Mogelijkheid nog groter gedeelte buitenlandse markt te veroveren Oh! what a lovely war: DANSEN IN DE SCHOUWBURG Leidse agenda Min. Lardinois bij opening „Flora Nova 70 Parochiehuis weer voor de verenigingen Wethouder Nievaart gaat PvdA verlaten Satire op de eerste wereldoorlog BRUIJNZEEL KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. MARKTEN VRIJDAG 17 APRIL 1970 DF LEIDSE COURANT Inspannen om best mogelijke kwaliteit te bereiken (Van een onzer redacteuren) BOSKOOP „Het ministerie van Landbouw en Visserij verheugt zich de groei en bloei van het tuin bouwcentrum Boskoop en naaste omgeving. Een jaarlijks export bedrag van ruim 80 miljoen gulden, dat betekent een verdubbeling in ruim 8 jaar tijds. Toch bestaat de mogelijkheid om bij een gemeen schappelijke markt, waarin geen sprake is van grensbelemmeringen, een nog groter gedeelte van de buitenlandse markt te veroveren dan nu reeds het geval is. Maar we zullen dan ook tegen dezelfde voor aarden moeten concurreren." Dit zei o.m. gistermiddag minister P. J. Lardinois bij de opening Boskoops nationale trots: de bomen- en plantenexpositie „Flora Nova "70". georganiseerd door de Koninklijke Vereniging voor Bos- koopse Culturen. .We weten", zo vervolgde de minister syn toesprank, „dat er aan de land- en uinbouwsector nog heel wat mankeert. De pogingen om in Brussel tot een ge- ueenschappelijke markt te komen, kun- len in de toekomst mogelijk gevaren in houden. De Nederlandse regering kijkt chter niet. aan de feiten voorbij. Met het ;emeenschappelijk maken van het struc tuurbeleid in de EEG voelen wij ons ilechts gelukkig, indien een uniforme lijn vordt toegepast In de steunverlening. Wat betreft het structuurbeleid in eigen >mgeving: de Boskoopse culturen zijn nog weinig gemechaniseerd en nog zeer rbeidsintensief. Ik kan u zeggen: wij lebben een open oog voor uw moeilijk- le Men. Ook ten aanzien van de verdere i ontsluiting van uw gebied, en de .water beheersing. Ook is er belangstelling^"oor Je door u ingediende plannen bij Provin- :iale Staten. Avaliteit Minister ir. P. J Lardinois (rechts) tijdens de rondwandeling in één dei tv uthallen naast gebouw Florida. In liet midden de heer H. J. G oolendorst, voorzitter van de Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen en links burgemeester baron Van Dedem. tigen. „Op weg naar de Keukenhof kun', u ze hier werkelijk iets laten zien", zo besloot minister Lardinois. Rododendronge u r De heer H. J. Grootendorst, voorzitter van de organiserende Vereniging voor Boskoopse Culturen, zei in zijn toespraak niet direct te willen verkondigen, dat in groepen blijk geven van activiteit. „Over Boskoop alles rododendrongeur en ma- veroudering, een algemeen probleem is neschijn is, maar, zo sprak hij voorts, wij de agrrische wereld, behoeven wij ons mogen constateren dat de boomkwekery geen zorgen te maken, zich zonder hulp of speciale maatregelen de bedrijfsopvolging, staande weet te houden in de econo mische maalstroom." Rondwandeling Met nadruk wil ik u echter dit zeggen: n de komende jaren zullen de afze'.- narkten in het teken staan van de kwa- iteitseisen. En daar mankeert nu juist nog wel eens wat aan. Daarom en dit eldt zowel voor de telers en de organi- iaties als voor de exporteurs en de vei- mgen moeten we ons ervoor inspan- ien om het best mogelijke niveau te be- reiken met hetgeen we exporteren en garanderen. suwe kwekerswet behelst een extra lescherming voor hen, die daarbij ie's s brengen. Ik moet helaas consta- dat we uit Boskoop nog tè weinig ■ctrooi-aanvragen binnen hebben." 'Iet betrekking tot de B.T.W. zei de mi- Ister tenslotte: „Ook wij van het mini sterie van Landbouw en Vissery weten lat u moeilijkheden hebt met de uitvoe- ing van de BTW. Uw administratieve >roblemen zullen echter in de naast toe- (omst worden verbeterd, daar het de tedoeling is de BTW op het moment van bi evering te verrekenen, hetgeen uw ad- ninlstratie ongetwyfeld zal vereenvoudi gen." Minister Lardinois wenste de aanwezi- waaronder burgemeester baron Van ledem en de 30 inzenders van de exposi- ie, veel succes met de tentoonstelling en dat het weer de organisatoren genadig zal zijn, zodat een record-aantal >ezoekers de tentoonstelling zal bezich- „PEERKE DONDERS" LEIDEN Tot besluit van het sei zoen '69-'70 organiseert het rayon Lei den een gezamelijke oefenavond op vrij dag 17 april a.s. in de veilinghallen te Roelofarendsveen, aanvang 19.30 uur. Een mooie gelegenheid het geleerde in de praktijk te brengen. Er zal met ge schminkte slachtoffers gewerkt worden. Misser in het Duivenhuys JAMMER voor Galerie 't Duiven- huys aan het Rapenburg, maar de tentoonstelling van tekeningen en iquarellen van de in Leiden wonende Amerikaanse Barbara Bangs-Blair I echtgenote van Jeremy Bangs, die recentelijk een tentoonstelling bij het /AK had ingericht) moet toch wel ten misser worden genoemd. iMIETTEGENSTAANDE de mede- deling op de lijst van geëxpo- leerde werken, dat ze ook in Amerika n Engeland tentoonstellingen heeft Jehad (hetgeen overigens weinig zegt. venmin als de mededeling, dat de BBC-televisie een reportage over haar i.s naakte) moeten we vaststellen dat 'g vat nu in 't Duivenhuys hangt voor iet merendeel dilettantistisch is. om m niet te zeggen huisvlijterïg en daar- ims nog uitgesproken lelijk ook. Il/EL VIEL het ons op dat een aantal aquarellen, die zeker niet er. de slechtste van de collectie zijn, zo- eel invloed van haar man Jeremy erraden, hetgeen ook het geval is 'an enkele pentekeningen van bloem- akken, dat men zich zou kunnen Haan Afvragen of hij daarin niet de dj land heeft gehad. \EZE tentoonstelling is een mis rekening. Barbara kan waar- :hjjnlyk niet beter, maar 't is jam- voor 't Duivenhuys. Willem Prins De heer Grootendorst: „Met een uitvoer van tachtig miljoen gulden voelen wij boomkwekers ons gelukkig, een kleurige bijdrage te mogen leveren aan de image van ons land, die elders meer indruk maakt dan de economische waarde zou doen verwachten. Als leden van de Ko ninklijke Vereniging voor Boskoopse Cul turen zijn wij ons bewust, dat de mens bij brood alleen niet zal leven; naast de ma teriële kennen wij ook de ideële voldoe ning over ons werk." Hij noemde he' voorts verheugend, dat ook jongeren- Het gezelschap maakte daarna een ste rondwandeling door de twee grote j tenthallen, waarin de talrijke siergewas sen op uitrountende^wijze door de diverse arrangeurs waren aangelegd. Tjjdens de I receptie in het speciaal voor deze expo sitie opgezette tuinrestauranl in de beurshal, werd door de Boskoopse Cul-1 turen-voorzitter H. J. Grootendorst aan de minister het jaarboek van de vereni-1 ging overhandigd, „Flora Nova '70" is t/m 26 april april voor het publiek ge opend. ZOETERWOUDE In 1964 brandde de grote Sint Janskerk aan de Zuidbuurtse- weg af. Dit gaf grote verslagenheid in de Zoeterwondse gemeenschap. Niet alleen viel deze kerk buiten gebruik, maar door dat het Parochiehuis als noodkerk in ge bruik werd genomen werden vele ver enigingen de dupe. Door de bouw en in gebruikname van de Christus Dienaar- kerk is hieraan een einde gekomen. Met gretigheid hebben diverse verenigingen hierop gewacht en hebben inmiddels weer bezit genomen van het Parochie huis. Zo heeft de tafeltennisvereniging PIT '54 enkele avonden in de week hier trai ningsgelegenheid en houden de Sint Jans fanfare en de drumband Vios er hun re petities. Op zaterdagavond 25 april zal het gebouw op feestelijke wijze worden heropend. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van de Sint-Jansfanfare die in de afgelopen zes jaar nauwelijks een ge schikte gelegenheid had om de bevolking kennis te kunnen laten nemen van haar vorderingen. En deze waren niet gering. Onder leiding van dirigent Jan Mey zijn belangrijke successen geboekt en is pro motie gemaakt. LEIDERDORP Wethouder J. Nie vaart zal tijdens de vergadering van de Leiderdorpse gemeenteraad op maan dag 27 april een verklaring afgeven. Hij zal dan, zo vernemen wy, uiteen zetten waarom hij niet uil en kan sa menwerken met de PvdA. De heer Nie vaart beraadt zich nog op het onderne men van stappen, die consequent uit deze houding kunnen voortvloeien. De Sint Jansfanfare verheugt zich er weer eens een proeve van bekwaamheid te kunnen afleggen in de eigen gemeen schap. Maar bij haar optreden zal het niet blijven volgende week zaterdag. Ook de drumband Vios zal medewerken even als de uit negen man bestaande Leidse Metal Music Players". Daarnaast zul len enkele jonge solisten van de Sint Jansfanfare zich laten horen. Het be stuur hoopt dan ook dat de Zoeterwoud- se bevolking de t.v. een avond zal ver geten en men 'n volle zaal zal hebben. Bij de entree zal een gratis lot worden aan geboden waarop men later op de avond een aantrekkelijke prijs zal kunnen win- CAMERA „Oh, what a lovely war'' is een satirische benadering van de eerste wereldoorlog. De film, die ge baseerd is op het toneelstuk van Joan Littlewood dat in 1963 voor het eerst op de planken kwam, begint wat ver warrend. Daar komt overigens al gauw verandering in. Het operette achtige spektakel weet al snel te in- tigreren. Compleet met grappenmake rij, zang en muziek wordt het slag veld van de eerste wereldoorlog ge toond. „Laat een man van je maken", klinkt het in Engeland, terwijl op de pier van Brighton bij wyze van spre ken een kermisattractie in lichtgeven de letters de oorlog wordt aangekon digd. Een irreële opzet van een rea listisch gebeuren. Dat realisme wordt uiteraard ook naar voren gebracht teneinde het contrast zo scherp mo gelijk te maken. De Duitse machines openen hun moordende vuur en het wordt een prestigeslag om, met de makers van de film te spreken waarin de mens elkaar als beesten afmaken. Hoewel tal van bekende acteurs in de rolbezetting voorkomen: Dirk Bo- garde. Jack Hawkins. Kenneth More. Michael Redgrave. Vanessa Redgra ve. John Mills - blijft geen van hen lang in beeld, wat een film met veel vaart tot gevolg heeft. Een uitste kend produkt van regisseur Richard Attenborough. Keuring 14 jaar. Het mooiste speelgoed TRIANON Volgens de aankondi- dingen heet dit een Deense film te zijn. die de draak steekt met por nografie. Daar is maar één ding van waar: het is een Deense film en wel van Gabriel Axel. zo die naam som migen iets mocht zeggen. De bedoe ling ervan ontgaat ons volkomen. Als los zand hangt het draaiboek aan elkaar. Geschreven in een tijd, dat ook in Denemarken de pornografie nog strafbaar was, wordt op oppervlak kige wijze de vinger gelegd bij de zinloos en lachwekkend aandoende wettelijke bestrijding ervan. Verder worden bezoekjes afgelegd aan de indertijd in Kopenhagen gehouden expositie „Pornografie in de kunst in de loop der eeuwen" en aan een aantal porno-shops en foto- en film ateliers. Dit alles gebeurt fragmentarisch en onsamenhangend en van een persi flage is weinig of niets te bespeuren. De regisseur is er kenneliik met veel moeite in geslaagd deze hoogtepunt- arme film een redelijke lengte te geven. Voor ons had hij die moeite niet behoeven te doen. Engeltje STUDIO Eindelijk eens een Duitse film, die pretendeert leuk te zijn en het tot en met het royale bloot ook werkelijk is. Bij het constant door- zaniken (anderhalf uur lang) over sex en stuivertje wisselen is deze humor nauwelijks te verwachten. Toch zit „Engeltje" die volgens de annonce dagelijks in volle vaart op haar hobbelpaard rijdt, maar dit op het witte doek niet tot uiting brengt vol grappige voorvallen en situaties. Het gaat om een nog jong echtpaar met kind. De man wil wel eens wat anders en droomt „Oh! What a lovely indrukwekkende orgie met een aantal andere, vrijdenkende echtparen. De orgie komt er, maar voordat de wild ste toestanden uit de hand dreigen te lopen, verandert de hele zaak. Eigen lijk hebben al die erotische en sex- experimenten voor het dartele paar geen zin, want ze zijn dolgelukkig WnO KÜlGQ met elkaar. Er is in elk geval weel een sex-komedie bij, eentje die het in haar soort wel aardig doet. Toe gang IS jaar. over het doek heen. Alles is in zachte kleuren en beelden gehouden. Samen met het pretentieloze verhaal maakt dit, dat men zonder enige inspanning naar al dat moois kan gaan zitten kijken. Johnny Ringo? Sissi, de jonge keizerin LUXOR Sissi, de jonge keizerin, is een film in Oostenrijkse salon stijl. Veel bals, feesten, prielen en ont zettend zoete meisjes. Natuurlijk zijn er ook wel jaloerse meisjes, maar dat is voor het evenwicht. Keizer Frans Joseph, die enige tijd, nadat hij de Oostenrijkse troon heeft bestegen, een passende gemalin moet zoeken, wordt verliefd op de jonge Elisabeth van Beieren (Romy Schnei der). Een ongekunstelde vrolijke deerne, die door iedereen Sissi wordt genoemd. Frans Joseph weet de aanvankelijke gereserveerdheid van het hof tegen zijn wel heel jonge bruid in enthou siasme om te zetten en Sissi verlaat haar geliefde geboortehuis en haar familie om met haar aanbidder alle lief en leed te gaan delen. De romantiek stroomt als het ware REX Regisseur Jose Luis Madrid heeft in deze film af willen wijken van de normale gang van zaken in cowboyfilms. Hij is daar zeer goed in geslaagd en bewijst met deze film dat het niet noodzakelijk John Wayne behoeft te zijn, die een cowboy-film tot een succes weet te maken. Lex Barker speelt op overtuigende wijze de rol van Johnny Ringo, een out-law, die als enige overlevende een vuurgevecht met de rechterlijke macht heeft overleefd. Aanleiding tot deze gevechten is de moord op een gezin. De vader van dit gezin gelooft niet in de dood van de dader en rust niet voor de moord gewroken is. Een Western, die tevens door gede gen camerawerk, boven het gemid delde ligt. Midnight Cowboy LIDO Midnight Cowboy - Voor de tweede week in Leiden John Schle8ingers fraaie filmwerk „Mid night Cowboy" met zeer sterke rol len van John Voight en Dustin Hoff man 18 jaar Ruitentikker aangehouden Ergerde zich aan taalfouten op winkelruiten LEIDEN De mysterieuze ruitenin- gooier, die de laatste tyd een groot aantal winkelruiten in de Leidse bin nenstad heeft ingegooid, is gegrepen. Maandagnacht werd hy aangehouden toen liij enige voorwerpen in de Hooi gracht gooide. Aanvankelijk was clit nog geen aanknopingspunt voor de po litie maar by een nader verhoor viel de 35-jarige Leidenaar, zonder beroep, door de mand. Hij had zich gestoord aan de Neder landse taalfouten die op aanplakbiljet ten en winkelruiten voorkwamen. Door het ingooien van deze ruit had hij wil len protesteren tegen, de slechte voor lichting aan de jeugd over de Nederland se taal. In een maand tijd had hij voor ongeveer 10.000 gulden schade aange- Vragen over keukeng eisers LEIDEN Het raadslid Kerling-Simons PvdAheeft b. en w. schriftelijk gevraagd, of het college ken nis heeft genomen van een krantenbe richt over het onderzoek van de Ensche- dese internist Borst naar vergiftigingen veroorzaakt door brandende keukengei sers. Zij wil voorts weten of het College van plan is zich op de hoogte te stellen van de toestand van keukengeizers in Leiden en bij eventueel gevaarlijke toe standen hiertegen maatregelen te tref fen. (Advertentie) showroom: nieuwe rijn 87, telefoon 21035 ONDER patronage van K O bracht het (Nederlandse) Inter nationaal Danstheater een serie Oost- Europese volksdansen in de Leidse Schouwburg. Enkele jaren geleden kon Leiden reeds met deze wervelen de danskunst kennismaken, toen door een gezelschap uit Tsjecho-Slowakije, door lieden dus die deze vorm van danskunst in het bloed zit. Het ver schil was wel te zien, maar we moe ten daar meteen aan toevoegen dat dit Nederlandse gezelschap zich voor treffelijk van zijn taak heeft gekwe ten en het wilde, uitbundige, soms wat barbaarse van deze dansuitin- gen met bravour en verve op de planken bracht. Dansen uit de Oe- kraine, Israël, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Walachye werden op gevoerd in de kleurige, originele kostuums van het land van herkomst dezer dansen. Alles bij elkaar een lust voor het oog. JAMMER was het echter, dat de dansen begeleid werden door me chanische muziek, die via de luid spreker soms erbarmelijk klonk, hoe wel er toch een vrij goed orkestje, dat tussen enkele dansen door solis tisch optrad, dat naar onze mening beter en zichtbaar voor het veel- tallige publiek had kunnen begelei den. Die muzikanten klarinet, ac cordeon, gitaar en drum waren echt wel voor hun taak berekend. ALS ENTR'ACTE was er een zang duo „Slmcha", dat een aantal Is raëlische en Engelse liedjes zong. Het stemgeluid was wat zwak maar ze „Ofarimden" aardig. De schouwburg was tot de laatste plaats bezet en het publiek was gul met applaus, zelfs zo nu en dan een open doekje. Willem Prins VRIJDAG 17 APRIL Zendingsschool, Leidsestraatweg 11 Receptie LCKV; aanvang 19.00 uur. Rynlands Lyceum LSG-schaakvier- kamp; aanvang 16.00 uur. ZATERDAG 18 APRIL Groenoordhal Klassementsproeven van de autorally Scheveningen-Luxem- burg-Scheveningen; aanvang 18.00 uur. Schouwburg Gezelschap johan Kaart met „Potasch en Perlemoer"; aanvang 20.00 uur. Schouwburg Uitvoering van Scapino Ballet; aanvang 14.30 uur. Het Witte Huis, Oeg.sgeest Receptie Oegstgeester Gymnastiek- en Atletiek vereniging OGAVaanvang 15.30 uur. De Vrolijke Areke Film over Robin Hood: aanvang 10.00 uur. Antoniusclubhuis Toneelavond t.g.v. 50-jarig bestaan Groen Wit; met bal na; aanvang 20.00 uur. ZONDAG 19 APRIL Groenoordhal Stockcarraces; aanvang LEIDEN, 17 april. Vee: Stieren 15, melkkoeien 85, vette koeien 200, vare koeien 175; pinken 21, totaal 496; graskalveren 2. vette kalveren 8, nuch tere kalveren 3, overbrengen 509; over bracht 509; vette schapen 220; weide- schapen 110; vette lammeren 505; zuig- lammeren 182; weidelammeren -; var kens (zeugen) 24; schrammen 54; big gen 417; paarden 1; geiten 30; totaal 2052. Notering: per stuk en per kg. (s is schoon gewicht; 1 is levend gew.): Stieren (fok:) 1000-1500; stieren (al.-) S. 4.75-5.00; melkkoeien 975 1350 1675; vette koeien le en 2e soort 4.85 4.95 5.15; 3e soort 3.70 4.05; vare koeien 750 1050 1475: pinken 500 600 800; vette kalveren geen notering; vette schapen 120 130 140; fokschapen plus 1 lam 175 200; met 2 lammeren 250 290; vette lammeren 145 165 185; drachtige zeugen 550 650 675; schrammen 125 135 145; biggen 102 108 112; geiten 30 70 90 105. Handel: fokstieren rustig, slachtstieren goed, melkkoeien iets vlotter; vette koeien vlot; vare koeien iets williger; pinken matig; vette scha pen goed, vette lammeren vlug, fok schapen sneller stug; zeugen, schram men en biggen stil. Lelden, 17 april. Kaas: Geen aanvoer.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3