mening IK HEB HET TOEVALLIG GERED..." Felle brand legde historische woning in Hoogmade in de as Studentenvereniging kan iets doen aan opheffen machteloosheid individu DE MAN EN ZIJN FABRIEK Scheidende directeur Eminent Bodegraven: ONDERDAG 30 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT Slechts hoop puin rest nog van toeristische trekpleister (Van onze correspondent) OOGMADE Omstreeks 3 uur stermiddag is door een felle brand woning Klaverweijderweg 8 in oogmade, bewoond door de fam. door tot nog toe onbekende orzaak bijna geheel in de as ge- gd. Imwonenden die de brand ont- ekten waarschuwden onmiddellijk e plaatselijke brandweer, welke innen zeer korte tijd op de plaats bs onheils aanwezig was. De spuit- asten zagen zich echter voor een opeloze taak geplaatst, daar het jur reeds het rieten dak aan alle (anten in vlam had gezet. Door de :eer harde wind ontstond en vuur- ee waardoor de brandweer niet on verhinderen dat de woning tot e grond toe afbrandde. de afwezigheid van de bewoners an de inboedel totaal niets gered orden. Bij hun thuiskomst was bun nige bezit de kleren waarin zij rond- un woning, die tot de oudste van het orp gerekend mag worden vanwege de ge bouw met rieten dak en kleine nsters en ligging, voorheen op de dijk in de Hoogmadese polder, trok vele aaien de aandacht van toeristen. Van et huis is niets meer over dan een Dop puin. Het gezin is tegen brand ver- ikerd. Onderscheiding djudant J. Oosten LEIDEN De adjudant-onderofficier ier Geneeskundige Troepen, de heer J. Dosten heeft gistermorgen voor het *ront van de troep de versierselen ont- w 'angen behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. De heer-J. Oosten is gelegerd in de Doelen/Morschpoort- Vrijdag opening Gezondheidscentrum in Voorschoten «OORSCHOTEN Op vrijdag 1 mei zal in de Jan Evertsenlaan in de wijk Noord-Hofland het IHe Gezond heidscentrum van Voorschoten worden geopend. De Stichting Gezondheidszorg te Voorschoten, waarin de drie plaatse- fljke kruisverenigingen samenwerken, heeft de officiële opening vastgesteld op LSO uor 's namiddags. WATERPOLO GOEDE KANSEN VOOR AZC EN DE ZIJL LEIDEN De RNZB heeft de water- poloërs het komende weekend vrijaf ge geven. Ze kunnen zich nu voorbereiden op de overgang van de binnenbaden naar de grotere buiten baden. Van de 22 wedstrijden hebben de teams er nog acht voor de boeg. Als we de competitie standen bekijken blyken vooral AZC en de Zyl gunstige perspectieven te bezit- Het kampioenschap van de eerste klas zal gaan tussen de Alphenaren en het Zaandijkse Nereus. Belangrijker is ech ter dat beide bovenste plaatsen recht op promotie geven, zodat de afstand tot nummer drie maatgevend is. Zwemlust dat op vijf punten staat lijkt voor een uitzichtloze taak te staan om hetzij AZC hetzij Nereus van zijn gunstige po sitie te stoten, terwijl de kansen van 't Y miniem geacht moeten worden. Tweede klasse A In deze klasse A voert de Zijl de lijst aan op drie punten gevolgd door AZ 1870. Beide teams moeten nog uit tegen DVZ en Sedna en spelen thuis tegen de Walvisch. Verder ontmoeten beide teams elkaar nog in Amsterdam. In deze afdeling heeft LZC zich opgewerkt tot een goede middenmoter. Door de nederlagen tegen ZYV en BZ& PC zijn de kampioenskansen van de Sleutelstad aanzienlijk gedaald. De vier punten achterstand op ZYV lijken moei lijk te overbruggen, mede gezien, dat ZYV zowel HPC als TZV al heeft „af gewerkt". Standen le klasse: Nereus 1425, AZC 1425, Zwemlust 13—18, 't Y 13—17. SVH 14—16, VZC 14—15, ZCG 14—15, Esza 13—10, Rotterdam 14—9, ZCE 13—5, "t Gooi 140. Exclusief: Zwemlust-Esza 7-1 (protest), ZCE-'t Y 7-5 (protest). 2e klasse A: de Zijl 14—28, AZ 1870 1425. DVZ 1421. Sedna 1418. de Walvisch 14—17, DWR 14—17, LZC 1410, de LJsel 1410, Wilskracht 14- 10, ZPA 14—9, OZ&PC 14—3. ZZ&PC 14—0. 2e klasse B: ZYV 14—26, de Sleutelstad 1422, HPC 1417, Rijnmond 1417, de Gouwe 14—17, TZV 14—15, VZC 14—15. Merwede 14^-11, DAW 14—11, BZ&PC 14-10, Neptunes 145. HHC 140 (2 verliespunten). Indeling competitie waterpolo kring Gou we-Ri j nstreek LEIDEN Na de KNZB its ook de kring Gouwe-Rijnstreek gevolgd met- het bekendmaken van de competitie- indeling. Het herenteam van de LGB speelt in de eerste klasse A, waarir zijn promotieaspiraties zal moeten u Het kampioenschap alleen zal echter niet voldoende zijn om naar de KNZB- afdeling over te gaan. Na een even tuele eerste plaats zal gestreden moeten worden met de kampioen van de eerste klasse B om de fel begeerde promotie. De LGB is o.a. ingedeeld bij het eerste team van de Leidse Watervrienden. Het Leiderdorpse DKD is ondergebracht in de eerste klasse B. Ook Oegstgeest heeft zijn polovereniging. Vivax komt uit in de 3e klasse A. De damesteams van de LZC, AZC en Vivax spelen in de enige damesafdeling, die de kring Gouwe Rijnstreek „rijk" is. Jongens hoofdklasse: G. Z.C.; De Zijl: BZ &PC a; A.Z.C. a; Sleutelstd; De le klas A: B.Z.C.; BZ PC b; O.Z.V. a; Gouwe b; SZ PC. le klas B: L.Z.C. a; Woerden: D.K.D.; A.Z.C. b; Z.P.S. a. le klasse A: BZ PC c; Z.P.S. b; Bos koop a; O.Z.V. b; Barracuda. 2e klasse B: L.Z.C b; L.W.V. b; Katwijk; Vivax: Z.C.L. 2e klasse C: L.W.V. a; Gouwe c A.Z.C. c; Boskoop b; BZ PC d. Mèisjes hoofdklas: G. Z. C.: Donk; BZ PC a; BZ PC b; A.Z.C. a: Z.P.S. le klasse A; D.K.D.: BZ PC c: A.Z. C. b; De Gouwe B.Z.C. b. le klasse B: B.Z.C. a; O.Z.V.; BZ PC d; Woerden; Boskoop. 2e klas se: Vivax; De Zijl; Sleutelstad; Koude kerk. Dames: Vivax 1: A.Z.C. 1; Woer den 1; L.Z.C. 1; B.Z.C. 1; Gouwe 2; Z.P.S. 2. Heren le klasse A: Sleutelstad 3; L.G.B. 1; De Zijl 4; A.Z.C. 4; L.W.V. 1. le klasse B: B.Z.C.2; D.K.D. 1; Woer den 3; BZ PC 3; O.Z.V. 2; 2e klasse A: Z.P.S. 1; L.Z.C. 3: Koudekerk 1; A.Z.C. 5; L.G.B. 2. 2e klasse B: De Gouwe 4; G.Z.C. 5: BZ PC 4; B.Z.C. 3; Woerden 4. 3e klasse A: Katwijk 2; Z.C.L. 1: Vivax 1; Sleutelstad 4; Koudekerk 2. jle klasse B: Boskoop 3; O.Z.V. Gouwe 5: Z.P.S. 3: Woerden 5. 3e klasse, C: Boskoop 2: Z.P.S. 2; SZ PC 2; Donk 2; Barracuda 1. Reparatie aan Blamvpoortsbrug gebeurt 's nachts LEIDEN Om weg- en waterverkeer zo weinig mogelijk oponthoud te be zorgen en om toch noodzakelijk repa- ratieioerk te kunnen uitvoeren, hebben b. en w. besloten dat aan de Blamv poortsbrug die van een nieuw boven dek moet worden voorzien, alleen in de nachtelijke uren mag worden gewerkt. Dit werk zal op maandag 11 mei begin nen en twee tot drie weken duren. In overleg tussen gemeentewerken, markt- en havendienst en verkeerspo litie is gekozen voor de periode van 22.00 tot 06 00 uur. waarin de brug toch is gesloten voor het waterverkteer. Tevens zal het werk zodanig worden uitgevoerd, dat voortdurend één zijde van het brugdek voor het verkeer in de richting binnenstad vrij blijft. Aarisluitend op dit werk moet de Ver- versbrug over de Oude Herengracht on der handen worden genomen. Gezien het aanzienlijk mindere belang voor wa ter- en wegverkeer van deze brug acht het College het niet verantwoord ook hieraan aanzienlijk meer geld te beste den door het werk 's nachts te laten uitvoeren. Woonboten in Vlietwijk III moeten verdwijnen VOORSCHOTEN In het plan Vliet- ijk III te Voorschoten zullen de daar \omenteel nog ligplaats hebbende vaar tuigen dienen te verdwijnen in verband met het feit, dat op zeer korte termijn een aanvang wordt gemaakt met liet opspuiten van gronden. De vaartuigen moeten weg zyn voor 9 mei 1970. Na deze datum beginnen de werkzaamheden en kan men er niet Instaan, dat er geen schade zal worden toegebracht aan nog aanwezige vaartuigen. VOORSCHOTEN De woningad viescommissie zal niet vergaderen op 4 mei en 18 mei. De commissie zal in- plaats daarvan zitting houden in het raadhuis op 11 mei om 20.00 uur voor de woningbehoevenden. VOORSCHOTEN Op bevrijdings dag 5 mei zal in Voorschoten geen huis vuil worden opgehaald. Dit zal geschie den op 6 mei. Tentoonstelling in bet „Ambachtshuis" VOORSCHOTEN Op 8, 9 en 10 mei a.s. zal in het „Ambachtshuis" te Voor schoten een tentoonstelling worden ge houden van tekeningen, vervaardigd door jonge mensen uit vele Afrikaanse landen. Het betreft hier werk van jeug dige deelnemers (van 10 tot 24 jaar) aan de „AU Africa Schools Painting Contast 1969". Deze wedstrijd vond plaats onder de auspiciën van de We reld Federatie tot Bescherming van Die ren. met als thema: „Een goede daad voor mens en/of dier" (Compassion for all living creatures). C. Egassprak op DiesAugustinus Vorm ingswerk te integreren met andere groepen in samenleving LEIDEN De afdelingen Leiden van de PvdA en de P.S.P. en de A.L.S.V. zullen 1 mei vieren in Den Burcht. Om 18.45 vertrekt een demonstratieve op tocht van de Kaasmarkt. Vanaf 20.00 uur wordt in Den Burcht gefeest met spre kers. discussie, films en een tentoonstel ling over de socialistisch beweging in Leiden en Nederland. LEIDEN De studentenvereniging „Sanctus Augustinus" zal een open vereniging moeten worden. Het door breken van haar isolement is een nood zakelijke voorwaarde voor vormings werk, dat geïntegreerd met alle maat- schappeiyke groeperingen zal moeten worden uitgevoerd. Die vorming zal dan zowel het individue als de samenleving moeten betreffen. Dat is de konkltisie van het. tweede kamer-lid C. Egas, die woensdagmiddag de 77-jarige vereni ging by gelegenheid van haar dies toesprak. De heer Egas definieerde het vormingswerk als het pogen de mens een inzicht in zichzelf en de samenleving te geven, om de dynamiek van de t(jd aan te kunnen en een zekere mate van mondigheid te bereiken. Daarbij onderscheidde hy vyf van vormingswerk. Grote aandacht zal moeten worden besteed aan de lichame lijke vorming. Sport, dans en drama vormen misschien het bruggehoofd voor gezameiyke aktiviteiten van studenten en nlet-studenten. De verbale vorming die in ons onderwijs helaas te weinig is ontwikkeld, verkeert nog in een begin stadium en levert juist grote moeilijk heden op, wanneer studenten daar met niet-studenten samen zouden willen werken. Het uitbouwen van creativi teit begint ook steeds meer een vereiste te worden. De daarvoor geschikte werk plaatsen worden steeds groter in aan tal. Het samen werken aan gemeen schappelijke doelen zal volgens de heer Egas een sterke stimulans geven aan de integratie van de studenten. De „sensitivity-training", de ontplooiing van de eigen gevoeligheid in de commu nicatie met medemensen is een gebied, dat in opkomst is. Maar het vijfde ter rein van vormingswerk, de maatschap pelijke vorming is voor alle groepen uit de samenleving noodzakelijk. Isolement funest Het isolement zou hier funest zijn voor de ontplooiing van de vrijheid. Daarbij zullen werkende jongeren kritisch moe ten leren te gaan staan tegenover de struktuur van de onderneming, studen ten zouden moeten samenwerken niet studerenden aan pedagogische en soci ale akademies en met werkende jonge- De heer Egas, die ervan overtuigd was, dat ook het facisme een kind van deze maatschappij is, achtte deze laatste soort vorming onontbeerlijk voor een kritische benadering van de belang rijkste maatschappelijke problemen. De machteloosheid van het individue moet doorbroken worden. De vorming moet hier bestaan in het oefenen van vaar digheden, zodat ook bewuste deelname aan akties mogelijk wordt. De voortdurende herscholing, de „per manente edukatie" is een eis van de tijd. Onderwijs is er niet alleen voor het kind. In de versie van de heer Egas zouden anti-autoritaire crèches bijvoor beeld geen enkele zin hebben, als de ouders het niet zouden begrijpen. Daar om is het vormingswerk vooral ook voor de jonge ouders onmisbaar ge worden. Maar iets dergelijks geldt ook voor de bejaarden. Bejaard-zijn is nu een onleefbare situatie, een menselijk cultureel probleem, maar via het .spel' is er weer perspektief voor de bejaar- De lieer Egas gaf „Augustinus" de raad om in ruimere samenwerking doe- aktiviteiten op te zetten. Dan zal het isolement van de studentenvereniging misschien worden doorbroken. De Wo ven, die by een vorming op verbaal ge>- bied van studenten en niet-student naar voren zouden komen, zouden wel eens heel breed kunnen zyn. Dank voor vogelhulp Namens de talloze voèel- en dieren vrienden danken wij hiermede de velen, die in de afgelopen, haast eindeloze en aan nare weersomstandigheden zo rijke winter, op enigerlei wijze bijdroegen tot leniging van de nood der vele vogels, die in onze stad een wintertoevluchts- oord zochten en vonden. Onze dank gaat daarbij in het bijzonder uit naar de Leidse politie (en nog weer speciaal naar de bemanningen van de patrouillewagens), de brandweer, de plantsoenendienst, de directeur van de Coöperatieve Leidse veilingvereniging, de heer Van der Zeeuw, de groentehan delaar Beij uit de Kanaalstraat voor het belangeloos vervoer van de door de Veiling beschikbaar gestelde kisten groenvoer, de tot nu toe nog onbekend gebleven fruithandelaar die hulp ver leende bij het vervoer van de veelbe sproken in de Zijlsingel in nood ver kerende zwaan en ^daardoor helaas haast nog voor een„zwanengapper" aangezien werd, de Meelfabriek De Sleutels. Bakkerij Wanninkhof, de Leid se Broodfabriek, de bakkerij- en de groenteafdeling van de Co-op Rijnland en nog vele anderen, waaronder niet in het minst de redacties van de Leidse bladen en de leerlingen van diverse Leidse scholen. Allen vanaf deze plaats onze welgemeen de dank en wij hopen ook voor de toe komst in het belang van onze vógeL I stand op uw aller mdeewerking te mo gen blyven rekenen J. J. P. de RIDDER, ALPHEN AAN DEN RIJN Bfl de in aanbouw zijnde Sporthal aan de Dil lenburgstraat viel van 2e meter hoogte een betonnen dorpel van circa 100 kg gewicht en trof de 40-jarige Goudse werknemer J. de Jong aan het hoofd. H\j is per ambulance overgebracht naar zyn woonplaats, nadat hem ter plaatse door een Alphense arts de eerste hulp was verleend. BODEGRAVEN „Toen ik een jaar of 16 was, voerde ik eens een toneelstukje op. Het heette 'Wie de penning niet acht, wordt van de stuiver geen heer'. Deze woorden vormen eigenlijk de ten dens van mijn hele leven. Ik ben niet gierig, maar zuinig. En als ik dat niet geweest was, had ik dit nooit bereikt". Woorden van de heer Jacob Vreeken (70), die op 6 mei afscheid neemt als algemeen-directeur van de Eminent Orgelfabrieken te Bodegraven. Deze zelfde heer Vreeken richtte in een klein huis tussen Zwammerdam en Bodegraven een orgelhandel op. Zijn ba- msinkomsten bestonden uit het geven van orgellessen voor de som van 0,75 per uur. Daarvoor moesten de leerlin gen in wijde omgeving, o.a. Boskoop, Woerden en Nieuwkoop, per fiets wor den bezocht. Dit simpele huisje aan de Overtocht 25 werd de basis waaruit de N.V. Eminent is ontstaan, een bedrijf dat dit jaar met ca. 600 medewerkers niet meer of minder dan 20.000 elec- tronische orgels hoopt te vervaardigen. Ontwikkeling Hoe verklaart de heer Vreeken deze indrukwekkende ontwikkeling? „Wij waren de eerste piano- en orgelhande laren (of althans één der eersten) die zagen, dat we een electronisch tijdperk ingingen. Met de verkoop van electro- nische orgels hebben wij in Nederland, de eerste stoot gegeven. Na een gesprek met de importeur kreeg ik in 1952 alras de alleenverkoop van de Hohner multi- monica, een klein semi-electroniseh in strument. Een ander jaar werd het al een grotere, waarvan ik ook de alleen verkoop kreeg. Binnenn enkele jaren verkocht ik zeven verschillende mer ken. Myn collega's op de beurzen be schouwden me als een dwaas, maarik was er van overtuigd, dat het harmo nium zijn langste tyd had gehad. Maar ja, dat importeren kostte natuurlijk erg veel geld. Elke dollar kostte mij meer dan vijf gulden. Ik ging dus denken aan zelfbouw. pen eigen electronisch orgel zon ont wikkelen. Het duurde bijna twee jaar, maar -eind I960 was het orgel er. Dat eerste Instrument heb lk weggegeven aan een revalidatiecentrum. Verleden jaar hebben zij er een veel mooiere (het laatste type) voor in de plaats gekre gen. Toen heb ik die eerste weer mee teruggenomen. Die staat nu in de showroom, en daar bljjft ie staan". Produktie De heer Vreeken. een geboren Oude Weteringer of liever: Leimuidenaar, omdat vlak voor zijn geboorte zijn ou derlijk huis in brand vloeg, zodat de familie naar de ..Overkant" moest vluchten krijgt schik in zijn eigen verhaal. Genotvol trekkend aan zyn pijp vertelt hij verder over dat eerste electronische orgel, dat prototype, waardoor hij en zijn drie zoons einde lijk konden beginnen met wat ze al zo lang hadden gewild: de produktie. Met 30 medewerkers fabriceerde hij in 1961 250 orgels van dat type. Met twintig keer zoveel medewerkers hoopt men de produktie dit jaar tot twintigduizend op te voeren. Een stormachtige groei, die de scheidende directeur zelf nooit had durven verwachten het ging ei- genlyk te snelik ben er altyd een beet je bang voor geweest, want een gezon de groei is bij mij nog altyd een ge wone groei..."). Hij vertelt over zyn di verse winkels, werk- en opslagplaat sen, zoals hy er bij elkaar wel een stuk of veertien in Bodegraven had. Hij ver telt ook over zijn eerste fabriek, die reeds spoedig te klein bleek, zodat in 1965 wed besloten een nieuwe fabriek te bouwen, die in mei 1967 werd ge opend. De produktie bleef stygen, met gevolg dat men wéér krap in de be huizing kwam te zitten. De heer Vreeken: Kijken we Ie' zo snel. Oh ja, vorig jaar namen we meubelfabriek van Kcntpkes in Wad- dinxveen over, waarin de kastenmake rij werd overgebracht. De vrijgekomen ruimte hadden we hard nodig voor de electrouische montageafdeling. Begin van dit jaar kochten we de meubelfa briek, komt per 1 juni vrij. Daar wordt de metaal- en moffelafdellng gevestigd. Twijfels De reclame-post van de heer Vreeken is altyd een buitensporige geweest. Reeds in 1927 nam hy als piano- en orgelhandelaar het initiatief om lande lijk te gaan adverteren als ze me niet weten te wonen kunnen ze ook niet by me kopen"). De helft van de winst was bestemd voor reclame-in vesteringen, hetgeen by de Belasting wel eens twijfels opriep. Zo ook die keer, dat hy voor het dubbele van zyn balans werd aangeslagen. Als de reke ningen op tafel komen geeft de' fiscus hem geen jaar van bestaan meer. J. Vreeken zegt: „Uw bril is een ambte lijke, de myne een zakelijke". Hy kreeg gelijk. Het bewijs ligt langs de spoor lijn Alphen-Bodegraven; het reusach- plex, dat in mei van vorig jaar nog me' 10.000 m'_' werd uitgebreid. 'ciT- Vaarwel Thans, op 70-jarige leeftyd, zegt hy zijn fabriek vaarwel. De drie bclangryke handelsfactoren heeft hy gelykmatig over zijn drie zoons verdeeld. Frits heeft de inkoop, Louis de produktie en Cees staat borg voor het verkoop-ap paraat. Hij heeft vertrouwen In zyn „Weet je. ik wordt een beetje te oud voor deze tijd. Sommige nieuwe ver schijnselen kan ik moeilijk meer ac cepteren. Myn zoons wel. Neem nou die 5-daagse werkweek. Dat is voor mij de grens. Gaat men nog korter werken, dan is dat economisch niet te dragen. Daar gaan we aan kapot. Daar ben ik heilig van overtuigd. Elk uur, dat er minder gewerkt wordt, wordt het leven duurder. Geloof me, ik gun de heden daagse jeugd niet een tyd zoals wij had den. Tot mijn 24ste jaar had ik nog nooit een vrije dag gehad, maar des ondanks was ik er tevreden mee. En die tevredenheid mis ik nou vandaag aan de dag., Vroeger was er myns in ziens veel meer arbeidsvreugde bij de mensen. Tegenwoordig vind je by velen alleen maai' arbeidsschuwheid. Men voelt werken als een noodzaak. En dat zie ik niet. Al met al vind ik het daar om niet zo erg om afscheid te nemen. Familiewapen Bovendien krijg ik nu eens een beetje meer tijd voor mijn hobbies. Ik houd veel van vissen en tuinieren. Dat doet me ergens aan denken. Wy hebben een familiewapen, dat in een kluis ergens in New York ligt opgeborgen. Een ach terneef, die in Amerika woont, heeft dat in bezit. Op dat wapen staan drie slagen, die tuinders, vissers en zaken lieden voorstellen. Wel, mijn grootvader was een visser, mijn vader was een tuinder. Schryf niet teveel over „succes', want dat vind lk een naar woord. Het Is in het leven zo, dat voor iedereen een roeping is weggelegd. Niet iedereen Is echter ln staat om dit te volbrengen. I)e zegen komt daarbij nog altijd van Ik heb het toevallig gered WILLEM SCHRAMA

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3