Tweede dubbelelpee CHICAGO met verrassend ANKOW- operwerk HENRY MANCINI ASTRUD GILBERTO ZHET B AKER EKSEPTIONELE EKSEPTION-lp Zeldzame BILLIE HOUDAY-opnamen opnieuw uitgebracht JOHN COLTRANE BRILLIANT BRAZIL STOOMHAMER New York R R Ensemble NIEUW AAN DE MARKT I KOM IK TREK MIJN ASPERGES AAN Pi [en maand of vier, vijf na het rrschUnen van het eerste al- um van Chicago Transit Authority, beter bekend als Chi- E;o of C.T.A., ligt de tweede bbelelpee van deze groep al eer in de platenwinkels. Een ander wijst op een grote pro- uktiviteit en vooral inventivi- it, want deze nieuwe loot aan Chicagostani overtreft hel oge peil van het eerste gees tskind. Dat wil wel wat zeg en, als men bedenkt dat prak- sch alle popscribentcn super- lieven tekort kwamen om de Jiic3gosound te beschrijven, rwül de kooplustige incrowd lar waardering uitdrukte in oge verkoopcijfers. nmerkend voor Chicago is de ieke combinatie van jazz en it we dan gemakshalve pop emen. maar in werkelijkheid i moeilijk te beschrijven ixture is van talloze stijlen en •loeden. Meer dan op de eer elpee komt nu de kopersec- onder leiding van trombonist nes Pankovv naar voren, inkows arrangementen en mposities munten uit door nvoud, gewoon recht op en ;r lekkere riffjes blazen, af circus, korte krachtige kre- i met dan plotseling een ro- mtisch bedwelmende trom-' bonesolo a la Tommy Dorsey. Dat maakt Chicago zo bijzon der. die wisselende stemmingen, zoals op kant drie na het hit gevoelige „Fancy Colours" een onverwachte confrontatie met een symfonisch werkje, vol van ongeachte tederheid. Duidelijk is dat Chicago commerciëler te werk is gegaan dan op de eer ste dubbellangspeler- Hadden we daar nog het zeer experi mentele „Free form guitar" en sociale abberaties in „Prolo gue". „Someday" en „Libera tion", voor de makkelijk onder uitgezakte popper nogal ver van zijn bed, nu muziek in een juis te dosering soft-hard, waarbij men de hitparade niet uit het oog verloren heeft. Neem Pankow's „Make me smile", momenteel hoog geno teerd op Veronica's tipparade, het cake-walkachtige „Fancy colours", Pete Cetera's enige, maar o zo stemmingsvolle bij drage „Where do we go from here", twee nummers die naar ons weten nog niet op single Zijn uitgebracht, en zo zijn er nog wel enige potentiële kans hebbers voor het hitwerk op deze plaat aan te wijzen. James William Guercio, de man die ook verscheidene Blood, Sweat and Tears sessions be geleidde, tekent voor de pro- duktie van dit waardevolle al bum, dat op het CBS-label ver scheen. Henry Mancini heeft in de in ternationale wereld van de mu ziek een grote naam als compo nist, vooral van filmmuziek, en als orkestleider. In de laatste functie maakte hij voor ons een plaat op het Sunsetlabel, „The sounds and voices of Hen ry Mancini". Het is een schijf geworden in het sentimenteel- romantische genre met fluiste rende violen en ijle stemmen, de titels zeggen al genoeg: „Ebb tide", „The Breeze and I". Sleepy lagoon". „Naked sea". ..Whispering sea". ..Off shore" en andere maanlicht beschenen nummers. Lekkere muziek voor de late uurtjes (Sunset SLS 50002 IE). Een paar maanden geleden was Astrud Gilberto in ons land. Ze maakte toen opnamen voor een eigen kleurenshow. Deze zal op 13 april worden uitgezonden. Hierin zingt de koningin van de bossa nova onder andere „Manha de Carnaval". „IS", ..The Sea is my Soil" en Without Him". Tevens zijn er enkele „trailers" los opgenomen met nummers van haar gloednieuwe album „September 17, 1969", dat nog voor de uitzending in rush- release zal worden uitgebracht. Prettig swingen met fergeleken met het fantasierijke en spontane spel van John Col- e, doet de muziek van trompettist Chei Baker wat droog mat Baker was indertijd met Mulligan, Getz, Giuffre en nog enkele anderen de grondlegger van de z.g. cool-jazz, een muziek- lijl die zich kenmerkte door de ingehouden emoties en dikwijls •ok door de volledig gearrangeerde nummers, tot dan een unicum l de jazz. 'n jaar of twintig na het ontstaan van deze muziek, zijn rmannen vergeten, verzand of overgegaan tot een andere Wat rest zijn onderhand historisch geworden opnamen, waar- enkele pas geleden opnieuw op de plaat zijn gezet. Het left hier succesnummers van Chet Baker, zoals „My funny ie", „Look for the silver lining", „But not for me", „Easy „Time after time" e.a. Ongecompliceerde, makkelijk in gehoor liggende en voor iedereen acceptabele jazz, die vfo'e- populair was bij middelbare scholieren en andere mijme- ïn daarom, al was het maar om sentimentele redenen, zijn eg wel zal vinden naar het kooplustige publiek. „Chet Baker rings pretty" verscheen in de goedkope Sunsetreeks, die hier in ■derland door Bovema op de markt wordt gebracht. (Sunset 50009E). Een van de meest bejubelde en tevens een van ie meest verguisde groepen van ons land is wel Ekseption. Verguisd door de strenge dogmatici die beweren dat je met je handen van Bach en andere oude meesters moet afblijven, bejubeld door de jonge garde die nu op een ontspannen en prettige manier kennis maakt met de klas sieken. Vele ouderen hebben wij horen zeggen, dat 't „verjazzen" van klassieke muziek wijstop pure onmacht en gebrek aan eigen ideeën, maar die mensen moeten we echt terechtwijzen, want zowel op de eerste als op de tweede elpee, „Beggar Julia's Time Trip", toont leider Rick van der Linden zich een begaafd eigentijds componist, hetgeen vooral op de laatste lang- speler goed tot uiting komt Natuurlijk komen we weer de nodige klassieken tegen, immers het handelsmerk van de groep, fnaar daarnaast ook nieuwe nummers als „Ju lia", „Pop giant" en „Feelings". Op de eerste elpee werd alles nog keurig achter elkaar ge speeld met het gebruikelijke wit, op „Beggar Julia's Time Trip" echter zijn de nummers aan eengesmeed tot een klankgedicht met als on derwerp het begrip tijd. Linda van Dyck. dochter van Teddy Schaank en Leo de Hartog. spreekt de proloog en epiloog. Om dit gegeven heen bouwt Ekseption het nodige illustratieve geluid. De foefjes en geluidjes die de verschei dene nummers verbinden doen wat modieus en bekend aan, we hebben ze in het underground- idioom wel beter gehoord, maar het gaat ten slotte om de fascinerende muziek van Ekseption, met Rick van der Linden als genius op orgel. piano, spinet en xylophone. Dompel u onder in Bachs „Italian Concerto", Albinoni's „Adagio", Tchaikovsky's „Concerto", laat u meevoeren door Julia in het voorgeborchte van een muziek wereld. waarin pop en klassiek eens een zullen zijn. Tekenend voor de kwaliteit van de groep is wel het feit, dat er van deze plaat een week na het verschijnen al 10.000 exemplaren verkocht waren. (Philips 6314001). njj is de blues verdriet ebben, erg ziek zyn, naar de erk gaan, heel gelukkig zyn. jJe hebt gewoon twee soorten lues, bljje en verdrietige blues. Ie blues is een beetje van al- nog wat, je moet het ge- aanvoelen, wat ik ook ng. bet is een stuk van mijn Duidelijker dan deze oorden van wijlen Billie Holi- iy zouden wij de blues niet innen omschrijven- was ook niemand die met eer recht deze woorden mocht tspreken, want Billie Holiday tijdens haar leven door een 1 gegaan. Lees wat in haar itobiografie staat: „Mijn va- moeder waren kinderen toen zij trouwden, hij was achttien, zij was zestien en ik was drie". Op haar zesde jaar werkte zij al als werkster, op haar vijftiende jaar was zij call- girl en bij toeval begon zij als zestienjarige een carrière als zangeres, een loopbaan met grandioze hoogtepunten, maar ook met evenzovele diepte punten. Zij trachtte haar ver driet te vergeten met alcohol of verdovende middelen, het geen tenslotte haar dood werd Op vieyenveertigjarige leeftijd overleed Eleanora Fagan. zoals haar werkelijke naam luidde, in een ziekenhuis te New York. Platen van Billie Holiday zijn altijd begeerde objecten ge weest en daarom is het initia tief van Sunset Records oude opnamen van haar opnieuw uit te brengen bijzonder te loven Het gaat om vier nummers uit 1951, „Be fair to me baby". „Blue turning grey over you". ..Rocky mountain blues" en ..Detour ahead". Hier kunnen we haar warme en rijke geluid beluisteren dat nog niet was aangetast door het wilde leven dat zv toen al weer vele jaren leidde. De jazzzanger Al Hibbler completeert met zes nummers deze plaat, en hoewel zijn stem best te genieten is. zal „Shades of Blue" louter en alleen verkocht worden om de unieke Billie Holiday opnamen. (Sunset SLS 500013E). Het beste van Nadeinterde van de bossa nova heeft de Braziliaanse muziek niet meer te klagen over gebrek aan belangstelling. Iedereen kende plotseling de namen van Jobim, Bonja, Powell, Gilberto e.a. Een goed overzicht van wat er momenteel gaande is in de rangen van jonge opkomen de Braziliaanse talenten geeft de elpee „Brilliant Brazil". De bekendste naam op deze plaat is die van de zangeres Elis Re- gina. Helaas geeft de hoestekst niet aan wat zij zingt, en dat geldt ook voor de andere exe cutanten, van wie wy u de vol gende namen geven om te ont houden: Magda, Marcia, Jair. het kwartet Musica Popular Brasileira. Een aanrader voor de liefhebbers van Zuidameri- kaanse ritmen, tFontana 858 610 FBY). lanke blues van et de blanke of witte blues is eigenlijk hetzelfde gesteld met witte jenever. Soms Jt of zelfs zeer goed te con- i (Rolling Stones, John ayall), maar in de meeste vullen toch een vaag aftrek- hierbij zullen we dan namen noemen. Tot de ge uitzonderingen behoort 'ker de Britse groep Steam- "nmer, die op de kortgeleden verschenen (tweede) elpee MK II bewijst aardig te kunnen om springen met de blanke ver klankte versie van het ziele- leven van de Amerikaanse negers. Natuurlijk heeft een en ander niets meer te maken met het zogeheten lief en leed van de afstammelingen van de sla ven, de overtuigende ritmiek is zeker aanwezig en daar ont breekt het bij de meeste groe pen toch wel aan. Uitblinkende nummers op deze nieuwe schijf zjjn het heerlijk swingende „Another travelling tune", met stevig staand bas- en drumwerk van resp. Steve Davy en Mike Bradley, luister rijke saxsoli van Steve Jollife a la Mayalls bondge noot Johnny Almond en niet te vergeten het betere jankende gitaarwerk van Kieran White en Martin Pugh „Contem porary Chick Con Song" en ..Fran and Dee take a ride". (CBS S 63694). Enkele jaren geleden verloor de jazzwer<*ld een van haar grootste en begaafdste vernieuwers, tenor- en sopraansaxofonist John Col- trane. Zjjn bezwerende spel, doorspekt met Afrikaanse oerinvloe- den, haalde de bop uit de impasse en vormde de basis voor de free jazz van figuren als Ornette Coleman e.a. Om echter zover te komen heeft „Trane". zoals zijn bijnaam luidde, een lange weg af moeten leggen. Tegen het einde van de veertiger jaren begon hij zijn carrière in een militaire band, ver volgens was hij werkzaam in het rhythm and blueswerk, daaina een tijdje bij het „scheurorkest" van de eveneens nie1! meer tot de levenden behorende Earl Bostic, om pas bij Dizzy Gillespie en Miles Davis bekendheid te krijgen als een zeer groot solist en vernieuwer. Zo rond 1960 vormde Coltrane zijn inmiddels legen darisch geworden combo met pianist McCoy Tyner, drummei Elvin Jones en bassist Steve Davis Atlantic heeft een aantal opnamen uit die tijd samengebracht op de elpee „The best of John Coltrane". een niet zo gelukkig ge kozen titel, die doet denken aan de talloze gelijknamige schijven in het popidioom, waarop men een aaneenschakeling vindt van tophits en zoals u weet heeft Coltranes werk daar niets mee uit staande. Afgezien daarvan kan de schijf zonder meer uitstekend genoemd worden, vooral het openingsnummer „My favourite things" geeft dertien minuten de gelegenheid de meeslepende en betoverende geluiden van Tranes sopraan te bewonderen. Niet minder fraai zijn de nummers waarop Coltrane de tenor bespeelt. Equinox" b.v., „Cousin Mary", „Giant steps" en „Naima". Voor de jazzverzamelaars hebben wij maar een advies: Kopen. (Atlantic SD 1541). Theaterbureau Paul Ackel heeft contracten afgesloten om het New York Rock Roll Esemble naar Nederland te brengen. Als alles goed gaat. zal de groep eind april komen. Ze zyn al geboekt op diverse plaatsen en onderhandelingen voor een t.v'.-show zijn in een vergevorderd stadium. Het New Nagemaakte „echte" smaragd. Een plastic DISCO-BOX om aan dc muur te hangen, biedt plaats aan een stuk of tien elpee's. De hoes van de voorste plaat vormt meteen wandversiering, die elke dag of bij het wisselen van stemming anders kan zijn. als je maar een andere plaat naar voren haalt, f4,95 is niet veel voor zulk een hippe en waarlik praktische box. (Op de noviteitenshow van de jaarbeurs kreeg de firma Speyer uit Amsterdam hier voor de beursprijs). De afficherage doet onze muren geen goed. Vandaar het idee van „ad/vorm" klemprofielen hiervoor aan te bieden. Een klemstrip (in verschillende lengtes te krij gen) langs onder en boven kant van de plaat, één spijkertje in de muur en de plaat kan hangen want in het klemprofiel zit aan de achterkant een gaatje. Net jes. glad en recht hangt de „affiesje" totdat hij verveelt door een ander wordt Opgeblazen dolfijn vervangen in dezelfde klem- Fransman Pierre Gilson ge- kristalliseren en na men lukt natuursmaragd te her- groeiproces een steen t geblazen dolfijn als ze de afneembare wieltjes aan de rand van het zwembad laten liggen en er daarna mee te water gaan. Mèt wieltjes is deze flipper geschikt voor kleine broertjes en zusjes. (Import Velpo 67 A'dam en verkrijgbaar in sport- en speelgoedzaken). Leer en plastic rukken maar verder op- (In Parijs strikken de meisjes een bandje van zulik materiaal om de boven arm!) Meer dan ooit is dus de leren (of plastic) horloge- band gewild modieus en functioneel. Aan vorm en versiering geen gebrek in de collectie „Shocking fashion" van Pax uit Amsterdam (die er ook met ingebouwde kalender maakt 11 Sieraden ouder). Smaragd, twens (en dure edelsteen r een beperkt aantal vindplaatsen bekend is, kan nagemaakt zijn en toch nog „echt". Het is de Modieus en functioneel kr'ygen voor ééntiende ran de prijs, harder en zuiverder dan de natuurlijke en door de leek daarvan niet te on derscheiden. zelfs niet met een loupe. De Franse alchi mist gaat uit van kleine brokjes natuursmaragd van minder mooie kwaliteit, die h\j kan laten groeien met 1 mm per 20 dagen. Hoe langzamer des te fraaier wordt de steen. Juwelen ko pen is altijd een zaak van „vertrouwen hebben in de juwelier". Dat was het vroe ger en wordt het nu met de smaragden nog meer. Zo zouden wij niet veel ver trouwen hebben in half edel stenen van 5.- per stuk. Topaas, amethist, aqua marijn zijn enkele van de vele half edelstenen, en een steen van iet of wat afmeting is meer waard. Maar misschien wardt dat bij aankoop wel eerlijk uit de doeken gedaan. Het gaat hier om ring. collier of armband waarbij, dank zij een veer, de steen kan los gemaakt worden en verwis seld voor een andere. Voor f 60.- een gouden ring en voor 5 maal 5.- vijf ver schillende stenen erbij. (Van Paridon). De onverbeterlijke zuk-gas- aansteker van Ronson is met de Varaflame toch weer verbeterd. (Je zou geneigd zijn nog even af te wachten tot de volgende verbetering, die komt altijd!). In plaats van een tandwiel met steen tje is er nu een die elektro nisch op een batterijtje werkt. Het piepkleine, bat terijtje houdt het een jaar uit. De prijs is niet piep klein meer: f 125,tot f 250,—. Het kon niet uitblijven:: de ultra-precisiehorloges ofte wel chronometers, die door de maanreizigers gebruikt werden, zijn nu ook voor aardse stervelingen ver krijgbaar. In een jaar tijds lopen zij minder dan één minuut voor of achter. Is het een voordeel'' Nooit meer het excuus bij te laat ko men: mijn horloge loopt achter! AAM AAAA-AAAA »,A AAAA AA A A A 4 Gehuld in een bos asperges: een van de vele ont werpen die Kent Scot maakte voor zijn met voedsel bedrukte stoffen in de Ban-Lon Setosa en Bandura Collectie. Uit de kluiten gewassen druiven voor een broekpak „zomer '70" een dessin op Ban-Lon door de Ameri kaan te Milaan: Ken Scot. Hebt York Rock Roll Ensemble bestaat uit een aantal klassieke musici die zich op de progres sieve pop hebben toegelegd. Over veertien dagen verschijnt hun derde Atlantic album waarop het repertoire van Ma ws Hadjidakis onder de titel „Reflections" gebracht wordt. asperges van meer dan een halve meter gezien? Of dop erwtjes in 40 cm lange peu len? De in Milaan woon achtige Amerikaanse stof - fenontwerper Ken Scot wél: hij tekent ze op stoffen. Tot nu toe was hy meer gespe cialiseerd als „bloemen- kweker"; zyn reuzebloemen op banlon hadden succes over de hele wereld. Nu is hij keukenpiet geworden en zoekt inspiratie op de Ita liaanse markt en voor het fornuis. Groente en fruit i'oor reuzen, maar ook ham. spaghetti, stukken kip, plakjes salami en gebakken eieren, vele malen vergroot, prijken goed gek op jurken, b roekpakken, shawls, strand- en nachtkledy. Bij de show waarop de sloffen lijf en leden van de mannequins sterden, hield hij de volgorde van maal tijden aan: eerst kleren met allerlei ingrediënten voor het ontbijt, daarna met de gerechten voor de lunch, hapjes voor cocktails, etens waren voor het diner en tenslotte een laatste snack voor het slapen gaan. Het decor van de club waar deze presentatie plaats vond. werd opgebouwd uit voed sel: een colosseum van kaas, kolommen van maca roni. een obelisk van bone- staken. Eigenlijk een wreed grapje. Het water loopt je in de mond bij het zien van de pasta's, de cassata's en de kazen! En dat terwijl je hongeren moet om mooi te blijven. Vandaar wellicht •lat groenten en fruit het meeste aftrek vinden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13