antenne Hou t hart aan de praat.. Minister: omroepwet te eng uitgelegd Blues en Folksong in theater De Steeg Herdenking Lenin Extra Tweekamp caballero. de sigaret. Mastreechter Staar zong in Kurzaal DE LEIDSE COURANT MAANDAG 27 APRIL] 1970 Dubbel-zeskamp Is, onze trouwe lezers weten het, geen favoriet programma van ons. Enerzijds om de opgeklopte spanningssfecr om dikwijls al te sim pele spelletjes, aan de andere kant omdat we meestal de indruk krijgen dat het voor de deelnemers weliswaar erg leuk schijnt te zijn, maar dat van die leukheid maar weinig over komt voor de kUkers voor wie het toch allemaal bedoeld is. Omdat we ln principe liever prij zen dan laken is het echter met ge noegen dat we vaststellen dat de afle vering van zaterdag jl., in nationaal verband althans de laatste, erg goed verliep. De hal in Leiden bood moge lijkheden tot grote overzichtelijkheid, de opgaven waren ook t.v.-visueel goed en het tempo waarmee de strijd werd afgewerkt lag zo hoog dat men zelfs tijd overhield. Het enige element dat niet echt aanwezig was bleek de spanning te zijn. Dc winnende ploeg Alphen aan den RUn nam te snel een grote voorsprong die niet meer werd afge staan. "Literaard onzerzijds geen reden om deze procg róeh niet een felicitatie toe te kennen! De NCRV bood vervolgens in een co productie met het ZDF Eduard Künneke's operette „Der Vetter aus Dingsda", co-produktie met Nederland als voornaamste participant. De Duit sers leverden een paar van de solisten en de (uitstekend klinkende!) orkest muziek. De NCRV zorgde voor de rest, inclusief regisseur Willy van He- mert Die tilde het wat magere geval (een paar goede liedjes, zwak libretto, geen ballet, geen koor) op het niveau van een t.v.-evenement. Hij mikte vooral op kijk-stof, deed daar dan ook voort- treffelijke dingen mee. Van Hemert is een vakman voor wie camera-instel ling, decor en montage minstens zo belangrijk zijn als de bezetting. Die bezetting leek ook meer gekozen op acteer- dan op muzikale kwaliteiten. Gevolg: een doorlopende reeks van voortreffelijke plaatjes, waarbij bet magere verhaaltje en de soms tekort schietende zang nauwelijks meer van belang waren. Gisteren bracht de KRO „Feldwebel Schmid", een Duits documentair spel van het type waarvan we eerder voorbeelden te zien hebben gekregen. Dergelijke spelen tonen aan dat de Duitse t.v. ernst maakt met het nazi verleden, niet probeert te vergoeilïj- ken, maar juist zoals thans in de titelrol aantoont hoe zeldzaam het verzet tegen een misdadig systeem Het is opmerkelijk dat In dit genre t.v.-prestaties van ongewoon formaat geleverd worden. Onder regie van de Israeli Nathan Jariv was dit ook thans het geval. Het werd een sugges tieve opvoering met een bepaald schitterende hoofdrol van Karl Michael Vogler in de titelrol, die niet de gepro nonceerde held speelde, maar de een voudige Feldwebel die handelde zoals hij simpelweg meende te moeten doen. Echte belden zijn meestal onopvallen de mensen.... De KRO besloot gisteren met „Een homofiel", programma van Ad Zonne veld dat als ondertitel „Proeve tot verduidelijking" had. Juist die verdui delijking hebben we gemist. We zagen een portret van een homofiel intel ligent, openhartig en oprecht maar door die strikte betrokkenheid op de figuur van één Individu was het een portret dat over de homofilie als zodanig eigenlijk niets onthulde. De voorgestelde man kwam over als intelligent, eerlijk en religieusbewust. Ook als sympathiek. Maar het was ons niet mogelijk om van dit „portret" uit een beeld van „de" homofiel te krijgen. Voorbeelden tegen homofiele randverschijnselen met name (pedera- strie. nood-homofilie, homo-prostitutie onder andere) werden er niet door weggenomen. Het enige wat geconsta teerd werd was dat één homofiel een ordentelijk mens kan zijn. Dat is te weinig om in een spraakmakende kwestie echt Informatie te geven. Vg. Ontspanning ook bij NOS (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In een brief aan het NOS-bestuur zegt minister Klompé, dat zü ten aanzien van ontspannende pro gramma's in de NOS-zendtyd beslist niet afwijzend staat. De omroep biedt haars inziens zeker geen grond om een uitzending als „Scala" daarin te weige- De bewindsvrouwe verklaart dit in een antwoord op het haar toegezonden rap port: „Uitgangspunten voor een ge zamenlijk programma in radio en televisie". Ze uit haai- waardering voor het werk van de commissie uit NOS-bestuur, die vorig jaar met dit werkstuk gereed Minister Klompé is het niet eens met de conclusie der rapporteurs, dat men aan de hand van de omroepwet van mening moet zijn, dat in het gezamen lijk programma van de NOS alleen uit zendingen passen binnen het kader der ontmoetingen van geestelijke en maatr schappelijke stromingen of uitzendingen die bij uitstek geschikt zijn voor een gezamenlijke aanpak. Ergens, aldus de minister, spreekt de omroepwet zich uit voor een evenwich tig totaalbeeld van de programma's dier zendgemachtigden. Dit houdt in, dat ook andersoortige propramma's als bijvoor beeld amusement in de NOS-zendtijd kunnen worden geplaatst. Dr. Klompé zegt over het voorstel van de NOS-rapporteurs om de 40 procent NOS-zendtijd voorlopig te bevriezen, dat zij het een interessant advies vindt en bereid is dit in haar overwegingen te betrekken. Overigens is zij van mening, dat m het rapport uitgangspunten de taak dei programmaraden veel te weinig accent krijgt. Overigens is zij van mening, dat ln het rapport uitgangspunten de taak der programmarad* veel te weinig accent krijgt. Sprekende over de Instruellev. redio en televisie eelt de be winti, vrouwe, d.t elj bonkende een dellntieve rerelinl not keen uitspreek wenst te doen ten aanzien van dit probleem. eWl ver klaart de minister de totale zendtijd voor NOS, NOT en Teleac binnen de 40 procent van het totale t.v.-zendtiJd- scbema te willen houden. Het advies van de NOS over de in structieve radio- en televisie aan het departement wordt volgende maand in het NOS-bestuur besproken. Het zou ons niet verbazen indien de mening van de NOS-bestuurders in aanzienlijke mate gaat afwijken van de door de commissie voorgestelde adviezen. Minister Veranga sprak zich kortelings nog uit voor een afzonderlijke t.v.- zender met betrekking tot onderwijs televisie en Teleac. Maar VARA-voor- zitter Broeks verklaarde in de Eerste Kamer, dat de snelle opkomst der t.v.- cassettes een geheel andere aanpak van deze uitzendingen dan via openbare t.v.-kanalen mogelijk maken. Toch popfeest in Apeldoorn APELDOORN (ANP) De Ameri- kaanse manager Sid Bernstein zal toch ln Apeldoorn een muziekfestival gaan organiseren. Dit muziekfestival zal plaats hebben van 4 tot en met 7 augustus. Dit is meegedeeld in de Apeldoornse I gemeenteraad, waar de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, H. Stane- I ke, vragen had gesteld aan B. en W. over de reacties, die van de zijde van de Amerikaanse manager gekomen zijn naar aanleiding van de indertijd aange nomen motie, waarin om hernieuwd contact werd gevraagd. Meegedeeld werd dat Bernstein een waarborgsom van 100.000 gulden zal storten en bo vendien een voorschot op de vermake lijkheidsbelasting als extra-waarborg voor eventuele schade. Daarnaast zal Bernstein 25 cent per bezoeker afdra gen aan de gemeente. Het is de bedoe ling, dat voor dit muziekfestival, dat 's middags om twaalf uur begint en bij het invallen van duisternis moet zijn afgesloten, alleen passepartouts voor de vier dagen beschikbaar worden gesteld. Men venvacht per dag 50.000 bezoe- len. Als B. en W. van Rotterdam daarvoor toestemming geven zal op 26, 27 en 28 juni in het Krdlingse Bos in de Maasstad een groot 72 uur durend popfestival worden gehouden, waar ongeveer 20 Amerikaanse en Engelse groepen zullen optreden. Naast het optreden van deze groepen zullen ook toneel-, ballet- en film programma's worden verzorgd. De organisatie van het festival, waarvoor het ministerie van CRM een garantie- subsidie van 25.000,— beschikbaar heeft gesteld, is in handen van het bureau „Mojo". Men verwacht 30.000 tot 40.000 bezoekers. De beroemde violist Yehudi Menuhin mag zich Zwitsers staatsburger noe men. Wegens zijn verdiensten voor het muziekfestival in Saanen in Berner- Oberland verleende de gemeenteraad van deze plaats hem zaterdag met al gemene stemmen het ereburgerschap. Dit houdt in dat hij autom. .ch ook de Zwitserse nationaliteit heeft gekregen. Johnson vertelt over moord Kennedy HILVERSUM Dt NOS rendl londal 3 mei een door de Amerikaanse televi siemaatschappij CBS gemaakt interview uit met ex-president Johnson, waarin hü vertelt over gebeurtenissen rond de moord op president Kennedy. 22 no vember 1963. De dag tevoren wordt het interview in de V.S- uitgezonden. De inhoud van net interview wordt ook in Amerika geheim gehouden tot het moment van uitzen ding. Het interview wordt van 21.55 uur tot 22.45 uur op Nederland II uitgezon den" en wordt voorafgegaan door twee afleveringen van het programma Pano- ramiek. die eveneens betrekking heb ben op de moord in Dallas- Er komen interviews in voor met Jim Garrison en de moeder van Lee Harvey Oswald Kunst en Kunstenaars Toneelgroep Studio geeft op donderdag 30 april in het HOT de eerste voor stelling in Den Haag van twee een akters van Jan Cremer: „Oaklaho- ma Motel" en „Late Late Show". Beide stukken zullen ook worden vertoond op 5, 6 en 7 mei. De Haagse Comedie geeft vrijdagmor gen 1 mei (11.00 uur) in de Konink lijke Schouwburg een voorpremière van André Roussins blijspel „Je weet het nooit". Voor jongeren is nog een aantal plaatskaarten beschikbaar. Wim van Rooij regisseert dit stuk, waarin Ko van Dijk, Trins Snijders. Gijsbert Tersteeg, Do van Stek, Carl v.d. Plas en Maria Stiegelis spelen. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 6 mei tot en met 7 juni een tentoonstelling gehouden van sie raden van Nicolaas van Beek.Van 13 tot en met 7 juni worden gouaches van Ans Wortel geëxposeerd. In het Prentenkabinet worden van 1 mei tot en met 7 juni tekeningen van Hans i Bellmer getoond. Het is opmerkelijk dat tijdens de bluesconcerten, door theater In de Steeg georganiseerd, telkenmale nieuwe ta lenten worden ontdekt. Zo ook zaterdag avond j.l. De jonge zangeres Elisabeth Bosch bleek in folksong en gospel over een frisse voordracht en een zuivere steun te beschikken. Bovendien wist zij schijnbaar moeiteloos de zaal tot mee zingen te bewegend. Blueszanger Leo Unger experimenteerde met wisselend succes bijgestaan door twee sidemen. Peter Klencke voerde, naast eigen soli; blueszangeres Victoria ten tonele. Dit laatste bleek geen onverdeeld succes. Haar monotone voordracht wel aan piano als tesamen met Klencke op gitaar vermocht ons slechts matig te boeien. Van de emotio- nele sfeer veelal de blues eigen bespeurden wij slechts weinig. Peter Klencke's kracht ligt vooral in zijn gitaarspel. Zijn zogeheten Bottleneck solo toonde dit weer eens duidelijk i Doch ook in de begeleiding van wat vlakke vocale interpretaties, bleek hij tot fijnzinnig spel in staat, enkel falen ten spijt. Een charmant intermezzo vormde het optreden van Elisabeth Bosch. Zij vertolkte folksongs met eigen gitaarbegeleiding en pel (Nobody Knows). Opmerkelijk bleek haar gave voordracht, zelfs in Engels dialect. Zij bezit bovendien een aardige stem terwijl zij telkenmale het publiek met succes tot meezingen bracht. Indien op deze weg wordt voortgegaan kan zij tot een theaterpersoonlijkheid uitgroeien. Leo Unger presenteerde voor d< eerste maal zijn trio, zij het als experi ment. Lonkens naar het populaire oeu vre werden onder andere Silver Lining Love en Space Tripper eigen compo sities die binnenkort op de plaat ver schijnen ten gehore gebracht. In dit stadium dus nog te vroeg om een oor deel te geven. Het gebruik van bas- en j hawaiangitaar achten wij in dit geval echter geen succes en wijziging in deze bezetting is dan ook sterk aan te beve len. De avond werd onvoorzien geopend door het trio Frank van Meekeren dat al zeer vele malen zijn ongekunstelde Rhythm and Blues op dit podium ten gehore bracht. Erich von Danikens bestseller „Waren de goden astronauten?" is verfilmd. Foto boven: de „vliegende god van Palenque" (sculptuur uit de Mayatijd in Mexico). Daaronderi ter vergelijking, een astronaut in een ruimtecapsule. Erich von Daniken wil met dit en andere voorbeelden aantonen, dat de goden van onze voorvaderen ruimtereizigers van andere hemellichamen waren. De vaste avond van de VARA-tele- visie, de maandag, staat goeddeels in het teken van de herdenking van de honderdste geboortedag van Lenin. Be gonnen wordt met een documentaire, samengesteld door Hans Jacobs en Jan Roelands, met medewerking van Huib Hepdrikse, over de man die met grote energie de tonale revolutie in het toen malige tsaristische Rusland leidde en die zich, toen de macht dor het prole tariaat was overgenomen, deed kennen als een constructief staatsman van al lure: Wladimir Iljitsj Lenin. De samen stellers van deze documentaire hebben hun programma gebaseerd op histo risch filmmateriaal, afkomstig uit Rus sische archieven, met interviews over de betekenis van Lenins politieke stre- Aansluitend aan deze documentaire wordt de beroemde film Oktober van de al even befaamde regisseur Sergej M. Eisenstein op het scherm bebracht. Oktober is genoemd naar de revolutie in 1917 en behelst een reconstructie van de roerige periode tussen februari en oktober 1917. in de geschiedenis als de Russische revolutie bekend. De film dateert uit 1928, en werd gemaakt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de revolutie. Maandag, VARA, Ned I, 20.20 en 21.00 Van 27 april af organiseert de Neder landse Hartstichting een grote actie week. Het doel van de actie van de Hartstichting is het bijeenbrengen van de nodige fondsen voor preventie en genezing van hart- en vaatziekten, thans volksvijand nummer 1. Als in leiding daarop zendt de NCRV een betoog uit van dr. J. van Nieuwen- huizen, als arts verbonden aan het St.-Antoniusziekenhuis in Utrecht, on der de titel Hou 'thart aan de praat....! Enkele weken geleden heeft de NCRV- televisie de studentenquiz Tweekamp besloten. Het derde seizoen werd ge wonnen door het team van de rijks universiteit van Utrecht. Vanavond brengt de NCRV nog eenmaal een Tweekamp op het scherm. Dat wordt overigens wel een bijzondere wed strijd, rul. tussen vier hoogleraren uit Wageningen, Tilburg, Groningen en Utrecht, die het op moeten nemen te gen de vier captains van de studen- tenploegen uit deze plaatsen. De vier aanvoerders zagen met hun teams kans de finale van dit laatste seizoen te be reiken. De vragen worden als steeds gemaakt door dr. H. W. van Pesch, rector van het Amsterdams lyceum, en dr. G. Krijn, conrector van hetzelfde lyceum, terwijl de muziekvragen af komstig zijn van Hans Vasen, een in muziek geïnteresseerde kleermaker. Na tuurlijk wordt ook deze Tweekamp extra geleid door drs. Kick Stokhuvzen. Maandag, NCRV, Ned. II, 21.20 uur. Handelingen der Apostelen Vanavond het derde deel van de Han delingen der apostelen, een serie van zes televisiefilms in kleur onder regie van Roberto Rossellini. Deze afleve ring speelt drie jaar na de hemelvaart van Jezus. De apostelen brengen de boodschap, die Jezus hun naliet en de geschiedenis van Zijn leven, aan alle inwoners van Judea. Galiea en Sama ria. Ze komen echter nog niet buiten het gebied waar de joden wonen. Daar in komt verandering als Petrus een teken krijgt de Romeinse hoofdman Cornelius en zijn familie te dopen. Dan erkent deze apostel dat voor God alle mensen gelijk zijn of het nu joden zijn, Grieken of heidenen. Eerst dan gaan de apostelen handelen naar het woord van Jezus: „Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipe len en doopt hen in de naam des Va ders en des Zoons en des Heilige Gees- tes Maandag, NCRV, Ned II, 20.20' uur. NEDERLAND I NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal VARA 19.04 uur: Cornjitionstreet •20.00 uur: Journaal Lenin. strateeg va revolutie 21.00 uur: Oktober, film ove revolutie •22.40 uur: Journaal TELEAC 22.45 uur: Nascholing huisartsen, 2 NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala VCRV 19.30 uur: Scheepjongens van Bontekoe •19.39 uur: •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Handelingen der Apostelen 21.20 uur: Tweekamp extra •21.55 uur: Hou 't hart aan 22.10 uur: Hier en nu •22.35 uur: Journaal TELEAC 22.40 uur: Burgerschaps vorming, 8 NOS/NOT 11.00 uur: De klas (joodse kinderen) 11.25 uur: Fascisme •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal AVRO •19.04 uur: Tobben voor To •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place •21.i0 uur: Voor de vuist weg 22.05 uur: Televizier •22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: Ruimtelijke ordening, 9 NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala KRO 19.30 uur: Amerikaan in Maastricht •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt buitenspel •21.10 uur: De wrekers •22.00 uur: Andy Wllliams-show 22.50 uur: Journaal HILVERSUM Lehar, door orkest en zangsollstej! ïoderne muziek. 21.35 Stereo! izlek (gr). 22.00 Stereo: Llchfi ting: 12.30 Uitzending el van België: Muziek en nieuws van zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Chan- Rostrum of Composers 1969: Inter- DEN HAAG Op vrijdag 1 en zater dag 2 mei zal het gezelschap Luc Lutz in het Circustheater voorstellingen ge ven van de eerste produktie van dit ge zelschap, het door Dimitri Frenkel Frank geschreven blijspel: „Spring uit het ram, schat, we gaan trouwen". De beide hoofdrollen worden gespeeld door Luc Lutz en Trudy Labij. De regie is in han- 16.00 Nieuws. 16.03 stereo: Kooi den van Adrian Brine- Het decor is ont worpen door Keith Norman en Hans Kemna maakte de kostuums. Oijbel, lezing. Huvck serïehooi -eieketv: H.v^Mededelir lS**e»r rleerd programma. (12.22 WIJ Actuallteitc i Conellliepost isvoorlichting: Niei HILVERSUM III VARA: 9 00 Nieuws. 9.02 Plaatjes Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Ee illend vrolijk gevarieerde visite. M««M 1 ADVERTENTIE iw/isloo Nieuw i. (17.00 Nieuws) 00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek 0-12.48 Weerbericht en SOS-berichtei schippers). 12.55 Buitenlands persover anders dan andere. Toneelspeelster en TV-actrice Simone Rooskens. Schrijvers vragen meer geld AMSTERDAM (ANP) Een 70-tal schrijvers heeft een beroep op de mi nister van CRM gedaan het bedrag voor het fonds van de letteren voor toekenning van stipendia, werkbeurzen en toelagen (thans f 762.000,aanmer- j kelijk te verhogen door gevolg te geven j aan het reeds door het fondsbestuur bij de minister ingediende voorstel (verho ging tot twéé miljoen gulden). Deze I motie werd aangenomen op een dit weekeinde door het fonds in Amster- dam gehouden hearing waarop fonds- I voorzitter drs. J. J. Klant een uiteenzet ting gaf over het doel van het fonds en de gevolgde methodes bij de verdeling van het beschikbare bedrag. Jieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Orgelmu :iek. 16.15 Programma voor oudere •aars. 17.00 Nieuws, weerbericht en m ingen. 17.15 Jazzprogramma. Onder auspiciën van de Maatschappi tot Nut van 'l Algemeen (dep. Wassc naar) gaf de Mastreechter Staar oude leiding van hun dirigent Martin Koekcl koren een concert in het Circustheate te Schevcningen. Het 87 jaar lang be staande koor heeft onder zijn 190 ledei veel jong bloed: en gelukkig maar. het is nog steeds een koor van teurs, dal er zijn mag: niet in het i door dc bezielende leiding van hun diri gent, die kennelijk een goede greep oi zijn mensen heeft. Hetgeen nog steeds opvalt in de wijz van beheersing van het hele stemmen materiaal, de homogene klank, die he koor opbrengt, en de nauwkeurigheii van de uitvoering. De toonzuiverheid i van heel behoorlijke kwaliteit, ook daa waar het composities betreft, waarin d klassieke harmonieën plaatsmaken de meer moderne. Daarbij komt nog he volgende: er wordt kennelijk eci goede stemvorming gegeven (neigen overschreeuwen), waarbij aandacht ge schonken wordt aan de articulatie. door de verstaanbaarheid van de liedereï zeer goed was; hieraan kunnen vele t dere amateurkoren een voorbeeld nemen Het programma, dat de Staar ons vo< schotelde was veelzijdig en bevatte verse hoogtepunten van de Mastreechte zangkunst. Enkele „klassieke werken o.a. Malona mia cara van di Lasso, Han dels Lascia ch'io pianga, en een bijzon der mooie uitvoering van La Preghierrj degli Zingari van Aru, waarin Pie van Dooren als solist niet onverdienste lijk optrad, Orff werd geëerd met zijl In taberna quando stimus. Men krijgt wel eens de neiging zie! af te vragen of de perfectie niet te hoo is, waardoor de uitvoeringen wel eens t mooi, té glad worden. Zo bij voorbed in de negro-spirituals en de verschillen de liedjes, die door Koekelkoren zei bewerkt worden. Het geheel werd be sloten met enig klassiek werk; rest te vermelden, dat Hein 's-Gravensand I goede pianistische begeleiding gaf, dit nodig was. D.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2