VROUWE OLYMPIA EEN BLOTE BRUNDAGE IN DE SAUNA Wallis dingt naar de gunst van SION, april In het Zwitserse kanton Wallis worden de flessen met bloedrode Dólewijn en Schnaps gereedhouden voor het grote brui loftsmaal. De tafels zijn gedekt, de 48.000 bedden gespreid. Het wachten is nu alleen nog op het jawoord van de bruid. Haar naam is Olympia, de felbegeerde, de veel omstreden, de eeuwige vlam van tientallen vrijers, die veohten om haar amateuristische gunsten. Ze zijn stuk voor stuk bereid om tientallen mil joenen guldens voor haar op te offeren, ze branden van verlangen om haar in de watten te leggen. Luxe hotelpaleizen, stadiongiganten, complete bungalowdorpen, ze hoeft maar te kikken en ze staan er. De plannen zijn gereed, de architecten staan op scherp. De keus is nu aan Olympia, die daartoe op 12 mei met haar lijfwacht van reine rasamateurs in de Amsterdamse RAI in conclaaf zal gaan om uit te maken aan wie ze voor de 12e Olym pische Winterspelen in 1976 haar warmbloedig hart zal schenken. d. ten f| oell <~i i erM be-B ,<>(óW aak F Zal het Laihti in Finland worden of Denver in Amerika? Of gaat Olympia wellicht door de knieën voor het aan bod van het Canadese Vancouver, dat nu al zo zeer van zijn adoniskwaliteiten overtuigd is, dat het alvast een com pleet supermodern olympisch dorp uit de grond heeft gestamp! De Canadese kaarten zijn inderdaad voortreffelijk geschud, maar uit ervaring weet men, dat Olympia een koele, onberekenbare natuur heelt. Als je haar stiefvader, de stramme A very Brundage, mag ge loven, zullen bij de definitieve keuze alleen de sportieve kwaliteiten van de •mededingende vrijers worden gewogen, maar de ingewijden weten, dat dit een ftaai olympisch lacher! ie is.* De inge wijden weten, dat Olympia in feite de inzet vormt van een ingewikkeld poli tiek steekspel, waarbij Rusland en Amerika broederlijk de buit verdelen. Op het moment, dat Los Angeles zijn kandidatuur stelde voor de Olympische Zomerspelen van 1976 leek er nog geen vuiltje aan de luoht. Europa wordt immers met Münohen al in 1972 op zijn weniken bediend en volgens de ijzeren olympische wet van verdeelen heers is nu een ander werelddeel aan de beurt. De vurige liefdesbrief van de Russen, die plotseling bij het Inter nationaal Olympisch Comité bezorgd werd en waarin alsnog Moskou als mededinger voor de Zomerspelen van 1976 naar voren werd geschoven, dopr- kruiste echter alle hooggestemde Ame rikaanse plannen. Het was de eerste keer. dat een land uit het Oostblok naai de gunst van Olympia dong en vol gens de kenners is dal een formidabele troefkaart. Daarbij komt nog, dat Los Angeles in 1932 reeds de Zomerspelen heeft georganiseerd en voor Olympia dus de charme van de nieuwkomer Beste papieren Toen de Russische spelbreker op het tapijt verschellen was. heeft Zwitser land zijn kaarten dan ook opnieuw geschud. Dat was noodzakelijk, want op 8 april 1969. toen het kanton Wallis zijn kandidatuur stelde voor de Winter spelen van 1976, nam men gemakshalve aan. dat Los Angeles de Zomerspelen zou organiseren en volgens goed ge bruik moest Olympia dan voor haar winterse hoogstand naar een Europees 'and veldhuizen. In dat geval had het kanton Wallis inderdaad de beste papieren: het Finse Laihti beschikte Wallis heeft zijn Olympische zaken grootscheeps aangepakt. Als Sion Olympia tot bruid voor 1976 krijgt, zal onder meer een springschans worden gebouwd met stadion, waar de opening- en sluiting van de Spelen zullen plaatsvinden. faciliteiten voor de alpine en moet daarvoor met hel hele olympische circus naar Lapland, zo'n dikke duizend kilometer noord waarts, reizen. Over de kandidatuur van Spanje, dat Granada als bruide gom voor Olympia had uitverkoren, hadden de Zwitsers zich geen moment ongerust gemaakt. Verspieders, die daar de accommodatie van onder hun groene jagershoedjes inspecteerden, kwamen opgelucht terug in het Rhóne- dal en konden hun comitéleden mede delen, dat de winterse uitmonstering van Granada een indrukwekkende schertsvertoning was. Tot hel moment, dat Moslu>u -bij Olympia op de stoep verscheen, zat Wallis dan ook op rozen.Op 18 april 1969 waren de gezworenen voor het eerst in de kantonale dwerghoofdstad Sion om de tafel gekropen en bij die gelegenheid werd de commandant van de Zwitserse luchtstrijdkrachten Philip Henchoz tot president gekozen. Toe stromende journalisten spraken hem hardnekkig aan met „monsieur le général", ofschoon het aantal Zwitserse vliegtuigen een dergelijke rang niet rechtvaardigt. In zijn werkkamer in een afgeleefd herenhuis verzoekt hij ons daarom dringend als titel „Oberst- Brigadier te vermelden. .Het staat zo ongelukkig voor mijn collega's in Nederland", legt hij geduldig uit, „die weten donders goed. dat we in Zwit serland geen generaal hebben. Ik zou het trouwens nog beter vinden, als u me gewoon Philip noemt. Oberst- Brigadier klinkt nog te dik. Als ze dat in Nederland lezen, denken ze gelijk: „Heeft, die man niks anders aan zijn kop?". Champagne Philip dus. Philip is nog steeds van mening, dat Wallis een goeie kans heeft om op 12 mei als favoriete vrijer van Olympia uit de bus te komen. „We gaan met een grote delegatie naar Amsterdam", roept hij, „en als we winnen, breken we gelijk de RAI af. We hebben de champagne al koud gezet". Hij baseert zijn optimisme op de unieke ligging van de gebieden, die Wallis aan schaatsers, bobbers en skiërs kan aanbieden Als centrum voor pers en officials is Sion gekozen, een vriendelijk, niet bijster imponerend wijnstadje met 50.000 inwoners. Maai Hcnchoz heeft de ambitieuze plannen onder handbereik in zijn bescheiden diplomalenlasje. Als Olympia de uitge stoken hand van Wallis accepteert, /.uilen de kranen en bulldozers de volgende dag al in gesloten gelederen naar het centrum van de stad «naruk ken. Dan komt er een hypermodern ijsstadion op 500 meter van het station, dan komt er een formidabele spring- schans. die de modernste van de wereld zal zijn. „We houden rekening met 3000 journalisten, 1000 atleten en ten minste 60.000 bezoekers", /.egt Hen choz, „voor hen staan in 1976 in een cirkel van 30 kilometer 60.000 bedden ter beschikking. We kunnen desnoods morgen beginnen aan de bouw van ons olympisch dorp. Eén van onze grootste troeven is het feil, dat de deelnemers en journalisten voor de diverse onderdelen niet meer dan 25 minuten behoeven te reizen. Als u zich nog kunt herinneren, wat voor ellende er was bij de winterspelen in Grenoble, zult u zich onze trots kun nen voorstellen. Als mensen uien in een busje moeten zitten, voordat ze eindelijk bij een skisohans zijn, is de lol er gauw af. Bij ons zal dit niet ge beuren. We hadden ook kunnen zeg gen: „Ga maar naar Saas Fee of Zer- matt, maar dan zouden ze zestig kilo meter moeten rijden en dat willen we niet. Twintig kilometer is voor ons het Vier centra Om dat te bereiken hebben Henchoz en zijn gezworenen rondom Sion vier uitgelezen bergdorpen tot centra voor hun winterspelen gebombardeerd. Allereerst Crans-Montana. mondain kraaienest op 1500 meter boven het Rhönedal, dat de reuzeslalom voor dahies (hoogteverschil 547 meter, start op 2107 nieter) en de reuzeslalom voor heren (hoogteverschil 990 meter, start op 2520 meter) voor zijn reke ning zal nemen. In het vlak daarbij gelegen Vermala zullen voorts de spe ciale slaloms voor dames en heren, het combinatiespringen en de bob- en rodel wedstrijden worden gehouden. Even ten noorden van Crans zal een parcours worden uitgezet voor het ski- Gloednieuw is het wintersportcentrum Anzère op 1500 meter, dat beschikt over een razend moeilijk skigebied, dat schreeuwt om de Noorse alpinenum mers. Ook Thyon aan de andere kant van het dal heeft door zijn noordelijke ligging op 2000 meter unieke moge lijkheden voor de zwaardere skinum mers. Twaalf liften ontsluiten daar een skigebied van 10 vierkante kilometer, dat met een hoogteverschil van 1100 meter meer dan twintig kilometer pis te offreert. Tenslotte is er nog Haute- Nendaz, dat op nauwelijks twintig mi nuten van Sion ligt en ook| geschikt is voor alpinenummers. In de lift De prangende vraag, wie dat allemaal gaat betalen, heeft inmiddels een af doend antwoord gekregen. Op 12 juli van het vorig jaar zijn alle inwoners van Waillis naar de stembus gegaan en 70 procent heeft toen „ja" gezegd tegen het vermetel olympisch avontuur. Thyon, splinternieuw wintersportdorp op 2000 meter heeft unieke afdalingsmogelijkheden voor skiërs. Ook voor het maken van film- en televisie-opnamen zijn de hellingen in dit gebied voortreffelijk. Zürieh en Graubünden zaten op dat tijdstip ook nog in de lift, maar toen ze daar hoorden, wat de grap ging kosten, hoefde het niet meer voor de heren. En men weet het. geen Zwit sers, geen geld. Wallis daarentegen was bereid de gok te wagen en diep in de buidel te tas ten. Alleen de stad Sion stelde zich al garant voor '10,5 miljoen Zwitserse franken eri het kanton deed er op zijn beurt nog eens zo'n schep bovenop. Inmiddels heeft men berekend, dat de bouw van nieuwe installaties, hotels en dergelijke een investering zal ver gen van zo'n 200 miljoen franken. En dan is men er nog niet. want ook de straten naar de diverse dorpen moeten drastisch verbreed en vernieuw wor den. Doe de knio maar weer open Philip: 400 miljoen franken op zijn minst „We houden er rekening mee", zegt Henchoz stralend, „dat we met die Winterspelen tussen de 600 en 800 miljoen franken kwijt zijn. Dat lijkt veel. maar het is ons inziens toch een verantwoorde investering. Wallis krijgt immers op die ïpanier een sportaccom modatie. die zijn weerga in de wereld niet heeft. En dan praat ik nog niet eens over de goodwill, die we met zo'n organisatie kweken. Zwitserland leeft grotendeels bij de gratie van het toe risme en voor de toekomst daarvan kunnen de Olympische Winterspelen een machtig wapen zijn." Gouden ringen Kan hij nog even binnensmonds be kennen. hoeveel kans 'hij zichzelf en zijn ambitieuze rakkers geeft? Henchoz haalt de schouders op. Zegt: „Het is natuurliik allemaal politiek. Maar als we nu gemakshalve aannemen, dat ze straks in Amsterdam zullen zeggen: „Japan heeft de Winterspelen in 1972 en voor 1976 moet het du« weer een land in Europa worden, dan zitten we op fluweel." „Hoeveel procent dus meneer Hen- Hij aarzelt. „Laten we het maai- hou den op 30 procent", zegt hij met zicht1 bare tegenzin. Want bij de vrijers van Olympia gaat het nu eenmaal niet zozeer om het spel alswel om de gouden ringen. LJSO TH U RING TAMPERE (april). Op 30 december 1969 bijna negen maanden na de kandidaatstelling van het Zwitserse Sion kwam Finland pas op hel idee om met Tampere een wit amateur- voetje te halen bij het Internationaal Olympisch Comité. Aanvankelijk was Lahti in de strijd om de Winterspelen van 1976 geworpen, maar zelfs de meest chauvinistische Fin begreep al gauw. dat zijn land met de povere accommo datie van deze 50 jaar oude stad geen poot op het olympische üs zou krijgen- Weliswaar beschikt Lahti over een springsohans en een ijsbaan (Neder land herinnert zich nog met afgrijzen de dramatische 10 kilometer, die Kees Verkerk daar bij een temperatuur van 35 graden reed), maar de skimogelijk heden in de wijde omtrek zijn van op merkelijk Madurodamformaat. Enkele jaren geleden bouwde een struise ex- boerin vijf kilometer buiten de stad de eerste skilift, die de plaatselijke bevol king met mateloze trots vervult, maar die in feite geen bliksem voorstelt Dit jaar kwam er nog een tweede lift bij, waardoor de skiërs een afdaling van pakweg 850 meter kunnen maken. Daarmee is ook gelijk de koek op, want grotere heuvels zijn er domweg niet in Lahti. Nochtans heeft de stad telkens weer geprobeerd het hart van A very Brundage te vermurwen door hem voor te stellen, de Noordelijke alpinenummers meer dan duizend kilo meter verderop in Lapland te situeren. Een kniesoor, die daar bezwaar tegen zou durven ma'ken. meenden de |Fin- La'hti stond ook deze keer weer pralend op de lijst van mededingers, maar eind 1969 greep de Finse regering in en bombardeerde Tampere tot nieuwe kandidaat voor de Winterspelen van 1976 De kansen voor Finland stegen daarmee gelijk, want Tampere is inder Burgemeester Pckka Paavola van Tampere, zelf een practiserend sport liefhebber, waagt zich onbekommerd op het gladde ijs van zijn stadion. daad een heel wat serieuzere vrijer voor Vrouwe Olympia dan Lahti. Deze tweede stad van Finland met een be volking van zo'n 160.000 mensen heeft bij de organisatie van de wereldkam pioenschappen ijshockey in 1965 reeds de internationale wedstrijdsfeer kun nen ODsnuiven en voelt er alles voor om de werèld het bewijs te leveren, dat het een sportcentrum bij uitne mendheid is. Tampere bezit reeds een overdekte ijsbaan met accommodatie voor 10.800 bezoekers, een ijsstadion met 10-000 zitplaatsen en het hyper moderne Tampere atadian, dat 19.000 bezoekers kan opvangen, En dan zijn er nog de uitpuilende por tefeuilles met plannen. De staat betaalt en wat dat aangaat kan Tampere dus zijn gang gaan. Er komen twee ski schansen. twee nieuwe ijsbanen en even builen het centrum zal het Lam- mininpagebied geschikt worden ge maakt voor alle olympische afdalingen. Weliswaar doen de heuvels in Tampere ook al wat minnetjes aan, maar met wat passen en meten kan het vereiste aantal poortjes voor de xeuzeslalom tooh op de hellingen worden uitgezet- Alleen het onderdak voor deelnemers, pers en bezoekers baart de organisa toren nog enige song, Volgend jam pee ...alleen daarom zou je Tampere al die Winterspelen willen geven begint men met de bouw van een uni versiteitscomplex, dat gebruikt zou kunnen worden als olympisch dorp. Daarnaast is er in de (zeer fraaie, dat wel) hotels plaats voor 2500 bezoekers. Als men na gedane olympische zaken nog eens bereid is om 100 kilometer te reizen, dan kunnen nog 1500 mensen extra worden ondergebracht. Een grap Dat is duidelijk te weinig en burge meester Pekka Paavola wil dan ook best erkennen, dat hij het succes voor zijn stad niet zo bijster duidelijk ziet zitten. Hij ontvangt ons in de gemeen telijke sauna, waar hij bereidwillig een eindje opschuift om voor ons een plaats te creëren tussen hem en gemeente secretaris Olavi Syrjanen. Hel kost hem zichtbaar niet de minste moeite om zich geheel en feestelijk bloot te geven. „Natuurlijk is die hele kandi daatstelling van Tampere maar een grap", roept hij stralend, „maar het probei en alleen is al fascinerend. We krijgen eindelijk veer eens de kans om wat propaganda voor onze stad te maken en wie weet blijft er in de toe komst nog wat van hangen". Hij slaat met de vlakke hand op zijn dampende linkerdij en werpt vervolgens drie lepels water op het vuur. Drie secon den later hapt hij reeds blijmoedig naar adem. De meter op de houten wand wijst honderd graden aan. „Al6 ik Brundage hier in de sauna zou kunnen krijgen", roept Paavola hor tend, „dan zou er voor Tampere nog wel een kansje in zitten. Als het Kek konen lukt om Breanjev in de sauna omver te praten, moet het met ao'n man ook kunnen". Een blote Brundage in de sauna. Alleen daarom zou je Tampere die Winter spelen al willen gunnen- In het gigantische ijsstadion van Tampere werden in 1965 de wereldkampioenschappen ijshockey gehouden. Ir De handelsschool van Tampere is bestemd om als hoofdkwartier van de Winterspelen te fungeren. Op de achtergrond de overdekte ijsbaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15