N.Z.H. leed vorig jaar ruim vier ton verlies Wens Alphen: vijf bruggen Geen pasteltinten, toch mooi corso „Overheids subsidie kan niet langer uitblijven Abonnement Inkrimping lijnennet tot gevolg BINNEN 15 JAAR Biljartkampioenschap in Nieuwe Wetering kent twee koplopers 500 Manden hyacinten waren over SANNES OPENDE SAUNA Dick Wijfje (7) deed sombere gezichten weer lachen ZATERDAG 25 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT DIRECTEUR v. BALLEGOIJEN DE JONG: Wijzigingen dienstregeling (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/HAARLEM De wijzi gingen in de NZH-dienstregeling gaan in op zondag 3 mei en zullen voorlopig tot 27 september van kracht blijven. De belangrijkste wijzigingen in de agglomeratie Leiden zijn: In de avonduren en op zon- en feestdagen worden de frequen ties aan de vervoersbehoefte aangepast. De lijnen 43 en 45 in Leiden worden gekoppeld, waardoor een rechtstreekse verbinding ontstaat met Oegstgeest, De Vink en Wassenaarse Slag. De Witte Singel-route in Lei- komt te vervallen. INTERLOKALE LIJNEN: In de avonduren en op zon- en feestdagen zullen de frequen ties eveneens worden aange- De busverbinding van IJmut- den (Zeewijk) via Driehuis en Santpoort met Haarlem wordt aanzienlijk verbeterd. Op zaterdagen kom ter een vrij vroege verbinding tussen IJ muiden (strand) en Amster dam (lijn 72). Lijn 91 gaat dezelfde route vol gen als lijn 43 tussen Wasse naar en Den Haag. Lijn 92 tussen Den Haag en Noordwijk vervalt. PER 1 JUNI (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/HAARLEM Sinds de NZH i* overgegaan van 6 op 12-rittenkaarten is de verkoop met ruim 50 procent ge slegen. Aangemoedigd Iiierdoor zullen per 1 juli aanstaande ook abonnementen op de bussen te koop zijn. Voorts geeft de NZH een gestandariseerd busboekje uit, waarin het lezen van de bustijden vergemakkelijkt is. In het ge hele NZH-vervoergebied hoopt men voorts binnen enkele maanden nieuwe haltebordjes geplaatst te hebben, waar op uitgebreidere informatie wordt gege ven, dan voorheen het geval was. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/HAARLEM De Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. heeft vorig jaar een verlies geleden van ruim vierhonderdduizend gulden. Voor het volgend jaar raamt de NZH-directie het verlies op 11/2 a 2 miljoen gulden. Dit heeft onder meer tot gevolg, dat bij de invoering van de zomer dienstregeling per 3 mei a.s. een aantal lijnen in het gehele NZH-vervoergebied, dat zich uitstrekt van de IJmond-Amsterdam tot Den Haag, zal komen te vervallen. Een aantal lijnen wordt ingekrompen en de frequentie van een aantal busdiensten zal worden teruggebracht. De NZH zal als gevolg van deze maatregel niet behoeven over te gaan tot personeels inkrimping. Het personeelstekort, waarmee de NZH al sinds jaar en dag kampt, zal hoogstens kleiner worden. Wel zal als gevolg van de inkrimping van het aantal busdiensten in Haarlem-Noord het garage complex aan het Soendaplein te Haarlem worden verkocht. Tjjdens een persconferentie gistermiddag noemde NZH-directeur mr. J. P. A. van Ballegojjen de Jong de inkrimping niet. rigoreus. „De wezenlijke reismogelijk heden worden niet aangetast", aldus de NZH-directeur. Het verlies noemde hij ook niet alamerend. „We hebben het zien aankomen. Het valt nog mee", zei hij en deelde mede daar mee vooruitlopend op het jaarverslag van de NZH dat over enkele weken ver schijnt dat 't bruto exploitatieverschil in vergelijking met 1968 anderhalf mil joen gulden bedraagt. Dat het netto-ver lies beperkt bleef tot ruim vier ton is onder meer te danken aan een eenmalige fiscale tegemoetkoming van 7 ton. De voornaamste reden van het verlies noemde de heer Van Ballegoijen de Jong teruggang van het passagiersvervoer. In vergelijking met zes jaar geleden daalde dat met 30 procent. De kosten gingen ook met 30 procent omhoog. De inkom sten stegen slechts met 20 procent. „Dat verschil is te groot geworden om de eind- ALPHEN A. D. RIJN Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn hoopt over vijftien jaar te kunnen beschikken over vijf nieuwe bruggen, te weten drie bruggen over de Oude Rijn, één over het Aarkanaal en één over de Rijnomleiding. Structuurplan binnenkort in Alpheuse raad Dit zei burgemeester R. M. Gallas bjj het bezoek van een afvaardiging van de I>eidse Kamer van Koophandel en Fa brieken. Deze wens zal mede tot uiting «orden gebracht in het gemeentelijke structuurplan, dat binnenkort aan de raad zal worden aangeboden. Dit plan behelst vele gemeentelijke uitbreidingen. Het ligt in de bedoeling een brug te plaatsen in het verlengde van de Prins Bernhardlaan (t.h.v. het Hazeveld). en daarnaast een lage oeververbinding tus sen de Alpheuse brug en de Julianabrug it.h.v. het Dr. Visserpark). Wat de brug over de Rijnomleiding betreft, deze is geprojecteerd in de Kennedylaan; de brug over het Aarkanaal moet in het verlengde van de Burgemeester Bruins- Slotsingel komen te liggen. Burgemeester Gallas maakte bij het be zoek tevens van de gelegenheid gebruik om ook bij de Kamer van Koophandel een pleidooi te houden voor betere we gen in de Rijnstreek. De heer Konings veld, voorzitter van de KvK. zegde de burgemeeser inzake de verkeersproble matiek alle steun toe. jes nog aan elkaar vast te knopen", al- mr. Van Ballegoijen de Jong, die het hoger opschroeven van de tarieven niet als de oplossing van de moeilijkheden Vooral de loonkosten, die voor 65% deel uitmaken van de totale kosten, zijn de NZH teveel geworden. De geljjktrekking de lonen van stadschauffeurs en de buitenchauffeurs, die na overleg met de vakbonden in 3 fasen gebeurt, verkeert momenteel in de tweede fase. Over 3 jaar hoopt men de lonen gelijkgetrokken te hebben. Dat kost de NZH ongeveer 1 mil joen gulden extra. Efficiënt Het verlies van het afgelopen jaar wijt de NZH-directie niet aan de bedrijfsvoe ring. „We werken zeer efficiënt", aldus mr. van Ballegoijen de Jong. „We heb ben vele lijnen doorgetrokken, regelma tig bijbussen ingezet en de frequentie waar mogelijk teruggebracht. Totale sa nering is niet mogelijk. Onrendabele lij nen bijvoorbeeld kunnen we er niet uit gooien, want we hebben een vervoers plicht." De NZH heeft de laatste jaren gepro beerd te likken aan de overheidssubsidies. Vorig jaar trok het Rijk 3 miljoen gul den uit voor het openbaar vervoer. Dit jaar wordt 5 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De NZH krijgt daarvan niets, omdat zij een dochterondeneming is van de Nederlandse Spoorwegen. Dochters van de N.S. krijgen alleen subsidie indien zjj in liquiditeitsmoeilijkheden zitten. Mr. Van Ballegojjen de Jong laakte de houding van de gemeenten Haarlem en Leiden, die lange tijd niets van subsidie wilden weten. Sinds kort is er echter tus sen beide gemeenten en de NZH overleg. „Gelukkig zijn Leiden en Haarlem er nu wel van overtuigd, dat het ook tot hun verantwoording behoort om te zorgen voor een goed voorzieningenpeil," aldus mr. Ballegoijen de Jong, die wel perspec tieven zag voor lokale bijdragen, maar geen blijde vooruitzichten voor wat be treft de bijdragen van het Rijk. De NZH- directeur verlangt van de overheid niet alleen subsidies, maar ook betere ver- keersvoorzieningen, waardoor het bus- verkeer sneller kan doorstromen. NIEUWE WETERING In de sfeer volle biljartzaal van het Cultureel Cen trum werd gistermiddag de 3e ronde gespeeld van het nationaal kampioen schap overgangsklasse libre. Men heeft daarbjj weer kunnen genieten van bijzon der libre, al waren de overwinningen van dien aard dat 't spannende element wel enigermate zoek was. Vooral de En- schedeër J. Bult zorgde weer voor een bjjzonder goed resultaat en kwam in deze 3e ronde in 5 beurten tot zijn derde zeg, waarbjj hjj een knappe serie van 205 produceerde. Wat de hoogste serie betreft, werd hjj in dit opzicht voorbijgestreefd door de Brabander J. v.d. Sterren met een hoog ste serie van 260. Uiteraard ging de PvdA gaat praten met universiteit LEIDEN Het afdelingsbestuur van de PvdA in Leiden zal, zo niogeljjk samen met de PAK-partners en/of de vakbe weging en eventueel in regionaal verband het universiteitsbestuur uitnodigen voor nader contact. Het uiteindelijk doel moet zjjn samenwerking tussen universitelts- en gemeentebestuur. „Gezien de politieke kleur van de presi dent-curator en de rector-magnificus hebben we goede hoop op het welslagen van de eerste gesprekken," zei het afde lingsbestuur gisteravond in zaal Mekel, nadat de ANMB-vakbonder Maarten Zondervan zjjn visie had gegeven op het industriële klimaat, waaraan volgens hem nog veel verbeterd kan worden. De arrangeur keek gistermiddag even op toen onze fotograaf zijn plaatje maakte. Daarna ging hij weer hard door, want het bloe mencorso moest koste wat het kost vandaag weer zijn fleurige tocht door de Bollenstreek maken grootste belangstelling in de 4e ronde uit naar de partij van koploper J. Bult tegen W. Kuipers. Inderdaad begon deze met een fraaie serie van 333. maar daarna kreeg hij het in de volgende beurten moeilijker door vast liggende ballen. In deze klasse en hogere is dan de aquitstoot verplicht. Dit betekent te vens een verzwarende taak voor de ar biters, al mag van dit kampioenschap gezegd worden dat de arbitrage bjj de arbitersvereniging uit de Bollenstreek V.B.A. in zeer goede handen is. Na de 7e beurt kwam Bult te staan op 425. Voor de resterende 25 caramboles waren nog vijf beurten nodig aleer de partij was beëindigd. Met de Hagenaar Bankras is Bult nog ongeslagen, maar het algemeen gemiddelde van J. Bult met 66,66 is op dit moment doorsalg- gevend. De uitslagen va J. v.d. Sterren W. Kujjpers G. Jansen J. v. d. Reek J. Bult L. Pijnenburg J. Bankras J. Bakker 4e Ronde: J. C. Bankras L. Pijnenburg J. v.d. Reek J. Bakker de 3e ronde 450 7 64,28 192 169 7 24,14 118 450 5 90,— 205 107 5 21,40 49 450 11 40,30 179 133 11 12,09 95 450 9 50- 135 9 15- 2. J. Bankras 8 1800 37 3. J. v. d. Reek 6 1519 38 4. J. vd Sterren 6 1568 49 5. J. Bakker 2 1080 37 6. G. Jansen 2 859 40 7. W. Kujjpers 0 907 4S 8. L. Pijnenburg 0 433 26 29;18 203 21,47 192 18,75 179 16.65 107 Lustrumviering universiteit gaat door LEIDEN Het dageljjks bestuur van de Uluco, de commissie, die de viering van het negenenzeventigste lustrum van de Leidse Universiteit deze zomer orga niseert, heeft ln de een dezer dagen ge houden vergadering besloten de voorbe reidingen voor het lustrum met kracht voort te zetten. Dank zij de medewerking van de Plaat selijke Kamer van Verenigingen, over koepelende organisatie van een aantal studentenverenigingen, zijn nagenoeg alle open gevallen plaatsen in de festivi teitencommissies door nieuwe medewer kers bezet. Vacuümverpakking voor dakpannen ALPHEN AAN DEN RIJN. De N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabriek v.h. D. van Oordt en Co. gaat zijn dakpan nen ten behoeve van de nieuwe trans portmethode vacuüm verpakken. Bij de oude manier van transporteren werden de dakpannen stuk voor stuk op vrachtauto's gestapeld. Bij de nieu we methode worden 500 stuks op een houten stapelplatform gelegd, waarover een plastic hoes wordt gelegd. Bij ver hitting smelt dit plastic om de dakpan- Storm maakt route in de war Circus Boltini nu maandag in Voorschoten LEIDEN/VOORSCHOTEN Circus To ni Boltini. nog maar net begonnen aan I- nieuwe tournee, heeft al met pech te kampen. De voorjuarstorm van de laat ste dagen heeft de route danig in de war geschopt. Door deze storm heeft men op enkele plaatsen niet kunnen opbou wen, want de circusd'wectie wilde geen enkele risico nemen. Zou oorspronkelijk het circus reeds don derdag in Voorschoten spelen, dit op- l reden moest worden uitgesteld. Nu komt Circus Boltini maandag 27 april 's middags 4.15 uur en 's avonds 8 uur voorstellingen geven op een terrein aan de Van Beethovenlaan-Bachlaan. Het geheel nieuwe programma is ook al ln opspraak geweest. Zo mocht het Afro Oarib ballet, dat inheemse dansen uit voert bij exotische taferelen ,in Woerden niet topless optreden. In Utrecht bjj de landelijke première was hiertegen geen enkel bezwaar en hadden de tien don kerkleurige schoonheden door hun spon tane optreden veel succes. BOLLENSTREEK Bollencorso in een nieuwe vorm reed vandaag door stad en Bollenstreek. Voor de 20e maal heeft de Bollenstreek door het bollencorso in het middelpunt van de belangstelling gestaan en stonden ook vandaag weer hon derdduizenden in Haarlem en de Bollenstreek met grote belangstel ling langs de volgepakte weger naar een corso te kijken, dat totaa anders is dan men van het bollen streekcorso gewend was. Alle jaren waren het de pasteltintt n ditmaal wus het de gele kleur der nar cissen welke de boventoon voerde. Hei viel iedere bezoeker op, dat er ditmaa wel heel bijzonder grote stukken wa ren. Van de „Markt en straathandel" was een totaal complex van niet minde dan 1/0 meter lang. Er is gisteren zeer veel bezoek gewees in de hallen van de Hobaho te Lisst Bijna 6000 mensen namen een voor proefje van hetgeen vandaag voor ieder een te zien was. Ook vele buitenlander: kwamen een kijkje nemen. Er ware zelfs kijkers uit Argentinië. Prijzen De jury stond voor moeilijke beslissn gen bjj de beoordeling, doch naar alle mening moesten toch de volgende be oordelingen in de volgende prjjzen re sulteren: KLASSE I: le prijs voor Spring Son, Anne Marie, Explorer, Moon Flats, In de wolken met jonge Levert, Mount Hood, IJspret, Kopen op de Markt, Dutch Master, Rainbow. Topscore, Ha nengevecht. Robinea, Aladdin en Wild West. De beoordelingen vonden name lijk plaats naar een bepaald aantal pun ten dat voor een eerste prijs vastgesteld werd. Voor een 2e prijs in Klasse I kwa men in aanmerking ,,De Gele Trui", IJspret en Safari. KLASSE II: le prjjs Golden Harvest; 3e prijs Drie is te veel; Luxe Wagens; Opel Kadett le prijs; 2e prijs was voor Dansinstituut Evergreen. De mooiste kleurencombinatie was volgens de jury de wagen van ..Moon Flats". Binders- prijzen: le prijs J. J. Kent. Santpoort; 2e prijs J. Hogedoorn, Rotterdam; 3e prjjs W. Pauw, De Zilk. Bindersprijs luxe wagens: Remg Verkuyl, Nieuw Vennep. Bester Hyacinthensteekwerk: complex „Kopen op de Markt". Hoogst aantal punten luxe wagens: Intermail N.V.. Hoofddorp le prijs; 2e prijs C. Wijnhout Zonen, Lisse; 3e prijs Mo dehuis Ketel, Hillegom. Toen het corso vannacht gereed was, LEIDEN Gistermiddag heeft wet houder Sannes op de St. Jacobsgracht het tweede Saunabad In Lelden officieel geopend. De heer Oostveen, eigenaar van het bad, heeft in samenwerking met het architectenbureau Bic uit Leiderdorp 't ontwerp voor de sauna gemaakt. Door deze ingebruikneming beschikt Lelden over een van de eerste sauna-baden, waar een gediplomeerd fysiotherapeut deskundige begeleiding bjj het baden Het geheel bestaat uit een kleedruimte, een massageruimte, een douchegelegen heid met dompelbad, een saunacabine en een zitkamer met bar. De sauna- cabine waarin de maximum temperatuur op kan lopen tot 120 graden C. biedt plaats aan tien personen en Is ontwor pen volgens de regels van de Neder landse saunavereniging. De heer Watrin, fysiotherapeut, zei dat de Nederlander minder terughoudend is gaan staan te genover de saunabaden. Veel mensen lijden aan bewegings armoede, wat hartinfarcten en veel an dere kwalen tot gevolg kan hebben. Een saunabad, aldus de heer Watrin. geeft fysiek de zelfde uitwerking als een strandloop van 4 kilometer. Zowel voor de dames als de heren zjjn speciale badtjjden vastgesteld. In de toekomst hoopt men door het bouwen van een tweede sauna op de bovenste verdieping, het gemengde baden mogelijk te maken. DAGJE ZOEK LEIDEN Wat voor de 7-jarige Dick Wjjfje uit Leiden een aller aardigst fietstochtje was, bezorg de zjjn ouders gisteren enkele be nauwde uurtjes. Nadat hjj 's mor gens om half zeven op zjjn fiets was gestapt, kwam hjj de gehele dag niet meer opdagen. Pas toen de paniek 's avonds thuis ten top dreigde te stjjgen, kwam Dlckkie binnen. „Ik kom net uit Kreuke len," zei hjj laconiek. Wat was er allemaal aan vooraf gegaan? Dickkie was een weekje ziek geweest. Gisteren mocht hij van de dokter voor het eerst weer naar buiten. Daarom stapte hij 's morgens vroeg op zjjn fiets en reed naar Leiderdorp, in de rich ting van Alphen en Woerden. Dat was dezelfde route, die zjjn vader altjjd volgde, wanneer ze beiden met de auto een bezoek aan hun tante in Breukelen brachten. Dick kie was al verscheidene keren meegereden en wist dus de weg. Hjj reed maar doorrichting Breukelen. Inmiddels was het al 2 uur in de middag toen vader bij de Leidse politie aangifte deed. Daarna stap te hjj in zijn auto en begon zo maar een eindje te rijdenook in de richting van Breukelen. Bij een benzinestation, enkele kilo meters vóór het plaatsje Breuke len, stopte hij om even te tanken. „Dat is me ook wat," zei de heer Wijfje tegen de pompbediende, „mijn zoon is er van door, met z'n fietsje". „Hé," zei een automobi list, die ook stond te tanken, „zo'n jochie heb ik daarstraks gezien!" Waarop de heer Wjjfje een licht opging. Hij was natuurlijk bij tan te. Bij navraag bleek aldaar ech ter. dat ook dit niet het geval was, waarop de heer Wjjfje maar weer huiswaarts keerde. Juist toen de familie Wjjfje gis teravond in hun woning aan de Prinsenstraat bezoek had van een Leidse rechercheur, kwam Dickkie binnen. Hij vertelde, dat hjj bjj het bewuste benzinestation was ge stopt om er stiekempjes even een beetje water te drinken. Vjjf kilo meters scheidden hem toen nog van Breukelen, en dat bleek hem toch te ver, zodat hij daarna maar weer rechtsomkeer had gemaakt. En zo geschiedde het, dat Dickkie gisteravond omstreeks half acht de sombere gezichten in de Prin senstraat weer deed lachen stonden er nog ruim 500 manden met gesneden hyacinthen in de voorraadhal. Men heeft genoten van de hulp der ruim 300 scholieren van de diverse Land- en Tuinbouwscholen. De tweede dag van het „bloemensteken" zakte de energie bjj sommige leerlingen wat in elkaar, doch het merendeel heeft zich geweldig gedragen tot het bittere einde toe. Jaari 'ergadering Nederlandse Bond Gepensioneerden LEIDEN De Nederlandse Bond van Gepensioneerden hield gistermiddag haar jaarvergadering in de stadsgehoorzaal. In een openingswoord herdacht voorzit ter D. Voortman de leden, die In het af gelopen jaar overleden zjjn. Mevrouw W. H. J. Elkcrbout Bolland, de pennlngmeesteresse, en de heer A. Gal- Jaard waren aan de beurt om af te tre den. Mevrouw Elke.bout we.d herkozen en in de plaats van c'e heer Galj.oard, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer H. G. A. v. d. Laan ïenoemd. Het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie in het vervolg van het pen sioen af te houden werd door hoofdbe stuurslid P. C. van E3 uitvoerig toege licht. Uit de vergadering rezen hier nog al wat vragen over op. Uitelndeljjk werd besloten het bestuur, dat de afdeling op de Algemen Vergadering gaat vertegen woordigen. een blanco mandaat te geven. De heer van Es hield een Inleiding over het pensioenvraagstuk van de ambtena ren. Na de pauze werd hierover door de goed bezette zaal gedlscussiëerd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3