Voormalige Nederlandse hoopt haar man in VS-senaat te helpen HIJ WERD ALS EEN DOODGESLAGEN LASTIGE VLIEG Akkoord over betere verbindingen tussen Oost- en West-Duitsland Bisschoppen kunnen zakelijk uit voeten77 Duitse pers uit scherpe kritiek Monarchie symbool van eenheid Maatregelen tegen Portugal over leveranties Navo-wapens Officier over moord op kruidenier: Levenslang geëist voor doodslag en diefstal van vijftig gulden BVD mag van paspoorten blijven controleren DONDERDAG 30 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 RIVERSIDE (AP) Mieke Tunney is een knappe blonde vrouw met een Nederlands accent, die het zeer aan trekkelijk vindt de echtgenote van een Amerikaanse senator te zijn. Daarom is zij hard bezig stemmen te winnen voor haar man, het democra tische lid van het Huis van Afgevaar digden, John V. Tunney (35) die de kandidatuur voor een senaatszctel wil veroveren op senator George Murphy. „Het voeren van een campagne is een zeer persoonlijke zaak" zegt mevrouw Tunney. „Hoewel je de mensen nog nooit hebt gezien, behandelen ze je als een goede oude vriendin". De Amerikaanse verkiezingsmethoden kent mevrouw Tunney van binnen en van buiten. Zij kwam als het Neder landse meisje Maria Sprengers in 1959 naar de Verenigde Staten. Na een Romance tijdens studietijd in Nederland korte romance trad zij in Nijmegen in het huwelijk met John V. Tunney, zoon van de man die destijds wereld kampioen zwaargewicht boksen Jbck Dempsey onttroonde. Op het ogenblik krijgt Mieke bij spreekbeurten dikwijls vragen te be antwoorden over de romantische eer ste ontmoeting met haar man. Zij vertelt dan dat het een regenachtige zomerdag was en dat zij met haar zusters in een hotel in Nederland logeerde. „Ik stond in de lobby met een exemplaar van de Herald Tribune onder mijn arm. Daaruit maakte de Amerikaan, die op mij toeliep op dal ik Engels sprak". De Amerikaan was Tunney, die toen in Nederland internationaal recht stu deerde. Hij had juist een begin ge maakt met een Europese vakantiereis, toen zijn sportwagen pech kreeg en hij in het hotel moest overnachten. Die avond nam hij Mieke mee naar een feestje. De volgende dag annu leerde hij de rest van zijn Europese reis en in februari 1959 trouwden zij en Mieke's vaderstad Nijmegen. „Het is een opwindend leven", zegt mevrouw Tunney van haar rol als echtgenote van een lid van het Con gres. In den beginne, zo erkent zij, was zij wat bang voor de camera's, „maar nu ben ik er helemaal aan De Tunney's hebben drie kinderen: Edward, die acht jaar oud is. Mark 1 vijf en Adria i twei „Ik zal u vertellen waarom ik zo graag de vrouw van een senator zou willen zijn", zei mevrouw Tunney toen haar echtgenoot zijn kandidatuur aankondigde. „In de Senaat heb je maar enkele jaren nodig om op de voorgrond te kunnen treden om be langrijk werk te doen; daar heb je in het Huis je hele leven voor nodig John is jong. Als hij thans gekozen wordt, kan hij een vooraanstaand se nator zijn wanneer hij 43 is. Hij verkeert in een voortreffelijke positie om iets te bereiken". Harerzijds houdt mevrouw Tunney toespraken aan d^ lopende band, meestal voor vrouwenclubs. Wanneer de campagne voorbij is wil mevrouw Tunney het boek afmaken waaraan zij bezig is. een boek over ecologie, het milieu en Californië Ex-militairen niet op wachtlijst med. faculteiten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eerstejaars studenten aan medische faculteiten die slagen voor hun propaedeutisch examen en al vóór hun studie onder dienst zijn ge weest, hoeven niet op de wachtlijst te komen. Zij kunnen meteen doorstude ren. Dit hebben de Tweede Kamer en minister Veringa (Onderwijs en Weten schappen) gistermiddag besloten. Het Kamerlid Schuring (CHU) had hierover een amendement ingediend op het wets- sontwerp over de wachtlijsten. Dit amendement werd gesteund door de overige regeringspartijen en de PvdA, terwijl minister Veringa zich eveneens erachter stelde uit overwegingen van billijkheid tegenover degenen, die al tenminste een jaar hebben opgeofferd om het land een dienst te bewijzen.*De vrijstelling van de wachtlijst geldt ook voor dienstweigeraars die vervangende dienst hebben vervuld. Compensatie voor dagbladen Verdeling geld uit tv-reklame-pot voldeed niet best (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM is niet van plan terug te komen op een eerder genomen besluit en als nog de regeling te verlengen om aan dagbladen uitkeringen te verstrekken uit de telewisiereclamepol ter compen satie van verloren advertentieinkomsten bij invoering van de STER-reclamês op de televisie. Deze regeling voldeed niet, omdat de meeste compensatiegelden te recht kwamen bij de kranten, die het minst compensatie nodig bleken te heb ben, aldus minister Klompé. Over de maatregelen, die de regering dan wel wil gaan nemen om de concentraties in de pers tegen te gaan en de verschei denheid van meningsuiting te waarbor gen, kon minister Klompé nog niets zeggen. LOST CHILDREN CEP Mgr. Groot over motu proprio: AMSTERDAM (KNP) Het gisteren gepubliceerde motu proprio van paus Paulus over het gemengde huwelijk stelt de bisschoppen in staat op hun beurt de consensus met de Kerken dei- Reformatie te ondertekenen. Dit is de mening van mgr prof. dr. J. Groot, bisschoppelijk gedelegeerde voor de co- cumenc en voorzitter van de Willibrord Vereniging. „De bisschoppen kunnen nu zakelijk uit de voeten". Als grote winstpunten van het motu proprio ziet mgr Groot vooral de ruim te, die Rome thans laat voor de pluri formiteit en in het bijzonder de dispen satiebevoegdheid der bisschoppen ten aanzien van de op slraHc van ongeldig heid voorgeschreven canonieke vorm van huwelijkssluiting voor pastoor en twee getuigen. „Dit betekentaldus mgr Groot, dat het burgelijk huwelijk als geldig kan worden beschouwd en dus ook, dal men van katholieke zijde kan meegaan met de reformatorische visie op hel burgelijk huwelijk als de feitelijke huwelijkssluiting". Mgr. Groot kan ook akkoord gaan met do ernstige waarschuwing tegen hot gemengde hu welijk. „Deze mag rustig nog eens be nadrukt worden". Hij wijst er in dit verband op, dat ook de consensus lussen de kerken een waarschuwing tegen de moeilijkheden van het gemengde huwe lijk bevat. Minder gelukkig van het motu propri de formulering vai geloof te verliezen gemengd huwelijk" hij met de toon i en met name met „het gevaar het in een kerkelijk Hier hoort men eenzijdig de Katholieke Kerk. Het do cument houdt te weinig rekening met de eenheid in geloven, die ondanks alle verdeelheid aanwezig is. Het geeft „al dus mgr Groot, „een nare bijsmaak, wanneer men leest, dat de katholieke partner elk gevaar zijn geloof te verlie zen moet vermijden, wanneer men van de andere kant de bestaande eenheid in geloven erkent". Bijna de hele Duitse pers uit scherpe kritiek op het motu proprio van paus Paulus VI over de gemengde huwelij ken. In uiteenlopende bewoordingen stel len de Duitse bladen, dat de wijzign- gen, die de paus wenst in te voeren bij de kerkelijke wetgeving omtrent het gemengde huwelijk, minimaal zijn en verre ten achter blijven bij de wensen, die bij het kerkvolk leven. De voor naamste kritiek bestaat hierin, dat hel document een volslagen gebrek aan liefde ademt en een volslagen gebrek aan inzicht, dat het huwelijk niet lou ter een contract is, maar eerst en voor al een liefdesgemeenschap. Wal dal be lieft staat het motu proprio op één lijn met de encyclieken over het celibaat en de geboorteregeling. Dit bezwaar komt in vele krantecommentaren in heel de Bondsrepubliek naar voren. Een tweede veel gehoord bezwaar is. dat de protes tanten in de ogen van Rome nog altijd niet als volwaardige christenen worden beschouwd, Het gevolg zal dan ook zijn, dat de kloof tussen katholieken en pro testanten door de paus verder ver wordt. Maar de gelovigen zelf, zo nen vele kranten, zullen zich niets de juristische bepalingen van d^ paus aantrekken. De nieuwe richtlijnen inzake hel gemengde huwelijk behoeven geen grijpende inbreuk te betekenen op de pastorale praktijk zoals die in ons land reeds enkele jaren gangbaar is. Een juiste (en misschien handige?) interpretatie er van kan de bisschoppen de nodige ruimte laten. De vraag is echter of de andere kerken, waarmee de Katholieke Kerk van Nederland middels dooperkenningen en hel lidmaatschap van de Raad van Kerken nauw verbonden is, te weinig open en autoritaire mentaliteit van de Romeinse instructie nog kunnen aanvaar den. Het zal dan ook zaak zijn, dat de Nederlandse bisschoppen zo snel mogelijk binnen do Raad van Kerken met de andere kerken over deze kwestie in over leg treden. Zij zullen de goodwill die gedurende jaren moeizaam gekweekt is, veilig moeten stellen, juist terwüle van de groeiende verstandhouding binnen het gelovige volk van alle kerken. Het lijden aan eikaars kerk blijkt opnieuw hoogst actueel te zijn binnen het oecumenisch toenaderingsproces. Een computer en een t.vs-telefoon moeten er op de Expo '70 in Osaka voor zorgen, dat honderden kinderen die hun ouders zijn kwijtgeraakt, weer bij hen worden teruggebracht. Op het „Lost Children Centre" wordt een gedetailleerde beschrijving van elk kind, zijn kleding en andere kenmerken in de computer gedaan, die verontruste ouders direct ant woord op hun vragen geeft. Via een t.v.-telefoon kunnen ouders en kin deren met elkaar spreken (beneden). Daarna worden de kinderen weer afgehaald door hun otiders (boven). KYP komt op voor financiën van gemeenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de KVP komt op voor d< slechte financiële positie van de gemeen ten. De Kamerleden Notenboom en Kolf schoten hebben de ministers Witteveer (Financiën) en Beernink (Binnenlands) Zaken) gevraagd, waarom het rijk ah eerste overheidsinstantie dit jaar '11 be roep heeft gedaan op de publieke kapi taalmarkt. door middel van twee ohliga- lieleningen. De Kamerleden vragen de bewinds- j lieden in hoeverre de financiering en planning van de activiteiten van de gemeenten in de knoei komen ten ge- I volge van de twee staatsleningen. Hoe' zien de ministers de ontwikkeling van de kapitaalvoorziening voor de gemeen ten in 1970, zo vragen de twee KVP- Kamerleden tot slot. Minister-president De Jong: DEN HAAG (ANP) „Onze samen leving is onderhevig aan snelle veran deringen en is niet zonder conflicten en spanningen. De wijze waarop die span ningen zich soms ontladen maakt op menigeen de indruk -dat het hier mees tal alleen om negatief gerichte bedoe lingen gaat", aldus sprak vanmorgen minister-president P. J. S. de Jong in zijn toespraak ter gelegenheid van de erjaardag van koningin Juliana. „Ik geloof", aldus de premier „dat die I indruk in vele gevallen onjuist is en dat wij achter de vaak zo luidruchtige afwijzing van het bestaande ne verwor- ■ene. steeds goed het positieve eerlijke -erlangen naar een nieuwe maatschap- lij, naar een rechtvaardiger sa'menle- -ing moeten blijven herkennen. Het is opvallend dat wij, temidden -an alle kritiek, soms toch sterk be hoefte kunnen hebben aan spontane ui tingen van hartelijkheid en medeleven. Een dag als deze biedt daar tuimte voor. Dan voelen we weer, dat wij ondanks alle verschillen in levensbe schouwing. politieke overtuiging en persoonlijke instelling, als natie een eenheid vormen.". „Deze eenheid vindt haar symbool in ïze constituele monarchie. In het da gelijks leven krijgt deze steeds weer gestalte door het optreden van onze koningin, die daaraan een zo rijke in houd geeft". Resten gevonden van Eurydice Middelandse Zee brokstukken gevon- van de vergane Franse onderzeeër „Eurydice". De vindplaats ligt ongeveer zes zeemijlen van kaap Camarat op een diepte van 900 meter. Dit is in Toulon bekend gemaakt. De „Eurydice" ver dween op 4 maart met 57 man aan Op 5 februari 1959 trouwde het Nederlandse meisje Mieke Sprengers in Nijmegen met de toen 24-jarige John Varick Tunney, die in Nederland internationaal recht studeerde. Thans helpt zij haar man in diens campagne een zetel in de Amerikaanse Senaat te veroveren. Links achter de bruid: Johns vader Gene Tunney, eens ivereldkampioen zwaargewicht boksen. PAX CHRISTI: DEN HAAG (ANP) Het landelijk bestuur van de Pax Christi heeft er bij de regering op aangedrongen binnen de NAVO maatregelen te nemen tegen Portugal. Het moet, volgens de bewe ging, dit land onmogelijk gemaakt wor den NAVO-wapens aan zijn overzeese gebiedsdelen te leveren. Dit is dan in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende de leve ring van wapens aan Portugal. Pax Christi vraagt verder, dat de regering samenwerking zoekt met lan den die haar streven willen ondersteu nen. zoals Denemarken en Noorwegen. Voorts zal Nederland dan in het open baar verantwoording moeten afleggen voor haar beleid in deze, mede ter doorbreking van de geheimhouding die er in NAVO-kringen over deze kwestie bestaat. (Van e -slaggeve; AMSTERDAM „Ronald S. heeft zijn slachtoffer in elkaar geslagen als gold hel een eierdopje. Hij liceft een medemens doodgeslagen als een lastige vlieg". Dit was de harde omschrijving, die dc oftieier van justitie bij de Am sterdamse Rechtbank, mr. J. J. Abspoel, gistermiddag gaf van de moord op de 78-jarige kruidenier Reyer Royé op 21 iste tegen de 33-jarige in Suriname geboren schcepswerktuigkundige Ro nald S. levenslange gevangenisstraf we- gens doodslag gepaard gaande met een I misdrijf (diefstal van een beurs met 50 gulden). Toen de eis viel. klonk er applaus van dc publieke tribune. De bejaarde kruidenier' werd met een spijkertrekker in de kamer achter zijn winkel doodgeslagen. Volgens de offi cier had verdachte met het wapen vijf maal op de onbeschermde schedel van de man geslagen. Hij was doorgegaan met slaan, omdat hij in paniek raakte. De officier meende dat verdachte niet tevoren van plan was Reyer Royé van het leven te beroven. .In het psychiatrisch rapport werd onder meer gesteld dat Ronald S. dacht in één slag rijk te worden en dat van hem een ingehouden; geladen dreiging uitging. Volgens het rapport was ver dachte verminderd toerekenbaar, maar dat betwijfelde de officier, die ook uit het rapport citeerde dat verdachte een intelligentie heeft, die boven de middel maat ligt. De officier meende zijn me- Het was gisteren precies tweehonderd jaar geleden, dat kapitein Cook als eerste blanke voet zette op Australische bodem. Dit feit wordt over de gehele wereld herdacht, onder meer met tentoonstellingen. Hier een schilderij ran dc landing in „Botany Bay". Sinds de komst van Cook is de oorspronkelijke bevolking van Australië bijna geheel verdwenen BONN (D.P.A.-A.P.). Drie weken voor hel interduitse topgesprek tussen bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland en premier Willi Stoph van Oost-Duitsland hebben de beide landen gisteren tijdens de vierde onderhandelingsronde overeenkomst bereikt over het verbeteren van het onderlinge post- en telegraaf verkeer. De onderhandelingsdelegaties, die op 19 september van het vorig jaar voor het eerst bijeenkwamen, zijn het eens geworden over het leggen van veertig nieuwe telefoon- en zestien nieuwe telexverbindingen zodat het interduitse postverkeer in de toekomst de beschikking krijgt over vierenzeventig telefoon- en vijfendertig telexverbindingen. De overeenkomst zal een maand na de ondertekening op 29 mei van kracht De Westduitse minister van Vervoer, Georg Leber, uitte tegenover journalisten de verwachting, dat de overeenkomst een gunstige uilwerking zal hebben op de nog „openstaande Berlijnregelingen". Nadere bijzonderheden wilde hij hierover niet geven. Door de directie van de Westduitsestaalfabriek Salzgitter A.G., die het eigendom is van de regering, zal ven staalfabriek worden gebouwd in Oost- Du i Island, die in Henningsdorf ten noorden van Berlijn zal komen te. staan. Het betreffende contract is gisteren op de jaarmarkt te Hannover getekend door de voorzitter van de raad van bestuur van de Salzgitter Birnbaum en de Oostduitse plaats vervangende minister voor de Buitenlandse Handel, Behrendt. In Bonn is verklaard, dat de overeenkomst moet worden gezien als een belangrijke stap op weg naar de versteviging van de economische be trekkingen tussen Bonn en Oost-Berlijn. aggresieve daden heeft gepleegd, met en pistool rondliep en daarmee ook heeft geschoten. Ronald S., die aanvankelijk tegenover de politie en de rechtercommissaris had bekend, trok tijdens de eerste zitting in septejnber vorig jaar zijn verklaring in en ontkende alles. De zaak werd toen aangehouden voor het horen van een aantal door de verdachte opgegeven ge tuigen. De vriendin van Ronald S„ de 27- jarige prostitué Erica U., werd vorig jaar oktober veroordeeld tot vier jaar met aftrek wegens het medeplegen van diefstal met geweldpleging, die de dood van Royé tot gevolg had. Tegen de 40-jarige portier Willem M. eiste de officier wegens uitlokking twee jaar met aftrek. De portier had S. verteld dat in een kluis achter een schilderij in het winkeltje 100.000 gul den zou liggen. Hij had dat verhaal weer van een werkster, die bij Royé had gewerkt, gehoord. De president van de rechtbank noemde het „een klets praatje". Tijdens de zitting werden ook enkele getuigen gehoord, die op de bewuste dag een donkere man en een blonde vrouw in een koffiehuis in de buurt van het winkeltje hadden zien zitten. Later hadden zij Ronald S. en Erica U„ als zodanig herkend. Op die dag waren Ronald S. en Erica 's morgens het win keltje binnen gegaan, hadden paar din gen gekocht en betaalden met groot geld. Toen de kruidenier naar achteren ging om het geld te wisselen, waren zij I hem gevolgd en Ronald sloeg hem Het gat achter het schilderij bleek echter leeg te zijn en in de kleding van Reyer Royé hadden zij toen de beurs met 50 gulden gevonden. De rechtbank doet op 13 mei uit- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van dc Tweede Kamer is er voorstander 1 .in dat de douane ten behoeve van de Binnenlandse Veiligheidsdienst blijft doorgaan met hot noteren van de pas poorten van Nederlanders, die terugko men uit Oosteuropese hinden. Een motie van het Kamerlid Benga (PSP), die deze speciale controle wilde afschaffen, vond j gisteren alleen steun bij de PvdA en de I PPR. Volgens de heer Wiebenga heeft deze controle een nadelig effect op de internationale verhoudingen, speciaal I met de Oostbloklanden. Leopold Zalm overleden BADEN-BADEN (DPA) De kunst historicus prol', dr. Leopold Zahn is op 79-jarige leeftijd in Baden-Baden over leden. Zahn was een van de oprichters van het tijdschrift „Das Kunstwerk". Hij is vooral bekend geworden als au teur van de eerste monografie over Paul Klee, die in 1920 verscheen. Zahn heeft vele kunsthistorische en histori- sceh werken geschreven, waaronder boeken over Rafael, Vincent van Gogh, Georges Seural, Friedrich Nietzsche en Madame de Stacl. Zijn pocketboek „Kleine geschichte der Modernen Kunst" heeft veel waardering gévon-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5