SOMMIGE PIT T EN LEVEREN GEVAAR OP «r Scheel boos over brief aan Gomoelka Protest van leraren handelsavondscholen Alain Delon roept hulp Pompidou in CHU WIL NAVOSTAPPEN TEGEN DICTATUREN MAANDAG 27 APRIL 1970 DE LEID SE COURANT (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Sommige anticoncep- iepillen zijn gevaarlijk. ZU kunnen het isico op trombose verhogen. Dit staat i brief van het staatstoezicht op le volksgezondheid, die vorige week rijdag aan de artsen in ons land is erzonden. Trombose bij de gebruiksters de pil treedt slechts zeer sporadisch p. Maar het risico op trombose blijkt log verder teruggedrongen dus niet 00 procent voorkomen te worden ■er pillen worden gebruikt met een elatief laag gehalte aan kunstmatige lormoonstoffen, de zogenaamde oestro- Meer dan 90 procent van de gebruik ers van de pil in ons land gebruikt ireparaten die door het staatstoezicht op volksgezondheid onder de veilige :p worden gerekend. In de brief fordt slechts gewaarschuwd, De artsen i vrij ai dan niet andere pillen e schrijven. Verschillende vrouwen, Idus de brief, zullen om uiteenlopende edenen toch pillen met veel oestro- nodig hebben om doeltreffend wangerschap te voorkomen. De brief aan de artsen geeft een op- VOORZITTER C.H.J.O.: „Den Uyl mag peetvader heten van voortzetting huidige coalitie" Waarschuwing volksgezondheid somming van de veiligheid en de samen stelling van de pillen die in Nederland gebruikt worden. Onder de veilige groep worden genoemd: anovlar, enavid, eugv- non, gynovlar, lyndiol 2,o, oriestrin, pla novin, stedlril en volplan De groep pillen met relatief hoog oestrogeengehalte en dus met hoger risico op trombose, zijn: aconcen. alta- mes, enavid E, lyndiol ortho-noivum 2, ovostat, ovulen en ovulenM Om eep indruk te geVen hoe groot het gevaar voor de gezondheid is van moge lijke trombose, wordt in de brief een vergelijking gemaakt tussen het risico ten gevolge van trombose en het risico dat er iets mis gaat met de zwanger schap. Tien jaar gebruik van de oestro- geenrijke pi] levert evenveel risico als een zwangerschap. Het risico van een abortus provocatus voor de gezondheid Is groter dan het risico van tien jaar pil gebruik. De brief aan de artsen geeft deze ver gelijking om de artsen een weloverwogen beslissing te latiep nemen wanneer zij moeten adviseren le stoppen met het gebruik van bepaalde pillen en over te schakelen op andere pillen. Overschake ling is het veiligst aan het begin van een menstruatiecyclus. De omschakeling levert echter over hel algemeen een ver hoogd gevaar voor zwangerschap op. Het staatstoezicht voor de volksgezond heid heeft besloten de Nederlandse artsen de brief met de waarschuwingen te sturen vanwege een Engels onderzoek. Daarin werd een aantal in Engeland gebruikte preparaten onderzocht op zijn iromboserisico Over dit onderzoek heeft staatssecretaris (Volksgezondheid) vorige week maandag een gesprek gehad met de Engelse directeur-generaal voor de volksgezon diheid In ons land wordt hel preparaat lyn diol 2,5, door de brief aan de artsen onder de veilige groep gerangschikt, het meest gebruikt. Een pi! van dit middel bevat 75 microgram oestrogenen. Naar schatting gebruiken bijna 350.000 Neder landse vrouwen anticonceptieve pillen. (Van e «rslaggevers) DRIEBERGEN „Den Uyl mag de ieetvader van het volgende kabinet van VD en christelijke partijen heten, en dat ls oppositieleider". Dat zei vanmiddag Hupsen, voorzitter van de Cbr. His- irischc Jongeren Organisatie (CHJO) jdens de voorjaarsconferentie van de HJO in Driebergen, „Als de PvdA af- ijzend blijft staan tegenover de christen- emocraten, prijst zjj zich uit de markt". De kiezers kunnen dan stemmen op de iristelijke partijen als ze een progres- e opvolger willen van het kabinet- Jong, en op de VVD als ze een meer ehoudende willen. De PvdA speelt dan iet meer mee". De heer Huijsen pleitte voorts voor een •deratie van jonge christen-democraten, s bundeling va nde drie bestaande hristelijke politieke jongerenorganisa- en betreurde daarom de weerstand de AR-jongeren. Diverse middelen ter bestrijding in landbouw zijn nu verboden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog dit jaar zal minister Lardinois (Landbouw) het ge bruik in de landbouw van een aantal bestrijdingsmiddelen verbieden, liet be treft middelen waarin gechloreerde koolwaterstoffen zijn verwerkt. Het is al verboden deze middelen te gebruiken om zaden te ontsmetten. Deze zaadonl- smetting had grote sterfte van bepaalde vogelsoorten tot gevolg. Minister Lardinois heeft dit gisteren aangekondigd in de vergadering van de Tweede Kamercommissie voor Land bouw. Voor enkele van de betreffende bestrijdingsmiddelen zal het verbod op termijn gesteld worden, zodat voorra den nog gebruikt kunnen worden en- men tijd heeft om op andere, minder schadelijke produkten over te schake- Tegen milieuverontreiniging door mesterijen van pluimvee, kalveren of varkens wordt ook ten strijde getrok ken. Minister Lardinois deelde mee, dat onderzocht wordt of de mestafval opge slagen en in bossen en grote akker bouwgebieden gebi-uikt kan worden Tegen de stank rondom de mesterijen worden proeven genomen met deodo- AMSTERDAMSE POLITIE: Damkijken met een tv-camera AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft op het dak van Peek en Cloppenburg op de Dam een televisiecamera geplaatst, waarmee op het hoofdbureau een duidelijk overzicht kan worden verkregen van de Dam en het Damrak. Bij wijze van proef zal de installatie op Koninginnedag worden gebruikt om de gebeurtenissen in het hart van de stad gade te slaan. Op het hoofdbureau kan de corpsleiding dan visueel ook zelf waarnemen wat zich op de Dam en omgeving afspeelt, zodat zij bij. eventuele moeilijkheden direct zal kunnen ingrijpen. Studentenpastor Huub Oosterhuis getrouwd Professor Kwant uit Augustijnerorde AMSTERDAM (KNP) Studenten pastor H Oosterhuis is zaterdag in de i Ignatiuskapel te Amsterdam in het hu- I welijk getreden met mei. .1. Melief. De burgerlijke huwelijkssluiting heeft reeds op 1 april plaats gevonden. Studenten pastor Ton v. d. Stap verrichtte de inze gening waarvoor grote belangstelling bestond. De rijksuniversiteit van Utrecht heeft bekend gemaakt, dat prof dr. R- C. Kwant O.S.A. geen bijzonder hoogleraar meer zal blijven aan deze universiteit, maar dat hij per 1 mei a s. in dienst zal treden als wetenschappelijk hoofdamb tenaar Dit om levensbeschouwelijke re denen, d.w.z. een geloofscrisis. In KRO-Echo heeft prof Kwant (52) zijn besluit, dat reeds enige tijd verwacht word. nader toegelicht ..Het betekent", aldus prof. Kwant, „dat ik niet langer Augustijn en niet langer priester zal blijven Degenen, die mijn publicaties van de afgelopen 15 jaren hebben ge volgd. zullen zich niet over dat besluit verwonderen." Prof. Kwant, die voor de Radboud- stichting bijzonder hoogleraar was in de logica, metaphysica. zielkunde en ethica, doceerde sociale filosofie. Als weten schappelijk hoofdambtenaar zet hij zijn wetenschappelijke arbeid op dezelfde voet voort. „Eenlingactie van Brandt onaanvaardbaar' BONN-SAARBRUCKEN (DPA) )e persoonlijke brief van bondskanse- Willy Brandt aan de Poolse partij- eider Gomoelka zal mogelijk een na pel krijgen in de Westduitse regerings- oalitie. Minister van Buitenlandse Za- Walter Scheel die zich zaterdag een partijcongres van de FPD in iaarbriicken bevond kondigde aan dat iij maandag met kanselier Brandt over liens brief een gesprek wil hebben. Scheel die er geen geheim van maak- dat hij verrast was geweest te moe- en vernemen dat Brandt staatss ecreta- is Duckwitz een brief voor Gomoelka lad meegegeven zonder dat hij ervan icht i kennis was gesteld zei tegenover ïdeif'urnalisten: „Dat mag niet meer voor- :omen. Over een dergelijke brief had den afspraken moeten worden gemaakt. De „eenling-actie" van Brandt heeft verwarring gewekt en veel stof doen opwaaien". De gehele affaire is duidelijk een kolfje naar de hand geworden van de gezamenlijke oppositie in Bonn. De fractievoorzitter van de CDU-CSU Rai nier Barzel en de voorzitter van de CSU Franz Josef Strauss verklaarden zaterdag dat de bondsregering „in het duister" was geraakt. Ze zou daarom die „geheimzinnigheid moeten beëindi gen" en „de kaarten op tafel leggen" door de brief aan Gomoelka evenals het aanbod dat Bonn aan Warschau had gedaan openbaar te maken. Ernstige kritiek hadden Barzel en Strauss op het feit dat het ministerie van Buitenlandse Zaken niet vooraf was ingelicht. Inmiddels heeft regeringswoordvoer der Conrad Ahlers reeds verklaard dat Brandt in zijn brief de wens van de bondsregering heeft bekrachtigd tot een normalisering van de betrekkingen met Polen te komen. Volgens Ahlers heeft Brandt Gomoelka geen enkel aanbod gedaan. Voortzetting nodig in andere vorm XJit en weer thuis. De medewerkers van de „Holland Show" zijn na een korte tournee van drie weken door Australië, zaterdagmorgen in ons land teruggekeerd. Het volkstoneel was naar Schiphol gekomen om Johnny Jordaan te verwelkomen. Hg had z\jn rol van „de Mop" drie weken onderbroken. Maar ze vinden het erg fijn, dat hij weer mee kan spelen in „De Jantjes". Kom hier, me jonge!", de oude Beppie Nooy omhelst hem en haar dochter, Beppie Nooy heeft een mascotte meegebracht. Cijfers gevraagd over vervuiling van de Noordzee DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid dr J. Imkamp (D'66) heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het juist is dat het Rijksinstituut de Zuivering van Afvalwater over cijfers beschik* die de graad van ver vuiling van de Noordzee voor de Neder landse kust aangeven. Het kamerlid in een dagblad gelezen dat de plaatsvervangend-directeur voor de Volksgezondheid daarvan in een lezing te Utrecht mededeling heeft gedaan. Hij verzoekt staatssecretaris Kruisinga. indien deze cijfers bestaan, tot publrka- De Duitse kousen fabrikanten blijven hopen op veel minirokken en hoge splitten in de maxi's. De favoriete kleuren zijn wit en beige en de patronen doen de benen slank lijken. Duitse panties zijn ook in de V.S. erg in trek. Paus hekelt Italiaanse pers VATICAANSTAD (Reuter-KNP) Paus Paulus heeft zaterdag een felle uitval gedaan naar de Italiaanse pers naar aanleiding van berichten over in cidenten van vrijdag tijdens zijn bezoek aan Sardinië. Volgens de paus hadden sommige kranten het nieuws „volkomen verdraaid". De aanval van de paus op de peis volgde op een artikel in het Vaticaanse blad „Össervatore Romano" waarin ont kend wordt, dat ook maar iemand tegen de paus in Sardinië geprotesteerd heeft. Volgens het blatj had de bevolking van Sardinië integendeel tijdens het gehele pauselijke bezoek aan het eiland war me genegenheid jegens de paus ge- Van de 2b' anarchisten, die in Caglia- ri bij de demonstraties en ordeversto ringen tegen de paus betrokken waren, zijn er zaterdag vier op vrije voeten gesteld en 22 naar de gevangenis over gebracht. Zij worden ervan beschuldigd niet alleen de orde te hebben verstoord en schade te hebben aangericht, maar ook zwaar lichamelijk letsel te hebben veroorzaakt. Twee politieagenten liggen zwaar gewond in het ziekenhuis in Cagliari, twaalf anderen liepen min of meer lichte verwondingen op. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De leraren bij het andelsavondonderwjjs hebben zaterdag- hili liddag in het Nederlands Congresge- Hi|ouw geprotesteerd tegen „dc lichtvaar ri een tendentieuze wijze, waarop ieidi|e ministerie van Onderwijs en W'etcn- Khppen gemeend heeft de mededeling moeten lanceren, dat de handelsavond- holen per 1 augustus 1975 definitief locten verdwijnen. Zonder daarbij te crmelden, dat omzetting van deze scho- n in een andere schoolsoort voor die atum mogelijk is" Het bezwaar van de lararen richt zich gen een circulaire die het ministerie op i februari van dit jaar aan de besturen an de handelsavondscholen deed toe omen. Daaruit viel op te maken, dat de andelsavondscholen met ingang van augustus 1975 ophouden te bestaan. Tijdens de zaterdag gehouden protest- agadering van de drie samenwerkende ganisaties op het terrein van het han- >vei elsavondonderwijs, stelde men de be- chtgevende instantie verantwoordelijk oor de verwarring die door de mede ding bij ouders, leerlingen en leraren is itstaan. De leraren eisen nu, dat de andelsavondscholen in een andere hoolsoort worden omgezet. Een van de sprekers tijdens het korte A' Ingres, de heer H. van Well, voorzitter i 10 an de katholieke vereniging van leraren ij het economisch en middenstandson- i wijs (Klemo) stelde concreet voor: „de ndelsavondscholen moeten economisch en administratief beroepsonderwijs wor- worden omgezet in meao-scholen terwijl den. De vierde en vijfde klassen kunnen de lagere klassen veranderd kunnen wor- In de resolutie wordt onder meer ge steld dat leerlingen van het handels- avondonderwijs op zo kort mogelijke ter mijn de gelegenheid moet worden ge boden om aan het meao-examen deel te nemen, zowel geheel als gedeeltelijk. Het recht om dez eeisen op tafel te leggen meenden de verontruste leraren te ont lenen aan het feit, dat zij jarenlang pio nierswerk hebben verricht voor een deel van de werkende jeugd op een manier die in vele kringen ook het bedrijfs leven tot grote waardering heeft ge leid. „Wij vechten niet voor het behoud van de handelsavondschool", aldus een van de woordvoerders, de heer J. G. Jansen van de vereniging van leraren voor christelijk handels avondonderwijs, „maar wij strijden voor het ombuigen van een goed geoutilleerde vorm van onderwijs. Moeten wij lijdelijk toezien dat actieve bedrijfsjeugd aanvullend on derwijs moet missen?" Overigens schijnt een van de ver langens van de 300 leraren spoedig rea liteit te worden. De heer C. Laban, socia listisch lid van de Tweede Kamer, deel de aan het slot van het congres mee dat de staatssecretaris de afgelopen week heeft toegezegd op korte termijn met alle betrokkenen tot overleg te willen komen. Volgens het Kamerlid zal" er niet aan te ontkomen zijn, dat een aantal kleine handelsavondscholen moet verdwijnen. „Er zullen ook fusies en omzettingen kunnen plaatsvinden", aids de heer La- Slachtoffer .samenzwering „Ik moet op een of andere manier worden bestraft PARIJS (Reuter) De bekende Franse filmacteur Alain Delon heeft president Pompidou een open brief gestuurd waarin hij niet met name genoemde autoriteiten ervan beschuldigd een samenzwering tegen hem te beraden. De samenzwering zou verband houden met de gerucht makende affaire Markovic. de vroe gere lijfwacht van Delon die begin vorig jaar op geheimzinnige wijze werd vermoord Delon werd toen door de Franse politie aan vele ver horen onderworpen. Hoewel Delon in zijn brief niet direct de hulp van de Franse presi dent inroept zegt hij zich op deze wijze wel onder zijn hoede te willen stellen. De brief die door het blad „France Soir" «is gepubliceerd zegt onder meer: „Drie mannen die ge zaghebbende functies bekleden heb ben zich aaneengesloten om mijn persoon aan te vallen. Zij hebben het plan opgevat om mij door de politie ergens in het buitenland te laten arresteren op beschuldiging van het bezitten van verdovende middelen die in mijn bagage zouden moeten worden gevonden". Vervol gens grijpt Delon terug naar de verhoren die hij naar aanleiding van de affaire Markovic heeft moeten ondergaan en zegt hij dat de man nen die het onderzoek leidden steeds meer verbitterd raakten „Ik moest op de een of andere manier worden gestraft zei een woedende politieman en een ander schreef me dat ik de een of andere dag voor dit of iets anders zou worden gestraft. Ik moest mij vaak aan aggressieve verhoren onderwerpen. Bijna achttien maan den lang heb ik een moeilijke tijd gehad en niemand hielp mij" aldus Zondagochtend en zondagmiddag zijn respectievelijk de minister van Buitenlandse Zaken van Hongarije. Janos Peter, en de Joego-Slavische onderminister van Buitenlandse Zaken, dr. A. Vratusa, in Nederland aangekomen. De Hongaarse minister komt in antwoord op het bezoek, dat minister Luns enige tijd geleden aan Hongarije bracht. Vandaag wordt hij door de koningin op Huis ten Bosch ontvangen. De Joego-S'avisehe minister komt op uitnodiging van minister Udink om te spreken over wat Joego-Slavië en Nederland samen kunnen gaan doen. t John Knittel overleden BERN (SDA) De bekende Zwitser se schrijver John Knittel is zondag in zijn buitenhuis te Maienfeld in het kanton Graubunden overleden. De au teur van veel gelezen romans als „Via Mala", „El Hakim" en „Therese. Etièn- ne", bezweek aan een hartaanval. Hij was 79 jaar. John Knittel was als zoon van een Zwitserse missio naris op 24 maart 1891 the Dharwaï in India geboren. In 1896 kwam het gezin naar .Zürich, waar John later medicijnen studeerde. Hij begon in het Engels te schrijven, maai ging nader hand over op het Duits. In 1926 ver scheen zijn eerste boek, „Therese Etièn- ne". Zijn romans die voor een deel ook voor het toneel zijn bewerkt en ver filmd, spelen niet alleen in Zwitserland, maar vaak ook in landen aan de Mid dellandse Zee, zoals in Egypte, waar Knittel lange tijd heeft gewoond. (Vanc parlementaire redactie) DRIEBERGEN „Griekenland tart de hele wereld. W'ü moeten het vertikken Griekenland en Portugal zonder meer in de NAVO te dulden. Laten we er geen doekjes om winden: mede door de NAVO worden dictaturen in stand gehouden. We moeten de NAVO zo veranderen dat alle NAVO-landen garanties geven voor de vrijheid en democratie. Het zou helemaal geen schande zijn als Nederland hiertoe het initiatief Dit zei professor Van Hulst, voorzitter van de CHU, zaterdag in Driebergen tijdens een discussie van de CHJO over een alternatieve Nederlandse buiten landse politiek. „We bereiken niets", aldus prof. Van Hulst, „als we deze 2 landen botweg uit de NAVO zetten. We moeten juist de contacten behouden en proberen hen via de NAVO te beïnvloeden". Hetzelfde geldi volgens de unievooraitter voor de EEG, waarin Griekenland door associatieverdragen veel economi sche voorrechten heeft. Behalve in de NAVO zag unievoorzitter Van Hulst sprekende over de rol van de Katholieke Kerk in Latijns Amerika, nog een speciale taak voor minister Luns. Als katholiek minister zou mi*. Luns er bij Paus Paulus op aan moeten dringen de Vatieaan- politiek tegenover Latijns-Amerika te wijzigen. Pro fessor Van Hulst.doelde vooral op de financiële ont wikkelingshulp van het Vaticaan, die volgens de CHU-voorzitter te veel in handen van de kerkelijke autoriteiten valt, en daarmee in die van de onder drukkende machthebbers. De paus zal zich snel moeten uitspreken over de situatie in Latijns-Amerika, aldus prof. Van Hulst. Hij verweet de Braziliaanse kerkelijke autoriteiten dat zij zwijgen als het graf terwijl honderden politieke tegenstanders van het regime gevangen gezet en gemarteld worden. „We moeten ook niet zo verwon derd doen, aldus de heer Van Hulst, over de moord op de Westduitse ambassadeur Von Spreti". Hij had voor deze daad geen half woord goeds over, maar wees wel op de ernstige onderdrukking van de India nen in Guatemala en op het grootgrondbezit. Van de produktieve grond is 75 pet. in handen van twee pet. van de bevolking. Twee jaar geleden, aldus professor Van Hulst, werd Miss-Guatemala geëxecu teerd om haar linkse ideeën. In bepaalde delen van Latijns-Amerika lijkt ér geen andere uitweg meer dan geweld". Met deze gedachte was minister Udink (ontwikke lingssamenwerking) het eens. Hij veroordeelde revo lutionaire bewegingen niet en kon zich goed voor stellen dat particuliere organisaties ln ons land deze bewegingen financieel zouden steunen. Maar de Nederlandse regering kan zulke steun niet geven. Die heeft alleen maken met de wettelijke regeringen. Als onze regering revolutionaire bewegingen van opstan dige aaid gaat steunen komen internationale vrede en veiligheid ln gevaar, zo lichtte minister Udink het officiële regeringsstandpunt toe. De heer Van Hulst zou graag zien dat minister Luns eens bij de Guatemalteekse regering informeerde welke bedoelingen ze heeft met de 300 mensen, vooral studenten, die zijn gevangen gezet na de moord op Von Spreti. Volgens de CH-voorzitter was deze actie een noodsprong van de Guatemalteekse autoriteiten en konden deze 300 mensen onmogelijk allemaal bij het komplot van de ontvoeing betrokken zijn geweest ADVERTENTIE Moderne mensen ventileren óók de woonkamer en natuurlijk met'n itho ventilatoren vanaf 53.90 Aanslag mislukt op zoon van Tsjang kai-sjek NEW YORK (Rtr-AFP) De zoon van de Chinese president generaal Tsji- ang Kalsjck, Tsjang Tsjing-keoe, is gis teren in New York aan een aanslag ontsnapt. Tsjang Tsjing-keoe. die vice- premier is, brengt een officieel bezoek aan de VS. Gisterochtend was hij uit Washington in New York aangekomen. Op het mo ment dat hij 't Plazahotel binnenging waar hij zou spreken op 'n lunch van de vereniging voor 't Verre Oosten en Amerika, werden er 2 schoten op hem afgevuurd. De 60-jariRe Tsjiang bleef ongedeerd. De politie heeft twee Chine se nationalisten aangehouden. Beide mannen behoorden bij een groep Chi nezen die voor het hotel tegen de aan wezigheid van de vice-premier op de lunch protesteerden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5