METEBI HOOFDKWARTIER VIETKONG ZOEK EEG-commissie krijgt negen leden Twee weken cel voor Ernst Happel' Wajang in-t-Kuipje. Conflict in Indo-China internationaal regelen Amerikanen vinden wel voorraden WEEK VOOR DE NEDERLANDSE MISSIONARIS Commissie van VS-senaat wil verbod van nieuwe acties Academische opleiding voor verplegenden spoedig nodig Mannenjurken in Londen Kandidaten deze maand al bekend Snip en Snap- revue. toch in Circustheater DINSDAG 12 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (door Peter Arnett, Associated Press) LANDNGSZONE-NOORD, Cambodja „Waar is het hoofdkwartier?" Die vraag wordt steeds klemmender gesteld door Amerikaanse bevelhebbers die bijna twee weken geleden Cambodja binnentrokken. Het hoofdkwartier voor Zuid-Vietnam is het centrale bureau, het zenuwcentrum het hoofdkwartier van de gehele communistische bevelvoering in Zuid- Vietnam. President Nixon heeft op 30 april verklaard, dat dit het belang rijkste doel in Cambodja was. Maar waar is het? „Ik zeg u het is ergens hier, aan één .•an beide kanten van een oost-west lopende lijn" zei een officier van de inlichtingendienst van de eerste lucht- cavaleriedivisie. met zijn vinger wijzend een kaart van het Vishaakgebied ir Cambodja Zuid-Vietnam binnen dringt. De Amerikaanse en Vietnamese troepen die op 1 mei Cambodja binnendrongen hebben massale bewijzen aangetroffen, dat zij het gebied van het communistische hoofdkwartier waren binnengedrongen. Duizenden wapens, tonnen munitie, ADVERTENTIE komen na zeven jaar zwoegen naar het vaderland met verlof, maar een vakantie zit er dikwijls niet in. Zo is het gesteld met heel veel missionarissen die dachten hier een paar maanden te kunnen uitblazen. Van gezellige dingen komt het meestal niet: een vakantiereisje om er eens helemaal uit te zijn; wat iagtochten langs de nieuwigheden ii ons land. Maar soms is er niet eens zakgeld voor een rokertje of een leuk boek. Dan zwijgen we nog maar over verblijfkosten, kleding verzekerin gen Xursussen en de aankoop van gereedschap voor het wak ginds. Uit een brief van een missionaris "...Ik heb mijn zus aangeboden op de kleintjes te passen, omdat ze met een vakantiereis mee kan. Je moet toch wat terug dooi voor de gast vrijheid hier. Maar soms denk ik wel eens: is het nu zo overdreven dat ik eens wat meer wil zien dan de wijk waar mijn zuster woont?..." Wilt u er alstublieft iets aan doen? 11 -18 mei Kerkkollekta mat Pinksteren jW~I Postgiro 676, LKAI t.n.v. Nederlandse V V7 Missionaris- V_A_/ Den Haa9- medische voorraden en voedsel lagen keurig onder tenten of in opslagplaatsen met rieten daken. Parkeerterreinen voor auto's gingen schuil onder de bomen. Maar hoewel de verovering van deze enorme voorraden ongetwijfeld de com munistische oorlogsinspanning maanden achteruit kan zetten, bleef de grote prijs waarop de Amerikaanse commandanten uit waren het zenuwcentrum zelf. De vorige week dachten de Amerikanen er dicht bij te zijn. De ontdekking van een gebied van 25 km2 met. vooraaad- bunkers, „Bunker City" geheten, wekte hoop, het Witte Huis maakte bekend, dat Amerikaanse troepen een „groot modern basiscomplex" hadden veroverd. Bunker City bleek een grote opslagplaats te zijn voor wapens en munitie. Een even grote voedselopslagplaats werd ten noorden van de Vietnamese stad Song Be in Cambodja gelokaliseerd. De Amerikanen hebben glimpen van het hoofdkwartier in handen gekregen. Een groep bunkers leverde documenten op, waaruit bleek dat in één de militaire staf gehuisvest was geweest. Een andere plaats kon de operatiesectie van de militaire staf zijn geweest. Nog andere diensten welden gevonden. Dit wordt allemaal geanalyseerd en er wordt gezocht naar de ontbrekende stukken van de legpuzzel. Elk gebied dat wordt veroverd wordt aan de legkaart toegevoegd. De Amerikanen hopen nog steeds een groot hoofdkwartier te vinden. Maar Amerikaanse burgerlijke autoriteiten betwijfelen of het hoofdkwartier een complex is. Eén hunner zei: „Het is een poliep met vangarmen en geen lichaam. Het bestaat uit 15 man die gewoonlijk van elkaar gescheiden zijn, met kleine veiligheidstroepen om hun te bescher men". De leiding is in handen van een geheimzinnige man, Pham Hung, met de codenaam „R", Een Amerikaan die jaren lang het communistische commando apparaat heeft bestudeerd zei: ,.Het hoofdkwartier is daar waar Pham Hung is". Hoge Amerikaanse officieren hebben echter weinig hoop dat zij belangrijke communistische leiders zullen gevangen nemen. De eerste opmars van het elfde pantsercavalerieregiment over autoweg nr 7 in Cambodja had ten doel om be langrijke leiders te beletten te ontsnap pen. Maar tot nu toe is geen melding gemaakt van de gevangenneming van belangrijke autoriteiten. WASHINGTON (AFP) De com sie voor buitenlandse zaken van Amerikaanse senaat beeft met negen stemmen tegen vier besloten bij de senaat een adcmendemcnt in te dienen dat een verbod van nieuwe militaire acties in Cambodja behelst. Het amendement zou, als het wordt goedgekeurd, van toepassing zijn op wetsvoorstel dat de intrekking beoogt van de regeringsbevoegdheid om pens te leveren aan bevriende landen en internationale organisaties. Het de bat begint donderdag. Men gelooft, dat dit amendement in de senaat meer kans maakt dan dat van senator George McGovem en gentien andere senatoren. Daarin wordt voorgesteld alle toewijzigingen voo financiëring van de militaire operaties in Vietnam, Laos en Cambodja ii trekken. Het amendement-McGovern komt volgende maand in behandeling, wanneer de senaat zich zal uitspreken over het vorige week door het huis afgevaardigde goedgekeurde plafond voor de-militaire uitgaven. Directrice „Vranesteijn'* AMSTERDAM (ANP) „Er moet zo spoedig mogelijk een rapport komen over de opleiding van verpleegkundigen op academisch niveau zoals die nu al in Amerika en Israël bestaat". Dit zei gisteren mej. A. K. M. Bronswijk, di rectrice van de verpleegschool „Vrone- stijn" te Voorburg. Bij dezelfde gelegen heid, de „Dag van de Verpleging", die gisteren in Amsterdam werd gehouden, pleitte mej. Bronswijk ook voor meer duidelijkheid over de eigen funktie van de verpleegkundigen. Volgens mej. Bronswijk staan de leerlingen maar al te vaak voor situa ties waarin zij verantwoordelijkheid moeten dragen boven hun kunnen en kennen, tot schade van henzelf en de patiënten. Ze vroeg zich af of daar misschien het verband zou liggen met „onze opleiding volgens de weggooi- methode". Na 3>/ï jr. als leerling hoor werkkracht te hebben gegeven neemt zij als afgestudeerde vaak de benen nooit meer terug te komen. „V/ie zou", zo vroeg zij zich af, „het risico durven nemen van een andere personeelsvoorziening voor ziekenhuizen en een financiële basis voor de oplei ding die op zijn grondvesten staat te schudden". LONDEN (AP).— De Londen se over hemdontwerper Michael Fish is var oordeel dat de mannenbroeken hun langste tijd hebben gehad. Gisteren lanceerde de 27-jarige Fish in Londen zijn nieuwe kledij voor heren, die werd getoond door mannelijke ms quins, allen gekleed in jurken maxi- en midl-lengte. „Ik kan gewoon niet wachten totdat ik ook een jurk kan aanschieten", z heer Fish die de show bijwponde ii paars roze broekpak. De opening van de internationale conventie van de „International Inner Wheels Clubs" werd gistermiddag verricht door koningin Juliana. De conventie wordt gehouden in het Nederlands Congrescentrum in Den Haag. De Australische mevrouw Kathleen Armstrong biedt op de joto de koningin bloemen aan. In het midden mevrouw G. Af. Langelaan-van Eeghen, districtspresidente wan Innerwheel Nederland. Museumbezetter krijgt één week AMSTERDAM (ANP) Voor de Am sterdamse politierechter is gisteren de eerste van circa dertig kunstenaars verschenen, die betrokken waren bij de bezetting van de hal van het Stedelijk Museum in de hoofdstad in de nacht i 16 op 17 januari. De bekende BBK-er de kunstschilder Frans van Bommel werd veroordeeld tot één week onvoor waardelijke gevangenisstraf. De eis, van de officier van justitie tegen de kunstschilder was een boete van f 150,—. De politierechter noemde de bezetting een ernstige inbreuk op de rechtsorde, waaraan niets af doet dat de bezetting van betrekkelijk korte duur is geweest en er geen vernielingen zijn aange richt. Dc secretaris van de BBK, Ernst Vijl- brief en zijn vrouw waren gisteren ook gvaard, maar hadden bezwaar schriften ingediend, waardoor hun za ken niet door gingen. Onder invloed gereden: BRUSSEL (ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Economische Gemeenschap, die in Brus sel vergaderen, hebben gisteren tijdens een lunchvergadering besloten dat de Europese commissie per 1 juli uit negen personen zal bestaan. Ze volgen daar mee het fusieverdrag dat bepaalt dat dc Europese executieve op die datum van 14 tot negen leden teruggebracht moet zijn. Ieder van dc Beneluxlanden krijgt zetel in de nieuwe commissie en Duitsland, Frankrijk en Italië ieder twee leden. Dc Italianen zouden verze* kerd hebben dat ze een aanvaardbare kandidaat voor het voorzitterschap heb- De ministers zijn het er voorts over eens geworden dat op 30 juni de onder handelingen beginnen met Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken, die om toetreding tot de EEG hebben gevraagd. Op 30 mei zullen dc kandida ten voor de commissie in nieuwe sa menstelling bekend moeten zijn. Het (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Fejjenoordtrainer Ernst Happel is gisteren wegens rijden onder invloed door de Rotterdamse po litierechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van één jaar. De officier van justitie, mr. H. R. G. Feber, had twee weken en vier maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De opening van een internationaal Speelgoedcongres ii» het Amster damse Hiltonhotel werd verricht door minister Klompé. Het congres wordt gehouden van 10 tot en met 12 mei. (ADVERTENTIE) 597ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE 12 mei 1970 PRIJZEN VAN: f 10,— zijn gevallen op nummers eindigende op f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op f 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op 4 83 39 237 252 777 116 4550 EEN PRIJS VAN: f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,Is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: 072460 062070 008244* 000489 098773 DE PRIJS VAN: f 5.000,Is gevallen op het nummer: f 25.000,Is gevallen op het nummer: 031132 073370 DE EXTRA PRIJS VAN: f 50.000,ie gevallen in de serie M op het nummer: 022871 EN DE TROOSTPRIJS VAN f 1.000,— op nummer: van elk> van de andere series 022871 Let wel: op dR nummer zijn twee prtjeen gevaHe werd Happel door verslaggevers van de Oostenrijkse televisie geïnterviewd. In het Rijnhotel werd daarna nog wat bier en wijn gedronken. Getipt door een anoniem telefoontje hield de politie Hap pel met z'n wagen bij de uitgang van de Maastunnel aan. De trainer, die vrijwel nooit uitgaat en geen drank gewend is, werd meegenomen naar het politiebureau, waar bij enkele testen niet naar wens doorstond. Hij kon niet met gesloten ogen op één been blij ven staan en ook het lopen over een rechte lijn ging niet al te best. Een bloed proef had hij geweigerd. Tijdens de zitting verklaarde Happel zijn rijbewijs maar moeilijk te kunnen missen; dat had hij nodig om naar de uitwedstrijden van Feijenoord te kunnen gaan. De politierechter, mr. J. C. Patha- leon baron van Eek, wilde daar blijkens zijn uitspraak wel rekening mee houden. Aan de normale straf van twee weken cel wilde hij echter niet tornen. DEN HAAG (ANP) Na de aanvan kelijke berichten over sluiting van het Circustheater te Scheveningen per 1 juni a.s. heeft René Sleeswijk met de EMS toch overeenstemming bereikt waarbij het Circustheater deze zomer ter beschikking komt. Van 17 juli tot en met 15 augustus zal de nieuwe Snip en Snaprevue van „Toen tot Thans" een serie voorstellingen geven m het Cir custheater te Scheveningen. kandidaatschap van ieder commlsslrfW moet namelijk de instemming hebben van ieder van dc lidstaten. De twee Nederlandse commissieleden zijn thans mr. F. Sassen en dr. S. Mansholt- Deze laatste en oud-minister Veldkamp zijn de voornaamste kandidaten voor de nieu,w.e. zetel. Pe ministers zijn het er gisteravond over eens geworden dat het gemeenschappelijk standpunt van de zes, bij de onderhandelingen met de kandidaatleden, moet zijn dat bij stemmingen in' de ministerraad van de uitgebreide gemeenschap, niet de vier grote landen1 de zes kleine kunnen overstemmen. Gisteravond dacht men over een oplossing die de vier grote landen. Engeland. Frankrijk, Duitsland en Italië ieder tien stemmen geeft, Bel gië en Nederland ieder vijf, Luxemburg twee stemmen en Noorwegen, Dene marken en Ierland ieder drie stemmen Daarbij zou dan de bepaling moeten komen dat voor een gekwalificeerde meerderheid in de raad 41 stemmen nodig zijn. Men is het er ook over eens gewor den dat in een Europees Parlement van de tien, de vier grote staten elk 36 zetels, België en Nederland ieder 14 zetels, Luxemburg zes zetels en Ierland. Noorwegen en Denemarken ieder tien zètels moeten bezetten. Tenslotte is voorgesteld de commissie van de tien leden tellende gemeenschap te laten bestaan uit veertien leden, twee com missarissen voor elk groot land en een voor ieder van de «zes kleine lid-sta- ten. (ADVERTENTIE) 58 ct Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. AMjti smeerbaar, ook zo 7* de koelkast. MINISTER LUNS IN NOTA: Nog geen reactie andere regeringen (Van onze parlementair* redactie) DEN HAAG Minister Luns is di plomatiek actief om via een internatio naal gesprek te komen tot een regeling van de conflicten in Indo-China. Sinds 6 mei zijn een aantal regeringen bena derd met de suggestie te komen tot een Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spie gelstraat 57, Amsterdam, exposeert van 13 mei tot 10 juni schilderijen en gouaches van Jaques Claveaux, cera miek van Anke Blankvoort en pen ningen van Paul Grégoire, Ruth Brou wer, Frank Letterie, Chri6ine Nijland, Loekie Metz, Kristel Höfner, Wilfried Put, Eric Claus en Ger Zijlstra. Stadhuisstukken in struikgewas (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Een deel van de corres pondentie van de gemeente Almelo uit de jaren 1966 en 1967 lag gisteren letterlijk op sraat. Ontslagbrieven, salarisvoorst el len, nota's aan het gemeentebestuur en andere zaken die veelal een vertrouwe lijk karakter droegen, konden door iedere nieuwsgierige voorbijganger worden ge lezen. De meeste paparassen schemer den tussen de boompjes en struiken op het terreintje naast het oude stadhuis, tegenover het paleis van justitie- Daar werd de correspondentie ook het eerst ontdekt door de mensen die er met grondwerkzaamheden bezig waren. Zij lichtten hun collega's in, waarna het niet lang meer duurde of ook de gemeente werd gewaarschuwd. Volgens de gemeen te is tijdens het weekend in het oude stadhuis ingebroken, waarschijnlijk door baldadige jongens. Deze hebben papieren meegenomen, waarvan een stapel corres pondentie die bestemd was om vernietigd te worden. zinvol initiatief voor een vreedzame staatkundige regeling voor de volken van Indo-China, die naar vrije keuze tot stand zou moeten komen. De bena derde regeringen hebben nog niet gerea- De regering schrijft dit in een nota aan de Tweede Kamer, die als basis moet dienen voor een nieuw debat tus sen regering en Kamer, dat morgen wordt gehouden. In de nota staat dat de regering niet kan ontkomen aan gevoe lens van diepe teleurstelling dat het is moeten komen tot het overschrijden van de Cambodjaanse grens door aan zienlijke Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepeneenheden. De regering heeft evenwel begrip voor de argumen ten van president Nixon. Volgens de j Nederlandse regering is de communisti sche dreiging in Cambodja zeer reëel. De nota spreekt over een bedenkelijke wending in de loop der gebeurtenissen de laatste weken in Indo-China en over een hernieuwde escalatie van het ge wapend conflict. In de visie van de regering op een mogelijke oplossing van de conflicten staat het zelfbeschikkingsrecht van de betrokken volken centraal. Alle oorlog voerende partijen zullen moeten inzien dat slechts een inbinding van ieders absolute eisen tot een compromis zal kunnen leiden. Helaas is van de kant van Noord-Vietnam en de Vietcong niet de geringste bereidheid tot werkelijke toenadering getoond, zo staat in de nota. De regering betreurt het ten zeerste dat geen nieuwe Geneefse of andere internationale conferentie over Indo- China tot stand kan komen. Ondertus sen heeft minister Luns de regering van de VS laten weten dat eventuele hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam in ons land diepe ver- ontrustig zou veroorzaken. Minister Luns tijdens een onderonsje met staatssecretaris De Koster en ambassadeur Spierenburg. Beide laatsten hadden kennelijk ergens de lucht van gekregen, maar minister Luns begreep niet waar de schoen Adviescommissie Raad v. d. Kunst DEN HAAG (ANP) Dc minister van Cultuur. Recrea^ en Maatschappelijk Werk, dr. AI. A. M. Klompé, heeft na overleg met de raad voor de kunst en een aantal landelijke kunstenaars organisaties de commissie ingesteld die haar voorstellen zal doen voor een herziening van de wet op de raad voor de kunst. De minister heeft in december 1969 in de Tweede Kamer aangekondigd, dal zij deze commissie zou instellen. De com missie heeft de opdracht advies uit te brengen over de vraag welke wijzigingen er zouden dienen te komen in de taak, de structuur en de werkwijze van de raad voor de kunst, en op grond daarvan voorstellen te doen tot herziening van de wet op de raad voor de kunst De commissie bestaat uit 17 personen, waaronder juristen, kunstenaars uit de diverse sectoren en functionarissen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Voorzitter is prof. mr. T. Koopmans, hoogleraar te Leiden en als recreatrissen zullen optreden mr. W. J. Blackstone en drs. T. v. Velzen, beiden medewerkers van de minister van CRM (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9