EEST IN MOSKOU, PEKING, TIRANA, HAVANA, BELGRADO IENIN 100 jaar eleden geboren ZANGERES ZONDER NAAM zingend achter de tapkast •enin wijdde zich olledig aan revolutie Mijn bezoekers hebben er recht op VIERING ZOU LENIN MET AFSCHUW VERVULLEN WOENSDAG 22 APRIL 1970 DE LEEDSE COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) ••De slingers hangen er nog. Er Mas gisteravond een bruiloft. We verhuren het hier", zegt de Zan geres zonder naam in de boven mat van haar café in Geleen. vNee, het zijn dan geen bruilof ten met zang erbij, want ik kan met al die apparatuur de trap niet op en af, en ik moet beneden achter het buffet staan. Maar als beneden de juke-box draait en ik begin, zit er niemand meer op zijn stoel. En dan zing ik altijd voor het bruidspaar en de weder zijdse ouders: „Bedankt lieve ou ders". Tegen de gewone bezoekers zeg Ik: Geef ze eens een fijn applaus dat ze het later goed zullen hebben samen. Dan breken ze de boel af. Aan dat liedje ga Ik zelf kapot van binnen. Ik zing het met kippcvel. Gisteravond ook. Het bruidje kon alleen maar haar moeder om de hals vallen. Dat is enorm ontroerend. Dat is een stuk van je leven". „Maar het is ook gewoon werk Mijn man en ik hebben nu een maal dit café. Al vier jaar. Mijn man wilde werken. Hij was te jong om stil te zitten. Hij zei iedere keer: „Mary, ik wil niet op de lauweren - van mijn vrouw rusten. Maar hij kon ner gens aan de slag komen. Ik wilde altijd al graag een café hebben Als ik optreed sta ik graag tussen het publiek. En in een café heb je de hele dag mensen om je heen, dacht ik. Alle fans kunnen dan op visite komen, en naar me ko men kijken. Want ik kan me zo enorm kwaad maken op mensen als Barbara Streisand, die zeg gen: Jullie hebben geen donder met mijn privé-leven te maken". Kijk, of ik een spiegeltje aan de muur heb hangen met een gou den lijstje of met een gouden randje, het ia uiteindelijk eigen dom van de mensen. De fans hebben het betaald, dus mogen ze mensen wat een. mensen het ook zien. Een café leek me een ideale oplossing. We zitten hier nu vier jaar en het ia waar gebleken. 's Zomers komen hier bussen vol toeristen. Honderdtwintig is heel normaal. En dan komt zon bus, vol met Brabantse moedertjes bijvoorbeeld, die alleen mijn stem kennen. En die verwachten dat er eer. Ster in de zaak staat. Met een heel mooie jurk aan en krul len en make-up. Dan komt de kelner of de huishoudster zeggen „Mary, er is weer een bus voor je. Als ze binnenkomen zie ik ze denken „Nou gaan we voor die beroemde vrouw verschijnen. Ze hebben al tijd een bloemetje bij zich. Ze komen zenuwachtig binnen en gelijk de gezichten naar het buf fet: ..Zou ze daar staan?" En dan worden ze geconfronteerd. Ik kom uit de keuken op mijn pan toffeltjes of met een schort voor. Dat is soms een klap voor ze Soms komen er tranen in de ogen. Dan geef ik ze allemaal een hand en een vriendelijk woord Ik zeg: Droog je tranen, want ik s als u. Ik VERGUISD „Juist die mensen hebben mij ge maakt. Het deel dat me heeft verguisd heeft ongelijk gekregen. Die komen ook wel eens. Ze zijn wel zó weer weg. Op een keer lag mijn man ziek met een oorin fectie. Boven werd bij hem ge waakt. Ieder uur kwam de dok ter. Ik sta beneden met een zaak vol klanten. Ook toeristen. En dan zit er een achter de tap: „Zingt ze nou niet? Ze kan hele maal niet zingen". Het was zo druk dat de bier kraan openstond en niet meer dicht kwam. Nou, ik zeg tegen dit dame: „Damt, kunt a tap pen?" „Nou, net hoor", xegt dat mens „Heb ik nog nooit gedaan. En ik tal het wel nooit leren ook". O. nou, zeg ik, als u dan niet kunt tappen en het ook niet kunt leren, kunt u zeker ook niet snappen, dat ik' me hier kapot sta te werken. En dat mens kreeg zo'n hoofd, hè. Nou, loen heb ik iemand anders later de microfoon vast lalen houden en zo, met twee handen vol glazen de klan ten bedienend heb ik gezongen Het mens was weggegaan WITTE GEZICHTEN „Of ik sta hier voor de bühne te zingen. Halen er een paar een hele grote zakdoek uit hun zak en doen net alsof ze huilen. Ik stop en zeg: „Mijnheer, bent u dan zó geroerd van mijn liedje? Wilt u dan maar even op de stoep gaan zitten en wachten tot ik uitgezongen ben? Héél mis schien mag u dan later nog eens binnenkomen". Of ze zitten te proesten. Zo met hun hoord in hun handen en schokkende schouders. Mensen hadden een keer om Het Stiefkind gevraagd Nou. dat kunnen ze dan krijgen. Of ze hier de hele avond zitten op één glaasje bier, hun meegebrachte broodjes opeten, of voor honderd gulden verleren dat is geen ver schil. Ik zing toch Vroeger deed ik dat met een bandje, maar dat werd te duur. Nu gaat het met de juke-box mee. Gaat even goed Nou, die mensen wilden Het Stiefkind horen en d'r beginnen er een paar te lachen. Een oudere heer en twee echtparen. O, ze konden niet meer ophouden. Ze proestten het uit. Ik zie het en ga vlak voor ze staan. Toen het liedje was afgelopen kreeg ik een staande ovatie van het publiek. Maar ik zei: „Men sen, applaudisseer nou ook sens voor deze fijne lui". Toen brak het los. Onder boe-geroep en ge fluit smeerden ze hem. Met witte gezichten". VAKMANSCHAP toevallig het Levenslied en daear sta ik helemaal echter. Deer ge loof ik m. Andere mensen, andere kasteleins staan achter andere Die hebben een ander aoort café. Maar als lk hier met vakman schap werk, moet dat gerespec teerd worden De mensen die dit leuk vinden kunnen zich hier bij mij vermaken. Moet jfi dat zater dagsavonds zien hier. Mensen hebben de hele week hard ge werkt en zeggen: „Nou allez, we gaan een tientje verdrinken. Dan leeft iedereen zich hier uit. Op zondag is er een ander soort pu bliek. Meer luisterend. Die gaan ook vroeger weg 's avonds, maar het begint dan al veel vroeger. Kleine kinderen vragen om De Speelbal of Het Hobbelpaard. Maar ik kan dat allemaal niet aan. Ik kan niet een hele dag klanten bedienen en dan ook nog 50 liedjes zingen. Mijn man zegt wel eens: Mary, ik kan op maan dag niks meer zeggen van al het werk met die bestellingen. En jij zingt er nog bij en kan ook d» volgende dag nog praten. Ik weet niet hoe dat komt. Misschien om dat ik helemaal meevoel met wat Ik zing. Omdat ik er liefde voor DC CLOWN En het is je vak. Met je vak kweek je je publiek. Of 3e dat nu doet met fluiten, spelen, zingen of lachen. Het publiek is de baas in huis. Of dat nu mijn fans zijn of de klanten van een kruidenier. Die moet ook meer zijn dan een mm die zo maar vermicelli ver koopt. Hoe vaak zeg je nieldat ia zo'n zure. Dan gun ik het liever aan een ander die dat pak je vermicelli met een lachend ge zicht in je tasje gooit. En 7.0 is het ook in een café. Of de klanten nu komen voor een man, die met ze praat, of voor een man die mei een tamboe- rijntje achter de tap staat. Die man zal het ook waar moeten maken. Als de klanten het leuk vinden, zal hij de hele avond met zijn tamboerijntje achter de bar moeten staan en de clown spelen. Zo is het met mij ook. economische moeilijkheden en geruch- over mutaties in de top van de com- slische -partri te* „spijt - Wordt de £pSent' jet-Unie de laatste maanden oyerspoeld een propagandacampagne die hakrs jke niet kent. Ter gelegenheid van de dertste geboortedag van Vladimir sj Lenin (22 april) ontwikkelen zelfs de 5 in het Kremlin een activiteit die allo rgaande festiviteiten rond de persoon de stichter van de Sovjetstaat veruit Ie schaduw stellen. Scholen, kleine en parlijorganisaties, toneelgezelschap en massamedia zijn bij de campagne ichakeld. de toekomst denken, aan de Lenin voor die toekomst, die er als hetgjd oor hem ondernomen Russische televisie zendt momenteel onder „De Leninistische universiteit van oenen" een reeks programma's uit, waarin 1 avond een stukje partijgeschiedenis dt gedoceerd. Er worden ontelbare series ezonden zoals „Lenin, de geschiedenis van leven en zijn werk", of „De plaatsen Lenin verbleef", of „Uw Leninbiblio- larin aanbevelingen worden gedaan de aankoop van onderwerpelijke boe bioscopen over geheel Rusland draaien achtereen films over de grondlegger het Leninisme, en Michail Romm, de van Leninfilms, heeft een docu- gemaakt onder de titel „Lenin Bovendien wordt de Russische boeken- kt in deze dagen overstroomd met heruit van Lenin boeken. Daarbij zijn niet eigen werken van Lenin maar ook nen herinneringen, biografieën en ge en, opgetekend door vooraanstaande par- 1 die Lenin van nabij hebben meege- Ook de grammofoonplatenindustrie iet stil. hoogtepunt van de festiviteiten werd irmd door een feestelijke bijeenkomst in Kremlin in Moskou Van het centrale té van de communistische partij en de kamers van de Opperste Sovjet, tijdens e partijleider Brezjnev een toespraak l gehouden. Dit alles gebeurt dan rond ""persoon van een man van wie de Britse 'ijver Bernard Shaw eens zei: „We moeten denken dat de betekenis van Lenin iets [ankelijks is, omdat hij al dood is. Wij slaagt, de moderne beschaving zal- óndergaan zoals «óvele beschavingen in het verleden zijn ondergegaan". Lenin was de revolutionair die bij gebrek aan betere communicatiemiddelen slechts via zijn boeken en pamfletten vanaf zolderkamertjes en vanuit boekhandels in de Europese hoofd steden kon vechten voor en richting geven aan het optrekken van het Russische nationa le bewustzijn. Zijn doordringende ogen, zijn briljante beheersing van de dialectiek beang- stigden en verbaasden zijn volgelingen. Maar voor de velen die hem slechts oppervlakkig kenden, leek hij een klein en onbeduidend mannetje. Een van zijn tijdgenoten zag in hem meer een „provinciale kruidenier" dan de man die geboren was om een schokkende revolutie te leiden. Een ander noemde hem zelfs „onbenullig en kleurloos". De Bolsjewistische revolutie van 1917, die zo minutieus door Lenin werd geleid, veranderde het aanzien van Rusland volledig. Ze inspi reerde miljoenen mensen in andere landen, boeren en arbeiders, die het werk van Lenin als een nieuwe hoop beschouwden. De com munistische machtsgreep van 7 november 1917 trof de gehele wereld als een aardbeving en de trillingen worden nu, een halve eeuw later nog gevoeld. Lenin was al een legendarische figuur toen hij in 1924 op 53-jarige leeftijd stierf als een vermoeid man, bevreesd voor wat zijn opvol gers zouden doen met het breekbare rege ringssysteem dat hij zo energiek had opge bouwd. De vormen van communisme die tegen woordig door het Kremlin zo worden veraf- hem, veel meer dan schuwd, zoals het maoisme in China gewelddadige guerrilla in Latijns-Amerika, Lenin tonen veel overeenkomst met Lenin en zijn revolutie. Als de Sovjet-Unie nu op zo'n grootse manier zijn honderdste geboortedag viert, geven zijn opvolgers huldeblijk aan de geniale man die een derge lijke verering verafschuwde. Het zorgvuldig bewaren van zijn gebalsemde lijk in hel mausoleum op het Rode Plein als een middeleeuwse christen-martelaar en de eerbied waarmee zijn naaiam in Rusland wordt omgeven, zouden Lenin vermoedelijk met afgrijzen hebben vervuld. Maar juist aan ieder ander, dankt de Sovjet-Unie thans haar bestaan. het begin van 1917 uit zijn verbanning naar huis teruggekeerd, en maak te daartoe in een afgesloten trein een reis door Duitsland, hoewel de twee landen nog verkwistend steeds in oorlog waren. Hij voegde zich bij zijn volgelingen in Petrograd. de toenmalige Russische hoofdstad die nu de naam Lenin grad draagt Wijle 1 sn Winston Churchill zei over de bereidheid van de Duitsers om Lenin hun grondgebied te laten oversteken dat ,,zi] met een gevoel van afschuw Rusland het meest griezelige wapen gaven. Ze vervoerden Lenin vanuit Zwitserland naar Rusland in een gesloten truck alsof het een bacterie van de pest betrof". Binnen enkele maanden na de revolutie slo ten de vertegenwoordigers van Lenin in Brest-Litovsk een afzonderlijke vredesover eenkomst met Duitsland. Lenin moest daartoe dictatuur in het proletariaat hebben Rusland Lenin en Kroepskaja in Moskou met Lenins neefje Voktor en het dochtertje van een arbeider. zijn volgelingen overreden vredesbesprekingen op gang te brengen. Veel 'Bolsjewieken namelijk, die volgens deskundi gen door het succes waren vertroebeld, wilden via een revolutionaire oorlog het over de grenzen van Europa brengen. n (Vladimir lljitsj Oeljanov) werd In het dorp Simbirsk de Wolga niet als revolutionair geboren of opgevoed, vader was inspecteur van het onderwijs en de huise- omstandigheden, waarin hü opgroeide, wettigden geen t proletarisch elan. Dc Ocljanovs vormden een burger- ambtenarengezin en Lenin werd revolutionair, toen oudere broer Alexander wegens samenzwering tegen sarenregiem werd gearresteerd en doodgeschoten. Lenin Marx studeren, omdat het door Marx veroordeelde tl hem ztfn beste vriend had ontnomen. En in zijn •eten strijd voor de lotsverbetering van de grote massa h(j een eenvoudig en sober man. wars van alle etoon, ook toen het hoogste gezag in zijnhanden berustte, n 1900 en 1917 heeft Lenin in Russische gevangenissen Siberische verbanning gezeten, maar de meeste jaren ht hij samen met zijn vrouw Nadedja Konstantinovna pskaja in het buitenland door en wel in de meest ttedige omstandigheden, studerend en schrijvend in ten-huiskamers of op de rand van een ijzeren ledikant, dc behuizing nog bekrompener was. In het Parijse tparnasse leefde hij als een monnik, zijn enige, maar dagelijkse uitstapje was dat naar de Bibliothèque onale. In Bern had hij geen geld om zijn huurkamer te 'armen. In het Tatragebergte woonde hij in een enhut met een petroleumlamp als verlichting en toen in Londen samen met de Russische schrijver Maxim 1 rijke zonderling moest bezoeken, die misschien enige ponden voor die gekke revolutionairen over had, hij tot grote ontsteltenis van Gorki slechts over één, g opgelapt, kostuum te beschikken. Lenin was een gevoelsmens Om zijn schoonmoeder een plezier te doen, die het paar trouw volgde op de zwerftochten door Europa, speelde hij kaart met haar. Een dienstmeisje uit de Elzas liet hij een volksliedje zo vaak zingen, totdat hij het van buiten kende, alleen maar omdat er de regel In voorkwam: „Mais notre coeur vous ne l'aurez jamais". Inderdaad een regel, waaraan een revolutionair zich kan vastklampen In Longjumeau zette hij voor zijn uitgeweken landgenoten een partijschool op. waar tot verbazing van de nieuwsgierige omwonenden even hartstochtelijk gediscussieerd als gezongen werd. In Brussel brak hij met de Mensjewieken, omdat zij de revolutionaire leiding opeisten voor de intellectuele elite, in Londen ontketende hij op een partijcongres groot tumult, toen men het waagde te betwijfelen of arbeiders wel geschikt waren om in de revolutionaire comités zitting te nemen. Een groep revolutionaire dames in St.-Petersburg schold hij de huid vol. omdat zij van hun propagandistische huisbezoek bij arbeidersvrouwen terugkeerden met klachten over smerige kamers en luidruchtige kinderen. „Jullie hadden ze moeten helpen met de vaat, met eten koken, met de kinderen of wat dan ook. Als ik op de plaats van die vrouwen was geweest, zou ik jullie op straat hebben gegooid". Toen bij het. uitbreken van de eerste wereldoorlog de socialisten zowel in Duitsland als in Frankrijk de nationale gevoelens lieten prevaleren boven de proletarische, was Lenin diep teleurgesteld. Hij had gehoopt op een algemene Europese staking, die de oorlog verhinderen zou, want niet het Duitse of het Franse volk was de vijand, maar het internationale kapitalisme en alleen de oorlog tegen deze vijand achtte hij heilig. Hij aarzelde dan ook geen ogenblik, toen in maart 1917 in Rusland de revolutie was uitgebroken en kwam snel tot een akkoord met de Duitse legerleiding, die erop rekende, dat hij aan de oorlog een einde zou maken, zodra hij in Rusland aan de macht was. Binnen een half uur had hij zijn kamert je bij schoenlapper Kammerer in Zürich ontruimd en hij reisde in een verzegelde treinwagon door Duitsland naar het neutrale Zweden om van daaruit het opstandige St.-Petersburg te bereiken. Tweeëndertig sjofele partij- en landgenoten mochten zijn lot delen en reisden met hem mee. Maar toen de socialistische burgemeester van Stockholm hem In nieuwe kleren wilde steken, protesteerde Lenin: „Ik ga niet naar Rusland om een confectiezaak te beginnen". En, zoals weldra bleek, was hij er ook niet heengegaan om langs de weg van de minste weerstand de macht te veroveren. De voorlopige regering wilde de oorlog tegen Duitsland voortzetten en gaf hem te verstaan, dat van hem eenzelfde standpunt werd verwacht. „Wij hebben op dit moment eenheid nodig en geen verdeeldheid", zei de voorzitter van de Sovjet van St.-Petersburg in zijn welkomstwoord, maar Lenin hield voet bij stuk. „Onze soldaten aan het front moeten met de Duitsers verbroederen", zo betoogde hij. „Een regering, die de oorlog voortzet, is een kapitalistische regering". En de bijvalskreten „Leve Lenin" corrigeerde hij onmiddellijk met een „Leve de socialistische revolutie". Staande op een tank hield hij zijn triomfantelijke intocht in de stad. Op elke straathoek sprak hij de mensen toe in heldere, eenvoudige woorden en toen de autoriteiten hem tenslotte uitnodigden voor een diner, verontschuldigde hij zich: „lk moet nog werken". En hij betrok een kamer in het huis van zijn zuster Anna, waar zijn vrouw al op hem wachtte. Zou het ooit tot de verbitterde burgeroorlog en de bloedige zuivering zijn gekomen als Lenin meteen het heft in handen had kunnen nemen? Hij deed zijn greep naar de macht, toen hem duidelijk was geworden, dat de revolutionaire ideeën, waarmee hij de massa begeesterd had, door zijn grote tegenstander Kerensky niet verwezenlijkt zouden worden. afzonderlijke positie geplaatst ten op zichte van de Westeuropese landen, die het tsaristisch regiem al langere tijd als een terugslag en een tirannie hadden beschouwd. Ondanks zijn twijfels ten aanzien van Stalin had Lenin zich al lang verzoend met dc in zijn ogen onvermijdelijke dictatuur. „De wil van de klasse kan vaak het best worden gerealiseerd door een dictator, die soms meer Maar toen het lot van Rusland in zijn handen lag, veranderde Lenin niet. In de vestibule van het Instituut Smolny in St.-Petersburg liet hij met schotten een werkkamer, een spreekkamer en een slaapkamer afpalen, welke laatste tezelfdertijd als huiskamer diende. Een ijverig partijgenoot, die er wat tapijten neer wilde leggen, kon met een uitbrander en met zijn tapijten een goed heenkomen zoeken. Daar ontving de Russische regeringsleider elke voormiddag een stroom van mensen: arbeiders, boeren, intellectuelen, burgers, die het slachtoffer van de omwenteling waren geworden. Zij kwamen hem spreken. Uren zat Lenin naar hen te luisteren, in zijn winterjas achter zijn bureau gedoken, want kolen waren er niet. Later, in het Kremlin te Moskou kreeg hij aan werk- en woonruimte zowaar de beschikking over vier kamers en een keuken, maar toen woonde zijn jongste zuster bij hem in Evenals de volkscommissarissen verdiende hij vijfhonderd roebel per maand, maar de commissaris van financiën, die hij als zeer deskundig beschouwde, kende hij een salaris van tweeduizend roebel per maand toe. „De gezondheid is staatszaak", placht hij tegen functionarissen te zeggen, die ziek of overwerkt waren en hij ^tuurde ze onverbiddelijk met verlof. Maar zichzelf spaarde hij niet. In het najaar van 1918 deden zich de eerste tekenen van de ziekte voor, die hem ten grave zou voeren. Twee jaar later bekende hij tijdens 't partijcongres, dat hij rust moest nemen, maar 'het herstel was slechts tijdelijk. Weldra traden er verlammingen op en de laatste acht maanden van zijn leven was Lenin een menselijk wrak. Een hersenbloeding in januari 1924 betekende de Vladimir Ujitsj Lenin is ongetwijfeld te vroeg gestorven. Men hoeft het niet eens te zijn met zijn theorieën om hem te erkennen als eeD man, die zijn leven lang door bewogenheid met het lot van de armsten werd gedreven. Men hoeft het niet eens te zijn met zijn daden: hij was een man met oprechte bedoelingen. Degenen, die hem nu zo uitbundig huldigen, kunnen in elk geval nog veel van hem t»€- Westerse geschiedkundigen verafschuwen de dictatuur in Rusland in principe vaak om de gruwelen van het stalinisme en de zuive ringen die miljoenen levens hebben gekost, onder meer van vele oud-Bolsjewieken die tot het laatste moment loyaal stonden tegenover de ideeën van Lenin. In Moskou wordt een dergelijk standpunt waarbij Lenins naam in verband wordt gebracht met de excessen die tijdens het regiem van Stalin voorkwa men totaal verworpen. Lenins voorspellingen over het toekomstig verloop van het wereldgebeuren zijn tot nu toe niet uitgekomen. Zijn theorie „ieder die niet met ons is, is tegen ons" heeft als vertrouwensartikel nog niets aan kracht inge boet onder de Russische communisten. Het huidige betrekkelijk rustig naast elkaar be staan van twee grote kernmogendheden, de een communistisch, de ander kapitalistisch, is nauwelijks te rijmen met de bewering ran Lenin dat „het bestaan van de Russische republiek naast imperialistische staten voor langere tijd onherkenbaar is". Desondanks heeft Vladimir lljitsj Lenin, de revolutionair wiens elan een brok geschiede nis heeft gemaakt, een erfenis nagelaten die miljoenen mensen nog aanspreekt. Door de communistische wereld wordt hij momenteel gevierd als een heilige. Zijn geschriften vor men nog steeds de basis waarop men voort leeft. Zijn plaats als een van de meest verhe ven figuren is onbetwistbaar. Zowel de Russen als Chinezen, die moiYienteel gewikkeld zijn in hevige ideologische ge vechten, beroepen zich op de theorie van Lenin. De viering van zijn honderdste geboor tedag zal zowel in Moskou als in Peking met veel eerbetoon worden omgeven. De Zuid- Slaven, de Albanezen en de Cubanen dis reeds lang met het Kremlin hebben gebroken zullen op even uitbundige wijze de man eren die de Russische revolutionairen in 1917 naai de overwinning leidde. Een eeuw na zijr geboorte blijft de energieke kleine Rus me het sikje het voornaamste idool in het com munistische pantheon. Geen enkele communis durft zijn ideeën aan te tasten. SOFTENONPROOES Akkoord over smartegeld ALSDORF (Reuter) De Westduitae fabrikant van Softenon en de advocaten die opkomen voor de belangen van de kinderen die door het gebruik van dit geneeamiddel mismaakt ter wereld zijn gekomen, hebben overeenstemming be reikt over de betaling van een bedrag van 100 miljoen mark. Een woordvoerder van „Chemie Grünenthal" heeft op een persconferen tie in Alsdorf meegedeeld, dat dit be drag tegen juni ter beschikking zal worden gesteld. In de bondsrepubliek zijn ongeveer 2000 kinderen misvormd ter wereld gekomen doordat hun moe ders tijdens de eerste maanden van de zwangerschap hét kalmeringsmiddel Softenon hebben ingenomen. Veel van deze kinderen zijn met korte armpjee In het Beneluxbuis te Den Haag worrit van 25 april t/m 15 mei een tentoon stelling gehouden van werken van de Belgische kunstschilder van Hongaar se afkomst André Szabo.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9