LEVEN IN BETON- WOESTIJN SiaÉ'Wiï Architect zit muurvast tussen twee machtsblokken: bureaucratie en beleggers mirt w&ia I illiRlijliSPP !i INTERNATIONAAL SYMBOOL VOOR GEHANDICAPTEN Architectuur nog te veel „Lego"- techniek UTRECHT „De architect zit tussen twee machtsblokken in, de commercie en de over- heidsbureaucratie. Er wordt op het ogenblik gebouwd door de beleggers èn door de plano logen die in Den Haag zitten". De woorden zijn van de inmiddels al weer 73 jaar oude, maar wat architectonische visie betreft eeuwig jonge, architect J. J. Vriend. De woorden zijn van hem, maar ze vertolken de gedachte van ieder die iets met bouwen te maken heeft. Rijd of wandel door de nieuwbouwwijken van onze grote steden. Woonpakhuis na woonpakhuis, het een al grijzer dan het ander doemt voor u op. Neem de Bijlmermeer in Amsterdam, de Alexan- derpolder in Rotterdam, de wijk Overvecht in Utrecht. Doods in een rij staan ze daar, de beton nen bouwdoosblokken, kooitje na kooitje, door schotjes gescheiden. Waar demonstreert de mens beter zijn schotjesgeest dan daar? Hunker bunkers, waarin de hoop van de toekomst gehamsterd wordt. De huidige architectuur is meer een t hebben nog maar weinig mogelijkhede voorlopig wonen in een betonwoestijn. van „Lego"-techniek. De goedwillende architecten komen nauwelijks aan bod; zij i te experimenteren met nieuwe woonvormen. Voor de meesten van ons blijft het Geboren worden, wonen en doodgaan in een identiek hokje als 359.000 andere Nederlanders. Wonen is een vorm van leven, wordt er dan niets gedaan om het wonen leefbaar te maken? Jawel. maar daar komgn de woorden van ar chitect Vriend: de architect zit tussen twee machthebbers in, de planologen en de beleggers. „Die kerels in Dén Haag, die beginnen met de ruimtelijke ordening. Die zeg gen, bij wijze van spreken, daar heb je Friesland, dat maken we rood, daar komt dat en dat, en daar heb je Zuid- Limburg. daar komt zus en zo. En dan sijpelen de plannen door naar de lage re overheidsinstanties, die alles verder indelen. En tenslotte krijgt de architect ermee te doen. De architect bekijkt "het driedimensionaal, de planologen twee dimensionaal", zegt architect Vriend. Wat de beleggers betreft is hij nog kernachtiger: „Die calculeren heel koud weg, ze zeggen: het moet zoveel rente opbrengen per jaar en verder geen flau wekul" Architectuur in de betonblokkensfeer is op die wijze geen toegepaste kunst meer, maar het toepassen van 'n Lego techniek: knopjes in de gaatjes, weer 'n schotje, weer 'n vorm van leven moge lijk. De goedwillende architecten, de kunstenaars, lijken nauwelijks aan bod te kunnen komen. Afwijkend Of toch? In enkele steden in ons land zijn zij aan bod gekomen. In Utrecht, in Delft, in Leusden, in A'foort wordt óf geëxperimenteerd, óf men is er al gekomen tot een afgerond, afwijkend bouwplan. Soms zijn het maar enkele huisjes, soms hele stadswijken. Vaak gaat het alleen maar om verplaatsen van wandjes binnen de veilige betonnen privacyomheining. Dat is het geval in Utrecht, waar in de al eerder genoem de stedebouwkundig afgrijselijke wijk Overvecht 168 portiekflats gebouwd worden in 4 en 7 woonlagen, naar een ontwerp van de gemeentelijke bouw en woningdienst. Een ontwerp, dat meteen al navolging heeft gevonden in IJsselstein. Lang is de ontwikkeling ge weest van dit experiment. In 1959 ge start, werkt het nu nog steeds door. Wij ziging na wijziging blijft het experi ment levend houden. De .hoofduitvoer der" hierbij is wel de energieke direc teur van de Utrechtse gemeentelijke bouw- en woningdienst. de heer W. A Janssen. Het Utrechtse project, portiekflats rond een grote gemeenschappelijke hal van acht bij acht meter, staat of valt met de communicatie. Dhr. Janssen over een vroeg stadium in dit experiment: toen zagen we dat die barkeuken die we toen bouwden heel positief ging werken. Wat ik dan noem dat pa met zijn elleboog op de bar ging staan, waardoor hij een stuk relatie op bouwde als hij binnenkwam en er ook 'n stuk relatie ontstond. Sommige wen zeiden: Wat leuk, bij een feestje is het zo gezellig. De vrouw kon betrok ken blijven bij wat er gebeurde. We hebben gemerkt dat dat ook voor wat oudere mensen zo positief werkt. Als het gezin wat dunner is. is het weer zo'n verbreking van de relatie als de een in de kamer zit en de ander in de keu ken. Het betekent gewoon een stoppen van communicatie. Als je elkaar kunt blijven bereiken is dat gewoon een pret tige ervaring". Het is de bedoeling dat de bewoners van deze experimentwo ningen „spelen" met de leefruimte. De heer Janssen: „Men kijkt bij elkaar, en dat is ook een stuk opvoeding. Als je altijd een huis hebt gehad wat recht was dan weet je ook niet hoe je het hebt. dan heb je ook nooit hoeven n. te denken" Enquêteren Als studie wordt er druk geënquêteerd De heer Janssen: „We sturen dik maanden nadat de huizen bewoond zijn ille opzichters met een plattegrond naai binnen. Dan gaan we meteen vragen voor de tweede oplevering welke fouten ?.e gevonden hebben. Op datzelfde mo ment tekent de opzichter de plaat.- an al het meubilair. Waar de ouders ■lapen, de kinderen, waar de kasten laan. de hoge tafel, de lage tafel, of Ie schuifdeuren openstaan. Al dat soort dingen tellen we op en dan krijg je per centages eruit waar je wat mee kunt doen. Van daaruit gaan we onze vol gende stap weer bepalen". Heel anders gaat het in Leusden. Op 1 juni 1969 zijn de gem. Leusden en Stoutenburg opgeheven en is 'n nieuwe gemeente gevormd met de naam Leus den met ruim 9500 inwoners. Wat op pervlakte betreft is het de grootste ge meente in de provincie Utrecht, 6100 ha. Deze nieuwe gemeente Leusden is van start gegaan met een ambitieus plan. dat tot gevolg zal hebben, dat de ge meente uitgroeit tot een inwonertal van 55.000. mede om de zogenaamde over loop uit de Randstad op te vangen Voor de eerste faze van deze uitbreiding welke faze in 1975 zal zijn voltooid gaf de gemeente Leusden opdracht tot het ontwerpen van een stedebouwkun dig plan, gebaseerd op de woonbehoef ten over enkele decennia, dat mede ge zien de toenemende vrijetijdsmogelijk- heden en hobbv-beoefening lange tijd modern en doelmatig zou blijven Door de architecten D. Zuiderljoek en H. Klunder is in nauwe samenwer king met Eurowoningen N. V. te Den Haag, het aannemingsbedrijf J J. van Gent N. V. te Amersfoort en de Dienst Gemeentewerken der gemeente Leus den een plan van geheel nieuwe con ceptie voor de bouw van 1100 eenge zinswoningen ontworpen. Deze wonin gen zijn samengebracht in 'n groot aan tal waaiervormige elementen. Ronde vormen Voordelen van het plaatsen van de drive-inwoningen in waaiervorm ble ken verrassend. Zo is het mogelijk gro te aantallen woningen tot eenvoudige ronde vormen te groeperen, zonder aan deze aaneenschakeling het cachet van eindeloze herhaling of hinderlijk lange straatwanden te verlenen. De ge bogen blokken laten een veelvoud van variaties toe, zodat aan de architecten zelfbeheersing gevraagd werd om niet tot een te bonte wirwar te vervallen en voldoende rust in het plan te behouden. Groen tussen de waaierblokken, geen inkijk bij overburen, een parkaanleg met vijvers, dat is een stedebouwkundi- ge conceptie die tot nadenken en navol gen noopt. Een zeker geslaagd experi- Delft heeft zich ook aan een experi ment gewaagd, de diagoonhuizen Ge vels, vloeren, trappen en keuken zijn vaste gegevens, met bouwpakketten is het huis naar eigen smaak te wijzi gen. Ir. Herman Hertzberger is er de architect van, in opdracht van de Utrechtse Stichting Experimentele Wo ningbouw, enkele jaren geleden opge licht op initiatief van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De diagoon huizen zijn erop afgestemd dat ieder mens zijn woning anders moet kunnen inrichten, omdat ook ieder mens ver schillend is. Architect Hertzberger is van mening dat er een te beperkt aan tal standaartontwerpen wordt ge bouwd, waardoor niet aan de wensen van het individu wordt tegemoetgeko men. Een experiment dat op grote schaal zou moeten worden overgenomen, maar.voorlopig liggen de kosten per huis nog rond honderdduizend gulden Ruimte voor het experiment en geld. Minder functionaliteit, meer individua liteit. Meer communicatiemogelijkheden, dan nu mogelijk is vanaf de tiende ver dieping de overbuur op tienhoog zien als een vis in een aquarium met gor- dijntjes. Of zoals publicist Geert Wie- i-enga het zegt: „In dit licht bezien is het met onze woningen droevig gesteld. Wat vroeger ons huis was, is dat niet meer. De woning, waarin we nu leven, is niet meer van ons. We hebben haar moeten kiezen, omdat zij de minst slechte was. In wezen is het een heilig huis, want iedere poging i van ons te maken kost on vol geld, bezorgt ons eei puinhoop en verplicht ons greep te herstellen, als we i het huis geweldige om de in- Doortrapt De architect ziet zich gedwongen op een zo doortrapt mogelijke manier de ge ringe marges die er zijn uit te buiten. Zo'n marge biedt het subsidiebeleid, zo als dat door de Tweede Kamer is goed gekeurd. De capaciteit van de woning is vastgesteld in verblijfseenheden. Hoe meer verblijfseenheden, hoe meer sub sidie. Dit resulteert in een ware sub- sidiejacht op verblijfseenheden (de gang een beetje breder en ik heb er weel een halve bij), die het ontwerp nadelig kan beïnvloeden. Een andere mogelijk heid om een paar dingen toch te reali seren is de experimentele woningbouw. Per woning wordt dan f 1000,extra ter beschikking gesteld door de over heid. Wil er echter echt geëxperimen teerd worden, dan is veel meer geld nodig; met het huidige budget gaat het experimenteren niet verder dan het invoeren van een paar kleinere din gen, zoals een inpandige keuken" We willen leven in 't huis van morgen. Het kan. met dat wat Utrecht voor ogen houdt! De heer Janssen: „We zien ge woon nieuwe Nederlanders, jongeren, die gewoon dat oude probleem waar bij zij zich isoleren willen doorbreken en zeggen: we willen naar meer com municatie toe. En dat kan, omdat de gelijkheid van de mens bij de jongeren veel manifester is dan bij ons. En voor hen bouwen we". GERARD CRONé demonstreert de hokjesgeest de Neder lander zich beter dan in de nieuwe woningbouw (Van een oAzer verslaggevers» DEN HAAG Ook gehandicapten hebben recht op hun eigen woonvorm. Het wordt helaas te dikwijls vergeten. eZLfs door de meest geavanceerde of progressieve architect. Veel gebouwen "en terreinen zijn, aldus de internationale revahdatie- organisatie, door te naurwe entrees, trappenwerk, opstapjes en andere hindernissen onbereikbaar voor- gehandicapten, vooral voor de rolstoelgebruikers. Juist daar zit 'm de grote moeilijkheid. Want op deze manier wordt het leven van de gehandicapten letterlijk „een deel van leven", hoe graag ze ook anders zouden wMen. Per alot v«n zaken, aldus de Nederlandse Centrale Vereniging tea- bevordering van de Revalidatie, wordt het hoog tijd, dait de gehandicapten eindelijk in de maatschappij geïntegreerd in de woningen, de ontspanningsgelegenheden, de bibliotheken, de musea, de sportaccommodaties enz. enz. Gelukkig zijn al heel wat bouwwerken wel bereikbaar voor de gehandicapten. Men zou kunnen zeggen: er komen er steeds meer, na de grote actie voor „het dorp". Deze bouwwerken, terreinen en dergelijke zullen kenbaar zijn aan een eigen signatuur, zodat de gehandicapte onmiddellijk weet, dat hij daar gezeten in zijn rolstoel, rustig binnen kan rijden. Niet gehinderd door welk obstakel ook. Zo gaat het nieuwe plan in Leusden er uitzien.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7