Beleggen mogelijk voor de kleine man J Al 52 jaar niet van witte doek weg te slaan JOHNNY WEISMULLER NEDERLAND NOG NIET AANDELENMINDED Met geld meer mogelijk heden dan op bank zetten tNDERDAG 30 APRIL 1970 DE LETDSE COURANT Het filmdoek kent vele helden, maar geen heeft het zo lang volgehouden als Tarzan de aapmens. Zijn populariteit is nog even groot als in 1918, toen hij in de persbon van Elmo Lincoln voor de eerste maal op het bioscoopscherm verscheen in een seriefilm. Vele atletische figuren hebben zich in de studio van boom tot boom geslingerd om aan de vraag van het publiek naar nieuwe Tarzanavon- turen te voldoen, maar geen hunner bleef zo lang in de herinnering hangen als de olympische zwemkampioen Johnny Weissmuller, die van 1932 tot 1942 het filmdoek beheerste en voor velen geldt als de enige echte Tarzan. In de jaren veertig, toen zich de vet lagen duidelijk gingen aftekenen op het lichaam van de onverschrokken oer woudheid, stapte Weissmuller nog enige tijd over naar de in kaki geklede Jungle Jimfiguur voor Columbia, het pantervellenkostuum overdragend aan Lex Barker. Het begon allemaal in 1916 toen Edgar Rice Burroughs met een avonturenroman naar zijn uit gevers stapte, gebaseerd op een figuur, ('.ie hij enkele maanden daarvoor in een kort verhaal had gecreëerd, „Tarzan de aapmens" werd 'n doorslaand succes en die ene roman werd een serie. Het duurde niet lang of de film industrie, toen steeds op zoek naar nieuwe helden, maakte zich meester van de in het oerwoud bij de apen opgegroeide Engelse edelman. Elmo Lincoln startte irn 1918 een serie met Enid Markey als Jane en in de jaren twintig oogstten achtereenvolgens Gene Polar, P. Dempsey Tabier, James H. Pierce en Frank Merrill succes als zijn opvoligers. Kreten In 1932 blies Metro Gokhvyn Mayer de serie nieuw leven in met een groots opgezet film- avontuur. waarin men Tarzan voor de eerste maal, slingerend van boom tot boom -kon horen brullen. De dialoog beperkte zich tot „Me Tarzan, you Jane" en daarom kon men met een gerust hart de rol van de koning dei- jungle toevertrouwen aan een onervaren aoteur, die zich als sportman reeds van wereldfaam verzekerd had. Naast deze Johnny Weismuller vervulden Neil Hamilton en C. Aubrey Smith en een olifanten- kerkhof belangrijke rollen, maar doorslaggevend voor het succes van de film was de keuze voor de rol van Jane, het verwende Engelse meisje, dat aan de «toere slingeraar de voorkeur geeft boven de beschaving. De Ierse Maureen O'Sulüvam, toen een van MGM's tweede-plans actrices. werd met deze ene film een van de meest gevraagde r- ■niife .- 4 voermiddel: de olifant. «jteiren van de jaren dertig. En hoewel de aanbiedingen voor betere rollen van alle kanten toestr oomden, bleef zij haar Tarzan trouw en met zes films als Jane, is zij beslist record houdster voor deze rol. iMaiiinia Mia Toen Maureen O'Sullivan ge trouwd met de filmregisseur John Farrow tenslotte zeven kinderen waaix>nder de nu wereldbekende Mia Farrow had groot te brengen, nam zij voorgoed afscheid van het oer woud en werd zij achtereenvol gens opgevolgd dooi Nancy Kelly, Brenda Joyce en Francis Gifford, die zelfs eens een vrou welijke Tarzan had gespeeld. Geen der actrices kon echter de WeissmulleryTarzanfiüms de glamour meer meegegeven als ..Tarzan the ape man'. ..Tarzan and his mate" in Nederland verboden omdat Jane-Maureen te veel mini droeg! „Tarzan escapes". Tarzan finds a son", „Tarzaris secret treasure" en ..Tarzan in New York". Terwijl Weissmuller in de jaren dertiR voor iedere bioscoop bezoeker „de" Tarzan was, pro beerden andere atleten een graantje mee te pikken van het succes, dat de serie had. Larry „Buster" Crabbe, ook een zwem kampioen, en tienkamper Glenn Morris brachten het ieder tot één film. Meer succes had Her man Brix, later als acteur bekend onder de naam Bruce Bennett, die met „Tarzan en de groene godin" een succesvolle serie film maakte Bredere Tarzan Met liet vertrek van Johnny WeissrnuliLer, had Metro Goldwyn Mayer aanvankelijk alle interesse in verdere Tarzanavonturen ver loren. RKO zette de serie op kleinere schaal voort met Lex Barken. Maar toen deze om betere rollen vroeg, werd hij zon der pardon aan de kant gezet Als Old Shatterhand in de Duitse „Wimntetou"-films bouw de hij later een nieuwe carrière op. Jack Mahoney, een cowboy- aoteur en eens de schurk m een Tarzanfilm, was de volgende oerwoudhei d. Toen de meer breedgeschouderde mannen in de mode kwamen onder invloed van de Italiaanse Hercules films werd het Gordon Scott, de enige Tarzan in de geschiedenis, dne met Jane trouwde, de actrice Vera Mile.-. Dennis Miller nam voor MGM de rol over toen Scott meer geklede rollen wilde Zo'n veertig films over de zich langs lianen voortbewegende jungLeheld zijn er in de laatste 52 jaar gemaakt. Het preciese blijft voor velen de enige echte cijfer is met te bepalen, daar kleine Italiaanse produktie- maatschappijtjes zich ook over de creatie van Edgar Rice Burroughs hebbcn ontfermd. Ontelbaar ook zijn de vrouwelijke Tarzans, die als „naakte oerwoudmeisjes het publiek de bioscoopzaal pro beerden binnen te lokken. Hoe wel niemand aan het feil zal durven tornen, dat Johnny Weis muller, ..de Tar filmdoek is ge Gordon Scott de eer toe de eerste Tarzan te zijn, die ooit in Afrika zeil filmde. In Kenia Sedert de onaangename ervarin gen, die MGM in 1931 opdeed, toen die maatschappij in dit werelddeel de film „Trader Horn" wilde opnemen hoofd rolspeelster Edwina Booth liep een tropische ziekte op, waaraan zij later overleed en alle scenes, die men ter plaatse had op genomen, werden nog eens rn de studio overgedaan waagde geen speelfilmploeg zich meer in eeri echt oerwoud. In 1959 had men deze vrees overwonnen Voor „Tarzans greatest adven ture" trok een filmequipe naaz Kenya, waar vijftien meter boven een door nijdige krokodillen be volkt moeras, Tarzans boom- womng werd gebouwd. Eén mis stap van een der decorbouwers en het was zijn laaitste geweest. Zwaar materiaal moest via wie belende hangbruggetjes over diepe ravijnen worden gevoerd en de hitte was zo groot, dat de schmink op de gezichten der spelers al gauw keihard werd. Het plezier was er voor de mees ten dan ook al na een paar dagen af. Velen hebben zich afgevraagd wat nu eigenlijk het geheim van de populariteit van de Tairzan- fi'Ims was en is. De mening heeft post geval, dat de spaarzame dialoog, het ..Me Tarzan. you Jane", de sleutel is. Ieder land. ieder volk kon zich identificeren niet deze koning der wildernis. Tarzan is met recht een interna tionale held en zal dat nog u-el blijv OTTO MILO 1 Beschermend staat Tarzan (Johnny Weissmuller) boven Boy (Johnny Sheffield) en Jane [Maureen O'Sullivan). Een nieuwe generatie. Dennis Miller als „Tarzan, the apeman" anno 1960. '"■ILMELOWanneer u ln Amsterdam in de buurt van hel Beursplein komt, dan an let u ze. nog, de kantoren van de makelaars en commissionairs in effecten, ietwat ■erscholen tussen de winkels en restaurants. In het middaguur, als de slotkoersen 'aJbekend z(jn gemaakt, dan worden deze noteringen, evenals dertig jaar geleden. J- mg op horden geschreven, zodat iedere belangstellende de laatste koersen kan Toch taant zo langzamerhand liet aantal commissionairs en makelaars in effecten. „Ons ras begint uit te sterven", aldus zei een van hen on langs. Maar voor degenen, die zijn overgebleven, is het beslist niet zo, dat zij nagenoeg niets meer te doen heb ben. In tegendeel. De adviseurs in beleggingen, dat zijn ze namelijk, die er dan nog zijn hebben momenteel beslist geen reden tot klagen. Bij zeer veel. aandeelhoudersvergaderingen in den lande treft men zo'n man aan. waar hij de belangen van een of meer aandeelhouders dient te behartigen, die op zijn advies een bepaald aantal aandelen van de betrokken onderne ming hebben gekocht. Meestal zijn dit geen grote aandeel houders. Die wonen doorgaans in ei gen persoon de aandeelhoudersverga dering bij, maar veelal gaat het om in feite kleine aandeelhoudertjes, die op een of andere wijze hun spaarcenten wensen te beleggen. Populair Het beleggen in geld is de laatste jaren vrij populair geworden in ons land. Vooral onder degenen, die niet kapitaalkrachtig genoemd kunnen worden, maar die in de loop der jaren toch een zeker bedrag hebben ge spaard en dit nu eens niet op de bank zetten, maar willen beleggen, in de hoop dat het rendement hoger zal zijn. Het is duidelijk, dat al jaar en dag in ons land (maar niet alleen in Neder land: in nagenoeg alle niet-communis- tische landen) een vrij belangrijke groep mensen die tot de grote kapitaalbezitters kunnen worden ge rekend een groot gedeelte van zijn geld heeft belegd In aandelen, obliga ties of effecten. Wanneer dit niet het geval zou zijn. dan zouden de niet in de handen van de staat zijnde onder nemingen niet kunnen bestaan in de huidige structuur. Maar het gaat nu niet om dié groep van beleggers, want die weten over 't algemeen toch wel hoe ze met hun geld moeten handelen, maar hel be treft nu de man, die een klein bedrag aan geld wil beleggen. Zonder enige twijfel kan worden gesteld, dat de methode om de spaarduiten in een oude kous te stoppen, heeft afgedaan Zelfs de mogelijkheid om geld op hel spaarbankboekje te zetten of een de- positoboekje aan te schaffen, wordt door velen al niet meer geaccepteerd Men wil kennelijk méér met het geld doen, of liever gezegd er meer van maken. Gezocht wordt dan naar een mogelijkheid om te beleggen. En die Inflatie De man, die het gelukt is, enkele dui zenden guldens opzij te leggen, kan dit momenteel op verschillende manieren waardevast maken. De overweging van velen om te beleggen, is om aan de inflatie te ontkomen. Dit is één van de redenen, dat het beleggen in aande len bijvoorbeeld voor de minder draag- krachtlgen in de afgelopen jaren zo'n grote vlucht heeft genomen. Op één of andere wijze trachtte men zieh en dat is nu nog het geval, voor de geld ontwaarding te hoeden, althans zover dit mogelijk is. Beleggen leek hiervoor een mogelijkheid bij uitstek. Nu zijn er verschillende mogelijkheden om geld te beleggen. Zo kan men naar een commissionair stappen en hem om advies vragen met betrekking tot aankoop van aandelen. Dit gebeurt veel. Ook kan men naar de bank of beleggingsmaatschappijen gaan om aan de weet te komen hoe een bepaald bedrag aan geld belegd kan worden. Ook dit komt veelvuldig voor. Het zün vooral de banken en de be leggingsmaatschappijen, die naarstig hebben gezocht naar contact met de kleine belegger. Zij zijn hier tot op heden vrij goed in geslaagd. Zo zijn nog niet zo lang geleden door verschil lende banken, verzekeringsmaatschap pijen en ook enkele beleggingsmaat schappijen aantrekkelijke spaarplannen gelanceerd, die gretig aftrek hebben gevonden. Deze spaarplannen zijn voor het grootste gedeelte bedoeld om gel den te beleggen. Daarbij zit ook een bepaalde verzekering ingesloten. Het zijn vrij geselecteerde beleggingen meestal in kleine coupures, zodat de kleine belegger zijn hart kan ophalen Hetgeen hij dan ook doet. Ook veel longeren maken van deze manier van beleggen veelvuldig gebruik. Het ver schijnsel van de kleine coupures wordt overigens vrij algemeen. Veel bedrij ven in ons land zijn hiertoe overge gaan, om het voor de „kleine "man" aantrekkelijk te maken aandelen te ko pen. Zo heeft een „stukje" Philips bij aankoop momenteel een waarde van f. 67,-. Voorlichting Nu ontbreekt het op dit terrein nog wel eens aan goede voorlichting. De banken en de beleggingsmaatschap pijen doen er dan ook alles aan in de vorm van brochures en reclamecam pagnes de man, die met zijn spaarcen ten geen raad weet, er attent op te maken, deze spaarcenten op een aan trekkelijke wijze te beleggen. „Het is overigens wel jammer", zo zei men ons bij een van de banken, „dat velen onder de kleine beleggers vaak hun be zit verslonzen en niet bijhouden. Wan neer ze bij ons zijn geweest en op ons advies is een kleine portefeuille aandelen gekocht, dan wordt vaak de ze „portefeuille" niet „onderhouden" Dit is betreurenswaardig, want op een gegeven moment is de portefeuille ver koopwaardig en er wordt dan niets mee gedaan. De kleinere cliënt zal gere geld bij ons moeten komen om pools hoogte te nemen". De onkunde in ons land op het gebied van de belegging is nog vrij groot. Een van de grootbanken heeft onlangs een enquête in Gorcum onder de effecten cliënten gehouden. Bij de bank stond men er versteld van dat zelfs onder deze mensen zo weinig begrip bestond over de ïuiste wijze ran beleggen. „Uit deze enquête bleek, dat velen, die in de hoge inkomensklassen vallen, in obligaties hadden belegd. Dat is dan toch wel erg jammer. Groeifondsen kwamen er nauwelijks aan te pas". Ii ieder geval zijn dc banken en de be leggingsmaatschappijen er bijzondei content over, dat het aantal beleggin gen in het algemeen sterk toeneemt" Men is er zich kennelijk bewust van ge worden. dat met geld meer kan worden gedaan, dan alleen maar op een spaar rekening zetten. Consumenten Investment Fund, bestaat nog zeer kort. Het fonds geeft een bond vóór veel te beperkte informatie om trent de aard van zijn beleggin bescherming gen om daarop te kunnen be slissen of men er zonder al te veel risico geld in kan steken. bij hel beleggen Het andere, het Selected In ternational Fund, zegt dat de belegger recht heeft op jaarver Het zal uw belegging maar wezen", zegt de Consumenten bond aan het slot van een kriti slagen, maar wanneer men daarnaar vraagt, blijken die sche beschouwing, gewijd aan jaarverslagen nooit te zijn ver schenen. Er worden wel folders Beide instellingen zeggen in hun folders ten aanzien van be verstrekt, maar daarin staan cijfers die niet te controleren leggingen drie principes te hul- De Consumentenbond vraagt lectie, voldoende spreiding en fulltime deskundig beheer. Wat zich af, of ook in Nederland het publiek niet meer bescherming er ln de praktijk van deze drie principes terechtkomt, krijgt op dit gebied zou moeten krij gen. Overigens betrof het on •degene die bij deze instellingen wil beleggen niet te weten De derzoek slechts twee, minder bekende instellingen. De hierbo ene instelling, het International ven geschetste tekortkomingen zijn zeker niet algemeen. ..Hel is ook niet meer zo dat een kleine belegger ais een semi-kapitalist wordt beschouwd Het publiek is er zo lang zamerhand aan gewend geraakt, dat naast de normale spaarmogelijkhedcn andere altérnatieven geschapen zijn. De kleine belegger ziet het voorts niet als een bezwaar zijn geld in internatio nale fondsen te beleggen. De factoi spreiding van het kleine vermogen speelt hierbij een belangrijke rol. Dil om zoveel mogelijk risico's te vermijden Of ze nu de buitenlandse maatschappij en, waar ze dus een bezit in verkrijgen kennen of niet, dat laat hun koud. Wal dat betreft gaat men af op het advies van de maatschappij of bank. Ons land is beslist nog geen „aandelen- minded" land, zoals Amerika het wel Is. Maar dat de gewone man een bepaalde vorm van beleggen aantrekkelijk vind» en er ook toe over gaat, is niet meer aan discussie ondèrhevig. Dat de ban ken en andere instellingen met de ver schillende bcleggingspool* en spur* plannen hieraan hebben bUgedragwii slaat als een paal boven water. FRITS VAN SCHAIK

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9