Renault 12 in ons land antenne Omroep 2000 bij minister Mussert als onschuldig mannetje ENRICO MACIAS Al tien jaar Gouden Roos van Montreux PAGINA1 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 APRIL IA Met gemengde gevoelens op naar 5 mei WAN de 25ste maal dat Nederland de 5dc mei gaat herdenken, moet gezegd worden, dat het een gebeurtenis is die haar schaduwen vooruitwerpt. In flink wat gemeenten is er om te beginnen on enigheid geweest over de manier waarop het nationale feest gevierd gaat worden; er is geprotesteerd tegen uitgaven waar van het geld beter aan andere doeleinden besteed had kunnen worden; elders viel het moeilijk om een viering te bedenken waaraan een ruime meerderheid graag zou willen meewerken. Drie weken vóór de historische datum moeten we in eerlijkheid erkennen dat voor veel Nederlanders de 5de mei alleen relevant is in zoverre ze de 5e mei alleen sen 30 april en 8 mei een aantal dagen achter elkaar vrij van werk of school te krijgen. Er zal nog heel wat moeten ver anderen vóór de 25ste maal dat we de bevrijding van Nederland uit rechtse dictatuur herdenken, een nationaal feest gaat worden waarbij elk democratisch burger zich betrokken voelt. Wat tot gevolg zou kunnen hebben, dat het voor velen toch weer een niets-zeg- gende dag of een van obligate plichts- pleging worden gaat. Acties INTUSSEN hangen er toch wel acties in de lucht die zich op of rond de 5e mei concentreren. Maar dan acties die de nationale bevrijdingsdag slechts vanuit een bepaalde gezichtshoek willen herden- We bedoelen hier de publikaties en verklaringen van mensen die op of tegen de 5de mei willen gaan belichten hoe weinig er terecht gekomen is van de idealen die d; natie vijfentwintig jaar geleden bezielde. Men denkt dan aan krachtige, desnoods gewelddadige pro testacties tegen de bewapeningswedloop, de woningnood, de ondoorzichtige struc tuur van onze samenleving; gemakshalve zou men kunnen samenvatten dat diverse protestgroepen van de 5de mei een dag willen maken waarop ze hun onlustge voelens jegens de „autoritaire samen leving" de ruimte kunny geven. Niemand mag ontkennen, dat in 1970 de maatschappij veel minder aantrekkel- lijk is dan vijfentwintig jaar geleden alle bonafide burgers tezamen van plan waren waar te maken. De sociale nood is voor een deel opgelost, maar haai- res tanten vallen niet te rijmen met de wel vaartsstaat zoals die voor menig wereld burger, ook in Nederland, gerealiseerd werd; er is vijfentwintig jaar door een minderheid van burgers, organisaties en regeringen hard gewerkt om zoiets als een internationale rechtsorde tot stand te brengen, maar de grote kloof tussen rijke 1MIAAR een andere kwestie is of Neder- landse burgers vanuit die bereidheid goed handelen, wanneer ze straks de 5de mei uitkiezen als tijdstip voor grote de monstratieve protesten waaraan zoals ze zelf weten het risico gepaard gaat van onlusten, noodzaak tot politioneel in grijpen, ergernis bij velen, nieuw leed bij sommigen. Wie het inderdaad om leed, ergernis en onlusten te doen is, moet zo dachten we door niemand de plank toegesto ken krijgen, waaraan hij zich kan vast houden Want dezulken zien in de 5de mei niets anders dan een gemakkelijke aanleiding om de volksoploop te krijgen die op andere dagen wat moeilijker valt. Geen zinnig mens die weet wat de 5de mei 1945 betekend heeft, ook die^kritisch staat tegenover de eigen tijd, moet het onder zijn verantwoordelijkheid kunnen brengen daaraan medewerking te ver- De vele anderen die, naar onze vaste overtuiging, om positieve redenen de vie ring van de 5de mei met gemengde ge voelens tegemoet gaan, zouden de her denking van een bevinding uit één rampzalige tijd kunnen aangrijpen als aanleiding om meer mensen op le wek ken tot actie voor een bevrijding uit andere maatschappelijke wantoestanden. Het is bijvoorbeeld een eerlijke vraag, of de mannen en vrouwen die we op 4 mei gedenken de maatschappij van 5 mei 1970 hun offer waard gevonden zouden hebben. Maar iedereen die zich tot bijzondere actie op 5 mei a.s. geroepen voelt, zou eerst en dan in alle oprechtheid de vraag moeten stellen, in hoeverre zijn be wogenheid uitgaat van een opvatting die de rechten van alle mensen erkent en een die onder rechtvaardigheid voor allen als voorlopige einddoel met een toestand waarbij alleen de eigen rechten wat ruimer zullen uitvallen, ziet Het feit dal er twee voelbalevencmen- teu waren gisteren heeft de NOS ge lukkig niel verleid tot de herhaling van een onzalig schakelprogramma, zoals eens geprobeerd en toen volkomen mis lukt. Men koos nu primair voor de be langrijkste van de twee en liet van AjaxArsenal zien wat er voorviel buiten de speeltijd in het Feijenoord- stadion. Aanleiding I De methode pakte nog extra-gelukkig uit omdat hel enige Amsterdamse doel punt ons „live" in de schoot viel. Ajax werd gewipt, zoals verwacht, en dat maakte de keuze te meer verantwoord omdat Feijenoord. zoals verwacht, won en arme landen, de moeizame gang bij ontwapeningsoverleg, de geladen span ning in menige wereldsector" (Midden- Oosten, Afrika, Zuid-Amerika, Z.O.-Azië) zijn een dagelijkse aanklacht wegens het falen van politici, regeringen en naties. De bereidheid om actief te blijven tegen deze wantoestanden is niet alleen 1 een goede, maar zelfs een noodzakelijke j Zonder hart Wanneer de 5de mei een viering wordt met grote incidenten, vernielingen, li chamelijk en mentaal leed, dan zal het geen jaren duren om bewezen te krijgen, dat sommigen door verkeerde instelling en onder een vals mom van een dag die vertrekpunt voor beter begrip had kun nen zijn. een donkere dag gemaakt heb- Men moet Zadkine dan i gen neg een beeld te maken zonder hart; te plaatsen bijvoorbeeld bij hel ment op de Dam. PAK -misère \T OOR radicale christen-democraten, die zelfs een vooruitstrevend programma van de confessionele partijen alleen maar perspectief zien openen wanneer het tot een opening naar partijen van het zogenoemde progressief akkoord leidt, wordt de hemel van week tot week meer bewolkt; want P.A.K.-misère is tegenwoordig schering Na het tegenvallend resultaat van de Statenverkiezingen zit met name de Partij van de Arbeid bij het naderen van de gemeenteraadsverkiezingen in allerlei perikelen vanwege het P.A.K. Het conflict om P.A.K.-consequenties is bepaald niet tot Eindhoven beperkt gebleven; na wat kleinere plaatsen is de kleine epidemie nu ook tot het Gooi doorgedrongen, want ook in Bussum en Hilversum heeft de plaatselijke ruzie wel iets met tegenstrijdige inzichten terzake van het Propressieve Akkoord te maken. Ook wie het P.A.K. welgezind is, zal zich moeten afvragen hoe groot de politieke eenheid tussen de PAK-genoten zal kunnen worden, nu er over personen het éne conflict na het andere ontstaat. Er zal vóór 1971 heel wat moeten veanderen, wil het Progressief Akkoord bij de Kamerverkiezingen in de Nederlandse politiek een zaak worden die bezieling wekt en indruk maakt. DEN HAAG (ANP) De minister van CRM zal een delegatie van de stuur groep van Omroep 2000 ontvangen voor een eerste gesprek over een zendmach tiging. In februari van dit jaar vroeg Omroep 2000 bij minister Klompé zendmachtiging aan onder artikel 19 van de omroepwet. Omroep 2000 heeft drie uren radiozendtijd aangevraagd. Aangezien de voorgenomen zendtijd uitbreiding niet voor een belangrijk deel aan de TROS zal toevallen neemt Omroep 2000 aan, dat de minister de aanvragen van Omroep 2000 geheel zal kunnen honoreren. Feniksprijs voor poëzie ingesteld ROTTERDAM (ANP) Dc Rotter damse kunststichting heeft een pr(js voor Nederlandstalige poëzie ingesteld, die de naam „Feniksprijs" zal krijgen. De prijs zal. dank zij een schenking van een Rotterdamse fabrikant, te beginnen met 1970, in elk geval drie achtereenvolgen- jaren uitgereikt kunnen worden. De grootte van de prijs bedraagt 5000 gulden. Het resterende bedrag van de schenking (30.000 gulden) is door de schenker bestemd voor realisering en stimulering van internationale contacten op letterkundig gebied. In de jury. die de eerste winnaar van de Feniksprijs zal aanwijzen, hebben zitting genomen Cornets de Groot. Paul de Wispelaere. C. Buddingh'. Th. A. Sontrop en A. Nuis. De violist Yehudi Mcnuhin is de 13.000 dollar grote Jaw^rarlal Nehroeprijs toegekend, „voor internationaal be grip", aldus heeft de Indiase culturele raad bekend gemaakt. In november zal de prijs in New Delhi worden uitgereikt De Rotterdamse Kunststichting heeft besloten aan de auteurs Jacobus P. Bos, Bob den Uijl en Leyn Leijnse een stipendium van 2000,- en aan de auteurs Hans Melchior Wap, H. G. Schneeweiss en Riekus Waskowsky een stipendium van 1000,- toe te kennen. Beethovcnconccrt. Het Residentie Strijktriozal in samenwerking met een aantal solisten een Beethoven- concert geven op 26 april om 20.15 u. in de Haagse Kunstkring onder auspi ciën van de vierde afdeling van deze Ir. Anton Mussert, ter dood veroordeeld wegens landverraad en het heulen met de Duitse bezetter, is maar een heel klein mannetje geweest, waarmee Hit- Ier niet veel op had. Mussert was een bekwaam ingenieur met waanideeën omtrent zijn eigen grootheid, maar uit burgerlijke benauwdheid voor een hu welijk met kinderen trouwde hij met zijn dertien jaar oudere tante. Zo komt Mussert er uit op de film, die de jonge filmer Paul Verhoeven aan diens leven heeft gewijd. Paul Verhoe ven zegt Mussert alleen te kennen van horen zeggen en zo heeft hij hem ook willen laten zien. Musserts fout is ge weest, dat hij geloofde in een nieuw Europa en dat hij Hitier daarvan zag als een lichtend perspectief. VPRO. Ned. II. 21.45 uur Première „Situation" hij Ned. Danstheater Het Nederlands Danstheater zal oi maandag 20 april in het Circustheater te Scheveningen een voorstelling geven waarin de première van het nieuwe ballet „Situation" wordt gedanst. Dit is het 25ste ballet van de choreo- graaf Hans van Manen. De geluidsbege- I leiding is gekozen uit muziek die ge- schreven werd ten behoeve van ama teurfilmers. Om een natuurlijk milieu te scheppen waaruit o.a. de illusies van het voortzetten der bewegingen en de abstractie van de tijd worden verwij- i derd, heeft Jean Paul Vroom een vrij- staande kamer ontworpen waaraan een muur en het plafond zijn verwijderd, De rolbezetting is als volgt Kathy Gos- schalt, Conny Lodewijk, Anja Licher, Marian Sarstadt Yteke Waterbolk en 1 de dansers Jon Benoit, Eric Hamptin. Hans Knill, Gérard Lemaitre en Frans i Vervenne. Kantcollectie voor Rijksmuseum. Het Rijksmuseum in Amsterdam, dat de grootste verzameling kant van Neder land bewaart, krijgt dinsdag 28 april j een nieuwe collectie kostbare kant erbij. Deze zal door de directeur van het museum, dr. A. F, E. van Sohen- i del. In ontvangst worden genomen uit handen van mevr. Th. F. Six-van Styrum, presidente van hel „Kant salet", welke vereniging de 230 stuks kant uit de periode van de 16e tot de 20e eeuw gesohonken heeft. j De NOS bewees gisteren overigens dat z(j twee gelijktijdige voetbalwedstrijden technisch voortreffelijk „bemannen" kan; tweemaal werd een beeldverslag geleverd dat ver uitstak boven wat we vorige maal resp. uit Polen en Engeland geboden kregen. De commentatoren waren goed op dreef. Verhoef had onze lichte voorkeur door zijn alerte zakelijkheid, maar Kuiphof maakte slechts weinig fouten en gaf de sfeer in Rotterdam goed weer. Dat zijn woordbegeleiding in de tweede speel- helft wat in mineur klonk was te wijten aan het feit dat de wedstrijd toen, door ongelijke krachtsverhouding, inderdaad weinig spannends meer had Toch bleef het aantrekkelijk, al was het maar om Moulijn (een tovenaar deze avond telkens als beste man aan het werk te zien. We verkneukelen ons al de de Europa-Cupfinale, volgende maand in Milaan. Dan zal Feijenoord al les moeten geven en dat zal ook op t.v. een evenement van grote orde kunnen Apollonieuws kon de t.v- nauwelijks bieden. Gelukkig Nieuws zou in dit stadium alleen slechts nieuws betekend hebben. Buiten voetbal en Apollo was er toch een heel opmerkelijke uitzen ding. t.w. Kenmerk, waarin pater H- Huiskamp nogal onthutsende feiten over Biafra vertelde Hij deed er mededelingen over de hulp verlening die door de gezamenlUke Ker ken thans voor beel Nigeria tot stand komen. Maar hü zei ook dat Biafra van het begin af een fictre is geweest, waar bij publiciteit en ook het werk van de Kerken in feite averechts hebben ge- Als het inderdaad zo is dat de publici teitsmedia, niet de televisie alleen, zich voor een verkeerd karretje hebben la ten spannen, en daardoor een „verloren oorlog" onnodig lang hebben laten voortduren, is dat een zaak die diepere beschouwing verdient. Sinds de val van Biafra is het vrijwel stil geworden om wat ginds gebeurt- Het zou te wensen zijn dat er nu ge tracht werd om het „echte Biafraver- haal" te vertellen. De t.v. zou dat kun nen doen. We denken aan AVRO's Telc- viezier dat destijds van Biafra een ge ëmotioneerd feuilleton maakte, of aan de KRO die in Brandpunt aangrUpende reportages uitzond. Als die uitzendingen destijds een ver keerd beeld van de situatie hebben ge geven is correctie .dringend geboden Niet alleen omdat rechtzetting een daad van eenvoudige rechtvaardigheid is, maar ook omdat Nigeria, inclusief Bia fra, wellicht materieel gebaat kan zijn bij zo'n rechtzetting. Vg. TELEVISIE VANAVOND NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS: 19.04 uur: De wereld, waarin wij léven 19.31 uur: Dc getrouwde vrijg 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: 21.05 uur: Tour de chant Bravo Enrico 22.30 uur: Journaal TELE AC: 22.35 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van i. west tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Berichten uit de samenleving 20.40 uur: Waarde kameraad 21.00 uur: La piège 21.45 uur: Portret van Anton Mussert 1KOR-CVK: 22.20 uur: Tot onze diepe droefheid 22.50 uur: Journaal TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I •17.25 uur: Reportage Apollo-13 18.45 uur: De Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EO: 19.04 uur: Stof of bestemming? 19.35 uur: Engeland stoort uitzendingen Radio Nordsee (Van c respondent) LONDEN Groot-Brittannië heeft de piratenzder „Radio Nordsee Inter national" voorlopig het zwijgen op gelegd door z'n programma's op doel treffende wijze te storen. Voor deze actie maakt het ministerie van P.T.T. gebruik van een mobiele zender van 10 kilowatt, die met z'n onophoudend gezoem de programma's van Itadio Nordsee International in een ongeniet bare kakofoni Volgens het departement van de P.T.T. was de stoorzender niet krachtig genoeg om radiostations van het vasteland te hinderen. John Stonehouse minister van P.T.T., zei, dat tot de storing over gegaan werd op verzoek van Noor wegen en Italië, die in de ether moeilijkheden ondervonden, veroor zaakt door de radiopiraat van 105 kilo watt. Groot-Brittannië wou bovendien golflengten beschermen, gebruikt door de kustwacht en door lichtschepen. De stooractie veroorzaakte een storn* van verontwaardiging bij de Zwitserse radiopiraten van Nordsee International, en hun vriendjes. Ze zijn van plan samen een etheroorlog te ontketenen. Om te beginnen zullen 'zij zaterdagmor gen om 11.30 uur drie kwartier lang uitzendingen van de BBC trachten te storen. Dit zal maandagmorgen her haald worden tussen 7 en 8 uur, wan neer de „Breakfastshow" van de jonge discjockey Tony Blackburn in de De Algerijnse zanger-gitarist Enrico Macias, die later domicilie koos in Pa rijs, heeft al velen verbijsterd doen staan over zijn virtuoze muzikaliteit. Al sinds jaren kent heel Frankrijk hem en nadat hij eenmaal grote successen boekte in hel Parijse Olympiatheater bracht zijn roem hem ook naar de New Yorkse Carnegiehall. Hij munt vooral uit door zijn werk in het popu laire genre. Hij is getrouwd mei zijn jeugdvriendin Constantine en heeft een zoon en ee dochter. TROS. Ned. I. 21.45 uur 20.45 uur: Studio Anno 21.40 uur: Farce mejeure 22.00 uur: As 't nedich is (documentaire) 22.40 uur: Koorzang 22.50 uur: Journaal TELE AC: 22.55-23.25 uur: Van molecuul tot men: NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Reportage Apollo-13 VARA: 19.30 uur: Beroemde dierentuin 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Kort en klein ca ba retprogr amm a 21.00 uur: Koning Klant 21.25 uur: Department S 22.15 uur: Achter het nieuws 22.55 uur: Journaal Brassband Pro Rege uit Heerenve Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IK Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens radiocatechese 19.50 Tweestemmig: AVRO: 20.05 Stereo: BBC-Symfon BBC Vrouwenkoor en solist (opn) klassieke mij in). 20.00 Ferdinand Huijck, senj. (deel 27). 20.24 Lichte gramniJ' iek. 20.30 Radio Actief. gevarleerf BELGIE 324 n desportuitslagen. 18.3( (Nederlands) 25.000 TROS-1 betalen geen contributie •den de Gouden Roos van Montreux, dat van 23 tot en met 30 april voor de tiende maal wordt ge houden, viert zijn tweede lustrum met deelneming van 30 televisie-organisa ties uit 27 landen, een aantal dat nog nimmer tevoren werd bereikt. Tot de programma's, die in het con cours worden vertoond, behoren. Ex antiquis (Hongarije), The Samurai are coming (Japan). The Bob Goulet Show (ABC-Amerika). Save the King Zwit serland), Mimetisme ou la Disparition d'Honore Subrac (Polen), 'The More- cambe and Wise Show (BBC-Engeland). Music (NBC-Amerika), Zweimal Mün- chen und zurück (ZDF-W.-Duitsland). Marchenbrunnen (DFF-O-Duitsland). Tereza (Joego-Slsvië), The Benny Hill Show (ITV-Eng?land), Stasera.. Adria- no Celentano (Italië). Annie, the woman in the life of a man (CBS-Amerika). Germaine-Montparnasse (Frankrijk). The Robert Karl Oskar Broberg Show (Zweden), Dusty Springfield (ARD-W.- Duitstand), Sound like Christmas (Australië). Associations Bulgarije), Muscle and blood (Finland), Hov-Hov (Denemarken), Qui est contenl (Spanje). Brasiliana 70 (Brazilië), Nand (BRT- België). KijkkijK Nederland), Six eva des Tsjecho-Sloivakije), Mimi-cry (Oos tenrijk), Bedside Story (Noorwegen) en Orera full speed ahead (Sovjet-Unie). Voorts zullen ook nog Roemenië en Al gerije met een inzending vertegenwoor digd zijn. Bovendien worden ongeveer twintig programma's buiten mededin ging vertoond, waaronder Hadimassa (Nederland). In de afgelopen negen jaar werden de 27 Rozen van Montreux en de 9 pers prijzen als volgt toegekend Engeland: twee gouden rozen, een zilveren roos en drie persprijzen; Zwitserland: twee gou den rozen en een bronzen roos; Ver. Stalen: een gouden, een zilveren en een bronzen roos; Spanje: een gouden en een bronzen roos en een persprijs; Fin land: een gouden roos en een persprijs: Zweden: een gouden roos; Tsjecho-Slo- wakije: twee zilveren rozen, een bron zen roos en een persprijs; Nederland: twee zilveren rozen en een persprijs; Italië: een zilveren roos; Canada: een zilveren roos: Bulgarije: een zilveren roos; West-Duitsland: een bronzen roos; België, een bronzen roos; Sovjet-Unie: een bronzen roos: Frankrijk: een gou den roos, twee bronzen rozen en twee persprijzen. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het ministerie van CRM beeft de Aanvrage om meer zènd- (Üd van de TROS, wegens bel bereiken van de 250.000-ledengrens, afgewezen. Een steekproef van de dienst omroep bijdragen van de PTT heeft aan het licht gebracht, dat liefst 20 procent van de TROS-leden geen omroepkaart bezit. Ook tijdens een accountantsonderzoek kwam vast te staan, dat door de TROS verstrekte gegevens over het ledenbe stand niet juist bleken te zijn. Er zouden circa 50.000 TROS-aanhangers niet vol doen aan de in de omroepwet vastge legde voorschriften. De heer Landré gaf dit in een radiouitzending toe, maar hield het op 25.000 niet-betalers. Het bleek, dat in veel gevallen huisvrouwen zich hebben opgegeven als TROS-lid. terwijl de man verzuimde of weigerde te betalen. De PTT gaat nu overigens ook het ledenbestand van de overige omroe pen doorlichten. HILVERSUM I NOS: Apollo-13: Vanaf 4.00 uur 's morgens reportages en berichten. Tussen 7.00 en 9.00 uur kan het AVRO-programma onderbroken worden.AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnasi. 7,20 Lichte grammo- Radiojournaal8.30 Do groenteman). NOS: 9.00 Internationaal Spectrum: klassieke en AVRO: 10.00 Voor de kleut arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 1.30 Stereo: Komt vrienden in het ronde: 'olksliederen uit Noord-Amerika en Canada. 1.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de vereld: informatief programma over pro- ilemén van Europese integratie. Overheids- 'oorlichting: 12.30 Uitzending voor de land- iouvv. NOS: 12.40 Stereo: Lichte grammo- oonmuziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 3.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten. 3.20 Voor de middenstand. 13.25 Stereo: Licht ensemble, verzoekplatenprogi HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Bec how. <10.00 Nieuws.) NOS: 11.00 Nfet 1.03 De Felix Meurders Show. VPRO: 1 rieuws. 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws.) TRO! Ruimte: Radio-Magaa iing in binnen- en buitenland. NOS: lerne muziek. 15.45 Toerismo: toeristische rmatle uit binnen- en buitenland. VPRO: i VPRO-Vrijdaggevarieerd programma. (15.00-T53)Z3leNi i voor schippers.) 12.55 Buiten' lf.OO Nieuws"Vi^Schoo'lra euws.) 15.30 Musical- en fi Nieuws. 16.03 Beursberich (Van e irslaggei AMSTERDAM De Renault 12 is in het land. Prijs 7122 gulden voor de (gewone) L-uitvoering en 7483 gulden voor de iets luxere TL-ver- sie. Zes jaar is gewerkt aan de ontwikkeling van de 12, die vorig jaar op de Parijse autosalon zijn debuut maak te. Duidelijk was, zes jaar geleden reeds, dat er behoef te bestond aan een ruime familieauto met zowel hoge prestaties als lage exploita tiekosten. Anders gezegd, een auto die het prestatiever mogen van een 1500-model combineerde met het ben zineverbruik van een 1300. De ontwerpers werden in hun opdracht enigszins „ge remd" doordat Renault niet direct stond te springen om naast de 4, 6 en 16 modellen met een nieuwe auto te komen, ook voorzien van een vijfde deur. Wel werd van meet af aan de voorwiel aandrijving. „traction avant" zoals men in Frankrijk pleegt te zeggen, in het ontwerp opgenomen. Tussen oktober 1965 en mei 1968 werden 40 verschillende prototypen gebouwd, waarvan er acht meer dan 2,5 miljoen testkilometers aflegden. Ver schillende van de prototypen reden in totaal in 2,5 jaar tussen de 220.000 en 250.000 kilometers in drie verschillen de werelddelen. Terwijl het testprogramma met de nieuwe Renault zeer vlot en voorspoe dig werd afgewerkt ontwik kelden technici van Renault in opdracht van Willys Overland do Brasil een speciale versie van de 117, de codenaam van de nieuwe wagen, bestemd om in Brazilië te worden ge mankt. Toen de Braziliaanse fabriek in 1967 door Ford produktievoorbereiding reeds in een zeer vergevorderd sta dium. Nadat technici van Ford het nieuwe model hadden ge test besloten zij vrijwel zonder wijzigingen de fabrikage ervan door te zetten. Zo bracht Ford Renault 12 is op enkele car- eind 1968 in Brazilië de Corcel uit. Dit tweelingmodel van de rosseriedetails na, volkomen identiek aan het oorspronke lijke Franse ontwerp. De 12 is 4,34 meter lang, lan ger dan de 16, een bewijs hoe geweldig kort de 16 in ver houding is tot zijn ruimtelijke mogelijkheden. Gewicht van de 12 is 800 kg, 100 kg lichter dan de 16. De L-uitvoering heeft een doorlopende voor bank. bij de TL-versie staan voorin twee stoelen. De lijn van de zelfdragende carrosse rie wordt gekenmerkt door een lange, laag aflopende mo torkap. een sterk achterover hellende voorruit en een dak lijn die enigszins oploopt. De achtersteven maakt dank zij de grote achterruit en de aflopende kofferdeksel een zeer compacte indruk. De ver snellingsbak is volledig ge synchroniseerd en wordt door middel van een direct schake lende vloerpook -bediend. De R12 heeft schijfremmen voor en trommelremmen achter, plus een remkrachtverdeler. Het dashboard ziet er met de drie grote ronde klokken fraai en modern uit. Onder dashboard over de gehele breedte een opbergplank. Als krachtbron voor dt koos men een 1300-cc-m reeds eerder in andere Re- naultmodellen gebruikt, goed voor een 60-SAE-pk bij 5250 toeren per minuut. De topsnel heid, de acceleratie van de 12 laat weinig te wensen i ligt een flink stuk bovei 140 km per uur. Het brand stofverbruik varieert zo van 1 op 11 tot 1 op 13. Onze eerste indruk van de 12 is dat het een bijzonder pretti ge wagen is die gezien ruimte, prestaties cn niet het minst door zijn aantrekke lijke prijs in Nederland alle waarschijnlijkheid veel kopers zal vinden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2