58 ct Driedaags popfestival in het Kralingse Bos Publikaties over pil zorgen voor paniek VS-verliezen zijn sterk toegenomen EL FATAH BFIJFT DOORSCHIETEN Tweeëndertig popgroepen uit binnen- en buitenland se geslaagd? een nieuwe fiets... een prachtbeloning! Wfojang in-t-kuipje. PROF. HASPELS: CNV steunt herbenoeming De Pous (SER) Bisdom betreurt bekendmaking kandidaten Brandt heeft voorstellen voor Stoph Woordenstrijd in VN )ONDERDAG 14 MEI 1970 LEIDSE COURANT Honderdduizend bezoekers verwacht op 26,27 en 28 juni er ichikki izer verslaggevers) [ie<F>FLFT B woners van Rotterdam de omgeving van de Kralingse plas nnen het wekeinde van 26. 27 en !8 juni maar beter naar familie elders het land trekken. Want wat daar te «vachten staat, is niet mis. Op deze Irie dagen (en nachten) zal aan de dc plas hel Holland Pop festival '70 worden gehouden met een lonstopprogramma met maar liefst weeëndertig popgroepen van wereld- De organisatoren zijn Berry en Ed de Roo uit Delft en ■orges Knap en P. van Daal uit lotterdam. Zij verwachten minstens 10.000 toeschouwers, terwijl ze finan- •ieel gezien minstens 25.000 bezoekers loeten hebben om rond te komen. In iet Kralingse bos is overigens plaats zeker 200.000 mensen. De toe- prijs voor 3 dagen gaat 35 gulden Om het Holland Pop Festival '70. lekendheid in de wereld te geven, 'erd gisteravond een happening ge- de Delftse galerie Flap- irt. Allerlei mensen uit de pers- en mziekwereld waren present, zoals dag laden, radio, tv (Doebidoe), Muziek Ex- Polydor en ook de gemeente en lolitie (inspectuer Kosten en adjudant Jcheffers) van Rotterdam en uiteraard Ie organisatoren zelf. Tevens ver- cheen er ter gelegenheid van het stival een speciale grammofoonplaat n Moondog. „Het is krankzinnig, als je ziet wei- groepen er allemaal komen", zegt ïeorges Knap. Het idee om een pop- estival te organiseren, dateert uit de ijd dat de plannen voor C '70 in [otterdam bekend werden. Eerst wil- hij wat in zijn eigen wijk gaan ?n, maar ging al spoedig aan grote- dingen denken. Hij nam contact op iet vele Rotterdamse instanties om te nderzoeken of een festival zou slagen stad die de naam heeft onge- fllig te zijn. Toevallig kwam hij in vntact met Berry Visser uit Delft, die |1 langer plannen had voor zo'n ge- lurtenis. Georges is nu de man die 1 de zakelijke kant van het feest egeld. Berry is de artistieke man. Die ikelijke kant omvat 'n onvoorstelbare oop dingen. Alle details worden uit- ewerkt, om zo weinig mogelijk aan toeval over te laten. „Ik moet niet echter nog niet rond is. Zondag 28 juni zullen 's middags en 's avonds oopgroepen optreden, terwijl onder handelingen worden gevoerd met het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het Nederlands Danstheater. ondermeer de Byrds. Flock, Jefferson Airplane, Santana, Chicago Art Ensem ble en It's a beautiful Day. Pit Enge land komen groepen als Pink Floyd. Soft Machine, Tyrannosaurus Rex, East of Eden, Renaissance en Family en uit Nederland komen Bintangs, "Dream, Exeption, CCC Folk and Blues Inc.. Super Sister, Focus. De onder handelingen om alle tweeëndertig goepen hierheen te halen hebben een jaar geduurd. Het festivalterrein krijgt vier hoofd ingangen, elk onderverdeeld in twaalf entrees. Bij deze ingangen zullen gro te borden worden geplaatst met een plattegrond van het bos. Op twee po dia, 3 meter hoog, 20 meter breed en 15 meter breed, naast elkaar opge steld, zullen de groepen optreden. Op enige afstand van de podia wordt een hoge regie- en lichttoren gebouwd. Met de bouw zal twee weken voor de aanvang van het festival worden be gonnen. Op de kampeervelden komen ongeveer 50 waleraansluitmgen voor de 500 toiletten en wasgelegenheden die worden aangelegd. De bezoekers zullen moeten slapen in meegebrachte tenten, in hotels of in de open lucht. Behalve in het bos komen ook in de omgeving van het terrein parkeervel- den. De weg langs de Kralinge Plas, de Plaszoom, zal voor drie dagen wor den omgetoverd in een promenade, de Happy Avenue, met tientallen terras jes. De Rotterdamse politie onder lei ding van hoofdinspecteur Koster werkt mee aan dit project. Op het terrein zullen verschillende EHBO- posten worden ingericht. Tijdens het festival zullen ongeveer tweeduizend mensen worden ingezet om het geheel in goede banen te leiden. Daarbij is een ordedienst en een stewardsteam van 500 man die de bezoekers op alle manieren zullen helpen. Tegen zeer recelijke prijzen zullen de bezoekers standaard-voetselpakketten kunnen kopen. De financiële ruggesteun voor de organisatoren is Coca Cola, die als sponsor optreedt. Bovendien heeft de gemeente Rotterdam financiële steun toegezegd en het ministerie van CRM heeft een garantiesubsidie van 25.000 gulden beschikbaar gesteld. Wèl heeft de gemeente Rotterdam een bankga rantie van 10.000 gulden geëist voor eventuele schade aan het bos. Met het contracteren van alle groepen is een bedrag van zeker 250.000 gul den gemoeid. Alle contracten zijn rond. Georges Knap zegt: „Ze liggen alle maal bU mü thuis in een ordner, je mag komen kijken". De organisatoren werken met een begroting van in totaal 875.000 gulden, welk bedrag te rug komt als er 25.000 bezoekers De toegangskaarten zullen namelijk 35 gulden in voorverkoop en 40 gulden op het terrein kosten. Die 25.000 ko men er in ieder geval, zegt men. Met het geld dat overblijft hebben de or ganisatoren al weer verdere plannen, zoals andere concerten en een blad. In de organisatie is ook een „drugte am" opgenomen, bestaande uit psycho logen dei zich zullen ontfermen over die bezoekers die het gebruik van verdovende middelen teveel werd. Want dat er verdovende middelen ge bruikt zullen worden, staat als een paal boven water. Volgens de organi satoren is dat onvermijdelijk als ei zoveel jonge mensen bij elkaar zijn. Er zal hoogstens worden opgetreden tegen handelaars in „stuff". Op Holland Pop Festival wordt de jeugd uit heel de wereld verwacht. Er zal veel reclame gemaakt worden. Tot de 1500 genodigen behoort ook Paul Ms Cartney. Het festival is overigens geen onderdeel van de bevrijdingsma nifestatie C'70 die tot september Rotterdam draait. De kaartverkoop begint zaterdag 16 mei in de m platenzaken. Tevens kan men van een zitplaats op het Rotterdamse gras verzekeren door 35 gulden te maken op giro 1623966 ten i van MOJO-Delft „Wc beschouwen dit als een experi ment". zegt Georges Knap, „we zullen alles doen om dit hier, op het vaste land van Europa, voor elkaar te krij gen. Het is een soort eergevoel". dag tevo oedsel hoéven te bestellen". Berry James Visser, 24 jaar. is geen ibekende in Delft. Reeds tijdens zijn udie op de sociale academie, richtte in Delft het Mojo-theater. discobar Magoo en galerie Flappoort op. /|C «ikele anderen was hij de orga- 4u het Congresgebouw in Denvèiaag 'et ondermeer Jethro Tuil, Pink loyd en Soft Machine. Ed de Roo, veneens uit Delft, studeerde sociolo- ln Lelden, treedt op als juridisch dviseur en P. van Daal heeft de chnische leiding bij dit muziek feest, ij staat voor de enorme taak de klan- en ook enigszins gaaf te laten klin- in de oren die zich honderden leters van het podium bevinden. Hij al werken met het zelfde systeem dat ebruikt werd bij het concert van de lolling Stones in Hyde Park in Lon- Het programma vermeldt op vrijdag en zaterdag 27 juni een apart liddag- avond- en nachtgedeelte met pen en in een drietal grote 'nten drive-in shows van de KRO, Harding, Dick de Graaf en Ne- elaer. Tevens zal er een toneel- en Improgramma worden geboden, dat broeiende steun voor Wilson rONDEN (AP) Voor premier Ha- Wilson van Engeland nadert steeds 1 het ogenblik om de datum voor de ïende algemene verkiezingen vast te nu steeds meer opiniepeilingen dat de steun voor zijn regering eit peiling van het bureau Gallup, ubliceerd in de Daily Telegraph, gaf dat Labour in drie weken een terstand van 4,5 procent op de con- 'atieven heeft omgezet in een popu- teitsvoorsprong van 7,5 procent, tallup bevestigde daarmee de voor lour gunstige tendens, die ook in ere peilingen was aangegeven. 'ilson moet in elk geval voor mei iend jaar verkiezingen uitschrijven. ir hij staat voor de vraag, dit in de ter of in het najaar te doen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) U kunt er ook een winnen. Hoe? Vraag dat aan uw fietsen-handelaar of lees de advertentie in uw damesblad. Trombose door pil komt minder voor dan sterfte bij zwangerschap (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Door de publikaties over de pil de laatste tijd is bij veel pilgebrulksters paniek ontstaan, aldus prof. dr. A. A. Haspels, hoogleraar in de verloskunde en gynecologie aan de uni versiteit van Utrecht. „Deze paniek richt veel schade aan. Er zullen onver mijdelijk naast allerlei spanningen in huwelijken en relaties ongewenste zwangerschappen door die paniek ont staan, met als gevolg een toevloed van aanvragen om abortus", aldus prof. Haspels. Volgens de hoogleraar wordt het ver band van de anti-conceptiepil en het optreden van trombose „aangenomen". Deze complicatie is echter zeer zeld- vallen per honderdduizend vrouwen die de pil gebruiken, verwachten. Maar de mocdersterfte bij zwangerschap is ho ger, in ons land bijvoorbeeld 21 sterf gevallen per honderdduizend geboorten. Het gevaar dat men loopt bij zwanger schap staat gelijk met zes tot twaalf jaar pilgebruik. Prof. Haspels maakte deze opmerkin gen naai- aanleiding van de tijdens het zesde wereldcongres verloskunde en gynecologie in New York geconstateer de opleving van de discussie over de pil. De hoogleraar heeft dat congres zelf staken van het pilgebruik de vrouw vruchtbaarder is. waardoor een hogere bijgewoond. Hij gelooft niet dat na het kans op zwangerschap bestaat. Men zag in New York geen aanleiding een pauze in te stellen na enige tijd pilge bruik. In zijn eigen praktijk raadt prof. Haspels vrouwen die nog nooit zwanger zijn geweest aan na twee jaar een pauze toe te passen. Tijdens het congres heeft men voorts vastgesteld dat veranderingen in de ge moedstoestand en het sexueel verlan gen bij de gebruiksters van de pil mogelijk zijn. zowel ten gunste als ten oogunste. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CNV zal een her benoeming van drs. J. W. de Pous tot voorzitter van de Sociaal-Economische Raad graag steunen, zo heeft voorzitter J. Lanser vandaag verklaard. Tegen deze (her)benoeming is b(j het NVV en het NKV verzet gerezen, omdat de heer Dc Pous ook commissaris is bfj PhUips en de NKF. Deze bedrijven fusioneerden on langs zonder dat de fusiecode van de SER daarbij in acht werd genomen. De heer Lanser zei. dat het al lang bekend was, dat drs. De Pous deze com missariaten bekleedde en dat deze nooit onverenigbaar zijn verklaard met het voorzitterschap van de SER. In do kwestie Philips-NKF is het. optreden van de heer De Pous volgens de CNV- voorzitter niet laakbaar geweest en het gaat dan ook niet aan. nu opeens de samenloop van functies te wraken Grote behoefte aan specialisten op verkeersgebied (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De opleiding van ver- kecrsspeciaiisten verkeert in Nederland naar de mening van ir. C. A. Kuysten, j directeur Verkeer cn Recreatie van de i ANWB, nog maar in een beginstadium. Mogelijkheden tot bet volgen van ver keerskundige opleiding op hls-niveau staan in geen enkele verhouding tot de behoefte aan verkeersspecialisten. Ir. Kuysten zei dit gisteren bij dc opening van de vierde ANWB-verkeer s- techhische leergang in Musis Sacrum te Arnhem. De belangstelling voor deze leergangen groeit nog steeds. De ver wachting bestaat dat men dit jaar de 2100 deelnemers haalt. Voor wat de opleiding van verkeersdeskundigen be treft merkte ir. Kuysten op, dat de cursussen niet als een volledige oplei ding gezien kunnen worden. OORLOG IN INDO-CHINA dam heeft kennis genomen van publi katies over namen van personen, die als eventuele bisschopskandidaten ge adviseerd zouden z(jn. Het college be grijpt niet uit welke bron deze namen afkomstig zijn. Het betreurt het, indien op welke wijze dan ook dc afspraak tot geheimhouding niet zou zijn nagekomen. Hiermee is aan het diocees geen goede dienst bewezen. Het college distantieert zich overigens van commentaar op de juistheid of on juistheid van deze publikaties. aldus een bekendmaking van het bestuurscollege. Zoals wij gisteren al in een deel van. onze edities meedeelden hebben enkele dagbladen een aantal namen genoemd van mogelijke kandidaten. De diocesane pastorale raad zou uit acht kandidaten de volgende vijf voorgedragen hebben dr. C. G F Braun. vicaris-generaal, drs. W. M. J. van der Ende. vicaris- generaal. de Nijmeegse lector drs. T. C. J. Beemer, drs. T. A. J. Geraets, deken van Den Haag en .T. G. Sul, deken van Delft. De drie andere kandidaten, die bij deze keuze zouden zijn afgevallen zijn dr. H. W. Kuipers, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, drs. A. van Oosterom. hoogleraar aan de theologi sche hogeschool te Amsterdam en dr. A J. Simonis, kapelaan in Den Haag. FULBRIGHTS COMMISSIE WIL OORLOG INDAMMEN SAIGON (AP-Reuter) Het Ameri kaans-Zuidvietnamees offensief in Cam bodja heelt ertoe geleid dat de Ameri kaanse verliezen verleden week hogci zijn geweest dan ooit in dc afgelopen acht maanden en dat de Zuidvietnamese liezen in de afgelopen week de hoogste waren uit de hele Vietnamese oorlog- Het Amerikaanse opperbevel heeft be kendgemaakt, dat in de zeven dagen die zaterdag te middernacht afliepen 168 Amerikanen zijn gesneuveld, bij gevechts acties in Zuidoost-Azië. Het opperbevel heeft niet gezegd hoeveel van de 168 in Cambodja zijn gevallen. Het opperbevel heeft verder bekendgemaakt dat sinds 29 -apiaj het offensief tegen Cambodja begon 110 Amerikanen bij de acties tegen de communistische kampen en bases zijn ge dood. Het Zuidvietnamese opperbevel heeft bekendgemaakt, dat verleden week 863 Zuidvietnamezen zijn gedood. In de afgelopen twee weken zouden bij acties Cambodja ongeveer 400 Vietnamezen zijn gesneuveld. Volgens het Amerikaanse en Zuidviet namese hoofdkwartier zijn bij de ge vechten van de afgelopen week in totaal 5898 Noordvietnamezen en Vietkongsol- daten gedood. Een hoger aanital dan ooit gedurende de afgelopen 14 maanden. In de zestien dagen dat de acties in Cam bodja nu duren zouden daar 6212 Noord vietnamezen en Vietkongsoldaten zijn ge- De Senaatscommissie voor buitenland- betrekkingen, waarvan senator Ful- bnght voorzitter is, heeft wetsvooorstel- len aanbevolen om de fondsen voor de Amerikaanse militaire acties in Cambod ja af te snijden. De commissie wil dat de fondsen voor de operatie na 30 juni wor den afgekapt. De bedoeling is niet zozeer de oorlog te beëindigen, als te voorko men dat deze zich verder uitbreidt. School in Breda totaal uitgebrand BREDA (ANP) De middelbare land en tuinbouwschool in Breda is gister avond totaal uitgebrand. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan op de zolder waar een verkennersgroep onderdak had. Of deze gisteravond aanwezig zijn ge weest is nog niet bekend. De brand die ongeveer een uur heeft geduurd, liet alleen de vier muren van het gebouw nog overeind staan. Het bestuur van de school had het plan binnen twee jaar een nieuwe school te bouwen. Waar de op leiding in die tijd gegeven moet worden kon nog niet meegedeeld worden. De school heeft ongeveer 200 leerlingen. (ADVERTENTIE) SAARBRüCKEN (DPA) Bondskan selier Willy Brandt heeft woensdag op het partijcongres van de SPD in Saar- brücken verkaard, dat hü in Kassei voorstellen voor regelingen b(j verdrag tussen Bonn en Oost-Berlijn zal voor leggen aan dc Oostduitse premier Willi Stoph. De moeilijkheid is echter, aldus Brandt, dat Oost-Berlijn zich tot dusver uit sluitend op het sluiten van verdragen concentreert, en het daarbij wil laten. Stoph heeft de laatste tijd herhaaldelijk erop gewezen dat de DDR nog steeds geen antwoord heeft gekregen op het ontwerpverdrag over het aanknopen van betrekkingen op voet van gelijkheid, dat het Oostduitse staatshoofd Walter Ul- bricht in december naar Bonn heeft ge- TEL AVIV (AFP) In dc Israëlische hoofdstad is bekendgemaakt dat de Arabische gucrilla-organisatie „El Fa tah" haar activiteit uit Libanon tegen Israëlische nederzettingen heeft voort gezet, in weerwil van de zojuist voltooi- sraëlische vergeldinginval in Liba- De afgelopen nacht zijn Israëlische nederzettingen opnieuw met raketten, afgevuurd uit Libanon, besahoten. Is raëlische oorlogscorrespondenten mel den, dat het de nederzettingen Ramat Naftali en Kfar Bloem zijn. Israëlische strijdkrachten in de buurt van de Is- raëlisch-Libanese bestandslijn hebben vuur beantwoord. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. De Israëliërs hebben bij hun inval in Libanon dertig Arabische verzetsstrij ders gedood en vijftien gevangen geno- Vijftien voertuigen, waaronder jeep die was ingericht voor het afschieten van raketten een jeep met ■n kanon, werden vernield. De Israëlische tanks en valscherm troepen zijn gisteren tegen het middag- op hun bases teruggekeerd, nadat vele tonnen munitie van de guerilla's tot ontploffing waren gebracht en hon derden wapens waren buitgemaakt. Intussen wasv de veiligheidsraad woensdag tijdens het debat over de Israëlische actie tegen Libanon het to neel van heftige woordenwisselingen tussen de Russische gedelegeerde Jakob Malik en zijn Amerikaanse en Britse collega's. De woordenstrijd tussen Ma- lik, de Brit Lord Caradon en de Ameri kaan Charles Yost was naar de mening van waarnemers 'n uiting van de me ningsverschillen, die na een jaar vier- mogendhedenoverleg over het Midden- Oosten nog steeds bestaan. Malik werd op een gegeven moment zo driftig, dat hij van „zijne lordschap" en de Ameri kaanse gedelegeerde een duidelijk ant woord eiste of hun regeringen nu wei of niet voor de volledige ontruiming doof Israël van de bij de juni-oorlog 1967 veroverde Arabische gebieden zijn. Lord Caradon zette uiteen, dat zijn regering achter de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967 staat Malik beschuldigde de Verenigde Staen ervan met hulp van Engeland de totstandko ming van een viermogendhedenakkoord tegen te werken. Gegevens van de Amerikaanse en andere westelijke geheime diensten wijzen er op, dat er in de afgelopen weken ongeveer honderd Russische piloten in Egypte zijn aangekomen, zo meldt de New York Times. Er bevonden zich daar al 70 tot 80 Russische piloten, die zich bezig houden met het opleiden van Egyptische vliegers. Deze piloten maken deel uit ven de ongeveer 8.000 tot 10.000 Russische militaire adviseurs die in Egypte werkzaam zijrl, aldus het blad. De New York Times weet voorts te mel den, dat er in dat land twintig lanceer- bases voor luchtdoel raketten worden gebouwd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9