JEZUS, DE LEVENSGESCHIEDENIS VAN EEN RELIGIEUS GENIE Verstandig snoepen voorkomt kiespijn Opmerkelijke joodse visie op Christus Prof. dr. D. Flusser: levensgeschiedenis aan de hand van de evangeliën Defensiefouten voor SVV fataal fj USKE EN WISKE: DE CHARMANTE KOFFIEPOT DE LETDSE COURANT LUCKY LUKE: DE SPOOKSTAD 1 WTATT MARRIOTT: HET DRAMA VAN CAT BAYOU MEDISCHE RUBRIEK vinderen willen best wel wat pittigs s oorzaak van het tandbederf moet ioral gezocht worden in het over- Btig gebruik van snoepgoed en kle- rige suikerprodukten. Onder invloed n bacterieën worden deze produk- die zich bij slechte mondhygiëne ;tzetten op de tanden, afgebroken vorming van zuur. Dit zuur tast t glazuur aan. Er komt een klein atje dat langzaam groter wordt, ngs dit gaatje vinden de bacteriën weg naar het tandbeen. De aan- ng van het zachtere tandbeen gaat igger- Er komt een groter gat on- de kleine opening in het glazuur. In een ver gevorderd stadium ont- t er verkleuring. DikwUls worden vroeger gealarmeerd door het op- i PÜn. dit alarm nog niet naar een [ndarts gaat draait zichzelf een rad de ogen- Een aangestoken kies I tand geneest immers nooit vanzelf, ^aantasting gaat onverbiddelijk ver wanneer men voorzichtig is het eten van zoetigheid en met warm water drinken. Een pas Ingetaste kies is vlug hersteld. Het fatje wordt uitgeboord en opgevuld. microben kunnen hun weg naar §t binnenste van de stand niet ver- zetten. Blijft men met een aan- Itaste kies verder lopen, dan wordt ►eindelijk ook de zenuw ontstoken fclfs dan is de kies nog te redden, pioewel hij definitief dood zal blijven ?chts dwazen laten het komen tot i echt abces dat hen benevens veel het verlies van de kies ook fcg allerhande ernstige verwikkelin- ■n kan bezorgen. weinig tandartsen land beschikt over voldoende tandartsen nocht over voldoende fi nanciële middelen om alle bestaand tandbederf te verzorgen. Daarom gaan er de laatste jaren steeds meer en meer stemmen op om meer de nadruk te leggen op het voorkomen van tand bederf dan op het herstel ervan. Dit neemt natuurlijk niet weg dat we niet voldoende kunnen onderlijnen dat iedere aangetaste kies onmiddellijk moet verzorgd worden. De echte oplossing van hel probleem licht nochtans in het voorkomen. Uit den boze is alles wat te veel sui ker bevat en kleverig of week is. We hebben ons gebit gekregen om te bij ten, De moderne maatschappij ver schaft ons vooral weze spijzen die niet meer moeten gekauwd worden Alles schuift vanzelf naar binnen. Geen harde korsten meer. geen rauwe groenten. Eten is noodzakelijk om In leven te blijven, maar wat en hoe we eten is aangekweekt. Suiker tijdens de maaltijd, dus tijdens het kauwen of in voldoende vloeistof (thee. koffie, enz.) doet weinig schade Kleverig snoep goed richt wel schade aan. Vooral bij het snoepen tussen de maaltijden en als men na ieder zuurtje de tanden niet gaat poetsen. Daarenboven remt het snoepen de eetlust. Alle moeders weten bij ondervinding dat de beste snoepers niet beste eters zijn. Het is onjuist te menen dat kleine kinderen alleen op zoetigheid uit zijn Vele kinderen houden even veel of nog meer van iets hartig of iets pittig Daarom, grijp niet steeds naar de sui kerschep Richt het kind niet te zeer af op zoetigheden. Men kan een boter ham evenzeer bpleggen met schijfjes appel, geraspte wortel, tomaten, ra dijsjes en rammenas als met gevulde chocolade, jam en dergelijken- Niet. altijd schadelijk Vooreerst dient het schadelijk snoep, we bedoelen daarmee alle suikerhou dende en kleverige snoepartikelén, zo veel mogelijk afgeschaft te worden. Van overheidswege zou men alle snoepgoed in de scholen moeten ver bieden. Geen snoep onder de lesuren en weg met alle snoepautomaten. Dit zou al een flinke stap vooruit zijn. Snoep Is eigenlijk een lekker hapje, iets lekkers dan men tussen de maal tijden gebruikt Vat men snoep op deze manier op, dan is het een koud kunstje om te snoepen zonder zijn ge bit te schaden- Snoep kan dan even goed een handje vol noten zijn, «en stuk rauwe wortel, een appel, een peer, rozijnen, kersen, een stukje kaas of een paar gedroogde abrikozen. Zelfs een knolraap die onder de laatste oor log haar pluimen verdiend heeft als groente, zou terug in de mode kunnen komen. Rauwe boeketjes bloemkool worden nu reeds op party's bij de aperitief aangeboden. Waarom zouden ook onze kinderen dit niet leren waar deren Het is natuurlijk een utopie te menen dat men in enkele weken tijd een slechte gewoonte van vijftig jaar kan uitroeien. Te meer omdat allerlei groepen financieel geïnteresseerd zijn in de snoepindustrie. Wordt er toch zoetigheid gesnoept, dan kan men de slechte invloed neutraliseren door onmiddelijk daarna het gebit grondig te reinigen en flink Snoepen zonder spoelen of reinigen is natuurlijk het allerslechtste Een kind na het ontbijt met een zoet snoepje naar school sturen is totaal onverant woord. Een kind 's avonds verplichten de tanden te poetsen en het nadien met een zoetigheid naar bed sturen is eenvoudig wraakroepend. Wie dit zijn eigen kinderen nog durft aandoen na het lezen van dit artikel verdient kiespijn tot zijn laatste snik. Samenvattend zouden we zeggen geeft nooit snoep na het tanden poet sen, bij slapen gaan of bij het naar school gaan. Beter nog, geef het kind nooit kleverig suikerhoudend snoepgoed, geef het verstandige versnaperingen. Later zullen uw kinderen er U dank baar om zijn. Intussen spaart U zich vele slapeloze nachten en veel geld DR. ICKX Vaarden in eerste hordenren DEN HAAG De eerste hordenren in dit seizoen wordt op donderdag 30 april op de grasbaan in Emmeloord gehouden. Vijftien halfbloeds zullen deelnemen. Hoewel de Nederlandse halfbloedfokkerij in de afgelopen jaren een steeds grotere omvang heeft aange nomen, bevat het deelnemersveld slechts zes Nederlandse halfbloeds. De overige zijn Hongaren (4), Arabieren (4) en de Ru* IatreblteL Hij was een valse Messias. Hij was de verwachte Messias (maar dat kan tien verschillende dingen inhouden) Hij was de Messias voor de gojim (de heidenen die daardoor de God van Israël leerden kennen) Hij kondigt de Messias aan. Hij was een Messiaans profeet Het zal van de christenen aanhangen of bij de Messias was (n.m. door hun Dit zijn verschillende antwoorden die een jood kan geven op de vraag of Jezus de Messjia was zonder met de joodse traditie in conflict te komen. Aldus H. van Praag, een medewerker aan dat speciale num mer van Wending (1966) over de verhoudingen christendom-jodendom. Voor ons ligt het laatste geschrift van professor David Flusser over het leven an Jezus van Nazareth. Flusser doceert het Nieuwe Testament aan de Hebreeuwse universiteit van Je ruzalem en nog niet zolang geleden trad hij op in een KRO-documentaire waarvan wij toen schreven dat hij „zover ging als een jood maar gaan kan" waar het op aankomt te spreken over Jezus. Na lezing van zijn boek zijn we in die mening ten zeerste versterkt. Professor Flusser is ervan over tuigd dat Jezus van Nazareth een heilige was, een profeet, ja zelfs een zoon Gods (in adoptieve zin) maar dat hij géén joodse Messjia was en dat hij zichzelf ook niet als zodanig heeft beschouwd en dat niet hij maar zijn volgelingen na zijn dood de christelijke gemeenten hebben gesticht waaruit tenslotte de Kerk is voortgekomen. Maar met wat er na het sterven van Jezus op het kruis gebeurd is bemoeit Flusser zich in dit boek niet. Het is hem te doe om 't leven, om de biogragie. En eigenaardig: Na de vele Leben Jesu-förscher van de vorige eeuw waren de meeste protestantse auteurs tot de over tuiging gekomen dat men via de Evangeliën eigen lijk geen Jezus-biografie kon samenstellen. Over het algemeen dachten de katholieke exegeten dat het met een harmonisatie wel ging tot dat sommige modernen de protestantse zienswijzen gingen vol gen. De joodse Flusser deelt nu het oude katholieke standpunt: het is mogelijk een levensgeschiedenis van Jezus te schrijven aan de hand van de Evange liën .vant „Jezus is de jood uit de periode na het Oude Testament over wienss leven en opvattingen we het beste zijn ingelicht". Dat hij hier speciaal op de noptici doelt, is overduidelijk. Maar hij begint al op de eerste bladzijde de betrouwbaarheid van het Johanneïsch Evangelie ln twijfel te trekken en schaart zich dus op dit punt weer aan de zijde van de liberaal-protestanten uit de vorige eeuw, zonder echter de gegronde redenen op te geven. En daar hebben we het oude knelpunt weer terug.Flusser steunt hier op Bauer. Harnack en Billerbeck met hun medestanders maar hij zwijgt over Lagrange Fonck. Knabenhauer en over Calmes (L'Evangile seh Saint Jean 1904) terwijl ook de geleerde katholieke Ricciotti nergens aan bod komt. Van eenzijdigheid is de joods professor zeker niet vrij te pleiten. Maar daartegenover staat dat hij een visie op Jezus geeft zoals nog nooit een jood voor hem gedaan heeft tenzij men Rosenzweig buiter be schouwing wil laten. Vervuld Aan de geest Gods Flusser poneert dat Jezus eert religieus genie was, charismaticus die vervuld was van de Sjegina. de geest Gods, dat God inderdaad mét hem was omdat hij anders niet kon doen wat hij gedaan heeft maar dat hij zichzelf nooit gelijk met God heeft gesteld en dat men het „Ik en de Vader zijn één" in de joodse spiritualiteit van die dagen moet leren verstaan. Hij wijst erop dat men het Griekse Nieuwe Testament moet willen verstaan in de joodse gedachtenwereld waaruit het ontstaan is. Dat dit zijn goed recht is. zal iedereen hem moeten toegeven, Flusser vindt zijn voornaamste kontekst in de boeken van Esseniërs, gevonden aan de Dode Zee. waardoor hij sommige passages uit het Evan gelie duidelijker doet worden. Want er lopen zeer merkwaardige paralellen tussen „de Zoon des Lichts" en Jezus die zich bewust was van zijn charismatische zending. Als het beslissende einde van Jezus aardse bestaan in zicht komt, neemt Flusser de Sadduese priesterkaste bepaald niet ln bescherming. Wel betwijfelt hij of er wel een rechtsgeldig proces tegen Jezus heeft plaatsgevon den en daarmee bezwaart hij het joodse prelaten- dom nog veel meer. Zijn visie op de farizieeërs echter wijkt sterk af van de christelijke opinie. Zij wore bij de rechtspleging ook niet genoemd door de Synoptici. Bovendien hebben zij Jezus, met wie zij wel dikwijls in conflict lagen te voren gewaar schuwd Herodes wil u doden. Geen .joodse apologie Wij zouden iedere orthodoxe en ook de vrijzinnige christen willen aanraden dit boek te lezen, dat vanuit de joodse visie geschreven allerminst een soort joodse apologie wil zijn, maar dat niet anders ten coel heeft een objectief leven van de historische persoon Jezus van Nazareth, de joodse rabbijn, te Wat er nó zijn sterven op het kruis gebeurde, behoort niet tot deze biografie. Hie Flusser over dat gedeelte van de Evangeliën denkt spreekt hij niet uit maar we kunnen het wel vermoeden in verband met andere passages die voor ons bewijzen zijn van tut Godzijn van Jezus: Er hebben onder invloeden van de latere begeesterde joods-christenen zekere ver' jk^.iingen plaatsgevonden waardoor de oor spronkelijke bronnen van de Evangeliën hier en daar ver b :ld zijn. Wat zou het 'n enorme verrassing worden wanneer men evenals de geschriften van Koemraan ook deze logia" van Jezus nog eens zou vinden. Het boek van Prof. Flusser verscheen in Nederlandse vertaling van W. A. C. Whitlau bij uitgeverij W. de Haan te Bussum wiens paperbacks er altijd degelijk ver zorgd uitzien. J.V. WEER of geen WEEK DE BILT. Gedurende het weekeinde trok een depressie van Engeland naar Zuid-Noor wegen Een trogvormige uitloper hiervan passeerde ons land gisteren deelt \Aanhoudend MEDE: |A:oad omstreeks het middaguur, waarna de wind mede onder de aanwezigheid wan een krachtig hogedrukgebied op de oceaan naar het noordwesten draaide. Hiermee w$rd kopde en onstabiele tucht van de Noordzee naar ons land gevoerd, waarbij tijdens op klaringen in de afgelopen nacht op het vliegveld Eeldc de temperatuur tot één graad daalde. Inmiddels is de depressie boven de Oostzee en Noordwest-Rusland aangekomen, terwijl tegelijkertijd de koude lucht tot Zuid- en Oost-Europa is door gedrongen. Morgen zal het weer in ons land opnieuw bepaald worden door een depressie, die van het Groenlandplateau naar IJsland is getrokken en vervolgens zich via Schotland naar onze om geving zal verplaatsen. Deze sto ring wordt in de komende avond en nacht voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, waarbij de kans op nachtvorst zeer groot is. Zon: S.17—19.59; r 10.35; hoogw. Schev.: laagw.: 3.11 en 15.37. 2A3— „Rode hertogin veroordeeld MADRID (DPA) De Spaanse „rode hertogin" van Medina Sidonia, die het al herhaaldelijk met de autoriteiten in Spanje aan de stok heeft gehad, is gisteren in hoogste instantie tot een gevangenisstraf van een maand eri een en een boete van 5000 peseta's (ruim 20 gulden) veroordeeld, omdat n een sleutelroman de Spaanse justitie zou hebben belegdigd. Het be wuste boek „De Staking" verscheen in 1967 in Parijs. BOKSEN IN ROTTERDAM Jan Lubbers tegen „zware1' Engelsman (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Als ik", zegt boks- promotor Aad Veerman, opbel voor een tegenstander voor Jan Lubbers vragen ze: hoeveel heeft hij gebokst. Dan noem Ik zijn aantal wedstrijden, vijftien, en dan komt de volgende vraag: hoeveel heeft hij er gewonnen? Als ik dan naar waarheid zeg: vijftien, word ik vriende lijk bedankt want dan denken ze dat hij een soort Joe Frazier is". Daarom moet de jeugdige promotor hoog grijpen en dat is dan ook gebeurd want maan- dagavond 27 april komt Jan Lubbers in de Energiehal in Rotterdam uit tegen de Engelsman Roy Enifer. wel wat in Engeland waar Cooper het hoogste gewicht aanvoert. Van zijn laatste vijf partijen verloor Enifer er een, van de pas door Urtain onttroonde Europese kampioen Peter Weiland. Winst boekte hij o.a. tegen Johnny Pres- cott, Rockey Campbell en Dave Ould. Rudi Lubbers, die in twee maanden opklom naar de tweede serie, komt in het halfzwaargewicht uit tegen de Fransman José Guillois, van wie hij in zijn eerste profpartij op punten won. Dit is de eerste partij van Rudi Lub bers over acht ronden. Broer Jan bokst er tien. In het middengewicht treedt Michel Blinker aan tegen de Fransman Joel de Pauw die o.m. punten won van Joop Kruis, en Jan van Ispelen komt, eveneens in het middengewicht, tegen de Tunesiër Zenaide Nebot te staan die zijn laatste twee partijen met k.o. won. Van Ispelen behaalde in zijn laatste partij in het Congresgebouw dit resul taat. Deze reusachtige straalmotor is te zien op de tentoonstelling voor luchtvaarttechniek 1970 in Hannover. Het geval weegt 3500 kg en is ontworpen voor de Europese luchtbus A-300 B Het vlaggeschip Kapella van de Vikinglijn ramde in de Baltische Zee het kleine zusterschip Viking 2. De Viking 2 liep een gat van twee meter onder de waterlijn op: de bovenbouw werd ernstig beschadigd Er waren geen gewonden. SCHIPHOL (ANP) Prinses Bea trix en prins Claus zijn vanmorgen enige minuten over acht na een wereldreis van ruim drie weken op Schiphol uit Japan teruggekeerd. Zij hebben op hun reis bezoeken gebracht aan achtereenvolgens New York. Honolulu. Hong Kong en Japan, waar zij de laatste week van hun wereldreis hebben doorgebracht. Gisteren en eergisteren heeft het prin selijk paar een bezoek gebracht aan de wereldtentoonstelling Expo '70 bij Osaka Voorts hebben zij een ontmoeting gehad met het Japanse kroonprinselijk paar. De gehele reis had een seml-officieel karak- Op Schiphol werden de prinses en de prins verwelkomd door twee van hun kinderen, de prinsjes Alexander en Friso. Eddy van der Roer, de doelman van SVV, is een ongelukkig mau. Hoe geweldig lij) zich ook weert, steeds gaat de winst van zün ploeg, door kostbare fouten van de verdediger# vóór hem, verloren. Zo ook gisteren in de wedstrijd tegen MVV, dat met 2—1 won. Aad Koudijzer gaf de Schiedammers na een kwartier spelen een voor sprong. die SW. knap verdedigend, tot kort voor het rustsignaal vast hield. Toen had de gelijkmaker moe ten komen: Prins mocht een straf schop nemen, maar een ongelofelijke reactie van Van der Roer voorkwam dat. Ook na de pauze hield SVV lang stand. Bij MVV werden Reijers en Brasse vervangen door Quadac- kers en Hoeneji, maar wat die spelers, de Tsjech Mraz en de uitblinkende Pool Szefer ook probeerden, steeds was het Van der Roer, die als over winnaar te voorschijn kwam. Maa' halverwege de tweede helft werd hl) toch gepasseerd: Willy Brokamp schoot raak (11). In het slotoffenslei van MW werd back Quadackers on nodig onderuit gehaald. Jo Bonfrère maakte geen fout. Uit de strafschop verdween de bal in de bovenhoek (2—1). Scoreverloop: 15 Koudijzer 01. 69 Brokamp 1—1, 85 Bonfrère 21. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers- 6500.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7