mening Gevoel voor nieuwe tij kenmerkt ontwerp-APV Sobere herdenking van eeuwfeest bij Leidse afdeling Roode Kruis Geen vergunning meer nodig voor betogingen Ook Leiden heeft zijn Wereldwinkel voor steun aan ontwikkelingslanden MARKTEN Agenda Bollenstreek VVD-Warmond bezorgd over geluidshinder DONDERDAG 14 MEI 1970 LEIDSE COURANT Verordening van 1912 wordt vervangen Sergeant Meijer aanleiding van het artikel van Joop Bartman over de sergeant Meyer de Leidse Courant van 9 mei 1970 >u ik het volgende onder uw aandacht illen brengen. aar schatting is een derde tot de helft in het Nederlandse bataljon terug ge trokken, een deel het merendeel? welhaast, op de Grebbeberg en. ver der, diep onder de indruk demo- oriëntatie-duurloop. 8.30 uur. Kón de sergeant Meijer in die panieke- n chaotische toestand zijn comman dant bereiken? Kón hij een vast doel oor ogen hebben Is_hij een deserteur lij en zijn mannen zijn er in ieder ge- al niet zo snel van door gegaan of ze hebben de tijd nog genomen de wielen het kanon te zetten, de spreidaf- fuit dicht te klappen en het stuk ge schut aan te haken aan de trekker :n ongepantserd voertuig, géén pant- rwagen zoals Ton van den Houten in de LC van 24 maart beweert! En heeft de procesvoering aan de mi nimale eisen voldaan? Heeft uw jour nalist er de Krijgstucht op nagekeken? Generaal Harberts heeft en dat mocht niet de krijgsraad beïnvloed of althans trachten te beïnvloeden. Ver wonderlijk vind ik voorts, dat de troe- LEIDEN Er is een voor-ontwerp voor een Algemene Politieverordening de gemeente Leiden „van de pers" gekomen. Alle Leidse groeperingen, instel lingen en ingezetenen krijgen daarin een mogelijkheid tot inspraak. Vóór 15 juni moeten de eventuele op- en aanmerkingen op dit voor-ontwerp binnen zijn bij de gemeente, waarna b. en w. hopen het op S of 10 augustus door de raad In behan deling te laten nemen. Het voor-ontwerp, samengesteld door een door b. en w. ingestelde commissie, waarin zitting hebben gemeentesecretaris dr. J. van de Poel, politiecommissaris mr. C. Barends, chef algemene zaken mr. C. de .Jong en mej. mr. G. M. Vink, assistente van de gemeentesecretaris, maakt een overzichtelijke en modern opge zette Indruk. Als een rode draad loopt een verantwoord gevoel voor vrijheid door dit voor-ontwerp (dat ook nog is „doorgelicht" door een commissie, waarin alle raadsfracties waren vertegenwoordigd). rubriek-kopjes. Bij elkaar telt het voor ontwerp 107 artikelen. Terwijl enerzijds een aantal verouderde bepalingen is vervallen of gewijzigd, zijn anderzijds nieuwe bepalingen opge nomen, in verband met de gewijzigde tijdsomstandigheden. Zo is een bepaling ontworpen om het hinderlijke parkeren van vrachtauto's en bussen tegen te gaan. Verder wordt het verboden vans, kampeerwagens e.d. langer dan drie dagen achtereen op de weg te par keren. Ook mogen voertuigen met stankverspreidende stoffen niet zoda nig worden geplaatst, dat omwonenden er last van ondervinden. Op het gebied van de openbare menings uiting beoogt het ontwerp de grootst mogelijke vrijheid toe te staan. Beto gingen en optochten zyn volgens het ontwerp niet meer van een vergunning afhankelijk. Ze moeten alleen tenminste Mogelijkheid tot inspraak voor definitieve vaststelling Exemplaren van liet voor-ontwerp zyn toegestuurd aan 25 organisaties, instel lingen en actiegroepen. Iedereen, die er - verder behoefte aan heeft kan 't gratis I 9±' .pvnr„n e-emeld pen. d.e onder het bevel van de gene- komen inzjen op het |)ureau V0(frlich_ 1 "4 t"°ren "°rd°" d ting van het stadhuis of daar ee plaar kopen voor 2,50. De nu in ontwerp zynde Algemene Po litieverordening dient ter vervanging van de uit 1912 daterende (en door vele afzonderlijke verordeningen aangevulde) Verordening op de Straatpolitie. Er kunnen bij het van kracht worden er van behalve de verordening van 1912 maar liefst 13 verordeningen vervallen. (Van onze stadsredactie) LEIDEN De groep Leidenaars, die een mentaliteitsverandering tot stand probeert te brengen ten opzichte van de derde wereld, heeft met een z.g. Wereldwinkel tijdelijk onderdak gevonden in Galerie Walen kamp aan de Nieuwsteeg. Het is de vijfde Wereldwinkel in Nederland. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Breukelen gingen de Sleutelstad reeds voor. In de winkels worden produkten verkocht uit landen van de derde wereld, die zodanig zijn gekregen dat de opbrengst voor een zo groot mogelijk deel terechtkomt bij de producent in de ontwikkelings landen. De Wereldwinkeliers mogen van galeriehouder Ben Walenkamp tot en met 25 mei aanstaande in het pand aan de Nieuwstraat zoveel mogelijk informatie over de derde wereld verstrekken. „Daarna hopen we een vaste ruimte gevonden te hebben," zegt Piet Dingjan, een van de winkeliers. t den. We proberen de mensen aan het TT cf/M/t denken te zetten over de kloof die be- Woekermnsten staat tussen de rijke en arme wereld. J Maar daar mag het niet bij blijven. makende tussen- Kloof arme-rijke landen handel wordt uitgeschakeld aal Harberts stonden de generaal (zie dr. De Jong's ..Mei '40" - blz. 237-238) niet schenen te kennen. FRED VOS, Leiden. (Van redactiewege bekort). Bij het langer dan drie dagen parkeren van een caravan kan de eigenaar een bekeuring bij zijn kampeerpaperassen voegen. (Foto L.C. Dirk Ketting) Het voor-ontwerp is zoals gezegd bij zonder overzichtelijk, waartoe bijdragen een indeling in hoofdstukken, afdelin gen en paragrafen en het gebruik van DEN BOSCH13 mei Vee Aan r: totaal 8693 dieren, 2720 runderen graskalveren; 381 vette kalveren 1 nuchtere kalveren; 599 schapen 564 lammeren; 6 fokzeugen; 706 slacht varkens; 159 biggen; 822 slachtrunde ren. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1150 1 1850; guste koeien 990-1450; graskalve ren 450-675; kalf vaarzen rood 1300- 1835; zwart: 1125-1550; klamvaarzen 1175-1350; guste vaarzen 1000-1265; pinken 700-850; nuchtere kalveren voor fok pf mesterij 150-325; weideschappen 80-125, lammeren 160-255; drachtige zeugen 525-650; biggen 86-100 per stuk; slachtrunderen extra kw. 5.35-5.85; le kw. 4.85-5.30; 2e kw. 4.30-4.80; 3e kw. 3.90-4.20; vette stieren 4.80-5.20; worst koeien 3.75-4.05 per kg gesl. burgemeester. Het houden van toespraken drachten op de openbare weg wordt eveneens vrij gelaten. Aleen kan eer politieman ingrijpen als wanordelijkhe den ontstaan of bijvoorbeeld overlast voor het verkeer. Nog enkele andere punten uit het ont werp: Het wordt verboden om stink bommen, rookbommen e.d. te verkopen of te vervoeren. De bepalingen betreffende de openbare zedelijkheid (uitlokken van ontucht en prostitutie aan de openbare weg) zijn zodanig gesteld, dat geen discriminatie plaats vindt met betrekking tot de sek- De nieuwe APV van Den Haag en deels ook die van Amsterdam hebben „mo del gestaan" voor het Leidse voor-ont- Minister drukt grondprijs voor „Leidse Baan" DEN HAAG Een besluit van prov. staten tot aankoop van gronden van mr. H. Jochems te Wassenaar ten be hoeve van de aanleg van de secundaire weg 16, de zgn. „Leidse Baan", en voor recreatieve doeleinden heeft geen goed keuring gekregen van de minister van binnenlandse zaken. Het bezwaar van het ministerie geldt de prijs van ruim acht miljoen gulden, die betaald zou moeten worden voor 172.96.45 ha grond in de Duivenvoordse-Veenzydsepolder en .,De Roggewoning in de gemeenten Wassenaar, Leidschendam en Voorscho- Met de heer Jochems ls door het college Gedeputeerde Staten opnieuw over eenstemming bereikt over een grond prijs, die door het ministerie wel wordt goedgekeurd. Volgens de nieuwe over eenkomst, die ter goedkeuring aan prov. staten wordt voorgelegd, zal de koop- ruim 1,7 miljoen minder bedra gen. Bromfietser zwaar genond NOORDWIJK Gistermiddag, is bij verkeersongeval op het kruispunt Lindenhofstraat-Doezastraat een 22-ja- rige fabrieksarbeider uit Noordwyk ern stig aan hét hoofd gewond geraakt. Zonder op het verkeer te letten reed de jongeman het kruispunt op, waar hij werd gegrepen door een juist naderende bus. Hij is in zorgwekkende toestand het Diaconesssenhuis te Leiden vervoerd. NOORDWIJKERHOUT Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het tandartsexamen D. Kiele. DONDERDAG 14 MEI Hillegom Jeugdhuis achter St. Jozef kerk, 20.00 uur:; De Parochieraad var St. Jozef te Hillegom houdt een open bare vergadering. Om meer inzicht te geven in het doel en de inhoud der pa rochieraad. Er is gelegenheid sugges ties te doen en vragen te stellen. Voorhout: 20.00 uur, Café-restaurant „Welgelegen". Vergadering stemgerech tigde ingelanden Mottigerpolder. Noordwyk: 20.00 uur, „Het Hof van Hol land", Voorstraat, Noordwijk-binnen. Ledenvergadering van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Noordwijk en omstreken. Spreker: de heer L. G. E. Strengers over „De geijkte beplanting voor tuinen in de kuststreek" Lisse: 20.00 uur, zaal Rijkers. Kanaal straat: Voorjaarsvergadering Viscollege „Advendo". lisse 20.00 uur. De Witte Zwaan: Kon takt- en discussieavond WD Drs. J. F. van Stigt uit Poelpolder spreek over „Lisse, recreatie en/of Industrie". Sassenhelm 20.00 uur, Het Bruine Paard: Ledenvergadering Verbond voor Veilig Verkeer. De Zandvoortse ralley- rrjder en antislipspecialist Rob Slotema- ker houdt een causerie over het slippen van automobielen, toegelicht met dia's. Noordwijk Ned. Herv. kerk Noord- wijk aan Zee, 20.00 uur: Jubileumcon cert „Soli Deo Gloria" met oratorium „Samson" van G. F. Handel oJ.v. Gé van der Steen. Metselaren uit Bollenstreek naar „Woerden" LEIDEN Op 27 mei wordt in Woer den de 18e nationale wedstrijd in het metselen met baksteen gehouden. Even- 'n drie andere plaatsen t.w. Leeu warden, Waalwijk en Zevenaarbetreft het hier een voorwedstrijd. Na een se lectie zullen van iedere regionale voor wedstrijd drie metselaars automatisch worden afgevaardigd naar de finale in Utrecht. Dit aantal van 12 zal worden aangevuld met 8 jongens, die tijdens de voorwed strijden met de hoogste cijfers uit de bus zijn gekomen. Deze 20 jongens zullen ook te bewonde- zijn op de van ,9 t.m. 12 juni a.s. te houden Nationale Beroepenmanifestatie de Julianahal van de Koninklijke Ned Jaarbeurs in Utrecht. Uit Leiden en om geving zijn in Woerden aanwezig; J. J. Valentijn (Alphen), H. Wagenaar (Sas- senheim) en A. J. Cramer (Noordwijk Zee). Algemene Politie verordening zal het iedereen vrij staan op een kist te klimmen om de menigte of zoals in dit geval de stille wateren toe te spreken. Alleen als er deining van komt zal de politie optreden. Ook op het punt i'an het organiseren van demonstratieve optochten is de ontwerp APV heel wat ruimer van opvatting. Die behoeven slechts 21, uur van tevoren bij de burgemeester aangemeld te wor den. Toestemming zal niet meer vereist zijn. „We zijn al wezen praten met b. en w. en die stonden positief tegenover onze ideeën. Het vinden van een permanente ruimte is een kwestie van zoeken, want ook de gemeente heeft zo maar geen winkelpanden vry, maar 't college heeft wel alle medewerking toegezegd", We moeten de fouten aanpakken, waar door de kloof arm-rrjk in stand gehouden wordt. Een kernpunt is de economische structuur zoals die door de handel in stand wordt gehouden, döör de rijke landen. Veel landen zijn bijvoorbeeld af hankelijk van een zogenaamde mono cultuur. Bijvoorbeeld Columbia van kof fie, Ceylon van thee, Cuba van rietsui ker, Zambia van koper. Behalve dat deze landen afhankelijk zjjn van de prijs voor hun produkt op de wereldmarkt, kunnen ze ook hun produktie niet verhogen. Dan kunnen ze of niet genoeg afzetten, of de prijs daalt op de wereldmarkt. aldus Piet Dingan die met collega's Piet I Verder beiet de rijke wereld door Heinsbroek en Dinneke Ten Ca te in de Wereldwinkel voornamelijk informatie \erstrekken, maar ook rietsuiker verko en verder aardewerk, rookverdrij- maskers, poncho's, die afkomstig zijn uit landen als de Philippijnen, Gua- tamala, Bolivia, Haïti, Mexico gm da. werpen zijn allemaal met de hand gemaakt of komen althans uit arbeidsintensieve industrie. hebben hier beslist niet zo maar winkeltje, een boetiekje, dat allerlei spullen verkoopt uit ontwikkelingslan- aantal regels de arme landen om zelf te kunnen industrialiseren. Brazilië mag zelf zijn kofie niet branden of tot op- loskoffie verwerken. Zambia mag zelf zjjn koper niet verwerken. Bolivia idem met tin. De rijke landen voeren name- Oegan- i de invoerrechten op verwerkte pro dukten zo hoog op, dat deze produkten duurder worden dan wanneer de rijke landen ze zelf verwerken, ondanks onze veel hogere kosten. Niemand zal ze dus kopen. Bovendien zyn de vervoersvoor- waarden gunstig gemaakt voor de rijke landen en ongunstig voor de arme lan den door onze machtige scheepvaart trusts, die worden gesteund door de regeringen uit de rijke landen. Hierdoor kan een derde-wereld-land nauwelijks zelf goedkoop vervoeren. WARMOND Het bestuur van de af deling Warmond heeft het volgende schrijven aan b. en w. gericht: .fDoor de steeds toenemende intensiteit van het verkeer neemt dè geluidshinder voor de bewoners van ons dorp in grote mate toe. Dit gaat echter niet gepaard met een zekere evenredigheid, doch de geluidshinder is in veel sterkere mate toegenomen dan het verkeer. Dit heeft drie redenen: Ten eerste: Het deugde lijke materiaal waarmede soms met flinke snelheid door de bebouwde kom gejakkerd wordt, vooral 's morgens roeg en gedurende het middagspitsuur. Het expres opvoeren van de motor >an de auto, zodat snellere acceleratie mogelijk wordt, met het daarbij gebrui kelijke felle knetteren van de al of niet aanwezige uitlaten. 3 De bromfiets- en de motorfietsberijders, die er kennelijk bijzonder veel genoegen in scheppen op vrije dagen en 's avonds door het dorp izen met meerdere schadelijke ge volgen. Informatie- en kennismakingsavond nieuwe inwoners van Wassenaar WASSENAAR Op vrijdag 15 mei organiseert het Wasseiuiarse gemeente bestuur in het Raadhuis „De Paauw" een informatie- en kennismakingsavond, die in de eerste plaats bedoeld is voor hen, die zich in 1969 en 1970 in Wasse naar hebben gevestigd. Op deze avond is overigens iedereen welkom. Er zal gelegenheid zijn tot kennisma king met de leden van het college van b. en w. en er zal een bescheiden ten toonstelling zijn ingericht waarop men aan de hand van kaarten en maquettes, tekeningen en prenten een indruk zal kunnen krijgen van Wassenaar vroeger, nu en in de toekomst. De avond wordt gehouden van half 8 tot 10 uur. verzoekt u daarom dringend zo spoedig mogelijk met snelheidscontrole meter en decibel bepalende apparatuur in te willen grijpen. De constante ge ïrriteerdheid waaraan vele Warmonders die aan een doorgaande weg wonen, lij den, blijkt volgens deskundigen schade lijk voor de gezondheid te zijn. Het bestuur hoopt dat op zeer korte ter mijn op een afdoende wijze tegen dit euvel zal worden opgetreden, omdat de ze onverdraaglijke gelijdshinder met de dag toeneemt". (Van een onzer verslaggevers) een feestgeschenk in het kader van het worden gegeven om op die wijze zoveel tal bloedafnemingen bedroeg 12488, het van 26.500 ontvangen, waarvan 2650 LEIDEN Nog enkele maanden en de eigenlijke Roode Kruis-werk. De bedoe- mogelijk het eigenlijke doel te benaderen, aantal keuringen en herkeuringen 12595. aan het hoofdbestuur werd afgedragen. afdeling Leidey en Omstreken van het ling is n.l. aan de Leidse Gem. Genees- Die taken zijn vele, dat werd opnieuw Aan 256 donors kon de Landsteiner-pla- De jaarlijkse inzamelings-campagne Ned. Roode Kruis staat voor haar hon- kundige Dienst aan te bieden een wagen duidelijk uit de wijze waarop de voor- quette voor 20 maal bloedgeven worden bracht 28.392.27 op, waarvan derdjarig bestaan. Vanzelfsprekend zul- met een volledige set uitrustingmateriaal zitter het jaarverslag toelichtte. Dat uitgereikt. 600 donors ontvingen de 13.944.18 aan het hoofdbestuur werd len wy daaraan in de naaste toekomst ten dienste van de hulpverlening bij gro- bleek uit het werk van de colonne, die Landsteiner-penning, terwijl 6 donors afgedragen. De bestuursverkiezing had nog wel de nodige aandacht besteden, tere of kleinere calamiteiten. Deze wagen thans 77 leden telt, die doo oefen- en werden vereerd met de „vergulde draag- tot resultaat, dat de heer J. Bazuin, arts, maar het zal geen verwondering wekken, zal ls aanhangwagen achter een van de cursusavond het gehalte der helpers zo speld" voor het 40 maal afstaan van directeur van de G.G. en G.D. te Leiden, dat de gisteravond in „Nieuw Minerva" materaalwagens van de G.G.D. of brand- hoog mogelijk opvoert bij de vele dien- bloed. werd gekozen. De heer Bazuin was reeds gehouden 99ste jaarvergadering reeds in weer onmiddellijk bij de hulpverlening ten, die van deze colonne worden ge- door het bestuur aangezocht in het be lief teken van dit „eeuwfeest" werd ge- kunnen worden ingeschakeld. vraagd. Zo b.v. bij de Bloedtransfusie- Trombosedienst stuur zitting te nemen. De vergadering houden. De herdenking evenwel zal zo Wat er mogelijk verder nog aan de dienst, waartoe per avond 8 4 10 helpers hechtte hieraan haar goedkeuring. •ober mogelijk geschieden, omdat een herdenking zal worden gedaan ligt nog nodig zijn, bij de boottocht van de Henry De Trombosedienst strekte zijn werk- De Inzamelingscampagne van dit jaar vereniging ais het Roode Kruis niet de in nevelen gehuld en het bestuur zal er Dunant, die weer 72 chronisch zieken en zaamheden uit over niet minder dan 22 wordt gehouden van 25-81 mei, op welke "angewezen instantie Is om een honderd- zich over beraden. Deze jaarvergadering invaliden een genoeglijke week bezorgde, gemeente, er werden 4567 patiënten be- laatste dag de gebruikelijke straatcol- Jarige hulpverlening op uitbundige wijze hoorde evewel van voorzitter prof dr. bij het transport en de verzorging van handeld» terwijl het aantal verrichtingen lecte zal worden gehouden. Bussen zijn te vieren. P. J. Gaillard, dat in dit herdenkings- zieken en invaliden bij diverse gelegen- het kolossale aantal van 105.984 bedroeg, op 80 mei, 's avonds van 7-8 uur af te Het voornaamste punt van deze herden- jaar ln ieder geval aan iedere taak van heden. Bfl de Bloedtransfusiedienst wa- Het aantal leden bedroeg op 31 december halen in het gebouw Breestraat 19 en •dng zal bestaan in de aanbieding van het Roode Kruis een extra stimulans aal ren 9164 donors ingeschreven, het aan- 13.26L Aan contributies werd een bedrag de volgende dag vanaf 8 uur, Woningbouwver. „De Brittenburg" krijgt inspraak KATWIJK In de kleine zaal van „Cleyn Duin" werd de algemene ledenvergade ring gehouden van de woningbouwver eniging „De Brittenburg". Voorzitter H. Haasnoot herdacht de overleden heer P. Guyt. Het aantal woningen was in het afge lopen jaar gestegen tot 729, alsmede 4 winkels en een noodwinkel. Het aantal garages bedraagt 170. In uitvoering zijn momenteel 192 B.M.B.-woningen in Cleyn Duyn en nog 58 E.M.B.-woningen aan de Schaepmanstraat. Met de toe gewezen woningen werd een stap gezet om meer inspraak te geven aan de woningbouwvereniging, doordat b. en w. na toewijzing van de woningen de in deling aan de vereniging overliet. Het aantal leden bedroeg 791 van wie 729 bewoners. Administrateur C. L. van Kesteren gaf een toelichting op de fi- nancieën van de vereniging. De eigen dommen vertonen een balanswaarde van ruim 20% miljoen. De vergadering ging akkoord met het voorstel van het be stuur een lening aan te gaan voor het bouwen van garages in Cleyn Duin en aan de Schaepmanstraat. In het gebied van Cleyn Duin zal ten behoeve van de vereniging een nieuw kantoorgebouw worden gesticht. Presidente NCVB in Lisse neemt afscheid bij 40-jarig jubileum LISSE Gisteravond heeft de afd. Lisse van de Ned. Clir. Vrouwenbond haar jaarvergadering gehouden in Rehobth. In deze vergadering heeft mevr. B. G. Nleu- wenhuis-Tromp, die gedurende 8 jaar presidente is geweest, de leiding over gedragen aan de nieuwgekozen presiden te mevr. \v. van der Worp-Rietveld. De afdeling nam bij monde van de nieuwe presidente afscheid van mevr. Nieuwemhuis-Tromp en bood haar een boekenbon aan. De laatste taak van mevr. Nieuwenhuis-Tromp was het in stalleren van de nieuwgekozen bestuurs leden mevr. Brandt-Carol, mevr. Nieu- wenhuls-Goris, mevr. van Pflpen-Snfl- ders en mevr. Daudellj-Dijkstra. Ook de andere scheidene bestuursleden werd een boekenbon aangeboden. Gelukwensen bij dit 40-jarige jubileumfeest werden ont vangen van de afdelingen Voorhout, Sas- senheim en Hillegom. Het ledenaantal van de afdeling bedraagt momenteel 162 (vorig jaar 169). Na de pauze werd een zeer geanimeerd spel opgevoerd door de leden van het bestuur. Steun Ontwikkelings Streken Door allerlei woekerwinsten bovendien van de tussenhandelaars komt de prijs van een produkt uit de derde wereld daardoor zo'n vijf zes keer boven de kostprijs te liggen. Die uiteindelijke hoge verkoopsprijs nu proberen wij van de Derde Wereld Winkels te drukken door de tussenhandel uit te schakelen. Wij betrekken de produkten uit de derde wereld van de stichting SOS te Kerkra- de. SOS betekent stichting Steun Ont wikkelings Streken. De SOS koopt de handwerkprodukten in directe samen werking met kleine coöperaties in ver schillende ontwikkelingslanden. Ze be taalt direct aan de producent, niet aan welke tussenhandelaar ook. De inkoops prijzen zijn gebaseerd op een rechtvaar dig loon. Hierdoor kunnen de mensen leven van hun arbeid en hun kennis doorgeven, omdat ze ervan verzekerd zijn dat ze hun produkten kunnen ver kopen en dus van hun vak kunnen leven. Deze produkten zijn veel duurder aan inkoopsprijs dan de produkten die via opkopers aan de man worden gebracht. Toch worden ze tegen normale verkocht. Dat kan, omdat de SOS geen winst maakt en omdat ze een aantal tussen handelaren overslaat die allemaal op hun beurt winst moeten maken." Kritisch kopen De Wereldwinkeliers hopen met hun ak- ties te bereiken, dat de Nederlandse consument kritischer gaat kopen, waar door voor de ontwikkelingslanden een exportmarkt kan worden aangekweekt. „We begrijpen heus wel, dat wij met onze verkoop van rietsuiker en misschien eerdaags ook van koffie en cacao de ontwikkelingslanden niet noemenswaardig helpen. We begrijpen heus wel, dat het maar een druppel op een gloeiende plaat is. In feite misschien zelfs wel hope loos is. Maar nogmaals, het gaat om de mentaliteit, om het begrip. Om de kloof tussen arme en rijke landen werkelijk op te heffen zijn andere maatregelen nodig. Maar misschien dragen wij ertoe bij, dat men ooit nog eens tot het nemen van die andere maatregelen over gaat," zo redeneren de derde wereld-winkeliers. (De Derde Wereldwinkel is voorlopig tot en met 25 mei geopend, 's Morgens van 10 tot 12 uur en 's middags van half twee tot vyf uur). Taxichauffeur en politiepatrouille redden leven kind NOORDWIJK Aan het resolute optreden van een taxichauffeur en de terstond geboden hulp van een Noordwykse politiepatrouille heeft een 1.-jarig kindje van de familie Oetelaar uit Noordwükerhout, waarschijnlijk 't leven te danken. Het patiëntje, dat verstikkings verschijnselen vertoonde, werd gistermiddag, omstreeks half zes, met een taxi naar het ziekenhuis vervoerd, doch ter hoogte van de Herenweg-Zwarteweg in Noord wijk werd de chauffeur in het drukke verkeer opgehouden. Met lichtsignalen wist hij de aandacht te trekken van een juist naderende politiepatrouille. Uitrijdend voor de taxi zorgde die ervoor dat bin nen enkele minuten het transport in het Academisch Ziekenhuis be Leiden arriveerde.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3