:ONINGINNEDAG BIJGEZET IN OPEN iROEVEN VAN LANGSPEELPLAAT L/C UTZ mensen wat een. mensen „Nationaal Programma": confettibom op ingelast nationaal buitengebeuren Winststijging Rijn-Schelde met 1,1 min GVAV-PSV in Nijmegen Maatregelen veiliger verkeer in Frankrijk - JDAG 24 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 onge- nner •>rgi voor filé van ste anjetypen MSTEDE Het is zover: ie Kerk en het celibaat, parlementair gekeutel en leksuele taboes is nu ook nginnedag feestelijk bij- t in de open groeven van langspeelplaat. Je bent ge el om uit te roepen: „het wel tijd", want onze male feestdagen zijn nu taal gepredestineerd om r de bijlslagen van zelf- ten onder te gaan. dit volkje achter de blanke Ier duinen eenmaal het besluit it om collectief de bloemen n te zetten, draait het im- altijd uit op een feestelijke met kleumend kroost, dat indkracht acht de aubade van Dvenmeester brengt. Dan ver in de radiosprekers zich in verrij pe oranjezonnetje en i bolle dames met sjerpen de spelregels van het zak- i zo'n moment is er ook altijd lurgemeesler, die vanaf het s een driewerf hoera aan- dan is er altijd een stokoude aal. die vanuit Bronbeek zijn mkelijkheid in krachtige ijnen door de microfoon van igionale omroep Zuid spuit, morgens kan geen mens meer oog dichtdoen, omdat er .durend nieuwe drumbands •eudo-Schotten met kermende lel zakken door de straten trek- lAmbtenaren van de afdeling lijk gebruikmaken :n teksten, die op elke koninginne dag als bloedserieuze items aan iet volk worden opgedrongen. Dat maakt de spot tegelijk schrijnender •n waardevoller. Jongejanner Van de Nederlanders, die het fees tend volk in het oranjehemd zet ten. neemt acteur Luc Lutz een belangrijk deel voor zijn rekening Hij is een begenadigde jonge janner. die de vastgeroeste oran je- ivpetjes moeiteloos neerzet. Hij begint met een persiflage op een hapsnappende minister-president en duikt vervolgens in een snel tempo op als opperstalmeester, Oranjeboer. Navosergeant, Knil- sergeant. Carel Briels, voor- '.ttei van de Oranjevereniging, man met de krentenmik, pnns Rernhard. Albert van Dalsum en di Sillevis Smit. Niet al zijn per siflages zijn streepvrij uit de verf gekomen, maar op dit extra- koninglnnedagje zijn ze toch best te pruimen. Zijn vrouw Simone spel hijsen zich onder- i bombazijnenbroeken, plakken waardig baarden en snor ren op hun marmerbleke gezichten en verschijnen als herauten te paard op het marktplein om een boodschap voor te lezen, die in 1578 beslissend is geweest voor de consumptie van karnemelk be noorden de Moerdijk. Om elf uur verzamelen de notabe len zich in de school met de bijbel, waar het oranjecomité een ex positie heeft ingericht van gebor duurde kussens en wandkleden. Daartoe zijn de klassen twee, drie en zes benevens de beide parallel- klassen de avond tevoren uit geruimd door de concierge, do heer T. J. Heukemcyer, die voor zijn aandeel een delftsblauw bord en een weke zoen van de secreta resse. jonkvrouwe Taets v. Troost wijk, in ontvangst mag nemen. De versnaperingen zijn welwillend ter beschikking gesteld door de warme bakker~om de hoek. die nu in de gymnastiekzaal bescheiden de com plimenten incasseert voor zijn kruimige cake. Juulblazers Mijn hemel, als Nederland een maal de troffel neerlegt en de feestbazuinen steekt, is er ook gelijk geen houwen meer aan. Dan delen de frisdrankenfabrikanten gul hun vlaggetjes uit en levert de opperstalmeester opnieuw het bewijs, dat hij zich geen knollen voor citroenen laat verkopen. Hij beent fier over het gazon van paleis Soestdijk en ziet erop toe, dat de juulblazers en de Friese fokkers voortdurend in beweging blijven. Hij is ook de man, die de krentenbroden en de zelfgebreide wanten namens de vorstin in ont vangst neemt en door lakeien naai de vliering van het paleis laat brengen. Daartussendoor heeft hij waarachtig ook nog tijd om via de beide zenders Hilversum Eén en Twee zijn eerste indrukken over het défilé te geven. Het is uiter aard een privé-mening, maar toch gelooft hij met zekerheid te kunnen zeggen, dat het aantal fanfare korpsen in vergelijking met vorig jaar wederom is toegenomen. Hij ziet hierin een groeiende waar dering voor het vorstenhuis. Hallo Davos De Nederlanders, die op deze hoog tijdagen het bed moeten houden, kunnen toch getuigen zijn van de festiviteiten, want radio en tele visie werpen de folklore met scheppen in de hiiskamers. Er wordt geschakeld dat het een lieve lust is. Van de tent op de Dam naar het monument in Groot- Schermer. van het bejaardentehuis in Epe naar het bordes in Soestdijk. En in het sanatorium in Davos weet men waarachtig ook wel raad met de vreugde. Hallo Davos. bent u daar. Kom er maar in. Dolle pret ook in de overzeese gebiedsdelen. In Willemstad heeft de gouverneur zojuist de vlag gehesen en het grote plein wordt nu vrijgemaakt voor de stoelen dans en de vier maal honderd meter hinkelen. Uit Suriname komt het geruststellend bericht, dat het volk pal achter dc vorstin staat Met uitzondering van de heer Pengel, die voor zaken buitens lands vertoeft. Op'het eiland Rottum is de fakkel tocht van het prograrrima af gevoerd, omdat de vrouw van de vuurtorenwachter met een acute blindedarmontsteking in het zie kenhuis van. Leeuwarden is op genomen. Terecht zegt de vuur torenwachter: .,Ik voel er niks voor om in mijn eentje met zo'n toorts te gaan sjouwen, want dal noem ik geen optocht". Koninginnedag wordt op du* manier elk jaar een stralend bui tengebeuren. waarin een klein land toont, waarin het allemaal klein wenst te blijven. Met vereende schamele krachten bouwt men tel kens opnieuw aan de bestseller „haar van Oranje bovert", die na 24 dolle uren weer voor twaalf maanden in de penantkast van de Oranjecomités verdwijnt Voorproefje Geroutineerde zaklopers en aubadebrengers, die ditmaal niet willen wachten tot de 30e april, kunnen alvast - een hartig voor proefje krijgen door middel van de langspeelplaat „Nationaal Pro gramma", die door Bovema als een op scherp gestelde confettibom op 1 Michel van der Plas de vaderlandse maj'kl is neer gelegd. Het bevat de verlate echo's van het satirische KRO- programma „Cursief", dat op 26 april 1969 vruchteloos werd uit gezonden. Te beginnen met de opwekkende verjaardagswens van de minister-president en na einde loze défilés, reportages, inter views en feestprogramma's in de tent eindigend met de laatste uit zending van de nieuwsdienst met aansluitend het Wilhelm^, ge- Henri de Gree De geroutineerde Oranjekennei kan gerust zijn. „.Nationaal Pro gramma" heeft niets en niemand overgeslagen. Dat de medewerkers van Cursief ook niets cn niemand ontzien en de koninginnedag op blazen tot een knullige happening vol zinloos gedruis, was te ver dachten. Het griezelige daarbij is, dat 2 Rooskens zorgt met haar hulde blijk van mej. Costa Pereira voor een hoogtepunt in dit „Nationaal Programma". Op de plaat duikt ook nog Henrl de Greeve op, die zijn stem geleend heeft aan Ben Brinkel. Ben gaat sinds 1945 door het leven als Michel van der Plas, maar greep voor deze gelegenheid uit veilig heidsoverwegingen weer eens terug naar zijn familienaam. We leven nu eenmaal in een land, waar dichters niet straffeloos de olijke broek mogen uithangen. Nieuwe top De B-kamt van de plaat is groten deels uitgeruimd voor Cees van Oyen, die imitaties geeft van Wim Kan. Wim Sonneveld en Toon Hermans. Uiteraard vanuit de tent in Soestdijk. Zijn drievoudige verdienstelijke hoogstand wordt omlijst door zachte informaties van Felix Huizinga en Netty Rosenfeld. Hun inbreng voor dit ingelaste „Nationale Programma" zorgt voor een nieuwe top im de dolle vreugde. Achteraf kan Nederland alleen maar dankbaar zijn, dat het zulke nationale feestdagen in de maag krijgt gesplitst. Een volk, dat de vitaliteit opbrengt om bij zulke feesten op de been te blijven, krijgt als rechtvaardig loon ook de zelfgemaakte hoon. Wij kijken reikhalzend uit naar de volgende koninginnedag. LEO THURING JSKE EN WISK.Es DE CHARMANTE KOFFIEPOT l'Hop^t littnons door-diejmhtivto op Qotd LUCKY LUKE: DE SPOOKSTAD ROTTERDAM (ANP) In 1969 heeft RÜn-Schelde machinefabrieken en Scheepswerven N.V. een bruto resultaat behaald van 40 miljoen gulden (in 1968 bedroeg dit 34,6 miljoen gulden, exclu sief Wilton FcUenoord Bronswerk, P. Smit jr. en Waalhaven), na aftrek van afschrijvingen en belastingen res teert een winstsaldo van 10.1 miljoen gulden (8,9 miljoen gulden), aldus blijkt uit bet jaarverslag. Zoals bekend wordt voorgesteld een onveranderd dividend van 13 pet. uit te keren. Gezien de grote omvang en de kwaliteit van de orderportefeuille ziet de raad van bestuur de komende jaren met gematigd optimisme tegemoet. Dit ver trouwen is mede gebaseerd op de voor delen van de toenemende integratie en diversificatie binnen de Rijn-Schelde- groep. De totale waarde van de opdrach ten in portefeuille bedroeg afgezien van de reparatieopdrachten per ulti mo 1969 rond 1,3 miljard gulden. UEFA-elf tal speelde gelijk VELSEN Het UEFA-jeugdclftal heeft gisteren in Velscn gelijkgespeeld (22) tegen de eredivisieclub Telstar, dat vrijwel volledig uitkwam. isfelsenaren namen door Bond uit afschop dt' leiding. Na de rust >rde Rep tweemaal voor de ieugd, een keer uit een strafschop. tweede treffer van Telstar kwam op Verschot. Na afloop werden de zestien spelers bekend gemaakt, die naar Schol land gaan, waar het eindloernooi wordt ge houden. Van de aanvankelijk negentien geselecteerden moesten Trompert (Ex celsior) wegens een enkelbandblessure. Ruiter (Ajax) wegens zijn mulo-examen en Van Tongeren (RCH) afvallen. De zestien spelers zijn: Barth (Fortu- 'na Vlaardingen). Hildebrandt (DOS) Neeskens (RCH), Lacroix (Caesar), Jon- sens (De Volèwijokers), v ;SC, (Ajax). Dekker (Go Ahead). Rijsbergcn (Roo- I denburg), Mulder (SVV), Baelens (FSC), Rep (Ajax), Bleyenberg (Go Ahead), Van Marwijk (Go Ahead). Van Eeden (ADO), Willy van de Kerkhoff en Rene van de Kerkhoff (MULOl. DEN HAAG De wedstrijd GVAV— PSV in de halve finale van het toernooi om de Nederlandse voetbalbeker, zal in Nijmegen worden gespeeld. De plaats waar de andere halvefinalewedstrijd tus- i sen FC Twente en Ajax op 14 mei zal worden gespeeld, is nog niet bekend. De besprekingen tussen Aiax en FC Twente zullen na het weekeinde worden voort- j Wijnboeren willen hoger prom il lage Tiaar heeft de beslissing van de Kamer, :ij het met tegenzin, aanvaard. Tenslotte is nog een derde maatregel door de Kamer goedgekeurd. Van iedere J automobilist zal voortaan een dossier worden bijgehouden waarop zijn gedrag staat vermeld. Een rechter kan dit dossier opvragen bij het vaststellen van de straf. En een prefect kan hetzelfde doen als hij moet beslissen over al of niet intrekking van het rijbewijs. Vanzelf sprekend komt het dossier ook n handen van de verzekeringsmaatschappij die voortaan wat premie betreft onderscheid zal maken tussen een goede en een slechte automobilist. (Van c orrespondent L. Kleyn) PARIJS Iedereen is het er in Frankrijk over eens dat het ontstellend grote aantal ongelukken op de weg voor een zeer belangrijk deel is toe te schrijven aan overmatig gebruik van alcohol. Men is niet alleen gewend te rdinken op de nuchtere maag of bij een licht ontbijt in een café twee glazen calvados in of na de koffie, maar ook de middagmaaltijd wordt behoorlijk met wijn en bier gesproeid. Waarna men weer achter het stuur gaat zitten Wie teveel alcohol in het bloed heeft zou zeker anderhalf uur moeten wachten alvorens hij weer heie maar normaal is Maar als regel is daar geen sprake van. De gewone man redeneert: „Een fles wiin aan tafel doet De regering heeft voor een veiliger verkeer drie maatregelen genomen. In de eerste plaats is op bepaalde wegen de snelheid beperkt, de politie is uitgerust met bepaalde apparaten om te kunnen constateren of detoegestane snelhe:d wordt overschreden, Van die apparaten wordt in het bijzonder gebruik gemaakt op feestdagen in drukke weekends of bij de grote uit -en intochten bij de vakanties De tweede maatregel is de vaststelling van het alcoholpercentage in het bloed. De minister van Justitie heeft de grens willen vaststellen op 0,8 pro mille, maar hij heeft het verzet onderschat van allen die belang hebben bij het gebruik van alcohol, namelijk de wijnboeren en de fabrikanten. Het parlement heeft thans bepaald dat automobilisten met een gehalte van 0,8 tot 1,2 niet, maar auto- mobilislen met een gehalte van boven de I 1.2 wel voor de strafrechter kunnen ver schijnen. Dan is bovendien ook nog aan I de rechterlijke macht in overweging I gegeven het in minder ernstige gevallen te laten bij een voorwaardelijke veroor- doling. De minister is niet afgetreden. W EER of geen W EER DE BILT. Een opvullende depressie, met een kerndruk van 978 mb, bevond zich van morgen ten noorden van Schotland. Het bijbehorende koufront trok in de nacht snél naar het oosten over DEELT mede: renen ons land, maar bracht maar weinig regen. Boven België werd het front echter vrijwel stationair, waardoor er in 't zuiden vrij veel bewolking aanwezig bleef. Elders klaarde de hemel na de frontpassage snel op. waardoor in het noorden de temperatuur nog lot vier graden kon dalen. Een rug van hoge luchtdruk, die voor zonnige perioden zorgde, lag in de ochtend boven Zuid-Engeland en ver plaatste zich vr\j snel naar het oosten. Aan de westflank werd deze rug aangetast door een even eens oostwaarts koersend' lage drukgebied, dat morgenmiddag dicht bij ons land zal liggen en veel bewolking en opnieuw regen '.al veroorzaken. Zo; selvalltg weer met in de nacht öoven normale en overdag onge veer normale temperaturen. Weersvooruitzichten voor zondag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: nul tot vijf; min. tempnul tot vier graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens twaalf uur: zestig procent; kans op een geheel droog etmaal: dertig procent. 1Veer in Nederland Resp.: max.temp., mln.temp., neerslag Eindhoven Den Helder Weer in Europa MATT MARRIOTT: HET DRAMA VAN CAT BAYOU

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9