Echo van Milaan klonk in De Kuip Ter Horst (Sparta): Holmström een lastige knaap' Volendam bereikte voorportaal eredivisie l-l NIC 4ff, UWIELE ANIMATOR VOOR ZEGE ADO OP SPARTA Première voor sportwereld in Catshuis ADO zocht contact met Geels ROTTERDAM Voor Rotterdam lag nog een heerlijk middagje in het verschiet. De helden, zo was de kennelijke opzet, zouden ook als zodanig worden ontvangen in de eerste competitiewedstrijd als Europa Cuphouder. Een nagenoeg gevuld stadion maakte zich op voor een indrukwekkende huldiging. De kraampjes met Feijenoordattributen werden be stormd, men hulde zich in handdoeken, zette petjes op, toeters waren uitverkocht. Aan de ingang werden bloemen uitgereikt onder het motto „van de telers voor de spelers" en de harmonie „Ahoy" doodde de wachttijd met een daverende show. Boven het stadion gonsde een vliegtuig met reclame voor het bedrijf van een doelman die zo maar ineens in de Europa Cupfinale speelde. Toen de klep open ging en de Feijenoorders tussen een haag van muzikanten en spelers van Holland Sport voor iedere tegenstan der een tuil bloemen en een enorme mand op de mid denstip het veld betraden, brak de echo van Milaan los. Het hand-in-hand schalde, de toeters loeiden, KindvaN en Israel hieven de Cup omhoog, en het publiek rees van de zetels. Er werd een ereronde met de Cup gemaakt. De bloemen werden in het publiek geworpen en er werd om Happel geroepen. De trainer ging op de schouders en werd rondgedra gen. Waarna de formaliteit van de competitiewed strijd begon. Feijenoord had drukke dagen achter de rug, speelde derhalve op een zacht pitje en won niet temin met 82 van Holland Sport, dat bezield was van de gedachte er een aangename wedstrijd van te maken en op geen stukken na de felheid toonde waar mee de Hagenaars op eigen veld Feijenoord op 00 hadden gehouden. Feijenoord. dat zaterdag de eer had genoten als eerste sportafvaardiging „in audiën tie" te worden ontvangen door minister-president P. S. de Jong, geflankeerd door minister Marga Klompé. Harry Vos is een duel aangegaan. Er lijkt een gerede kans dat hij de bal door de voeten van de Spartaan kan spelen. Vandaar dat de in deze wedstrijd uiterst attente Niels Holmström al loert op (weer) een mogelijkheid actief te worden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG ADO heeft de kans om aan het toernooi om de Runners Up Cup deel te nemen waarvan thans definitief vaststaat dat twee Nederlandse clubs zullen worden geaccepteerd alsnog in eigen hand genomen. De Hagenaars wonnen gisteren in het Zuiderpark het sleu- i '.elduel tegen Sparta, dat op ADO twee punten voorsprong had maar «en (aanzienlijk) minder gunstig doelsaldo, met 2-0, waardoor de twee clubs ip punten gelijk zijn gekomen en dei belangrijke vijfde plaats delen. Indien en wie twijfelt daaraan nog Ajax (volgende week) kampioen wordt, zal het (met Feijenoord) aan het toernooi om de Europa Cup I deelnemen en aannemend dat PSV of FC Twente de KNVB-beker zal veroveren, blijven PSV/FC Twente, ADO en Sparta over, die in de resterende twee competitiewedstrijden het bezit van de vierde en vijfde plaats zullen betwisten. ADO wenste die laatste strohalm gis- heeft het me de gehele wedstrijd zeer teren te grijpen. De ruim achtduizend moeilijk gemaakt. Sterk in de lucht, toeschouwers toonden zich duidelijk uiterst beweeglijk, ik heb dit seizoen door het aggressieve en in de aanvalslinie snel (en daardoor knap) combinerende Haagse team. Sparta had zich nauwelijks kunnen instellen op het opvangen van de eerste offen sieve acties of het mpest al door de knieën, in de zesde minuut. Met hoof den en voeten (een dubbele een-twee combinatie) zigzagden de Scandinavi- ers Harald Berg en Niels Holmström door Sparta's linkerflank en terwijl Berg zich gereedmaakte de bal voor te zetten, koos Holmström snel positie in het centrum. En aangezien de voor zet van Berg op maat was, behoefde Holmström slechts flink met het voor hoofd te slaan om Jan van Beveren, als aan de grond genageld, te passeren (10). Ëen fraaie treffer, die boven dien een heilzame uitwerking had op Holmström. Trainer Jezek over hem: „Niels lijkt eindelijk weer zelfvertrou wen te krijgén. Dat komt ook door het doelpunt dat Hij vorige week zondag tegen MW scoorde. Weliswaar viel hij na de hervatting wat terug, maar in de eerste helft had hij zich al zo enthousiast ingezet dat het voor mij wel enigszins verklaarbaar was". Over de inzet van Holmström kon 09k zijn directe tegenstander, de toch ge routineerde Gerrie ter Horst, meepra ten. „Een uiterst lastige knaap. Hij Hjj kopte de bal voor de voeten van de op rechts vrijstaande Berg die er on middellijk een felle sprint uitperste en met een diagonaal schot de stuiten de bal opnieuw onhoudbaar langs Van Beveren knalde (2—0). Zeer bekwaam Li die gehele eerste helft bleven de daden van de Spartanen slechts be perkt tot enige solistische, egoïstische acties die steeds en vrij gemakkelijk tot staan werden gebracht door de Haagse achterhoede waarin aanvoer der Aad Mansveld een glansrol ver vulde en linksachter Leo dc Caluwé zich in zijn eerste wedstrijd in het eerste elfstal een zeer bekwaam en fel ingrijpende vervanger van de ge- passeeerde Jan van den Oever toonde, staan, 't Mag dan wel geen technicus De Caluwé: „Op deze kans heb ik het zijn, maar hy eist voortdurend je aan dacht en gaat constant in de slag. Ik zou hem heus wel voor een van onze aanvallers willen ruilen". tegen heel wat mindere spelers ge- gehele seizoen gewacht. Ik hoop niet dat ik het erg slecht heb gedaan. Trouwens, dat merk ik als ik zondag weer of niet wordt opgesteld". Het was in ieder geval mede aan zijn at tente verdedigen te danken dat doel man Ton Thie in de eerste helft met uitzondering van enige terugspeelbal len niet éénmaal in actie behoefde te komen. Huilen In de tweede helft startte Sparta wel iswaar wat geïnspireerder Aad Mansveld moest bij een inzet van Kowalik de bal van de doellijn weg werken maar spoedig verviel Sparta weer in het onbegrijpelijk slechte (geen verband tussen de linies, zwak plaatsen) spel van daarvoor. Wel trachtte trainer Pim Visser nog in iets meer stootkracht te voordien door de Pool Kowalik donderdag nog goed voor een hattrick tegen SVV, De op papier sterke Spartaanse ach terhoede werd er 1 bepaald niet be trouwbaardér op. En het was weder- grotè verdienste van Holmström ditmaal nauwelijks opgemerkt te dat ADO in de drieëntwintigste minuut van de eerste helft ook aan de tweede treffer kwam. Bij een van de vele duels-in-de-lucht tussen Ter Horst en Holmström maakte de Deen het zijn tegenstander weer zo moeilijk dat deze vervangen door v. d. Munnik, ook dat hielp niets meer: vinnigheid en (toch aanwezige) klasse bleven Trainer Pim Visser: 't Was huilen". Nog nimmer in de vaderlandse sportgeschiedenis was op zo hoog regeringsniveau een sportman, -vrouw of ploeg gehuldigd. In de magnifieke tuin van het Catshuis, de residentie van minister-presi dent De Jong, biechtte deze op dat hij zich geen echte deskundige mocht noemen maar dat hem deze drie dingen waren opgevallen: de vaardigheid, die hij evenwel nor maal achtte bij spelers van zulk een ploeg, het teamverband en het feit dat er zo knap werd gespeeld onder grote psychische druk. „Rotterdam", aldus de heer De Jong, „heeft niet alleen de grootste haven maar ook de beste Europese club en nu jzij'n ze natuurlijk helemaal niét meer té hou den. Dat begrijp ik wel." De minister president gaf uiting aan zijn trots dat het een Nederlandse club was gelukt op de geweldige club die Feijenoord is" en Het |<0n njet uitblijven, de Kindvall (links) en Israel aan de een dergelijke imponerende wijze de van zlJn trots dat de ploeg afkomstig 1S fi ji 1 u 'lij j Europa Cup te veroveren. Minister Klom- uit een arbeiderswijk die dat dan toch Europa Cup moest in triomf luidkeels bejubelde ereronde pé, destijds in Boekarest vertoevend, had maar presteerde". Tijdens het bijzonder langs de tribunes WOrden qe- (later Wedden zij afqelost Want de wedstrijd niet gezien. Zij stelde de ongedwongen samenzijn „we vinden j w 1 10 .1. teamgeest en de sportiviteit ten voor- dit, eerlijk, een hoogtepunt", aidus de voerd. Volgestouwd met de van die Cup wecqt net een en ander) beeld voor het dagelijks leven en reikte heer Couwenberg, arriveerde nog Rotter- Holland SpOPt en Scheidsrechter Achter hen Theo LaserOITIS en een exemplaar van de Bronnermedaille dams burgemeester Thomassen. Met de n r voor hen die zich op het terrein dat Europa Cup voor de vooruit van de bus UerkS Ontvangen bloemen die tddy r. G., GUUS Haak en Coen het ministerie van CRM bestrijkt bijzon- verliet Feijenoord gadegeslagen door qq^ n0g jn juichende handen MoUÜjn en (in het ZWart) Eddy der verdienstelijk hebben gemaakt uit slechts een honderdtal enthousiasten, het 3 - aan aanvoerder Israel. Alle andere spe- Catshuis. Iers, benevens Eddy Trey tel. trainer Happel en manager Brox zullen de me daille met inscriptie op een later tijdstip ontvangen. Hoogtepunt Feijenoordvoorzitter Guus Couwen berg sprak een dankwoord, legde en pas- punten sant getuigenis af van zijn liefde ..voor natie worden gedragen, begonnen Treytel. Iets laten zien Gisteren was het weer realiteit; voet- schot va balcompetitie. „We moeten het publiek en ee: natuurlijk wel iets laten zien", had Hap- wel vooi piel gezegd. Dat waren voor de rust doel- enorme fraaie combi- land Wery, Moulijn een geweldig was, had hands geconstateerd. Ach, het de man die vrijwel nooit schiet deed er ook allemaal niet toe. knal van Wery. Roggeveen had Na de rust speelde v. d. Vaart voor Holland Sport gescoord na een Roggeveen en had Happel vervangers op- ïisser van Eddy Pieters Graaf- gesteld voor Israel (Haak) en Van Hage- scheidsrechter Derks, die be- gem (Vrauwdeunt). Dat scheelde, zo bleek Kindvall die slecht op schot paald niet de lieveling van het publiek faler, wel een slok op een borrel want nadat Hasil (een schot en een strafschop omdat Kronshorst te fors was opgetreden tegen Vrauwdeunt) de stand op 60 had gebracht, zakte Feijenoord dat zich toch al niet druk maakte en slechts af en toe versnelde om dan prompt te scoren, terug. De waarde van Israel bleek duide. lijk toen er enorme gaten vielen waarvan Boskamp en Roodnat de uitblinkers (Van onze sportredactie» by H. Sport - profiteerden. Tevoren DEN HAAG Zoals elk jaar wordt reeds geruime tijd vóór de transferperiode onderhandeld. Terwijl Feijenoord haduCj £e Hagenaars al de lat geraakt in Italië vertoefde, zocht ADO contact met aanvaller Ruud Geels. De Europa Cuphouder is bereid om Geels paal kunnen drukteen. '1<>S <?t'eT1 e op de transferlijst te plaatsen. Feijenoord heeft intussen Jan Boskamp uitgeleend aan Holland Sport Enfin, Feijenoord trok de zaak weer leruggeëist. Bij de Haagse ploeg is h iervan een officieel schrijven ontvangen. dicht en' onder het langzamerhand klage lijk geluid van de toeters scoorden Kind- Inzake het doelmansprobleem is Feijenoord nog niet veel verder gekomen. Indien met Jan van Beveren niet tot over- vall en Wery, zodat de 82 was bereikt. eenstemming kan worden gekomen, zal Feijenoord trachten Eddy Treytel, die van plan is naar PSV te gaan. te behouden. In elk geval was voldaan aan de op- Het is voorts-zo goed als zeker dat Harry Vos (ADO) naar de Philipsploeg zal overgaan. Er lijken bij ADO meer ver- dracht het publiek iets te laten zien: anderingen op komst. Ajax heeft interesse voor Aad Mansveld. Trainer Rinus Michels droomt van een verdedigingsduo doelpunten. Daarvan kon Martin van van het formaat Israel-Laseroms en denkt dit te vinden in de combinatie Vasovic-Mansveld. Ajax zou bereid zijn Dick Vianen in .het doel van Holland Sport van Dijk te ruilen voor Mansveld en bovendien nog een bedrag als aanvulling te betalen. meepraten... VOLENDAM „Met deze wedstrijd balan ceerden we op het randje van de afgrond. Bij erlies zouden we bijna zeker in de eerste livisie blijven, bij winst was 't eredivisieschap leel wat reëler", zei de trainer van Volendam, lans Croon, na afloop van het belangrijke duel Blauw Wit. Hij lachte daarbij breed, want Volendam was aan de goede zijde gebleven. De naaste concurrent werd verslagen (2-0) en bo vendien verloren de overige twee kanshebbers op promotie naar de hoogste voetbalafdeling, Sxcelsior en Elinkwijk. Een dubbele zonover goten dag dus voor Volendam, dat een uit stekende kans heeft om na een jaar absentie in de eredivisie terug te keren. „Na die enorm zwakke wedstrijd van verleden week. tegen Willem II, hebben we ons toch sterk hersteld", glunderde Hans Croon, die ove rigens uit de nederlaag in Tilburg de les had getrokken dat zijn middenveld fysiek te zwak was geworden na de loodzware competitie. Daarom was Jack Hoogland weer eens opgesteld in plaats van de achttienjarige Wim Kwakman. Het was een duidelijke versterking. Hoogland speelde ïdsof hij er niet een heel seizoen naast had ge staan en verzette vooral verdedi gend bergen werk. Het was ook mede aan hem te danken, dat Volendam na een aarzelend begin een ijzersterke greep kreeg op het middenveld. In de eerste minu ten kreeg Kras al, na een lepe van Bont, een levensgrote kans, maar zijn schot ketste tegen de paal. Blauw Wits trainer Henk Wullems later: „Onze centrum verdediger Cornwall dacht dat Van Ravens voor buitenspel had ge floten. Daarom bleef hij staan." Afgekeurd s keurde even later e treffer van Volendam af. „Arnold Mühren duwde toen hij de bal kopte", zei Van Ravens tegen d< verbaasde Volendammers, die nie mand konden ontdekken tegen wie Arnold Mühren had kunnen du wen. Ook die tegenslag onder mijnde niet het zelfvertrouwen van Volendam, dat met vloeiende combinaties Blauw Wit te lijf ging De Amsterdammers waren hiervoor zo benauwd, dat zij bij voorbaat het. middenveld hadden prijsgege ven door de middenvelders Lief veld en Wisschge terug te trekken en trachtten door uitvallen van de beide spitsspelers Kramer en Van Breevoort tot succes te komen. Na de rust Deze tactiek deed Blauw Wit de das om. Nog niet in de eerste helft, toen Volendam de vele kansen niet kon afronden, wel na de rust toen door kopballen van Kras en Jac. Jonk een voorsprong van 20 werd genomen. Van dat moment af „speelde" Volendam met de op Comwal steunende defensie van Blauw Wit. Er kwamen nog di verse kansen, maar .doelman Boom- MAAR OOK BLAUW WIT NOG STEEDS EEN KANS Jack Jonk is opgeveerd en heeft de bal met het hoofd een „dreun van jewelste" gegeven. Volendam is op 2—0 gekomen en voor Blauw Wit is er geen eer meer te behalen. Een doel punt dat, na de treffer van Kras, Volendam zeer dicht bij de eredivisie brengt. gaard verstond zijn vak. Doelman Jan Ruiter van Volendam behoefde nauwelijks in actie te komen. De reële scoringskansen van Blauw Wit bleven tot drie stuks beperkt. Ljefveld faalde zelfs toen De Jong al Ruiter had gepasseerd. Nog niet rijp Het bleef dus 20, een eindstand die Henk Wullems verdiend noem de. Wullems: „Als we nog in de eredivisie komen, wat na deze nederlaag uiterst onzeker is ge worden, gaan we het pas werkelijk moeilijk krijgen. Mijn team is op dit moment nog niet rijp voor de eredivisie. Maar Volendam ook nog niet" Volendamtrainer Hans Croon, met zijn ploeg na de zeg» op Blauw Wit in het voorportaal van de eredivisie, beaamde dat volmondig.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9