£eidóc <2owva/nt Zware Israëlische vergeldingsactie op guerrillabases in Zuid-Libanon TANKS. PANTSERWAGENS. VLIEGTUIGEN „Geen slagvaardig beleid PTT-direetie Groepen negers op plundertocht Over zee: VROUW VAN THEODORAKIS UIT ATHENE ONTSNAPT Iberia kreeg nog geen afboekingen Libanon klaagt bij V-raad Den Haag „bevriest' projecten van E.M.S. Vier doden in Georgi ia Aan het bed gekluisterd Visseizoen op 30 mei open SPIEKGIDS VOOR AFGEMATTE STUDIEHOOFDEN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DINSDAG 12 MEI 1970 SELECTIE UIT T.V. VANAVOND Nederland 1: 19.04 u. Bruintje Beer; 21.10 u. Andy Williams; 22.00 u. Wij, heren vain Ziohem; 23.00 u. Olympda's Nederland 2: 19.30 u. Het wonder der natuur; 20.20 u. Feyton Place; 21.10 u. Voor de vuist weg. 61e jaargang, no. 18.048 IETS LAGERE TEMPERATUREN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met zonnige perioden. Iets lagere temperaturen dan van daag. Matige, in de kustgebieden tijdelijk, krachtige noordelijke wind. PARIJS (DPA/Rtr) Dc echtgenote van de Griekse componist en oppositieleider Mikis Theo- dorakis en hun twee kinderen zqn gisteravond in Parijs aangekomen. Zy hadden heimelijk Grie kenland verlaten na wekenlang vergeefse pogin gen toestemming van de autoriteiten in Athene te krijgen om zich bij Mikls Theodorakis te voe gen, die vorige maand Griekenland mocht ver lat enen door de Franse politicus Jean-Jacques Servan-Schrelber naar Parijs werd gebracht. Het nieuws, dat het mevrouw Theodorakis en haar kinderen gelukt was te ontsnappen, werd door Servan-Schreiber, die ook bij de herdenking comité voor menselijkheid, professor Paul Mil- liez, bekendgemaakt op een bijeenkomst in Parijs ter herdenking van de slachtoffers van de dictatuur In Griekenland. Het gezin van Theodorakis, die op de bijeenkomst was en zijn tranen de vrije loop liet toen hij het nieuws hoorde, is eerst op een 20 uur durende tocht over ruwe zee in een bootje naar Sicilië gebracht. Vandaar werd de reis per vliegtuig naar Parijs gemaakt. Zij zijn uit Griekenland ge smokkeld door drie jonge Fransen, twee mannen en een vrouw. De ontsnapping was georganiseerd door Servan-Schreiber, die oo bij de herdenking aanwezig was. Theodorakis met vrouw en kinderen. Een foto uit de tijd dat de componist tn Griekenland nog met zijn gezin leefde. TEL AVTV/BEIROET (Reuter, A.F.P.) Israëlische tanks en pantservoer tuigen zijn vanmorgen, met steun van vliegtuigen en artillerie, de grens met Libanon overgetrokken voor een aanval op guerrillabases. Het is de grootste aanval uit de geschiedenis van Israël op Libanon. Libanon heeft bombar dementen door Israëlische vliegtuigen gemeld op Amoen, Hamra en het nabijgelegen Marjeyoen. Libanon heeft een klacht ingediend bij de Veilig heidsraad. Israël heeft bekend gemaakt dat het doel van de actie, die tot zonsondergang zal duren, de vernietiging is van de guerrillakampen op de zuidwestelijke hellingen van de berg Hermon als vergelding voor recente aanvallen op Israëlische plaatsen. Verwijten van christelijke bond UTRECHT (ANP) De heer G. Brinkman, voorzitter van de groep PTT van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, heeft vanmor gen op de landelijke vergadering van deze groep in Utrecht ervoor gepleit voortaan aan de vakorganisaties van PTT-personeel de mogelijkheden te bie den controle uit te oefenen op de beslis singen van de bedrijfsleiding. Hij ver weet de bedrijfsleiding een slagvaardig beleid te voeren. „Veel hoog nodige beslissingen laten veel te lang op zich wachten, waardoor onrust wordt gekweekt bij personeel en consument. De vraag rijst, of het niet beter is rechtstreeks met de minister van Verkeer en Waterstaat overleg te voeren over het personeelsbeleid bij PTT"; aldus de heer Brinkman. Hij gaf te kennen, dat bij PTT be hoefte bestaat aan een personeelsplan gericht op korte (1 2 jaar) middellan ge (3 k 4 jaar) en langere termijn (5 10 jaar) om tot een sociaal geïnspireerd te komen. De expediteurskwestie komt donder dagavond weer in het overleg aan de orde. De minister zal daarbij aanwezig zijn. De heer Brinkman deed een drin gend beroep op minister Bakker alles in het werk te stellen ofn tot een voor alle partijen bevredigende oplossing te komen. De heer Brinkman ztte een vraag- teken achter de onlangs in de tweede kamer door minister Bakker gedane mededeling, over de situatie in het ten bij PTT dat de oorzaak daarvan iet moet worden gezocht in de arbeidsvoor waarden. Het is niet de enige oorzaak, omdat ook de werkomstandigheden, vooral in postdienst verre van ideeal zijn. Hij dacht in dit verband aan de afwikkeling van het vakantieverlof, de per dag sterk wisselende diensten, de opkomsttijden van 6 uur en vroeger en de ouderwetse bepaling in de voor schriften, dat men een avond per week De voorzitter van de N.C.B.O. herin nerde aan een uitspraak in de Tweede Kamer van minister Bakker, dat de invoering van het eenbestellingssysteem betere werktijden voor het bestellend personeel zal moeten opleveren. Daar van is evenwel niets terecht gekomen. Twee jaar geleden verweet de heer Brinkman de PTT-leiding in dit ver band „paniekachtige maatregelen", een kwalificatie die hem nogal kwalijk is genomen door PTT. „De feiten hebben mij in het gelijk gesteld", meende de groepsvoorzltter. Super stewardess De Finse gastvrijheid neemt ook letterlijk steeds hogere vormen aan nu de lucht vaartmaatschappij Finnair de „Fin gastvrouw" ofwel de super-stewardess geïntroduceerd heeft op haar trans atlantische vluchten. Deze gastvrouw, gekleed in onder meer een maxirok van lamsvel (rechts) Is aan de be manning toegevoegd speciaal om zich met haar gasten de passagiers te onderhouden. Haar opleiding is er dan ook naar geweest. Receptie van Feijenoord ROTTERDAM. Het bestuur van FeRenoord houdt ter gelegenheid van het winnen van de Europa Cup een receptie in het Hilton Hotel in Rotter dam op vrijdag a.s. van 19.00 tot 20.30 u. De woordvoerder van het Israëlische leger heeft vanmorgen het gebied aan gegeven dat de Israëliërs beschouwen als deel uitmakend van „Fatahland", dw.z. gebied waarin de Palestijnse guerrilla strijders krachtens de bepalingen van de overeenkomst van Cairo volledige vrij heid van handelen hebben. Volgens de woordvoerder zijn de voorrechten voor de guerrillastrijders sinds de in Cairo ge sloten overeenkomst nog toegenomen. De streek wordt nu geheel uitgekamd. Het la een gebied vol grotten, die de guerrilla strijders tot schuilplaatsen dienen. Van Libanese zijde is gemeld dat vijf Israëlische tanks en zeven pantservoer tuigen zijn vernietigd, en dat de opmars tot staan is gebracht bij Chraybek. (Van e r verslaggevers) SCHIPHOL Een woordvoerder van dc Spaanse Luchtvaartmaatschappij Iberia heeft gisteren meegedeeld, dat naar aanleiding van de bomaanslag van zondag geen afboekingen zijn binnenge komen. Kennelijk zijn de passagiers niet erg geschrokken. In overleg met de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie worden extra-veiligheidsmaatregelen getroffen. Die bestaan onder meer uit het openen van koffers, die op slot zijn en het doorzoeken van andere baga- Volgens de woordvoerder van de Ibe ria waren de aanslagen niet het werk van anti-Franco-organisaties. Deze ste ken hun acties doorgaans niet onder stoelen of banken en hebben de aansla gen van zondag met klem ontkend. Men denkt eerder in de richting van een internationaal bandietencomplot. De vrouw in de bruine jurk met de gladharige tekkel, die zondagmiddag in de buurt van de ontplofte koffer werd gezien, heeft zich nog niet gemeld en is ondanks vele tips nog niet gevonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dc slechte verhoudin gen tussen de gemeente Den Haag en de E.M.S. hebben gisteren een nieuw dieptepunt bereikt door een tweetal be sluiten van de Haagse gemeenteraad. De raad besloot namelijk om het gebied van het omvangrijke Nervipro.iect aan het Spui te Den Haag te „bevriezen". Een zelfde besluit viel voor dat deel van Mariahoeve. waar de E.M.S. een winkel centrum zou bouwen. Dit „bevriezen" houdt in. dat momen teel praktisch geen enkel bouwwerk in die gebieden lot stand gebracht kan worden, tenzij B. en W. ontheffing ver lenen op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Vol gens dit artikel mag een bouwwerk niet strijdig zijn met het veriaben bestem mingsplan en evenmin met een nieuw bestemmingsplan in voorbereiding. De gronden in het Spuikwartier zijn len dele van de E.M.S. Deze N.V. heeft hier in voor ruim twaalf miljoen gulden ge ïnvesteerd. De gronden in Mariahoeve zijn (nog) van de gemeente Den Haag, maar waren in optie bij de E.M.S. Gerechtelijk vlak Op een brief van B. en W. van 3 april is door de E.M.S. niet gereageerd. Men vroeg daarin om betaling en om uitvoe ring van de plannen. De Haagse ge meenteraad heeft, nu op voordracht van B. en W., de zaak weer in eiglen hand genomen. Steeds meer komen de ver houdingen tussen de E.M.S. en de ge meente nu in het gerechtelijke vlak te liggen. De gemeente is bijvoorbeeld reeds gedaagd om de vermakelijkheidsbelas ting van de Schevenirvgse Piet terug te betalen over de periode 1965-1970. AUGUSTA (Rtr.) In Augusta in de Amerikaanse staat Georgia is het gister avond en vannacht tot ernstige onlusten gekomen. Groepen negers trokken plun derend door de binnenstad van Augusta, waarbij °P veel plaatsen branden wer den gesticht. De nationale garde werd te hulp geroepen. De voorlopige balans meldt het verlies van 4 mensenlevens. De onlusten braken uit, nadat gister middag een betoging was gehouden voor de plaatselijke gevangenis, waar een 16- jarige negerjongen, die in voorarrest zat op beschuldiging van moord, door twee celgenoten van het leven was beroofd. Een muitende menigte van enkele hon derden negers zwierf na de betoging door de straten, vernielde winkelruiten, plun derde en stak verscheidene winkels in brand. Gouverneur Maddox stuurde ver volgens 200 man van de nationale garde naar de stad, en verklaarde daarbij: „Zij gaan met scherpe munitie. Wij zijn niet van plan in deze staat anarchie toe te laten." Ook 140 man staatspolitie kwamen tegen middernacht in de stad De brandweer stond voor een moeilij ke taak omdat de menigte haar voort durend met stenen en flessen bekogelde. Er schenen ook sluipschutters aan het werk te zijn, want het personeel van de stadsambulances weigerde nog langer gewonden te hulp te komen omdat zij werden beschoten. Tijdens de plunderin gen werden vier negers door de politie doodgeschoten. Er zijn tientallen ge wonden. Meer dan 50 mensen werden ge arresteerd. Wervelstorm in VS: veel doden LUBBOCK (AFP) De wervelstorm, die gisteravond de stad Lubbock in de Amerikaanse staat Texas heeft getroffen, heeft volgens nadere berichten 19 mensen het leven gekost. Volgens de politie zijn er honderden gewonden, misschien wel duizend. De schade wordt voorlopig op miljoenen dollars geschat Velen zijn door glasscherven gewond. Deze ontstonden doordat grote ruiten van de „wolken krabber" van de stad het begaven. Ministerieel bezoek aan woningarm Leiden LEIDEN Vandaag bracht mi nister Schut van Volkshuisvesting een werkbezoek aan Leiden. Van morgen werd h(j op het bordes van het stadhuis ontvangen door burgemeester mr. G. C. van der Willigen. „Blijf nou niet in het zonnetje staan en ga nou maar naar binnen want we hebben zul ke interessante cijfers over wo ningtoestanden in Leiden," schijnt de Leidse burgervader hier tegen de minister te zeggen, die van middag een bezoek aflegde aan de krottenbuurt de Camp en de eerste paal sloeg voor de Meren- SHEFFIELD (AP) De heer Thomas Laycock uit Sheffield is vijf dagen het bed niet uitgeweest Omdat hij niet kon. Hij zakte op een nacht door zijn 30 jaar oude ledikant heen, en de zware spiralen grepen meteen venijnig in el kaar en vormden een formidabele gevan genis. Laycock vocht en worstelde maar kon zich niet bevrijden. Na vele uren gaf hij uitgeput de strijd op, maar slapen was er niet meer bij. Hulp kwam toen de politie was ge waarschuwd door buren die zich waren gaan afvragen waar Laycock was. De ongelukkige werd losgezaagd en gewrikt en ging toen naar een zieken huis om te worden onderzocht. Hij mocht al spoedig naar huis terugkeren. En daar kon hij zijn slaap voortzetten, veilig in een grote luie stoel. DEN HAAG. Het visseizoen gaat dit jaar op zaterdag 30 mei open. Dit is vastgesteld door minister Lardinois van Landbouw en Visserij, omdat de ope- ningsd? turn van 1 juni dit jaar op maan- Binnenkort trekken duizenden jongeren de schooldeur voor de laatste •keer achter zich dicht. En dan Morgen is er voor hen een dikke bijlage met vingerwijzingen voor verdere werk- en studiemogelijk heden. Een handige spiekgids, aangeboden door de krant die zonder te schoolmeesteren z'n lezers altijd graag wat laat opsteken. Wees niet hebberig. Gun uw kennissen ook die krant win een abonnee. Als dank geen kus van de juf maar keus uit deze originele geschenken Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakantie)dagen mee door te komen. Een grote vierkleurentekening (40 x 60 cm, zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlijke satirische tekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U blijft lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan hel protesteren is- (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid se Courant. Antwoordnummer 349, Leiden. Als nieuwe abonnee voor de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd Naam -.Woonplaats Straatnaam: ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn - Als geschenk wil ik Doorhalen wat niet wordt verlangd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1