FEIJEN00RDLEGI0EN BRACHT DUIZENDVOUDIG EERBEWIJS AAN OPPERMACHTIGE KONING VOETBAL Rotterdamse kweker lanceert wereldprimeur: rood-witte anjer De aanhangers stond het leidingwater tot aan de lippen Rotterdamse kastelein: „Dit is pas onze echte bevrijding" IN DE RUST RUN OP TOILETTEN Thomassen: „Geen woorden voor daden" In Rotterdam huizen leeg, straten vol SPORTBIJLAGE VRIJDAG 8 MEI 1970 ROTTERDAM Dit was de dag na de lange nacht der waarheid: een Rotterdamse binnenstad, geplaveid met de stralende kin derhoofden van het op drift ge raakte legioen. Honderdduizend op het Stadhuisplein, honderd duizend in de betonnen vang armen eromheen. Een kleffe, warme binnenzee, waarin de golven van de overwinningslie deren hoog opspatten. Mannen en vrouwen in rood-witte pijen, met rood-witte hoge hoeden op de kletsnatte, door pils gedrai neerde hoofden. Hand in hand de kameraden uitkijkend naar de helden, die als engelen der wrake achter de onweerswolken op hun glorieuze nederdaling op aarde wachtten. Gratis biertje Natuurlijk had de Rotterdamse politie d dat moment een charge met de (bereden brigade kunnen uitvoeren. Na tuurlijk had men lang tevoren drang hekken rondom Zestienhoven kunnen plaatsen en het waterkanon in stelling [kunnen brengen, maar mijn 'hemel, on welke afschuwelijke morele dwang [had je daarmee de agenten geplaatst. [Ze hadden nog geen veertien uur er op hun dienststoelen zitten wippen emotie, ze waren daarna spontaan de Coolsingel getrokken en had- [den hand in hand met de tienduizenden hun triomf gevierd. Ze hadden op dat geen andere ,keus en moesten [noodgedwongen heulen met het legioen, dat oppermachtig was ter land en in de [lucht. De surveillancewagens waren be- [dekt met roodwitte vlaggen en de [luidsprekers, die anders opdringende volksmenigten vermanend moet toe spreken. produceerden nu de Feije- noordliederen. Een radeloze vliegveld employee. die een agent aanklampte en vroeg, of er niet wat tegen die chaos kon worden gedaan, werd vaderlijk op zijn schouder geslagen en met een gratis biertje naar zijn bureau terugge- Helse steen ROTTERDAM. Tussen de honderden genodigden, die gister middag in het eerlijke werkmans- zweet huns Rotterdamse aan- schijns de komst verbeidden van het voortvluchtige Feijenoord- elftai, stond ook de kweker C. v. d. Adel uit Overschie. In zijn rechter hand klemde hij zijn onverbidde lijke wereldprimeur: een rood witte anjer, die uitgerekend op 6 mei snij-rijp bleek te zijn. Stralend zei hij: „Ik zit nou 35 jaar in het vak en ik heb in die jaren honderdduizenden anjers in mijn handen gehad, maar er zat noodt een rood-witte tussen. Dot is een uniclum, iik kon mijn eigen ogen niet geloven. Mijn vrouw zei meteen: „Het wordt twee-één voor Feijenoord. Het klinkt nou achteraf misschien een beetje ongeloofwaardig, maar het is de waarheid". Ik heb trouwens tijdens de wedstrijd ook geen moment getwijfeld aan de uitslag. Ik heb rustig een borreltje inge schonken en ben op mijn gemak voor de buis gaan zitten. Dat ik achteraf toch een paar kwaaie uren heb gehad komt, omdat ik een verschrikkelijke zenuwpees ben. Toen er verlengd moest wor den, heb ik even naar mijn anjer gekeken en gezegd: „Wat is dat nou. Laat je me toch in de steek?"... Maar even later kwam dat doelpunt en ik zei tegen mijn vrouw. „Nou, wat heb ik tegen je gezegd?". Zijn vrouw knikte ver zaligd en riep: „Je zei: bloemen liegen niet". Van der Andel hield de bloem als een relikwie tegen zijn borst en zei: „Ik had die anjer eerst aan een fles champagne gebonden. Ik wilde er een klein cadeautje van maken voor burgemeester Tho massen, maar van pure emotie hebben we op dat moment die fles opgedronken. Nou geef ik alleen die anjer. Daar gaat het toch immers om. Die anjer is het be langrijkste". Mijn hemel, hij geloofde het ook nog. dioos. Hasil heeft bewezen, dat hij natuurtalent is. Inderdaad moet langza merhand gezocht worden naar jor opvolgers van ons huidige spelers, i dat neemt niet weg, dat onze „be; den" het formidabel gedaan hebben. Ik heb liever een oudere ploeg met e ring en techniek dan een jonge, die zulke kwaliteiten niet kunnen opbi gen. Wat Coen Moulijn met zijn 33 heeft gedaan, kan geen 23-jarige hem verbeteren". Brox had zich voor de ni reeds legendarische wedstrijd ook ver baasd over het tomeloos zelfvertrouwen dat Celtic via perspublicaties had ge ventileerd. „Ze liepen compleet ovei van eigenwaan", zei hij, „maar dat is tijdens de eerste negentig minuten we! voorgoed verdwenen. Overigens hebben de Schotten getoond, dat ze sportieve verliezers zijn. Er is niet één speler Celtic geweest, die Feijenoord achteraf niet als de beste ploeg heeft gekwalifi ceerd. Zelfs gaven ze toe, dat die over winning van 21 het overwicht no{ maar magertjes heeft uitgedrukt". Aanvalsplan Kort na half drie moest Schiphol zijn Rotterdamse buit weer afstaan. Aan vankelijk had het in de bedoeling gele- ROTTERDAM Wat je al niet doet tijdens de finale van een Europa Cupwedstrijd: ambtenaren van het Gemeentelijk Water leidingbedrijf in Rotterdam verdeelden hun tijd tussen de buis en de meters, die nauwkeurig het verbruik van hun sterk chloorhoudend produkt registreerden. Toen ze na 150 slopende minuten de sta tistieken bekeken, bleek, dat het trouwe legioen gedurende de wedstrijd volledig droog had gestaan en zich pas in de rust een massale run op de toiletten toestond. Die grote trek resulteerde in een extra-verbruik van tien miljoen liter leidingwater. Daarna was er op het Rotterdamse waterfront weer een grote, onheilspel lende stilte, die duurde tot aan het moment, dat de verlenging een feiit was geworden. Op dat moment veerde het legioen opnieuw uit de leunstoel en zorgde voor een extra-afname van elf miljoen liter water. Een absoluut dieptepunt iin het gebruik werd bereikt, toen Rinus Israel de Europa Cup in ontvangst nam en er een vreugdedans op het murwgebeukte veld Rondom het Rotterdams Stadhuis had het duizendkoppig thuisfront zich in middels opnieuw geformeerd na een dolle nacht, die elk Zuid-Amerikaans carnaval tot een patronaatsfeest degra deerde. De cup was nauwelijks van de beeldbuis verdwenen, toen uit alle hoe ken en gaten van de Maasstad de ge trouwen toestroomden met medeneming van de vaste trofeeën: toeters, bellen, vlaggen, hoeden, serpentines en voetzoe kers. Burgemeester Thomassen had een :nt het serieuze plan om zijn volk e spreken, maar ondanks een in- ast aangereikte megafoon gingen zijn gebeitelde volzinnen verloren in de Om daarna te redden wat er te redden viel, hief hij toen maar het „Hand in hand kameraden" aan. Het leek een volkssamenzang met de grote gemeentlijke voorganger badend in op het balkon. Een verruk kelijk tafereel. Aanbidding Het leek, alsof die nacht niet meer rertroffen kon worden. Rotterdam- Zuid dampte tot het ochtendgloren van ;lare vreugde, sommige straten waren ■eranderd in openlucht dancings, waar- n men hossend en schreeuwend telkens nieuwe dammen opwierp tegen de ilaap. „Dit heb ik zelfs na de bevrijding niet meegemaakt", zei een kapseizende kastelein, „dit is pas ons echte bevrij dingsfeest". De goede man. Hij wist toen nog niet, at hem in de uren daarna nog boven het geteisterde hoofd hing. Hij wist dat de aanbidding van de cup in alleen was voorbehouden Sint Pietersplein in Rome, werd tegen de Coolsingel moeiteloos gecopieerd. Een nieuwe religie barstte los. De iude hymnen sloegen in brede golven tegen de gevel van het stadhuis, waar het balkon klaar stond voor de nieuwe goden. Een fanfarekorps blies het vuur q geloof, hoop en liefde telkens weer n. Hand in hand de kameraden, hand hand voor Feijenoord één. De duizen den deinden, de duizenden zongen, de duizenden brachten hun eerbewijzen ining voetbal. Verbeten EHBO'ers n zich door de kolkende mul op zoek naar gevallenen, ziekenwagens iet loeiende sirenes reden af en aan. Zo werd de weg geëffend voor de elf een achterdeur het stadhuis werden binnengeloodst en met hun blinkende scalp op het balkon verschenen. Rinus en Coentje, Henk en Theo: in hun grijze, flanellen pakken leken het net mensen, maar het legioen wist beter. Zij, die uit de hemel vallen, hebben de de onsterfelijkheid al om het hoofd. Zoenoffer Het gejuich, dat in tien minuten aan- equilibristen, één hand aan de blinken de toeter, één hand zegenend geheven. Het plastic dak van één der vermaaks- huizen van C70 zakte onder het ge wicht van tientallen supporters lang- Het. leek een fraaie apotheose van een cultus, die in de lage landen niet voor mogelijk was gehouden. Maar bur gemeester Thomassen had nog een for midabele verrassing achter de hand. Nadat hij was voorgegaan in de woord dienst en de spelers had verrast met zilveren stadspenningen en fotoboeken barstte het orgel in de burgerzaal plot seling los in een hernieuwd Hand in hand. Het plechtig geluid donderde te gen de wanden, kreeg via de luidspre kers aan de gevel een spontane echo op het plein, waar het legioen opnieuw eiste, dat de elf op het balkon zouden verschijnen. Gelukkig het volk, dat zoiets mag beleven. Leo Thuring ging, vierde Rotterdam de zege op Celtic. Zelfs nadat het elftal van Feijenoord zich had teruggetrokken hulde te ontvangen, bleef het legioen aanwezig. De supporters, de getrou wen, wilden hun favorieten nog even zien. Zij kregen daartoe de kans, na afloop, maar daarvóór deel de burgemeester Thomassen zijn complimenten uit. ROTTERDAM. Toen het elftal van Feijenoord dan ein delijk om preeies kwart voor \ier gistermiddag op het balkon Thomassen: „Voor hetgeen Feije noord heeft gepresteerd, heb ik geen woorden. Gelukkig maar dat u de daden had". De Rotterdamse burge meester deelde het elftal mee dat het gemeentebestuur had besloten verscheen, ontlaadde zich de opgekropte vreugde van de uit zinnige mensenmenigte. Stuk voor stuk kregen de spelers van Feijenoord hun hulde. Met alle leden van het team de erepen ning in zilver van Rotterdam te geven. Bij het behalen van het landskampioenschap hadden de spe lers van Feijenoord badhanddoeken gehad en de heer Thomassen had het raar gevonden nu weer textiel een brok in de keel lieten de Feijeuoorders het gejuich over zich heengaan. Theo Laseroms: penning. Feijenoords voorzitter Guus Couwenberg in zijn dankwoord met sterk geëmotioneerde stem: „Wij „Dit heb ik nog nooit meege- wisten dat we in Rotterdam populair bijna niet bedwingen, dit was geweldig". Terwijl de cup van hand tot hand zijn gekomen om ons elftal alleen maar even te zien, dat is ongeloof lijk. Ik heb zoiets nog nooit eerder beleefd. Het zal me dan ook altijd bijblijven". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In Rotterdam-Zuid heeft waarschijnlijk gisteravond iedereen zijn eten geinist Het team van Feijenoord keerde terug en dat ging echt niet ongemerkt voorbij. De huizen stroomden leeg, de straten vol- 's Middags hadden de Fcjjenoor- ders al een voorproefje meegemaakt bij hun tocht van Zestienhoven naar het centrum van Rotterdam. Toen was het al een steekspel geworden tussen politie en supporters. Kon de bus niet meer verder door al te opdringerige mensen, dan werd de route snel verlegd. Maar ook in de straten waar Feijenoord volgens het programma niet zou komen, barstte het van het volk. Elke keer weer raakte de bus met Feijenoordspelers vast. Dat was dus het voorproefje. Na de huldiging in het stadhuis kreeg „Zuid" de kans te laten zien hoe men de zege op Celtic waardeerde. En het bolwerk van Feijenoord heeft zich niet onbetuigd gelaten. De bus met de overwinnaars werd als het ware bestormd. Er werd aan getrokken, sommige knapen kropen er zelfs op en ook nu weer moest de politie enkele malen de route wijzigen omdat de bus niet meer verder kon- En toen het allemaal achter de rug was, zei penningmeester Jan Visser: „Het waren me de dagen wel. Voorlopig wil ik alleen maar rust .Ik ben doodmoe".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15