voor 18 juni zijn trou wens nog enkele andere primeurs weg gelegd. Voor de eerste maal in de ge schiedenis zullen aan de verkiezingen 18-jarigen deelnemen. Op de stembrief jes zullen voor de eerste keer ook de partijen vermeld worden met de namen Af 2500 toeschouwers hebben gister middag op het sportcomplex „De Vliet" DOCOS voor het eerst in zijn bestaan de derde klasse zien bereiken dankzij een 11 gelijk spel tegen VTL. Vijfenzeventig minuten zag het er naar uit dat door 'n doelpunt van VTL'er Koos van Es in de 20ste minuut een beslissingswedstrijd zou moeten worden gespeeld. DOCOS, dat in centrum-verdediger Hans v. Zijp en aanvoefder/middenveldspeler Koos Hoogenboom zijn grootste krachten had, kon toch nog de kampioensvlag in top hijsen. Een kwartier voor tijd zette Peter Dubbeldeman zijn ploeg alsnog naast DOCOS. Alle reden voor de uitgebreide DOCOS-schare om haar favorieten op de schouders te nemen. Op de voorgrond be leeft Koos Hoogenboom in hoger sferen boven een deinende massa de feestvreugde. Dansen blij en vrij^ Leiden Leiden zaterdag 8 i zaterdag 8 i zondag 8 i Bij Evert Castelein LONDEN (Rtr) Op de bovenste twee verdiepingen van het hoofdkan toor van het Britse persbureau Reuter heeft gisteravond brand gewoed, waar door het ongeveer 400 leden tellende personeel gedwongen was het gebouw te verlaten. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De nieuws voorziening was bijna drie uur ge stremd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Op de zevende etage waar de admi nistratieve ruimten zijn, werd zware sohade aangericht. Op de direct daarbo ven gelegen hoogste verdieping, waar ook de kantine is gevestigd, is de scha de betrekkelijk gering. De brand ging gepaard met een sterke rookontwikke ling. De redactieafdeling van Reuter op de vierde verdieping had veel te lijden van het bluswater. Aan het blussings- werk namen circa honderd brandweer- Heden met 30 brandweerauto's deel. Het was de eerste maal dat het gebouw moest worden ontruimd sinds de tweede wereldoorlog, toen een Duitse landmijn in de omgeving terechtkwam zonder te ontploffen. van de kandidaten. Bovendien zullen de stemlokalen tot 22.00 uur in plaats van tot 21.00 uur geopend blijven. De kans is groot, dat Labour het meeste voordeel haalt uit deze nieuwig heden, want een groot deel van de minderjarige kiezers is links georiën teerd en in het verleden slaagden vele socialistische kiezers er nooit in de stemlokalen tijdig te bereiken, omdat ze te lang bleven plakken in ..pubs". Pre mier Wilson rekent op een nieuwe La- bouroverwinning met een meerderheid van tenminste twintig zetels. In dat geval zou zijn partij weer vijf jaar ongestoord aan het bewind kunnen blij ven. Goede voortekens voor Labour wa ren dé uitslagen van recente gemeente verkiezingen en van opiniepeilingen, waarin de socialistische partij voor het eerst sinds drie jaar voorsprong kreeg op de conservatieven. De conservatieven menen, dat deze opinie-peilingen een vals beeld gegeven hebben van de situ atie. Hun leider, Edward Heath, zei „Wij zijn beter georganiseerd dan La bour en ons politiek programma is ook stukken beter. Wij zullen overwinnen". De liberale partij is er net op tijd in geslaagd al haar financiële schulden uit de wereld te helpen. Zij zal zich in spanden om meer zetels te veroveren, dan de dertien die ze op het ogenblik bezet houdt. Het huidige parlement wordt op 29 mei ontbonden. Op 29 juli zal het nieu we parlement voor de eerste maal bij eenkomen. CUBA HAVANA (Rtr) Een Zwitsers di plomaat, die drie dagen lang in de voormalige Amerikaanse ambassade in Havanna door duizenden Cubanen is belegerd, is gisteren door de Cubaanse autoriteiten „ontzet". De diplomaat, Karl Hunziker en een Cubaanse nachtwaker werden het ge bouw uitgeleid door een ambtenaar van het Cubaanse ministerie van Buiten landse Zaken, politiemannen en twee artsen na langdurige onderhandelingen met ambassadeur Fischli en nadat een Zwitserse regeringsnota was gepubli ceerd. Hunziker had al die tijd geleefd op noten, gedroogde pruimen en water, 't Ambassadegebouw was vrijdag om singeld door 'n menigte, die de vrijlating eiste van 11 Cubaanse vissers die door le den van 'n ballingenorganisatie uit Mia mi gevangen waren genomen. De vissers zijn naar verluidt inmiddels vrijgelaten. Zwitserland behartigt in Havana de Amerikaanse belangen. Duizenden Cu banen zetten ook na het vertrek van de Zwitser het beleg vast. (Van onzer verslaggevers) Minister-president De Jong: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De vooral jonge huizenkrakers in Nederland hebben onverwacht steun gekregen van niet minder dan minister-president De Jong. Deze zei op eerste pinksterdag in het t.v.-programma „Persoonlijk" begrip te hebben voor de huizen- krakers. Prompt daarop kreeg h\j een telegram van de krakende jeugd uit Amsterdam, verenigd in de actiegroep „Vrij". De jongeren waren, aldus dit telegram, blij met „de positieve uit latingen over het nut van de directe democratie en het nut van de kraak- acties". In het telegram werd tegelijk „beleefd en met klem" gevraagd, wat de premier dan wel denkt van „de stokslagen op de hoofden van weer loze jonge mensen, die daartoe door de politie in een hoek worden ge dreven, van de arrestatie, de opsluiting en de strafrechtelijke vervolging". Minister-president P. J. S. de Jong na het zachtaardig t.v.-lntervlew direct al genoemd de „aardigste ka bouter van Nederland" wat Roel van Duyn wel niet zo plezierig zal vinden), zei in het gesprek onder leiding van de heer Brugsma, dat hij begrip kan opbrengen voor deze en andere buiten parlementaire acties, omdat ondanks alles wat de overheid onderneemt, er altijd groepen zullen achterblijven. „Ik heb liever dat zij schreeuwen, dan dat zij het zachtjes voor zich uit zeggen", aldus de minister-president, die overigens zei, zelf niet zo gauw met het schuim op de lippen rond te lopen, wanneer hem iets ergert of dwars zit. Verkeersopstoppingen op verschillende snelwegen waren gisteren soms oorzaak van kilometers lange rijen wachtende automobilisten. (Van en onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank moet het Centraal Loonoverleg hervat worden. Hij vindt dit noodzakelijk om de inflatie te kunnen bestrijden. Artikel 8 van de Loonwet, waarmee de rege ring de mogelijkheid geboden wordt in te grijpen moet dan maar in de onder- handelingsperiode bevroren worden, meent dr. J. Zijlstra. In het interview met Ruim Zicht van het NKV wenste dr. Zijlstra geen me ning uit te spreken over de Loonwet zelf. „Die is nu eenmaal een bestaand feit". Wel acht hij het herstel van het Centraal Loonoverleg van het grootste belang voor de bestrijding van de infla tie. Hij wil ook niet oordelen over de standpunten van het NKV en NVV in deze zaak-, maar had wel graag gezien, dat men het standpunt van het CNV had kunnen delen. Het CNV wil, on danks zijn bezwaren tegen de Loonwet, wel aan het Centraal Overleg deelne- DEN HAAG. Duizenden Nederlanders zijn gisteravond en vannacht met zeer grote ver traging thuisgekomen van hun pinksterweekend. Dacht de rijks politie aanvankelijk dat de gister middag om half vijf aangevangen drukte op de Nederlandse wegen tegen de avond weer aan het afnemen was, om half acht merkte zij dat het verkeer eigenlijk pas goed kwam opzetten. In de loop van de avond ontstonden hier en daar enorme files en met name voor de grote steden Amsterdam en Rotterdam bevonden zich dikke proppen verkeer. Om ongeveer één uur 's nachts was de toestand pas weer normaal. Volgens de ver- keerscentnale van de rijkspolitie is het nog nooit zo druk geweest. De intensieve drukte is oorzaak geworden van vele dodelijke onge vallen. De grootste file ontstond tussen Maarsbergen en Woerden in de route Arnhem-Den Haag en was veertig ki lometer lang. Ook tussen Breda en Dor drecht reed een file van 25 kilometer, terwijl op de afsluitdijk in de richting van Friesland een stroom auto's van vijftien kilometer voortkroop. Verder fi les van vijf kilometer voor Hoevelaken, zestien voor Amsterdam (uit de richting Zwolle), vijf' tussen Goes en Rotterdam over de dammen en elf tussen Middel burg en Goes. Het is het drukste pink- sterweekeinde sinds jaren geworden. (Zie verder pagina 5, derde kolom) HOUSTON (AFP) De astronaut Neil Armstrong, die als eerste mens voet zette op de maan, is benoemd tot plaatsver vangend onder-directeur van het Ameri kaanse lucht- en ruimtevaartbureau NASA. De benoeming gaat 1 juli in. MAAK U NIET DIK U moet meer gaan trimmen. Dammen of zo. Want we eten te veel, we drinken te veel, we roken te veel en we lezen te veel. Dat laatste geldt niet voor u. Want uw lijfblad is gelukkig niet zo corpulent, dat het zwaarlijvigheid zou bevorderen. U kunt het tussen de vaat en de Fabeltjeskrant net uitkrijgen. Maak ook uw kennissen enthousiast voor zo'n ideaal vetvrij medium: win een nieuwe abonnee. Als dank mag u kiezen uit: Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakantle)dagen mee door te komen. Een grote vierkleurentckening (40 x 60 cm, zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlüke satirische (ekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U biyft lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan het protesteren is. (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid- se Courant, Antwoordnummer 349, Leiden. Als nieuwe abonnee voor de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd Naam Woonplaats Straatnaam ingaande M Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn Als geschenk wil ik thuisbezorgd krijgen de mammoet-legpuzzel/vierkleurentekening van Protesterend Nederland Doorhalen wat niet wordt verlangd. Handtekening

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1