C A huurt pand en heeft grootse nieuwbonwplannen Spelelement belangrijker dan intensieve training' OPLOSSING PARKEERPROBLEEM? Maison Ziirloh "aal verdwijnen Leids City Centrum is verontrust over verhuur parkeerruimte Ontwikkelingshulp is een politieke kwestie J. Mertens bij Leidse NKV'ers Braafheid zou ons einde kunnen worden ENSDAG 22 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT DOCOS-TRAINER H LOERTS: Juli verbouw voor afdeling herenkleding )EN Modemagazijn Zürloh Breestraat wordt opge- sn. Het is de bedoeling, dat 1 juli a.s. het pand ontruimd Het zal dan worden ingericht de herenafdeling van C. A nninkmeijer N.V., die het winkel- el voor een aantal jaren heeft uurd in afwachting van nieuw- wplannen aan de Breestraat. ie plannen zouden over een jaar •ijf verwezenlijkt moeten zijn. ■eden voor het verdwijnen van Zur- s. aldus de bedrijfsleiding, dat er opvolger was voor de here Zurloh ■ven jaar geleden overleed. A is aan de Botermarkt al enige it haar „jasje" gegroeid. Het mode- [azijn daar werd door Brennink- 1932 in gebruik genomen en uimte, waarin alle afdelingen een ts hadden gekregen behalve het radenmagazijn, dat in het voorma- Gulden Vlies aan de Breestraat is atigd) is te klein geworden. Als Imaatregel is het pand Zurloh nu uurd. Op 1 september zal de heren- met tevens een ingang aan Botermarkt in gebruik worden gebouw aan de Botermarkt blyft verige afdelingen gehandhaafd (at C A in haar nieuw te bouwen llging getrokken is. De N.V. orlën- zicli op het moment met betrek- tot eventueel aan te kopen panden de Breestraat waar de plannen ge retireerd zouden moeten worden. baar. Twaalf tegengoals in dit seizoen hebben een ijzersterke condldtie, die In duidt op een sterke verdediging. Een ste- de vierde klasse van grote waarde is. 1 k vige laatste linie, waar het gegroepeerde zal de training de komende weken niet voetbal zijn oorsprong vindt. De taktiek verzwaren. Eerder wordt het spelelement was er ook zondag weer op gericht tegen er in gebracht. Je loopt tegen het einde Rijpwetering. Al te feilloos werd het van de competitie". systeem niet uitgevoerd. Ton van der Het tweede elftal is wat in de vergetel- Mcer verscheen eenmaal alleen voor heid geraakt. De reserves, die vorig jaar doelman Gerard Dubbeldeman en alleen promoveerden naar de reserve derde omdat de Rippers een wat ondoordacht klasse cn zodoende het grote gat met het spelletje speelden kon DOCOS stand hou- standaardteam enigszins overbrugden, den. De ontmoeting tegen VTL is dan dreigen reeds na een jaar te degrade- ook beslist niet bij voorbaat gewonnen, ren. Loerts: De trainingsopkomst is ma- Loerts, met zijn kortgeknipte haar en tig. Volgend jaar zal dat op een andere het smalle gezicht 't uiterlijk van „Apol- leest geschoeid worden. Er komen jong.» lo-Henkie" Terlingen, onderschat de spelers en ik zal meer aandacht aan hen lu-acht van VTL niet: „Het elftal moet besteden. Onbewust heb ik me dit sei- het hebben van een geweldige inzet. De zoen teveel bemoeid met het eerste elf jongens vangen veel voor elkaar op en tal." LEIDEN H. Loerts zal minstens nog een jaar bij DOCOS als trainer aanblij ven. Deze week is er nog eens over ge praat en bestuur en trainer zijn tot over eenstemming gekomen. Onbezorgd kan de heer Loerts met zijn spelers zodoende toewerken naar liet grote duel tegen VTL, dat voor het eerst in de geschiede nis van de Kikkerpoldervereniging de deur naar de derde klasse moet open gooien. Verscheidende jaren heeft •ieterskerkgracht, hoek Lok- DOCOS reeds in deze aantrekkelijke po- horststraat. waar het voormalige MSG- sitie verkeerd. Steeds faalde de ploeg in gebouw heeft gestaan. Zoals bekend de slotfase of zette de eindsprint te laat leiden Ter afsluiting heeft Rynland deze grond gehuurd als in. parkeerruimte voor zijn personeel en be- commercieel medewerker op een export- i kantoor H. Loerts, is te benijden. Als jonge knaaap van 24 jaar staat hij op het LEIDEN Het Leids City Centrum heelt zich in een brief tot het college van b. en w. gericht naar aanleiding van een j publikutie in de Leidse Courant, vorige I week, over het huren door het Hoog- I heemraadschap Rijnland i \\mb-direeteur G. van Vlijmt DEN „Het zal zo moeten worden dat wij paal en perk stellen aan onze welvaart dat wij ons verantwoordelijk weten voor de welvaart van 2/3 van de wereld daar nog niet aan toe is. De E.E.G. zou zich niet moeten opwerpen als machts- tegen Amerika, om economisch geljjk of nog machtiger dan Amerika te orden maar als blok dat welvaart brengt aan de arme wereld. Het is niet nodig arme landen steeds armer worden en rijke landen steeds ryker. Als lieel Neder- gezamenlijk één pakket ontwikkelingshulp zou willen maken, w aar we met het volk als één man achter gingen staan dan konden we geweldige dingen Dit zed de heer G. J. van Vlymen, direkteur van de Novib, gisteravond onder tijdens de slotbijeenkomst van de dekenale werkgroep voor het gespreks- epenwerk in het hervormd centrum aan de Hooglandse kerk. De lieer Van men hield een inleiding over ontwikkelingssamenwerking. rijke landen aan mee moet werken. En dan komen we tot de overtuiging dat de ontwikkelingshulp zal moeten verlopen langs de politieke kanalen. Dat wil zeg gen dat wij van de rijke landen op die politieke partijen zullen moeten stem men die de grootste voorrang aan de ontwikkelingshulp geven". Tijdens de discussie na deze inleiding kwam onder meer naar voren, dat men de protestakties van de jongeren, die de ongelijkheid van de welvaart in de wereld veroordelen, maar ten dele kan waarderen. Men meent dat de jongeren niet de verantwoordelijkheid kunnen en willen dragen als het op de uitvoering aankomt. De deelnemers aan de discussie drukten de Novib-directeur nog eens op het hart, dat de Novib niet als inzamelingsorgani satie moet fungeren, maar meer ais in stelling die de mentaliteit van het Ne derlandse volk moet helpen veranderen. Promotie verpleegsters iri het AZL Stempel van liefdadigheid tnoet verdwijnen kern van de vraag is, aldus de rib-directeur, hoe helpt de 1/3 rijke eld de 2/3 arme wereld het meest clënt? „Er bestaan massa's instellin- die ieder op zich goed werk ver ten om hun steentje bij te dragen de ontwikkelingshulp, en onder die ellingen zijn dan weer hele grote, ook grote stenen bijdragen, maar de ag blijft hoe verrichten we het ont- kelingswerk het best? En dan komt onmiddellijk de kwestie van of-of r zeker voorlopig moeten we door- met en-en. Daarmee wil maar egd zijn dat de verschillende instan- die zich met ontwikkelingshulp be houden moeten doorgaan met het le werk dat zij verrichten, ir tegelijkertijd blijft de vraag hoe wikkelingshulp op de meest effi- ïte wijze beoefend moet worden? En het antwoord dat deze hulp het ïl van liefdadigheid kwijt moet. dat het een kwestie wordt van itvaardigheid, waar iedereen uit de UNIVERSITAIR I NIEUWS DEN Aan de universiteit zijn ge- gd voor het Semi-artsex.: A. J. A. glas (Leiden), R. A. den Hartog iden), P. H. Hoogland, Leiden en E. Nieuwenhuis, Leiderdorp, lex.: A. P. G. de Gijzel (Oegstgeest) W. de Haas (Goes), P. A. A. M. jffers (Helmond». R. M. Wiersma te rburg. - ex. Ned. Recht: G. W. A. Lams- Wassenaar; Kand. ex. BI W. en N.: Inserink, Leiden; F1 W en N: T. J. »fefler, Leiden; E. Vervloet, Leiden; Tjon Soei Lem, Leiden; kand. ex. en D: W. J. Weber. Leiden; B 4W J. v.d. Burg. Leiden; W. C. Wie- Leiden; M. Gassier, Leiden; LW 3. v. Battum, Den Haag; kand. ex. Uurkunde: C. Vader (Vogelenzang) A. M. v.d. Klein, Leiden; K. J. F. mers ci., Delft. ex. scheikunde: W. F. Schmale Haag; J. Valk, Leiden; C. L. M. eateyn, Amsterdam; R. A. Riemers- c.l.. Leiden: C. Kuiper. Oegstgeest. t. ex. biologie: J. C. M. Jonkman, derdorp; R. S. Panday, cum laude, len; M. J. E. Kduijtzer, Wassenaar, geologie: D. v_cL Baan, Leider- Noord-Hofland wordt aangesloten op telefooncentrale in Leiden Zuid-West VOORSCHOTEN Bij het ingebruik- nemen van de centrale Leiden Zuid-West in 1972, zal het gehele gebied „Noord- Hofland" voor wat de telefoonvoorzie- ning betreft op deze centrale worden aangesloten. Tot dan zal er naar worden gestreefd uit Leiden naar Noord-Hofland verhui zende aangeslotenen hun nummer op de Leidse centrale Boommarkt te laten be houden. «Een en ander voor zover de kabelcapaciteit dat toelaat. Uit andere delen van Voorschoten naar het woon gebied Noord-Hofland verhuizende aan geslotenen zullen hun Voorschotense nummer behouden. Van elders komenden zullen naar de mate van de mogelijk heden op de centrale Voorschoten woi den aangesloten. Een wachtlijst voor het gebied Noord-Hofland is echter helaa; niet te vermijden* Deze oplossing zal betekenen dat tijdelijk bewoners van de wijk „Noord-Hofland" (wellicht zeer dicht bij elkaar wonend) een Leids, respectievelijk een Voorscho- tens nummer zullen hebben met de daar aan verbonden gesprekstariefconsequen ties. Dit heeft een tijdelijk karakter, want beide categorieën zullen bij het gereed komen van de centrale Leiden Zuid-West op die centrale overgaan, hetgeen dan tevens voor beide groepen een nummer- wijziging zal betekenen. LEIDEN Tot hoofdingeland plaatsvervanger van Rijnland voor de gemeenten Amsterdam, Bloemendaal en Heemstede is benoemd de heer J. H. G. Schapman uit Aerdenhoufe. WEIDEN:In de aula demisch Ziekenhuis vond gisteravond de jaarlijkse bevorderingsbyeenkomst I plaats van verpleegsters die het afge- j lopen jaar in rang bevorderd waren. J Het was voor het laatst dat de direc- teur-geneesheer van 't AZL, dr. M. W. Jongsma, de verpleegsers bij deze ge- j tegenheid kon toespreken. Eind van dit jaar bereikt hij immers de pensioen gerechtigde leeftijd. In zijn toespraak wees hij er onder meer op, dat de bevordering bij het AZL geen automatisme is, maar zeer select plaats vindt. Zr. E. N. Wevels, directrice van het AZL, overhandigde de gepromoveer de verpleegsters een aandenken of bloe men. De gepromoveerden waren zr. E. F.van Crefeld (hoofdverpl.-A), zr. A. W. Cas- sée (hoofdverpl.), zr. E. S. P. Pluyter- Wenting (hoofdverpl.-docente), de zus ters A. van den Berg, M. A. C. S. van Maasdam. W. Wendt, K. Rusbach, N. J. Saaman, C. Beerents, E. Ch. Meier, D. Stiirnat, M. Noordervliet, V. v. d. Krol, H. H. Veen, C. T. Krösschell en M. Duyn (allen eerste verlp.), M. Th. O. Hiltmann Schoon (eerste verpl.-do cente.), C. H. E. Gerst en B. Wieringa (beiden eerste verpl.-instructiezuster), M. C. Roorda (vroedvrouw eerste ver pl.) en A. Koning-Verkuil (eerste ver pl.). Nota aan de raad Leefbaar Leiden wil adviesraad voor binnenstads- problematieken LEIDEN In feu nota aan de ge meenteraad van Leiden dringt 't Komi- zoekers. Het Leids City Centrum spreekt in de brief zijn grote verontrusting uit over het verhuren of verpachten van toch al schaarse parkeerterreinen aan instel lingen. Met klem wordt er bij b. en w. op aangedrongen, als gedragslijn te vol gen, dat parkeerruimte ter beschikking blijft van het publiek in het algemeen. Het LCC keert zich verder tegen het langparkeren, dat op het terrein Pie terskerkgracht beoogd wordt. Het wil juist de gehele binnenstad van lang- parkeerders bevrijden en daar alleen kort of semi-lang parkeren mogelijk maken. „Duistere" voorlichting op de Meye-school LEIDERDORP Gisteravond heeft de r.k. lagere school De Meye van de heer Willems voorlichting gegeven aan de ouders van de leerlingen over de on derwijsvernieuwing. Ook de ouders der leerlingen die nu nog op de kleuter school gaan, waren hierbij uitgenodigd. Zodoende was de gemeenschapsruimte van de school goed bezet. Een pikante bijzonderheid hierbij was echter, dat bij h.et begin van de lezing de stoppen doorsloegen, zodat de ouders bepaald een „duistere voorlichting" kregen. Eerst het Aca- I nadat de lezing beëindigd was slaagde J 'n het euvel te verhelpen. punt DOCOS een trede hoger op de ama teurladder te zetten. Zijn succes moet gezocht worden in de discipline, al rea geerden enkele spelers in het jongste duel tegen Rijpwetering op hun matige optreden met conversaties tegenover de medespelers, die zij voor hun eigen zwakheden kennelijk verantwoordelijk stelden. Over het algemeen is er echter veel veranderd bij DOCOS. De heer Loerts laat zich niet tutoyeren of zich zelf bevelen. Zonder al te autoritair te worden bepaalt hij wat er gedaan wordt. Loerts: „Dat ik jonger ben dan som mige spelers is niet bezwaarlijk. Het ligt er helemaal maar aan hoe je je gedraagt. Kom je aanlopen, en bazuin je rond hier ben ik dan loopt het onherroepelijk mis. Je moet goed met ze omgaan. Als er een verloving is dan toon ik belangstelling, zo ook bij een huwelijk, maar het moet echt niet zo gaan van „ouwe jongens onder mekaar". Ik speel wel zo* veel mo gelijk open kaart. Als er moeilijkheden zijn worden de jongens opgezocht. Ze kunnen ook altijd naar me toekomen. Die persoonlijke begeleiding vind ik zeer belangrijk. Ze moeten niet blijven rond lopen als er iets is. Laten ze zich uit spreken. Je praat er over en de jongen voetbalt meteen beter". Technisch Is DOCOS waarschynlijk de topper in de vierde klasse. Met balvaar digheid alleen kom je er echter niet. In de afgelopen jaren is dat wel gebleken. De doorgaans tenger^ knapen in het roodwitte team' raakten knel gèintimi- deerd en bleken ook mentaal zeer kwets- i de propagandawerk van het NKV wordt vrijdag een landelijke ledenwerfaktie gebonden, die een bliksemeffekt moet krijgen. Af gaande op de geringe belangstelling gisteravond voor de speech van vakbonds voorzitter Jan Mertens in liet Antonius Clubhuis en diens sombere conclusie dat het Nederlands katholiek Vakverbond de laatste drie a vier jaar zo'n 28.000 leden heeft verloren, is zo'n initiatief bepaald niet overbodig. Oorzaken voor dat verlies voerde de heer Mertens In grote mate aan. Het liart van het NKV, de provincies Noord-Brabant en Limburg, slaat zo gelijkmatig niet meer. „We zyn ermee ver trouwd geraakt dal er binnenkort geen mijnen meer zullen zyn. Maar juist onder de mijnwerkers hadden we onze leden. 80% van hen was georganiseerd. Een zeer hoog percentage, waarvan 90% aangesloten was bij het NKV. Het NKV is er niet primair om reizen naar Lourdes te organiseren Fusies en liquidaties zijn van de dag. Neem de textielindustrie waarin we grote belangen hebben, Hel mond en Twente, de schoenindustrie in de Langstraat, Brabant en wat in Vo- lendam. Er is een verschuiving van dt beroepsbevolking. Van industrie, am bacht en nijverheid naar de diensten sector, de overheid. Een bekend schijnsel in daartegenover een vooruitgang van het NW. Van een verschuiving is volgens de heer Mertens echter beslist geen sprake. Het NW kent ook wel degelijk stagnatie- verschijnselen, „maar mensen, die tot nu toe niet of gedeeltelijk aangesloten waren zijn nu geheel verbonden aan het NW. Neem de semiprofvoetballers, de algemene onderwijsorganisatie, die op hetpunt staat toe te treden, de kun stenaarsorganisatie". Algemeen wilde hy stellen dat de vakbeweging de groei van de beroepsbevolking niet heeft bij kun nen houden. „Een van de voornaamste redenen voor de orde (^ie stapiat'everscllijnselen is het te geïnstitutionaliseerd zijn arbeid. We hebben een heel doolhof van instituten. Overal wilden we mee spre ken. Er zijn heel wat moeilijkheden in vele instituten. Op religieus gebied, in het onderwijs, op de universiteiten. Overal is onrust en in die veranderende maatschappij is de vrouw gekomen die de welvaartsmaatschappij: "«e De gewone maar juist in die dienstensector staan we vanwege de categorale organisatie het zwakste". Groot verlies voor het i - NKV, een achteruitgang, zij het in heel J ZQU tot c)e wat bescheidener mate voor het CNV man. jdie er «een tou^v meer aan i vast kan' tcnopen Is de 'vakbeweging 'op èeri hoop gaan gooien met „Den Haag". Dat is de image van de vakbeweging. Zij zou tot de gevestigde orde behoren". I De heer Mertens stipte diverse proble- I men in de vakbeweging vluchtig aan: Zo ook 't vraagstuk ongeorganiseerden- I georganiseerden, dat zo mogelijk met harde akties moet worden opgelost. „We moeten zelf komen tot een andere op stelling. We moeten meer het image krijgen dat we representanten van de mensen zyn. Het lijkt allemaal wat re volutionair. maar de braafheid, die men van ons venvacht, betekent ons einde". Om praktische redenen wil de heer Mertens een scheiding van vakbonden en politieke partijen: „Men denkt niet meer gelijk over politieke kwesties. Waar heeft men vaak ruzie over? Over vakbondskwesties Nee, over de poli tiek. Dat is zo in alle vakbonden. Dat tellen. Dit orgaan zou micretére inspraakmo- aldus het Komite-e dat in de nota stelt, run de bevolking in Ledenwerfaktie moet verlies van het NKV goedmaken tee Leefbaar Lei viesraad voor de tiéken sumen te de burgerij een c gelijkheid geven' LeefbaarLeiden, dat de inspraak feite een farce is. De adviesraad zou, uit maximaal 2ü en uit minimaal 15 burgers moeten bestaan die representatief moeten zijn voor ver schillende maatschappelijke groeperin gen. De leden zouden ook op geen en kele wijze betrokken mogen zijn bij de beleidsvoering en de beleidsvoorberei ding; dus geen gemeenteraadsleden en ambtenaren. De werkwijze van de adviesraad geeft het Komitee Leefbaar Leiden in de nota Toos Onderdenwijngaard geeft twee recitals (Van onze muziekredactle VOORSCHOTEN De pianiste Toos Onderdenwijngaard zal op woensdag 29 april en vrijdag 1 mei in het Kasteel1 LE)DENh llet 13 °"9etw,jfeld geen vertegenwoordiger van City Centrum Leiden die hier radicaal op een staan werken van Schubert. Mozart. Iauto mhakt- Deze oplossing van het parkeerprobleem zou te ver gaan, maar dat er aan de steeds toe- Scariattd, Messiaen en Debussy. De aan- j nemend© opeenhoping van voertuigen laags de straat Iets gedaan moet worden staat als een paal boven vang op beldeavonden is 19.30 uur, watery verhindert de vakbeweging een be paalde politieke richting te kiezen. Een politieke partij dient trouwens het alge meen belang. Ik word niet betaald voor het algemeen belang, maar voor het belang van i' werknemer. Daarom moeten we onafhankelijk zijn van de politieke partijen. We zijn te lang voor gelicht van welke partij we lid moeten zijn. Dat paternalistische is voorbij. We zijn mondig en moeten niet geëngageerd zijn met een bepaalde partij. Toch doet de vakbeweging aan politiek, omdat de eisen nu eenmaal gerealiserd moeten worden in de politiek. We moeten aan politiek doen in de zin van pressiegroep zijn". Het woord KVP, de partij waarmee het NKV altijd zulke nauwe contacten on derhouden heeft en vaak door de door snee Nederlander als één orgaan werd gezien nam Mertens nauwelijks in de mond. Wel wees hij krachtig op de principes van het NKV, dat zeer nauw kan samenwerken met het NW mits deze bond aan twee „keiharde" punten voldoet: „Erwordt vaak gezegd: Mertens wil het NKV behouden om reizen naar Lourdes te kunnen organi seren. Dat doen wij inderdaad, maar dat staat niet primair. De belangen van de werknemers staan voorop, maar we willen dat er altijd ruimte en midde len zullen zijn voor het tot uitdrukking brengen van de godsdienstige overtui ging en dat de godsdienstige overwe ging in het beleid wordt geaccepteerd". Tenslotte roerde de heer Mertens het probleem „jongeren" aan. In het An tonius Clubhuis waren er slechts en kelen, doch de vakbondsvoorzitter ver- I zekerde het kleine groepje getrouwen dat in tal van plaatsen de opkomst van de jeugd zeer groot was geweest. Mer tens, zelf vader van acht zoons: „Laten we open staan voor de kritiek van de jeugd. Voor de jongeren bestaan nog veel discriminaties, bijvoorbeeld wat de inspraak betreft". Als dank voor de beschouwing van de structurele opzet van de vakbeweging en het NKV ont ving de heer Mertens uit handen van de heer Th. de Wilde (voorzitter NKV afd. Leiden) een Leidse kaas.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3