PROBLEMEN APOLLO DUREN VOORT Moeilijkheden met luchtzuivering en watervoorziening Vakcentrales willen hoger minimumloon tot 160 gulden Brand geblust Vragen omtrent foute Dansen? Gezellig!^ Brokken zweven in de ruimte heffing en luister- en kijk- bij dragen Conflicten in PvdA rond sleutelfiguren Honderden doden in Mekong- rivier 32 uur wk-voetbal op televisie Vrouw in flat omgekomen bij ontploffing Bankdisconto in Engeland verlaagd Betaalcheque nog steeds niet algemeen erkend PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 3Q03 Bank: Amro-Bank NV., Leiden DIRECTELTR: DRS. J H M. BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H P. M. Heniei. ADV (excl. BTW) 23 ct. p. mm Telefoontjes /2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 <18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p post f 17.75. WOENSDAG 15 APRIL 1970 IETS HOGERE TEMPERATUREN Weersverwachting van het KNMI, geldig tot r In het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen dan vandaag. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 18.027 HOUSTON (Rtr.-AP.) Als zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen, landt de kreupele Apollo-13 vrijdagavond om 18.18 uur Neder landse tijd tussen Samoa en Nieuw-Zeeland in de Stille Oceaan. Dit is het resultaat van het ontsteken van de motor van de maanlander, toen de Apollo-combinatie met Lovell, Haise en Swi- gert zich vannacht achter de maan bevond. Maar de behouden terugkeer van de astronauten is hiermee nog niet zeker gesteld. Nieuwe moei lijkheden hebben zich voorgedaan door een sterke toeneming van het kooidioxidegehalte in de cabine, hetgeen evenwel voorlopig verholpen is door het installeren van een noodzuiverings- apparaat. De grootste zorg blijkt nu de water- vooraad (vanmorgen 107 liter), die niet alleen de astronauten in leven moet houden, maar ook APOLLO 13 voor koeling moet zorgen. De vooraad kan door de uitschaKeling van het dienstcompartiment niet worden aangevuld. De astronauten staan op streng rantsoen, en moeten uit hun voorra den zoveel mogelijk zoutarme maaltijden ge bruiken. De zuurstofvoorraad biedt KennenjK voldoende ruimte. Terwijl de Apollo-combinatie vanmorgen met een snelheid van bijna 5000 kilometer per uur naar de aarde koerste, meld de Fred Haise die op dat moment de wacht hield, nog een nieuwe gasontsnapping uit he. dienstencompartiment, waar zich instrumenta rium en vooraden van de Apollo bevinden. Ook zag hij een metaalscherf in de ruimte zweven. Er zwerven overigens rond de Apollo allerlei brokstukjes, die Haise vanmorgen moest zien te fotograferen. 3 i. -.xplosi. ■^205.000 mijl van l aard*» maanlander' stuwt commando—capsule >it is ceu schematische vocnalelling 'an de baan, die de Apollocombinatie heeft beschreven. Op weg naar de lnabn deed zich de explosie voor, die terugkeer naar de aarde via een baan rond de maan noodzakelijk maakte. MENING DESKUNDIGEN Kortsluiting oorzaak van rampspoed Apollo-13 HOUSTON (A.P.). Zonder de juiste oorzaak te kennen, zijn deskundigen op de grond steeds meer geneigd om te geloven dat het plotselinge verlies van zuurstof in de Apollo-13, dinsdag morgen, gevolgd door het uitvallen van de elektriciteit en de water- producerende brandstofcellen, ver oorzaakt is door een kortsluiting in de zuurstofhoofdtank. Hierdoor liep de druk te hoog op. zodat de tank sprong. Dit zou tevens de uitleg zijn voor de explosie die de astronauten hoorden en die het begin vormde van al htm problemen. (ADVERTENTIE) Leiden: Leiden: In het ruimetvaartcentrum Houston be kommert men zich evenwel nauwelijks meer om de toestand van het diensten compartiment. dat voor de terugkeer van de astronauten overbodig is geworden. I Lovell, Haise en Swigert gebruiken thans de maanlander als reddingboot, terwijl zij voor de terugkeer in de atmosfeer ge bruik zullen maken van de stuurcabine I van het moederschip, dat als enige deel I van de combinatie uitgerust is met een 1 hitteschild, dat de wrijvingswarmte kan I weerstaan. Toch wordt het dienstencom partiment niet afgestoten. Weliswaar zou de afstoting een enorme gewichtsbespa- I ring opleveren, waardoor de reis gen I stuk sneller zou kunnen verlopen, mapr de technici zijn bang dat het hitteschild na de afstoting beschadigd 20U worden tijdens de lange reis door de ruimte. Er bestaat trouwens enige onzekerheid over de toestand van het hitteschild na de explosie die gisterochtend oorzaak werd van alle moeilijkheden. Er is nog niet besloten wanneer alle astronauten in de cabine van het moe derschip overstappen voor de landing en wanneer maanlander en dienstencómpar- timent worden losgelaten. Voor het zover is zullen de reservebatterijen van de Marilyn Lovell, echtgenote van commandant James Lovell, laat zich door astronautenarts Charles Berry van de toestand op de hoogte brengen. stuurcabine worden opgeladen met be hulp van die van de maanlander. Het gehalte van kooldioxide is in de loop van de nacht in.de, op een dergelijk langdurig verblijf van de astronauten niet berekende, maanlander sterk ge stegen. Daardoor dreigden de astronauten ernstige ademhalingsmoeilijkheden te krijgen Fred Haise heeft vanmorgen evenwel een tank met lithium hydroxide verwisseld, waardoor het gehalte kool dioxide scherp is gedaald. Kort nadien kregen twee astronauten van het hoofd van de astronautenploeg, Deke Slayton, de raad te gaan slapen. .,De zaken gaan nu niet meer zo slecht. U behoeft u niet meer af te beulen. Wij waken over u", zo klonk het vrij opti mistisch. Slayton gaf hun de raad goed uit te rusten om in goede conditie te zijn voor het verrichten van de hande lingen bij het binnenkomen van de aard se dampkring. Toch moet een van de maonen de combinatie voortdurend een (Zie terder pag. 2, zesde kolom) DEN HAAG Mevrouw Gcrda Bra li tigant, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, heefl minister Bakker schriftelijke vrage gesteld over de fouten die bij de st omroepbijdragen worden ge maakt bij de automatische overschrü- van de heffingen. Mevrouw Brau- tigam zou graag zieu dat de dienst aan mensen die hierover schrijven, tenminste antwoord geeft, en zo spoedig mogelijk teveel gegeven bedragen worden terug betaald. Zoals wij g 16teren reeds schreven, is er bij de dienst omroepbijdragen een grote achterstand in het beantwoorden an brieven over verkeerde heffingen. •t liggen 120.000 brieven op antwoord wachiten, en per werkdag komen er nog eens 1000 bij. Toch loopt de dienst de achterstand in. Naar verwachting is de brievenberg tegen het eind van het jaar bijgewerkt. De berg is ontstaan door de vele klachten als gevolg van computerfouten bij de technische ineen voeging van luistergeld en kijkgeld tot één omroepheffing. V ara-prominenten in het geding (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De moeilijkheden m de afdelingen van de P.v.d.A. in Bussum en Hilversum hebben tbans geleid tot een splitsing in de kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen in Hilversum. Men verwacht dat dit ook in Bussum gaat gebeuren. In beide gemeenten Is het conflict ontstaan rond een aantal kop stukken van de P.v.d.A., die ook landelijk veel gezag hebben. Tegen de wens van heit hoofdbestuur in hebben in Hilversum de socialisten J. B. Broeksz (VARA-voorzitter), Jan de Troye SLACHTING IN CAMBODJA NEAR LEUNG (A.P.) Honderden I lijken van vermoorde Vietnamezen dreven vandaag de Mekong af. Bij vele lijken waren de handen op de rug gëbon- i den. De Vietnamezen zijn, zo laat het zich aanzien, in Cambodja afgeslacht. Een geur van bederf hing over de I brede rivier bij Neak Leung. Passagiers im de veerboten werden onpasselijk ter- I wijl de boten zich een weg baande door I de lijken. Een politieman in Neak Leung, dat 60 km ten zuidoosten van Phnom Penh langs de Mekong ligt, verklaarde on- I ge veer vierhonderd lijken be hebben j geteld. (VARA-secretaris), gedeputeerde mr. J. Roelse en de oud-directeur van de Arbeiderspers, de heer Van Kuilenburg, met een aantal andere leden van de P.v.d.A. besloten een eigen kandidaten lijst voor de raadsverkiezingen in te dienen. Zij zijn het niet eens met de kandidaatsstelling van hun partij voor „Progressief Hilversum", waarin P.v.d.A., D '66, P.S.P. en P.P.R. samenwerken. De ontevreden partijleden, die overigens lid willen blijven, kunnen echter niet met een eigen P.v.d.A.-lijst verschijnen, om dat de tijd voor de registratie reeds ver streken is. Zij komen daarom met eigen lijsten, los van de P.v.d.A., met de kans dat beide groepen na de verkiezingen toch samenwerken. Het hoofdbestuur is fel gekant tegen deze stappen van de prominente leden uit de partij, die aanleiding kunnen geven tot dezelfde stappen in Bussum en andere gemeenten. In Bussum speelt het conflict rond de bekende publicist Meijer Sluyzer, die na eerst op een verkiesbare plaats gekozen te, zijn, later toch weer tijdens een nieuwe bijeenkomst gewipt werd als kandidaat-lid voor de gemeente raad van Bussum. Hij heeft destijds bij de VARA ook al conflicten gehad, waar door hij zich terugtrok als radiocommen tator. Een aantal bekende VAR A-figuren speelt in dit soort conflicten een belang rijke rol. De ontevredenen kamen vrijdag in de VARA-studio bijeen. Daartegenover staat de groep Nieuw Links, die bij de VARA eveneens door belangrijke figuren vertegenwoordigd is, zoals André van der Louw, Jan Nagel, drs. Marcel van Voetballers hebben er allemaal een sport bij: kaarten en dan het liefst klaverjassen. Bij Feijenoord is het al niet anders. Vrije tijd betekent onherroepelijk kaarten, waarvan ook Ernst Huppel een fervent liefhebber is. Kaarten en een gebakken insje eten; Huppel doet niets liever, als liii niet bezig is Feijenoord, stormrijp te maken voor de finale van het Europa-CuptoernooiVan links naar rechts: Israel, Jansen, Treytel, Happel en Pieters Graafland. En Happel lijktalsof hy wil zeggen: ..Ziezo, de kaarten zijn geschud, laat Legia maar komen". Harry Blackmun voorgesteld als opperrechter WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft nu zijn keus laten vallen op iemand uit het midden-westen voor de post van rechter in het 'Amerikaan se gerechtshof. Het is de 61-jarige Ilarry Blackmun uit Minnesota. Twee eerdere door Nixon uitverkoren kandidaten zijn door de Senaat afgewe zen, omdat zij als conservatieven uit het zuiden werden beschouwd. Dat wa ren Clement Haynsworth en Harrold Car swell. Blackmun staat bekend alte een man met gematigde ideeën, met name ten aanzien van de burgerrechten voor ne gers en andere minderheden. Het verzet in de Senaat tegen Haynsworth en Carswell richtte zich vooral tegen hun j lauwe houding in déze kwesties. VEEL NACHTWERK (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De N.O.S.-televisie zal ruime aandacht besteden aan het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1970, dat van 31 mei tot en met 21 juni in Mexico zal worden gehouden. Elf wedstrijden zullen rechtstreeks worden uitgezon den. vier wedstrijden niet recht streeks. maar wel volledig en van 17 wedstrijden worden samenvattingen gegeven. In totaal besteedt de N.O.S.-televisie bijna 32 uur zendtijd aan dit evenement. De elf rechtstreekse reportages zul len op werkdagen om 22.55 uur wor den uitgezonden (twee keer gevolgd door nog een volledige reportage) en op zondagen om 18.55 uur (eveneens twee maal gevolgd met nog een reportage). Evenwel niet op alle dagen van ge noemde periode, want de wedstrij den, die in vier groepen tegelijker tijd in vier verschillende stadions worden gespeeld vinden namelijk plaats op 31 mei, 2, 3, 6, 7, 10, 11, 14, 17, 20, en 21 juni (op werkdagen om 16.00 uur en op zondagen om 12.00 uur plaatselijke tijd). Op enkele van deze data efi op een aantal tussenliggende dagen zullen van 18.00 uur tot 18.45 uur en twee maal ook nog van 19.04 uur tot 19.30 uur samenvattingen van andere wedstrijden worden uitgezonden, die daags tevoren gespeeld zijn. Deze procedure van uitzenden is mo gelijk, omdat de reportage* 's nacht* tussen 23.00 uur en 3.00 uur via een communicatiesatelliet naar Europa worden uitgezonden en wel twee maal twee wedstrijden tegelijk(twee rechtstreekse reportages gevolgd door twee in Mexico opgenomen beeldverslagen). Uit deze satellietuitzendingen kist de N.O.S. dus elf maal een directe reportage, vier maal een niet-recht- streekse reportage, waarna de overi ge wedstrijden de volgende dag sa mengevat worden weergegeven. De uitzendingen worden door Her man Kuiphof en Koen Verhoeff van commentaar voorzien. Chef d'équipe is Jean Smits. (Van t r verslaggevers) LONDEN (Reuter) Het Britse bank disconto is met ingang van vandaag ver laagd van 7% pet. tot zeven pot op Brits passagiersschip LEIDEN De 59-jarige mevrouw C. G. van Proosdij uit Leiderdorp is gister avond omstreeks half zeven in een flat gebouw aan de Apollolaan te Leiden om het leven gekomen ten gevolge van een ontploffing en een daarop volgende felle brand. Het slachtoffer was met haar 31-jarige schoonzoon, de heer Van der Putten, in de flat aan het werk. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Men neemt voorlopig aan, dat het apparte ment gevuld was met een hoger concen tratie sterk brandbare dampen. Toen de brandweer arriveerde bleek mevrouw Van Proosdij reeds te zijn over leden aan brandwonden. De heer Van der Putten had lichte brandwonden aan gezicht en handen en kon na behandeling in het Academisch Ziekenhuis naar huis terugkeren. In het appartement werd grote schade aan gericht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de Sociaal-Econo mische Raad lijkt thans wel een grote meerderheid aanwezig te zijn voor een periodieke aanpassing van het mini mumloon aan de algemene loonontwik keling. Op het ogenblik wordt de mate van verhoging nog bepaald door het gemiddelde van de kostenstijging van levensonderhoud en van de lonen: de zogenaamde gemengde indexering. In de S-E.R. blijken de werkgevers nu in tegenstelling tot enkele jaren geleden ook wel bereid de loonin dexering aan te houden. Het nog op te stellen advies aan minister Roolvink zal dan ook in die richting gaan. Zelfs lijkt het niet ondenkbaar dat minister Rool vink zal worden aanbevolen aan deze i nieuwe vorm van indexering enige, te rugwerkende kracht te verlenen. Het minimumloon bedraagt op dit I moment f 145,80 per week en zal op 1 I juli weer worden verhoogd volgens het Kans op herstel van loongesprek premiever- thans geldende aanpassingsmechanisme. De in mei te publiceren indexcijfers voor lonen en prijzen zullen daarvoor bepalend zijn. In de S.E.R.-commissie, die deze ma terie bestudeert, is van vakbeweginszij- de een voorstel ingebracht om het mi nimumloon los van de jaarlijkse aan passing te verhogen tot circa 160 gul den per week. Hiertegen worden nogal wat bezwaren ingebracht. Men vreest de consequenties in andere sectoren. Zo is al besloten de A.O.W.-uitkeringen geleidelijk op te trekken tot het niveau van het nettominimumloon. Zou dat niveau hoger komen te liggen, dan zou voor een verdere optrekking van de A.O.W.-uitkeringen opnieu' hoging nodig zijn. Ook de bijstandsuitkeringen, veelal gebaseerd op het minimumloon, zouden stijgen wat de overheidsfinanciën wei eens zou kunnen verstoren. Al derge lijke consequenties wil men in de com missie eerst bestuderen, Voor wat het algemeen loonoverleg betreft schijnt de vakbeweging geneigd te zijn het gesprek tussen werkgevers en werknemers te hervatten na de breuk in de stichting van de arbeid als gevolg van de loonwet-Roolvink. De heer A. Kloos van het N.V.V. heeft gisteravond in antwoord op de dringen de uitnodiging biertoe van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen laten weten dat het herstel van het centraal overleg over de lonen tot de mogelijk heden behoort. „Maar niet, wanneer hierdoor de greep van de overheid op de lonen hierdoor vergroot zou wor den", aldus de heer Kloos. NEW YORK (AP) Aan boord van het Engelse schip „Akarora" is brand uitgebroken. Het vuur is inmiddels ge blust. Het schip bevindt zich ongeveer 2000 km ten zuidoosten van Bermuda. De brand ontstond in de machinekamer. Aan boord van het schip zijn 550 passagiers en bemanningsleden. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. (ADVERTENTIE) HO! GEEN RISICO wacht niet langer boek nu reeds bjj Reisbureau BEUK Vwe Beestenmarkt 19, Leiden, tel. 32700 Na fiscus ook P.T.T. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na de belastingdienst zal binnenkort zeer waarschijnlijk ook dc- PTT groene betaalcheques bij betalingen accepteren. Staatssecretaris Grapperhaus van Financiën schiep deze mogelijkheden voor de fiscus bijna per omgaande post, toen klachten binnengekomen waren, dat de betaalcheque door de belastingdienst niet geaccepteerd werd. Dezelfde klach ten gelden nu voor de PTT. In dit ver band heeft het KVP-Tweede-Kamerlid K. J. van Laak minister Bakker van Verkeer en Waterstaat om dezelfde^ be slissing gevraagd als staatssecretaris Grapperhaus voor de fiscus genomen heeft.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1