Franz Stangl heeft nooit iets misdaan Kritiek en bezorgdheid in Kamer over Nederlandse houding inzake Cambodja „IK KREEG HARTKLOPPINGEN TOEN IK STANGL ZAG Reclame geeft e vrouw te dom weer Aanklacht in naam van de vele doden Wat nu; alweer een splitsing? Gesprek met Simon Wiesenthal: Bewijzen van Bormanns vlucht Presidente nam afschied JA DONDERDAG 14 MEI 1970 LERDSE COURANT PAGINA 5 HARTHEIM - SOBIBOR - TREBLINKA DÜSSELDORF ,.Ik heb toch nooit iemand iets misdaan? Ik heb toch niets mijn geweten?" Op rustige toon. met I i smeuïg Oostenrijks accent, beant woordt oud-kampcommandant Franz Stangl. verantwoordelijk gesteld voor de moord op 400.000 mensen in het vernietigingskamp Treblinka. voor de rechtbank in Düsseldorf de vraag van de openbare aanklager Alfred Spiesz. aarom hij zich niet heeft onttrokken in zijn arrestatie in Brazilië. Toen hij daar onder zijn eigen naam tussen juli 1951 en februari 1967 werkte bij een textielfabriek en later de Volkswagenfabriek te Sao Paolo, kreeg zijn schoonzoon van zijn moeder uit Wenen een kranteknipsel toege stuurd, waarin Stangls "doopceel werd gelicht. De ijverige automonteur, inmid dels bezitter geworden van een riant v gebouwd huis, vernam eruit dat Simon Wiesen thai hem op de hielen zat. Hij voelde zich echter veilig aim de andere kant van de oceaan, ondanks dat zijn broeder in de misdaad, Eich- in een naburig Zuidamerikaans land door Israëlische agenten was ont- Bisschop In de Syrische hoofdstad Damascus, waarheen Stangl na zijn vlucht uit Amerikaanse gevangenschap in 1947 was terecht gekomen en waar hij weer zijn oude beroep van wever in een textielfabriek had opgenomen, voelde hij zich minder veilig. Vandaar zijn emigratie naar Brazilië. Het verhaal van zijn vlucht naar Damascus bevat even ongelooflijke ele menten als de hele akte van beschuldi ging. Toen Stangl kort na de oorlog door de Amerikanen werd geïnterneerd omdat hij het SS-officiersuniform droeg, kwamen deze op het spoor van zijn werkelijke activiteiten in het oplei dingscentrum voor beroepsmoordenaars: Hartheim en in de kampen Sobiboé en Treblinka. Stangl. die deze eerste pro cesdag opgeeft katholiek te zijn, zocht in Rome contact met de Oostenrijkte uitschop mgr. Hudal. De naïeve zielen herder verschafte Stangl een paspoort waarmee hij naar Damascus kon ver trekken. Het kan best mogelijk zijn geweest dat mgr. Hudal geen enkel vermoeden heeft gehad van Stangls misdaden. Zo als de vriendelijke 62-jarige man met zijn peper-en-zoutkleurige haren in de klinisch heldere zaal van het gerechts gebouw in de beklaagdenbank zit, maakt hij de indruk van een oppassend burgerman, een goed huisvader met een propere vrouw en drie dochters. Hoe oppassend en plichtsgetrouw hij op zijn manier altijd is geweest, blijkt uit de levensloop zoals hij die schildert: opgevoed in het katholieke Oostenrijk gaf hij in het crisisjaar 1930 het tex- tielvak, waarvoor hij was opgeleid, prijs voor een baantje als politieagent. IJverig studeerde hij in zijn vrije tijd voor diverse politiediploma's. Daardoor kwam hij in 1935 bij de Kriminalpolizei in Linz. Tot de Anschluss van Oosten rijk bij Hitiers derde rijk in 1938 hield hij er toezicht op de illegale activiteiten van de verboden politieke partijen; va riërend van nationaal-socialisten tot so ciaal democraten en communisten. Na de Anschluss trok hij met de toen nog in dienst zijnde joodse politiecom- Consternatie om Nederlandse lichtboeien BRUSSEL (ANP) Lichtboeien op de Noordzee, daar gelegd door de Neder landse hydrografische dienst, hebben I gisteren voor nog al wat consternatie bij I de Belgische marine gezorgd. •Het vrachtschip Turquoise van de Cockerill Line, dat een geregelde dienst onderhoudt tussen Oostende en Cocke rill, seinde in de nacht van dinsdag op woensdag dat het 28 mijl uit de kust bij Oostende, ter hoogte van het licht schip Westhinder een lichtboei had waar genomen, die waarschijnlijk afkomstig was van een onderzeeboot. De Belgische marine heeft daarna onmiddellijk de Bovesse, een van haar schepen, die de omgeving kruiste, opdracht gegev een onderzoek in té stellen. Het schip seinde, dat het een grote lichtboei, om- gevei. door kleinere, had aangetroffen. Het schip had inmiddels ontdekt, dal de boeien niet afkomstig waren van onderzeeboot, maar daar, vooruitlopend op uit te voeren werken waren uitge zet door de Nederlandse hydrografische dienst. Deze had echter nog geen tijd gehad om dat bekend te maken. FRANZ STANGL missaris Hirschleld langs de Sudeten- duitse dorpen om er de namen van joodse burgers te registreren. Het heet te toen nog dat een grootscheeps emi gratieplan werd voorbereid. IJver Stangl viel op door zijn ijver. Hij werd naar Berlijn ontboden waar hij bij de geheime afdeling T-4 (genoemd naar de Tiergartenstrasse 4) werd inge deeld en naar Linz teruggezonden met de titel van Oberassistènt Wist Stangl wat de taak van T-4 zou worden? Hij legt van niet, maar de rechtbankpresident, dr. Heinz Meven onthult dat Hitler toen al een geheime opdracht aan iljn lijfarts dr. Brand had verstrekt om ongeneeslijk zieken de „genadedood" Ie doen sterven. Deze op dracht vormdq. de legale basis voor het ..sanatorium" Hartheim. de fraaie re naissance burcht in Opper-Oosteprijk, waar artsen met stopwatches in de hand de beste methoden voor een snelle en efficiënte dood van hun slachtoffers uitprobeerden. De beroepsmoordenaars werden er tevens mentaal gehard voor hun latere werk in de concentratie kampen. Stangl ontkent dat hij in Hartheim een leidende functie heeft gehad: „Ik controleerde enkel of de namen en an dere persoonlijke gegevens op de brief jes met de doodsoorzaak juist vermeld waren", zegt hij. Of hij dan niet wist dat die doodsoor zaak gefingeerd was? „Dat was mijn zaak niet, het behoorde niet tot mijn verantwoordelijkheid," aldus de punctu ele voormalige politiebeambte. Hoeveel doden er in Hartheim vielen tijdens het jaar dat Stangl er „werkte"? Dat weet hij niet zo precies. „Ik denk zo'n 23.000", zegt hij losjesweg, alsof het om punaises of lucifers gaat. Toen de proefperiode met de eutha- nasiemoorden in Hartheim afgelopen was, stuurde Berlijn hem via Sobibor naar het vernietigingskamp Treblinka in Polen. Berlijn was ontevreden over de gang van zaken aldaar. Er waren nog maar 300.000 joden vermoord en dat getal was volgens de Nazibonzen te gering. Op die manier zou de „oplossing van het jodenvraagstuk" nog jaren op zich laten wachten. Stangl joeg daar, volgens de beschul diging, in enkele maanden tijd 400.000 joden door de door hem gereorganiseer de gaskamers, waaronder 34.000 van Nederlandse nationaliteit. Soms kwa men tijdens de weekeinden zijn vrouw en kinderen op bezoek. Voor zijn werk als „de beste kampleider die het groot ste aandeel in de actie heeft" ontving hjj het Kriegsverdienstkreuz eerste klas se met de zwaarden plus een bevorde ring tot SS-hauptsturmführer, hetgeen hem aanzienlijk meer zilverlingen op bracht dan voorheen. Maar dit aljes zegt Stangl niet in zaal L-lll van de kolossale gerechtsfa- briek aan de Kijn in Düsseldorf. „Ik werd naar Treblinka gestuurd' om eens te gaan kijken naar „was da los ist". Er heerste een administratieve chaos en er kwamen veel te weinig „Wertsachen" uit Treblinka naar Berlijn", zegt hij. Dat moest Stangl controleren en daarop sloeg de hem gegeven opdracht die „Rücksichtslos" moest worden uitge voerd, zo zegt hij. Deze eerste dag heeft Stangl door niets te kennen gegeven ook maar eni ger mate onder de indruk te zijn. Zelfs onder de aanklacht blijft hij onbewo gen. In de zaal, waar pers, film, t.v. en radio uit alle wereldhoeken is samenge stroomd. valt een doodse stilte als een van de aanklagers voorleest wat zijn taak is: te spreken namens de weinige overlevenden wier leven gebroken is: namens de honderdduizend doden: na mens de vrouwen die met hun baby's op de arm de gaskamers ingedreven werden: namens de nabestaanden die geen wraak maar gerechtelijke genoeg doening zoeken. Franz Stangl strijkt bij het horen daarvan eens met de rug van zijn hand langs de kin. 55 (Van onze speciale verslaggever Piet Tummers) DÜSSELDORF „Toen ik vanmorgen voor het eerst de man zag, waarop ik jarenlang heb gejaagd, en die ik in handen van de Duitse justitie heb gespeeld kreeg ik hartkloppingen. Dat was dus Franz Stangl, de moordenaar van Hartheim, Sobibor en Treblinka. die persoonlijk de dood van zeker een half miljoen mensen op zijn geweien heeft. Ik dacht vanmorgen meteen: Stangl is net zo'n keurig burgermannetje als Eichmann. die slaafs de hem opgedragen taken uitvoerde, hoe misdadig die ook waren". Aan het woord is ir. Simon Wiesenthal, speciaal voor de eerste dag van het proces-Slangl overgekomen uit Wenen. Wij spreken met hem in hotel Excelsior in Düsseldorf. Ir. Wiesenthal zegt het volste vertrouwen te hebben in de huidige Duitse rechtspraak: „De openbare aanklager hier is een rechtschapen jurist, die deze zaak volkomen beheerst. Let op wat ik u zeg over de tactiek, die hij en ook de president van de rechtbank gaan volgen: zij laten Stangl praten en liegen. Pas tegen het einde van het proces grijpen ze hem bij zijn nekvel". Vraag: „Waarom blijven Stangls activiteiten in het vernietigingskamp Sobibor, waar hij commandant was eer hij naar Treblinka werd bevorderd, tijdens het proces in Düsseldorf praktisch buiten beschouwing Antwoord van ir. Wiesenthal: „De Oostenrijkse justitie heeft Brazilië Stangls uitlevering gevraagd op grond van zijn activiteiten in Hartheim. Daarvoor beschikte men in Oostenrijk over de nodige documentatie. De Duitse Justitie was gedocumenteerd over Treblinka en vroeg op grond daarvan zijn uitlevering. Er zijn bovendien geen overlevenden uit Sobibor, terwijl er van de zeventig, die Treblinka overleefden, nog drieëndertig in leven zijn, al dragen allen geestelijk of lichamelijk de sporen van hun verblijf in het vernietigingskamp". Ir. Wiesenthal onthult, dat Stangl ook in Italië een bloedig spoor heeft nagelaten. Na de val van Mussolini in 1944 bezette nazi-Duitsland het noordelijk deel van Italië. Onmiddellijk werd de jodenjacht geopend. Stangl richtte in Rizziera di Sabba bij Triest in de haast een kamp in, waar tweeduizend mensen tegen het einde van de oorlog werden gedood en gecremeerd. „Hij zei vanmorgen nu wel, dat hij er enkel verkeersagent heeft gespeeld en controle öp wapenzendingen voor de weermacht in Fiume heeft uitgeoefend, maar ik heb vanmorgen de president van de rechtbank een dik dossier overhandigd met gegevens over Rizziera di Sabba. die bij Stangls uitlevering uit Brazilië nog niet bekend waren aldus ir. Wiesenthal. Vraag: „Hoe komt het, dat Stangl pas vijfentwintig jaar na het einde van de oorlog berecht wordt?" Ir. Wiesenthal: „Tot 1949 hadden de geallieerden het in Duitsland voor het zeggen. Zij waren er vreemd en waren met het oog op de koude oorlog gebaat met rust. Onder Adenauer, die ook geen onrust wilde, werd de Duitse justitie pas wakker in 1958, toen het Einsatzkommando Tilsit werd berecht. De Duitse justitie kan trouwens niet de wegen bewandelen bij het opsporen van oorlogsmisdadigers, die wij bewandelen. Weet u, dat de opsporing van Stangl onze particuliere organisatie achtentwintgduizend dollar heeft gekost?" In dit verband toont ir. Wiesenthal zich bijzonder erkentelijk ten opzichte van de Nederlanders, die tijdens een V.A.R.A.-actie van twee jaar geleden in één nur tijd drie too «oor het Wtesontti attends bij eenbrach en. Vraag: „Wat denkt u van Martin Bormann, Hitiers plaatsvervanger?" Ir. Wiesenthal: „Als hij nog leeft, is hij nu zeventig jaar. Er zijn aanwijzingen, dat hij ergens in het grensgebied tussen Brazilië en Paraguay heeft vertoefd". Wij: „De Britse historicus Trevor Roper is direct na de val van Berlijn tijdens een voor de Intelligence Service uitgevoerd minutieus onderzoek tot de bevinding gekomen, dat Bormann naar alle waarschijnlijkheid tijdens de slag om Berlijn is omgekomen Ir. Wiesenthal: „Dat is beslist niet waar. Ik heb de bewijzen, dat hij kort na de oorlog via Italië naar Zuid-Amerika is ontsnapt. Om precies te zijn, hij reisde via Genua met behulp van kardinaal Siri en met geld van dezelfde katholieke caritasorganisatie, die ook de reis van St.ingl naar Damascus financierde.... Weet u wat ik vreemd vind? Toen een van de tien in Duitsland achtergebleven kinderen van Bormann jezuïet werd. wou hij als missionaris naar Brazilië. Zijn kerkelijke overheden stuurden hem naar Kongo, maar vreemd blijft het". Ir. Wiesenthal werkt thans nog aan de opsporing van driehonderd oorlogsmisdadigers. Wat hem drijft? „Geen wraakgevoelens ofschoon men niet bij mij moet aankomen met de kreet dat ik moet vergeven De enigen, die daartoe gerechtigd zouden zijn. leven niet. meer. Ik hoop alleen 1e bereiken, dat het geschokte rechtsgevoel wordt hersteld, dal de mens zich menswaardig gedraagt. Weet u dat ik Elchmanns kinderen heb gered, toen deze met moord en doodslag werden bedreigd? Eichmanns zoon heeft mij daarvoor twee jaar geleden nog in Brussel bedankt. Wilt u de Nederlanders van mij groeten? In Utrecht woont mijn dochter. Zij is er heel gelukkig getrouwd. Hier, een foto zijn die drie geen schatten van kleinkinderen?" (ADVERTENTIE) Voor bruinverbrande voetjes Ja zeker, dit leuke horse-bruin met blinkende ringen, staat grandioos aan Uw bruin verbrande voeten (Vam onze parlementaire redactie) DEN HAAG Grote bezorgdheid overheerste gisteren betreffende de ontwikkelingen in Indo-China. Het het debat in de Tweede Kamer over de regeringsnota Amerikaanse optreden in Cambodja ontlokte scherpe afkeuring van de gehele oppositie. Twee leden van de PvdA, Goedhart en Schuitemaker, namen een afwijkend standpunt in. Zij onderschreven de Amerikaanse in greep. Het felle pro-Amerikaanse geluid in de rede van Regering wil bemiddelen De veertien beschouwingen van ui terst rechts tot uiterst links vielen uit een in drie groepen. Scherpe veroorde ling van het Amerikaanse optreden in Cambodja dooi- P.v.d.A., C.P.N., P.S.P., D'66 en P.P.R., een genuanceerde, be zorgde houding van de regeringspartij en, en pro-Amerikaanse „koude-oorlog" geluiden van Goedhart (P.v.d.A.) en ui terst rechtse figuren; als Harmsen, Kro nenburg en Koekoek van de drie Boe- rengroeperingen. De K.V.P.-er Mommersteeg is pas te rug van een bezoek aan Zuid-Vietnam. Hij zei verontrust te zijn over de zuiver militaire argumentatie die aan. het Amerikaanse optreden in Cambodja ten grondslag ligt. „Ik ben ervan overtuigd dat president Nixon ook niet gelooft in een militaire oplossing van het conflict in Zuidoost-Azië. Er moet een politieke oplossing komen, de sleutel hiervoor ligt in onderhandelingen". De vrees van Mommersteeg was dat de standpunten door de recente ontwikkelingen worden verhard. Als aanvulling op een politieke oplos sing aan de conferentietafel moeten voorwaarden worden geschapen voor herstel en Opbouw door samenwerking in regionaal-Aziatisch verband. Werke lijk herstel en opbouw kan pas begin nen als de wapens zwijgen, zei Mom mersteeg. Hij diende een motiein waarin van de regering wordt gevraagd samen met andere landen pogingen te ondernemen om een zinvol initiatief voor het bevorderen van een vreedzame regeling met kracht voort te zetten en een herstelplan voor Zuidoost-Azië te bevorderen. Later verklaarde minister Luns (Buitenlandse Zaken) deze motie Goedhart viel niet te beluisteren aan de kant van de regeringspartijen. Zij demonstreerden eveneens hun bezorgdheid over de ontwikkelingen in Zuid-Oost-Azië. Biesheuvel (AR) typeerde het standpunt van de drie grote confessionele partijen kernachtig. „Wij vinden het wat voorbarig dat premier De Jong begrip voor het Amerikaanse standpunt heeft getoond. Dat begrip is bij ons niet aanwezig. Kritiek en bezorgdheid wegen bij ons zwaarder", zei Biesheuvel. 'begonnen het conflict in Zuidoost-Azië uit te breiden. De situatie is verslech terd. doordat de strijd tegen Zuid-Viet nam ook vanuit Cambodja werd ge voerd. De Nederlandse regering, aldus de minister, is ook onder de indruk van deze afschuwelijke oorlog en wil alles doen om een bemiddelende rol te spelen teneinde tot een oplossing te komen. Hij deelde mee dat Nederlandse diplomatie ke vertegenwoordigers in elf landen begonnen zijn de betrokken regeringen te polsen voor medewerking om de impasse bij de strijdende partijen te doorbreken en het conflict te verminde ren. Deze landen zijn België, Luxem burg, Ierland, Italië. Noorwegen, Dene marken, Zweden, Roemenië, Zuid-SIa- vië, India en Canada. Enkele positieve reacties zijn al bin nengekomen. Maandag hebben de nisters van Buitenlandse Zaken ii EEG zich in Brussel beraden. Met r was het Franse plan van minister Schuman aan de orde voor een grote Parijse conferentie van alle belangheb bende partijen, met daarbij o.m. ooi Rusland, China en enkele andere Azia tische landen. „Wij zouden zeer geluk kig zijn als er zo'n grote conferentie zou komen en de onderhandelingen weer op gang zouden worden gebracht' aldus minister Luns. Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg „Hoor ik het goed, komt er weer een nieuwe fractie bij? Dat wordt dan de vijftiende. Je zou de tel bijna kwijtraken", scheen premier De Jong gistermiddag in de Tweede Kamer te zeggen tegen zijn „grote" mede stander mr. Luns. (ADVERTENTIE) Mannen... dit is'n buitenkansje 21 9 Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg Felicia can Deth naar „Jeugdland" DEN HAAG De Haagse poppen- speelster Felicia van Deth werkt van 4 tot en met 31 juli weer mee aan de jaarlijks terugkerende manifestatie in Rotterdam: Jeugdland 1970. Zij zal er dagelijks voorstellingen voor kinderen verzorgen en zij zal ook de leiding van enkele creatieve stands op zich nemen. Er kunnen o.a. poppenkastpoppen door de kinderen zelf worden gemaakt, vorig jaar maakten zij er een kleine 1600 poppen. Jeugdland zal dit jaar plaats vinden in de heropgebouwde Energiehal aan de Abraham van Stolkweg. te zullen uitvoeren. Mellema (CHU) toonde zich „ge schokt" maar had geen behoefte de Amerikaanse president af te vallen. Mi litair gezien was het Amerikaanse op treden logisch, zei hij. Biesheuvel wilde een terughoudend standpunt innemen. Hij voelde er niets voor om mee te doen met een anti-Amerikaans optre den. „Men moet wel oogkleppen voor hebben als men eenzijdig naar de Vere nigde Staten kijkt. Er is bij de V.S. geen sprake van kolonialisme", maar, zei Biesheuvel, „de motieven van presi dent Nixon hebben ons niet over- Afkeuren Gesteund door P.S.P., D'66 en P.P.R. vroeg Den Uyl (P.v.d.A.) in een motie van de Tweede Kamer het Amerikaan se optreden af te keuren. Hij drong er in deze motie bij de regering op aan alles in het werk te stellen om een conferentie over Indo-China met deel neming van alle partijen te bevorderen. Minister Luns vond deze motie, met veroordeling van het Amerikaanse op treden, niet acceptabel. Hetzelfde vond hij van twee moties van de pacifist Van der Spek. Hierin verklaart de P.S.P. dat de Amerikaanse en Zuid Vietnamese troepen onmiddellijk uit Cambodja moeten terugtrekken en dat. de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam onmiddellijk moeten worden gestopt. Van de regering wordt gevraagd hiertoe politieke activiteiten te ontplooien. Ook verklaarde P.S.P. in een van de moties dat de Amerikaanse troepen zo snel mogelijk uit Zuidoost- Azië moeten verdwijnen. Deze moties waren eveneens voor de regering on aanvaardbaar. Eenzijdig minister Luns betreurde in zijn ant woord de eenzijdigheid in enkele uitla tingen van de oppositie. Met nadruk beklemtoonde hij dat Noord-Vietnam is Presidente Ned Ver. Huisvrouwen (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „De reclame is een remmende factor voor de vrouw om een hoge positie in onze maatschappij (e krijgen". Deze uitspraak werd van middag gedaan door de presidente van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen mevrouw drs. .T. Muller- van der Wielen, op de jaarvergadering van de»e vereniging in Den Haag. „Beziet men de reclame kritisch", zo vervolgde «ij, „Dan voelt men soms een gevoel van weerzin opkomen. Het lijkt wel of we als vrouw slechts de moeite waard zijn als we mooi zijn of althans jong óf eventueel de eeuwig zorgende moeder die zich alleen maar bekommert om het geluk en welzijn van haar man, maar vooral van haar kinderen. Door het steeds terugkeren van deze beelden wordt dit man, vrouw en kinderen dagelijks weer ingeprent." De presidente vroeg zich ook af of vrouwen soms last hebben van hoogte vrees, omdat zij niet of nauwelijks ver tegenwoordigd zijn op hoge posten in de maatschappij. „Promotie maken is voor een vrouw veel moeilijker dan (ADVERTENTIE) Mama, mama, -^>Jk wil deze Ja mevrouw,dit leren kin der sandaaltje ia heel licht en luchtig. In Wauw, en wit, Zeer lage Alfa prijs. M.20-31 TA595 Den Haag Spuistraat 14. Leiden Haarlemmerstraat 53 RotttKtaB Sc&edan» VJaardrngeo Dordrecht Breda TiHwrg voor een num. Dit geldt zeer zeker voor het bedrijfsleven waar vrouwen in de top letterlijk en figuurlijk tot de hoge uitzonderingen behoren". Mevrouw Muller ging diep in op de positie van de huisvrouw in onze samenleving. Dat hierin tegenwoordig verandering komt is bekend, maar het gaat allemaal nog veel te langzaam naar de zin van de presidente. De presidente zag voor de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen een belangrijke .taak weggelegd om aan de ze situaties een einde te maken. Welis waar streeft de actiegroep „Dolle Mina" naar hetzelfde, maar lang niet iedereen kan bewondering opbrengen voor de methode die zij gebruiken. Vandaag nam do huidige presidente afscheid. Drs. J. Muller-van der Wiel vond dat nu ook anderen aan de beurt moesten komen. Zij wordt opgevolgd door mevrouw M. C. Laan-Panders. In haar openingsrede zei mevrouw Laan, dat zij met enige twijfel in het harl deze taak aanvaardde. Zij gaf ook toe in zekere mate hoogtevrees te hebbeh. „Niet in -niek, maar als normaal ver schijnsel, als men iets te doen krijgt, waarvan men weet. dat het veel omvat en dat het veel vooruitzien vraagt", voegde zij daaraan toe. Vervolgens overhandigde de nieuwe presidente mevrouw Muller enige ge schenken en beschouwde het als een eer om als eerste officiële taak de oud presidente het ere-lidmaatschap aan te bieden. 125 WERKNEMERS Kledingfabriek staakt produktie ROTTERDAM (ANP) De NV kle dingfabriek „De Industrie" in Rotter dam een bedrijf met circa 125 werk nemers heeft besloten de produktie medio juli te staken- In overleg met de vakbonden is voor het personeel een afvloeiingsregeling getroffen. De direc tie van de kledingfabriek is tot het besluit gekomen op grond van de struc turele moeilijkheden in het bijzonder in de herenbovenkledingindustrie. r 'v

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5