Reorganisatie van geheime diensten in openbaar debat in en D. spaarplan Vendopolis N.V. Snobs, opgelet! 'Kaas in de berm' is goed toerisme. Groenzones be schermen ons in strijd tegen luchtverontreiniging ijaige aanleg bepleit Hulp aan Indonesië aanmerkelijk hoger Ouders tonen weinig belangstelling voor kinderen op school Touringcar botst tegen vrachtauto: 32 gewonden Steeds minder buitenshuis vermaak y. Akkoord over WOENSDAG 22 APRIL 1970 DE LBHDSE COURANT PAGINA T OTan verslaggevers) UTRECHT In een vergadering van de Ned. Ver. tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging, die gisteren gehou den werd in de blauwe zaal van Espla nade te Utrecht (de blauwe zaal zag nog blauwer door de rook) is het onderwerp groenzones als instrument van het milieu beheer uitgeput door vier inleiders. Prof. dr. ir. F. M. Maas, hoogleraar in land- schapskunde afdeling bouwkunde van de t.h. in Delft kwam tot de conclusie dat het gewenst is meer groenzones aan te leggen in de steden rondom industrie terreinen en langs autowegen, omdat de betekenis van de groenzones in de strijd tegen de milieuverontreiniging zeer Tussen grote basisindustrieën en woon- gebieden dient minstens een afstand van 3% km open te blijven. Deze open ruim ten mogen niet tot woestijnen verworden, daarom dienen zij als multifunctionele groenzones te worden ingericht. Prof. Maas stelde dat deze groenzones tijdig Op zijn rode pantoffelsokken springt minister Luns kwiek over koordafzetting in het gebouw te Luxemburg, waar de EEG-ministers tot i akkoord kwamen over de Europese wijn. Nederland: 145 miljoen M DEN HAAG (A.N.P.). Nederland zal in de periode van 1 april 1970 tot 1 april 1971 Indonesië 145 miljoen gulden hulp verlenen. Dit is 18 miljoen gulden meer dan in de afgelopen periode van twaalf Q maanden. Drs. B. J. Udink, minister f T zonder portefeuille, belast met de ont- wikkelingshulp, heeft dit na afloop van m de donorlandenconferentie gisteren op fen persconferentie in Rotterdam gedeeld. Ook andere donorlanden zullen de hulpverlening aan Indonesië Sommige landen zeifis in aanzienlijke mate en dit betekent, dat de 600 miljoen dollar hulip, die Indonesië jaar nodig heeft, beschikbaar zullen zijn. Japan heeft een, wat minister Udink noemde, spectaculaire verhoging zijn hulp aan Indonesië toegezegd. Dit land zal voor de periode van 1 april 1970 tot 1 april 1971 in totaal 140 miljoen dollar beschikbaar stellen, vergeleken met 120 miljoen dollar in het afgelopen De Verenigde Staten verhogen hun hulp van 110 miljoen dollar tot 125 mil joen dollar. Verder verbogen ook Austra lië, België en Engeland hun hulpver lening aan Indonesië. Frankrijk en West- Duitsland hebben, overigens om louter administratieve en formele redenen, nog geen toezegging voor het nieuwe jaar kunnen doen. De Nederlandse hulp ;ge- helft uit giften en dit betekent dus dat jaar een groter bedrag aan Indonesië zal worden geschonken. Minister Udink, voorzitter conferentie waarvoor, evenals voorafgaande zeven conferenties. Neder land gastheer is geweest, deelde het jaar 1969 een keerpunt is geweest in «n voor de economie van Indonesië. De u-ty TEXEL De Texelse gemeenteraad heeft gisteren met 8 tegen 7 stemmen besloten de verbodsbepaling op het ge lengd kamperen voor ongehuwden op 'e heffen. Op Terschelling was dat al eerder gebeurd. Er is geen leeftijds grens gesteld. De drie confessionele Partijen. KVP, ARP en CHU, stemden 'egcn, omdat zij zedenverval vreesden. Het besluit houdt in dat ongehuwden alleen op de gezinsterreinen gemengd kunnen kamperen. snelle inflatie is onder controle gebracht en de regering van Indonesië heeft ziah in toenemende mate kunnen toeleggen op de economische ontwikkeling van het land. Er is een realistische economische politiek gevoerd en er is voldoende hulp van buitenaf aanwezig om deze realis tische economische politiek te kunnen effectueren. Indonesië had in het afge lopen jaar een aanzienlijk begrotings overschot, waardoor de regering in staat was dertig procent van het Indonesische ontwikkelingsprogramma uit de belas tingmiddelen te financieren. Een andere gunstige ontwikkeling in het afgelopen jaar is geweest, dat de particuliere be sparingen aanzienlijk zijn toegenomen. De particuliere spaardeposito's stegen in 1969 met 315 procent. dienen te worden aangelegd, op zijn laatst bij de bouw van woon- en industriegebieden. Gezien de langzame groei van bomen en bos is een eerdere aanleg milieu-hygiënisch en recreatief te prefereren. De kosten van aanleg van deze groen zones dienen mede gedragen te worden door de industrieën, die de noodzaak van aanleg veroorzaken. Bij Moerdijk is deze afspraak niet gemaakt, waardoor de rea lisatie van de overeengekomen groen zones zeer twijfelachtig is. Groenzones zijn dan slechts taakvulling en camou flage van een eenzijdig gerichte econo mische macht, zo zei prof. Maas. Dr. C. A. Velds. wetenschappelijk ambtenaar van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt stelde dat groenzones invloed op vele elementen van ons klimaat hebben, zoals de tempe ratuur en de vochtigheid van de lucht, de wind, de verdamping en c>: zonnestraling. Uit het oogpunt van de bestrijding van luchtverontreiniging is de invloed van groenzones op de lucht verdeding en de temperatuur het belangrijkste. Dragen de groenzones aan de ene kant direct bij tot de vermindering van de luchtverontrei niging, aan de andere kant veroorzaken zij een verhoogde werveling van de lucht, waardoor de verticale verspreiding van de neerslag gunstig zal worden beïnvloed. Peking: Rusland maakt Lenin te schande TOKIO (AP) Communistisch China heeft de honderdste verjaardag van de geboorte van Lenin aangegrepen voor een oproep tot omverwerping van de I regering van dc Sovjet-Unie, die door Peking in een boodschap van 18.000 woorden ervan wordt beschuldigd het vaderland van Lenin te schande te De aanval van Peking kwam op een dag dat in Moskou de Russische partij secretaris Leonid Brezjnev tijdens een plechtige herdenking van de geboorte dag van Lenin. verklaarde dat de Sov jet-Unie streeft naar herstel van de goede betrekkingen tussen de socialisti sche landen „overal waar die zijn ver broken" De Chinezen van hun kant citeerden de woorden van Mao Tse- toeng dat het volk van de Sovjet-Unie goed is en te zijner tijd het bewind van Brezjnev en zijn „revisionisten" ten val zal brengen. Peking heeft twee jaar geen aandacht geschonken aan de ge boortedag van Lenin. Het belang van de herdenking van dit jaar zou daarin gelegen zijn dat zij de gelegenheid biedt „het verraad van het leninisme door de revisionistische renegaten van dc Sovjet-Unie aan de kaak te stel- Voorzitter bond ehrist. beroepsonderwijs (Van o e parlementaire redactie) UTRECHT Veel ouders tonen he laas weinig belangstelling voor de op voeding van hun kinderen in de school. Daarom zal het niet gemakkelijk zijn de ouders meer te betrekken bij bet onderwijs en het beleid van onze scho len. Toch zal dat moeten gebeuren, en mag deze geringe belangstelling ons daar niet van weerhouden. Dit zei van morgen voorzitter G. Bramer in zijn jaarrede voor de bond van organisaties voor christelijk beroepsonderwijs. De heer Bramer had kritiek op bet rapport van de couimissie-Lievegoed over on derwijs en vorming aan werkende jon geren. Dit rapport zegt niets over de positie van de ouders, die toch primair verantwoordelijk zijn voor de opvoeding van de jongeren, waarover het rapport gaat. Ook elders in het onderwijs staan de ouders dikwijls nogal op de achter grond. constateerde de heer Bramër. De roep van de werkende jongeren om meer opleidings- en vormingsmoge lijkheden vond de heer Bramer volko men terecht. Het gaat hier om meer dan een kwart van de leeftijdsgroep van 14 tot 17 jaar. hoofdzakelijk meis jes, die geen enkele vorm van onder wijs meer volgen, zei hij. Er moeten voor deze groep nieuwe voorzieningen worden getroffen, zowel naar inhoud als naar vorm. Een ander punt van kritiek van voor zitter Bramer op het rapport-Lievegoed is, dat het rapport de levensbeschouwe lijke aspecten van onderwijs en vor ming buiten beschouwing laat. Ook de in het rapport bepleite regionale en landelijke centralisatie van de toekom stige geïntegreerde instituten voorbe roepsbegeleidend onderwijs en vor mingswerk kon de goedkeuring van de heer Bramer niet zonder meer wegdra- LEUVEN Op de weg tussen Leu ven en Brussel, ter hoogte van Erps- Kwerps heeft zich gisteren een frontale j botsing voorgedaan tussen een Neder landse touringcar uit Geuite in Lim- I burg en een vrachtauto. Van de 39 inzittenden van de tou ringcar zijn er twee ernstig gewond en 28 in mindere mate. De twee inzitten den van de vrachtauto liepen ernstige verwondingen op. De gewonden zijn overgebracht naar ziekenhuizen te Leu- De vrachtwagen die uit de richting Brussel kwam en die een inhaalma noeuvre aan het uitvoeren was, moest op een gegeven moment remmen voor een auto die links wou afslaan. Bij het remmen op het vochtige wegdek week de vrachtwagen naar links uit en kwam in frontale botsing met de Ne-' derlandse touringcar die in de richting Brussel reed. Als passagiers bevonden zich in de bus leden van een vrouwenvereniging én de plaatselijke pastoor uit Rimburg, gemeente Ubach over Worms, die een dagtochtje naar Antwerpen zouden ma- Onderzoek naar rechter Douglas WASHINGTON (AP) De juridische commissie van het Amerikaanse Hnis van Afgevaardigden heeft besloten een onderzoek in te doen stellen naar de beschuldigingen die zijn ingebracht te gen William C. Douglas, een rechter in het Amerikaanse hooggerechtshof. Een sub-commissie van vijf, onder leiding van de voorzitter van de juri dische commissie Emmanuel Celier, de- mocraat-New York hoopt binnen twee maanden verslag uit te brengen. Douglas heeft blootgestaan aan kritiek op zijn juridische opvattingen en op zijn publikatiee. gen. Hij vreest hierbij een te centralis tisch en dirigistisch beleid, waardoor de invloed van de plaatselijke situatie en de bestaande organisaties wel eens in de knel kan komen. Over de democratiseringsbeweging in het onderwijs zei de heer Bramer, dat men niet alleen de negatieve aspecten moet zien. De kern van de zaak is naar zijn mening het streven naar inspraak en medeverantwoordelijkheid voor de zaken van school en onderwijs. Men wil niet langer alleen als object gezien worden, maar ook als deelnemer, als mens met een eigen verantwoordelijk heid, om samen te werken aan het gemeenschappelijk doel. DEN HAAG (ANP) Vermaak bui tenshuis in de daarvoor bestemde „ver- maakinstellingen" wordt in Nederland steeds minder populair. Dit geldt ook het bezoek aan sportuitvoeringen. Een en ander blijkt uit de publikatie „Bezoek aan vermakelükheidsinstellingen 1968" van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het CBS heeft uitgerekend, dat het totale bezoekcijfer aan vermakelijkheden in 1968 (76,3 miljoen gulden) sedert 1967 met 5 miljoen gulden is teruggelopen. Hiermee wordt het beeld van voortdu rende daling, dat sedert 1957 kon worden vastgesteld op een kleine stijging van 1965 op 1966 na gecontinueerd. Vergeleken met 1967 leed het bioscoop bezoek een verlies van 13,4 pet. Ook het bezoek aan beroepstoneel 3.8 pet.) lag lager dan een jaar tevoren. Deze daling manifesteerde zich zowel in West- Nederland als in de rest van het land. Hetzelfde beeld geeft het bezoek aan sportuitvoeringen. Daarentegen kon voor bezoek aan concerten een stijging 14,8 pet.) worden vastgesteld, die zich vooral in het westen des lands en in de grote gemeenten voordeed. Het publiek besteedde in 1968 198 mil joen gulden aan toegangsbewijzen, dat is 3 miljoen gulden meer dan in 1967. Per bezoek besteedde het publiek ge middeld 2.59 gulden, dat is 19 cent meer dan in 1967; in de gemeenten met 100.000 en meer inwoners was het ge middeld bedrag per bezoek 3,02 gulden. Van het bezoek aan concerten, uitge voerd door beroepsgezelschappen, is 39 pet. abonnementsbezoek, voor bezoek aan beroepstoneel is dit 29 pet., voor bezoek aan beroepsopera, -operette en -ballet 28 pet. Op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven is het nieuwe stations gebouw bijna klaar. De officiële opening zal op 28 april verricht worden door minister Bakker van Verkeer en Waterstaat. (Luchtfoto Aero Camera, Rotterdam) In Rotterdam-Zuid heeft gister middag een vijftigjarige man in een vlaag van verstandsverbijstering ge schoten op zijn neef en een boek houder. De schietpartij vond plaats in het kantoor van een brood bakkerij. Beide slachtoffers werden met lichte verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Later werd ook de dader, na een kalmerende injectie, naar het ziekenhuis ge bracht. Eén van de kogels ging door een raam van het kantoor, maar er waren op dat moment geen voorbij gangers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft al in oktober vorig jaar besloten dc geheime veiligheidsdiensten te reorganiseren. Op 15 december begon de coördinatie van Activiteiten beginnen over enkele maanden (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als eerste warenhuis in Nederland gaat V. en D. zich ook met verzekeringen bezighouden. In samen werking met de assurantiefirma Lange- veldt-Dc Vos-de Waal is namelijk de Vendopolis N.V. opgericht, die zowel schade, als levensverzekeringen zal af sluiten. Deze verzekeringsactiviteiten be ginnen in Den Haag, Rotterdam, Zaan dam, Tilburg. Eindhoven, Apeldoorn en (ADVERTENTIE) Er zijn er die spotten met het 'bermtoerisme'. Alsof je niet prima zit aan de kant van de weg: je ziet de mensheid voorbij- suizen - en zelf lig je lekker lui in de zon. Eén ding! Vergeet niet een groot stuk kaas mee te nemen en een mes. Wat gouden blokjes in 't groene gras, daar kan menige snob iets van leren. De grootste geneugten in het leven zijn simpel. f Kaas uit 't vuistje in de berm, bravo! Groningen. Later zullen ook andere fi lialen deze activiteiten ter hand nemen. Zeer belangrijk in deze activiteiten is bet zogenaamde Vendo Plus Plan. een nieuw spaarplan op aandelenbasis met bet ka rakter van een levensverzekering. Het spaarplan wordt uitgebracht door de Nationale-Nederlainden en Delta- Lloyd. In bun officiële bekendmaking wijzen zij erop, dat het nieuwe plan een zeer goede combinatie vormt van beleggingen als basis voor een aandelenspaarplan. Overeenkomstig het gebruik bij ver zekerde spaarplannen wordt bij overlij den een extra-uitkering ter onmiddellijke voltooiing van het spaarplan verricht, terwijl bij blijvende algehele arbeidson geschiktheid hel spaarplan zijn voortzet ting vindt zonder verdere betalingen door de spaarder De spaarduur zal 10 of 15 jaar bedra gen en de spaarders zullen gebruik kun nen maken van zelf bedien ingsformulie- ren, waardoor normale risico's bij over lijden en arbeidsongeschiktheid terstond verzekerd kunnen worden. Aldus kan het spaarplan met direct ingaande risicodek king onmiddellijk worden geleverd. De verkoop zal binnen enkele maan- den beginnen in de warenhuizen van V. en D. en via alle tussenpersonen in het assurantiebedrijf. het werk van de drie diensten: de militai re inlichtingendienst (M.I.D.), de buiten landse inlichtingendienst (B.I.D.) en de binnenlandse veiligheidsdienst (B.V.D.) voor contraspionage. Pas gisteren is de Tweede Kamer uitgebreid ingelicht over de reorganisatie, die 1 januari a.s. rond moet zün. De Kamer was vrijwel algemeen ont stemd over het eigenmachtig handelen van de regering. Minister-president De Jong gaf wel toe dat hij het parlement eerder bij het reorgarusatiebesluit had moeten betrekken. Zelfs toen het debat begon, wist de Kamer nog niet dat de reorganisatie in feite al in volle gang De werkzaamheden van de B.I.D. in het buitenland zal voortaan geschieden in nauwe samenwerking met de militaire inlichtingen diensten en vallen onder verantwoordelijkheid van de minister van Defensie. Officieel houdt de BJ.D., die tot nog toe onder directe verant woordelijkheid van de minister-president viel, op te bestaèii. De dienst blijft echter als zelfstandig onderdeel op Defensie voort werken. De B.V.D. blijft onveran derd onder verantwoordelijkheid van da minister van Binnenlandse Zaken haar werk voortzetten. Het werk van d» drie diensten wordt gecoördineerd door de apart daarvoor aangestelde functiona ris. vice-admiraal b.d. Bos. Ondanks de vele bezwaren van de Kamer is het nu al zeker, dot de reorga nisatievoorstellen van de regering over de buitenlandse veiligheidsdienst het zul len halen. Volgende week wordt erovw gestemd Premier De Jong zei in ant woord op de vele opmerkingen vanuit de Kamer trouwens al, dat de reorgani satie te ver gevorderd was om haar nog ongedaan te maken. Duidelijk werd tijdens de debatten wél, dat de socialistische fractie in deze kwes tie geen eenheid vormt. De Kamerleden Goedhart (voorman van Democratisch Appel) en Schuitemaker (sympathisant van D.S. '70) lieten namelijk weten zich te distantiëren van het officieel socialis tisch standpunt over de veildgheidsdien- ADVERTENTIE) Kamerlid vraagt Europese wijn reclameverbod voor sigaretten DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. J. van den Doel heeft de minister van C.R.M. en de staatssecre taris van Volksgezondheid gevraagd een algemeen reclameverbod voor sigaretten en shag uit te vaardigen en op de verpakking te vermelden: roken van sigaretten is gevaarlijk voor uw ge zondheid. Het kamerlid herinnert eraan dat in de Verenigde Staten met ingang van 1 januari aanstaande televisierecla me voor sigaretten zal zijn verboden, en dat voortaan op pakjes sigaretten moet worden vermeld: „attentie: het ministerie van Volksgezondheid vestigt er de aandacht op .dat het roken van sigaretten gevaarlijk is voor de gezond- LUXEMBURG (ANP) Rond één uur afgelopen nacht hebben de minister* van Landbouw van de Europese Gemeen schap tenslotte een akkoord bereikt over een Europees wUnreglement. Dat opende de weg tot ondertekening door de ministers van Buitenlandse Za ken van het ln december vorig jaar reeds in principe bereikte Marathonakkoord over de gedeeltelijke verruiming van de Europese parlementaire bevoegdheden, de eigen middelen van de gemeenschap en de definitieve landbouwfinanciering. Tevens betekent dit akkoord dat de be letselen zijn weggenomen voor het begin van de onderhandelingen met Groot- Brittannië Ierland, Noorwegen en Dene marken over toetreding tot de Europese gemeenschappen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7