Weer werd een drager van leiderstrui slachtoffer Torleif Andresen elke dag beste buitenlandse renner IN DE LEIDERSTRUI Wat is er nogfavoriet, in Olympia's Ronde 1 I Kanoslalom olympisch nummer Bravenboer elf minuten achter Van de Ruit Actie Feijenoord voor Rotterdamse jeugd Trio veertienhonderd gulden in Nootdorp 1971 DONDERDAG 14 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA II (Van onze sportredactie) WIERINGEN Even na Akkrum, eiland van rust in het Friese land, belegde Piet Liebregts een bliksembijeenkomst. Midden in de weilan den wilde hij zijn pure woede kwijt aan ieder die het horen wilde. Liebregts, in de voorgaande dagen diverse malen beschuldigd omdat hij zijn beide ploegen Acifit en Tricot Noble in combine zou laten rijden, verklaarde daar de totale oorlog aan de ploegen van Ketting, Mars Flandria en de Militairen: Van nu af aan laat ik alle jongens voor Bravenboer rijden. Iedereen mag dat gerust weten. Als er moeilijkheden van komen, nou dan kan dat. Dan zal ik ook nog eens voor een stunt gaan zorgen". Liebrechts was kwaad om wat ruim 50 km eerder gebeurd was. Vlak na het verlaten van Assen was het peleton in stukken gebroken. Tweeëntwintig renners kwamen los van het peleton, waarin oranje- truidrager Wim Bravenboer, de kopman van Liebregts tweede ploeg en Fedor den Hertog, leider van het Amstelteam achterbleven. De gevolgen daarvan waren desastreus. Weer werd een drager van de leiderstrui het slachtoffer. Bravenboor zou tenslotte als een volslagen kansloze in Wieringen arriveren met een achter stand van 11 minuten en 20 seconden op winnaar Van der Ruit. Den Hertog werd op bijna 10 minuten gefietst. Frits Schür begint de slot etappe als de favoriet, maar wat is nog een favoriet in deze stormachtige strijd van de amateurs. De renners die eerste waren in het klassement zijn alweer vergeten. Jans en Wicher Vlot zijn teruggewezen, Henny Kuiper ging onder het juk door en Wim Bravenboer moest er ook aan geloven. ^rits Schur zwaait met de feestbloemen, terwijl een trotse glimlach zijn gelaat De coupe in de zesde etappe van Olympia's Toer is geslaagd: Wim Bravenboer, de leider, werd op een grote achterstand gereden en Frits Schur werd zijn opvolger. Ik wou dat ik Nederlander was (Van onze sportredactie) VIERINGEN. Met enkele Jitimeters verschil werd- de oors© revelatie in Olympia's onde van Nederland, Torleif ndresen, door Frans van de Ruit srslagen. Andresen, in Olympia's onde gecoached door de in Am- erdam wonende Noor Hetty Isen, heeft in de zes etappes, die t nu toe zijn verreden, veel naam imaakt. Geen wonder eigenlijk, wamt de samen stelling van de kopgroep was er opnieuw een van importantie. Ketting had drie man voorin, Schür, Nieuwkamp en Balk, de militairen hadden drie soldaten aan het front, met Tabak, De Koning en Aliing, terwijl Mars vertegenwoordigd was door Van de Pol, derde in het klas sement en Prinsen. En Westrus en Duij- ker behartigden de belangen van Peugeot. Combine Liebregts, later aan de finish van de zesde rit in Olympia's ronde in Wie- ringen nog steeds bijzonder boos, ondanks het feit, dat „zijn" Frans van der Ruit de eindsprint had gewonnen: „Niemand wilde meer een trap geven. Alleen Den Hertog reed nog in het peleton. Ze be schuldigen ons al de hele week van combine, maar nu blijkt dat ze zelf in de combine zitten. Daarom heb ik nu IN MUENCHEN AMSTERDAM Op verzoek van de ernationale kanofederatie is het on deel slalom toegevoegd aan het pro- una van de Olympische zomerspe- die eind augustus, begin september 12 in München worden gehouden. De dstrijden zullen in de omgeving van igsburg worden verwerkt. Tijdens de tweede dag van het 69e igres van het internationaal Olym- ch Comité in Amsterdam willigden afgevaardigden van het IOC het )e Internationale Judo Federatie was nder fortuinlijk. Het congres ging er mee akkoord, dat in München voor categorie per land twee deelne- mogen worden ingeschreven, in :s van één, zoals in 1964 in fokio mklacht Tijdag zal op het congres worden iproken over de kwestie-Zuid-Afrika. ink Braun, voorzitter van het Olym- ch Comité van Zuid-Afrika, zal zich verer. tegen de aanklacht van Afrikaanse landen onder leiding van opperraad voor sport in Afrika. In stuk, dat is overgedragen aan het tuur van het IOC, wordt onder meer :egd, dat door de apartheidspolitiek Zuid-Afrika de Olympische gedachte 'eld word', aangedaan. De aanklacht maart van dit jaar opgesteld in a een vergadering van de 19 Tot lid van het IOC, als vervangers de aftredende Zweed Dyrssen en de isman Massard, werden gekozen urice Herzog, de ex-onderminister >r Jeugd en Sport in Frankrijk, en Zweedse generaal Sven Thofelt. Als van het IOC werd Henry Hsu liwan) gekozen. Torleif Andresen is in de Nederlandse amateurwereld geen onbekende meer. Elke renner weet dat nummer 19 An dresen is en elke renner blijft bij hem uit de buurt omdat hij een enorm doorzettingsvermogen heeft. Torleif An dresen, die de pedalen niet meer kon rondkrijgen in de etappe van Doetin- ■chem naar Assen. Torleif, vorige week nog winnaar van een tweedaagse weg wedstrijd in het heuvelachtige Wales (vorig jaar gewonnen door Joop Zoete melk) vindt zich nog niet helemaal uit geschakeld voor de eindzege. De 25- jarige huisschilder staat op 3 min. 11 sec. achter oranjetruidrager Frits Schür van de Ketting Didamploeg. ,.Ik ken de kwaliteiten van Schür niet. In BRNO bij de wereldkampioenschappen voor amateurs ontdekte ik dat ik een goede tijdrit kan rijden. De vlakke wegen en. de harde wind zijn in mijn voordeel", aldus Torleif Andresen. Niet kansloos „Vijf minuten goedmaken is veel, maar ik ben zeker niet kansloos. In de ronde wordt elke dag met minuten gesmeten. Als ik in de laatste etappe naar Amsterdam het geluk heb in de kopgroep te zitten, dan zal ik dichtbij de winnaar eindigen". Torleif Andresen. samen met Tor Bi- seth lid van de Noorse b-schaatsploeg heeft sinds kort voor de wielersport gekozen. De eerzuchtige Noor, die bijna elke dag de prijs van de beste buiten lander in ontvangst kon nemen, bekijkt de wielersport nuchter: „In Noorwegen schaatst iedereen en daarom is het moeilijker om aan de top te komen. Er zijn ongeveer 1500 bij de bond aange sloten wielrenners. Dan is het gemak kelijker om topsporter te zijn. Andresen werd vorig jaar naar Tsje- cho-Slowakije gestuurd om deel te ne men aan de wereldkampioenschappen voor amateurs. Na de successen in Olympia's Ronde is hij zeker van een plaats in de Noorse wielerploeg voor de wereldkampioenschappen in Engeland, die dit jaar in de eerste week van augustus in Blackpool zullen worden gehouden. Torleif Andresen zal vandaag in de laatste etappe, die uit twee ge deelten bestaat, een tijdrit en een etap pekoers, nog van zich doen spreken. Frans voetbal 'ARIJS. De uitslagen van de teravond voor de Franse competitie rste divisie) gespeelde wedstrijden LyonMarseille 10; Sedan asbourg 21BastiaAngouleme -1; Red Star—Nantes 3—0; Valen- nnes—Rouen 13; NimesAjaccio 0; BordeauxSt.-Etienne 14; Angers lennes 10. Ie stand aan de kop: 1. St.-Etienne 27 dstrijden gespeeld 46 pnt.; 2. Marseille 3. Sedan 27/36. Tom Okker ronde verder BRUSSEL Tom Okkcr is zijn in zinking mede veroorzaakt door een hinderlijke rugblessure weer te boven. Op de tweede dag van het internatio nale tennistoernooi om de open kam pioenschappen van België, gunde de Haarlemmer de Australische Daviscup- speler Ray Ruffels slechts één game: 6—0, 6—0, 6—1. Het was trouwens voor Australië in Brussel een slechte dag. Ook John Alexander (26, 63, 16, 0—c, tegen de Roemeen Ilie Nastase) en Bill Bowrev (4—6, 3—6. 3—6) tegen de Spanjaard Manuel Santana) sneuvelden in de achtste finales Herenenkelspelachtste finales: Pierre (GB)—Wendy Over DEN HAAG Gisteravond zijn i aantal inhaalwedstrijden gespeeld v de voetbalcompetitie. De uitslagen zijn: B-elftallen betaald voetbal: ie klasse: DWS—Ajax 0—1. Telstar—BI. 2e klasse A: Vitesse—DOS 2—2. Zijn beste prestatie, een tweede plaats in de etappe naar het winderige Wie- ringen, wil hij vandaag verbeteren. Plannen om prof te worden heeft hij niet. „Ik ben nu 25 jaar en ben te laat aan de wielersport begonnen. Ik wou dat ik Nederlander was, want dan had ik veel eerder kennis kunnen maken met deze sport. In Noorwegen hébben we nog geen wielerbaan. Ik ben vast van plan om dit jaar voor een maand naar Nederland te komen. Hier zijn voldoende gelegenheden om te trainen. Ik beschouw deze ronde trouwens als een training voor het wereldkampioen schap. De regenboogtrui staat beter dan de oranjetrui", zei Torleif Andresen, terwijl hij de bloemen voor de beste buitenlander in de handen drukte van een Wieringse schone. En toen waren er nog 43. SANTIAGO En (oen waren er nog 43... Het aantal equipes, dat nog in de strijd om de World Cup '70, de trofee van de London-Mexicorallye, wordt steeds geringer. Van de 96 gestarten zijn er nu in Santiago, de hoofdstad van Chili nog 43 over. Trots aan de kop van de ranglijst staan nog steeds (respectievelijk) de Finnen Mikkola (80 strafminuten) en Makinen, die beiden in een Ford Escort rijden. De tiende etappe van Buenos Aires naar Santiago (3200 km), werd eveneens door deze equipes (in dezelfde volgorde) gewonnen. De Engelse voet baller Jimmy Greaves doet het nog steeds zeer goed. Hij staat met zijn Ford op de zesde plaats. al mijn renners opdracht gegeven om voor Bravenboer te rijden". Ondanks het feiit, dat hij vier man in de kopgroep had, Van der Kruys en Bruessing van Trioot Noble en Van der Ruit en Van der Vleuten van Acifit slaagde zijn opzet niet, terwijl toch ook de Amstelrenners Piet van Katwijk en Nanno Bakker van Herman Krolt de opdracht hadden gekregen om niet op kop te rijden omdat Den Hertog de slag had gemist. Herman Krott wiens ploeg zware verliezen leed in Wieringen, over de door Liebregts gesignaleerde com bine: ,,Laat me niet lachen. Ik heb het in een etappekoers nog nooit anders meegemaakt dan dat de hele groep tegen de leider in het klassement fietst. Daar is toch niets bijzonders aan. Braven boer had alleen wat beter op moeten letten. Hij wist toch ook dat als er eenmaal een gat zou vallen, niemand er meer bij zou komen"? Voorin En Henk Nieuwkamp, de Ketting- renner die de meters diepe kuil vooi Bravenboer groef: „We hebben vanaf de start voorin gereden. We wilden pro beren drie man voorin te krijgen wat terug te pakken in het pioegen- klassement. Bovendien moesten we pro beren Friits Schür naar voren te halen, omdat hij op de tweede plaats in het klassement stond. D&t is allemaal gelukt, omdat de groep vlak na Assen op een slecht stuk weg in tweeën brak. Braven boer zat toen in het midden van het peleton en als leider in het klassement moet hij daar natuurlijk nooit gaan rijden, want dan kan het niet anders dan dat je verrast wordt". In de tang En Bravenboer die ln Assen nog kon dromen van de eindzege, vulde later aan: „Toen de slag viel zat ik inderdaad in het midden van de groep. Maar ik werd in de tang gedrukt en kwam vrijwel stil te staan. Net op dat moment brak de groep im stukken en toen moest ik hele maal van achteren komen. Daar was natuurlijk geen beginnen meer aan, ook al omdat er toen helemaal niet meer gereden werd". Het gevolg was, dat de grote klap niet op de tot scherprechter gebombardeerde Afsluitdijk viel, maar al ver daarvoor. Vooral ook omdat op het moment dat Bravenboer en Den Hartog aan een tegenactie begonnen in gezelschap van twintig anderen, in Sneek de spoor bomen dicht gingen voor het toen in stukken gebroken peleton. Met de Cup op de foto ROTTERDAM De Europa Cupwin naar, sportclub Feijenoord, start een actie voor de jeugd in de oude wijken van Rotterdam, met als middelpunt van de actie een maandenlang durende ex positie van de grote zilveren Europa Cup in het stadscentrum. Men hoopt honderdduizenden guldens, misschien zelfs meer dan een miljoen, bijeen te brengen tot het welzijn van de Rotterdamse jeugd in de oude wij ken waar Feijenoord steeds in goede en slechte tijden zijn aanhang heeft ge vonden. De bestemming van de gelden zal t.z.t. worden vastgesteld, maar men denkt al in de richting van crèches en kinderspeelplaatsen. De Cup zal morgen worden geplaatst in een paviljoen op het stadshuisplein, waar verder allerlei voorwerpen uit de Feijenoordgeschie- denis te zien zullen zijn. Het publiek kan zich in het paviljoen met de Cup laten fotograferen, voor een bedrag van f2,50 bestemd voor het goede doel. Het is de bedoeling van het Feijenoord- bestuur om zalf een schenking Ie doen aan het fonds dat de gelden zal behe ren. Dit fonds staat onder toezicht van de voorzitter van de Kamer van Koop handel in Rotterdam. „Spontane bijdragen" Feijenoordvoorzitter S. Couwenberg: „Sportclub Feijenoord is geboren uit het enthousiasme en de wilskracht van de werkers uit het oude Rotterdam, uit delen van de stad die nu achterblijven in leefbaarheid. Om de leefbaarheid van Rotterdams oude kern, vooral voor de daar opgroeiende jeugd, te bevorde ren, vraagt sportclub Feijenoord nu als bewijs van de vreugde over het winnen van de Europa Cup spontane bijdra gen". Vanaf vandaag is het mogelijk gelden te storten op de rekening Feije noord Europa Cup 70, die is geopend bij alle Rotterdam gevestigde bankinstel lingen en bij de spaarbank van Rotter dam. Men kan ook storten op gironum mer 131544 van sportclub Feijenoord Rotterdam met vermelding „bestemd voor Europa Cup 70". De organisatoren van de actie, onder meer het Comité Communicatie 70, in Rotterdam, reke nen op bijdragen uit alle lagen van de bevolking. De eerste bedragen tot een totaal van f 50.000 zijn reeds toege zegd. De bestemming van de fondsen die binnenkomen wordt voor 1 novem ber bepaald, waarbij op gezag van sportclub Feijenoord, het bestuur van de Stichting Communicatie 70 en het gemeentebestuur van Rotterdam, onder leiding van de voorzitter van Koophan del, zullen worden betrokken. De achterstand liep daardoor op tot :n onoverbrugbaar gat van 6 minuten. Op de Afsluitdijk werd het in Sneek samengekomen peleton opnieuw aan stukken gereten. Maar toen was de strijd die rdtoverwiamiing al in vollle gang, waardoor het tempo nog met sprongen omhoog ging. Frans van der Ruit reed kilometers lang alleen, eerst achtervolgd door Nanno Bakker en zijn ploegmaat Ferry van der Vleuten, die erin slaagden Bakker aan banden te leggen. Van der Ruit moest later ook zwichten, maar bij het binnenrijden van Den Oever op vijf van de finish was hij weer present toen Prinsen een gat sloeg. Zij kregen Later gezelschap van die Noor Torleif Andresen, Nanno Bakker en Juul Brüssing. Dat groepje werd niet meer teruggepakt, zodat Van der Ruit, veruit de sterkste sprinter, de zege kon grijpen. Terwijl seconden later Popke Oosterhof de rest van de kopgroep over de finish voerde. De Limburgers Van Pol en Hariings, reden een tiental meters voor de finish tegen een hek, wat een forse valpartij tot gevolg .had. Terwijl de Rondedokter hun wonden behandelde hees Frits Schür zich in de leiderstrui. De 19-jarige Groninger, die met een voorsprong van 1 minuut en 3 seconden op Van Pol het klassement aanvoert, ver telde: „Toen de slag viel wist ik alleen dat Bravenboer er niet bij was. Dat was het enige wait telde, want ik wist dat niemand meer terug zou komen met die wind. Ik moest dus een zo groot moge lijke voorsprong behalen en dat is aardig gelukt, dacht ik". unificatie 3.16.33) t. (met bon. 3.16.38; 3. Prinsen z.t. (met bon. 3.16.43); 4. Brüssing Kruys (Trlcc (Ketting) z.t.; (Locomotief) Dlepeveen (Caballero) 3.32.40; 23. Spctgens (Mars) 3.26.43; 24. Den Hertog (Amstel z.t. 2S. Delnoy (Avis) z.t.. De Duitser Schonell, de Italiaan Piccin er de Noor Knudsen gaven op. Theo van dei Loo en Van der Valk konden wegens zlekt« Bekeuring... (Van onze sportredactie) ASSEN De begeleidende motor politie in de Olympia's Ronde van Nederland besloot vlak voor de start van de zesde etappe. AssenWie ringen een financiële bijdrage te le- Ze vonden kennelijk de verdiensten van de amateurs erg matig. De tien agenten van de rijkspolitie deden hun portemonnees open en legden 45 gul den op tafel. Het geld werd wed strijdleider Bram Koopmans overhan digd en gold als premie voor een sprint bij het monument op de Af sluitdijk. Enkele kilometers voor het monument ontsnapte Frans van de Ruit. De voorop rijdende agent hield via de mobilifoon zijn collega's op de hoogte van de ontsnapping. Frans van de Ruit, de winnaar van de zesde etappe, kon zijn voorsprong niet be houden. In de sprint op de afsluit dijk werd hij verslagen door Wim Prinsen. En Frans van de Ruit had die premie juist zo graag gewonnen., hij moest nog een bekeuring betalen. (No) 21.40.30; 5. i Katwijk (Amstel) 21.' (Peugeot) 21.42.05; )f :n) 21.44 12. Ruit (Acifit*) Een laatste krachtsexplosie van Frans van de Ruit. Nadat hij in de zesde etappe van Olympia's Toer reeds verscheidene ontsnappingen had georganiseerd, die echter steeds weer teniet werden gedaan, bracht de finish in aankomstplaats Wieringen hem toch succes. Hij werd niet alleen winnaar van deze etappe, maar maakte bovendien een fikse sprong in het algemeen klassement. Militair elftal sterk tegen België APELDOORN Het Nederlands mi litair elftal heeft op het terrein van Robur et Velocitas in Apeldoorn een volkomen verdiende overwinning (21) behaald op het Belgische militaire elf tal. Vooral in de eerste helft combineer den de Nederlanders aanzienlijk beter dan hun tegenstanders. Hoekema, Bos kamp en de goed opkomende rechter- verdediger Van Buuren speelden in de- periode zeer sterk. Na nauwelijks half uur stonden de Nederlandse militairen al met 20 voor, dank zij Hoekema in de derde minuut (uit een scherpe pass van Boskamp) en Van Buuren (na een solo in de vijfentwin tigste minuut). In de tweede helft ble ven de Nederlanders sterker maar zij werden toch wel geïmponeerd door het keiharde, dikwijls zelfs bijzonder unfai re spel van de Belgen, die er zo hard tegenaan gingen, dat eerst aanvoerder Smets en even later v. d. Voorde een officiële waarschuwing kregen. In de 70e minuut zorgde v. d. Voorde met een kopbal uit een vrije trap van Smets voor het enige Belgische doelpunt (2 1). De Nederlander Bosman werd, nadat hij een vermaning had gekregen, ver vangen door Jansen. Dennis Hulme gewond INDIANAPOLIS De Nieuwzeelandse autocoureur Dennis Hulme, oud-wereld kampioen in formule-1-wagens, is ge wond geraakt tijdens trainingswedstrijden voor de vijfhonderd mijl van Indianapolis. Hulme liep derdegraads brandwonden op, toen uit de tank gelekte benzine onder de motorkap in brand vloog. Studententoani verloor NIJMEGEN Het Nederlands stu dententeam heeft gisteravond in het Goffertstadion te Nijmegen met 21 verloren van een NEC-combinatie. Bij de rust hadden de studenten nog de leiding door een doelpunt van Rob van Zutphen (Quick, Den Haag). Jendrossek en Van de Berg (gastspeler van de amateurclub De Treffers) scoorden na de pauze voor de thuisclub. Wagenaar jr. won hoofdschotel (Van onze paardesportmedewerker) NOOTDORP De Nootdorppikeurs kwamen gisteravond op hun baan niet aan hun trekken. Buck Leeman heeft in de openingskoers lang de kans gehad de overwinning uit het vuur te slepen met Icecream, tot Peter Koppejan er met Iska Buitenzorg een stokje voor stak. Jari van Dooyeweerd kwam met de debuterende Ilona in de baan. Zonder een greintje plankenkoorts nam de mer rie na een ronde de kop en won over tuigend in 1.30.1. De gelukkige triospelers die het hadden durven wagen de tot fa voriet gebombardeerde Hetty Hanover uit hun trio weg te laten, kregen gelijk. In een spannende finale wist History Jewel verrassend als eerste de finish te bereiken voor Hanoi en Hendrien Z. De trio gaf een uitbetaling van zowat veer tienhonderd gulden. Flying Lady beves tigde haar goede vorm en zegevierde met een leerling in 1.27.6. W.k. basketball BELGRADO. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden voor het toernooi om de wereldtitel basketbal heren zijn: BraziliëCanada 11259 (5828); Cuba—Australië 72—53 (34—234); Uru guay—Panama 79—77 (44—35), Uruguay plaatst zich voor de finale: Rusland Egypte 121—50 (5619); Italië—Canada 84—69 (45—35); Verenigde Staten— Australië 99—62 (44—30); Tsjecho- Slowakije—Cuba 82—80 (35—39); Italië— Zuld-Korea 77—66 (36—31); Rusland- Panama 110—52 (42—23). Rusland, Tsjecho-Slowakije, de Ver enigde Staten, Italië, Brazilië, Joego slavië en Uruguay plaatsten zich voor de finalepoule. De hoofdschotel van de avond, de Wa- teringenprijs over een afstand van 2380 meter, ging naar het Otterlose fenomeen Jan Wagenaar jr. die met Esta Beroona nog vrij gemakkelijk won. Resultaten van koersen Nootdorp NOOTDORP De uitslagen van de giste ren ln Nootdorp gehouden koersen lulden: WarffumpriJs <2000 m. lste aid.): 1. Iska Buitenzorg (P. R. R. Koppejan) km-tljd 1.31.5, 3. Hendrien 7 Toto: w. 111,20, pl. t 2,30, f 2,00, f 8,60; kop pel 17,80; cov. 16,10; trio: 1 1391,20. WaterlngenprUs (2380 m): 1. Esta Beroona (J. Wagenaar-jr.) 1.25.6, 2. Emma Qulchotte, 3. Bllly Boy. Toto: w. 11.70, pl. f 1,20, f 1,30; koppel Lady (B. J. Ooyevaar) 1.27.8, 2. Fanta Toto; w. 11,70 pl. 11,40, f4,<0; koppel Dooyeweerd) 1.28.2, 2. Gravin I ïsplkprljs (2380 m): Hansl Buitenzorg i Dooyeweerd) 1.28.1, 2. Fair Dale, 3. pl. 11,80, 13,00, 12,00; kop-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11