Kinderbijslag van deHema. WERKEN BUITENSHUIS IN NEDERLAND NIET AANTREKKELIJK 575 97! 4.- 12: 29.7 157 Vrouwen met een drukbezet leven missen de tijd om te piekeren 21 Plaats eens een TELEFOONTJE Gewestelijk orkest staakte 5 minuten 450 sr|275 HEMA - - NIEUWE AUTO HUREN NET MEISJE GEVRAAGD SECRETARESSE ST. JOSEPH" EEN KEUKENHULP ENKELE MEISJES PAGINA 14 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 28 APRIL 1970 De gehuwde, werkende vrouw... Vraag aan de man, hoe hij zoiets vindt en u zult tot de conclusie komen, dat hij met dit actuele verschijnsel eigenlijk niet goed raad weet. In de meeste gevallen vermijdt hij het angstvallig de indruk te wekken, dat hij tegen is. Het is heel goed mogelijk, dat de kleine enquête, die we over dit onderwerp hielden, een onvolledig beeld geeft. Immers: niet één ondervraagde man was lijnrecht tegen. Wel telden we veel „maren" en zelfs hartelijke toejuichingen. Het is echter een onmogelijke zaak alle geënquêteerde mannen in het hart te kijken... Opvallend is wel, dat de man weinig voelt voor een al te vrije baan voor zijn zijn echtgenote. Het liefst houdt hij haar binnen zijn eigen invloedssfeer. Zij mag hém niet, maar hij moet hèèr wel kunnen bekijken. Hoe laat kan zë thuis zijn? Waar werkt ze precies? Wie zijn haar collega's? Het is begrijpelijk, dat de man tussen de 55 en 65 zijn vrouw het liefst om zich heen ziet. Zijn gezondheid eist op die leeftijd vaak meer verzorging: de kinde ren zijn het huis uit en juist in die jaren hecht hij het meest aan haar gezelligheid. „Bijna iedere vrouw, die daartoe in de gelegenheid is, werkt buiten de deur. Waarom de mijne niet? Tenminste, als ze het graag doetIk zal haar niet te genhouden!". Dit gaf het gros van de mannen ten antwoord, toen we vroegen: voor of tegen? Maar dringen die kleine perikelen, die alledaagse obstakeltjes, waarmee een man echt kan tobben, wel tot haar door? Wie weet, hoort God hem brommen, als hij Jeanneke naar school moet brengen, omdat vrouwlief al naar haar werk isZij ziet z'n gezicht niet, als hij bij de bushalte staat, omdat ze „aan de late kant" was en snel in zijn auto sprongZij ziet niet, dat zo'n wit sloop, bol van de vuile was, hem helemaal niet flatteertZijn eigen pilsje inschenken vindt hij echt zo erg niet, maar had ze maar wat flesjes in geslagenZo zijn er duizend-en-één dingen, die wanneer een vrouw een baan aanvaardt gewoon wat beter ge regeld moeten worden. Er wordt een beroep gedaan op haar organisatiever mogen, haar goede humeur, haar snelle werktempo, haar geduld met de kinderen. De man ziet echter ook wel de voordelen die er „kleven" aan een buitenshuis wer kende echtgenote. „Zo wordt er niet op elke stap, die ik ret, gelet. Ik voel me gewoon vrijer", vond een sportleraar. ,Aan het eind van mijn lesdag hoeft ze het tenminste niet van mijn „belevenissen" te hebben. Haar horizon wordt iets wijder en je hebt Er Is In ons land maar weinig onder roek verricht naar de vraag waarom een gehuwde vrouw niet werkt. Des te meer heeft men zich verdiept in de vraag waarom een gehuwde vrouw wèl werkt. Daarmee bevindt ze zich ln Nederland immers in een uitzonde ringspositie en is ze dus interessant genoeg om ondervraagd te worden. Wel, de diverse onderzoekingen en enquêtes vertellen ons dat een groot deel van de vrouwen werkt om het geld. Dat zeggen ze dan niet zo bot. Ze stellen het vriendelijker, menselijker. Ze zeg gen dat ze werken voor de studie van de kinderen, een vakantie in het buiten land, een nieuwe auto, een bankstel of een volautomaat. Maar in feite blijft het geld. Even vaak als het financiële aspect, wordt het sociale contact genoemd. Een toenemend aantal vrouwen voelt zich geïsoleerd van de buitenwereld. Een eventuele werkkring biedt kansen op contact met gelijkgezinden. In nauw verband met dit laatste motief staat het antwoord: „Verveling nu de kinde ren de hele dag de deur uit zijn". Tot slot is er nog de groep van vrouwen die vóór het huwelijk een beroep uit geoefend hebben, waarop ze zeer gesteld waren. Zodra de huiselijke omstandig heden dit toelaten, willen ze dit beroep weer opvatten. In deze categorie vindt men niet alleen veel kunstenaressen, maar ook verplegend en onderwijzend personeel. Waarom niet Omdat geen van de hierboven ge noemde motieven op haar van toepassing zou zijn? Het zou al te simpel zijn om dit te veronderstellen. Te meer daar het vrij recente Libelle-onderzoek ons vertelt dat één van de drie gehuwde vrouwen die niet werkt, best zou willen werken. Deze vrouwen hebben dus wel degelijk redenen om te werken, maar er zijn kennelijk ook redenen die haar dit werken beletten. En wat zijn nu de hindernissen en de belemmeringen die deze vrouwen weerhouden van het bui tenshuis werken? Kind De allerernstigste belemmering heet man. De Nederlandse man en echtgenoot is over het algemeen van het behouden de patriarchale soort. Hij wil niet alleen de baas zijn. Hij wil het ook blijven, door zelf en alléén voor het gezinsinko men te zorgen. Dat geeft hem het nodige overwicht Verder wil hij op zijn wenken bediend worden. Zeventig procent van de man nen wier vrouw gewerkt heeft, vindt dat ze nu maar thuis moet blijven om voor palief te zorgen (SER-onderzoek mei 1968). Heel opmerkelijk is dat 75 procent van diezelfde groep mannen toegeeft, dat het sociale contact tijdens het werk erg fijn was voor de vrouw. Toch blijven ze volhouden dat de vrouw thuis moet blijven. De tweede belemmering op de weg naar werk buitenshuis heet kind. Het kind moet volgens een moraal, die we aan het begin van deze eeuw uit het niets hebben opgediept, gedurende 24 uur van het etmaal een beroep kunnen doen op de moeder zo lang het klein is en op alle uren vóór, na en tussen de schooltijden, als het groter is. Dat het kind uit het doorsneegezin in vroeger eeuwen door ieder die tot de „groot familie" behoorde opgevangen werd en ook nog af en toe door de moeder ver zorgd werd, zijn we even vrolijk verge ten als het feit dat het kind uit de goed gesitueerde kringen, zijn moeder zowat nooit te zien kreeg, omdat het gevoed werd door een voedster en later grootgebracht door kindermeisjes en gouvernantes ofwel op kostschool. Maar sedert het begin van deze eeuw (Eve- lyne Sullerot zegt sedert het daadwer kelijk begin van de emancipatie van de vrouw) zitten we met het opge schroefde moederideaal en het zal héél wat kosten eer we er weer af zijn. De moeder die nu haar kind tussen de middag door anderen op laat vangen is even slecht, als de moeder die haar jeugdige kind naar een peuterspeelzaal of crèche brengt. Ze tornt aan het moe derbeeld waaronder zoveel vrouwen vei lig konden schuilen. Huishouden Verder is er nog de zorg voor de huishouding, dat hele vreemde bedoe- ninkje waar je 60 uur per week mee bezig kunt zijn (Niporapport voor N.V. Philips) en 3 a 4 uur per dag (werkende vrouwen in SER-rapport). Er zijn dan ook vrouwen die dag en nacht werken en waar het bar ongezellig is. Er zijn er die hun huishoudinkje in een vip aan kant hebben, en waar het prettig Bovendien zijn er huishoudingen, voor al jonge, waar het huishoudelijk werk én de zorg voor kinderen over man en vrouw verdeeld worden en er zijn er waar de vrouw alles alleen moet doen, van overhoren van huiswerk tot de tuin bijhouden toe. Deze onredelijke verdeling vinden we vooral in de oudere gezinnen, waar de man er van uitgaat dat de soep dampend in de borden moet zijn, op het moment dat hij de sleutel in de voordeur steekt. Het zijn dezelfde mannen die hun taak in huis terugge bracht wensen te zien tot het zitten voor de t.v. met pantoffels aan de voe ten. Het is duidelijk dat een vrouw die alléén staat voor alles, maar moei lijk voldoende tijd vrij kan maken voor een werkkring naast haar huishouden. Bedrijfsleven Het handjevol vrouwen dat dan uit eindelijk de weerstand van de man overwonnen heeft, goede opvangmoge lijkheden voor de kinderen weet en de huishoudelijke taak redelijk over de huisgenoten verdeeld heeft, is er nóg niet als ze op zoek gaan naar werk. Zij moeten passend werk zien te vinden en dan zullen ze ontdekken dat de werk gever in ons land ook «en men Is en dus behept met alle vóóroordelen tegen het werken van de vrouw die de echt genoot ook al had. Alleen geeft hij zijn vooroordelen andere namen. Hij zegt dat de gehuwde vrouw méér verzuimt, eigenzinniger is en gemiddeld een kor ter arbeidsverband heeft dan de onge huwde jonge vrouw. De SER heeft deze vooroordelen door deskundigen onder de loep laten nemen en een onzerdoek laten houden in een aantal grote en middelgrote bedrijven. Resultaat van dit onderzoek: slechts 9 van de 100 ondervraagde stafleden vindt dat de gehuwde vrouw slechter werkt dan de ongehuwde. Drieëndertig procent vindt dat ze beter werkt en de rest ziet geen verschil. Als voordelen worden genoemd: meer verantwoordelijkheids gevoel en dus minder noodzaak tot toe zicht, grotere betrouwbaarheid, gemid deld een langer dienstverband en niet meer verlet dan de jonge vrouwelijke werknemers. Geloof nu vooral niet dat diezelfde werkgevers ook de voorkeur geven aan de gehuwde werkneemster boven de on gehuwde. Niets ervan. In elf van de achttien onderzochte bedrijven blijft men, niettegenstaande de goede erva ringen, toch de voorkeur geven aan jonge ongehuwde vrouwen. Omdat het mannenoog ook wat wil? Of omdat men bang is, dat de eigen vrouw wel eens zou willen werken? Feit blijft dat de gehuwde vrouw op zoek naar arbeid, méér moeilijkheden te overwinnen heeft dan de ongehuwde. ook niet meer dat benauwende gevoel, dat ze echt al uren op je thuiskomst zit te wachten. Daar heeft ze het nu veel te Dat een man veelal bezwaar heeft, wanneer het wex-k van zijn vrouw niet meer binnen zijn invloedssfeer ligt, be wijst het volgende voorbeeld: Een schoonheidsspecialiste houdt haar baan na haar huwelijk aan. Ze rijdt een auto van de zaak (een grote Amerikaanse cosmeticafirma), heeft flinke declaraties en mag voor bepaalde gelegenheden zelfs japonnen laten ontwerpen door bekende couturiers. Ze reist de hele provincie door.... tot ze het buitenkansje heeft voor haar firma anderhalve week een kijkje te gaan nemen bij het moeder concern in de VS. Zover had manlief niet gedacht. Hij stelt zijn charmante vrouw direct voor een fait accompli: je baan of mij. Ze zit nu als een treurwilg iedere avond om half zes voor haar schoongezeemde ruit naar haar „schat" uit te zien. Een mavo-directeur: „Op die dorpen, waar de werkgelegenheid niet zo enorm is, erger ik me steeds weer aan datzelfde beeld: de huisvrouw, lui onderuit in haar armstoel, een sigaret in haar mond bun gelend. Juist diegenen, die luxehuizen hebben en van wie de kinderen naar school zijn of die ze helemaal niet heb ben, laten zich door de duivel het oor kussen. Iedere ledigheid is taboe. Zelf ben ik nog niet getrouwd. Iedere zin zou je toch vergaan met zo'n schrikbeeld voor Een vrouwenarts: „Vrouwen, die een drukbezet leven hebben, missen iedere tijd om te piekeren. Ze zijn eigenlijk voortdurend in tijdnood. Het gevolg: ze mankeren praktisch nooit iets." Een bouwvakker: „Ik was afgelopen zomer in Portugal met mijn vrouw, maar daar kon je de vrouwen nog voor karren zien lopen. Als 't effe tegenzat, de man er bovenop." Een vertegenwoordiger uit Parijs: „In 'n stad als Parijs, waar de werkgelegenheid groot is, maken de mannen zich toch geen problemen meer over een gehuwde wer kende vrouwDat zijn ze al lang ver geten. De meeste vrouwen hebben er een baan; ze eten meestal buitenshuis. Ze houden van hun gemak en hebben daar graag wat geld voor over. Die knusse restaurantjes puilen niet alleen in het weekend, maar ook door de week uit." De slotopmerking van een ex-priester, die nu met een onderwijzeres is ge trouwd: „Mijn vrouw voelt er niets voor haar werk op te geven en waarom zou ze? Eén kanttekening wil ik echter plaatsen: laat de man zijn vrouw een baan accepteren, dan moet hij wel over een bepaald geestelijk evenwicht be schikken, anders zouden gemakkelijk conflictsituaties kunnen ontstaan. En laat haar niet kost-wat-kost een baan nemen. Ze moet ervoor in de gelegenheid zijn. Uiteindelijk: wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen." ANNELIES VAN DEN TOL Het mag, bij de tegenstand die élke gehuwde vrouw ondervindt, een wonder heten dat 20 procent van de gehuwde wen een inkomen uit eigen werk heeft (CBS 1967). Daar horen ook de vrouwen bij die werken in het bedrijf van hun man en zij, die slechts deel van het jaar of van de week ken. Haar gemiddeld inkomen zal schatting dit jaar hooguit 3.000 tot 4.000 gulden zijn. Wil men méér vrouwen de kans geven tot beter werk gedurende een heel jaar, dan zal men op de eerste plaats de mentaliteit van de man moeten buigen. Verder zal men het hooggeprezen moederideaal op zijn werkelijke waarde moeten bezien. Tot slot zullen er en betere opvangmogelijkheden voor schoolgaande kinderen tussen de middag en voor jonge kinderen overdag moeten komen. Ook zal de werkgever moeten we aan het idee dat een vrouwelijke werk kracht niet langer altijd jong, hip ongehuwd zal zijn en tot slot zal de fiscus eens op moeten houden met de discriminatie van de vrouw, door haar inkomen niet onafhankelijk te belasten, maar eerst op te tellen by dat van de man. Bij elkaar een heel programma waar man én vrouw aan zullen moeten werken. Zowel vanwege de zelfontplooi ing van de vrouw, de sfeer in het gezin als in het belang van de welvaartsont wikkeling in Nederland. GREET BUCHNER Belasting Is het haar uiteindelijk, met de nodige inspanning gelukt, om een baan te vin den dan zal ze al gauw ontdekken dat de financiële voordelen in geen enkele verhouding staan tot de moeite die ze zich moet getroosten. De Nederlandse staat die geen poot uitsteekt om het werken van de vrouw gemakkelijker of aantrekkelijker te maken, is er als de kippen bij om een groot deel van haar inkomen op te slokken. In elk geval een groter deel dan in wélk ander Europees land met uitzondering van Zweden. Maar daar zorgt de staat dan ook voor gratis crèches, warme maal tijden tussen de middag voor school gaande kinderen en studieloon voor gro tere kinderen. In Nederland betaalt de vrouw die 15.000 verdient en een man heeft die 30.000 verdient, uitgaande van een ge zin met twee kinderen beneden de 16, 40,3 procent belasting op haar inkomen (WSI rapport NW 1969). In België be taalt ze bij een overeenkomstige inko mensverhouding en ook twee kinderen 19.1 procent, in Frankrijk 20,9 procent, in West-Duitsland 31 procent. Het is duidelijk dat deze veel te hoge belastingdruk, voortkomende uit het feit dat men de inkomens van man en vrouw suppleert, het werken van de gehuwde vrouw niet in de hand werkt, zeer Beker niet als haar man een goed Zaterdag is in de Delftse Stadsdoelen het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land in staking gegaan. De werkweige- ring duurde weliswaar maar vijf n ten. maar deed toch weer even denken aan de troebele sfeer uit de beginperio de van dit ensemble, dat in Delft enkele jaren geleden werd geboren. Even i dat dirigent Louis Dispa zou beginnen met Gounods balletmuziek uit Faust, beklom de heer J. Koelemey als verte genwoordiger van de ANOUK Alge mene Nederlandse Organisatie Uitvoe rende Kunstenaars het podium om te protesteren tegen herhaald schrijden van de werktijden voor orkest. Met de stichting „Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland" was werkweek van 40 uur overeengekomen, met een uitloop tot 43 uur. En nu men ja, stel je voor alweer 47Vt uur gemusiceerd. Van deze categorale zijde acht men blijkbaar muziek iden tiek met ambtenarij. Naar ons werd medegedeeld, zou slechts één lid vai orkest muzikaal en technisch tuurlijk geen topman lid zijn van de ANOUK. Direct na dit incident distan- cieerde de vice-voorzitter van de Chr. Muziekvereniging „Prins Hendrik", on der wier auspiciën het Gewestelijk Or kest optrad, zich van bovengenoemde uitlatingen van de heer Koelemey, die eerder in de bestuurskamer dan in concertzaal thuishoren. Tijd voor de zomergarderobe van uw kinderen. Kleurige, luchtige kleding. En kijk eens naar die prijsverlagingen. Daar is uw Hema toch echt niet kinderachtig mee. ROLAND Acryl pullover. In wit en kleuren met contrasterende streepjes langs taille, BH 7C boord en manchetten, f Maten 116-146. Vanaf 8,75, nü vanaf Tertenka pullover. In wit en pasteltintenjTiet bloemdessïn.* Maten 116-146. Vanaf 13,75, nü vanaf 75 Katoenen pull-polo. Korte mouwen. Verschillende kleuren. Maten 104-110. 4,75, nü tijdelijk 100% katoenen denim rok. Met brede kokos ceintuur. Bruin, rood, groen of bleu. Maten 116-146.' Vanaf 14,75, nü tijdelijk vanaf 75 Gestreepte katoenen püll-polo met korte mouwen. Verschillende kleuren. Maten 122-158. M 50 Vanaf 5,25, MU nü tijdelijk vanaf Bonded aeryïrok.- 100% acryl. 2 Modellen. In zwart, e of rood. Maten 116-146.® Vanaf 17,75, niuenae 0 marine of rood. nü vanaf WÊÊÊ B B Vistram jack in 2 modellen. Rood, - donker rood, zwart, bruin of wit. Maten 110-164. Vanaf 35,75, nü vanaf 75 Denim spijkerbroek. Blauw. Maten 110-164. Vanaf 6,75, 100% katoenen denim pantalon. Met brede kokos ceintuur. Bruin, rood, groen of bleu. Maten 116-146. Vanaf 16,75, groen of bleu. mm *r 6 Maten 116-146. B B o Vanaf 16,75, B nü tijdelijk vanaf B fl pantalon. Velours of corduroy. In verschillende kleuren. Maten 116-164. 2 Modellen. Vanaf 19,75, nü vanaf 75 Katoenen streep pullover. Diverse kleuren. Korte mouwen. 25 geldig tot en met 9 mei WIN TERTARIEVEN Autoverhuur Tip Top St. Aagtenstraat 14 Tel. 01710-25709 b.g.g. 53627 4 DAGEN PER WEEK Mevrouw J. OVERDEVEST Herenweg 17 - Rijnsaterwoude - Tel. 01721 - 396 Rijksuniversiteit Leiden Op het CHEMIE COMPLEX der Rijksuniversiteit te Leiden aan de Wassenaarseweg bestaat de moge lijkheid tot plaatsing van een t.b.v. een van de hoogleraren Sollicitaties schriftelijk te richten aan de Administra teur van bovengenoemd Complex, Postbus 75 te Leiden onder vermelding van no. 546. BEJAARDENTEHUIS ALPHEN AAN DEN RIJN PRINS HENDRIKSTRAAT 163 TEL. 01720-2409. vraagt voor zo spoedig mogelijk tot plm. 40 jaar, voor huishoudelijk werk en verzorging van de bejaarden, waarbij de mogelijkheid bestaat tot het volgen van een cursus voor bejaarden helpster. Salaris conform de richtlijnen, vastgesteld door de Contactcommissie Landelijke Organisaties van Bejaardentehuizen. Sollicitaties of nadere inlichtingen bij de DIRECTRICE VAN HET BEJAARDENTEHUIS „SINT JOSEPH", ALPHEN AAN DEN RIJN. IIIIIIIIBlIlllillllllilBlIIIIIIIIMM

Leidse Courant | 1970 | | pagina 14