BLOW UP" Leiden vierde Koninginnedag Tastbare herinneringen uit WO II kregen hoge antiquarische waarden BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. MEDISCHE DIENSTEN Pantomime van Antonioni UW BLAZER IBERT SCHRIER herenmode VRIJDAG 1 MEI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Geen opvallende drukte in de binnenstad LEIDEN Koninginnedag 1970 was weer het feest van de jeugd. Van de jongere jeugd dan nog voornamelijk, waarvoor een aantal aantrekkelijke evenementen was gepland. De oude ren genoten van hun vrije dag wat bij voorbeeld duidelijk te merken was aan het stadsbeeld (niet opvallend druk) en het Oranjebal. Toen een van onze verslaggevers omstreeks negen uur de Gehoor zaal binnen liep, waren daar slechts twintig paren. Stil zaten zij aan tafeltjes. Er was muziek, maar er werd nauwelijks gedanst. Later op de avond werd het weliswaar iets drukker, maar dit Oranjebal deed in niets meer herinneren aan de stormachtige festijnen, die vorige jaren in sociëteit Minerva werden gehouden. Bijster druk was het evenmin tijdens de ontvangst in de Burgerzaal waar het echtpaar Menken de honneurs waarnam van het burgemeestersechtpaar Van der Willigen. Gastspreker was ditmaal prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Am sterdam. In z(jn beschouwing over de monarchie en in het bijzonder de functie van het Oranjehuis, stelde de hoogleraar onder meer, dat de grondwettelijke be perkte macht van vorst of vorstin een goed is, omdat het regeringshoofd zich meer kan waar maken niet persoonlijke kwaliteiten. Een kritische noot wijdde prof. Van Niftrik tenslotte aan de huidige gene ratie, die z.i. te weinig aandacht be steedt aan het feit, dat het Oranjehuis door de geschiedenis objectief verankerd is in de Nederlandse samenleving. De jongere jeugd liet zich. zoals reeds vermeld, wel zien en horen. In de druk bevlagde binnenstad, met name bij het Stadhuis, dromde in alle vroegte een flinke massa kinderen bijeen voor een zanghulde die door het gemeentebe stuur in ontvangst werd genomen. Goede belangstelling was er enkele uren later ook op het Stadhuisplein waar zeven Leidse gymnastiekverenigingen demon straties gaven. Nieuw Brunhilde opende en sloot de demonstratie met een hallen en lintenoefening door dames en meisjes en een touwringoefening door kleine meisjes. Het waren leuke nummers. De kleuterles van Groen-Wit viel enigszins in het water, aangezien er slechts acht kleuters waren komen opdagen. Jam mer voor de leidster die er veel werk voorgedaan had. De partneroeïeningen dezelfde vereniging werd prima uitge voerd. Op de lange mat kregen we heel soed werk te zien van de verenigingen Victorie, Jahn en Excelsior. Ook het kastspringen door de vereniging DOS werd in een vlot tempo uitgevoerd. Het toestelwerk aan hoogbrug en brug opge- lijk door DOS, Jahn en Excelsior viel wat tegen. Dit was wel te verwachten met de koude temperatuur. De vereni ging Concordia kwam met een groepje meisjes op de balk. De ploeg was aan gevuld met een turnsters van de keur- ploeg van het KNGV. Hier werden heel goede prestaties geleverd. "s Middags waren er bovendien judo demonstraties door Sportschool De Vries bij 't Stadhuis. In de Burgemeesterswijk, de enige Leidse wijk waar het buurt feest traditie is gebleven, was het als vanouds een drukte van belang en werd m grote getale deelgenomen aan de spe- 0°k aan de bejaarden werd gedacht. In de middaguren verzorgde Werkmans Wilskracht concerten van een half uur l»U de centra Rijn en Vliet, Roomburg Herengracht. De Leidse Oranje' Crescendo behaalt eerste prijs traditionelle Aubade op het Stadhuisplei eniging bezocht bovendien een aantal bejaardencentra e lende instellingen en deelde met fruit uit. >rgens Vreugdetranen bij echtpaar Ktiipers Bliksemaktie bracht ruim f2500, op ROELOFARENDSVEEN Een spontane actie van buurtbewo ners, die met spoed een geldinza meling hielden in de oude dorps- Roelofarendsveen, heeft happy-end ge- Kui- zorgd van het di lijksfeest van het echtpai pers. Ruim twee- en half duizend gulden haalde men op het is nu wel veilig op een bank gezet. De voorgeschiedenis stond dins dag in onze krant. Bij hun terug keer uit de feestzaal waar zij met honderd familieleden het diaman ten feest hadden gevierd, ontdek ten de heer en mevrouw Kuipers, dat hun woning overhoop was ge haald. Spoedig ontdekte men, dat het geldkistje verdwenen was. Daarin bevond zich een bedrag van ruim duizend gulden, dat het echtpaar Kuipers kon besteden voor een reisje of een jubileum cadeau. Gisteren werd het echtpaar Kui pers op de hoogte gesteld van het resultaat van de actie in de oude dorpskern. Zij waren diep ont- showroom: nieuwe rijn 87, telefoon 21035 Leiden Leidse huisartsen, tot zaterdag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dokters- telefoon 22222. Apotheek: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Leiderdorp arts: dokter Hennink, Mauritssingel 166, tel. 33686. Wijkverpl.: Zuster Prins, Kom van Aaiweg 7, Lei derdorp, tel. 01710-24909. Oegstgeest arts: dokter Hugenholtz, Wilhelminapark 2, Oegstgeest, tel. 51390. Voorschoten arts: dokter Kostense, Voorstraat 23, tel. 2493. Apotheek: Voor- schotense Apohteek, Leidse weg 66, tel. 2525. Wijkverpl. Gezondheidscentrum, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Zoeterwoude Wijkverpl. Zuster Prins, Kom van Aaiweg 7, Leiderdorp, tel. 01710-24909. drumbandconcc De drumband kwam o.l.v. de heer Leo Zaal in de 3e klasse uit. Het totale aan tal punten, dat behaald werd, bedroeg 171. Een fraai resultaat. Installatie burgemeester Hazerswoude HAZERSWOUDE Morgen, za terdag 2 mei, vindt de installatie plaats van de heer J. ten Heuvel hof tot burgemeester van Hazers woude. Het programma ziet er als volgt uit: 9.30: aankomst burgemeestersge zin bij gemeentegrens i koop en Hazerswoude (Laag Bos- koopse weg); 9.45: ontvangst in het voormalig raadhuis aan de Dorpsstraat. Elzebéé Verlare en ".arel Soeters bieden bloe men aan, aaó mevr. Ten Heuvel hof-Claus en Willy ten Heuvelhof; 10.15: aankomst gemeentehuis Rijndijkoptreden muziekschool „Rijnakkoord"; 10.30: buitenge wonen raadsvergadering, m stallatie van de heer J. ten velhof tot burgemeester; receptie voor de bevolking in Frederik gemeentehuis; 17.15: receptie voor de bevolking in het gemeentehuis aan het Frederik van Eedenplein. rt CAMERA Kort maar krachtig ls het aandeel van Vanessa Red grave niet mooi, maar markant en volbloedig in de fraai gepro portioneerde film van Antonioni „Blow up", waarmee hy ln 1967 te Cannes de grote prys van het film festival veroverde. Dat die verove ring stoelt op zeer bekwaam vak manschap en gevoel voor de fynste detaillering (dit laatste komt I einde. Centraal staat de succes volle glamourfotograaf, die tussen zijn werk van alledag het „schie- schokkende ontdekking komt: hij Is getuige geweest van een moord. In een park legde hij de om helzing vast tussen een man en een vrouw. Zijn serie plaatjes eindigt met een onduidelijke vlek in het gras, onmiskenbaar het lichaam van de man. Vanessa Redgrave is de vrouw, Zij spoort de fotograaf op en ver langt de negatieven. In Antonloni's werk verdwijnt uiteindelijk het i onzichtbare bal. Ook het lichaam WRSQhcllZön van de man schijnt er nooit te zijn geweest. Het is allerminst panto mime. 'n Sterke l bezoekers boven de 18. Elke middag draait De dwergexpress van Walt Disney, voor klein en groot. Van avond en morgenavond om half 12 is er een nachtvoorstelling van The Dutchman (regie Anthony Harvey), toegang 18 jtiar. Louis de Funès van de tien gevallen wil dat zeggen: een film met Frankrijke lachkomiek nummer één: Louis de Funès. Dat betekent lachen, gieren, brullen. Ze ker met zijn nieuwste film „Vriezen we dood, dan vriezen we dood" (Hi- bernatus), waarin het onmogelijk wordt gemaakt en dat allemaal ter meerdere glorie van ons idool. Het verhaal is er dan ook wel naar. Bij onderzoekingen op de Noordpool wordt een in het Ijs ingevroren man gevonden, die daar al sinds 1905 blijkt te liggen. Hij wordt naar een ziekenhuis in Parijs getransporteerd en tot leven gebracht. Als blijkt, dat deze jongen van 20 jaar in feite 85 is en de opa van de vrouw van Louis de Funès is, begint de film eigenlijk pas goed op gang te komen. Louis de Funes is weer als vanouds en loopt briesend en gekke-bekken- trekkend over het gekleurde doek. Uiteindelijk wordt het hem allemaal teveel. Hij laat zich invriezen en schrijft zijn vrouw: tot over een hal- LUXOR De dolle dwaze waag halzen van de scherpe bochten Ken Annikin, regisseur van deze >lf groot autosportliefheb- de t gewet Monte Carlo Rally heeft verfilmd. De wijze ivaarop hij echter de „big- race" in beeld brengt dwingt alle respect af. Het is een bonte verzame ling fanatici, die uit Schotland, Zwe den. Griekenland, Sicilië en Portugal om het hardst naar Monte Carlo rij den en even verschillend zijn de be weegredenen achter hun inschrijving. Zo is er onder meer Dawlisch (Peter Cook) een stijve majoor van een In diaans regiment met zijn oppasser Kit (Dudley Moore) die meedoen om rijk te worden van allerlei wonder lijke uitvindingen, die de primitieve automobiel sneller, veiliger en voor deliger heten te maken. Twee Itali aanse politie-agenten Marcello en Angelo waarvan de eerste voorname lijk is geïnteresseerd in opvallend vrouwelijk schoon en de tweede zijn toekomst ziet als opvolger van Nu- volari, de legendarische racer. Drie Franse meisjes in een miniwagen tenslotte Chester. Schofield, (Tony Curtis) die in een persoonlijk duel de strijd aanbindt met Sir Cuthbert Ware Armitage (Terry-thomas) met als inzet een groot aandelenkapi taal. Deze vreemde collectie tegen standers, plus nog vele tientallen an dere rijders, treden tegen elkaar in het strijdperk over duizenden kilo meters van de slechtste wegen en in het slechtste jaargetijde dat Europa kan opbrengen. Er zijn ongelukken lan de lopende band, intriges en hel denmoed, diskwalifikaties en mis verstanden en eerst in de allerlaatste seconde zal een geplaagde official ln Monte-Carlo, dronken van het toas- ten-met-champagne op telkens weer een andere „winnaar", de begeerde Speedway R« nieuw de film „Speedway". Wann< dit de eerste Elvisfllm zou zyn die men ziet dan treft men een vlot, ple zierig verhaal aan. Typisch Ameri kaanse grapjes, een serie charmante meisjes en zoals de naam doet ver moeden enige spannende scènes op clichématige. Het is allemaal te glad en te zoet. Norman Taurog, die met Speedway voor de negende keer El\\j regisseert, heeft opnieuw met een al te mager verhaaltje genoegen moeten nemen. Daarbij moet hem Nancy Si natra nog als een commercieel blok aan het been zijn geweest, want deze blijkt nauwelijks iets te kunnen waar maken van haar beroemde achter naam. Een andere bekende die mee speelt is Gale Gordon, bekend als mr. Mooney uit de Lucy-Ballshow (a.l.). Prolongaties I IDO Lido prolongeert deze week het grootste spionageverhaal Topaz" van Leon Urls, door Alfred Hitchcock verfilmd (18 jaar - twee de week). In Studio draait voor de vierde week John Schlesinger's „Midnight Cow boy" met Jon Voight en Dustin Hoff- hangt b(j ons op U te wachten. Die heeriyke sportieve dracht. gewicht. Prijzen van 108,tot LEIDEN (Advertentie) GEVARIEERDE EXPOSITIE IN BURGERZAAL LEIDEN stellen, dat m gingen lopen irlog tientallen kilometers paar kilo aardappelen op te scharrelen. Het Ls ontstellend te lezen, dat de jeugd van deze verschrikkelyke jaren heel weinig weet." De bekende Leidse oorlogsdocumentalist H. C. Kwik, secretaris van de in 1963 opgerichte Documentatie- groep '40-'45 (400 leden in heel Nederland) heeft het onlangs kunnen constateren aan de hand van opstellen die kinderen maakten. „Ter lering van de jeugd", dat is een van de hoofdmotieven achter de grote expositie, welke vanaf morgenmiddag tot en met woensdag in de Burgerzaal van het Stadhuis wordt gehouden. Voor eerste exemplaar VN wordt f500.- geboden geschiedschrijving belangrijk is. De Documentatie- groep schat het aantal „stille" verzamelaars in Neder land veilig op 500. Men hoopt deze mensen binnen de groep te krijgen. Voor het uitwisselen van gegevens de uitet Oorlogsdocumentatiemateriaal lopende aard is er door de leden bijeen gebracht. Met ieder jaar, dal de bezettingsjaren verder in de her innering komen te liggen, is het ook steeds kostbaar der materiaal geworden. Een voorbeeld: een exem plaar van het op 31 augustus 1940 voor het eerst illegatil verschenen „Vrij Nederland" (de totale op lage was 899) wordt op het ogenblik reeds getaxeerd op f 500,— tot f 600,—. Tastbare herinneringen uit de bezettingsjaren z(jn antiquarisch aan het worden en zeldzaam. Vandaar, dat de Documentatiegroep '40 '45 met het zelf exposeren of het verlenen van mede werking aan exposities ook hoopt, dat het aantal leden nog een flinke uitbreiding ondergaat. Hoe meer d( oorlogsjaren geschiedenis worden des te meer wordl ook de noodzaak gevoeld van materiaal, dat voor de Op het gebied van de oorlogsdocumentatie begint zich namelijk ongeveer eenzelfde ontwikkeling af te teke nen als b\j het verzamelen van postzegels. ..Huishoudelijke apparatuur" Je ene verzamelaar is gespecialiseerd in Duitse pam fletten (per week werden er door de Duitsers gemid deld twee op Nederland losgelaten) of in papieren, die door geallieerde vliegers gedropped werden. Een ander richt zich in het bijzonder op het verzamelen van illegale bladen, materiaal van bepaalde militaire onderdelen tot -uniformen van SS'ers en WA-mannen aan toe), post uit concentratiekampen, boekwerken, die overal ter wereld verschijnen over WO n (dat zijn er al vele duizenden), originele foto's en negatieven uit de jaren '40-'45, vervalsingen op alle mogelijke gebied, wonderkacheltjes (de „Wonka's") en andere typische „huishoudelijke appratuur" uit de Honger winter. Met de komst van de bevrijders was het alle maal op slag intens vervloekt, maar vandaag is het weer waardevol. Nog niet zo lang geleden kwam er bij een verbouwing in Leiden een aantal sloffen „amateur-sigaretten" te voorschijn, originele zgn. „eigen teelt" anno 1944. De Documentatiegroep was dolgelukkig met 'n pakje De Documentatiegroep heeft getracht op de expositie in de Burgerzaal een zo gevarieerd mogelijk beeld te geven. Selecties uit Interessante verzamelingen, waar door de terugblik op vijf donkere jaren iets verhelderd kan worden. Internationale, landelijke, maar ook plaatselijke aspecten worden daarbij naar voren ge haald. De Burgerzaal, die vrij toegankelijk is, is een bezoek alleszins waard. De openingstijden zijn: zaterdag 2 mei van 14.00 - 17.00 uur zondag 3 mei van 12.00 - 17.00 uur maandag 4 mei van 10.00 - 12.30 uur en van 14.00 - 17.00 uur dinsdag 5 mei van 10.00 -18.00 uur woensdag 6 mei van 10.00 -15.00 uur DOORSTROMINGSVERORDENING 1970 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie (kamer 106) gedurende drie. maanden voor een leder age is neergelegd de door de Raad in zijn vergadering van 13 april Ingevolge de Doorstromingsverordening 1970 kan aan degene, die, teneinde andere, aan de omstandigheden van zijn gezin meer aangepaste woonruimte in gebruik te nemen, vrijwillig verhuist naar een woning met hogere huur een tegemoetkoming in de kosten van verhuizing en wederinrlchting worden verstrekt van 1.250,indien: a. de huur van de woning, welke wordt verlaten, niet meer bedraagt dan 32,50 per week of 140,per maand; b. de woning, die wordt verlaten, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voldoet aan redelijke eisen van bewoonbaarheid; c. de huur van de woning, welke wordt betrokken, tenminste 50 ten honderd meer dan die van de woning, die wordt verlaten, doch niet meer dan 250,per maand, bedraagt; d. de woning, die wordt betrokken, deel uitmaakt van een door Burge meester en Wethouders, in overleg met de Adviescommiss huis Bij aanwijzing van een complex woningen bepalen Burgemeester en Wet houders in overleg met de Adviescommissie inzake het hulsvestingsvraag- stuk, of dit bedrag zal worden uitgekeerd als bijdrage ineens dan wel in een aantal door hen vast te stellen termijnen. Voorts kan een tegemoetkoming, eveneens van 1.250,worden verleend aan degene, die, teneinde andere, aan de omstandigheden van zijn gezin meer aangepaste woonruimte in gebruik te nemen, vrijwillig verhuist naar een kleinere woning, of naar een woonruimte, niet zijnde een zelfstandige woning, indien: a. de huur van de woning, welke wordt verlaten, niet meer bedraagt dan 32,50 per week of 140,— per maand; b. de woning, welke wordt verlaten, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voldoet aan redelijke eisen van bewoonbaarheid; c. de woonruimte, die wordt betrokken, is hetzij een woning, die tenminste twee vertrekken minder bevat dan de woning, welke wordt verlaten, hetzij een woonruimte, niet zijnde een zelfstandige woning. De tegemoetkoming wordt als regel uitbetaald als bijdrage ineens. In overleg met of op verzoek van de aanvrager kan echter uitbetaling in termijnen plaatsvinden. ■op de verhuizing heeft plaatsgevonden. vervallen, te rekenen van 1 januari 1970 af, doch is - rrager gunstiger is nog van toepassing op een aanvraag om toe^ a verhuizing, welke VRIJDAG ZATERDAG 2 MEI Old Dutch: Contactavond reisgezelschap I bodegraven Hotel v. Rossum, 4 voor- Eurvo. I stellingen Nederlandse verzetsfllm, van- 's Avonds lampionoptocht, start MÉMBB Speykstraat, af 2 Voorschoten: Kasteel Duivenvoorde: Julianaplantsoen recital Toos Onderdenwijngaard, 19.30.119.30 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3