Sanering en krotopruiming staan Noordwijks zwembad niet in de weg "wrn'r A. van Wersch Ridder Oranje Nassau bij 175-jarig bestaan van Varossieau „Juiste tijdstip moeten we afwachten Rijnsburg verandert de groene long in 'n glazen zee MARKTEN DONDERDAG 14 MEI 1970 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Binnen een paar jaar kan een zwembad in Noordwijk worden gerealiseerd. Dit deelde wethouder J. de Geus gisteravond mede op een openbare discussie avond van de Prot. Chr. Groep in „De Rank", waarbij hij tezamen met de raadsleden G. Vogelaar, C. Benschop, W. L. de Witt en C. van Duyn een forum vormde. Op een vraag uit de goed bezochte vergadering of er wel zoveel animo voor een zwembad zou zijn, 1 er bij het bepalen van de prioriteit een keuze zou moeten worden gemaakt tussen de bouw van een zwembad en de voor de leefbaarheid in Noordwijk zo noodzakelijke krotopruiming en doorstroming, maakte de heer De Geus in een glashelder betoog duidelijk, dat voor de prot. chr. fractie een dergelijke keuze niet' bestaat. Het zijn geen vergelijkbare problemen. Sanering en krotopruiming vormen bestanddelen van een proces, dat zich in de loop der jaren voltrekt. Zij staan de bouw van het dringend noodzakelijke zwembad niet in de weg. Het is echter wel van belang voor deze bouw het juiste tijdstip af te wachten. Als voorbeeld noemde wethouder De Geus de bouw van de sporthal. „Ik ben blij, dat die er niet is gekomen, toen Gemeentebelang het wilde, want dan zou de exploitatie de gemeente jaarlijks f 100.000.- hebben gekost tegen nu f 20.000,-." Zo wordt thans voor de bouw van zwembaden van rijkswege nog geen subsidie verleend, maar er is een regeling in de maak. Prof. Bakhuizen v. d. Brink commandeur Oranje N assau DEN HAAG De voorzitter van de Nederlandse organisatie voor zuiver-we- tenschappelijk onderzoek in Den Haag, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Minister Veringa heeft in het gebouw van de ZWO in Den Haag de versierselen bij deze onderscheiding aan prof. Bakhuizen van den Brink uitgereikt. LEIDEN Pas gistermorgen kwam en bonthandelaar op de Breestraat tot le ontdekking dat tqdens het weekend n zijn zaak was ingebroken. Een geld- acle met vijftig gulden alsmede twee )00 en 875 gulden worden vermist. Prot. Chr. Groepering: Uit een oogpunt van verstandig beleid en met goed bestuurlijk inzicht dienen de gemeentebesturen soms een pas op de plaats te maken, aldus de heer De Geus. Een ander voorbeeld daarvan is de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Die moest er noodgedwongen komen .omdat de stank aan het Schie en de Spoelsloot ondraaglijk was, maar toch zijn wij met de bouw van deze installatie, die vier miljoen kostte en een jaarlijkse last opleverde van 400.000,- te vroeg begonnen. Als Rijnland de installatie niet had overgenomen, waren wij net zo arm als Leiden, merkte de wethouder op. De prot. chr. fractie meent niettemin, dat het zwembad er op korte termijn moet komen. Al eerder had de heer De Geus in een inleidend betoog op deze forumavond gewezen op de aanmerkelijk gunstige financiële positie van Noordwijk. Vier jaar geleden was die nog bijzonder slecht, hetgeen een gevolg was van de struc tuur van het gemeentefonds. „Ook een nieuw raadhuis moet er komen" Ten behoeve van het toerisme moesten veel werken worden uitgevoerd. Er was hoop, dat het rijk die zou terugbetalen, doch dat gebeurde niet. In de afgelopen jaren kreeg de gemeente de wind mee en langzamerhand kon een pot worden gevormd. Voor de exploitatie van een zwembad zullen wij deze opkikker no dig hebben, meende de heer De Geus, want jaarlijks zal op de exploitatie on geveer 300.000,uit de gemeentekas bijgepast moeten worden. Een paar jaar geleden was dit beslist niet mogelijk. Het op de vergadering van de PPR ge stelde alternatief, dat óf een raadhuis óf een zwembad zou moeten worden ge bouwd, wees de heer De Geus in zijn betoog met klem af. Als men dit zo stelt, kent men de problemen niet vol doende. Beide projecten dienen er te komen. De decentralisatie van de ge meentelijke diensten kosten handen vol geld en de situatie in het overjarige raadhuis -rV niet meer dan een flinke villa! is onhoudbaar. Wij zijn het er over eens dat het eec sober gebouw moet worden, maar een raadhuis moet er komen en de plaats is reeds bepaald. mogelijk te gebeuren. Als seizoenbad plaats moeten wij de situatie niet al te tragisch nemen. Velen trachten van het toerisme een graantje mee te pikken. In het afgelopen jaar is 138.000, besteed om overal parkeerplaatsen te maken, doch het blijft maar bijbreien. Wethouder De Geus gaf in dit verband een uiteenzetting van de ingewikkelde samenhang van de problemen. Meer parkeerruimte in de woonwijken maakt het bouwen duurder en daarvan mag niet de arbeider de dupe worden. Nieuwe Duinweg Zal de nieuwe Duinweg tussen de bad plaats en het Langeveld de verkeers drukte niet doen toenemen en is er geen spreiding mogelijk?, vroeg een der be zoekers aan het forum. De nieuwe Duinweg is een toeristisch zeer fraaie weg, een der mooiste in de randstad, en ook het provinciaal bestuur is hiervan onder de indruk, aldus de heer De Geus. Zij zal echter een enorme druk geven op de kop van de Van Pan- huysstraat, want de automobilisten willen naar de boule vard. Daarom ben ik er voor 100% van overtuigd, dat de parallel-boulevard no dig is, al wordt dit door sommigen be twijfeld. De toeloop van recreanten zal ongetwijfeld toenemen. Ook de aanleg van de nieuwe provinciale weg zal daar toe bijdragen. De heer De Witt attendeerde nog op de recreatieve functie van een zwembad, Woningbouw terwijl uit de vergadering nog werd ge wezen op mogelijkheden binnen het ka- waarin hij onder meer herinnerde aan de besprekingen tussen de CHU en ARP met de plaatselijke afdelingen van de KVP, welke geleid hadden tot een ge zamenlijk program voor de komende zittingsperiode van de gemeenteraad. Uitgangspunt was de erkenning van het evangelie als richtsnoer voor het politiek handelen. Verder wees de heer Baalbergen op de al vele jaren tot ieders Na de opening droeg de heer Baalber gen de leiding over aan CHU-voorzitter A. van Duyn, die als forumvoorzitter fungeerde. Leefbaarheid Ben punt, dat zowel door de heer De Geus in zfln inleiding als uit de verga ring aan de orde werd gesteld, was de leefbaarheid in Noordwijk. Wij leven in een vrij land, aldus de heer De Geus en het is niet mogelijk dancings en derge lijke amusementscentra zonder meer weg te schuiven. Wel kan worden ge tracht de ontwikkeling te kanaliseren door het nemen van maatregelen op planologisch gebied. Op deze wijze wordt het mogelijk de ongebreidelde vestiging van amusementsgelegenheden en hore- ca-inrichtingen tegen te gaan en ze op plaatsen te krijgen waar deze bedrijven het minst hinder veroorzaken. Verder hopen wij, aldus de wethouder, dat op dit gebied een verzadigingspunt zal worden bereikt. Uit de vergadering werd in dit verband gewezen op de wereldgelijkvormigheid en de aantasting van de zondagsrust. Noordwijk aan Zee wordt daardoor meer hel dan hemel en als waarschuwend voorbeeld stelde een spreker, dat an tieke culturen aan zelfverrotting ten onder waren gegaan. De heer Vogelaar kondigde aan. dat bij de bespreking van de komplannen in juni a.s. de zaak van de dancings en de leefbaarheid in Noordwijk zeker aan de orde zal worden gesteld. In het gedeelte van de Hoofdstraat tussen de Van Speykstraat en De Punt dienen geen nieuwe dancings te komen. Parkeervraagstuk Aan liet forum werden ook vragen ge steld om meer parkeermogelijkheden le creëren. Wethouder De Geus deelde mede, dat op dit gebied al veel werk was verzet. Voor hoogtijdagen is er echter geen oplossing. Er zijn reeds aantal maatregelen getroffen, waai beoogd wordt de lang-parkeerders naai de grote terreinen te krijgen. Veel men sen gaan naar Noordwijk, doch zien de zee niet. In feite verplaatsen zij de city naar de kust. Dit is een gedrags patroon er zijn er meerdere die ook de overheid niet kan wijzigen. Zij kan alleen maar bijsturen. Een voorbeeld daarvan is de situatie aan de Lange- velderalag op drukke dagen. Hoewel er elders voldoende ruimte is, hoopt men op dit punt samen. Het aanleggen Het forum had er begrip voor, dat de woningbouw de talrijke woningzoeken den niet snel genoeg gaat. Al tien jaar geleden werd aan Noordwijk de sugges tie gedaan een bord te plaatsen dat het vol was. Dat Boerenburg daarna be bouwd mocht worden i3 een meevaller, verklaarde de heer Vogelaap, maar de bouw in Noordwijk mocht niet te hard gaan. Desondanks is in de gemeente een ongeëvenaard aantal huizen gebouwd en straks opent het Duinpark weer per spectieven. Dat de heer De Geus zitting had in een der provinciale planologische commis sies, waa voor Noordwijk zeer voordelig geweest. Er waren extra-contingenten verkregen, een keer zelfs van tachtig woningen. Naar de mening van de heer Vogelaar, had de gemeente Noordwijk er uitgehaald wat er inzat. De heer De Geus attendeerde op de nieuwe bouwstroom van 138 woningwet huizen en 110 premiewoningen. Bijzon der vlot en met veel verve is de woning bouw bevorderd. De doorstroming blijft een moeilijke zaak, want men zal aan hen, die een duurdere woning gaan be trekken minstens de gehele inrichtings kosten moeten gaan betalen en dit be loopt duizenden guldens. Ook dient een aanmerkelijk betere kwaliteit woning te worden geleverd. In het bouwdistrict Leiden stond Noordwijk aan de top wat het aantal afgebroken krotten betreft. Dit had verleden jaar een extra-oontin- gent huizen opgeleverd. Ruimtelijke ordening er naar het karakter van Noordwijk- Binnen en Noordwijk aan Zee zoveel mogelijk te bewaren. De plannen zullen flexibel moeten zijn en slechts de con touren aangeven, opdat zij zich kunnen richten op de behoeften. Ket ligt niet in de bedoeling hoge flats, kantoorgebou wen en dergelijke te vestigen, waardoor het dorpskarakter verloren gaat. In de vergadering werd het pleit ge voerd voor de aanleg van trapvelden en speelgelegenheden voor de jeugd. De heer De Geus deelde mee. dat voor het Beeklaankwartier een stuk grond van openbare werken tot trapveld zal wor den bestemd. Ook in Boerenburg komt een dergelijk terreintje. Men hoopt dat daardoor vernieling van plantsoenen en dergelijke wordt voorkomen. Op vraag uit de vergadering deelde maar één Da Getm, dient zo rechtvaardig de heer De öeus mede, dat in Noordwijk geen industrieën zullen worden geves tigd. Daarvoor is Katwijk aangewezen. Voor de gemeentebesturen is het ver schaffen van werkgelegenheid geen probleem meer, omdat door de landelijke overheid wordt uitgemaakt, waar de gebieden zullen zijn waar gewoond en WASSENAAR In Wassenaar zul len op 3 juni a.s. vijf partyen en groe peringen deelnemen aan de gemeente raadsverkiezingen. De nummering van de kandidatenlijsten is als volgt: 1 CCP (Comb. Christeiyke Partijen). 2 WD, 3 Party Wassenaar, 4 Open Appèl, 5 Groep Oosterling. RIJNSBURG Duide lijk is op deze overzichts foto te zien hoe Rijns- burg bezip is ~'n Rassen- gebied uit te breiden. Deze nieuwe kassen op de voorgrond vreten een ademt tussen de Voorhout en Noordwijk. De tuinbouw, speciaal de belangrijkste bronnen van bestaan in Rijns burg; Daarom heeft Dertien mille vooi kinderziekenhuis in Paramaribo LEIDEN De Simavicollecte in Leidt t.b.v. het Lotjeskinderziekenhuis in P; ramaribo heeft 11.782,50 opgebrach Aan giro's werd 1.578,53 ontvange >taal 'n bedrag van 13.341, Leidt LEIDSE AGENDA DONDERDAG 14 MEI Rijnlands Lyceum: burgeravond nieu\ ingezetenen Oegstgeest, aanvang 20 Stadsgehoorzaalbijeenkomst jeugdli ders KNVB. aanvang 20.00 uur. Imperium, Vestestraat: Nieuwe Komt die, aanvang 20.00 uur. Eigenzorg: jaarvergadering Frysli aanvang 20.00 uur. Hervormde Kerk, Zoeterwoude: concert aanvang 20.00 uur. Stadhuis: installatie stichtingsbeatuu: SMOK-school, aanvang 20.00 VRIJDAG 15 MEI Imperium, Vestestraat: Nieuwe Kome die, aanvang 20. Ralfeissenbank: opening nieuw bank gebouw aan Stationsplein, Stadsgehoorzaal: cabaretavond perao neel Elisabethziekenhuis. Kath. Mn. Tehuis: schietavond Ned Bond van Oudstrijders, aanvang 20 Seheppingskerk, Leiderdorp: conc K. en O., aanvang 20.00 uur. LEIDEN13 mei Groenten Cham pignons 3.60; Andijvie 27-46; Peulei 6.20-7.30; Snijbonen 3.10-3.70; Stambo nen 660; Spitskool 67-68; Postelein 68- 91; Prei 25-35; Rabarber 8-17; Spina zie 9-38; Komkommers 30-61; Tomatei A 10.90-11.30; Tomaten B 10.80-11.20; Tomaten C 10.70-10.80; Tomaten CC 9.30-9.40; Bloemkool 77-129; Sla A 16 37; Bospeen 127-131; Kroten 52-54; Pe terselie 12-14; Raapstelen 5-8; Radiji 18-23; Selderij 6-14. BARNEVELD, 14 mei. EIERVEILINC -Aanvoer 653.586 stuks, stemming rustig. 51/52 6.96-7.35; 56/57 7.61-8. 61/62 7.99-8.37; 66/67 8.98-9.46. GOUDA, 14 mei, KAAS Aanvoer lil partijen. Prijzen: le kwal. 3.70-3.80 perl kg; 2e kwal. 3.60-3.69 per kg. Handel flauw. in Voorschoten VOORSCHOTEN v. d. Voort hun 50-jarig huwelijks, bruidegom komt uit Leldschendam, de bruid is een Voorschotense, Na hun hu welijk in 1920 betrokken zjj direct de mooie boerderij in de Voorstraat. De heer van Bohenien is voor de oorlog vee- en melkboer geweest. Maar in de oorlog kwam de verordening dat deze twee be drijven niet meer samen uitge' ichten •ordei tielk- wyk overgenomen door een schoonzoon. De stukken weiland zijn in de naoorlog se jaren een voor een opgekocht door de gemeente voor de bouw van woningen. Het laatste weilind, over de Vliet, is nu ook opgekocht in verband met het re creatiegebied Gravenwoude, dat in de nabije toekomst gerealiseerd zal worden. Thans houdt de heer van Bohemen op zijn boerderij alleen nog kalveren en varkens voor de mestery. Het bruidspaar geniet nog een uitsteken de gezondheid en met hun 74 en 76 jaar durven zij nog gerust op de fiets te stap pen om hun kinderen te gaan bezoeken, waarvan er enkelen in en rond Voor schoten wonen. Het bruispaar heeft vijf dochters, vijf zonen en 42 kleinkinderen. De bruide gom heeft ook aan het Voorschotense verenigingsleven deelgenomen o.a. L.T.B.) en heeft ook zeer veel jaren deel uitgemaakt van het collectantencollege Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Sebastiaan, z.v, C. P. Dickhoff en J. J. van der Linden; Talitha, d.v. R. Louwrier en J. de Meij; I Willem F., z.v. W. F. de Vos en H. Moo- I lenaar; Marinus M. V.. z.v. W. M. V. Muilwijk en J. Bax; Patrica J. M.. d.v. J. P. M. Nijssen en J. G. Botermans; Norina. d.v. J. van Gent en R. C. Tamai; Gerardus J. J., z.v. G. J. J. Bakker en G. A. M. Ham; Henri A. G.. z.v. H. J. j Minck en J. C. Mentink; Jeffrey J- Hedenavond onthulling industriële totempaal ALPHEN A. D. RIJN De driedaagse feestelijkheden ter viering van het 175- jarig bestaan van Varossieau Lakfabrie ken N.V. te Alphen aan den Rijn zijn gistermiddag ingeleid met een stijlvolle herdenkingsbijeenkomst in het boven- restaurant van het paviljoen „Avifauna". Bij gelegenheid van dit jubileum werd de lieer A. H. C. van Wersch, sedert bijna 25 jaren de jongste directeur van Varossieau N.V., tijdens deze herden kingsbijeenkomst benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bij behorende versierselen werden hem op- AZC en De Zijl J. H. M. M. Witte- Roodenburg- de Musschen op zaterdag LEIDEN De uitwedstrijd van Rooden- burg tegen de Musehen die aanvankelijk tweede Pinksterdag gespeeld zou wor- 18.30. Stemmen bij volmacht voor 20 mei regelen LEIDEN Voor 20 mei a s. moeten de aanvraagformulieren voor het stemmen bij volmacht zijn ingeleverd. Degenen, die op 3 juni a.s. niet in de gelegenheid zijn hun stem uit te brengen (invaliden, bejaarden, zieken, enz.) kunnen een an der machtigen. De daartoe benodigde f ormulieren zijn verkrijgbaar op het Stadhuis of bij de KVP-bestuursleden: voor belangrijke ontmoetingen LEIDEN Vrijdagavond komen de twee overgebleven Leidse koplopers te gen de nummers drie van hun afdeling uit. In Den Haag speelt De Zijl voor het eerst in het buitenwater (OZ PC kwam verleden week niet opdagen) en wel tegen DVZ. dat op vijf punten staat van Jacob Spijker c.s. De Dijl. dat thuis onverwacht gemak kelijk met 8-1 zegevierde, staal voor de niet geringe opgave DVZ ten tweede male terug te wijzen teneinde de af- drie punten op de Tn i gespeld door burgemeester mr. R. Gallas, die in gezelschap was van eithouders C. M. Deerenberg en J. Goedhart. Het bedrijf als totaliteit vc yeel arbeidsmogelijkheden eerde de f legpenning, 1 ;nkele verrassend! gepai hoogste IÜk ingesteld. AZ 1870, Hoorn komt AZC binnen de lijnen Zwemlust, dat vijf verliespunten verwerken heeft gekregen. Indien Samson, die zelf kortgeleden tot Offi cier in tie Orde van Oranje Nassau werd benoemd, bood als secretaris van de plaatselijke Vereniging Industriële be- klasf Utr< vrijwel vast. Na I Van veel waardering getuigde drs. L. I Roosenhoogh van Weleveld als voor- I zitter van de Ned. Vereniging van Verf- Namens de commissarissen werd het woord gevoerd door de heer L. Sprev Jzn., die bijzonder veel respeci had voor de leiding van de heer Van Wersch, waaraan liij de huidige opgang toe- Het medeleven van het Surinaamse be- bedryf van Varrossieau werd vertolkt door de heer F. L. Spek. bedrijsfeider te Alphen, maar die mede belast is met de nodige contacten overzee. Hij bood een uit hout gesneden, kunstzinnig voorgestelde Indiase vrouwfiguur aan. De heer Van Wersch trok aan het slot van zijn toespraak een lijn van de stich ter der onderneming, die naast vernis- fabrikant ook een kunstliefhebber en kunstschilder was. tot de hedendaagse tijd waarin de kunstenaars moeilijk ?n en de kunstbeoefening traag brugbare kloof gezet zijn, al zal om dit te bereiken, de Alphense ..machine" be ter moeten draaien dan tegen ZCE. In de tweede klasse B moet De Sleutel stad zich kunnen herstellen van de ge leden nederlagen. Dit zal ten koste moeten gaan van het Vlaardingse VZC, dat verleden week met 10-3 van de Gouwe verloor. Een grotere inzet van blauw-witte formatie is echter wel een eerste vereiste. Tenslotte speelt LZC In Oldenzaal te gen OZ PC. dat het behoud van het tweede klassersschap wel opgegeven zal hebben. Een overwinning voor de veel pratende LZC-ers zal het welhaast on- vermydelijkc gevolg zijn. Programma: Alphen: 20.00 AZC-Zwem- lust (De Hoorn); Den Haag: 19.05 DVZ- De Zijl (Zuiderpark): Oldenzaal: 19.30 PC-LZC: Vlaardingen: 39.30 m. voortgang vindt. V; in 1864, dat het te „bejamm •inig schilderdi n Krt Burgemeester R. M. Gallas van Alphen aan den Rijn (rechts) speldt de heer A. H. C. van Wersch de koninklijke onder- voorspoedige crescendo-gang van rossieau en het heil en welzijn va bij deze onderneming betrokken niei Een hierna gevolgde, enkele uren openbare receptie, werd door zeer velen uit Alphen. verre omtrek het overige deel van Nederland en zei van over de grenzen bezocht. Ook ou burgemeester Bruins Slot v. Alphen be vond zich onder de belangstellenden, evenals oud-pastoor A. Groen en vele andere geestelijken. De herdenking van liet 175-jarig be staan van Varossieau wordt vrijdag a.s. afgesloten met een grandioos feest voor de medewerkers in de beide zalen ▼ac-D® eds doorgaan de groei van Varossieau. De werkelijke uitvoering van dit geschenk, bestaande uit een (inclusief fundering) zes ton wegende zuil in de vorm van een le vensboom, die de eigenschap heeft soha- kels af te sluiten en steeds weer nieu- I we op te bouwen, mede symboliserend de historische ontwikkeling van het be drijf en de telkens opnieuw aangeboorde toekomstperspectieven, wordt heden avond om 19.00 uur door de directeur zelf officieel onthuld. De onthullingsplechtigheid wordt muzi kaal opgeluiserd door „Crescendo", waarbij iedereen welkom is. Ook de toekijkende kinderen worden b(j de fes voorkomen dat later „be jammerd" moet worden, dat de kunste naars in deze tijd niet meer hebben ge produceerd, schonk de directie een be drag van 2500,- aan „Expressie "70" voorzitter de de cheque volgaarne en noemde dit voorbeeld navolgenswaardig. Nadat de lieer Van Wersch een dank woord had gesproken hief het gezel schap een driewerf „hoera" aan en werd een heildronk gewjjd op de verdere Politieke instuif in Ons Huis" ZOETERWOUDE Dinsdag 19 mei a.s. wordt in „Ons Huis" achter de Dorps straat een politieke instuif gehouden van de groep Lijst Nieuw Gemeentebeleid. De aanvang is gesteld om 8 uur 's avonds. Omdat het een instuif is kan iedereen komen wanneer men wil, zo deelt men ons mede. We vernemen verder, dat er begonnen wordt met een kopje koffie en dat tijdens de speeches vrijelijk en naar hartelust geïnterrumpeerd mag worden,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4