£eldóc Qoma/ni Nieuwe socialistische fractie doet intrede in Tweede Kamer Moeder gooide dochter geboeid in de Amstel NA CONFLICT DEN UYL-GOEDHART maak van elke feest een échte vle BEST BEWAARDE MUNTGEHEIM IS TOCH UITGELEKT Nederlander op top Himalsjoeli ZAL IK EENS EEN MUMMIE VAN JE MAKEN? Breuk zet zich voort bij raadsverkiezingen I Grote vangsten van tong in de Ierse zee Reizend merelnest in Venlo Inbraak bij juwelier in Nieuwkoop JAPANNERS OVERWINNEN MT. EVEREST Sterke was Maas- en Rijnwater BREVET VAN UITGESLAPENHEID DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DONDERDAG 14 MEI 1970 SELECTIE UIT TV VANAVOND Nederland 1: 19.04 uur: Ark 2; 20.20 uur: De man van de diner's club; 22.40 uur: Olympia's tour. Nederland 2: 20.20 uur: IPC-concert; 20.40 uur: Experiment in Zweden; 21.20 uur: Leonard Cohen zingt; 22.20 uur: Tot onze diepe droefheid. 61e jaargang, no. 18.050 VRIJ WARM Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind en in het algemeen iets hogere temperaturen. AMSTERDAM ..Zal ik rent ,je maken Deze woorden zijn volgens hoofd inspecteur J. Schreur van het Amsterdamse bureau Kattenburg de inleiding geweest tot een lugubere moordpoging, waarmee de 33-jarige Portugese vrouw C'. P. D. haar 15-jarig stief dochtertje Maria Celina Coreian Pimenta door verdrinking om het leven heeft proberen te bren gen. De stiefmoeder zon vervolgens het niet hele maal normale kind (ze had de wanhoop van haar ouders opgewekt door kort achter elkaar de radio en televisie kort en klein te slaan) in elektrici teitsdraad hebben gewikkeld en in de Amstel hebben geduwd- Het meisje zou de aanslag hebben overleefd, omdat ze. na kopie onder te zijn gegaan, haar evenwicht kon herkrijgen, toen ze met haar vingertoppen een balk van de wallekant vond. Ze kwam geboeid rechtop ie staan in het water, dat ter plaatse gelukkig slechts tot borsthoogte reikte, en kon door schreeuwen de aandacht trekken van de 27-jarige koopman Wil Jansen,, die in de buurt een woonboot heeft. Hij haalde het meisje uit het water. Ze werd met hevig bloedende polsen naar het Wilhelminagasthuis gebracht. Ze was psychisch zo geschokt, dat ze pas gistermiddag door de politie met behulp van een tolk kon worden gehoord. De stiefmoeder ontkent heftig. Volgens haar lezing zou ze 's avonds alleen zijn geweest met echter niet. De reconstructie gisteravond heeft uitgewezen, dat het verhaal van Maria wel geloofwaardig is. Daarom heeft hij de stiefmoeder op verdenking van poging tot moord Maria in de woning aan de Vinkenstraat, waar ze sinds twee maanden woonde met haar man, een 40-jarige fabrieksarbeider uit Portugal, die reeds langer in Amsterdam verbleef. Terwijl het meisje naar de televisie bleef kijken, aldus haar verklaring, was zij zelf wat gaan uitrusten. Toen ze om elf uur weer wakker werd, was Maria verdwenen. Ze zou daarna haar man van zijn avondwerk hebben afgehaald en een vergeefse speurtocht zijn begonnen. Hoofdinspecteur Schreur gelooft deze lezing Afspraakje De verklaring, die Maria haperend en nog steeds overstuur heeft afgelegd, luidt als volgt: haar vader en stiefmoeder, beiden al een keer gehuwd geweest, zijn onlangs met elkaar getrouwd. Op de avónd van de moordpoging had haar stiefmoeder een afspraak met een ahdere Portugees in de stad. Samen met Maria was ze naar de plaats van het rendez-vous gelopen, maar de man was niet komen opdagen. Langs de Amstel wandelden ze samen terug. Ergens op de kade vond Maria een stuk elektriciteitsdraad. Ze gebruikte het als springtouw. Opeens had haar stiefmoeder gevraagd: „Zal ik eens een mummie van je maken?" Maria had lachend geantwoord: „Wat is dat? Doe maar". De vrouw had vervolgens de draad stijf om de naar beneden gestrekte armen van Maria gewikkeld en vervolgens om haar onderlijf en benen. Daarna gaf ze het meisje, dat hulpeloos op de wallekant stond, een duw, waardoor ze in de Arpstel viel en liep weg. Als het verschrikkelijke verhaal van het meisje waar is hetgeen hoofdinspecteur Schreur „eneigd is te geloven had ze de avond tevoren ook al in het water gelegen. Ze was toen eveneens met haar stiefmoeder gaan wandelen ditmaal langs het open havenfront. Opeens kwam er een vreemde vrouw met, uitgestrekte armen luid krijsend op haar af. Ze schrok daar zo van, dat ze in het water viel, maar kon zelfstandig weer op de kant krabbelen. De stiefmoeder van haar kant ontkent op de bewuste avond met haar dochter bij het open havenfront gewandeld te hebben. (Van parlementaire redactie) SCHUITEMAKER DEN HAAG De socialistische Tweede Kamer leden Frans Goedhart en Schuitemaker, die gisteren gebroken hebben met de fractie van de P.v.d.A. gaan optreden als zelfstandige fractie in deze Ka mer. Beiden hebben gisteren verklaard lid te zijn geworden van de partij D.S. '70, die sinds kort een aantal oud-leden van de P.v.d.A. onderdak biedt. De breuk in de P.v.d.A. zal verdere gevolgen hebben, ook in de Tweede Kamer. Binnenkort namelUk bedankt dr. J. Tans als Kamerlid. HU wordt dan volgens de kies- iUst opgevolgd door mevrouw S. van Veenendaal, die echter ook lid geworden is van D.S. '70. Gedrieën zullen zij dan de vütiende fractie in de Tweede Kamer vormen. De opvolging van dr. Tans zal echter, naar het zich nu laat aanzien, niet zonder schokken verlopen. (ADVERTENTIE) goed idee Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees,Vleeswaren en Vleesconserven Kleine nikkelen rijksdaalder Eerste exemplaar in Heemstede DEN HAAG (ANP) In de Liver- poolbaai hebben dc acht Nederlandse vissersvaartuigen, die in bet kader van de door het ministerie van Landbouw en Visserij gestimuleerde visserij in de Ierse Zee experimenteren, onverwacht grote hoeveelheden tong gevangen. Hun eerste aanvoer, op 6 mei. be stond uit 35.200 kg tong, op 9 mei werd een lading van 14.158 kg tong te Sche- veningen verhandeld en er wordt op nieuw een hoeveelheid van 35.000 kg verwacht. Overigens valt volgens het ministerie voorlopig nog niet te zeggen, of het beperkte gebied van de Liver- poolbaai gedurende langere tijd voor een aantal tongvissers rendabele vang sten zal opleveren. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Eén van de best bewaar de geheimen van de Rijksmunt en het ministerie van Financiën is uitgelekt: komende nieuwe rUksdaalder. De primeur heeft de Hcerastedenaar A. J. Pjjst, die deze weck de munt won op een kaartavondje, een munt iets groter dan de gulden, licht, nikkel, aan dc ene zUde de beeltenis van koningin Juliana, aan de andere zijde de waarde, 21/» gulden. Rijksmuntmeester dr. I. R. M. van de Brandhof zit mart het geval in zijn maag. Dat de munt uit de Rijksmunt is ge- (Van een onzer verslaggevers) VENLO. Merels staan erom bekend. Hat ze zich op de meest gekke plaatsen nestelen om hun eierert uit, te broeden. In Venlo heeft één van die dieren wel ambulante woning gebouwd. Twee weken geleden ontdekte de heer P. Bouten, wonende aan de Breniweg in Venlo, dat een merel zich genesteld had «p de olievuldop van zün vrachtwagen. D< heer Bouten ontdekte het dier toen MJ op zekere dag zün motor startte en de merel hevig verschrikt zün schuil plaats zag verlaten. De vogel heeft zich echter niet door het lawaai van de startende motor laten verjagen. Nog geen twee minuten nadat de heer Bouten, na een dagenlange rit door Nederland, zijn voertuig aan de Boslaan heeft geparkeerd, neemt de merel weer bezit van zijn nest; wanneer de vrachtauto de weg op gaat neemt hij v.eer de vlucht, in de hoop dat de draaiende motor de eieren warm zal houden. Het is al de tweede keer, dat de heer Bouten met een merelnest heel Nederland doorkruist. Twee jaar geleden had een •chteras i komen, is niet mogelijk, dat weet hij zeker. En voör de rest verwijst hij naar het ministerie van Financiën, Ministerievoorlichter Lörtzer: „Inder daad is op onverklaarbare wijze een nik kelen rijksdaalder in handen gekomen van de heer Pijst. De enige weg, die wij zien, waarop dat ding in zijn banden is gekomen, ïs via een aantal exem plaren, die automatenfabrieken te leen hebben gekregen van de munt om hun apparaten te kunnen aanpassen. Ik zeg niet dat het zo is, het moet nog onder zocht worden. Hij komt niet uit de munt zelf, want de controle is er buitengewoon Er is overigens nog geen enkele indi catie, waanneer deze nieuwe rijksdaalder in circulatie zal komen. Tot zolang blijft deze ene munt een stukje metaal met hoogstens curiositeitswaarde en dat er een nieuwe rijksdaalder zou komen was De heer Pijst..Voorlopig heb ik hem NIEUWKOOP (ANP) De afgelopen nacht hebben inbrekers door met drie straatstenen twee etalageruiten te ver brijzelen een groot aantal horloges en sieraden geroofd uit de juwelierswinkel van de heer G. van Nes in Nieuwkoop. Hoewel de alarminstallatie onmiddellijk werkte en de beide honden van de heer Van Nes luid begonnen te blaffen, ging alles zo snel in zijn werk dat, toen men beneden kwam, de rovers reeds met. de buit waren verdwenen. De heer Van Nes, organisator van de zo succesvol verlopen „Florisweek", schat dat er voor ongeveer veertigduizend gulden aan ar tikelen uit zijn winkel is gestolen. Hij is tëgen inbraak verzekerd. Op het ogen blik ontbreekt volgens de politie nog elk spoor van de daders. Anti- Cambodja demonstraties in Santa Clara en Amsterdam Nog steeds wordt overal ter wereld betoogd tegen het Amerikaanse ingrijpen in Cambodja. Boven: een groep militairen stapt in Santa Clara over een groep liggende demonstrantenheen. Tragische bijzonderheid: de fotograaf over leed, vlak na de opname, plotse ling. Onder: in Amsterdam zitten scholieren voor het Amerikaanse consulaat, roepende: „Nixon moor denaar". KATMANDOE (Reuter) Een Neder lander en drie Sjerpa's, die deel uit maakten van een Nederlandse Himalaja- expeditie, zün er op 5 mei in geslaagd de nog niet eerder bedwongen noord- oostelüke tóp van de Himalasjoeli te beklimmen. De top is 6.496 meter hoog. Dc mededeling van de succesvolle be stijging is woensdag ontvangen door het Nepalese ministerie van Buitenlandse Zaken, maar de naam van de Nederlan der en andere büzonderheden zün nog niet bekend. De Himalaja-expeditie, die op 25 maart mei 17 Nederlandse deelnemers van Schiphol vertrok, staat onder leiding van de Rotterdamse kinderchirurg J. A. Noordijlc. Het aanvankelijke plan van de expeditie om de Dalcoera te be klimmen, stuitte op verzet van de dor pelingen, die niet wilden dat him heilige berg werd geschonden. Als bewijs voor het onheil, dat daaruit voort zou komen, wezen zij op de lawine, die zich voor deed in 1953, nadat een Japanse expe ditie de berg had „ontheiligd". De lawine verwoestte een eeuwenoud klooster, waarbij drie monniken werden gedood. Daarop kreeg de expeditie van de Nepa lese regering toestemming om de noord oostelijke Himalsjoelitop te beklimmen. Twee Japanners zijn er afgelopen maandag in geslaagd de 8.848 meter hoge top van de Mount Everest te be klimmen, zo is door de Japanse ambas sade in Katmandoe bekendgemaakt. Zij maakten de laatste klim vanuit het op 8.763 meter hoogte gelegen kamp. het hoogste dat ooit op deze bergreus was gevestigd. De breuk in de socialistische fractie, heeft gisteren in en buiten de Tweede Kamer tot zeer emotionele reacties aan leiding gegeven. In de Kamer, omdat fractievoorzitter Den Uyl in een duide lijke botsing kwam niet zijn oud-collega Frans Goedhart. Bovendien schokte hij de Kamer door een verklaring af te leg gen als fractievoorzitter, maar naar la ter bleek een persoonlijk woord gespro ken te hebben. Frans Goedhart vertolkte met zijn uiteenzettingen over de socialistische buitenlandpolitiek toegespitst op Zuidoost-Azië de mening van vele oudere leden in de P.v.d.A. Een aantal van hen zal Frans Goedhart volgen en uit de P.v.d.A. stappen De bekendsten zijn di'. W. Drees jr., Meijer Sluizer, de oud-president van de Eerste Kamer dr. ir. J. Mazure, J. de Kadt en vëi-schïllen- de anderen. Geruchten gaan dat zelfs dr. W. Drees sr. zou willen bedanken. D.S. 70, die volgende maand in ver schillende gemeenten deelneemt aan de raadsverkiezingen wordt door dit uit treden uit de P.v.d.A. van vele bekende socialisten opnieuw versterkt, waardoor de splitsing nog duidelijker wordt. MAASTRICHT (A.N.P.). Tengevolge van de vele regenval in de laatste dagen in Frankrijk en België is het water van de Maas in Limburg gedurende de laatste 24 uur (geneden de stuw van Borgharen bij Maastricht met 2,33 meter gestegen. Het peil van het water be droeg daar gisteravond 42,72 meter boven N.A.P. Het peil van de Rijn in Duitsland is inmiddels zo hoog gestegen, dat vanaf Koblenz een vaarver'ood is ingesteld. Het water staat daar 7.82 meter hoger dan het normale peil. De schepen kunnen bij die stand niet onder de bruggen door. Bovendien zijn alle bakens onder water Uw wakkere krant schreef eergisteren over die meneer uit Sheffield, die door z'n 30 jaar oude ledikant zakte en pas na vijf dagen uit de ravage bevrijd kon worden. Dat was geen primeur maar diezelfde dag serveerde onze redactie wel 5 andere exclusieve berichten. Gun uw lijfblad, dat 24 uur per etmaal voor u de ogen openhoudt, ook aan uw kennissen win een nieuwe abonnee. Als dank voor uw porders- werk mag u kiezen uit Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen dc eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantcpagina. Ideaal om regenachtige (vakantle)dagcn mee door (e komen. Een grote vierkleurentekening (40 x 60 cm, zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlüke satirische (ekenaar Jan Sanders' speciaal voor onze krant maakte. U blijft lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan het protesteren is. (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid- se Courant, Antwoordnummer 349, Leiden. Als nieuw e abonnee-voor de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd Naam: Woonplaats: Straatnaam: ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn Als geschenk wil Ik thuisbezorgd krijgen de mammoet-legpuzzel/vierkleurentekening van Protesterend Nederland Doorhalen wat niet wordt verlangd. Handtekening

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1