DEFILE IN SOESTDIJK EN SALTIMBANQUES Profiel van Cornelis Vreeswijk flora-nova - 1970 SPANNING ROND CAO IN OMROEPWERELD Open Theater in Eigentijds KVP wil Veronica programma behouden I v-programma koninginnedag Ton Lutz regisseerde andere van Dürrenmatts komedie bij „Globe versie DE LEroSE. COURANT WOENSDAG 22 APRIL 1970 Het avontuur van DS 70 f De Politieke Partij Radikalen kan hier I van meepraten; eerste desillusie voor drs. Aarden en mr. Van Doorn c.s. is in het jaar na „de nacht van Schmelzer" geweest, dat de groep radicale K.V.P.- I Kamerleden, die wilden proberen binnen de partij de bakens verzet te krijgen, ^^ANNEER PvdA-voorzitter Vondeling veel groter was dan de groep lijmen, dan moet hij vandaag toch wel zijn vergissing inzien. In verschillende gemeenten heerst er door het krachtige en handige manipuleren van Nieuw Links verborgen of onderdrukte ontevredenheid en in minstens tien gemeenten optreden van de afgescheiden Democra tische Socialisten '70 als zelfstandige groep een feit. Op dit moment is niet het belangrijkste of in de Tweede Kamer twee of meer socialisten op P.v.d.A.-plaatsen zitten, die met de huidige partijlijn officieel gebroken hebben. Belangrijker wordt bij de raadsverkiezingen van juni de proef, of blijken zal dat D.S. '70 representatief is voor een betekenisvol deel van het socialistische kiezerskorps. Over de aan hang van drs. A. J. van Stuyvenberg c.s. kan men wel vermoedens hebben, maar ontbreekt elke zekerheid. Wel is gebleken, dat één verhaaltje niet op gaat: het verhaal dat openlijk ontevredenen in de Partij van de Arbeid hoofdzakelijk te vinden zijn onder de conservatieve groep van het oude so cialisme, onder de vijftigers, die geen open oog hebben voor eisen van de nieuwe tijd. A vontuur INTUSSEN moet de stemming in de Partij van de Arbeid in sommige hoeken wel bijzonder onverkwikkelijk zijn; anders zou D.S. '70 zich door de ervaring met andere splinterpartijen wel hebben laten leiden door de overtuiging, dat het het beste ls om binnen de partij tot koerswijziging te blijven aandringen. adhesie bij de kiezers aan de stembus. Zal het de dissidente socialisten beter vergaan dan de dissidente K.V.P.'ers? Daarbij komt nog, dat niemand kan ontkennen, hoe na de crisis in de Katho lieke Volkspartij belangrijke wijzigingen hebben plaatsgevonden. We geloven, dat het uittreden van drs. Aarden tempo van die wijzigingen versneld heeft; maar ook dan blijkt dus het optreden van de Politieke Partij Radi kalen meer een middel dan een zinvol doel op zichzelf te zijn. Misschien zijn de socialisten van D.S. '70 ervan overtuigd, dat hun stap en de eventuele gevolgen daarvan bij de komende verkiezingen aanleiding kunnen vormen om ook in de Partij van de Arbeid nog eens na te gaan of de bakens ook wel op de juiste plaats staan. Een speculatie, die uit kan komen; maar wie geeft er garanties op? P.A.K. nu, betekenen in elk geval nog minder, perspectief voor het Progressief Akkoord; want meestal is het duwen, dringen en manipuleren rond het P.A.K. aanleiding tot conflicten geworden. Maar zonder hereniging van alle socialisten onder het vaandel van dr. Vondeling is er voor het P.A.K. ook al geen reden tot optimisme. Want hoe sterker Nieuw Links in het P.A.K. wordt, hoe kleiner de kans op intrede van D '66. Conclusie? Steeds minder duide lijkheid. Weinig Nederlanders weten dat een van de populairste artiesten in Zweden een Nederlander is. De man, die er beroemd werd als troubadour, maar evenzeer als Tevje in Anatevka en vorig jaar door de Zweedse afdeling JUUXI1 van de Internationale Grammofoon- 0*2020 platen-Federatie tot zanger en toon dichter van 1969 werd uitgeroepen, is Cornelis Vreeswijk, die sinds 1949 in Zweden woonachtig is. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala IKOR: 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal Pol. partij GPV 20.30 uur: Singing in the r 22.10 uur: Socutera 22.25 uur: Studio Sport 22.50 uur: Eigentijds 23.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Het wondei der natuur 19.30 uur: Info 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Jonge mensen op weg naar het concertpodium 21.00 uur: Cornelis Vreeswijk, troubadour 21.40 uur: Spreekuur 22.10 uur: Bond -onder Naam 22.20 uur: Journaal TELEAC: 22.25 uur: Vamos a ver, 12 23.05 uur: Kosmovisie, 1 Van deze artiest maakte de AVRO een t.v.-portret, dat vanavond wordt uit gezonden. Cornelis Vreeswijk, die op 8 augustus 1937 in Velsen werd geboren, trok met zijn ouders op 12-jarige leef tijd naar Zweden. Na zijn studies ea het volgen van een cursus in de toneel - speelkunst bouwde hij binnen enkele NEDERLAND I jaren een grote carrière op. In 1964 verscheen zijn eerste langspeelplaat op de Zweedse markt.. Het album (Bal- ladei och Oforskamdhetr) werd een bestseller: 27.000 exemplaren. En dit betekende direct een gouden plaat voor Cornelis Vreeswijk. Hierna zijn nog vier lp's van hem verschenen. De op lage kwam telkens rond de 25.000 exemplaren. Voor Zweden hoge cijfers en voor Cornelis Vreeswijk nog twee gouden platen erbij. En alsof goud nog niet genoeg wias, ontving hij in die periode ook een platina plaat voor „Cornelis sings Taube". Barbro Thunér, Zweedse die naar Nederland kwam, NOS-NOT: 10.45 uur: Voortgezet onderwijs, 3 11.10 uur: Notre ville, 14 14.00 uur Als je tekent Iet wiet wijt 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NOG 4 DAGEN in BOSKOOP (ADVERTENTIE) UNIEKE SHOW VAN BLOEIENDE BOOMKWEKER IJ - PRODUKTEN Geopend op werkdagen var 10.0022.00 uur en op zondag van 12.0022.00 uur. Per „West Nederland" goedkopere, gecombineerde bus-toegangskaarten. Dreiging met tv-loze avond hier de Filmacademie voltooide regisseuse is bij de AVRO. maakte als Hollandse-Zweedse dit profiel van Cornelis Vreeswijk. Deze produktie kwam als eindexamenproeve tot stand im samenwerking met de Nederlandsp Filmacademie. Woensdag AVRO Ned. II. 21.00 uur (9.04 u jonge men 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Frauen im Oslen, doe. 21.15 uur: Transit 21.45 uur: Op eigen kracht, doe. Finland 22.30 uur: Journaal TELEAC: 22.35 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: Woodhouse speciaal 20.40 uur: Ned. film 10.32 IKOR: 22.20 uur: Tot onze diepe droefheid, 3 Journaal HILVERSUM I 18.00 Nieuws 18.11 Actualiteiten, inding: 18.20 Uitzending VARA: 18.30 Stereo: m .50 "profra ïüttenlandB slechtzienden Tango Rumba "i8Cl' orkest: klaar zonder de Nederlande Radiophilharrno- lnstrumentaal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de KVP-fractie heerst verdeeldheid over radio-Veronica. De KVP-Kamerleden Boot, Brouwer, Klei- sterlee, Kolfschoten en Wejjters hebben minister Klompé (C.R.M.) gevraagd of de regering wil bevorderen, dat ook in de toekomst in de behoefte aan een zender als radio-Veronica kan worden voorzien binnen het kader van de in ternationale wetgeving. De Kamerleden willen weten of het juist is dat het kabihet-De Jong geen maatregelen zal nemen om radio-Vero- nica uit de ether te laten verdwijnen. Er is namelijk nog steeds niets geble ken, dat de regering gauw de interna tionale wetgeving tegen piratenzenders wil ratificeren. In een toelichting op de vragen zei het Kamerlid Boot: „Ik ben blij met radio- Veronica. Er luisteren heel veel men sen naar. Ook mijn kinderen luisteren vaak, en ik trouwens ook wel. De vraag is hoe Veronica kan worden gelegali- Van Schaik en Kleisterlee hadden met deze toelichting beslist geen vrede „Radio-Veronica staat buiten de wet en moet weg. Waar blijven we, als wij zo iets zouden tolereren Iets anders is of er een zender kan komen die in een soortgelijke behoefte voorziet", zei dr. Van Schaick. Kleisterlee verklaarde niet in te zien hoe radlo-Veronica binnen de internationale wetgeving kan worden gelegaliseerd. is geen voorstel te verwachten om het verdrag tegen piratenzenders gauw te ratificeren. „Ik doe ge enuitspraak op een ongewenst moment. Als ik zeg: Ra dio-Veronica moet weg, huilt half Ne derland. Als ik zeg: blijven, dan zeg gen ze, hü tolereert iets onwettigs. U kunt zeggen: die slimme Schmelzer houdt zich weer op de vlakte- Nou, dat doe ik dan al acht jaar en ik zit nog steeds hier". Apollomannen op televisie De NOS-televisie zendt vanavond samenvatting uit van de persconferen tie welke de bemanning van de Apollo- 13 in Houston geeft. NOS, Ned. I 18.15 uur. Tom Okker in Studio Sport In het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie vanavond zal uitzen den, kan men kijken naar een gesprek, met de tennisser Tom Okker. Voorts wordt aandacht besteed aan de affaire rond de Spaanse bokser Urtain, die zich zou hebben laten omkopen. NOS, Ned. I 22.25 uur. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De spanningen in de omroepwereld nemen hand over hand toe. In weerwil van de verklaring van de NOS-personeelscommissaris, de heer K. de Wilde, dat de onderhandelingen over de omroep CAO-1970 kunnen be ginnen. is er van enig overleg met de vakbonden nog steeds geen sprake. In tegendeel. de gezamenlijke bonden van het omroeppersoneel hebben een tele gram verzonden aan de omroepwerk- gevers, verenigd in de C.C.A. (commis sie coördinatie arbeisvoorwaarden). Zij protesteren hierin met klem tegen een nieuwe publikatie van de heer De Wil- Billy Blue uit High Chaparral In aansluiting hierop hebben de bon den zich nu schriftelijk gericht tot alle zendgemachtigden om hun ernstige ont stemming te doen blijken over de hou ding van de werkgeversgedelegeerde in het CAO-overleg. de heer De Wilde. Deze personeelscommissaris zou tijdens een persconferentie een volledige uit eenzetting hebben gegegeven over de ruimte der loononderhandelingen tus sen 7 en 9.4 procent. De bonden vin den het onaanvaardbaar, dat de heer De Wilde zich veroorlooft met deze ge gevens in de publiciteit te treden. Er is in dit verband al gedreigd met een t.v.-loze avond. Daarom verzoeken de samenwerkende werknemersorganisa ties in radio- en televisie op korte Ier- mijn een gesprek met een volledige' C.C.A.-commissie. Voorts verklaren zij geen behoefte te. voelen om de CAO-onderhandelingen te voeren via de publiciteitsorganen Ook wordt genoegdoening geëist voor de beiegening van de bonden via de mededelingenborden in de omroen- studio's en in de pers. Zeen belangriik is de eis der bonden, dat onderhande lingen niet meer uitsluitend zullen worden gevoerd met werkeeversgedele- geerde. de heer K. de Wilde Alleen indien deze eisen onverkort worden in gewilligd verklaren de bonden zich tot normale onderhandelingen bereid. HILVERSUM II 18.00 Country and Western Openbaar In de laatste aflevering in dit seizoen zigeun» van het televisieprogramma „Eigen- Jazzmuziek <gi tjjds" zendt de NOS vanavond een voorstelling uit, die het Open Theater uit New York op 5 januari van dit Japanse jaar heeft gegeven in het Universiteit.*- Magazine. 23.55- theater te Amsterdam. Uitgevoerd wordt de voorstelling ,_De Slang" van de auteur Jean Claude van Itallië die het stuk „een ceremonie met woorden en structuren" noemt. Het is een typische workshopproduktie van het Open Theaiter, dat wordt gerekend tot de beste avant-gardistische toneel groepen ter wereld. De medewerkende acteurs en actrices zijn Joyce Aaron. James Barbosa als a' Robert Kennedy, Raymond Berry als üek 'Kaïn. Shami Chadkin, Brenda Dixon. ®-?° Ron Faber als Jack Kennedy. Jayne gr£, Haynes, Ralph Loe; als Abel. Peter stei MallOneyals gouvemeür Connelly, J!100 Muriel Miguel als mevrouw Connelly, f0e"0 Mark Samuels als Adam, Ellen SChind- Niei ler, Tina Shepard als Eva, Barbara de Varrn als Jacky Kennedy, Lee Worley naaL 13.30 st<° (stem van God) en Paul Zimet als de Bariton en pia vogel in de tuin. Strijkkwartet: m De spelregie is van Joseph Ctaikin "lyS™ Rob van der Linden had de camera- stereo: De wereld regie van deze produktie, die tot stand beschouwmgj kwam in samenwerking met Uniwrsiteitstheater te Amsterdam. Woensdag NOS Ned. I 22.50 uur. Mededelingen. •kest (gr). 21.15 Ster •rzlcht. 22.45 Stere .try en Western- k. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne ken (gr). 23.20 Radio Jazz Sportkroniek. 18.58 n-filosofie. 18.5 Taalwenken. 19.cn 19.45 Adviezen. 20.0i HILVERSUM 1 Nieuws: 12.41 Actualiteiten). 14.00 Mieuws. 7.11 Ochlendgymnas- The Kilima Hawaiians Show 14.30 o: Lichte grammofoonmuziek. Klassieke kamer muziek (gr). 14.45 HILVERSUM III Muzlkantei ideme muziek. 14.30 't de geschiede: t kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Tafelmuzi De Fans van de televisiewestern „High Chaparral" zullen er binnenkort reke ning mee moeten houden dat het echt paar Canon zijn zoon Billy Blue gaat verliezen. De acteur Mark Slade. die aan de dromerige „Blue" zo aardig ge stalte weet te geven, heeft namelijk voor het nieuwe seizoen zijn contract niet verlengd. Dat betekent voor de schrijver van de serie een niet gering probleem, want op de een of andere manier moet hij Billy Blue „uit het verhaal schrijven", zoals dat ook in dertijd gebeurde met Perneli Roberts, televisiezoon Adam van weduwnaar Cartwright in de serie ..Bonanza". (-Tl f 1 7-16 Stereo: Badlnerie: klassieke muziek A C/ o voor de huisvrouw). NOS: 10.00 Wat heeft. luistera II instrumentale Is Muziek bij di 16.03 platenprogram lin: Holster: pop ers. Nieuws). 16.00 7.55 popmagazine. DraaijijofdraaiiKverzoekplatenprogramm BELGIE 324 m (Nederlands) >rd. 12.00 Nieuws. 12:03 Gevarieerde muziel iuziek (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen e SOS-berichten voor de schippers). 12.: Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuw igklapper e Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 (15.00-15.03 Nieuws). 15.30 Casinomuziek. 11.03 Voor de zieken. 11.54 Bericht 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.08 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Pianomuziek. 16.15 Programma voor oudere programma. (12.26 luisteraars. 17.00 Nieuws, weerbericht en (ADVERTENTIE) (Van o iroepcorrespondent) Play Strindberg „Play Strindberg", dat door de i Haagse Comedie met kennelijkl" succes geregeld in de Koninklijke I "We kennen de Haagse voorstelling als Schouwburg gebracht wordt, was daar gisteravond in een andere versie te zien, die van Globe name lijk, waar men sinds 6 maart, met" niet minder succes, reeksen voor stellingen 'geeft van dit merkwaar- dige spel van Dürrenmatt. t.Play Strindberg" is Dürrenmatts be- tcerking van Strindbergs „Dodendans", het bekende, gruwelijke drama van een stukgelopen huwelijk. Een militair en zijn vrouw tergen elkaar in hun ..ge vangenis": een torenkamer op een klein eiland. De komst van een vriend, Kurt, brengt een versnelling in het vernieti gingsproces. Dürrenmatt schreef een nieuw arrangement van dit stuk, hij nam daarbij vooral afstand van twee eaken die hem hinderden bij Strind berg: het teveel aan woorden en wat men met recht de pathetiek zou kunnen noemen. In dit arrangement speelt de stilte vaak een belangrijke rol en is er verder een merkwaardige mengeling van zwartgalligheid, humor, soms zelfs platvloerse lol, dan weer fijnzinnig ge- kille, zeer strenge en gestileerde, met een grote werking. De voorstelling van Globe, onder regie van Ton Lutz, gaat een andere kant op: hetN toneel is om te beginnen wat kleiner, wat huise lijker in de rangschikking van meubels, er is in de voorstelling niet dat van meet af aan beklemmend naargeestige, dat je als toeschouwer op een afstand houdt. De benadering van Ton Lutz is in wezen veel rijker, omdat hij zich zowel met de oppervlaktelaag als met de opgravingen in de diepte heeft be ziggehouden, terwijl het bij de Haagse Comedie om dit laatste ging. hoe fraai het resultaat daarvan ook is. „Play Strindberg" heeft twee voor stellingen opgeleverd, die beide grote kwaliteiten hebben. Bij Globe liggen die vooral in de kluchtige, beter gezeg de groteske vorm die eraan gegeven is. De lach blijft te horen in de zaal, het hele stuk door. Het besef dat hier vre selijke dingen gaande zijn, dringt lang zamer door, maar de dingen blijken daardoor ook des te afschuwelijker te zijn. De zeer geraffineerde manier van aankondigen van de diverse taferelen, Een van de zeer sterke punten uit de voorstelling van Globe is de rol van de vriend. Kurt, hier ontzettend overtui gend gespeeld door André van den Heu vel. die de man alle inhoud en spannin gen uiisf mee te geven, die een functie hebben in zijn relatie met de echtelie den. Enigszin gereserveerd, op bepaalde uitbarstingen na. vermaakt, ongeschokt toeziend, hoe alles is zoals hij het zich had kunnen denken. Ann Hasekamp is de vrouw. Alice, en bij haar komt de hardheid en het egoslme, dat toch aanwezig moet zijn. moeilijk en misschien ook wel te laat aan de oppervlakte. Ton Lutz is Edgar, een geweldig stuk komediantenwerk, verschrikkelijk in zijn mengeling van wreedheid, ziekte, humor, somberheid en mensenhaat. Als een getergd beest vaak. als een verwend kind soms. Het is jammer dat niet meer Haagse toneelliefhebbers gisteren de kans heb ben waargenomen, de Globeversie ter vergelijking met de Haagse te zien. Het zou leerzaam geweest zijn. Het overi gens niet geringe publiek bleek dan ook enthousiast. jan verstappen HILVERSUM De NOS-televisie be gint haar uitzending op koninginne dag (30 april) om 10.20 uur op Neder land I met een namens de regering uit te spreken gelukwens van minister president P. J, S. de Jong. Direct daarna, om 10.25 uur, volgt tot 11.30 uur een rechtstreekse reportage in kleur van het défilé in de tuin van het paleis te Soestdijk. Verslaggever is Joop van Zijl. Ger Roos heeft de regie. Na het journaal is er van 20.20 tot 21.00 uur een uitzending van „Studio Sport". Om 21.00 uur komen „Les Saltimban- ques" op het scherm in de aflevering ..Janus Tulp". Van 22.30 lot 23.00 uur volgt tenslotte een rechtstreekse reportage van de finale van het door de NOS-radlo georganiseerde straatmuzikanten festi val. dat voor de televisie zal worden gepresenteerd door Ageeth Scherp huis. Van 21.00 tot 22 30 uur kan men via Nederland II kijken naar de voorstel ling „Janus Tulp" een reconstructie van een voorstelling, die omstreeks 1920 in een schouwburgloge op een jaarmarkt ergens in Nederland werd ^gegeven. „Janus Tulp" oorspronkelijk een eenvoudige barbier, wordt onver wacht rijk, hetgeen hem in de bol slaat. Zijn dochter Maria mag niet meer het haar geliefde kruidenier Ja kob omgaan, want vader ziet meer in de opdringerige jonker Rietbergen, die het echter op zijn geld heeft voorzien. Gelukkig ziet Janus dat nog op tijd in. Regisseur Lou Steenbergen heeft weer geprobeerd niet alleen het spel van de Saltimbanques te reconstrue ren, maar ook een indruk te geven van de vele moeilijkheden, waarmee zij vaak achter de coulissen té kam pen hadden. De medewerkende ac teurs zijn Guus Verstraete. Karin Haage, Wim van den Heuvel, Joan Remmelts, Margreet Heemskerk, Ben Hulsman, Jules Hamel, Jacques Com mandeur en Lou Steenbergen. De ca meraregie is in handen van Peter Holland. FILM VAN VANAVOND Singing in the rain De NOS-televisie kan vandaag: wegens onvoorziene technische omstandighe den niet de in de programmabladen aangekondigde hoofdfilm „Anny get your gun" uitzenden. In plaats daar van wordt de speelfilm ..Singing in the rain" vertoond. Deze film moest op 11 maart plaats maken voor de rechtstreekse uitzending van een voet balwedstrijd. Over de film Singing in the rain schreven wij al: In de fa ren vijftig raakte de filmmusical in diskrediet Het genre, dat na de komst van het geluid dank zij choreografen als Bus- lev Berkeley stormenderhand het bio scooppubliek veroverde met groots op gezette balletten en in de periode 19351940 op kleinere schaal met de Fred Astaire-Ginger Rogersfilms en de Jeanette McDonald-Nelson Eddyo- perettes populair bleef, kreeg in de donkere oorlogsjaren dank zij „pin- up"-girls als Betty Grable en Rita Hayworth weer een tweede jeugd. Maar naarmate de produktiekosten stegen en na de demobilisatie de be langstelling voor dit genre terugliep, werd de showfilm zeldzamer. Tegen woordig is men alleen nog bereid enkele slordige miljoenen tegen een filmmusical aan te gooien, indien men een Broadwayhit in handen heeft en verzekerd is van een sterrenbezetting. „Singing in the rain" uit 1952 is een van de laatste en tevens een van de beste musicals „oude stijl". Het ver haal speelt zich af in Hollywood, tij dens de overgan naar de geluidsfilm. Sterren als de verwende Jean Hagen hebben moeilijkheden als zij zich moeten aanpassen aan het gebruik van de toen nog statische micro foon. Dit geeft het kleine sterretje Debbie Reynolds de kans waar zij haai- leven lang op heeft gewacht en niet op durfde hopen. De film zit vol heerlijke zelfspot op het Hollywood rond 1930 Daarnaast bevat dit werkje van Gene Kelly en Stanley Donen een paar voortreffelijke soli onder meer van een doldwaze Donald O' Connor. een paar uitstekende ensem blenummers O'Connor. KeKilly en Debbie Reynolds in hun „Good Mor- ning"-nummer en enkele zeer ge slaagde balletten, met Kelly en Cyd Charisse. Of dit allemaal op de beeldbuis goed overkomt, is echter de vraag, omdat het gebruik van de kleur zeer functio neel is. Het kan dus best zijn, dat de meer eenvoudige scenes het beter doen. dan de shownummers. Hoe dan ook „Singing in the rain" is een allei- genoegelijkste film, waard om nog eens gezien te worden. NOS Nederland I 20.30 uur. De werkende jeugd is tot betrekkelijk heel kort geleden een „vergeten groep" geweest. In recente acties heb ben zij eindelijk iets van zich laten horen, maar het is duidelijk dat zij vrijwel de middelen missen om op eigen kracht veel te doen. Dit laatste was vooral ook de teneur van Leo Akkermans' documentaire over deze groep, die gisteren door de KRO werd uitgezonden. Wat ons het meeste opviel was dat de ondervraagde jongelui, die redelijk representatief leken, eenzelfde onlust gevoelen omtrent werkkring en toe komstverwachtingen hadden als, gelo ven we. de meerderheid van de Neder landers. Die zeulen immers ook onbe vredigend in hun baantje door zonder veel verwachting op een verandering ten goede. Wat voor die ouderen wellicht niet meer te veranderen valt, kan mis schien nog wel voor de jongeren ge- dkan worden. Het programma ten deerde naar oplossingen als beter ba sisonderwijs en mogelijkheid tot na scholing waarbij het individu, de ei gen persoonlijkheid, van de werkende jongere als factor wordt meegeteld. In de documentaire, waarin vooral de jongeren zelf aan het woord kwamen, werd een duidelijk beeld opgeroepen van de problemen. Een begin van een oplossing daarvan werd aangeduid, maar de o.i. belangrijkste factor kwam nog niet aan de orde. De vraag n.l. of onze maatschappij het zich kan veroorloven om straks voor een be langrijk deel uit mensen te bestaan die niet optimaal functioneren en daardoor niet bijdragen tot optimale welvaart en welzijn van het geheel. Tot nog toe dacht (en denkt!) men kennelijk dat dit wel kon. Sommige maatschappelijke spanningen van onze tüd zijn op deze misvatting terug te voeren. „Werkende jeugd '70" zou een vervolg behoeven waarin sociologen en politici met hun neus op de onbe vredigende feiten werden gedrukt en voor de vraag werden gesteld welke prijs wij straks te betalen krijgen voor wat thans verzuimd wordt. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2