NIEUWSBRIEF UITBond Zonder Naam ontvangt vakantiegasten RUSLAND MELDT «g met open armen i ARRESTATIEGOLF Speciale bescherming voor zoontje prinses Margaret 10 Dagen vrij? Eropuit met de trein! 8-daags kriskras- abonnement* NS-lentetochten Samen op reis? Neem een 2-pluskaart* Avondje uit? Avondretour! Zijlstra wees bankfusie af Nu vaste lonen in horecasector Bericht over kidnapping ten bate van gebr. Kray ►ENSDAG 28 APRIL 1970 DE LETDSE CX)URANT Processen tegen opponenten M MOSKOU (AP) Tegenstanders van et huidige politieke beleid in Rusland ibben melding gemaakt van massa- ■restaties door de geheime politie en eksen processen tegen personen met wijkende meningen. Sommigen van de pporteurs vreesden dat de acties de leiding vormen tot een nieuwe „grote livering" in de Sovjet-Unie, zoals on- Stalin. Volgens de informanten zijn vorige Moskou 160 Krimtartaren aan houden door geheime agenten in bur- De Tartaren zouden de viering van 100-ste geboortedag van Lenin heb- (ADVERTENTIE) ■f /in (kinderen4t/m 1 HU." 9 jaar f20.-) Keuze uit verschillende, met zorg samengestelde trips o.a. naar De Efteling, Zuid-Limburg/ Aken, Amsterdam/ Schiphol, De Keukenhof etc. e» Van 30 april t/m 10 mei dagelijks onbeperkt een dag voordelig reizen. 2 personen f30, 3 personen 00 4 personen 5 personen f45, enkele reis een kwartje Van 30 april t/m 10 mei elke avond na 18.00 uur, dus ook op vrijdag en zondag. voordelig uit met NS ben willen benutten oi houden voor terugkeer naar hun oude vaderland, de Krim, en volledg herstel van hun burgerrechten. Zij raakten beide in de tweede wereldoorlog kwijt, omdat een deel van de Tartaren met de Duitse bezetters zou hebben gecollabo- Het nieuws van de arrestaties van de Tartaren zou zijn verspreid in een on dergrondse nieuwsbrief, die na lezing gekopieerd wordt voor verdere ver spreiding onder vrienden. Op 21 april zouden in Moskou 100 Tartaren uit Oezbekistan, Kirgizië en de noordelijke Kaukasus zijn aangehouden, en de vol gende dag nog eens 60. „De demonstratie is nooit gehouden en het is niet bekend waar de arrestan ten zich thans bevinden", zo staat in de getypte nieuwsbrief. Ook werd vermeld dat „bijna allen die naar Moskou waren gekomen, gearresteerd zijn", waaruit de conclusie kan worden getrokken dat sommige Tartaren door de mazen van het KGB-net zijn geslopen. De lezers van de „Samizdat" ofwel zelfgeschreven bulletins, zeggen ook dat deze maand op verschillende plaatsen in het land processen tegen dissidenten zijn gehouden, die tijdens de Lenin- herdenkingen twee dagen werden on derbroken. In Kharkov in de Oekraïne kreeg de reeds als dissident bekend staande Ar kady Levin een straf van drie jaar werkkamp. Hij was een van de 15 personen die vorig jaar in een petitie tot de Ver. Naties geprotesteerd hadden tegen de onderdrukking van het bewind onwelgevallige meningen onder de in tellectuelen en de arrestatie van de bekende generaal Pjotr Grigorjenko. Hij zou de vierde van de onderteke naars zijn die veroordeeld is. In het ondergrondse blaadje werd volgens de zegslieden ook gemeld dat generaal Grigorjenko verdwenen is uit de psychiatrische inrichting in de stad Ka zan, waar hij werd vastgehouden. Zijn vrouw zou zich ernstig zorgen maken om zijn veiligheid. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDA MDe president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra, heeft het vorig jaar in een geval toe stemming geweigerd op een aanvrage van een bank om tot een fusie te mogen overgaan. Dr. Zijlstra was van oordeel, dat de voorgestelde fusie in strijd met een gezond bankbeleid zou zijn. Hij wenst de naam van de betrok ken bank niet te noemen. In het afgelopen jaar heeft de Neder landse Bank blijkens haar jaarverslag, waaraan ook het bovenstaande werd ontleend, geen aanleiding gevonden een kredietstelling te wijzen op het feit, dat de bank tekenen ontwaarde van een ontwikkeling, die naar haar oordeel voor de solvabiliteit of de liquiditeit van die kredietstelling gevaarlijk was of zou kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Vanaf woensdag 29 april, als staatssecretaris v. d. Poel van CRM. de officiële opening heeft verricht, kunnen eenzame bejaar den aan de rand van de Haarlemmerhout een regelrecht „paradijs op aarde" vinden. In zijn pand „Land en Bosch" aan de Spruilenbosstraat heeft de Bond Zonder Naam een bejaardenhotel ingericht. Het vervult de gedroomde en ongedroomde wensen van veel oudere mensen, die om financiële- of andere redenen (bijna) nooit op vakantie konden gaan. Na een ingrijpende verbouwing, die ongeveer anderhalve ton heeft gekost, is „Land en Bosch" in vier maanden veranderd en uitgebreid. Wie het 70 jaar oude gébouW ooit bezocht zal zeker het interieur niet meer herkennen. Het gehele jaar door gaan hier bejaarden van een uitzonderlijke vakantieperiode genieten. Het hotel, dat plaats biedt aan 20 tot 25 bejaarden, is tot oktober al volgeboekt. Dank zij eigen middelen, maar voora dank zij de steun van particulieren instanties en het bedrijfsleven, is dit bijzondere project van de Bond Zondei Naam (op 22 april 1938 „per micro foon" opgericht) mogelijk geworden. Directeur F. G. van Fissen pater Henri de Greeve komt ook bij de ope ning, daar ben ik erg gelukkig mee die in augustus 1947 met tientallen medewerkers „Land en Bosch" betrok, is uiteraard bijzonder enthousiast over het complex. ONGEDACHT Het bejaardenhotel, dat al de interesse van het ministerie van CRM heeft op gewekt, gaat voor tal van ouderen van dagen een vaak ongedachte oplossing bieden. Niet alleen een oplossing, maar ook een gezond plezier, waarop de vakantiegangers nog lang kunnen teren. De jongste op dit moment ingeschreve ne is 70, de oudste 95 jaar „Maar", aldus de heer Van Essen, „Ik heb bij voorbeeld ook contact met een 55- jarige man, die bijna gek werd door zijn eenzaamheid en een tijdje bij ons wilde wonen. Dat kan natuurlijk altijd". Officieel kost het verblijf van een week in het hotel 75 gulden. Een onmogelijke prijs, als je ziet wat er allemaal voor dat bedragje geboden wordt. „Zoveel mogelijk leggen wij onze contacten met de kandidaatgasten via maatschappe lijk werk. De gasten kennen allen de prijs van 75 gulden. Kunnen ze be talen ,dan hebben ze dat al gedaan. Is er geen geld, dan komen ze ook. De Eigen hotel voor bejaarde bezoekers portemonnee hoeft niet mee of ze blijft dicht als men eenmaal in het hotel ver blijft". Het hotel telt 10 kamers (een-, twee- en driepersoons). Alles is ingesteld op de bejaarde vakantiegangers. Er zijn geen drempels. Naast de bedden, op toiletten en in de doucheruimten alle gemakkelijk te bereiken vanaf de kamers zijn noodschellen gemon teerd. Een oproepinstallatie bedient het gehele pand, waarin verschillende ge bruikte brandwerende materialen aan de hoogste eisen beantwoorden. De paar trappen in het huis zijn kort en gemakkelijk „te nemen". Er zijn nood uitgangen en een zonneterras met glas omgeven ligt er met stoeltjes, tafeltjes i parasols op i gasten te wach- Het be- Behalve het hotelpersoneel zijn hulpzame mensen, die voor de bege leiding van de bejaarde gasten zorgen. Hiervoor kan de Bond Zonder Naam volledig putten uit het arsenaal van enthousiaste zusters van het Bloemen- daalse klooster „Alverna". Deze gast vrouwen zijn voor de vakantiegangers- van-alle-gezindten niet als religieus herkenbaar. Het is gewoon juffrouw zus en zo. die de gasten mee aan een onvergetelijke vakantie helpt. De logés gaan ook uitstapjes maken, bijvoor beeld naar Zandvoort of Schiphol en overal naar toe. Er zijn automobilisten beschikbaar voor elke gewenste auto tocht. De school voor techniek en ambacht te Borculo heeft met haar 350 leerlingen „Land en Bosch" geadopteerd. Deze school is een van de royale hulpbron nen. die het „bondshotel" gevoed heb ben. Alle opleidingen aan de Borculose technische school hebben iets afgeleverd ten behoeve van de bejaarden op hun zeldzame vakantie: stoelen, tafels, kas sen, smeedijzeren hekken, bakstenen plantenbakken, lampen en zelfs voet stoofjes. Dit alles is maar een onder deel van de noodzakelijke inventaris (waarde geraamd op ruim een ton), waarvan het grootste deel door velen is geschonken. Het hotel zonder naam (al zal „Land en Bosch" wel boven de ingang blijven prijken) heeft al proefgedraaid met mensen die met het bejaardenwerk be kend zijn. De kinderziekten zijn zo overwonnen. De „proefgasten" waren na die week bijna met geen stok de deur meer uit te krijgen.. „Verder", zegt de heer Van Es sen met een onuitblusbaar opti misme, „verder blijven we met al onze acties hopen, dat het idee van de praktische naasten liefde. zoals wij die proberen te beoefenen, ook door anderen wordt overgenomen". AMSTERDAM (ANP) Eindelijk be nt de salariëring van hotel-, café- en staurantpersoneel er wat beter uit te en. Dit was de conclusie van de heer A. Wagener vanmorgen op het con 's van de Nederlandse Bond voor oreca Personeel in Amsterdam. Ver- hillende moderne bedrijven betalen personeel nu, nadat de NBHP daar raalf jaar op heeft aangedrongen, vast ion. In de nieuwe CAO is evenwel nog ten vast loonsysteem opgenomen naast &t bedieningsgeldsysteem. omdat de erkgevers niet wilden voldoen aan de de vakbonden, dat in de CAO i vijfdaagse werkweek werd tstgelegd alsmede een toeslag voor het erken op zondag. Verder noemde de heer Wagener het i één jaar 75 van de 33.000 irecabedrijven gesloten zijn geen re- n tot paniek. Volgens hem zijn er lloze bedrijfjes, waar men maar net t hoofd boven water kan houden. Als eigenaars zouden besluiten niet lan- tegen de stroom op te roeien, zou er isschien een arsenaal van werkne- vrij komen, waaraan in het wes- an het land juist zo'n grote he ette is. Demka ontslaat 84 werknemers I UTRECHT (ANP) Na de fusie tus- i Damka Staalgietwerk in Utrecht en Franse onderneming Sambre et zullen bij de nieuwe vennoot- lap st.aalgietwe« k en het resterende van Demka (de walserij) 744 men- werken. Op het ogenblik heeft i 828 personeelsleden, zodat er na fusie 84 mensen zullen moeten af- eien. Zij zullen moeten worden ont- gen, als voor hen binnen het hoogo- lenconcern geen andere functie kan jorden gevonden. De betrokkenen zijn door de Damkadirectie inge- fcht. Bij de 84 werknemers die naar Jn andere baan moeten omkijken zijn B beambten en 16 handarbeiders. Apartheid in Z-Afrika voortgezet PRETORIA (Reuter-AFP) Premier Vorster heeft in een radiotoespraak ge zegd, dat de regering van Zuid-Afrika haar apartheidspolitiek zal voortzet- Wat zijn buitenlandse politiek betreft Zuid-Afrika bereid vriendschappelij ke betrekkingen met andere landen te onderhouden, mits deze zijn gebaseerd op het beginsel van niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden en men bereid is Zuid-Afrika te nemen zoals het is. Geen enkele druk kan ons dwingen onze politiek van gescheiden ontwikkeling te laten varen. De rege ring is bereid telkens, wanneer zulks noodzakelijk en onvermijdelijk is het isolement te kiezen, aldus de premier. Hoofdredacteur NRC gaat heen ADVERTENTIE (Van i - verslaggevers) ROTTERDAM. Mr. A. Stempels, één van de twee hoofdredacteuren van de Nieuwe Rotterdamse Courant, heeft verzoóht van zün hoofdredacteurschap ontheven te worden met ingang van 14 september, de dag waarop de samen gevoegde redacties van Algemeen Han delsblad en N-R.C. één krant zullen gaan de N.R.C. verschij nend bericht blijkt, dat de heer Stempels buiten twijfel wil stellen dat naar zijn mening die nieuwe krant een voortreffe lijk produkt zal zijn, waaraan hij desge wenst als medewerker zijn krachten zal 'blijven geven, Na 35 jaar aan de N.R.C. verbonden te zijn geweest, waarvan ruim twaalf jaar als hoofdredacteur, heeft hij zidh eahter zozeer vereenzelvigd met de N.R.C., dat het minder voor de hand lijkt te liggen om deel le gaan nemen aan de leiding van een nieuwe krant. Daarnaast zegt hij ook in te zien, dat het aantal van viel- hoofdredacteu ren die de twee redacties samen bezitten, te groot zou zijn voor de nieuwe redac tie. DIENSTWEIGERAAR In Spanje is een jehovals getuige vrijgelaten, nadat hij bijna elf jaar in de gevangenis had doorgebracht wegens dienstweigering. Dit heeft .een woordvoerder in Madrid meegedeeld. WORLD PACK-MACROPAK INTERNATIONALE VERPAKKINGSBEURS Noglbeursdag Voordelige trein-toegangs- biljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT 9.3Q-VI30 g3Q.Vl30 Ha rtstimula tor op atoomenergie (Van c nrespondenl) PARIJS In een Parijs ziekenhuis heeft men in de keel van een 50-jarige vrouw, die hartpatiënte is, een minia tuur-atoomgenerator geplaatst, die het hart stimuleert. Men beschikte aanvan kelijk óver chemische batterijen, die stroom leverden voor de tijd van twee jaar, zodat men verplicht was hartpa tiënten na 18 maanden opnieuw te ope reren. Het nieuwe apparaat levert stroom voor minstens 20 jaar. In Ame rika ken Engeland werkt men reeds geruime tijd met deze miniatuurstimu- lans, doch uitsluitend op dieren. Het Parijse ziekenhuis heeft het experiment thans voor de eerste maal op mensen toegepast. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Scotland Yard heeft strenge veiligheidsmaatregelen genomen om te voorkomen, dat David Albert Charles Armstrong-Jones, ofwel lord Linley, het 8-jarige zoontje van prinses Margaret en lord Snowdon, zal worden ontvoerd. De politiebewaking van Kensington Palace, het huis van prinses Margaret in Londen, werd verscherpt. Ook de twee jongste kinderen van de koningin, prins Edward en prins Andrew staan nu onder speciale bescherming in Buckingham Palace. Eby Potasch (alias Johan Boskamp) in de bloemetjes gezet samen met zijn vrouw. Dat mag dan wel eens als je 60 jaar op de planken hebt gestaan en zo'n 20 jaar. bijna avond aan avond, Eby Potasch speelde. In Carré was dit feest, gisteravond, waar publiek en collega's hem gehuldigd hebben: minister Klompé zond een telegram, zo deed ook Toon Hermans en Wiesje Bouw meester een extra-felicitatie kwam van de collega partner Johan Kaart, dé Maurits Perlemoer. Het nog „vele jaren" klonk voortdurend. Maar Boskamp zelf geloofde niet dat hij het nog tien jaar kon doen: „Maar hoe ook, ik zeg het toneel nog niet vaarwel". Deze actie is een gevolg van een paar afzonderlijke telefoongesprekken, waarin gepraat werd over een complot om lord Linley te kidnappen. Een gangsterbende zou met deze opdracht 50.000 pond in ontvangst genomen hebben. Uit beide gesprekken bleek, dat het in de bedoeling zou liggen het prinsje als gijzelaar gevangen te houden om de re gering te dwingen twee beruchte Lon en Ronald Kray, vrij te laten. Dit twee- dense gangsters, de gebroeders Reginald tal werd in 1969 wegens moord tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ronald Kray zit in de streng bewaakte gevan genis van Parkhurst op het eiland Wight, RAKOSI MAG TERUG NAAR 11ÖNGARI JE WENEN (Rlr.) Matyas Rakosi, de loegere Hongaarse communistische ia r tij leider, wiens harde regiem direct eidde tot de opstand van 1956, zal na ■en 14-jarig verbanning in de Sovjet- Linie weer naar zijn land terugkeren. De correspondent van het Zuids-Slavi- sche persbureau Tanjoeg in Boedapest zegt dit in welingelichte kringen in de Hongaarse hoofdstad te hebben verno men. De beslissing zou zijn genomen door het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij. Volgens genoemde correspondent mag de nu 78- jarige Rakosi alleen dan terugkeren als hij zich onthoudt van enige politieke activiteit. Rakosi is na de opstand uit de partij gezet middelbaai onderwijs. Hun ouders be talen 165 pond schoolgeld per trimester. Onodnerbroken bewaking van prins Linley in Ashford House is een zware dobber voor de politie. De school staat te midden van een enorm park en velden en is door een weg van anderhalve kilometer met de buitenwereld verbon den. Wanneer de prins vanavond naar school terugkeert, zal hij vergezeld zijn van een detective. Vreemdelingen, die niets te maken hebben met Ashford House .zullen het grondgebied van de school niet mogen betreden. Allemaal „larie" Het complot lekte uit toen de Londen- se krant, Daily Sketch, opgebeld werd door een onbekende, die er alles over vertelde en beweerde, dat zijn informa tie uit de onderwereld afkomstig was. De volgende dag beluisterde Allan Slater, een jonge Nieuwzeelandse zakenman in Londen, als gevolg van een technische storing toevallig via zijn eigen telefoon een gesprek tussen twee onbekende Lon- denaren over de kidnapping van lord Linley. Een van die mannen zei, dat het prinsje pas zou vrijgelaten worden wan neer de gebreoders Kray een eiland be reikt hadden in de buurt van Indonesië. Deze vreemde geschiedenis wordt door Scotland Yard vrij ernstig opgenomen, in de eerste plaats omdat prinses Mar garet de politie verzocht heeft haar zoontje te beschermen, en in de tweede plaats omdat ontvoeringen een actueel probleem zijn. Scotland Yard meent evenwel, dat de gebroeders Kray niets kunnen weten van het zogeheten complot. Hun vader, Charles Kray, die zijn zoon Roanld dinsdag gaat bezoeken in de ge vangenis van Parkhurst, zegt dat het allemaal larie is. „Mijn jongens zijn koningsgezind", verklaarde hij gister avond. „Zij koesteren veel respect voor prinses Margaret en lord Snowdon, die zij persoonlijk ontmoet hebben. En zij /ouden in ieder geval geen onschuldig kind kwaad doen". Dille School Prinses Margaret heeft de 65-Jarige William Williamson .directeur en eige naar van Ashford House, een privéschool op 7 km afstand van East Grinstead in het graafschap Sussex, waar haar zoon tje vanavond het derde kwartaal begint, schriftelijk verzocht aan niemaind iets te verklappen over de veiligheidsmaat regelen in zijn instelling. In normale omstandigheden staan jonge prinsen en prinsessen niet onder speciale politie- bewakig. Het gebouw waarin Ashford House is ondergebracht, dateert van de 18e eeuw. De school zelf werd in 1886 gesticht. Burggraaf Linley, die in de rij voor de Britse troonopvolging op de 6e plaats komt, is een van de 116 leerlingen van 8 tot 13 jaar, die in deze typisch Engel se inrichting voorbereid worden op EEG-ministers niet verder met visserijbeleid BRUSSEL (ANP) De landbouwmi nisters van het Europa van de zes, die gisteren en vandaag in Brussel verga deren, hebben gisteren alleen gediscus sieerd over een gemeenschappelijk vis serijbeleid. Dat gebeurde aan de hand van een tussentijds verslag van het speciale landbouwcomité van de ge meenschap, waarin onder meer de tot stand brengen van 'n gemeenschappe lijk structuurbeleid wordt behandeld. De discussies van gisteren hebben tot geen enkkei resultaat geleid. Op het moment dat de bewindslieden het vis recht bespraken, dat uitgebreid zou moeten worden tot eikaars territoriale wateren (een strook van 3 mijlen buiten de kupt) bleek dat de Fransen, om rede nen van nationale soevereiniteit, absoluut niet van zo'n regeling wilden weten. Toert bleef de raad niets anders te doen dan het onderwerp te verwijzen naar het comité van permanente vertegen- woordigei-s

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9